TWEEDE BLAD. VRUDAG MAART 1935 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOBN EN OMSTREKEN BOUWT MEN IN DE WIERINGERMEER OP DRIJFZAND? WIERINGER COURANT LIJST VAN BOELHUIZEN Boelhuis te houden door Notaris H. J. van Veen op Woensdag 3 April 1935, des morgens om 9 uur, ten huize van den hr. Jb. Bruin Sz. aan den Ruigeweg, nabij SintMaartensbrug van 13 koeien en boerengereedschap. LIJST VAN VERK00P1NGEN Verkooping door notaris H. J. van Veen te Zijpe op Woensdag 2 April 1935 des nam. om 1 uur in het lokaal van den heer A. Zwakman te Sint Maarten van een Onderwijzers woning met Schoolgebouw erf en tuin te Eenigen- burg. Een perceel Weiland in den Burghorn. Een huis, erf en bouwland te Sint Maarten. Een Huis en Erf te Sint Maarten. Verkooping door Notaris Luijckx te De Rijp op Woensdag 3 Apiïl 1935 des nam. 1 uur, in het café van den heer J. Groenland te Heer- hugowaard bij opbod en afslag van een huis, schuur- erf en bouwland te Heerhugowaard, groot 90.10 A. Verkooping door Mr. C. J. De Lange van Alkmaar op Donderdag 4 April 1935 bij op bod en Donderdag 11 April 1935 bij afslag des morgens half elf in hotel „Vredelust" te Scha- gen van een Huismanswoning gen. „Zwa nendal" met schuur, ierkelder, erf en eenige perceelen bouw- en weiland nabij den Belk- merweg en aan den Zijper Zeedijk in de gem. haring naar Duitschland de volgende ZüPe- circulaire gericht Een perceel Bouwland aan den Westfrie- >In vervolg op mijn circulaire van 23 schenddk groot 111.00 H A. dezer deel ik U mede, dat voor den ex- Het Huis met bergplaats, schuurtjes en| erf, aan de Groote Sloot, groot 14 A. 75 c.A. Port va» Waddenharing naar Duitsch- Verkooping door notaris H. J. Van Veen te land een betalingscontmgent is vastge- Zijpe op Donderdag 4 April 1935 bij inzet en steld voor het tweede kwartaal 1935, op Donderdag 11 April 1935 bij afslag des'groot RM. 285.500.-. namiddags om 1 uur, in het café „Ceres" teU ontvangt derhalve hierbij een toe- Schagen van een boerenplaats met erf en wijzing voor den uitvoer van een hoe weiland aan en bij den Ruigeweg, nabij Sint veelheid Waddenharing naar Duitsch^ Maartensbrug, in de gemeente Zijpe, teza- iandj waarop tevens is aangegeven voor men groot 15.20.50 H.A. iweJk bedrag aan R M recht heeft Waddenharing gedurende een periode jvan 14 dagen, voor het eerst aanvangen 'de 1 Apr. tot 15 Apr. en zoo vervolgens, uit te voeren. BURGERLIJKE STAND. iedere 14 dagen wordt U vervolgens 'n Geboren Rensje, d.v. A. Kramer en toewijzing in R.M. verstrekt. In ver en T. A. Bergsma Hendrik z,v. J. W. band hiermede wijs ik U er nog op, dat Boer en J. H. v.d. Haven Jantjen bij overschrijding Uwer toewijzing uit- Bernardina, d.v. G. II. Reis en S. C. betaling over de clearing is uitgesloten. Lubbers Hendrik Cornelis, v. v. Jn. Teneinde uitbetaling over de clearing Tijsen en B. van Heukelum. te kunnen verkrijgen, moet aan de Ondertrouwd F. v.d. Schuur en volgende eischen worden voldaan moois te maken, 't gaat niet, omdat. een houtvester in 19(27 heeft verteld, dat hier een zeer ongunstige klimatolo gische omstandigheid voor den boom- groei heerscht. „Nu barst m'n klomp". Zou de klima tologische (wat 'n woord) omstandig heid in de Wieringermeer, in Anna Paulowna, in Wieringerwaard zooveel beter zijn Daar plant men boomen bij de klip op Daar groeien ze en hier groeien ze ook als men ze maar wil planten De boompjes kan de Gemeente bijna voor niets in handen krijgen. Wat 'n pracht gelegenheid om tenminste iets te doen voor Gemeente-verfraaiing Echter.met een klimatologisch gebaar er zich van af maken is veel gemakkelijker. We hopen echter van harte, dat de Gemeenteraad de zaak eens door een andere bril gaat bekijken. C. J. BOSKER. Nederlandsche Visscherij Centrale. De Nederlandsche Visscherij-centrale heeft aan de Exporteurs van Wadden- GEMEENTE WIERINGEN. J Hille. Gehuwd: J. C. Halfweeg en G Heijhlok Overleden P. de Haan, m. 73 jr. echtgen. van G. Tijsen A. Öttens, vr. 2 jr., d.v. S. Ottens en A. A. Poel C. de Graaf, m. G2 jr., wed. van A. Pool. Als levenloos aangegeven een kind van P. D. Spaander en P. v.d. Schalie. Kermis 1935. De Mij. Nieuwe Schouw burgloge, Directie Hesse en Delmon- te Jr., zal haar voorgenomen tourneé door Nederland met de Schouwburg tent wegens ziekte van de beide exploi tanten niet kunnen laten doorgaan. Als gevolg daarvan zal ook het aan gekondigde bezoek aan de Wieringer Kermis achterwege blijven. De Schouw burgtent, die nu reeds jaren achtereen op de kermis een vaste plaats innam en niet weing bijdroeg tot verhooging van de feestvreugde zal door haar vas te bezoekers slechts noode worden ge mist. Candidatenlijst S.D.A.P. voor de gemeenteraadsverkiezing. De groslijst voor de gemeenteraadsverkiezing is als volgt samengesteld 1. D. Oden, 2. mevr. Wit—Slikker 3. L. Wigbout 4. F. Bontkes 5. R. Ilulsebos 6. H. Stubbe Ez. 7. J. Poel Wzn. 8. S. P. de Vries 9. T. Bakker; 10. Abr. v.d. Welle Cz. 11. J. v. Wijk 12. Jb. Smit Jz. Nadat de zending is afgezonden, waar bij behalve een uitvoervergunning (Ausfuhrberechtigingsschein) 'n groen statistiek-formulier I moet worden ge voegd, wordt door den exporteur een aanvrage ter verkrijging van een ver- el feningscertificaat ingezonden aan de Nederlandsche Visscherij Centrale, ge lijk met een geteekende copie-factuur. Deze aanvragen, alsmede de groene statistiek-formulieren I zijn gratis te verkrijgen bij de U bekende Uitvoer- Certificaten-bureaux. (In Wieringen ten gemeentehuize. Red.) Desgewenscht kan de aanvrage met de copie-factuur ter besparing van kosten ingezonden worden aan de Uitvoerbureaux in een gesloten envelop, waarop vermeld Vorderingen Duitschland. Ter bestrijding van kosten voort vloeiende uit de afgifte dezer certifica ten wordt berekend 2 pCt. van het be drag op het vereffeningscertificaat aan gegeven, met een minimum van f 0.25 per certificaat en zulks in afwijking van het bepaalde in mijn circulaire d.d. 23 Mrt. j.1. Deze bedragen worden afge boekt op het door U bij de Nederland sche Visscherij Centrale te storten voorschot. De groote van het voorschot is op Uw toewijzing vermeld. Alvorens dus ver- effenings-certificaten worden afgege ven, gelieve U bovengenoemd voor schot te storten op onze giro-rekening 'No. 245271 onder vermelding „Uitvoer Het eerste Kievitsei werd Donderdag I Waddenharing naar Duitschland". De morgen alhier gevonden door den jon geheer C. Doves Pz., in het z.g. Zoui- land. Het werd den Weled. Heer Bur gemeester Kolff aangeboden, Wieringen boomloos B, en W. „bodemloos." Hoe of men zich woelt en wendt, oin 't B. en W. aan 't verstand te brengen dat de schoonheid der Gemeente een factor is voor de verdere ontwikke ling van 't vreemdelingen-verkeer, de hoofden der autoriteiten schijnen bo demloos. Men giet de doeltreffende middelen erin en ze schijnen er zoo weer uit te verdwijnen zonder een zweem tot dieper nadenken achter te laten,,., of men laat dat dieper denken ande ren doen, anderen die liet feite lijk koud laat of Wieringen mooi of leelijk is, of welvaart of armoede haar deel wordt. Hoeveel malen hebben we dat nu al gehad een uitbreidingsplan voor de dor pen Men laat elders chema's ma ken, die nooit voor 't front komen, en.daa blijft 't bij. Werkverschaffing o.a. dichtgooien kuilen, nieuw kerkhof, rechtstreek- sche verbinding Hippo—Wieringer meer, de onderhandelingen duren voort, maai' er wat van komen. doet het niet Boomplantdagen, om de kinderen schoonheisgevoel voor de natuur bij te brengen, om b.v. van de weg te Wes- lerklief, de weg langs de kuilen in*" bovenstaande regeling geldt vanaf 1 April a.s." Tenslotte houdt deze brief nog een waarschuwing in n.1. „Indien door den exporteur geen gebruik wordt ge maakt van de hem verstrekte toewij zing moet hij hiervan bericht geven aan de Ned. Visscherij Centrale, uiter lijk 3 dagen voor de toewijzing afloopt. Overschrijving van de eene periode op de andere is zonder mijn toestemming niet geoorjoofd". Door dit schrijven z&l velen de ge nomen maatregelen duidelijker zijn geworden. Wanneer tot het toegewezen bedrag aan R.M. wordt uitgevoerd kan mpn van betaling verzekerd zijn. Wij kunnen dan pok niemand aanraden huiten de Ned- Visscherij Centrale om Waddenharing aan Duitsche handela ren te leveren, Interessante proeven op komst. Grondtrillingen en bodemver schuivingen in de Wieringermeer. Er is tot op heden weinig aandacht aan het feit geschonken dat hot oor iets'spronkelijk geprojecteerde plan van het derde dorp^'^-de Wieringermeer, genaamd „Wieringerwerf" moest wor den opgegeven, ojndat de bodemge steldheid van'dien aard was, dat het bouwen op de oorspronkelijke plaats groote risico's mee zou brengen, en, wilde men de bouw toch doorzetten, dan zou de onderbouw, fundeering en heiwerk, een zoo groot bedrag vorde ren, dat de daar op te bouwen wonin gen veel te duur zouden worden voor exploitatie. Men heeft toen een nieuw plan ge maakt voor een ander terrein, waar, naar men oordeelde de bodem vaster zou zijn, daar het niet bouwen in de omgeving van de „Terp" een streep door de rekening zou halen van de eenmaal' vastgestelde kernbebouwing. Voorloopige boringen wezen inder daad uit, dat de bodem van het nieuwe terrein beter was als de oorspronke lijke. Wel zou er geheid moeten worden, doch niet in die mate als in het vorige plan. Nu is er geen verradelijker grond als een drooggevallen zeebodem en vooral die van onze voormalige Zuiderzee, wat wel overduidelijk is gebleken nu men eenmaal met de bouw van „Wie ringerwerf" is begonnen. Tegenslag. Het is met het heiën van de paalfun deering dan ook wel heel erg tegen ge- loopen. Meende men bij de proefboringen te kunnen volstaan met palen van 8 meter, de praktijk wees uit, dat men op de eene plaats met deze lengte kon volstaan, terwijl iets verder palen van 13 meter en soms nog langeren noo- dig waren. Grondtrillingen. Alvorens wij nu op de bodemgesteld heid van deze plek verder gaan, moe ten wij op een eigenaardig verschijn sel wijzen, wat men bij het heiën lieeft ondervonden. In den regel, wanneer er geheid wordt, dreunt de grond alleen wat in de onmiddellijke nabijheid van hel heitoestel. Bij het heiën echter van de paalfundeering voor het dorp „Wierin gerwerf" is men tot de ontdekking ge komen, dat op ruim „een kilometer af stand van het in aanbouw zijnde dorp de grondtrillingen van het heiën merkbaar waren. Men heeft natuurlijk naar de oor zaak van dit vreemde verschijnsel een onderzoek ingesteld en in wijden om trek hier en daar door middel van bo ringen en het slaan van z.g.n. proefpa- len den bodem onderzocht en steeds wees het onderzoek uit, dat een zeer slappe veenlaag de bovenkorst was daarna een zeer drassige zandlaag en pas wanneer men palen van voldoen de lengte gebruikte, werd vaste grond bereikt. Niet tevreden. Nu men echter op verschillende plaatsen dezelfde bodemtoestand heeft aangetroffen, is men met dit on derzoek niet tevreden gesteld, temeer daar in dezen hoek van den polder nog meer gebouwd zal worden, wil men zeker weten, waar zulks kan en waar niet. Het is een merkwaardig verschijnsel, doch men heeft in bijna rechte lijri van Noord tot Zuid steeds over lan gen afstand de grondtrillingen ge voeld, wat somtijds gepaard ging met grondverschuiving over tientallen me ters. De oorzaak Er zijn natuurlijk verschillende ver onderstellingen geopperd over de oor zaak van deze grondtrillingen, die nog nergens in ons land zijn waargenomen of het moest zijn in het Zuiden des lands in het mijnbekken, waar natuur lijk de oorzaak spoedig aanwijsbaar is, doordat daar grondtrillingen in den regel volgen als er een mijngang in stort. Op deze stelling is men ook de oor zaak van de trillingen in de Wieringer meer gaan beschouwen niet dat men vermoedt, dat er mijngangen zullen zijn, doch aan de hand van oude kaar ten moet op de plek, waar men nu gaat bouwen een zandbank zijn waarover later een veenlaag is gekomen van eenige meters dik. Een en ander is een proces van eeuwen geweest. Drijfzand. De boringen hebben verder uitgewe zen dat de z.g.n. zandlaag zeer water houdend is, zoodat men vermoedt, dat over groote lengte een strook drijf zand onder de veenlaag doorloopt. Drijfzand is met water verzadigd zand, dat wegzakt, zoodra er druk op wordt uitgeoefend. Toen men dan ook de stelling ging aannemen dat het drijfzand zou kun nen zijn, waren ook spoedig do trillin gen en grondverschuivingen verklaard Zoodra men bij het heiën deze vcr- radelijke zandlaag bereikt stort deze in, wat de trillingen veroorzaakt. Hoe lang is deze zandstrook wel Zeer begrijpelijk is het dan ook, dat men gaarne wil weten hoe ver deze zandlaag zich wel uitstrekt door den polder. Doch indien men dit zou moeten doen op de wijze zooals dit thans ge schied is, n.1. het slaan van palen en het verrichten van boringen zou dit een massa geld kosten, terwijl men dan nog geen bevredigende resultaten zou verkrijgen, t.a.v. de berekening van de totale oppervlakte van deze drijfzand- laag. Men is toen naar andere middelen gaan uitzien. Het mag van algemeene bekendheid worden geacht, bij onze lezers, dat door het corps Genie-sol daten in Oldenbroek jaarlijks meer dere proeven worden genomen met dynamiet-explosie's, waarbij men dan de trillingen registreert door middel van instrumenten. Het zelfde heeft men zich gedacht voor het bodem-onderzoek bij „Wie ringerwerf." Verschillende besprekingen en cor respondentie tusschen directie én de betreffende departementen (Water staat en Defensie) heeft tot resultaat gehad, dat de Genie opdracht heeft ge kregen de directie van dienst te zijn bij dit onderzoek. Wij zijn in de gelegenheid geweest de voorbereidingen die waren getrof fen voor dit onderzoek te aanschou wen. Oppervlakkig valt er weinig te zien, alleen het feit dat eenige arbei ders bezig waren een groote put 1e graven waarin damwand weru geheid, was niets bijzonders op een werk waar honderd huizen worden gebouwd. Doch wel de bijzonderheden, die wij over deze gegraven put te hooren kregen. In de directie-keet op het werk trof fen wij aan de heer CRAAN, kapitein van de Genie, benevens een tweetal onder-officieren. Aan ons verzoek of wij eenige inlich .tingen mochten hebben betreffende de op handen zijnde proeven, voldeed de heer CRAAN onmiddellijk. De put die wordt gegraven, aldus ka pitein CRAAN, wordt, zooals wij dit in 'n vakterm noemen, ons hoofdkwar tier. Deze put is uitgegraven tot aan de drijfzandlaag en omgeven door damwand waarin wij een vloer hebben gelegd, waar wij straks onze instru menten zullen plaatsen. Een honderd meter verder zijn ar beiders bezig met bóren van kokers zooals U wel gezien zult hebben. Deze- kokers worden ook weer juist door de veenlaag heen geboord tot op het drijf zand. In totaal worden elf kokers ge plaatst met een onderlinge afstand van 10 meter, zoodat. wij een lengte van honderd meter beslaan. In deze kokers worden straks dyna- tnietbussen omlaag gelaten, iedere bus weegt 20 Kg., zoodat er totaal 220 Kg. dynamiet tot ontploffing wordt gebracht. Doel van deze dynamiet-explosie is, om het totale oppervlak van de drijf zandlaag t berekenen. In de kisten die U hier ziet staan zit ten de instrumenten die wij noodig hebben voor ons onderzoek. In die groote kist zit de seismo graaf die de grondtrillingen moet re- gistreeren die de explosie te weeg zal brengen. Men krijgt met deze seismograaf de zelfde uitkomsten als die waarmee men aardbevingen registreert. Het principe berust hierop aan het toestel zit een slinger verbonden met een naald, welke op met ZWARTSEL bedekt papier een curve teekent (seis mogram.) Het papier is een speciaal vervaar digde kaart van de Wieringermeer het moest in dit geval speciaal ver vaardigd worden, daar de schaal v.d. kaart in overeenstemming moet zij?i met de meetschaal op onze instru menten. Doordat wij onze lading dynamiet zoo zwaar hebben genomen, is het mo gelijk geworden om in één keer de ge- heele oppervlakte van den Polder ie registreeren. Deze seismograaf heeft dit voordeel, dat niet alleen in rechte lijn wordt geregistreerd doch ook de eventueele zijtakken van de zandlaag worden opgeteekend, zoodat praktisch de geheele polder wordt afgespeurd. Geen gevaar. Op onze vraag of de ontploffing van een dergelijke lading dynamiet geen gevaar oplevert, antwoordde de heer CRAAN, dat indien dit' zou móeten ge beuren in de bebouwde kom dit niet zou kunnefi. De plaats van explosie is zoo getrof fen, dat op zijn hoogst misschien eeni ge ruiten hier en daar zullen springen, doch overrigens zal er niets gebeuren. Het terrein en de toegangswegen worden een poosje afgezet. Het heeft aanvankelijk in de bedoe^ ling gelegen om deze week de proef nog te nemen, doch daar hier in den polder geen geschikte plaats is om dy namiet op te slaan, kan het niet eerder gebracht worden, of wij moeten 'geheel klaar zijn. Doordat het graafwerk en boren wat is tegengeloopen, komen we met de voorbereiding deze week klaar en kun nen we Maandag de proeven nemen. De uitwerking van een dergelijke lading dynamiet bij explosie moet toch een geweldig iets zijn, zoo vroegen wij aan kapitein CRAAN. Och, voor ons, die dit meer gezien hebben, beteekent dit niet zooveel, doch op iemand, die dit nooit gezien heeft, maakt het een buitengewone in druk. Deze lading dynamiet zal bij explo sie een gat in den grond slaan van pl. m. 200 meter in 't vierkant rekent U nu maar uit, hoeveel kubieke meter grond of er omhoog en omwijd wordt geslingerd, als U nagaat, dat het dyna miet ongeveer 8 meter onder den grond tot ontploffing komt. Vanaf de Terp een pracht gezicht. Wij maakten kapitein CRAAN er op merkzaam op, dat door de publicatie van deze bijzonderheden zeer velen uit den omtrek dit schouwspel Maandag zullen willen gadeslaan. Dit is geen bezwaar, antwoordde de heer CRAAN. Wij zullen zorgen dat maatregelen worden genomen, dat men op eerbiedigen afstand blijft. Zooals U ziet, nemen wij de proef op een terrein, wat omgeven is door kana len; ginds heeft U de Terp, die op be hoorlijken afstand ligt van ons z.g.n. operatie-terrein. U neemt mij wei niet kwalijk, dat ik steeds vaktermen gebruik, zoodat men van de Terp een prachtig gezicht heeft op de ontploffing Er is dan ook niets geen bezwaar dat imen komt kijken. -- Om hoe laat denkt U, dat Maan- ig de proef zal aanvangen, zoo vroe gen wij. In overleg met de directie en aanne mer hebben wij besloten, dat dit Maan dag precies om 10 uur zal geschieden. Wij moeten met ontploffingen altijd, met preciese tijd rekenen, daar de ont steking der dynamietbussen electrisch gaat en op kloksysteem berust. Bovendien kan er niet gewerkt wor den in de omgeving van het terrein* waar het dorp in aanbouw is. Wij moe ten dus wel precies den tijd bepalen. Hierop namen we afscheid van den heer CRAAN onder dankzegging voor zijn interessante inlichtingen en kre gen nog verlof eenige foto's te maken, die wij onze lezers hierbij tevens aan bieden. Wij willen ten slotte nog de opmer king maken aan alle belangstellenden, die het plan hebben deze proefnemin gen te gaan bijwonen a.s. Maandag houdt U aan de aanwijzing van de po litie. Vanaf de Terp heeft U 'n prach tig gezicht op het terrein waar de explo sie zal plaats vinden en men is er te vens op veiligen afstand. De bewoners uit de omgeving willen wij aanraden sluit uwe ramen en den ren Maandagmorgen vóór 10 uur dit voorkomt stukslaan door de luchtdruk. (De put waarin de seismograaf zal worden geplaatst die de trillingen moet registreeren. Met een motoipomp wordt de put droog gehouden.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3