SCHOONMAAK "weg door de IJszee, waarnaar reeds de Hollanders in vroeger eeuwen hebben gezocht, afgelegd. Van het Oosten naar het Westen is de „Litke" de kusten van Siberië omgevaren. De arktische scheep vaart heeft een nieuwe verovering ge maakt door deze reis om Siberië, van de Behringstraat naar Skandinavië, van Wladiwostok naai' Archangel. In het voorjaar van 1864 vertrok de „Litke" van Wladiwostok, werkte zich door de Noordelijke IJszee, langs het schier-eiland Kamschatka en is einde lijk, na 7.900 K.M. afgelegd te hebben, te Archangel binnengeloopen. .Het schijnt, dat het omvaren van Si berië van het Oosten naar het Westen beter te volbrengen is dan van het Wes ten naar het Oosten, de richting die o.a. Barendtsz. had gekozen, doch welke reis eindigde in de door Tollens bezon gen overwintering op Nova-Zembla. Ook de expeditie van Tscheljoeskin had de route van het Westen naar het Oos ten gekozen, doch mislukte volkolmen. In Ocober was de Tscheljoeskin-expedi- tie reeds tot de Behringstraat geko men, maai' geraakte toen op drijvende ijsvelden en werd zoodoende terugge dreven in Noordelijke richting. Geluk kiger was de ijsbreker „Sibirjakow", die in 193(2 van Archangel naar Wladi wostok wist te komen, doch die deze prestatie aan een samenloop van tal van gelukkige omstandigheden moet te danken hebben, zooals de gezagvoer der van dien ijsbreker zoo ruiterlijk was te erkennen. Voor de economische ontsluiting van Siberië is die doorvaart een levens vraag. Verbindingen te land zijn er in Noord Siberië niet, spoorwegverbindin gen nog minder. De aangewezen aderen voor het verkeer in Noord-Siberië zijn de groote rivieren Ob, Jenissei en Lena. Onderling kunnen deze rivieren alleen over de Noordelijke IJszee bevaren wor worden. De rijke Siberische schatten van den bodem, zooals petroleum, goud, ertsen, zijn alleen op die manier loonend te ontginnen. Ir» a°n strijd ter verovering van de •S^sj^rï^ijke doorvaart, heeft Sowjet- P?eye noch persoonlijke, noch mate- rfJo^^ware offers geschuwd. Veertig ng-e^/.ftations zijn in Noord-Siberië zifi tal van mteorologische stati om? n gesticht, vliegvelden zijn oni- worpëT.. Op de werven te Leningrad werkt men aan z.g. halve ijsbrekers, die een soort schip zijn tusschen vracht schip en ijsbreker in gelegen. Of Sowjet-Rusland ook strategische bedoelingen met deze Noordelijke door vaart heelt,«- daarover laat men zich te Moskou natuurlijk niet uit. PROVINCIAAL NIEUWS. ALGEMEENE VERGADERING VAN DISTRICT XI van den KONINKL. NED. MIDDENSTANDSBOND te SCHAGEN Uit deze vergadering stippen wij de volgende belangrijke punten aan De P.E.N. tarieven. De voorzitter zegt dat de actie op Wieringen is aangevangen en de Wie- ringermeerpolder heeft het loffelijke voorbeeld gevolgd. En de bedoeling is dat deze actie zich over het heele dis trict gaat uitstrekken. Spr. heeft eeni- ge vergaderingen meegemaakt en is tot de conclusie gekomen dat de tarie ven niet in overeenstemming zijn met huidige levenspeil. Staat en Provincie preken versobe ring, doch als we zien dat het P.E.N. tarieven handhaaft van jaren terug en dat dergelijke bedrijven gemonopo liseerd zijn zoodat concurrentie is bui tengesloten, en men weet dan dat de kostprijzen van kolen en diverse mate rialen die voor het bedrijf noodig zijn reeds zoo verlaagd zijn, dan kan men het niet redelijk oordeelen dat deson danks de tarieven blijven gehandhaafd. Wanneer een ingenieur van het P.E.N. met cijfers tracht aan te too- nen dat verlaging niet mogelijk is, dan zegt spr. dat deze cijfers hem niets zeggen. Want als men ziet dat een dergelijk bedrijf nog 1^ millioen reserve heeft weten te maken dan vraagt spr. zich af of welke zaak in dezen tijd, nog reser ve kan kweeken, men is al blij als men net uit komt. Het feit dat 28 pCt. van de aangeslo tenen op het net van het P.E.N. in de W.-Meer zich hebben laten afsnijden, spreekt reeds boekdeelen. De Midden stand kan zich niet zoo gauw af laten snijden dat weet men wel. Het is geble ken dat de vastrecht-tarieven overal verschillend zijn, de grondprijs moet echter per K.WIU. omlaag. Ook de me- terhuur is te hoog. Wanneer men na gaat dat de prijs f 5 a f 6 bedraagt bij aankoop dan steekt de huur die men voor een dergelijk apparaat betaald, wel schril af. Uit het schrijven wat Wieringen heeft ontvangen blijkt wel dat de heeren niet van zins zijn om te komen praten. Groote pressie zal alleen invloed uit kunnen oefenen. Wieringerwaard zegt, dat als men zijn oude krachtwerktuig naast de elec trische bij de hand houdt, het P.E.N. zeer soepel is. Heeft men echter zijn oude krachtwerktuigen opgeruimd dan heeft het P.E.N. vrij spel. Verschillende afgevaardigden voeren over dit punt nog het woord. De voorzitter zegt dat een krachtige actie de heeren van het P.E.N. mis schien nog wel zoover brengt om tot praten te geraken. De bond wil wel eenige thechnicie ter beschikking stellen. Gasdirecteuren woi'den reeds soepel door de concurrentie, van pdtroleum, misschien dat de petroleum ook nog wel dienstbaar gemaakt kan worden voor een deugdelijke verlichting. Hgt is spr. meening dat van starre ambtenarij de verbruiker de dupe wordt. Spr. stelt de volgende motie voor Het district Noord-Holland Noord van den Kon. Nederl. Middenstands bond in vergadering bijeen in lokaal Ceres te Schagen op Dinsdag 2 April. Eenparig van oordeel zijnde de thans geldende tarieven van het Pro vinciaal Electriciteiisbedrijf van Noord Holland, niet meer in overeen stemming zijn met de huidige levens standaard, dringt er met klem op aan de stroomprijs per K.W. zooveel mogelijk verlaagd wordt, alsook de meterhuren en de aansluitingskos- ten, en zich zal aanpassen aan het sterk verlaagde levenspeil en inkom sten der stroomverbruikers. Draagt het districtsbestuur op de ze motie ter kennis te brengen van het hoofdbestuur van den K.N.M.B. en dezen te verzoeken den inhoud door te geven aan de Provinciale Staten van Noord Holland en aan de directie van het Provinciaal Electr. Net van Noord-Holland te Bloemendaal. en gaat over tot de orde van den dag. De motie wordt met algemeene stem men aangenomen. Te ver doorgevoerd coöperatief in- koopen van Landbouw-organisaties. In behandeling het punt coöperatief inkoopen door Landbouw-organisaties. Deze aangelegenheid heeft tot groote ontstemming geleid in Middenstands kringen. Alle mogelijke en onmogelijke artikelen gaat men nu coöperatief in koopen terwijl men het doet voorko men alsof de Middenstand de uitbuiter is geweest. De landbouw krijgt steun en die steun wordt hen van harte ge gund, maar men dient er rekening mee te houden dat deze steun momen teel f 25 per Nederlander bedraagt, kin deren inbegrepen. Men zou heel gauw op de ketel sprin gen indien de georganiseerde Midden stand eens 20 koeien ging houden en de producten onder haar leden distri- bueeren. Gelukkig dringt een beter inzicht al door bij sommige organisaties en is er reeds contact met de Middenstand. Ook de Bond heeft deze zaak in be handeling, uit de besprekingen blijkt men dan ook van oordeel dat de actie hiertegen met een motie gesteund dient te worden. Deze luidt als volgt Het district Noord Holland Noord van den Kon. Nederl. Middenstands bond in vergadering bijeen op Dins dag 2 April 1935 in lokaal Ceres te Schagen Spreekt haar teleurstelling uit over de geste van een landbouwmaatschap pij dewelke zich tot hare leden wendt ook in dit district, met het verzoek naast landbouwwerktuigen ook huis houdelijke artikelen in de ruimste zin te bestellen via haar werktuigen bureau. Gevreesd wordt op uitbreiding van dit systeem voor funeste gevolgen ooor tallooze handelszaken en bedrij ven op het platte land en in de cen trum gemeenten der landboustreken. Waar in tegenstelling met den mid denstand reeds op intensieve wijze steun aan de landbouwende bevol king verleend wordt, welke mede vooi; een groot deel door middenstand en ambachtslieden moet worden opge bracht, is de vergadering de zienswij ze toegedaan men ook in de landbouw kringen de verplichting heeft de be- staansmogelij heden van bovenge noemde groepen niet aan te tasten. Waar de vergadering kennis geno men heeft dat de Middenstandsraad en de drie Nederlandsche Middenstands bonden zich terzake reeds tot den Mi nister van Economische zaken ge wend hebben, meent zij zich derhalve het bovenstaand te kunnen beperken Draagt het districtsbestuur op deze motie door te geven aan het hoofdbe stuur van den K.N.M.B. en dezen te verzoeken den inhoud ter kennis te brengen van den Minister van Econo mische Zaken en van den Midden standsraad gaat over tot de orde van den dag. Richtlijnen Middenstands politiek. De heer Zwagerman hield een korte uiteenzetting over de richtlijnen van de Middenstandspolitiek. De richtlijnen zijn in resolutie neergelegd en luiden als volgt het verwezelijken op korten termijn van de invoering van vesti- gingseischen, waaraan de kleinonder nemer heeft te voldoen, met name voldoende algemeene ontwikkeling en vakbekwaamheid, kennis van ad ministratie en bedrijfsvoering en ge noegzaam eigen aandeel in de finan- cieele risico's; b. zich verzetten tegen het streven naar invoering van 'n spertijd (ves tigingsverbod). Sub. b. van deze resolutie ontmoet te genstand bij de afgevaardigden van de Wierihgermeer. Niet, dat zij zich tegen den vrijhandel verzetten, maar gezien de uitzonderlijke positie die de Midden stand in de Wtieringermeer heeft, door dat alleen daar geen vestigingsverbod geldt voor den Middenstand, doch alle andere groepen (arbeiders en boeren worden slechts toegelaten naar behoef te. De Middenstand in de Wieringer- meer kan met deze resolutie dan ook niet meegaan, indien althans de moge- lijheid niet wordt opengelaten dat in bijzondere omstandigheden wel een ves tigingsverbod kan worden bepaald. De heer Zwagerman ziet de moeilijk heden volkomen in die de Middenstand heeft in Wieringermcer en zal deze zaak onder de aandacht van het Bonds bestuur brengen. De resolutie wordt hierop oangeno- De resolutie word; hierop aangeno- meer zich tegen verklaard. De hr. Zwagerman raadt de afd. Wie- ringermeer aan om steeds actie te blij ven voeren en de organisatie niet te verlaten. Bij de ronddraag dringt Wieringer- meer er op aan dat d' ,^'nd krachtiger gaat optreden. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze -worden wederom spoedig gaaf. zacht en blank door Purol. De Veemarkt. GEMEENTE WIERINGEN. Branden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag te ongeveer 3 uur werd het gezin Bugel te de Hollebalg uit de slaap wakker geschrikt door een hevig geknetter. Het bleek dat de geheele groote houten woonkeet, waarin te vens een winkel in manufacturen is ge vestigd in volle vlam stond. De vader, die beneden sliep, had geen tijd zijn kleeren aan te trekken, en de zoons moesten zich redden door uit het zol dervenster te springen, waar de trap reeds in vlam stond. Het hevige vuur deelde zich weldra mede aan de belendende keet (eigendom van De Bie) en bewoond door het gezin Siégers. Hier konden de meubelen wor den gered, doch ook deze keet brandde geheel af, ofschoon deze nog wel te redden zou zijn geweest, alsde br andspuit op tijd was gearriveerd. Echter de spuit yan H.-Hoef was weer eens in het ongereede, en het wordt hoog tijd, dat daar maatregelen worden getroffen, die afdoende zijn, en men op de spuit kan rekenen als er brand is. Ten eerste stond de spuit achter eeni ge auto's in een garage. Een wagen daarvan wilde niet aanslaan en met veel moeite en tijdverlies was de spuit dan eindelijk buitin. Toen wilde de motor niet starter en eindelijk reed men, zooals men reed, want we hoorden, dat ook cnderweg nog de mo tor 't vertikte. Toen de spuit eindelijk op kwam dagen was grootendeels alles verbrand. Toch werd nog water gege ven, totdat een steentje in de pomp en 't stukraken van een slang oorzaken waren, dat de kous heel maal af was. Op zijn zachtst gesproken vinden we het een schandaal, dat de brandspuit te H.-Hoef niet onmiddellijk voor het front staat en ten tweede dat de spuit op zulk een manie' wordt onderhou den, dat onmiddellijk afrijden niet. mogelijk is. Groote rampen souden daarvan het gevolg kunnen zijn. En dat is onverant woordelijk. Men meldt ons rog, dat de beide koe ten waren verzekerd op beurspolis, ook de manufacturen in de winkel van den heer Bugel achter niet de inboe del van den heer Siegers. Men vermoedt, dat de brand is ont staan door de kachel in de winkel van Bugel. Nog een brand. In denzelfden nacht ontstond een binnenbrand in een woon huis van den Heer C. Tijsen in de Dijk- straat te Den Oever en bewoond door het gezin L. Kuiper. De bewoners kwa men ongedeerd er uit en de brandspuit was onmiddellijk bij de hand en wist de belendende perceelen te sparen. Chr. Hist. Kiesvtreen opgericht. Woensdagavond is in het Evangelisa tiegebouw te Hippolytushoef een Chr. Historische Kiesvereeniging opgericht. De leiding was :n handen van den heer O. Deen. Besproken werd de a.s gemeenteraadsverkiezing. En besloten werd samen te werken met de anti-re-1 volutionnaire partij. Donderdag 11 April zal er weer verga derd worden, om een groslijst samen te stellen en later hoapt men een propa ganda vergadering te beleggen. Ruim 10 uur werd .deze gezellige ver gadering gesloten. R.K. Volksbond. Woensdag 3 April vergaderde de R.K Volksbond afd. Wie ringen in lokaal Y'eerdig te H.hoef Voorz., de hr. C. de Boer kon het wel kom slechts toeroepen aan 12 opgeko men leden. In het bijzonder werd wel kom geheeten den heer v. Slingerland, districtsbestuurder die dezen avond z'n laatste cursus in dit seizoen zal geven. De hr. v. Slingerland hield een cause rie over het onderwerp Verschillende stroomingen in dezen Tijd, daarbij releveerende de ellende waarin groe pen van arbeiders vroeger verkeerden, en daarbij vergelijkende de toestand, welke er nu is. Spr. gaf het parool zich nauwer aaneen te sluiten en zoo eens gezind den zwaren strijd om het be staan te voeren Na de leerzame rede werd de beschrij vingsbrief voor de Centr. Raadsverga dering te Amsterdam behandeld en de heer P. L. Vroone als afgevaardigde ge kozen. Deze kon echter deze benoeming niet aannemen en bij de daarop volgen de stemming werd gekozen de hr. A. Vroone en als plaatvervanger de hr. C. de Boer. Hierna sluiting. De omzetbelasting van de stroom prijs van het P.E.N. er af. We mochten de heug€lijke tijding vernemen, dat de omzetbelasting voortaan niet meer aan de stroomverbruikers in rekening zal worden gebracht en het reeds be taalde ultimo Juni a.s. zal worden te rugbetaald. Eén stap in de goede richting. Wel licht volgen er meer. Onderwijzend personeel. Tot tijde lijk onderwijzeres is, ter vervanging van Mw. E. M. Mulders aan wie ziekte verlof is verleend, aan de O.L. School re Hippolytushoef benoemd, Mw. W. M. Arlaud, onderwijzeres te Amsterdam. EEN AANKLACHT. De voetballer van Scha gen, de heer Lutjeharms, heeft een aanklacht tegen de Redactie van dit blad ingediend bij den Officier van Justitie te Alkmaar, wegens beleediging in de zinsnede in een voetbal overzicht van „Cupido", luidende „De röse spil van Schagen „Lutje" genaamd ontpopte zich als een deugniet." Collecte. Aan de reclasseeririgsver- eeniging „Het Hoogeland" te Arnhem is vergunning verleend tot het houden van een openbare inzameling langs de huizen, z.g. „bloempjesdag", in deze ge meen te op 5 Juni a.s. Loop der bevolking. Ingekomen per sonen (32 m. en 18 vr.) E. Kuut uit Norg J. Fluit uit Ede Mw. M. A.. de Geus geb. Vink uit Raamsdonk A. C. de Geus uit Medemblik M. F. Bogers en gezin uit Rucphen Mw. M. Gou- wenberg, geb. Jonker uit Anna Paulow na Corn. Lont uit Zijpe F. N. Gou- wenberg uit Den Helder R. van Ee en gezin uit Barneveld J. L. van Bo- heemen en gezin uit Akersloot G. Bak ker en echtgen. uit Medemblik Mw. A. Mosk uit Texel W. Faas en gezin uit Haarlepi J. Straat en echtgen. uit Maruni Mw. A. v.d. Veen uit Tie- tjerksteradeelG. J. Baaijens uit Zij pe J. v.d. Zee en echtgen. uit Ulrum R. Leenknecht uit Hengstdijk II. de Goeij uit Waddinxven Mw. A. M. de Jong uit Schagen B. Korvemaker uit Oude-Pekela J. L. H. Hazeloop uit Medemblik. Vertrokken personen (37 m. en 33 vr.) P. Wit en gezin naar Utrecht C. Korstanje en echtgen. naar Zoeter- meer W v.d. Heide naar Leeuwarde- radeel Jan Smit naar Hoorn P. Bod de en gezin nr. Medemblik J. Ilartog en gezin naar Dubbeldam J. J. Koke laar en gezin naar Vlissingen Wed. S. Mulder naar Schagen Joh. Buist en gezin naar Ooststellingwerf M. Blom naar Workum Mw. G. Kuiper Amsterdam G. Hermink en echtgen. naar Zaandam Auke Kuiper naar Vlagtwedde Joh. Snippe en Mw. F. Wieringa naar Medemblik A. Wieg man naar Singapore J. Brandsma naar Sijbekarspel Mw. L. J. Wie- brecht naar Zijpe G. II. Faas naar Haarlem KI. Balk naar Schagen A. Verschuure naar Velsen Mw. Ha. Bergsma naar Den Haag F. Schaaf- stra en gezin naar Medemblik Joh. Oost en gezin naar Weststelling werf A. Pool en gezin naar Ooststellingwerf; G. Steging en echtgen. naar Beesd (G.) MIDDENSTANDS VEREENIGING WIERINGEN. Woensdagavond heeft de Midden- standsvereeniging een zeer belangrijke vergadering gehouden in Concordia. Vele leden waren aanwezig, terwijl tal van belangstellenden als gasten, in verband met een tweetal belangrijke agendapunten, n.1. het werktuigenbure au van de IIoll. Mij van Landbouw en opheffing hengelverbod Amstelmeer, terwijl voor de vereeniging zelve het punt aansluiting bij de Kon. Middenst. Bond zeer urgent was, dit punt toch hield in een belangrijke contributieve- hooging voor de leden. De voorzitter, de heer C. J. Bosker, sprak in zijn openingswoord zijn voldoe ning er over uit dat de vergadering, zoo goed bezocht was. Spr. verwelkomde in het bijzonder burgemeestr Kolff, de heer v.d. Leeuw, dir. v.d. Kon. Middnst. Bond die een rede zal houden; de besturen van de Zustervereenigingen AnnaPau lowna en Wieringermeer en het best. van de Afd. Wieringen IIoll. Mij. van Landbouw. Spr. geeft vervolgens een beeld van de lauwe houding die onder de Midden standers van Wieringen heeft ge- heerscht. De kracht echter, die er van een organisatie uitgaat kunnen we niet meer ontkennen en het wordt hoog tijd dat alle middenstanders deze noodzaak gaan inzien. Spr. geeft nog de vergadering in over weging straks de besprekingen over de belangrijke agendapunten kort en zakelijk te houden. Het woord is dan aan den den heer v.d. Leeuw die een rede houdt over De positie der Middenstanders in den Crisistijd en de middelen om zich te handhaven. De heer v.d. Leeuw zijn rede aanvan gende zegt dat hij over de ongunstige positie die de Middenstand heeft, eigen lijk niets behoeft te zeggen. Wij voelen dat allemaal wel, mogen wij de toe stand die sinds 1929 reeds voortduurt nog wel een crisisperiode noemen Zij heeft eerder een permanent ka rakter gekregen en ik kan U dan ook geen illusie geven dat het de eerste ja ren betei' zal worden. Wlij zullen ons dan moeten instellen op de veranderde omstandigheden. Er is bij een groote groep Middenstanders nog gebrek aan aanpassing. Bij de plaats die de Middenstand in neemt, in de maatschappij, de schakel tusschen producent en consument, komt zij bij de ontwrichting uiteinde lijk in de knel. De teruggang der koopkracht van de bevolking heeft een enorme reactie teweeg gebracht. Terwijl de omzet belangrijk is ge daald zijn de lasten beduidend ver zwaard. i Het publiek heeft nog altijd de mee ning dat de Middenstand het niet zoo slecht maakt. Er is immers behoefte. Men bekijkt het echter van de bui tenkant. Het economisch instituut, een instel ling van de K.N.M.B., heeft op ver zoek van de regeering een rapport uit gebracht. Dit rapport wat over de periode 1928- 1933 loopt gaat in hoofdzaak over de handel in levensmiddelen. In dit rapport komt duidelijk naar voren hoeveel er veranderd is. Met cij fers geeft spr. aan de groote teruggang der bedrijfsbaten, wat gepaard ging met een stijging der lasten. In dit rapport wordt er ook op gewe zen dat zeer vele Middenstanders een onvoldoende administratie voeren in hun bedrijf. Spr. noemt de verschillende oorza ken die de lasten doen stijgen voor den Middenstand, Gas, waterleiding, electrisch, telefoon enz. zijn allerlei vaste lasten waarvan men de tarieven nog lang niet op het huidige levenspeil heeft gebracht. Spr. sluit de oogen niet voor de moeilijkheden die de directeuren van sejnie overheidsbedrijven hebben, daar zeer vele gem. besturen de bedrijfs winst noodig hebben voor het sluitend maken der begrooting. Toch heeft men t.a.v. het gas al me nig veer moeten laten, daar de petro leum voor heel veel doeleinden weer in eere wordt hersteld, gezien de ver beterde apparaten voor verwarmings doeleinden. Mogelijkheden om tot tariefsverla ging te komen zijn er te over en voor plaatselijke actie's heeft de Bond des kundige adviseurs ter beschikking. Als een van de nieuwe lasten waar de Middenstand mee te kampen heeft is de omzet-belasting. Oorspronkelijk als een belasting bedoeld voor de verbrui ker is gebleken dat deze belasting voor 50 procent door de Middenstand wordt opgebracht. Fabrikanten hebben nog een zekere vrijheid van verhaalrecht, doch de Mid denstand, die deze belasting op het pu bliek moet verhalen valt dat niet zoo ge makkelijk. Spr. somt nog tal van las ten op, die het bedrijf drukken en komt tot de conclusie: als de Middenstand niet zorgt dat zij zich over het geheele land vereenigd, is zij gedoemd ten gron de te gaan. Daarom ziet ook het bestuur van de Middenstandsvereen. te Wieringen zeer juist in zich te moeten aansluiten bij den Middenstandsbond. Deze heeft toch zeggingsschap in verschillende hooge colleges om advies uit te brengen. Dan wijst spr. nog op de zwakke plek ken in de kleine bedrijven, o.a. gebrek kige boekhouding; daar moet vooral verbetering in komen. Een nieuwe belager van den Midden stand in den laatsten tijd is het werk tuigenbureau der Holl. Mij. van Land bouw. Spr. releveert hoe de regeering allerlei maatregelen heeft genomen om de landbouw te steunen en hiervoor moet elk Nederlander per hoofd bere kend f25 extra opbrengen; het bedrag beslaat bijna een derde van de Staatbe grooting. En wat gaat men nu bij de boeren doen Daar gaat men coöpera tief allerlei verbruiksartikelen koopen, die niets met het landbouwbedrijf heb ben uit te staan, als stofzuigers, strijk ijzers, enz. Die nieuwe vorm van coöpe ratie heeft echter bepaalt, dat de goede ren contant betaald moeten worden, ter wijl tal van boeren bij den Middenstand diep in de schuld staan. Men maakt re clame met: eet meer melkbrood en eet meer boter tot steun van de boer; maar de boer eet zelf dikwijls waterbrood en bakt het bovendien zelf ook nog. Al deze dingen zijn in strijd met hot beginsel der steunverleening. De regee ring tracht te zorgen dat de prijs der landbouwproducten niet daalt beneden kostprijs. De boeren moeten dat ook niet van een andere belangrijke groep verlangen. Een contactcommissie om tot elkaar te komen is in werking, men had dus hoop dat deze onverkwikkelij ke zaak langs minnelijke weg geregeld zou worden, doch terwijl men hiermede bezig is, heeft het bureau een nieuwe prospectus de wereld ingestuurd. Dn noemt spr. ter kwader trouw. Onze Bond dient thans bovenal sterk en waakzaam te zijn. Aansluiting bij de landelijke organisatie is urgent. Beschouwt uw contributie gelijk pre mie voor een brandverzekering. Ge denkt het spreekwoord „Eendracht maakt macht". (Applaus.; De voorzitter dankt den heer v.d. Leeuw voor zijr? rede en zegt dat nu aan de orde is of men zich zal aanslui ten. Noodzakelijk zal de contributie ver hoogd moeten worden tot f 5.- per jaar, De heer Jongkind vraagt of zij die hier niet mee accoord gaan nu geroy eerd worden. Men wordt voor een feit fait a compli gesteld. De voorzitter zegt dat een minder heid zich bij de meerderheid moet voe gen, dus als spr. gewoon liet stemmen zou er van een feit a compli geen spra ke zijn, nu gaat de secretaris rond in de zaal wie voor aansluiting is ja dan nee. Aansluiting houdt tevens in coritribu- tie-verhooging. Hierna blijkt dat allen zich voor aan sluiting hebben verklaard, zoodat de Middenstandsvereeniging „Wieringen" is aangesloten bij de K.N.M.B. De voorzitter feliciteert de heer v.d. Leeuw met dit succes, terwijl de heer van der Leeuw daarna weder- keerig zijn gelukwenschen den voorzit ter aanbiedt. Gedachtenwisseling met den spreker. De heer Veerdig vraagt of de spreker de verminderde winst door de land-

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2