26e JAARGANG DINSDAG 7 MEI 1935 No. 36 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EK OMSTREKEN LANDBOUW - CRISIS - BUREAU, UIT HEEL HAAR HART! WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN ^5 ft Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden 1. fLP" De Landbouw-crisismaatregeien, hunne werking en uitvoering. Verschenen is het vijfde „driemaan- delijksche verslag", dat ingevolge arti kel 38 der Landbouw-crisiswet 1933 aan de Staten-Generaal moet worden uitge bracht. Bedoeld verslag loopt over het laat ste kwartaal van 1934. De inhoud is, wat de algemeene indeeling betreft, gelijk aan dien van het vierde deel en sluit overigens wat de materie zelf aangaat, bij dat deel geheel aan. Is het dus eenerzijds als een vervolg te beschouwen, daarnaast bevat het wederom tal van nieuwe bijzondenhe- een, waaruit de lezer een inzicht krijgt in de practijk der crisiswetgeving en van de moeilijkheden, welke aan een goede functionneering der crisis-maat regelen zijn verbonden. O.m. is de af deeling Visscherij uitge breid met nieuwe hoofdstukken, be trekking hebbende op de regeeringsbe- moei-ingen met oesters, mosselen en consumptie-garnalen. Aan het slot is een tweetal grafieken opgenomen, welke een beeld geven van het voorkomen van streptococcen in consumptiemelk, in bepaalde melk- districten. Het verslag is bij de Algemeene Landsdrukkerij voor belanghebbenden verkrijgbaar. ttlNNENLANDSCH NIEUWS. DE BLOEIENDE DEEMSTER. In aansluiting op een reeds eerder gedane mededeeling bericht de K. N. A. C. ons, dat een tocht door de bloeiende Beemster begin Mei het allermooist zal zijn. Verwacht mag worden, dat 5 Mei a.s. de Beemsterbloei haar hoogtepunt zal hebben bereikt. Om de mooiste effecten te verkrijgen ver dient het aanbeveling om de Beemster van Purmerend af binnen te rijden. Legaten voor bestrijding der tuberculose. Naar men meldt vermaakte de heer G. W. J. Ivooy te 's-Gravenhage aan de Nederlandsclie Generale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose een be drag van 1 5000 vrij van alle rechten en kosten, en mevr. A. E. Canter- Cre- mers—Cardinaal 'n bedrag van f 20.000 beiast met vruchtgebruik. Knaapje verdronken. Men zag een hand boven water Een droevig ongeval is Zaterdagmid dag om ruim half vier aan de Jacob van Lennipkade gebeurd. Een bewoon ster, die toevallig naar buiten keek, zag een handje boven het water uitste ken, dat op hetzelfde oogenblik ver dween. Zij riep om hulp en de politie werd gewaarschuwd. Er was echter niets te bespeuren. Wel wist men dat er een knaapje aan den waterkant had gespeeld. De agenten wierpen hun dreggen uit en spoedig haalde men 'n jongetje op. Het bleek een zes-jarig ventje uit de buurt te zijn. Het was niet meer mogelijk de levensgeesten op te wekken, daarvoor had het te lang FEUILLETON. Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 12. Want de wind van de Loire, vol van den geur van populierbladeren, begon de wande laarster te omwaaien. Hij ging met frissche vlagen, die molens of zeilen zochten, voorbij, en verspreidde zich over het land als een bijenzwerm die op zoek gaat naar klaver. Ach ter hem, scheen de atmosfeer als dood. De dag scheen zeer warm te zullen worden. Hen riette en Marie volgden het kanaal St. Felix, en daar langs blijvende, kwamen zij aan den oever der echte Loire, niet meer door huizen begrensd of onderbroken door eilanden, maar nu ineens langzaam en breed, doorstroomen- de, tusschen twee groote weiden, met hier en daar lage boomen. In het oosten, ver aan den horizon, schenen die boomen zoo dicht bijeen en door elkaar te staan, dat het door het effect, dat de afstand maakte, leek, alsof de stroom uit een blauw bosch kwam, dan werden zij meer verspreid, gingen uit elkaar en de teere blaadjes geheel van licht door trokken, zweefden boven het gras. In het mid den ging de stroom naar beneden hij kwam langzamerhand naar gelang zijn gele golven verbreedend. Door het wassende water wer den de zandbanken overdekt. Het rijpe riet boog langs den oever en werd in den stroom ondergedompeld. Een enkel pleizierbootje, verborgen onder zijn zeil, voer langs den overkant. Henriette had er naar verlangd, om daar gekomen, te kunnen zeggen „Zie nu eens, hoe heerlijk het hier isiDe hut der Loutrels is nog veel verder, daar be neden." Maar toen zij Marie aankeek, was deze zoo bleek, dat haar gedachten een an- it vcaici utl aiuiiciijA uvc. schot is naar het Wjilhelmina-gasthuis overgebracht. Staking in de Venen. 350 man leggen het werk neer. Nu de Verveners te Bargercompas- cum blijven weigeren, om aan de veen arbeiders een bespreking toe te staan over het besluit van het contract voor de veenbedrijven, hebben de veenar beiders in dit rayon besloten de sta king af te kondigen. Hetzelfde besluit is genomen door de veenarbeiders te Roswinkel. Het betreft hier ongeveer 350 arbeieders 200 bij de staking te Roswinkel en 150 bij die te Bargercom pascum. Te Bargercompascum wordt voor de groote fabrieksturf niet gestaakt, om dat er voor die turfsoortt in 1934 een contract is afgesloten, dat in 1935 niet is opgezegd. Mazelen-epidemie te Uden. Tal van slachtoffers, Maatre gelen ter bestrijding. In het dorpje Uden, gelegen op en kele kilometers ten Oosten van de Bra bantsche hoofdstad, is een vrij ernstige mazelen-epidemie uitgebroken onder de kleine kinderen, die reeds veel slachtoffrs gemaakt heeft. Geen huis bijna, of er liggen kleinen op het ziek bed. De ziekte zelf is niet zoo kwaad aardig, maar sleept allerlei ernstige kwalen, zooals bronchitis en longont steking met zich. Reeds vóór de Paaschvacantie be gon, moesten de scholen uit voorzorgs maatregelen gesloten worden. De slui ting is nadien weer opgeheven, het geen enrstige gevolgen heeft gehad. De oorzaak van de groote sterfte moet vooral hierin gezocht worden, dat de ouders vaak op hun groote gezinnen -- acht of tien kinderen is in deze streek niet zeldzaam onvoldoende toezicht kunnen houden om de lijdertjes te ver zorgen. Het mooie weer heeft de her stellenden naar buiten gelokt, en doen koude vatten, bij velen met doodelijk gevolg. Er zijn dagen geweest, dat drie kinderen tegelijk begraven moesten worden. De gebeente-geneesheer, dr. Peters, en het Wit-Gele Kruis doen alle moei te om de epidemie zoo goed mogelijk te bestrijden. Naar verwachting zal de ingetreden warme temperatuur wel wat hulp bieden. De plaatselijke wo ningstoestanden, waarin tal van gezin nen verkeeren, laten afdoende verple ging niet toe, terwijl er bovendien nog al armoede onder de bewoners heerscht De Stoomzuivelfabriek heeft nu beslo ten tegen verlaagde prijzen tmelk en andere versterkende middelen beschik baar te stellen. Tevens is hulp ingeroe! pen van dr. Brandjes, uit Nijmegen, inspecteur voor de volksgezondheid voor Noord-Brabant en Zeeland, die zich bereid heeft verklaard in overleg met het gemeente-bestuur afdoende maatregelen ter bestrijding te nemen. EEN FRISSCHE WIND UIT HET ZUIDEN. Het Handelsblad (lib.) is zer goed te spre ken over het onverwachte bezoek van het Belgische koningspaar aan ons land, juist in dezen tijd, waarin alle volken als grommende honden elkaar autarkisch staan aan te grijn zen. „Iets beters om het hart van Noord-Neder land te winnen dan het spontane, door en door gemoedelijke uitstapte, dat koning Le- opold en koningin Astrid nu in ons land heb ben gemaakt hadden wij niet kunnen beden ken. Ons volk is altijd geneigd om een beetje te meesmuilen bij vertoon van statigheid en praal, zelfs als het vorstelijk-traditioneel is hoe meer vorsten zich gedragen als „gewone" menschen, des te meer bevredigt het onzen zin voor nuchterheid en dat een koning en een koningin uit een ander land hier zoo maar pardoes een toeristentochtje maken, in een van onze badplaatsen neer strijken en even heen en weer naar Den Haag stuiven en daar een film gaan zien, dat vinden wij een kos telijk geval van doodgewone menschelijkheid. Koningin Astrid heeft, toen ze zelfs nog maar als bruid door ons land trok, de harten reeds gewonnen van allen, die haar toen in Vlissingen begroetten en zij en koning Leo- pold hebben daarna als kroonprinses en kroon prins weer nieuwe sympathie in Nederland gewekt door hun beider reis door Neder- landsch-Indië, waarmee zij zich daar ginds zoo populair hebben gemaakt. En met het verrassende bezoek hebben zij ons zoo leven dig getroffen, dat wij geneigd zijn te zeggen: „Nu zijt gij onze vrienden voor goed Maar daar komt nog iets van wezenlijke waarde bij. Indien het juist is, dat het bezoek aan Noord wijk voornamelijk heeft gediend ter voorbereiding van een verblijf in die plaats van prins Boudewijn en prinses Charlotte, opdat zij goed Nederlandsch leeren, dan spreekt daaruit zulk een hooge waardeering van een taal, die ook wordt gesproken dooi de meerderheid van het Belgische volk, dat dit een belangrijk feit moet heeten in de ge schiedenis der Vlaamsche beweging, d.w.z. in die van onze taal- en cultuurgenooten aan gene zijde van het Zwin. Elke erkenning van de beteekenis van het Vlaamsche element in België is een erkenning van de waarde van den ganschen Nederlandschen stam en deze koninklijke erkenning die gedaan wordt op de meest sprekende wijze, n.1. door aan de eigen kinderen goed Nederlandsch te doen leeren is dus zeker wel van buitengewoon belang voor Vlaanderen èn voor den heelen Nederlandschen stam. Waarlijk, er is een vlaag van frisschen wind over Nederland en den Nederlandschen stam gewaaid. Uit het Zuiden. En het is een goede dag geweest voor de verhouding tusschen Nederland en Beigië, een dag, die niet heel gauw zal worden vergeten. Nieuwe Russische bestelling. Derde houtscihip door de N.S.M. te leveren. Naar men meldt, heeft de Nederland sche Scheepsbouwmaatschappij op dracht ontvangen van den Machine- Import te Moskou voor den bouw van een derde houttrantsportschip van 3635 ton laadvermogen, van welk type er reeds twee schepen, tot welker con structie eind Februari order werd ge- gegeven, bij deze maatschappij in aan bouw zijn. Het nieuw bestelde schip moet in Maart 1936 worden opgeleverd. dere wending namen en zij een onweerstaan bare behoefte gevoelde, om dit menschelijk leed te lenigen. Zij liepen op het jaagpad, dat dwars door het riet voerde. Marie was wat achter. Geef mij een arm, juffrouw Marie, gij zijt moe Dat is waar, de lucht bedwelmt mij. Ik verzeker U, dat ik sterk ben, heel sterk zelfs, maar ik ben gauw duizelig. Dat komt nog van al uw narigheid. Gij zult eens zien, dat gij hier in Nantes weer geheel zult opknappen. Als gij uw kamer eens naar uw zin gemeubeld hebt.Wat zal dat een rust geven Ja, het moet heerlijk zijn, een eigen ka mer te hebben, die men zelf heeft ingericht. Ik zou haar graag heelemaal blauw hebben. Nu goed dan, blauw zal het zijn zeide Henriette. Ik zal U helpen. Als gij wat bij elkaar gespaard hebt, zal ik u bij een uitdraag ster brengen, die ik ken, en die aardige stof voor weinig verkoopt.... Ik zou liever nieuwe stof hebben, ziet ge, zeide Marie glimlachend bij het idée. Al was zij minder mooi, zou ik er toch veel meer om geven. Dan zijt gij net als ik Nooit is mij iets te nieuw, nooit mij iets te helder, naar mijn zin. Als ik rijk was, moest ik, geloof ik, altijd het allermooiste hebben. Ik zou juweelen willen hebben. Als ik langs winkels kom, waar colliers en ringen zijn uitgestald, is het alsof ik vastgehouden wordt. En toch zal ik nooit rijk worden Wat weet ge daarvan Als gij eens trouwt Een schaterlach klonk op en werd op den wind voortgedragen. Marie tuurde naar de verten van de Loire. De zon glansde op haar bleeke wangen haar tanden schitterden in haar oogen flitste een goudkleurig licht. Zij was schoon op dit oogenblik, deze Marie met haar veel te sprekende trekken schoon als een hartstochtelijk wezen, van een zinne lijke schoonheid. Henriette herkende dien stralenden levenslach, dien zij eenige keeren, BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND 1 Vermist vliegtuig terecht. Verpletterd tegen berg. Zeven dooden. Het passagiersvliegtuig B-O.N.Y.H., dat zoek was geraakt tijdens zijn j vlucht van Stuttgart naar Breslau, is j gevonden in het Fichtel-gebergte bij den Schneeberg. Ten gevolge van de dichte nevel is het vliegtuig met de aarde in aanraking gekomen. Door den schok moeten de zeven in zittenden op slag zijn gedood. Vrouwen uit de omgeving van het Fichtelgebergte werden door het be richt van het verdwijnen van het vlieg tuig! er aan herinnerd, dat zij op 30 April tegen den middag een luid ge kraak hadden gehoord en deelden dat aan de overheid mee. ITun aangifte heeft geleid tot het vinden van het wrak van het vliegtuig. Behalve de bemanning, die bestond uit den eersten bestuurder Slatli en de leerling-vliegers Heinrich en Deich- man zijn omgekomen generaaft-ma- joor Horing met vrouw en dochter en de eerste luitenant van de Rijkslucht macht Braun. De Duitsche regeering heeft, nadat het vliegtuig is gevonden, haar mili taire attaché te Praag opdracht gege ven den Tsjechischen autoriteiten dank te zeggen voor hun medewerking bij de pogingen tot opsporing van het vermiste vliegtuig. Een herinnering aan den Boerenoorlog. In het uit den Boerenoorlog zoo be kend Ladysmith, in Natal, Zuid-Afri- ka, is „Moeder Marie van de Engelen" op 80-jarigen leeftijd overleden, 't Was een zuster, die bij de belegering van Ladysmith grooten naam heeft ge maakt. Officieel heette zij Moeder Emeritus van het Augustijner Klooster alhier. Geboren in Bretagne, Frankrijk, was zij in 1893 bij de Augustijner Orde in Natal gekomen, en in 1895 werd zij naar Ladysmith gezonden, voor de oprichting van het klooster aldaar. Tijdens de belegering van de stad in 1899-1900 verwierf Zuster Marie be kendheid bij duizenden soldaten, en haar groote toewijding en opoffering in het belang van het garnizoen zijn door de veteranen uit dien tijd nog niet vergeten. Toen het klooster werd gebombar deerd, moest Moeder Marie dit met haar helpsters verlaten om haar in trek te nemen in het kamp te Intombi. Daar werkte zij in linnen tenten en onder buitengewone moeilijke omstan digheden. Duizenden soldaten en bur gers heeft zij toen verpleegd. Tijdens de herdenking van het einde der belegering op !2 Maart j.1., brach ten alle veteranen en pelgrims een speciaal bezoek aan het klooster, waar zij door Moeder Marie werden ont vangen. In de 40 jaren dat zij te Ladysmith heeft gewoond ontving zij bezoek van vele vorstelijke personen. De Prins van Wales bracht haar nog in 1925 'n bezoek en de Hertog van Kent verle den jaar. Slechte progaganda voor geheel onthouding. Uit Joegoslavië meldt een Reuter- telegram, dat er een man woonde in Ochura, die al twintig jaar lang aan 'n maagkwaal leed. Het melkdiëet, dat zijn dokter hem had 'voorgeschreven, begon hem echter zoo gruwelijk te ver velen, dat hij uit wanhoop een einde aan zijn leven wilde maken. Een maand lang was hij bijna geen oogenblik nuchter, daar hij eiken dag een groote hoeveelheid brandewijn naar binnen werkte. Na verloop van een maand was de man echter nog niet dood zooals hij zelf had verwacht. Integendeel voor het eerst sedert twintig jaar voelde hij zich geheel be vrijd van pijn en zijn dokter heeft hem thans voor „volkomen genezen" ver klaard. DUITSCHLAND. DE JEUGD NIET MILITAIR AANGEPAKT? Toekomstige Duitsche bewuste staatsburgers. Op een bieravond bij Rosenberg sprak de leider van de Duitsche Hitier jeugd, Baldur- von Schirach, in aanwezigheid van talrijke buitenlandsche diplomaten en journalisten Von Schirach sprak over de organisatie en het doel van den jongen man tot bewust staatsburger en drager van de staatsgedach- te. De opvoeding is in ieder land anders, zei hij, omdat zij wordt voorgeschreven door den eigen aard van iedere natie op zichzelf. Op het gebied van de jeugdvorming was het mo gelijk op vreedzame wijze met de andere lan den van gedachten te wisselen. Von Schirach verklaarde, dat Duitschland in tegenstelling tot veel andere landen, er niet aan dacht, de jeugd militair op te voeden. Volgens hem was het belangrijkste middel, den jongen man tot bewust staatsburger te maken, het bijbren gen van een gemeenschapsidee, in welken geest spiciaal de Hitlerjeugd wordt opgevoed. EEN NOORDZEE-WERK, DAT 10 JAAR EISCHT. In Sleeswijk-Holstein, aan de Duitsche Oostzeekust, wordt sinds twee jaar gewerkt aan het winnen van land. Het gaat om een oppervlakte van 200.000 H.A., die in de laat ste eeuwen door de zee zijn verzwolgen en die vroeger vruchtbaar land zijn geweest. Om deze werkzaamheden te bespoedigen, heeft de Duitsche minister van landbouw, Darré, een tien jaren plan opgesteld, waarin voorna melijk sprake is van het verbinden door dij ken van de eilanden met het vasteland. De kosten zullen ongeveer 80 millioen mark be dragen. Hierdoor zullen c.a. 10.000 werkloo- zen aan den gang worden gebracht. Nieuwe grond tot Echtscheiding. Ilct „Reichsgericilit" heeft, aldus le zen wij in de „Times", uitgemaakt, dat het gebruiken van beleedigende uitdrukkingen aan het adres van Hit- Ier dooi- een getrouwde vrouw, een grond tot echtscheiding kan zijn. ZWEDEN. WAT DE KROONPRINS MEEBRACHT. De Stockholmsche bladen publiceeren ee nige bijzonderheden omtrent de geschenken, door den kroonprins meegebracht van zijn jongste reis in het naburige Oosten. Vooral de geschenken van den keizer v. Albessynië zijn buitengewoon kostbaar. Daaronder bevinden zich een prachtig zilveren kruis, een eere zwaard, het schild van een Abessynsch krijgs man en een waaier om vliegen af te weren, met diamanten bezet. Voorts ontving de prins van den keizer een groot portret ten geschen ke dat ruim 1 meter hoog en in een lijst van leder vervat is. Het schilderij hangt aan een zilveren ketting, bevestigd aan twee slagtan den van een olifant, het geheel bekroond door een keizerlijke kroon. Ook de kroonprinses ontving kostbare geschenken, o.a. een tasch, die geheel met goud bewerkt is. bij haar medewerksters gehoord had en zij werd bang. Zij kende het gevaarlijke van dien lach. Het duurde echter maar een oogenblik of de oogen werden weer somber, het hoofd boog en de stem hernam Meisjes als ik, juffrouw Henriette, trou wen met het ongeluk en dat is een bruiloft, die hard valt. Zij zag er weer even tragisch uit als anders, de uitdrukking van verlaten meisjes, door het ongeluk achtervolgd, was weer op haar gelaat. De beide jonge meisjes liepen een poosje in stilte voort en Henriette, die wist, dat men sommige wonden niet aanraken moet, zelfs niet om ze te heelen, zeide eenvoudig Kijk die madeliefjes eens Wat zijn er veel in de weide van Mauves De grond voor haar, was geheel met bloemen bedekt. De weide stond vol rijp gras, waartusschen de madeliefjes bij heele plekken het teere groen en geel van twijgen en stengels overstraalden. Hier waren het gele boterbloemen, daar paar se klaver, die de plekken vormden. Bij iederen stap werden opgeschoten grasjes vertreden. In het hooge rijpe gras, maakte de wind scha keeringen, evenals hij boven op groote gol ven doet. Hij voerde het stuifmeel van dui zenden bloemen mee, als een groote stofwolk. Alle dieren, die de aarde bewoonden, riepen en zongen aan den rand van hun nesten. Het was volop zomer, het bedwelmende jaarge tijde, waarin het leven dag en nacht onder den sterrenhemel voortvliet, opdat de mensch het indrinke. Wat is het hier mooi, hè Is het niet, alsof men tevredenheid inademt Henriette met haar open en vrijen aard, sinds haar kindsheid gewoon aan den wijden horizon van het land, hield er van, zoo in het licht en de geuren van den middag, langs de stralende Loire te wandelen. Zij zou niet hebben kunnen zeggen, wat zij dacht. Diep in haar boezem voelde zij het koozen der warme luchtzij was er zich van bewust, dat zij jong van ziel en lichaam was; er was iets, dat haar influisterde I „Je bent sterkJe bent mooiJe zult er wel komenHet leven is lang, het leven is heerlijk." Of zij er zich al tegen weerde en het hoofd omwendde om zich te verstrooien, de stem was daar en sprak in het verborgen voort. Marie, die wat verwonderd en moe was, hoorde niets dergelijks, maar juist, omdat zij moede was, vergat zij zichzelf voor een oo genblik. Zoo nu en dan moesten zij kleine slootjes overspringen, die als bloemenmanden, tot aan den rand gevuld waren, met in het water groeiende planten, als broze vazen, waarin een overvloeid van kervel, klaprozen, kruizemunt, zuring met goudspikkels bezaaid, bloeiden. Maar in de diepte, tusschen de wor tels, in dat bosch van stengels, begon reeds een straaltje water te loopen. In den stroom liepen de golven breeder dan gewoonlijk uit zij openden zich als het ware, als muilen van lenige dieren die door de warmte naar adem snakken. De Loire steeg. Twaalf slagen kwa men van een kerkklok, men wist niet waar, en gingen over de weiden als een trek vogels die elkaar roepen. Nog een honderd meter. Toen begon een kind te roepen, twee anderen kwamen naar buiten, drie kinderen stroomden vooruit, de wandel aarsters te gemoet. Een groot gezin van enkel jongens, zei- Henriette. Zij zijn met zeven, allen goedig van aard. Dag, Gervais dag, Henri dag, Baptiste Zij waren twaalf, negen en zeven jaar oud. Op bloote voeten en blootshoofds kwamen zij aangeloopen, met niets anders aan dan een broek en een hemd, met mannenbretels van een hand breedte. De jongste verschool zich in den rok van Henriette, en alle drie omhels den haar, en keken Marie aan, als jonge waak honden, die eiken vreemdeling wantrouwen. Zij wachten thuis op u, juffrouw Hen riette, zeide Gervais, die rossig was als een leeuwenwelp. Moeder heeft visch schoonge maakt. Het heeft langen Etienne, moeite ge noeg gekost, om ze te vangen. Is het toch waar Natuurlijk, door het wassen Als het niet voor u geweest was, zou hij niet zoo hard gewerkt hebben. Henriette bloosde een weinig. Die goede Etienne Wij zijn ook zulke oude vrienden Zij nam de twee kleinste Loutrels bij de hand, en trad, met een moederlijken glim lach op haar jong gezicht, de hut binnen. De hut was van dikke planken met teer bestreken, gebouwd, en stond op den top van een verhooging der weide, door aanslibbing gevormd, die hoog genoeg was, om de bewo ners tegen het wassen der rivier, te beveiligen. Tusschen de voorzijde der hut en den oever der rivier, die vlak bij was, op een vierkant stukje weiland, hingen de netten aan palen vastgemaakt, en ook de fuiken van twijgen gevlochten, met de punt in de hoogte, te dro gen. Van verre konden zij, die op de weide langs kwamen, denken, dat deze houten schuilplaats, waarvoor de zegens en netten als guirlandes opgehangen, den tuin uitmaak ten, een toevluchtsoord voor visschers was, alleen in den zomer bewoond. Maar neen, de Loutrels woonden daar gedurende een reeks van jaren voortdurend. Als men binnentrad, kwam men in een groot vertrek, dat bijna de geheele hut innam en dat voor keuken, werk plaats en kamer der ouders diende. Een ge goten kachel om het eten te koken, een bed met gordijnen van groene serge, stoelen van kersenhout, een tafel, waarvan de pooten door de vocht beschimmeld waren, een visch- kaar, even netjes gerangschikt als op een schip, was het geheele meubilair. Aan den anderen kant van het tusschenschot was de kamer der jongens. Bij wijze van plafond, hingen de eene boven den ander, het visch- gerei en de voorraad tusschen de balken, pak jes draad om vamen te spannen, stengen vlas en hennep, kisten met gaten om de visch te bewaren, trossen, kurken, netten, steeknetten, fuiken, zakken met uien, roeispanen, pinnen, sturen, opgerolde zeilen, eindjes touw, duizen den nuttige en onnutte, oude en nieuwe din gen, waar de zolders zich gewoonlijk mee op vullen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1