BEifELS BLACKBOy 26e JAARGANG VRIJDAG 3-4- MEI 1935 No. 41 NIEUWS- EN WIERINGEN ENTIEBLAD VOOR OMSTREKEN r JEUGDHERBERG „NIEUWLAND." UIT HEEL HAAR HART! WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden 1. Heden brachten een 20-tal journalisten van dag- en provinciale bladen een bezoek aan de Jeugdherberg „Nieuwland" te Oosterland. Per autobus uit Harlingen over den afsluitdijk gekomen zijnde, werd het gezelschap door het plaatselijk Jeugdherbergbestuur ontvangen en een koffietafel aangeboden. Nadien werd het gebouw in oogenschouw genomen en zonder uitzondering werd een al gemeen lofwaardig oordeel over het mooie gebouw geuit. Ook wij willen volgaarne onze lezers een resumé geven van onze indruk en gegevens ons welwillend verstrekt. JEUGDHERBERG „NIEUWLAND" te Wieringen. Aan het begin van het trekkersseizoen 1935 mag het een verheugend feit worden ge noemd, dat de Jeugdherberg „Nieuwland" te Oosterland Wieringen gedurende haar één jarig bestaan volkomen aan de verwachtingen heeft beantwoord en is gebleken welk een onmisbare schakel zij vormt in het Jeugd- herbergnet. Het mooie gebouw werd door de trekkers (door zijn ligging, en bovenal ook door zijn (geriefelijke indeeling zeer geroemd. Beneden heeft men de ruime frissche eetzalen, garde robe, keukens, kantoor en appartementen der Jeugdherbergouders boven de slaapzalen en waschgelegenheden. Zelfs een douche heeft men in de afdeeling zoowel voor de jongens als de meisjes ter beschikking. Een pracht gezicht heeft men hier over de Waddenzee en aan de andere zijde over het dorpje Oos terland. Zoowel van de kant van Friesland (over den afsluitdijk) als van de richting Noordholland is Oosterland een schitterend punt, na een lange en vermoeiende rit, om uit te rusten PERSBERICHT. "Naar wij vernemen zijn door den Minister van Economische Zaken bij de Centrale Com missie, bedoeld in artikel 27 der Landbouw- Crisiswet 1933 de volgende regelingen aan hangig gemaakt, lo. Mosselen. De huidige regeling ten behoeve van de Mosselcultuur en Mosselvisscherij, welke voornamelijk een prijszetting bij den uitvoer beoogt, blijkt in de practijk niet geheel te voldoen. Het handhaven van de minimumprij zen bij den uitvoer ondervindt groote bezwa ren, zoodat thans wordt voorgesteld om over te gaan tot een geheel ander stelsel, dat vele visschers reeds lang hebben gewenscht, n.1. 'het vestigen van een Centraal Verkoopkan- ttoor voor Mosselen. Dit Centraal Verkoopkantoor zal tot taak hebben bemiddeling te verleenen bij den af- FEUILLETON. Roman door RE N BAZIN. Nadruk verboden. No. 17. „O zeide zij, dat ik in zijn smaak val, is 'bijna al te zeker, dat laat hij genoeg merken. Maar hij is net als de anderen, die mij aardig vinden enkel wat vrijer met mij, omdat wij zulke oude vrienden zijn. Mij echter voluit beminnen, zooals het moest, neen, dat kan hij niet. Hij is zoowat van mijn leeftijd. Hij weet wel, dat een visscher op de Loire en een modiste, samen geen goed huishouden jouden vormen. En ik Zou ik hem kunnen lie$jebben Heb ik hem lief?" Er ^peelde langen tijd een glimlach om ;haar mond, terwijl zij daar stond in de heer lijke lucht. Neen, dezen avond had de welbe minde pog geen naam. Hij had nog geen ge laat, geen stem, maar toch bestond hij. Hij Was het, die in het verborgene harer ziel groeide, sinds haar vijftiende jaar, die vol teederheid zou zijn, die haar aan zijn schou der zou drukken, alles zou weten, die haar tegen de beleedigende praatjes van de straat zou beschermen, die vol attenties voor haar zou zijn als voor een dame, die de helft van 's-levens lasten op zich nemen zou Ach hoe had zij dezen lief zij omgaf hem reeds met de streelende liefkoozing van haar oogen, die het duister daar beneden trachtten te doordringen Zij voelde, dat haar armen zich onwille keurig tegen haar borst gedrukt hadden. Zij bloosde, terwijl zij ze omlaag liet vallen. „Toch is het waar, dat ik veel van hem houden zal dat ik tot alles in staat zal zijn voor hem, dien ik liefhebben zal er zou geen offer zijn, dat ik voor hem niet brengen wilde Wat is en het is gebleken, dat de trekkers na de openstelling van de Jeugdherberg „Nieuw land" op 1 Juü 1934, daar dan ook een dank baar gebruik van hebben gemaakt. Het aan tal trekkers bedroeg toch tot 31 Dec. 1442 het aantal overnachtingen 1454. Waar het aantal overnachtingen het aantal trekkers slechts met 12 overtreft, blijkt hieruit, dat deze herberg voornamelijk dienst doet als een onmisbaar rustpunt voor één nacht, en de trekkers dan weer verder gaan. Een recorddag was 6 Aug., toen 80 trekkers zich aanmeldden waar de plaatsruimte be rekend is op 76, moest toen ook een appar tement van de jeugdherbergouders worden ingeruimd. Echter voor voldoende slaapgele genheid werd gezorgd. Ook 55 trekkers uit het Buitenland, n.1. Duitschland, Amerika (Canada), België, Zwitserland, Engeland. Denemarken, Noorwe gen en Joego-Slavië maakten van „Nieuw land" gebruik. Uit dit overzicht blijkt overduidelijk het bestaansrecht van deze mooie Jeugdherberg en we mogen gerust verklaren, dat de Maat schappij van Jeugdherbergen met de stich ting van „Nieuwland" de trekkende jeugd een groote dienst heeft bewezen. vervolgt!) Man! Het is zoo taai, zoo sappig!1 't Duurt zoo lang en 't smaakt zoo fifbï Toe probeer óók eens zoo'n pruimpje. Maar bedenk: 't moet BLACK-BOY zijl». GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK steld is den uitvoer van tong te monopolisee- ren, waarbij zal worden getracht via een mo nopoliewinst den producent een deel van de winst ten goede te doen komen. 4o Garnalen. Evenals dit het geval was voor mosselen is ook bij de garnalenregeling gebleken, dat het stelsel van minimumprijzen voor den export en den handel in de practijk niet voldoet, Om aan de aan dit stelsel verbonden bezwa ren tegemoet te komen, is thans een regeling voorgesteld, waarbij aan de visschers een minimumprijs wordt gegarandeerd. De aflevering van consumptiegarnalen door de visschers zal voortaan geschieden onder controle. De binnenlandsche handel zal ge heel worden vrijgelaten. De uitvoer zal, mede in verband met gere zen moeilijkheden, de contingenteering in het buitenland betreffende, worden gemono poliseerd. 8INNF.NLANDSCH NIEUWS. zet van mosselen door kweekers en visschers aan den handel. Het in den handel brengen van mosselen zal alleen mogelijk zijn door bemiddeling van het Verkoopkantoor. Indien dus een handelaar mosselen noodig heeft, zal hij zich hebben te wenden tot dit kantoor. Dit verdeelt de ingekomen orders onder de kweekers. De aangewezen kweekers voeren de orders uit tegen minimumprijzen, welke dooi den Minister van Economische Zaken zullen worden bepaald. De exportvergunningen zul len worden gehandhaafd met dien verstande echter, dat geen minimumprijzen bij export meer zullen worden voorgeschreven. Het ligt in de bedoeling het Verkoopkan toor te vestigen te Bergen op Zoom. 2e. Aal en Paling. De slechte hedrijfstoestand van de binnen- visscherij heeft ertoe geleid ook dezen tak van visscherij onder de Landbouw-Crisiswet het prettig om aan hem te denken De gebarsten koekoek van oom Eloi sloeg een half uur. De kreet van een kind, dat ge slagen werd, steeg op van een plaats in de buurt, dan hoorde men het sloffen van onze kere stappen, op de treden van een binnen trap links, aan den kant van Nantes. „Dat zijn zeker de oude Plémeurs weer, die dron ken thuis komen," dacht Henriette. Nu was ook het laatste lichtschijnsel, dat lang den horizon omlijnd had, zonder meer iets te verlichten, verdwenen. De blauwe duis ternis had de geheele aarde in bezit genomen. Een stevige wind, frisch als de bries die van de duinen komt en een zoutsmaak op de lip pen der laatste wandelaars bracht, vervulde nu de vallei en deed de gekluisterde masten schreien van verlangen. „Hoe komt het toch, dat mijn hart dezen avond zoo bewogen is VIII. Eloi Madiot had zijn hoogen hoed opgezet en zijn gekleede jas aangetrokken, die hij al leen Zondags droeg, of hij begrafenissen, wanneer hij werd uitgenoodigd, tegenwoordig te zijn bij den uitvaart van een collega van de vereeniging tot onderlinge hulp, wat hij op boete verplicht was. Hij had haar langer dan gewoonlijk afgeborsteld, niet uit ij delheid, maar uit verlegenheid, om hetgeen hij aan den vreeselijken M. Lemarié te zeggen had. Henriette was nog even haastig en vroolijk komen oploopen na het middagmaal „Oom, Marie is vanmorgen op het "werk gekomen. De meisjes hebben haar vriendelijk ontvan gen. Daar ben ik zoo blij om Zij had haar oom naar het huis aan den Boulevard Delor - me gebracht, tot voor de deur van vernist ei kenhout, waarop in het midden twee koperen ringen schitterden. De oude werkman trachtte tevergeefs, met zijn vrije hand op het elec- trische knopje te drukken, nadat hij den gevel die zooveel onbekends voor hem verborg, geruimen tijd had aangestaard een voorbij ganger lachte om de pogingen der dikke vin gers op dat kleine ivoren drukkertje. Toen 1933 te brengen. Het ligt in de bedoeling door te treffen maatregelen eenige verbetering daarin te brengen. Binnenkort zal een Commissie voor de Zoetwatervisscherij en den Zoetwater- vischhandel worden ingesteld, welke bij de voorbereiding en uitvoering van de maatre gelen van advies zal dienen. Als eerste maatregel is thans voorgesteld den invoer van aal en paling te belasten met een zeer matige heffing Het is n.1. gebleken, dat met de contingenteering van aal en pa ling, geen voldoende verbetering voor deze visscherij, welke de kern vormt van onze binnen visscherij, is verkregen. Wel is de in voer teruggeloopen, doch mede onder invloed van de grootere vangsten in het binnenland o.a. in het IJsselmeer, is de prijs geenszins loonend voor de Nederlandsche visschers. Deze lage prijzen zijn grootendeels te wij ten aan de lage prijzen van het* ingevoerde product, waarbij vooral ook de depreciatie van de valuta in de Scandinavische landen een groote rol speelt. Teneinde het prijsniveau eenigszins op te voeren is voorgesteld den buitenlandschen invoer van aal en paling te belasten met een zeer matige heffing, welke echter geenszins de bedoeling heeft om invoerbelemmerend te werken. De uit deze heffing verkregen gelden zullen worden aangewend ten behoeve van de binnenvisscherij, o.m. door het beschik baarstellen van pootaal tegen een lagen prijs aan de binnenvisschers. 3o. Tong. De regeling, getroffen met betrekking tot den uitvoer van tong naar die landen, welke den invoer daarvan hebben gecontingenteerd, voldoet in de practijk niet. In den regel toch kan deze vischsoort hier aan den afslag te gen een veel te lagen prijs worden gekocht, terwijl de exporteurs, die in het bezit zijn van uitvoerconsenten in verschillende landen een hoogen prijs weten te bedingen. Het hierin gelegen voordeel komt op deze wijze geheel ten goede aan den exporteur, terwijl de producent zich met een geringen prijs tevreden moet stellen. Op grond hiervan wordt het noodig geacht een maatregel te nemen, welke ertoe strekt den prijs van tong, welke voor uitvoer' bestemd is. te richten. Voorge de twee vleugels van de poort opengingen, rezen de koppen van twee paarden uit het duister van den ingang op en met een geluid van rinkelende kettingen, hoefgetrappel op het asphalt, waarvan de echo langs de pla fonds voortrolde, gleed een landauer de hel ling van het trottoir af en bleef daar langs staan. Ik zou den patroon graag willen spre ken zeide Madiot. De huisknecht, die met twee uitgespreide armen de deuren weer sloot, antwoordde Hij gaat uit, zooals gij ziet. Ga morgen naar het kantoor. Hij ontvangt hier geen werklui. Maar de andere was reeds met zijn gezon den arm naar voren, door den kier der deur geglipthij had den knecht teruggeduwd en was naar het midden van het portiek gegaan, waar de hooge rustige trap begon, met haar bemanteling van stucwerk, haar treden van smetteloozen steen, haar purperkleurigen looper, die geheel donker beneden, bij iedere trede lichter werd, naarmate hij als een spi raal omhoog ging. De knecht kwam achter Eloi aan, wien deze rijkdom hypnotiseerde. Ik zal dit aan mijnheer zeggen, bromde hij, en dan zult gij van geluk kunnen spre ken, als hij niet aan de deur zet. De forsche schouders van den werkman boezemden hem vrees in. Hij verdween. Eloi bleef onbewegelijk voor die stille opening staan, waar het licht met heerlijk samen smeltende kleuren van rood, wit en lichtgeel van boven viel. De oude man kreeg een visi oen van de bloemenmarkt. En, terwijl hij deze groote verblindende rozenkelk, die hem zelf geheel omgaf en die lichter werd en om boog en spiraalvormig naar boven ging, be schouwde, dacht hij aan de zwaardlelies, welke Henriette soms tegen het einde dei- lente kocht. Wat wisten die rijken de vreugde bij hen binnen te doen gaan Wat was het licht üi hun woningen Het glijden van een vilten tochtlat op het parket, het doffe gebons van een beslisten VRACHTAUTO VERBRAND. Woensdagnacht te omstreeks kwart over drie is een groote vrachtauto, geladen met 9000 Kg. spek, ham en vet, op den Rijksstraat weg ErmeloPutten even voorbij het blin- dengesticht „Zonneheerd" door onbekende oorzaak in brand gevlogen. De chauffeur en de geleider wisten zich nog bijtijds in veilig heid te stellen, door uit de in volle vaart rij dende auto te springen. Zij bekwamen geen letsel. De auto, die uit Wolvega afkomstig is, is totaal verbrand. Niets dan een paar stuk ken ijzer zijn overgebleven. De tractor vloog na het in brand geraken van de auto van den aanhangwagen af en reed het bosch in. De boomen daar ter plaatse zijn mede door het vuur geteisterd. DE IN HET WATER GEREDEN AUTO. De Hoornsche auto, die Zaterdagmorgen aan den Nek bij Schellinkhout in het IJssel meer werd gevonden en waarbij geen slacht offers werden aangetroffen, heeft natuurlijk tot heel wat veronderstellingen aanleiding gegeven. De bestuurder is gebleken zekere Z. uit Hoorn te zijn en het schijnt wel vast te staan, dat deze, waarschijnlijk ten gevolge van droevige huiselijke omstandigheden, een verdrinkingsdood heeft willen simuleeren Vast staat dat de auto met losse remmen en groote snelheid te water is gereden. De bestuurder is verdwenen, maar de poli tie, die hem ook wegens een ander feit zoekt, heeft vastgesteld, dat de man nog in leven is. Het bezoek aan de Flora. Er zijn ruim 750.000 menschen geweest Het aantal betalende bezoekers van de internationale bloemententoonstel ling Flora te Heemstede, dat aan de lo ketten geregistreerd is, heeft 599.000 bedragen. Aangezien de huisgenooten van leden der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur 10.000 knip- kaarten hadden gekocht, heeft het aantal betalende bezoekers de 600.000 ruim overschreden. Naar schatting zijn zonder getaling 150.000 bezoekers tot de tentoonstelling; toegelaten, zoo dat Flora meer dan drie kwart milli- oen belangstellenden heeft getrokken. Mede door het slechte weer is het be zoek Zaterdag en Zondag niet zoo groot geweest als verwacht werd. Een en vijftig personen hebben ge bruik gemaakt van de gelegenheid, een kostelooze rondvlucht boven de tentoonstelling te maken. Er waren meer gerechtigden, doch sommigen Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam hebben van het aanbod geen gebruik gemaakt. Ernstig ongeluk bij Halfweg. Bestuurder van bakfiets door auto aangereden en gedood. Dinsdagmiddag: omstreeks half vijf heeft op den Rijksstraatweg tusschen» Halfweg en Haarlem nabij de Liede- brug een tragisch ongeval plaats ge had, dat aan den ongeveer 50-jarigen venter M. C. Platschorre uit Haarlem het leven heeft gekost. Deze bestuurde een driewielige bak fiets, geladen met kruidenierswaren, waarmede hij zich in de richting Haar lem voortbewoog. Hij werd achterop gereden door een personen-auto, be stuurd door den heer E. Pierotti uit I Haarlem en waarin nog twee heeren 1 waren gezeten. Door onbekende oorzaak kwam de wagen in aanraking niet de bakfiets, en sleurde d^ze ongeveer vijftig meter mee. P. werd nog een tiental meters verder meegesleurd. Hij werd zwaar verminkt en was vrijwel op slag oood. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar de M aria-stichting te Haarlem obergebracht. De bakfiets is geheel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. Beide voertuigen zijn in beslag genomen. Het Koninklijk bezoek aan Den Helder. De vorstinnen zullen zich in schepen op het pantserschip „Hertog Hendrik". Op een nader te bepalen tijdstip zal een bezoek worden gebracht aan de tentoonstelling van het reddingwezen. In den loop van den middag op nog nader vast te stellen tijdstip vertrekt H.M. wederom naar het Loo. Eerste nieuwe Haring. Aangeboden aan de Koningin. Woensdag is op de gebruikelijke wij ze aan H.M. de Koningin de eerste nieuwe Hollandsche maatjesharing aangeboden, gevangen door het stoom schip „Elise", Vlaardingen 50, schip per C. van Oosten en binnengebracht door het s.s. „Theresia" Vlaardingen 40, schipper G. Woensdrecht, beide van de N.V. Vlaardinger Stoomvissche- rij, directie N.V. Wa.rmelo en Van der Drift's Mandel-Maatschappij te Vlaar dingen. stap op de trap, waar het minste geluid weer galmde, en de minste lichtstraal schitterend weerkaatste. Dan een tweede, veel langzamer stap met een gekleede jas met een grijze stof jas over zijn arm. Hij trok zijn handschoenen aan en ofschoon hij daar geheel door ingeno men scheen, kon men toch, zonder zijn oogen te zien, zijn heerschzuchtig en onbevredigd karakter raden. Hij kwam naar beneden, ma ger, rechtop de punten van zijn gelakten bot tines afgemeten, midden op den rooden loo per zettend. Het altijd denken over zijn zaken, had aan zijn gelaat een zekeren ernstigen trek gegeven. Wat hij ook deed, hij had het uiter lijk van een man, die een som uit het hoofd recent, en andere vluchtige uitdrukkingen aandacht bij gewoon redeneeren, glimlachen, drift zelfs, konden deze geestesinspanning, die altijd zichtbaar bleef, nooit geheel weg vagen. Bij de draaiing der leuning, bemerkte M. Lemarié, Eloi Madiot, die onbewegelijk eenige meters lager stond, maar hij toonde geen verrassing of ontevredenheid of welke aandoening dan ook. Hij ging op dezelfde wijze voort, met naar beneden te gaan. Hij keek weer naar de punt van zijn pink, die niet goed in het peau de suède wilde glijden. Op de laatste trede bleef de patroon staan, zijn handschoenen dichtknoopend en liet hij zijn oogen, die nog met honderd andere din gen vervuld waren, maar, waarin ten laatste deze vraag oprees en leefde, en die een ant woord eischte, op den werkman rustten ,Wat komt gij hier doen Ik ben voor mijn pensioen gekomen, zei de Madiot. Met zijn gezonde hand, hield hij zijn hoed vast tegen zijn borst gedrukt, als een schild. Maar toen hij geantwoord had, ontdekte de oude man met een onwillekeurige beweging de gewonde hand, die bevend in den roodkatoenen doek hing, en kon de pa troon één oogenblik den vreemden polsslag, van dit onnut geworden lichaamsdeel gade slaan, dat niet meer aan den wil onderwor pen, buitensporig klopte, daar op het hart van den gewonde. M. Lemarié werd niet drif tig, zooals Madiot verwachtte. Hij had An- toine, die dezelfde zaak kwam vragen, den laatsten keer aan de deur gezet, omdat Antoine een slechte arbeider, een rustver stoorder was. Maar, thans, werd de orde niet verstoordhet gezag van den patroon bleef onbetwist, er was niet anders te doen, dan een ongelukkige, die eenige belangstelling waard was, rede te doen verstaan, omdat hij meer vroeg, dan men hem schuldig was. M. Lemarié zuchtte als een man, met werk overladen, die een nieuwe vervelende taak, aan den last der anderen ziet toegevoegd. Dan antwoordde hij duidelijk, langzamer sprekend, om beter door dezen ongelukkige begrepen te worden Madiot, ik heb u den eersten keer door mijn kassier laten antwoorden. Ik ben ge noodzaakt geweest, uw neef buiten de deur te zetten, omdat hij op onbeschaamde ma nier, deze vraag om pensioen kwam herha len. Ik kan niet tot in het oneindige op de zelfde dingen terug komen, mijn vriend. Gij kent mij ik geef nooit meer toe, als ik een maal neen gezegd heb. Maar, mijnheer Lemarié, u bent niet redelijk. Maar pardon als gij in mijn plaats waart, zoudt gij hetzelfde doen. Dit is iets, J wat gij niet begrijpt, gij en de anderen niet gij zijt gewond, en ik beklaag u van harte, ik 'heb u mijn huisdokter gestuurd, ik ben door gegaan met u uw loon uit te betalen, gedu rende de eerste maanden van uw werkeloos heid ik kan niet meer doen, Madiot, want als ik vandaag u gaf, wat gij vraagt, zou ik morgen genoodzaakt zijn, al mijn andere werklui die zich, als gij zouden verwonden door hun eigen schuld, op pensioen te stellen. Na dertig jaar dienst, mijnheer Lemarié, een oud gediende van u Ik zeg niet, dat dit niet zoo is. Gij zijt een brave man. Maar dat is nog geen reden, 'dat ik u een pensioen schuldig ben. De wet jis nadrukkelijk. Gij waart verbonden bij een I gemakkelijk, in het minst niet gevaarlijk werkgij zijt het slachtoffer van uw eigen jonhandigheid geworden; wat wilt gij, dat ik daar aan doen zal (Wordt vervolgd) r

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1