Brongas ii de Wieringermeer Firma Droog H. H. VEEHOUDERS A. C. VAN OEVEREN TE BARSINGERHORN (KREIL) STEUNT BOTER HOE DE MAXIM GORKI GERAMD WERD. Sasjin schoot dwars door den vleugel heen. Het Russische reuzenvliegtuig Maxim Gorki blijkt bij zijn laatsten tocht door twee toe stellen begeleid te zijn. Het eene was het militaire vliegtuig, bestuurd door den piloot Sasjin, die door zijn acrobatische toeren de ramp heeft veroorzaakt, het andere was be stemd voor het maken van filmopnamen. De bestuurder van dit laatste toestel, Ryboesjkin geheeten, die de noodlottige botsing voor zijn oogen heeft zien gebeuren, geeft van het ge beurde het volgende relaas Ik had opdracht, met een filmoperateur op te stijgen, om de „Maxim Gorki" en het toe stel van Sasjin te filmen, opdat het publiek een duidelijk begrip zou krijgen van het enorme Verschil tusschen het reuzenvliegtuig en de gewone militaire toestellen. Vlak voor de opstijging wendde de bestuur der van de „Maxim Gorki" zich nog tot Sas jin met het uitdrukkelijke verzoek, vooral geen kunststukjes in de lucht uit te voeren en ver van de „Maxim Gorki" te blijven. „Ik ben geen kind meer, maar vlieg al vijf tien jaar lang", gaf Sasjin daarop gekrenkt ten antwoord. Toen de beide toestellen, aldus verhaalt Ryboesjkin verder, naar het centrale vlieg veld terugkeerden, steeg ik met mijn vliegtuig iets hooger op, om nieuwe opnamen te ma ken. Eensklaps zag ik, dat Sasjin toch begon met zijn toestel figuren te beschrijven, waar bij hij echter door den sterken wind werd afgedreven. Ik moest nog hooger opstijgen, ten einde een botsing met mijn vliegtuig te verhinderen. Op een gegeven oogenblik beschreef Sasjin weer een nieuwe figuur. Zijn manoeuvre mis lukte echter en vrijwel op hetzelfde oogen blik kwam hij met den rechtervleugel der „Maxim Gorki" in botsing, en wel ongeveer ter hoogte van den middelsten motor. Een zwarte rook steeg op blijkbaar had hij een der benzinereservoirs geraakt. Sasjin was met zijn toestel dwars door den vleugel heengestooten. De „Maxim Gorki" neeg naar rechts, doch het gelukte den be stuurder haar nog 10 a 15 seconden in de lucht te houden. Wat Sasjin betreft, ik zag, hoe hij met zijn toestel van den getroffen vleugel afgleed en loodrecht in de diepte stortte, even later gevolgd door de „Maxim Gorki", waarvan de vleugel intusschen had lotgelaten. Diep onder mij zag ik de twee vliegtuigen tegen den grond te pletter slaan. Ik maakte een glijvlucht over de plaats des onheils, ten einde dën filmoperateur in staat te stellen, opnamen van de ramp te maken. Dit mislukte echter. De filmoperateur had namelijk, toen hij de ramp zag gebeuren, een zenuwschok gekregen. Hij greep mij eens klaps bij de keel en slechts door hem een harden vuistslag in het gelaat te geven, kon ik hem van mij afschudden. Vliegtuig tegen vrachtauto. Nabij New Jersey moest een klein particulier vliegtuig op den straatweg; een noodlanding uitvoeren. Tijdens de ze manoeuvre werd het door een zwa re vrachtauto geramd en vernield. De beide inzittenden van het vliegtuig werden ernstig gewond, de chauffeur liep slechts lichte kwetsuren op. Nimmer oud genoeg. In een dorp bij Dublin heeft een 105- jarige arbeider, die zijn leven lang in den grootsten nood heeft doorgebracht plotseling van zijn dochter, die hij lang gestorven waande, 125.000 gul den geërfd. Tientallen jaren had hij niets meer van haar gehoord. De oude man heeft het plan om pa een leven van ontbering er eens goed van te ge nieten en zal een reis om de wereld doen. Vliegtuig op spoorlijn. Een vliegtuig van de luchtmacht stortte bij Harrow ten Noordwesten van Londen op een spoorlijn van de Londen-Midland en Scottish Railway. De machine vloog in brand. De piloot ontsnapte aan den dood door tijdig met een valscherm uit het toestel të springen. Het terreinverkeer op de lijn werd een uur opgehouden. Een snel trein naar Londen was juist voorbijge gaan, toen de machine op de lijn viel. Duitsche Ex-Kroonprins te Stockholm, Ter bijwoning huwelijk prinses Ingrid. Dinsdag zijn, naar Reuter meldt, wederom eenige vorstelijke personen uit. het buitenland te Stockholm aange komen ter bijwoning van het huwelijk van prinses Ingrid met kroonprins Frederik van Denemarken. Tot hen behoorden de Duitsche ex- kroonprins, vergezeld van zijn echtge- noote en van zijn kinderen, de prinsen Hubertus en Friederich en de prinses sen Alexandrine en Cecille. Te 1 uur bood koning Gustaaf den gasten een noenmaal „en familie" aan in het koninklijk paleis. Schip door zeeroovers uitgeplunderd. De moeder van wijlen kolonel Lawrence was aan boord. Uit Shanghai wordt gemeld, dat zee roovers een schip hebben overvallen, aan boord waarvan zich de moeder van kolonel Lawrence, van wiens tra gisch overlijden reeds melding is ge maakt, met twee andere kinderen van haai* bevond. .Alle passagiers werden uitgeplunderd, doch overigens werd niemand der passagiers gedeerd. Het schip is na den overval naar de haven van vertrek teruggekeerd. De moeder van kolonel Lawrence, die reeds aan koorts leed, is tengevolge van de op winding bij den overval geheel over stuur geraakt. Haar toestand geeft thans aanleiding tot bezorgdheid. DUITSCHLAND. Bepalingen van den Dienstplicht. „Dienstplicht is eeredienst. voor het Duitsche volk". De militaire dienstplichtwet telt 38 artikelen en 5 hoofdstukken. De be langrijkste zijn de volgende Hoofdstuk I. Art. 1 Dienstplicht is eeredienst voor het Duitsche volk. Elke Duitsche man is dienstplichtig. In den oorlog is bovendien elke Duitsche man en elke D.uitsche vrouw verplicht dienst te doen voor het va- lerland. Art. 2. De weermacht is de solda teske opvoedingsschool van het Duit sche volk. Zij bestaat uit leger, vloot en luchtwapen. Art. 3. Opperste chef is de leider. Onder hem staat de minister van oor log als commandant. Hoofdstuk II. Art. 4. De dienstplicht duurt van den 18- tot den 45-jarigen leeftijd. Art. 5. Bij mobilisatie houden alle dienstplichtigen zich ter beschikking. De minister van oorlog beslist over hun lot. De belangen van de weermacht gaan in tijden van oorlog boven alle andere. De minister kan dan bovenge noemde leeftijdsgrenzen wijzigen. De artt. 6 en 7 regelen de indeeling in corpsen etc. Art. 8 zegt De leider bepaalt hoe lang de dienstplichtige actief moet dienen. De dienstplichttgen worden op 20- jarigen leeftijd opgeroepen. Vrijwilli gers kunnen jonger zijn. Alle opgeroepenen moeten bij den vrijwllligen arbeidsdienst hebben ge werkt. Straftijd wordt vervangen door na dienen. Art. 9. Tot de reserve behooren zij die jonger dan 45 jaar zijn. Art. 10. Tot de buitengewone reser ve de ouderen, die komen bij de land weer. Art. 11 en 12 gaan over plaatsvervan ging in de gedemilitariseerde zones, art. 13 over de onwaardgheid om bij het leger te mogen dienen. Art. 14 zegt, dat vrijgesteld van dienstplicht zijn zij die lichamelijk ongeschikt zijn en zij die een bijzonder geloof hebben. Art. 15 bepaalt dat alleen Ariërs bij het leger mogen. Dienstplichtigen die met een niet-arische trouwen verlie zen hun rang. De dienst dien niet Ari ërs in oorlogstijd moeten verrichten wordt nog nader geregeld De artt. 16-25 zijn niet onbelangrijk. De soldaten mogen niet aan politiek doen. Het lidmaatschap van de N.S.D.A.P. blijft voor den tijd van ac tieven dienst rusten. Soldaten hebben in dienst, geen stemrecht. De minister van oorlog kan burger- corveeërs aan dergelijke bepalingen on derwerpen. Art. 27 zegt, dat dienenden voor hu welijk de toestemming noodig hebben van hun meerderen. De volgende bepalingen zijn ook geen van alle van belang. Het slotartikel luidt dat de wet met 1 Mei 1935 van kracht wordt en alle andere wetten opheft. De wet is ge- teekend door Hitier,v Von Blomberg en Frick. De wet is vóór het begin der Rijks dagzitting door het geheele kabinet goedgekeurd. Er werd pok nog, een wet aangenomen, waarifP^wordt bepaald dat in het algemeen actief dienende soldaten minister kunnen worden. Hitier bedankte tenslotte Von Blom berg voor het door hem gepresteerde werk. Paard sterft door Kalkoen. Bij het Oost-Pruisische plaatsje Bial la vloog een opgewonden kalkoen nij dig een span paarden aan. Een schim mel schrok zoodanig dat hij een hart- verlaimming bekwam en overleed. 1 CHINA. Het mijnongeluk te Sjantoeng. Het aantal der om het leven gekomen mijnwerkers te Tsetsjoean is tot 800 gestegen. Men acht het buitengesloten de in de mijnschacht achtergebleven mijnwerkers te redden, daar de red dingsmanschappen niet. kunnen door dringen tot de vooraan gelegen schach ten, te meer daar de gangen zijn ver nield en de pompen buiten bedrijf moesten worden gesteld. Door dë mijn ramp zijn 3000 mijnwerkers werkloos geraakt. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. SLOOTDORP. De volkstuinders heb ben dit jaar met hun vroege soorten vruchten, niet veel succes. Reeds vroeg in het voorjaar ziet men ze ploeteren op hun hoékje tuin, om er van te ma ken wat er van te maken is, en inder daad hetgeen gepresteerd wordt mag zich laten zien. Ook weer dit jaar kon men niettegenstaande het gure koude weer de piepers op rijen zien staan. En pleizier hebben ze er van, dat bewij zen de groepjes wandelende langs hun heiligdom, druk met woor den en gebaren, de verschillende per- ceelen aan de noodige bespreking on derwerpende. Helaas ook hier is de nachtvorst als spelbreker opgetreden. Bleek voor ruim een week, dat nog enkele hoekjes behoorlijk stand gehou den hadden, de laatste nachten hebben eigenlijk geen enkel perceeltje onge moeid gelaten. Neen, veel pleizier is er dit voorjaar niet aan te beleven. De vroege soorten zullen niet meer de vruchten geven, zooals de verwachting mag zijn. Patrijzen in den Polder. Ter bevorde ring van de aanplant van patrijzen in de Polder wordt alle zorg besteed. Men heeft al kunnen lezen dat op het vin den van een nest aan den vinder als premie f 1.50 wordt uitgekeerd. Wat echter nog niet allen weten is, dat in welken vorm ook het nest gevonden wordt, b.v. in verlaten toestand of al leen de schalen dus na het uitkomen van het broedsel, prompt de prepiie wordt uitbetaald. Zoo waren wij ge tuige van een geval, dat een nest ge vonden was, maar ongelukkig door het niet tijdig vinden er met de schop ingestoken werd. Toch werd de premie uitbetaald. De eieren werden door de jacht-opziener Beis meegenomen. Ge tracht zal worden de eieren door Krie len uit te laten broeden. Men geve dus kennis. laat uw HENGSTEN, STIEREN, VARKENS VAKKUNDIG CASTREEREN. Aanbevelend A. KOOMEN, Zwaagdijk z 181. Eerste Wieringermeersche Electrische Timmer- en W agenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIEWIELSKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. HOOFDPIJN, KIESPIJN. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE VIJFTIGDUIZEND.. Gevallen op no. 9935. Bij de trekking van de Staatsloterij is de prijs van f 50.000 gevallen op lot no. 9935. Kind overreden en gedood. Dinsdagavond is het ruim 4-jarig dochtertje van den landbouwer Van den Broeke op den weg van Dirksland naar Sommelsdijk, toen het trachtte voor een jnotorrijwiel den weg over te steken, door het windscherm van den motor geraakt. Het kind werd ernstig gewond en overleed spoedig. Verbetering wegennet in de Betuwe. Belangrijk object voor werk verschaffing. De directie van de Betuwsche Stoom tram-maatschappij - die, zooals men weet, de exploitatie heeft overgedra gen aan de Geldersche Tramwegmaat schappij, gezeteld te Doetichem heeft besloten de tramlijnen in de Be tuwe op te breken. Dit besluit is voor de Betuwe met het oog op de plannen, tot verbetering van het wegennet van zeer groote beteekenis, daar deze plan nen thans tot uitvoering zullen kunnen worden gebracht. De lijnen die zullen verdwijnen zijn die van de vroegere schipbrug te Arnhem via Iluissen naar Bempiel, de lijn Bemmel-Gendt-Pan- nerden, de lijn Bemmel—Eist en de lijn Bemmel—Lent. Vele wegen, die thans in uitzonderlijk slechten staat verkeeren, zullen nu worden verbreed en beklinkerd. De plannen hiervoor zijn reeds uitgewerkt en door de be trokken gemeenteraden -goedgekeurd, zoodat niets meer de uitvoering in den weg staat. Hiertoe behooren o.a. ver scheidene wegen in de omgeving van Eist, de verbindingsweg van Lent via ZATERDAGDE HULDIGINGSAVOND VAN HET KAMPIOENSELFTAL SUCCES I IN CONCORDIA TE HIPPOLYTUSHOEF. Wij zijn er zeker van, dat het populaire elftal Zaterdag een grootsche huldiging zal ten deel vallen. En het is alles- begrijpelijk Waar tegenwoordig de voetbalsport in alle deelen van de wereld in zulk een geweldige belangstelling staat, daar mag Wieringen er toch zeker trotseh op zijn, een voetbalvereeniging te bezitten, die zich kan meten met de beste club uit Hollands Noorden. Velen zullen Zaterdag aan „Succes" hunne gelukwenschen aanbieden. Wij willen hier de onze bijvoegen en hopen dat 't met het Succeselftal ook in de 3e klasse K.N.V.B. steeds „Excelsior" zal zal gaan, Indien U plannen heeft een BRONGAS - INSTALLATIE te laten aanleggen, vraagt dan eens prijsopgave bij de WIJ HEBBEN REEDS VERSCHILLENDE INSTALLATIES TOT VOLLE TEVRE DENHEID VAN ONZE OPDRACHTGEVERS IN DE WIERINGERMEER UITGEVOERD. de Vossenpels naar Doornik, de weg van de z.g. Tegeling bij Bemmel naar Stammerden en Eist, terwijl ook de ge meente Huissen thans de wegenverbe tering ter hand kan nemen. Met het oog op het fruitvervoer heeft men in de Betuwe jarenlang reikhalzend uit gezien naar deze verbeteringen, terwijl ze tevens een belangrijk object voor werkverschaffing vormen. Meisje door 'n geweerschot getroffen. De landbouwer M. D. stond Woens dagavond op zijn erf aan den Hoofd weg te Hillegersberg, toen zijn buur man C. IJ. een Flaubert-buks kwam leenen, om schadelijk gedierte te schi- ten. De landbouwer reikte zijn buurman de buks over en H. laadde ze de ko gels had hij reeds in zijn zak. Terwijl hij nog even met den land bouwer stond te praten, kwam zijn hand in aanraking met den haan van het geweer en plotseling ging 'n schot af. Het 11-jarige dochtertje van D., dat op het erf aan het spelen was, kreeg den kogel in den buik en stortte neer. De consternatie was groot. Dr. Zandbergen, uit Capelle a.d. IJs- sel, was spoedig ter plaatse en verleen de de eerste hulp. Dadelijk daarop is het kind naar het Ziekenhuis „Eudo- kia" vervoerd, waar onmiddellijk tot operatief ingrijpen moest worden over gegaan ter verwijdering van den kogel. Hoewel haar toestand zeer ernstig is, ging het thans vrij wel. Ernstig ongeluk met doodelijken afloop te Uitgeest. Dinsdagmiddag heeft te Uitgeest een ernstig ongeval plaats gehad. De 14- jarige S., die een boodschap had ge daan op 'n fiets, reed door de Berg straat in de richting Middelweg. Op den hoek passeerde hij een meisje en had blijkbaar toen geen erg in het ver* keer, waardoor hij met flinke vaart botste tegen een luxe-auto, met het ge volg dat hij over de auto heen vloog en aan den andeten kant van den weg terecht kwam. Hoogstwaarschijnlijk is S. zeer ongelukkig op den grond neergekomen met het tragische ge volg dat de dood onmiddellijk intrad. Zoowel de fiets als de auto werden zwaar beschadigd. Den chauffeur treft in dezen geen schuld. Sajetfabriek te Veenendaal. Behoudens eenige formaliteiten, die nog vervuld moeten worden, kan als zeker worden medegedeeld, dat te Veenendaal een sajet-fabriek zal wor den gebouwd. Ongeveer 2 ha grond is, voor dat doel aangekocht. Prinses Juliana licht ongesteld. Keelaandoening met weinig verhoogde temperatuur. H. K. H. Prinses Juliana, die thans op het Huis ten Bosch vertoeft, heeft 'n lichte keelaandoening met een wei nig verhoogde temperatuur. In verband daarmede is H.M. de Ko ningin naar Het Loo vertrokken om zich in te richten op eenige dagen lan ger verblijf te Den Haag, waarheen H.M. weder terugkeert. GEMEENTE WIERINGEN. PUBLICATIE. De Burgemeester der gemeente Wieringen brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden. Bij het Korps Militaire Politietroepen be staat weer de mogelijkheid om te worden- toegelaten tot eene vrijwillige verbintenis. Gegadigden moeten ongehuwd zijn, den leef tijd hebben van 20 tot 25 jaar en een li chaamslengte van 1,75 M. Zij kunnen zich schriftelijk wenden tot den Commandant te 's-Gravenhage, Nassau Zuilensteinstraat 11 met vermelding van hun levensloop na het verlaten van" de lagere school en voorts met vermelding van het onderdeel van het leger of de vloot, waarbij zij hun militairen dienst plicht hebben vervuld. Mochten in deze gemeente zoons zijn van belanghebbenden ingevolge de Zuiderzee- steunwet, die aan bovenstaande voorwaarden voldoen en in aanmerking wenschen te komen voor plaatsing bij dat Korps, dan kunnen deze zich met een eigenhandig geschreven verzoek tot voornoemden Commandant wen den. Wieringen, 21 Mei 1935. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. PLAATSELIJKE INDUSTRIE en LANDBOUW! Vraagt daarom uw winkelier van Kaasfabriek NOOIT GEDACHT, H.-hoef. BIJ SUCCES LANGS DEIM. Het is nu bijna 14 dagen geleden dat we B.K.C. op bezoek hebben gehad en zoowaar wist onze ploeg toen de overwinning te beha len. Het ging toen niet direct florisanter werd slordig gespeeld en het wordt tijd dab Teet en Jantje weer in de gelederen komen, want dat zijn toch de werkers. Zondag ben ik meegeweest naar Assendelft. Ook dit is een groote teleurstelling geworden. Mijn vrouw had het al gezegd daar komt niks van terechtZe zei Zaterdag bijna al len naar Amsterdam naar de wedstrijd Neder land Engeland en dan den volgende dag een wedstrijd spelennee hoor, dat wordt niks Ik had gedacht dat onze jongens wel wat hadden geleerd van die Profs, maar ik was mis. Onze Piet in doel, waar we anders zoo trotseh op kunnen zijn, had blijkbaar niet veel van Halle geleerd. Alle spelers werkten slordig en ik en de mede-supporters hebben dezen keer niet erg genoten, ja we hebben ons af en toe geschaamd voor onze blauw zwarten. Was dat nu de ploeg, die pas gepro moveerd is naar de derde klasse Voortaan vlak voor de match niet meer op stap want voor echte sportmenschen kan dat eenvoudig nietIk wil het hierbij laten en alle spelers persoonlijk niet onder de loup nemen, want er moest er eens één zijn die het bij de politie aangeeft. Trouwens de uitgever van onze courant is pas vrijgesproken dus durf ik nu weer een beetje te wagen, maar waarom die herrie Nu nog een woordje over de a.s. groote fuif.. Ja nu mogen onze mannen wel wat uitgelaten zijn, want het belooft een fijn feest te wor den Het bestuur van Succes heeft een feest programma in elkaar gezet, geweldig, en Willy Derby speelt er de hoofdrol in. Ik kom natuurlijk ook, want ik houd van onze ploeg;. De geheele competitie heb ik meegeleefd en wil ik nu ook meefuiven. Ik geloof wel dat de zaal van Simon veel te klein zal zijn om allen te kunnen herbergen, maar het zal even goed gezellig zijn, dus allen naar dezen mooi- en avond. Tot Zaterdag. CUPIDO.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2