HONING ALS KRACHTBRON VOOR HET HART. HET NOODWEER OP DEN TWEEDEN PINKSTERDAG. Hagel als duiveneierenvisschen op straat. Op de Belgische kust in de buurt van de Panne heeft Maandagmiddag een orkaan ge woed, zooals sinds menschenheugenis aldaar niet is voorgekomen. Er vielen hagelsteener. zoo groot als duiveneieren. De ruiten van woningen en hotels te De Panne en omstre ken werden vernield. Het verkeer ondervond groote vertraging. De tweede Pinksterdag begon in Engeland slecht met storm, regen en onweer van de hevigste soort. Vooral de Zuid- en Zuid-Oost kust van het land hadden het hevig te ver duren en te Deal, Ramsgate en Folkestone werden vele .straten overstroomd. Toen het water later wegstroomde, kon men de vis schen van de straat oprapen. Te Deal werd een schildwacht in zijn wachthuisje door den bliksem gedood. Menschen, die op het strand kampeerden, troffen het al heel ongelukkig. Hun tenten, uitrusting en kleeding werd door den storm in zee geblazen en de slachtoffers moesten doordrenkt een goed heenkomen zoeken. In den middag klaarde het weer wat op en velen waagden zich naar buiten, zoo dat tegen den avond het vacantie-verkeer weinig van het normale verschilde. 150 FRANSCHE DOCTOREN VERGIFTIGD. Na diner hevige pijnen en zenuwschokken. Na een diner te Amiëns georganiseerd naar aanleiding van het congres der vereeniging van doctoren in Pieardië zijn 150 doctoren ziek geworden. Dr. Ferry, de voorzitter van het congres, was de eerste die last had van hevige pijnen, gepaard gaande met zenuwschokken. Moedig bleef hij de debatten leiden, doch nauwelijks thuis gekomen, moest hij zich te bed bege ven, daar hij zware koorts had. Spoedig bleek, dat de meeste gasten ziek waren geworden. Men vreest, dat hier kwaadwilligheid in het spel is, daar de kok absoluut ontkent, dat er iets bij het bereiden van het eten is gebeurd; hij beweert, dat iemand het eten opzettelijk heeft vergiftigd, om zijn reputatie te vernie tigen en hij heeft de politie verzocht een on derzoek in te stellen. De vereeniging heeft een gelijk verzoek tot de politie gericht. Dr. Ferry meent, dat het mogelijk is, dat de ziekte is veroorzaakt door de z.g. Gartners bacil. Volgens zijn meening kan het voedsel reeds zijn vergiftigd, indien het vleesch een dag vooraf is bereid. POLEN. ANTI-JOODSCHE RELLETJES. Eén doode. De „Manchester Cuardian" verneemt van zijn correspondent te Warschau, dat bij Grodno, in Oost-Polen tijdens anti-Joodsche relletjes één Jood werd gedood en twintig werden gewond. De voorgeschiedenis van deze relletjes is als volgt In een wachtlokaal werd in een gevecht tusschen de bezoekers een man ernstig ge wond. Twee Joden werden v.an deze mishan deling verdacht en gearresteerd. De mishan delde stierf aan zijn wonden en werd Vrijdag LI. begraven. Op den avond van dien dag verzamelden zich tal van jongelui in de straten en vielen Joden lastig. Van de Joodsche winkels wer den de glazen en goederen in de étalages ver nield. Tal van Joden werden gewond, van wie één doodelijk. De politie herstelde laat in den avond de orde. Zaterdag kwam het tot een herhaling van den aanval van den vorigen dag. Maar thans hadden de Joden zich ook georganiseerd en sloegen de aanvallers af. De politie arresteerde een vveertigtal per sonen. HET HUIS DER TOEKOMST. Het gebeurt natuurlijk in Amerika Daar wil men, ondanks de crisis, toch gaarne trouwlustige jongelieden tot huwen dwingen. Maar men weet er, dat miss Amerika niet huishoudelijk is uitgevallen en dat personeel in de, Vereenigde Staten feitelijk niet te be talen valt. Om haar nu tegemoet te komen in het Huis der Toekomst of het Electrische Huis, bedacht door sa menwerkende bouwers en electricl- teitsfirma's, is men er in geslaagd om een woning te bedenken, die eigenlijk een robot is, een technisch wonder, met electrische hersenen. Men denke zich eens in De jonge echtgenoot komt in zijn twoseatertje huistoe. Hij hoeft niet te bellen en evenmin zijn wagen te verlaten, om met den sleu tel van den Bibelebonschen berg zijn garagedeur te openen. Die opent zich op zijn nadering vanzelf en automa tisch floepen de lampen aan, die de garage verlichten Nu is de auto weg gezet en de jonkman begeeft zich naar zijn woonvertrekken. Misschien is zijn jonge gade afwezig, bij een brid- ge-drive of op de tennisbanen. Maar in de eetkamer wacht, onberispelijk, een serveerwagen, die het klaarge maakte en warmgehouden diner be vat. Om de vaten behoeft hij zich niet te bekommeren die worden door een spoelmachine automatisch gewas- schen en gedroogd. Mevrouwtje keert naar huis en vóór de familie ter ruste gaat, wordt de koffie-machine ingeschakeld en op een bepaald uur in den morgen gesteld. Onbezorgd kan men in Morpheus' ar men blijven rusten op het aangege ven uur zal de koffie-machine zichzelf inschakelen en zichzelf verwarmen en tegelijkertijd wekt ze, met schrille kre ten, de familie, om te vertellen dat het opstaanstijd is. In den zomer wordt dit ideale huis koel gehouden door af gekoelde lucht en in den winter wordt het met verwarmde lucht verwarmd. Er hoeft nooit een knopje van eeu schakelaar te worden omgedraaid komt men een kamer binnen of opent men een kast, dan gaat automatisch het licht aan. De wasch kan in huis gehouden worden, want in de wasch- keuken staat een serie apparaten, die het werk verrichtenDit Huis der Toekomst is intusschen ongetwijfeld een bron van rijke inkomsten voor al wat electricien is van beroep. Is er iets kapot aan de leiding, dan is Leiden in last En dat zal nog wel eens voorko men, als men weet dat er 87 stopcon tacten zijn voor krachtdoeleinden 113 voor licht, 9 voor radio, 7 voor bel len, 8 voor telefoon, 320 vaste en 17 beweegbare lampen en dat de electri sche geleidingen tezamen 3 K.M. lang zijn BINNENLANDSCH NIEUWS. Puntdichten uit Haagsche Post. Voetgangerswee. Er moet veel strijd gestreden zijn, Vaak handig weggegleden zijn, En menig tuf gemeden zijn, Wil men niet overreden zijn. Luchtverkeer-toekomstmuziek. Straks staat in elk dagblad Amsterdam—Bagdad, Heen en Weer, Buurtverkeer. DRIE JACHTEN OMGESLAGEN OP DEN BERGSCHEN PLAS. Twee vrouwen en drie kinderen in de kajuit van een zeilboot opgesloten. Uiterst moeilijke reddingspogingen. Om zes uur ongeveer is Maandagavond op den Bergsche Plas te Hillegersberg, maar in het bijzonder op den grooten Voorpias, ook wel de Stormplas geheeten, een ernstig on geluk voorgevallen. De wind stak op en vlak voordat het begon te regenen, hagelen en onweeren, kwam er een windstoot, die op een windhoos geleek, waardoor verschillende booten op den plas werden verrast. Drie zeil- booten kapseisden. Van twee booten konden de inzittenden zichzelf redden of gemakkelijk door hulp van anderen gered worden. Bij de derde boot ging dat niet zoo gemakkelijk. Aan boord waren twee heeren, twee dames en drie kinderen. Een van de kinderen, het an derhalf jarig dochtertje van den heer G. v. Berghem, wonende in de Willem Buytewech- straat te Rotterdam, is om het leven geko men. De twee andere 'kinderen en de beide dames konden slechts met de grootste moei te gered worden. De dames moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Toen de windstoot kwam, waren er nog vrij veel booten op de Hillegersbergsche plassen het aantal was echter toch al heel wat min der dan 's middags, want vele pleziervaar- ders hadden de bui zien aankomen. Twee kleine en een groote zeilboot gingen op den Voorpias, waar de wind vrij spel heeft, om ver. De inzittenden kwamen in het water terecht. In een der kleine booten zaten de heer v. d. Heiden en zijn meisje. Zij werden spoedig gered door de gebroeders Vollemans, die op het hulpgeroep met hun motorboot de plas waren opgegaan, om reddingspogingen te ondernemen. In de andere kleine zeilboot zaten vier menschen, ook deze geraakten te water, wisten zich drijvende te houden en werden spoedig in veiligheid gebracht. Nadat de gebr. Vollemans den heer van der Heiden en zijn meisje hadden opgepikt, voe ren zij naar de derde boot, die omgeslagen was,een groote zeilboot, die op zijn kant op het water dreef. Het reddingswerk was vooral zeer moeilijk, omdat het nog steeds hard woei en het water op den plas hevig golfde. In de roef onder water. Van de kleine zeilbooten waren de inzitten den te water geraakt, wat het redden verge makkelijkte. Van de groote zeilboot echter bevonden zich de twee dames en de drie kin deren in de kajuit van de boot, waarin zij zich hadden begeven, toen het plotseling was gaan regenen. Op het dek van de boot bevonden zich de beide heeren. Deze geraakten te water, kro pen daarna op den kiel en begonnen om hulp te roepen,terwijl zij tevens pogingen in het werk stelden om de dames en kinderen uit de kajuit te trekken, welke pogingen aan vankelijk mislukten. De toestand was voor de beide mannen op den kiel allesbehalve ongevaarlijk, maar voor de vrouwen en de kinderen wel uiterst precair. Aan boord van de verongelukte zeilboot bevonden zich de eigenaar-stuurman, de heer J. van Zanten, wonende in de Breitnerstraat te Rotterdam, zijn moeder de 71-jarige vrouw van Zanten, zijn twee kinderen en voorts de heer en mevrouw van Berghem met hun 1 Va- jarig dochtertje. De redding. Toen de motorboot van de gebroeders Vol lemans en later ook andere booten bij het omgeslagen schip kwamen, begon men on middellijk de heeren van Zanten en v. Berg hem te helpen bij hun pogingen om de vrou wen en kinderen uit de kajuit te redden. Men wist hen er tenslotte uit te trekken, maar hiervoor was het noodig, dat met een hamer en beitel een gat in den wand van de houten boot werd gemaakt, waardoor men bij de menschen in de kajuit kon komen. De kajuit stond vol water en toen men dan ook de twee vrouwen en drie kinderen tenslotte naar boven gehaald had, waren allen reeds bewusteloos. Met de boot van de heeren Vol lemans werden de drenkelingen naar den wal gebracht, en wel naar het erf van de zeilvereeniging, welke steigers zich achter de woning van burgemeester van Kempen van Hillegersberg bevinden. Het omslaan der booten en het groote ge vaar, waarin zich een aantal menschen had den bevonden, had inmiddels in Hillegersberg reeds groote consternatie verwekt, Aan den wal waren maatregelen genomen, om de schipbreukelingen op te nemen. Uit het huis van den burgemeester en andere woningen in de buurt werden lakens en dekens gehaald. Kindje overleden. Het mocht niet meer gelukken de levens geesten bij het anderhalf jarig dochtertje van denheer v. Berghem op te wekken. Het lijkje is later naar de begraafplaats te Hille gersberg overgebracht. De beide kinderen van den heer v. Zanten bleken er goed te zijn af gekomen ze konden naar hun woning ge bracht worden. De heeren van den Berg en Van Zanten hebben zelf geen letsel bekomen. De beide dames, de moeder van den heer van Zanten en mevr. v. B. kon men niet spoedig tot bewustzijn terugbrengen. Zij moesten naar ziekenhuizen te Rotterdam worden ge bracht, de moeder naar Eudokia en de vrouw naar het Diaconessenhuis. De toestand van de moeder van den heer van Zanten was later in den avond vrij ernstig. De drie omgeslagen zeilbooten zijn later in den avond geborgen. Onderhoud met de redders. Ten huize van den heer C. Vollemans, die aan de Binnenrotte te Rotterdam woont, heeft de N. R. Crt. een onderhoud gehad met hem en zijn broer, de heer A. Vollemans, die aan den Bergsingel woont. Beide heeren zijn het eerst uitgevaren met de motorboot van den heer C. Vollemans, en aan hun doortas tend optreden is het te danken geweest dat het omslaan der zeilbooten nog niet erger ge volgen heeft gehad. Met reeds twee geredden aan boord, snelde onze boot zoo vertelden de heeren Volle mans naar de boot met de twee mannen op de kiel Dat zij in gevaar verkeerden, was zoo te zien, toen wij echter bij hen kwamen en zij ons met een paar gebaren en woorden mededeelden, dat er twe£ ^rouwen en drie kinderen In de kajuit^saW^v schrokken we hevig. De kajuit immers moest geheel volge- loopen zijn. De vrij groote zeilboot had een lange kajuit, die aan beide zijden drie pa trijspoortjes had. Op zijn kant drijvende kon den we van het schip drie patrijspoortjes bo ven water zien uitstaken. Het was tragisch voor een van deze raampjes een kindergezicht te zien, dat er als 't ware tegen aan gedron gen was. Van de andere kinderen en de vrou wen viel niets te zien. Uit wat ons daarna over de reddingspogingen werd verhaald, bleek wel heel sterk in welke angstige spanning de beide mannen op de omgeslagen boot en de heeren Vollemans in hun boot hebben verkeerd. En daarbij moest men snel optreden, dat door de deining en den wind lang niet eenvoudig was. Het gelukte ons, aldus de heeren Vollemans om onze boot met één manoeuvre rond te krij gen en langszij het omgeslagen zeilschip. Toen begonnen we met de beide heeren op den kiel en ook geholpen door den geredde van de eerste zeilboot, die een flinke knaap bleek, om te trachten de vijf uit de roef te halen. Er stond een luik van de roef open. Nauwelijks, toen we langszij waren, had een der heeren op den kiel een rok te pakken. Hij trok, maar hij hield den rok in zijn han den. Opnieuw tasten hij in den volgeloopen roef en kreeg toen een been te pakken. Ge zamenlijk werd toen getrokken en zoo kregen we de vrouw van den heer van Zanten naar boven. Zij was bewusteloos en werd in onze boot gelegd. De vrouw heeft zeer waarschijn lijk haar anderhalf jarig dochtertje in haar armen gehad, maar is dit, toen zij uit de kajuit werd getrokken, kwijt geraakt. Toen de vrouw boven was, kwam vlak daarop het kindje van anderhalf jaar boven water drij ven. Dit bleek later overleden. Na deze twee kregen we de moeder van den heer van Zanten te pakken, ook zij werd aan een been uit de roef getrokken. U be grijpt, hoe moeilijk dit alles was, daar onze boot, zoowel als de omgeslagen boot hevig deinden op den bewogen plas. Het 6-jarig zoontje van den heer van Zanten was inmid dels ook boven gekomen. Hoe dit kind pre cies gered is, weten wij niet. Alles was het werk van tenslotte weinige minuten. Het jongetje is vermoedelijk door een der heeren op den kiel gegrepen en daar aan een boot, die met nog eenige anderen naderbij kwam, overgegeven. De kajuit opengebroken. In de kajuit, zoo ging het reddingsverhaal verder, bevond zich nu alleen nog het 10-ja rig meisje v. Zanten. Dit kind bevond zich voorin de kajuit en had zich tegen een pa trijspoortje weten op te werken, waar het met het gezichtje als tegen aangeplakt zat. Het kind moet lucht hebben kunnen krijgen, omdat in de ronding van de patrijspoort nog geen water was doorgedrongen. Iemand stel de voor het patrijspoortje in te slaan, maar dan was er water binnengeloopen en zou het kind stellig verdronken zijn. Het kind was van angst verstijfd en had zich met de hand jes aan een paar spanten vastgeklemd. Di rect ingrijpen was noodzakelijk. Met een bei tel en een hamer hebben we toen de planken van de roef, die boven water staken losgebro ken, en daarna moesten een paar spanten gebroken worden. Zoo konden we het kind grijpen en naar boven halen. De handjes, die aan de spanten geklemd zaten, moesten we als 't ware losbreken. Met de geredden en het lijkje van het jong ste kindje aan boord voeren we daarop naar den wal, waar verschillende maatregelen wa ren genomen. Als we echter, zoo zeiden de heeren Vollemans nog, niet zoo snel te hulp hadden kunnen trekken, zouden er zeker nog meer slachtoffers gevallen zijn. Wij vernamen nog, dat de omgeslagen zeil boot, reeds geruimen tijd op den Bergsche Plas vaart en dat de eigenaar daarvan op den plas als een kundig zeiler bekend staat. Het plotseling opgestoken noodweer en de hevige windstoot hebben den stuurman, die op weg was naar den wal, verrast. Van andere zijde wordt gemeld, dat het 6-jarig zoontje van den heer van Z. niet in de kajuit is opgesloten geweest. Het kind is door een kano opgepikt en naar den wal gebracht. (N.R.Crt.) ONS WIERING ERMEERNOEKJE. PROVINCIAAL NIEUWS. De Pentarieven. Nog. steeds rolt de actie voor verlaging der P.E.N.-tarie- ven voort. Woensdagmiddag werd in „De Unie" te Alkmaar een Districts-ver gadering gehouden van District Noord- Holland van den Kon. Middenstands bond onder leiding van den Algem. Voorzitter. Mede aanwezig was het lid van Prov. Staten de heer J. J. Korff van Amster dam, die de gedachtengang van de vergadering wilde hooren. Verschillende heeren uit Bloemen- daal, Zaanstreek, Zandvoort, Medem- blik, Schagen en Wieringen voerden het woord en vele gemotiveerde klach ten over de P.E.N.-tarieven werden naar voren gebracht. Algemeen was men van oordeel, dat verslagen van het P.E.N., die men on der de oogen kreeg; geen helder inzicht gaven van de financieele omstandig heden van deze overheidsinstelling. En toch zou men deze moeten hebben om de actie kracht bij te zetten, waar men tot dusverre op alle verzoeken en mo ties een kort afwijzend antwoord van de directie van het P.E.N. had ont vangen. Een contact-commissie uit de distric ten werd gevormd, die met door het hoofdbestuur der Kon. Middenst. Bond aan te wijzen deskundigen de zaak in alle details zal onderzoeken en met spoed zal behandelen. Op 28 Juli 1933 werd door Prof. Koch te Bad Nauheim, in een vergadering voor den D. Imkersbond, de vraag behandeld, welke rol honing als krachtbron voor het hart speelt. Hij komt tot de conclusie, dat in ho ning alles aanwezig is, wat het hart, volgens de tegenwoordige wetenschap, voor zijn werkzaamheid noodig heeft. Honing is een rechtstreeksche, volkomen natuurlijke bedrijf- stof voor het hart. Hij komt tot deze conclu sie na de volgende uiteenzetting van feiten „Het voornaamste bestanddeel van honing, ongeveer 75%, is druiven- en vruchtensuiker; d.z. de meest eenvoudige suikersoorten, die geen verdere verteringswerkzaamheid noodig hebben, zoodat hun opname in het bloed reeds in de maag kan plaats vinden, waar door ze direct naar de lever kunnen worden overgebracht. Dit beteekent niet alleen be sparing van verteringsarbeid, doch ook tijd winst in vergelijking met de gewoonlijk als voedsel genuttigde rietsuiker. Vetten bevinden zich in het geheel niet in honing. De slechts voor ongeveer 1.5 aan wezige eiwitten zijn hoofdzakelijk suikeront- ledende klierstoffen, van de bijen afkomstig, zoodat honing als voedingsmiddel arm aan eiwit is. Voorts zijn in honing stoffen aan wezig, die den reuk en smaakzin prikkelen en ten slotte nog eenige zouten, waarvan voor onze beschouwing allereerst de phos- phaten, het calcium en het ijzer van belang zijn. Van de phosphaten weet men, dat ze bedrijfsstof het opbouwen van de spier- werkzaamheid bevorderen. Wanneer wij het hart met een motor en de suiker met de brandstof vergelijken dan kunnen wij de phosphaten vrijwel als het voornaamste smeermiddel beschouwen., De groote betee- kenis van calcium voor de werkzaamheid van de hartspier is aan iederen arts bekend. Het ijzer heeft in zooverre een belangrijke x*ol, dat het een noodzakelijk bestanddeel van de bloedkleurstof is, die zich in de roode bloed lichaampjes bevindt en de onvoorwaardelijk noodige zuurstof naar de weefsels voert. Er blijft nu nog slechts over om honüig als brandstof voor den motor van het hart, in 't kort, met andere brandstoffen te vergelij ken. De maatstaf voor de waardeering is de calorie. Zoo hebben versche groenten en vruchten 20 tot 50, volle melk 60, mager vleesch 100, eieren 150 en brood 250 calorieën. In vergelijking hiermede heeft honing als voedingsmiddel, dat het rijkst aan suiker is, een hooge verbrandingswaarde n.1. over de 300 calorieën. Honing wordt weliswaar in verbrandingswaarde door gerookt, dus inge droogd vleesch, dat 450 calorieën heeft, over troffen, wanneer men echter aan honing eveneens alle water zou onttrekken, zou deze ook een verbrandingswaarde van 400 calorieën hebben. De hoogste verbrandingswaarde heeft het vetb.v. varkensreuzel 900 calorie ën. Doch men kan het in ons klimaat slechts in geringe hoeveelheid tot zich nemen, boven dien stelt het hooge eischen aan de verte ringswerkzaamheid. We zien dus uit dit al les dat honing een brandstof van hooge waar de is voor de hartspier. Deze beschouwingen worden ten volle be waarheid door de proeven, welke de Zwitser- sche Dokteres, Paula Emrich in 1932 te Am- den deed in een kinderhuis, en wel met zie kelijke kinderen. In het begin kregen de kin deren 2 x per dag een theelepel honing op gelost in warme melk. Langzamerhand werd dit opgevoerd tot 2 soeplepels per dag, wat over 't algemeen geen stoornis in de spijsver tering ten gevolge had. Door onderzoekingen van Dr. Krauthammer bleek, dat de in melk opgeloste honing spoediger verteerd werd dan Van alle zijden der aanwezigen word aangedrongen de zaak nu met alle kracht aan te vatten. GEMEENTE WIERINGEN. Huldigingisavond. De muziekvereeni- ging „Apollo" heeft het plan opgevat Zaterdag a.s. haar directeur te huldi gen, gezien het groote succes op le Pinksterdag te Zaandam op het con cours behaald. Des avonds zullen de heer en mevr. Glabbeek, die per auto van Den Helder zullen komen, bij de ingang van Den Oever door het korps worden afge haald en met volle muziek zal dan naar de zaal van Lont worden ge marcheerd. Te acht uur, zal daar de huldiging beginnen, waarbij 't publiek vrije toe gang heeft, en zal ieder in de gelegen heid zijn daar 't woord te voeren, mits vooraf dit aan 't bestuur van „Apollo" kenbaar te maken. Verder zullen eenige nummers ten beste worden gegeven en de avond met bal worden besloten. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE GOUDSTAD. Milliarden guldens in goudharen liggen op het oogenblik in de onder- aardsche betonnen en stalen gewelven van de Bank van Frankrijk opge slagen. Een bezoek aan deze reusach tige schatkamers maakt een onverge- telijken indruk. In gezelschap van een ambtenaar, die een uitvoerig; politie-verslag over het verleden van den bezoeker in den zak heeft, mag men in de onderaard- sche vesting afdalen. Deze ambtenaa»; is echter niet de eenige begeleider. Een ge'heele schaar in uniform gestoken bewakers sluit zich bij ons aan geen van hen .mag ontbreken, want ieder heeft een sleutel zonder welken de toe gang tot den geweldigen schat ver sperd zou blijven. De onderaardsche gewelven strekken zich kilometers ver uit, diep onder het aardoppervlak en zoo beveiligd, dat zelfs de zwaarste vliegtuigbom in deze kazematten geen schade zou kunnen aanrichten. in onopgelosten toestand, b.v. op brood ge smeerd. Verder werden te Weenen in het afgeloo- pen jaar onder leiding van Dr. Peyer, speci alist voor kinderziekten, proeven met honing bijvoeding genomen. In beide gevallen bleek, dat bij de groote meerderheid van de met honing bedeelde kinderen het gehalte aan roode bloedlichaampjes van hun bloed aan merkelijk gestegen was en ook met betrek king tot het lichaamsgewicht was bij de met honing bedeelde kinderen in doorsnede een veel grootere toename te constateeren, dan bij de niet met honing bedeelde. Waar nu jaarlijks hier te lande duizende zwakke en ziekelijke kinderen naar vacantie- kolonies of gezondheidsoorden gaan om er herstel van kracht en gezondheid te verkrij gen, vragen wij ons af, of het niet in het werkelijk belang van deze kindertjes geacht kan worden, ook bij hen in deze richting uit voerige proeven te nemen met honing, om dan al naar gelang van de hiermede ver kregen resultaten, in den vervolge bij de reeds verstrekte voeding ook een zekere hoeveelheid honing te voegen. Gezien de, in het buitenland hiermede ver kregen gunstige resultaten, dat ook deze hier verkregen zullen worden. Het werkelijk be lang van zoo veel jeugdige landgenootjes wordt een algemeen volksbelang. Worden in derdaad gunstige resultaten verkregen, dan zal bij toepassing op uitgebreide schaal van dit zoo kostelijk en waardevol natuurpx-oduct een zeer gx*oot deel van ons Nederlandsche volk er wel bij varen. We hebben pas verno men dat de Fransche Doctoren de babies naar gewicht en leeftijd geregeld wijn toe laten dienen, honing lijkt voor ons Hollandsch idee toch wel de voorkeur te hebben. Ik meen U met deze bespreking vaxi dienst te zijn en wil telkens tusschen onze reeks opeenvolgen de aan een onderwerp gebonden verhande lingen, deze af en toe onderbreken met be schouwingen van algemeen gewicht ter voor koming van ziekten. Toch willen wij onze honingverhandeling niet eindigen zonder u eenige raadgeving bij de geneeskundige toepassing mede te deelen die Br. Aloysius en ook het Med. Handboek aangeeft. Honing is versterkend en bloedzuiverend. Bij keelziekten een beproefd middel ter ge nezing hiertoe neemt men alle 10 minuten een suikerlepel honing in begint ze aldus tegexx te staan, dan kookt men ze in melk en geeft dit lepelsgewijze. Jichtlijders doen goed dagelijks 2 eetlepels honing te gebruiken tevens verlicht het op leggen van honingpleisters de pijn. Een eetlepel honing in een liter water ge kookt is een goede gorgeldrank voor zangers, de stem wordt er helder door kan ook als oogwater gebruikt worden. Tegen verzwerin gen neemt men gelijke deelen honing en zuiver meel, mengt dit goed dooreen al of niet met een weinig water en men heeft een prachtige zalf. Uit bovenstaande blijkt weer duidelijk de bizonder gunstige invloed van honing op den mensch, hetgeen trouwens wel algemeen be kend mag worden geacht. De bewoners van den polder verkeeren we! in een buitengewoon gunstige positie. Immers de Wieringermeerpolder is het honingland bij ixitnemendheid. Dat er ook zeer veel animo bestaat voor het houden van bijen blijkt uit het volgendeop 27 Febr. 1935 werd de Bij en vereeniging de Wieringermeer opgericht, zijnde een onderdeel van de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, met 9 leden, welke bij de opxichting aanwezig waren. Thans telt deze vereeniging, hoewel er geen reclame voor gemaakt is, reeds 25 le den, welke allen gaarne door het Secretariaat Slootweg 21, Slootdorp werden ingeschreven, evenals de vele anderen die nog zullen vol gen. Tallooze schachten -- niemand, zelfs de architect en de militaire comman dant niet, weet het juiste aantal voe ren naar omlaag, allen met een vijf meter dikken muur van staal en be ton bekleed. Slechts twee van deze schachten voeren naar het doel, alle andere zijn blind, slechts als zand voor de oogen van eventueele ongewenschte bezoekers bedoeld. De beide toegangen monden uit in een rotslaag, waar zich de goudvesting bevindt. Men heeft hier met dezelfde moeilijkheden te kampen gehad als bij den bouw van de Groote Opera voor de kazematten hier be teekent dit echter een grootere bevei liging. Door tien deuren moet. men heen, ieder van 15 ton zwaar en slechts met behulp van electrische locomotief te openen. Dan komt men in de goudhal- len, waar de baren op stevige planken, die geheele straten vormen, liggen uit gestald. Overal rijden electrische lor ries, die het nieuw aangevoerde goud naar de daarvoor bestemde plaats brengen. Ook de bezoeker rijdt in zoo'n lorrie tusschen de goudharen door, die voorzien zijn van Amerikaansche, Rus sische, Indische, Engelsche, Nederland sche en Belgische stempels. Een prettigen indruk ,maakt hier het feit, dat alles er zoo buitengewoon netjes uitziet. Oude witharige vrou wen zijn voortdurend bezig de goud- baren af te stoffen. Munten vindt men hier niet.. „Het loont de moeite niet, die hier naar toe te brengen'". Diefstallen, roofovervallen Die zijn hier volledig uitgesloten. Wanneer er Ihet minste of geringste gebeurde zouden in deze onderaardsche stad overal sirenes losbarsten, valdeuren zouden zich openen, gangen kwamen onder water te staan en zware zand- massa's zouden eiken uitgang afslui ten. Voor het geval van oorlog heeft men in deze vesting voedsel voor 2000 personen voor den tijd van zes maan den gebracht. De goudstad heeft haar eigen waterleiding en geheime, tegen gasaanvallen beveiligde Lichtschach ten, een eigen electrische centrale, ei gen keuken en eigen woningen, deze goudstad, diep onder Parijs is wel het meest fantastische bouwwerk ter wereld.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2