It.P 1.1.1. Itil Bezoekt DE POSITIE DER VROUW BEDREIGD. H. H. LANDBOUWERS EN VEEHOUDERS STEUNT BOTER WIERINGER KIEZERS De belangen van alle rangen en standen, Zijn bij de Vrijzinnig - Democraten in goede handen. STEMT daarom WOENSDAG OP No. 1 VAN LIJST 2. GEMEENTE ZiJPE. „Tandverzorging voor leerlingen der lagere scholen. Vrijdagavond werd, op uitnoodiging van liet Gemeentebestuur van Zijpe, in het hotel „Het Wapen van de Zijpe'1 te Scliagerbrug, een vergadering gehou den van het Gemeentebestuur met de oudercommissies van openbare en bij zondere scholen, de besturen en het on derwijzend personeel dier scholen, de ouders van kinderen der scholen, waar. aan geeji oudercommissie is verbonden, terwijl van de beide uitgnoodigde ge- meenie-geneeslieeren (tevens school artsen) aanwezig was de heer Dr. Otei - doom van 't Zand. De vergadering, welke was belegd ter« bespreking van het onderwerp land- verzorging voor leerlingen der lagere scholen", stond onder leiding van Burge meester Breebaart, die te ongeveer uur opende. Er waren niet minder dan 43 dames en heeren tegenwoordig. Spreker deelde mede, dat de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalige kanton Schagei, het onder werp „tandverzorging op scholen" ter hand heeft genomen en dat het Gemeen tebestuur heeft verzocht door het be leggen van deze vergadering mede te werken om in samenwerking met de an dere gemeenten in het bovengenoemde kanton, te geraken tot het aanstellen van een schooltandarts. Voorlezing werd gedaan van de stuk ken, die over deze zaak zijn ingekomen. Wij jmeenen te kunnen volstaan met hier alleen te vermelden, dat de kos ten die door de ouders dienen te wor den betaald -- gemiddeld per leerling bij deelname van pl.m. 4000 leerlingen, wor den geraamd op f 1.— per kind per jaar (de ervaring in andere plaatsen heeft geleerd dat deze kosten vrij zeker niet niet hooger zullen zijn.) De voorz. deelde mede, dat het Colle ge van Burgemeester en Wethouders meent, dat hierom dient te worden inge gaan. De kosten kunnen geen overwe gend bezwaar vormen, temeer waar de vereen, van Burgem. en Secretarissen zich voorstelt de heffing van de kosten progressief te doen zijn, b.v. f 0.50, f 1.-, f 1.50, f 2— en f 2.50 per kind per jaar, naar gelang van de gegoedheid der ou ders en waarbij onvermogenden zouden kunnen vrijgesteld van betaling. Door enkelen der aanwezigen werden bezwaren van financieelen aard aange voerd, welke uitvoerig werden bespro ken. Ook werden veronderstellingen ge uit, dat de ouders de noodige medewer king niet zouden verleenen. Door den heer Dr. Oterdoom werd een krachtig pleidooi gehouden voor de in voering van het schooltandartsen-insti- tuut, waarbij spreker de aanwezigen al len verzocht propaganda en overreding? kracht aan te wenden om te komen tot van de kinderen. Met algemeene stemmen werd beslo- .ten te trachten om ook te Zijpe tot tandheelkundige verzorging te gera ken. Door de vergadering werd een commis sie benoemd, die dit onderwerp speci aal voor Zijpe zal voorbereiden en in welke commissie zitting hebben mevr. Jonker, Burgerbrug en de heeren C. Klaver, Burgerbrug S. Jaring, Scha gerbrug J. P. Geensen, Petten Jb. Nannis, Oude Sluis C. de Leeuw, C. A. M. Driehuis beide te 't Zand, ter wijl voor St. Maartensbrug nog een dame zal worden aangewezen. Op de ouder-avonden zal voor school tandverzorging de noodige propaganda worden gemaakt waarbij dan tevens toepasselijke lichtbeelden zullen wor den vertoond. Onder applaus der ver gadering verklaarden toen de heeren Dr. Oterdoom en Boll zich be reid tot medewerking voor dit doel, de eerste voor het geven van de noodige uitleg, de laatste voor assistentie bij het projectie-apparaat. Te ruim 11 uur werd de bijeenkomst door de Voorz. gesloten, onder dank zegging voor de geanimeerde bespre kingen en met de beste wenschen voor het welslagen van het instituut „tand verzorging voor schoolkinderen". GfcMELNÏË W1ER1NGEN. Butagas. „Butagas brengt gas waar het niet is". Ziedaar de aanhef, die we al meermalen in advertenties en prospectussen hadden gelezen. Ech ter waren we in staat de werking van dit gas als verwarmingsmiddel gade te slaan. De fa. P. D. Spaander van Den Oever demonstreerde voor ons dit vewar- mings-apparaat en we moeten erken nen, dat dit voor de keuken een zeer zeer practisch en bovendien volkomen ongevaarlijk toestel is. Het merkwaardige is, dat dit com- foor precies eender is als voor siads- gas, alleen heeft men hierbij een cy- iinder die met gas is gevuld, 't z.g. „butagas". Dit gas heeft 't voordeel boven stadsgas, dat ai zou de slang af vallen of een kraan openstaan, 't niet vergiftig of bedwelmend is, en ook niet ontplofbaar. Natuurlijk dient men even goed er op te letten, dat men de kraan wél afsluit, want de cylinder loopt dan vanzelfsprekend leeg. Butagas" is bovendien zeer best. In minder dan geen tijd heeft men iets aan de kook en de kosten zijn miniem. Wij moeten beamen, dat dit gas voor het platteland inderdaad in een be hoefte voorziet en we zouden onze le zers willen aanraden vraagt eens even demonstratie "aan. (Zie advert.) Een gevaarlijk heerschap. Dat er soms gevaarlijke menschen rondloo- pen bleek Zondagavond j.1. Omstreeks 10 uur kwam plotseling een auto aan gereden die stopte voor de woning van onzen burgervader. Portier werd ge opend en onze brigadier Bergsma stap te uit. Hoewel deze situatie iets heel ge woons was, bleek toch dat dit met een bedoeling was geschied. In de portiek, van de woning van den burgervader bevond zich een beschonken persoon, die onmiddellijk door den brigadier werd overmeesterd. Bij de overrompe ling kwam een bijl te voorschijn die hij onder zijn jas verborgen had. Met eeni- ge tegenstrubbelingen werd dit heer schap naar een voor hem veiliger plaats overgebracht. De arrestant was een zekere J. B. van Sneek afkomstig. V.C.J.B. Qosterland. Vergadering op Vrijdag 28 Juni. Uiideeiingslijst gedeponeerd. Ter griffie van de arrondissements rechtbank is gedeponeerd de uitdee- Iingslijst in het faillissement van D. Tijsen, caféhouder te Den Oever. Uitkeering aan concurrente scliuld- eischers nihil. Zonnestraal - collecte. De opbrengst der Zonnestraal - collecte hier Zaterdag gehouden is f 106.50. SUCCES NIEUWS. Zaterdagavond speelden de Succesadspiranten A tegen Flevo A en moesten de eer laten aan de Flevo-juniores daar deze wedstrijd door Flevo A werd gewon nen ihët 54. Succes B speelde tegen Flevo B en verloor eveneens met 1—0. ASPIRANTENDAG. Zondag gaat Succes met haar beide adspriranten-elftallen naar de te houden Adspirantendag in Alkmaar. Tijd van vertrek wordt alsnog nader be kend gemaakt. BOTSING. Maandagmiddag had op de hoek Mekkenstuinweg—Westerklieverweg een bot sing plaats tusschen een HABO-bus en den motorrijder Th. J. v. Vegten. De motorrijder werd van zijn motor geslingerd en werd met hoofdwonden en een armbreuk naar Dr. Bee- ker vervoerd. Nadat Dr. B. de arm had gezet en de won den behandeld werd de getroffene naar Den Helder vervoerd ter verdere behandeling. Zijn toestand is goed. De heer V. had voorrang. de vele regen, waardoor de Westland- sche Muizen f 1 per 100 kilo hoogei'e prijs hebben kunnen opbrengen, deze waren schooner. Dan kwam plotseling het bericht dat de maximumprijs f 1 per 100 kilo verlaagd was wat weder verlies gaf, voor den handel die had den overgehouden. Waarom wordt er van te voren een waarschuwing ver zonden Oude aardappelen gaan voor alle prijzen, vanaf f i tot i' 2 per 70 kilo, ook voor 30 centen per 70 kilo is er al verkocht. Alleen Eriesche Boodstar kunnen de prijs^an f 4 tot i 4j25 per 70 kilo nog opnek^gen, al gaat het niet vlug meer. Juni 1935 weiden de volgende j> - 1 gemaakt. Andijker Aieen?V'7. -- 8. Andijker Drielinge 6 -n v;S^iei 5-6 Westland- sche Muizen 0-io', vVestl. Drielinge 9.üü- 10 Jjvriel 5-6 Spaansche aardappe len 14-15 itaiiaan'sche 14-15 Ponu- geeesche 14 Nieuwe Malta aardappe len io.50- 18.50. Allé(inlichtingen worden gegeven zon der eenige kosten oi verbinding. WIERINGERS! Alleen één goede raad WOENSDAG STEMT GIJ OP EEN VRIJZINNIG DEMOCRAAT BINNENLANDSCH NIEUWS. VAN f 11.000 BEROOFD. Het geld nog niet gevonden. Zondagochtend is een zakenman uit Den Haag op een politiebureau in de binnenstad komen vertellen, dat hij zijn portefeuille met f 11.000 was kwijt geraakt in den afgeloopen nacht. De dienstdoende inspecteur toonde den man de portefeuille, die een surveilleerende agent van politie even tevoren in de Zwanen- steeg had gevonden. Er zaten papieren in ten name van den Hagenaar het geld was even wel verdwenen. De man vertelde, dat hij Zaterdagmiddag met zijn eigen auto naar Rotterdam was ge komen. Hij had op den Schiedamschedijk ee nige verdachte huizen bezocht en eveneens op de Binnenrotte. De adressen op den Dijk herinnerde hij zich achteraf nog wel, maar de andere niet. Des nachts had hij in zijn au to geslapen. De politie deed huiszoeking op de aangege ven adressen; zij arresteerde er een vrouw, die aanvankelijk niet wilde erkennen, dat de Ha genaar bij haar op bezoek was geweest, doch dit feit na lang aanhouden toch toegaf. Het geld is niet gevonden. 't Wieringer Gemeenteschip naar veilige ree STEMT dan WOENSDAG op BOSKER, no. 1 van LIJST 2, DE VRIJZINNIG - DEMOCRATEN. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. B.K.C.-Nieuws. De B.K.C. adsp. B ver loren van D.O.S.K.O. A met 6—1. B.K.C. adspiranten A speelde gelijk tegen 9 man van B.K.C. III 3-3. B.K.C. Combi natie 1 en 2 oefenden 's-middags tegen elkaar piet de uitslag 8-5 voor B.K.C 2, versterkt met de achterhoede van het eerste. A.D.O.-Nieuws. A.D.0 won Zaterdag middag met 4—2 te Sint Pancras van v.v.z. Zwemvereeniging opgericht. Ook wij krijgen een zwemclub. Zaterdagavond in Veerburg gaven 20 jongelui zich ov als lid. Als bestuursleden weiden ge kozen H. Jonker Hz., voorz. N. Keij- zer, Secr. Mej. Blok, Penningm. De .club heeft de naam „'t Oude Veer". MARKTBERICHTEN. De Graanmarkt. ALKMAAR, 21 Juni 1935. Op de ge houden Graanmarkt waren in totaal 137 H.L.'s aangevoerd, als 5 voértarwe f 5.50 18 gerst f 5-f 5.50 47 haver f 6.60-f 6.75 14 boonen, w.o. bruine f 10-f 18 citroen f llf 12 duiven f il en witte boonen f 15 10 karwijzaad f 18 10 geel mosterdzaad f 14.50 7 blauwmaanzaad, prijs niet genoteerd en 26 erwten, w.o. kleine groene f 8-f 10 groote groene f 11-f 14, grauwe f 6-f 10 en vale f 9-f 16. Alles per 100 K.g. Han del goed. N.V. Eeierveiling Alkmaar. Veilings- bericht van 22 Juni 1935. Aanvoer 200.000 Kipeieren. Prijs 58-60 Kg. 240 a 260 60-62 Kg. 240 a 270 62-64 Kg. 250 a 280 64-66 Kg. Alles per 100 stuks. De Veemarkt. Alkmaar, 24 Juni 1935. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt66 vette koeien f 90 a 190 handel matig 23 Vette kalveren f 35 a f 50 per Kg. 40—60 cent72 Nuchtere kalveren (slacht) f 4 a 12 264 Vette varkens (zware) per Kg. 3236 ct., handel matig. Marktbericht van Jac. Knoop, Make laar in aardappelen, groenten en iruit Bacostastraat 16, telef. 81431, A'dain. In de afgeloopen week waren de groote en kleine Muizen zeer vuil, door (uit een artikel van Geneviève Parkhurst in „Harper's Magazine", New York, Mei 1935) IN 1920 zag het er naar uit, alsof de lange strijd voor gelijk stemrecht een geluk kig einde had gevonden. In alle En- gelsch-sprekende landen en in alle landen van West Europa, behalve in Frankrijk, Italië en Spanje, hadden de vrouwen het stemrecht verworven. Dit beteekende niet, dat zij vol komen gelijke rechten bezaten als de 'man nen. In verscheiden landen, ook in de Veree- nigde Staten, waren nog tal van 'wetten van kracht, die haar met betrekking tot erfenis sen en eigendom, voogdijschap, assurantie en beroepskeuze, minder rechten toekenden dan aan mannen. Men geloofde echter, dat de vrouwen met haar stemmen van de wetgevers zouden weten te verkrijgen, dat deze discri minaties uit de wet verdwenen en de vrouwen bij de wet gelijkheid met de mannen zouden verwerven. Als we echter heden de feministische kaart bekijken, zien we, dat van alle landen, waar de vrouwen stemrecht bezitten, de eenige waar zij dezelfde burgerlijke, wettelijke en econo mische rechten hebben als de mannen, Noor wegen, Zweden, Denemarken, Nederland en Cechoslovakije zijn. Daar staan alle beroepen behalve ondergrondsche arbeid in de mijnen, voor haar open. Zij mogen onafhankelijk van haar echtgenooten eigendommen bezit ten en beheeren zij hebben dezelfde voogdij- rechten als de mannen ten opzichte van de kinderenzij kunnen belangrijke functies bekleeden in openbare diensten. Zij zitten in het parlement, in belangrijke commissies en hebben invloed op het bestuur des lands. Dit geldt vooral voor Noorwegen, waar zij samen met de mannen bewonderens waardige wetten hebben tot stand gebracht, die een voorbeeld zijn voor vooruitstrevende groepen in de geheele wereld, wetten b.v. die geboorte-controle toestaan en regelen, kin derarbeid verbieden, sociale verzekering in voeren, aan beide ouders gelijke verantwoor delijkheid opleggen voor buiten-echtelijke kinderen. Het belangrijkste is, dat zij in de afgeloo pen vier jaar geen harer wezenlijke winsten hebben verloren. Als zij nadeel hebben onder vonden van de werkloosheid, is dat niet er ger geweest dan bij de mannen, misschien nog iets minder op grond van de bepalingen, die voor ouderdom en weduwen gelden. Een paar jaar geleden spraken op een in ternationale vrouwen-conferentie Scandina vische gedelegeerden mij over een opvatting van feminisme, gebaseerd op wederkeerige samenwerking tusschen mannen en vrouwen en niet op een seksen-oorlog. De gedelegeer de van Noorwegen zeide, in antwoord op vra gen van mijn kant„Wij wilden natuurlijk stemrecht, maar alleen als stap naar iets be- langrijkers. Wij wilden bescherming der ge heele bevolking en daartoe waren veel wet ten noodig. De vooruitstrevende mannen had den onze hulp noodig, om sterk te staan te gen de reactionnairen, maar vóór we konden helpen, moesten we zelf een stevigen 'grond slag bezitten. We wisten, dat, als we ons voort durend moesten bezig houden met pogingen, nu eens uit deze en dan weer uit gene wet een gebrek weg te nemen, we voor niets an ders tijd zouden hebben. Daarom brachten we er onze vrouwen toe, dat zij één gecon centreerde stemmen-massa zouden vormen en toen vroegen we een wet, die alle sekse diskwalificaties volkomen verwijderde. We hebben onzen zin gekregen." In alle andere Westersche landen hebben de vrouwen echter in verschillende mate ver- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. FLINKE AANRIJDING. Vrijdagmiddag heeft ter hoogte van het kruispunt Molenweg Nieuwe Sluizerweg een hevige aanrijding plaats gehad. Een luxe auto reed met matige snelheid in de richting Slootdorp, terwijl van uit de Kooltuinen een vrachtauto kwam aan rijden. De luxe wagen had voorrang en min derde geen vaart. De bestuurder der vracht auto reed echter ook door zonder snelheid te verminderen, zoodat een aanrijding niet ver hinderd kon worden. De botsing was zoo he vig dat de luxe wagen een gehavende massa was. Wonder boven boven kwamen de be stuurders er zonder ongelukken af. De bestuurder der luxe wagen, de heer S. uit Schagen, reed in een huurauto. Tegen beiden is door de politie v. d. Hoek uit Slootdorp procesverbaal opgemaakt. BELANGRIJKE LEZING. Door de plaatse lijke landbouworganisatie's wordt Zaterdag avond een belangrijke avond georganiseerd in hotel Smit te Middenmeer. Ir. P. A. van der Ban zal nemelijk een le zing houden met als onderwerp „Landbouw werktuigen en Boerenwagens." Wij twijfelen niet of door belanghebbenden zal van deze lezing druk gebruik gemaakt worden. DE HOOIOOGST. De eerste zomersche dag is er, en 't is voor velen te hopen dat het een beetje aanhoudt. Immers groote velden gras liggen gemaaid en heeft van het regenachtige weer zoodanig geleden, dat er zeer zeker per- ceelen te vinden zijn, die veel van hun waar de verloren hebben, door het lange verblijf op het land. FLEVO - NIEUWS. Zaterdagavond speelden de adspiranten-elftallen A en B van Flevo een wedstrijd tegen de dito's van Succes te Wieringen. Het Flevo-elftal B wist een 10 zege te behalen, terwijl het Flevo A.-elftal met een 54 overwinning naar huis ging. Bravo jongens liezen geleden. De Duitsche vrouwen hebben wel het meeste verloren. Dit is vooral opmer kelijk, omdat de Duitsche vrouwen twaalf jaar iang vóór de komst van Hitier in feministisch opzicht vooraan stonden. Vóór 1918 waren de vrouwen nergens meer onderworpen aan de mannen dan in Duitschland. Buiten haar huis hadden zij vrijwel geen invloed. Er was echter wel een aantal vrouwen, die in stilte functies bekleedden in de leiding der revolu- tionnaire partij. Onmiddellijk na de revolutie kwamen zij naar voren en namen in belang rijke mate deel aan de opstelling der grond wet van Weimar. Het was grootendeels door haar invloed, dat de vrouw volkomen en on beperkte gelijkheid kreeg op grond van deze artikelen „Alle Duitschers zijn voor de wet gelijk." „Mannen en vrouwen hebben gelijke burger-rechten en -plichten." „Alle burgers zijn zonder onderscheid verkiesbaar voor openbare functies, in overeenstemming met de wetten naar gelang van hun bekwaam heid." En „Alle discriminaties, jegens vrou wen in openbaren dienst worden opgeheven." Van de eerste verkiezing na de stichting der republiek tot 1933 toe, zaten er nooit minder dan dertig vrouwen in den Rijksdag. In 1919 waren er 45. Zij behoorden tot allerlei levens kringen en alle partijen er waren onderwij zeressen, advocaten, doctoren in de medicij nen, wijsbegeerte, letteren, economie, en ge wone arbeidsters, maar het waren alle vrou wen met overtuiging, moed en scherp ver stand. Zij stonden bij hun collega's zoo goed aangeschreven, dat zij werden benoemd in belangrijke commissies als die voor buiten- landsche zaken, en voor internationale han delsverdragen, op welk gebied zij werden er kend als autoriteiten. In den Rijksdag zelf vormden zij eigenlijk een vrouwen-blok. Ofschoon zij tot verschil lende partijen behoorden, sloten zij zich dicht aaneen. Allen hadden een afkeer van het militairisme allen gevoelden den smaad, Duitschland aangedaan. Allen wilden de vrede, wilden voor haar land weer een eer volle plaats in de wereld en wilden werken voor betere economische en gezondheids-toe standen, zoowel binnen- als buitenshuis. Bij alle maatregelen, welke dit driewoudige pro gramma raakten, beloofden zij elkaar steun, onafhankelijk van partijen. Voor elke zitting hielden zij een bespreking, om te beslissen hoe zij zouden stemmen. Een lid, dat het ver trouwen schond, werd automatisch een ver- stootene. Dit is naar ik heb gehoord, maar één keer gebeurd. Thans zijn de vrouwen van Duitschland i heel machteloos. Zij hebben alleen nog het kiesrecht en dat heeft onder een dictator geen geteekenis. Er zijn geen vrouwen meer in den Rijksdag nog slechts enkelen, die onmisbaar werden geacht, bekleeden openbare functies. Zij worden verdreven uit de scholen, uit de ziekenhuizen, uit alle beroepen. Terwijl 1925 ll'/i millioen vrouwen betaalden arbeid verrichten, bedroeg dit aantal in Mei j.1. nog slechts 6 milioen en men was toen al voor nemens het tot drie millioen in te krimpen. Vrouwen en meisjes, die uit de industrie en de vrije beroepen worden verwijderd, komen in kampen, waar zij geoefend worden in huishoudelijken of landarbeid, of wel onder geschikt oorlogswerk moeten verrichten. Dui zenden meisjes worden naar woonhuizen ge zonden, om als onbetaalde dienstmeisjes te fungeeren. In een gesprek met een Duitsche vrouw, die een belangrijke positie heeft bekleed in het openbare leven van haar land, waagde ik de veronderstelling, dat de vrouwen on der de bestaande omstandigheden niets had den kunnen doen. „Integendeel, antwoordde zij, we hadden veel kunnen doen. Maar we deden niets, be halve verkeerde dingen. Er is een tijdstip ge weest, dat de vrouwen Hitier hadden kunnen verslaan. Hij had geen geld om voort te gaan. De vrouwen financierden hem, zij brachten een enorm bedrag voor hem bij elkaar. Zelfs toen hadden we iets kunnen doen, als wij, die aan de spits stonden, hadden gezorgd voor eenheid onder de stemmen der vrouwen. Eén voor één zijn we in gebreke gebleven en nu is het geheele gebouw tot in zijn grondslagen ontwricht. Zij, die trouwen bleven, zijn ban nelingen. De vrouwen van Duitschland heb ben zich zelf verraden." In Engeland hebben de vrouwen als het ware een marathon-loop volbracht. Zij had den hier niet alleen te kampen met de wet, die de vrouw niet veel hooger stelde dan roe rend goed, maar ook met de flegmatieke Angelsaksische traditie van de superioriteit der mannen. Er waren echter ook eenige MALARIA-BESTRIJDING. Naar wij vernemen zal ook dit jaar voor landarbeiders weder gelegenheid bestaan op goedkope wijze spuitmiddelen te verkrijgen ter delging van malariamuggen. De spuitmiddelen kunnen worden afgehaald bij Mej. Bakker in Maatschappelijk Werk te Slootdorp of bij den heer K. Heerschap, Brug straat 28 Middenmeer, dagelijks van 3—4 uur. De prijs bedraagt f 0.10 per spuitvulling van 250 gram. De spuit is eveneens aan vermelde adressen verkrijgbaar tegen f 0.75. POLITIE. Gevonden een rijwielplaatje. Aan komen vliegen een duif, gemerkt Bel gië 35. No. 2510114. Inlichtingen Politie Sloot dorp. ZATERDAGAVOND de lezing in HOTEL SMIT TE MIDDENMEER door over LANDBOUWWERKTUIGEN en BOERENWAGENS. Aanvang 7 u. 30. factoren in haar voordeel. De vrouwen waren handige politici, zij hadden goed georganiseer de groepen in de Labour-partij en zij konden goed vechten als het noodig was. Sinds 1918, toen de vrouwen kiesrecht kre gen en de stemgerechtigde leeftijd op 30 jaar werd bepaald, hebben zij belangrijke stappen voorwaarts gedaan. Met behulp van een reeks hervormende wetten hebben zij het recht verworven lid van het Lagerhuis te wor den, zij mogen alle beroepen bekleeden, lid zijn van jury's, aan hoogescholen studeeren en graden behalen. Vrouwen kunnen nu echt-scheiding krijgen op dezelfde gronden als mannen, en gehuwde gehuwde vrouwen kun nen evengoed als ongehuwde eigendommen bezitten- en beheeren. In 1928 werd het kies recht uitgebreid tot alle vrouwen van 21 jaar en ouder. Op velerlei gebied zijn de vrouwen nu in Engeland actief werkzaam. Er is een flink aantal in openbare betrekkingen, bij recht spraak en onderwijs, er zijn vrouwen in be sturende lichamen en in het parlement, al hebben zij daar niet veel tot stand gebracht omdat er nooit meer dan zes vrouwelijke La gerhuisleden tegelijk zijn geweest, van wie er slechts een of twee een rol van beteekenis speelden. In weerwil van dezen vooruitgang bedreigt haar thans een ramp. In handel en industrie moeten de vrouwen thans plaats maken voor mannen. Onderwijsraden weren de vrouwen en als zij de taak voor de rechtbank brengen, stellen de rechters haar in het ongelijk. Voorts is er nu een beweging gaande om het milli oen gehuwde vrouwen, die een zesde van de loontrekkende vrouwen van Groot-Brittannië vormen en die in allerlei functies, ook regee- ringsambten, werkzaam zijn, uit deze betrek kingen te verwijderen. Een machtig industri eel met grooten politieken invloed heeft ver klaard, dat als alle vrouwen werden terugge bracht naar de plaats waar zij hooren, dat is in de huishouding, er in Engeland geen werk- loosheidsvraagsgtuk zou bestaan. Deze achteruitgang is direct toe te schrij ven aan twee gebreken in defeministische organisatie de verdeeldheid bij de leiding en de onverschilligheid bij de volgelingen. Deze verdeeldheid is ontstaan na 1918. Aan den eenen kant stonden de militanten, die ab solute gelijkheid wilden en niets anders. Aan den anderen kant stonden de reactionnairen, die speciale wetten voor vrouwen begeerden en vreesden, dat, als er gelijkheid kwam, haar doeleinden niet zouden worden bereikt. Het gevolg was dat men niets deed. Hoe foutief dat is geweest ondervindt men nu. EEN GROOT AANTAL VERDRINKINGS- GEVALLEN. EEN DROEVE LIJST. IN DE MAAS bij Venlo verdronk Zaterdag middag bij het pootjebaden de 18-jarige W. Bergh uit Venlo. In de DOMMEL te EINDHOVEN verdronk bij het baden de 20-jarige mej. A v. V. Zondagmiddag verdronk bij het baden in de RIJN te OOSTERBEEK de 27-jarige J. Momberg. Zondagavond verdronk in het AARKA NAAL te ALPHEN AAN DE RIJN de 18-jari ge C. ZWALVE bij het zwemmen In de Badinrichting te STEENWIJK is Zondagmiddag zonder dat iemand het be merkte de 39-jarige manufacturier S. v.d. Horst verdronken. De kinderen zaten op hun vader te wachten en toen zij naar hun vader vroegen, werd ijlings gezocht en de on gelukkige in het bad gevonden. De levensgeesten waren reeds geweken. DE VACUMVULPEN, herbergt 4 x zooveel inkt, als een gewone. Bosker's Boekhandel H.-hoef Middenmeer. PLAATSELIJKE INDUSTRIE en LANDBOUW! Vraagt daarom uw winkelier van Kaasfabriek NOOIT GEDACHT, H.-hoef.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2