STEUNT BOTER de start nog om positie en weerbericht gevraagd had. Men vreest het ergste. Vier vliegtuigen, welke aan de kust gestationneerd zijn, werden op onder zoek uitgezonden. Aan boord van de L 840 bevonden zich drie man bemanning en acht pas sagiers. Aanvaring eischt 150 slachtoffers. Het Japansche s.s. „Senzan Maroe", opw eg van Dairen naar Osaka, is na bij het eiland Shodo in een dikken mist in aanvaring gekomen met het Japansche s.s. „Midori Maroe". Laatst genoemd schip, dat met volle kracht midscheeps werd aangevaren, zonk binnen de drie minuten. Het had 168 passagiers en een bemanning van 85 koppen aan boord. Men vreest, dat er op zijn minst 150 menschen zijn omge komem BIJ ZONNEBRAND, doorzitten bij wielrijden en stukgeloopen huid, of wanneer U last hebt van pijnlijke, brande rige;' of stukgeloopen voeten, zijn Purol en Purolpoeder de meest afdoende middelen daarvoor. Purol in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennismaking. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. dant van H.M. de Koningin en oud-ad judant en particulier secretaris van wijlen £.K.H. Prins Hendrik. Het zware verlies herdenkend, dat verleden jaar op 3 Juli het Nederland- sche Roode Kruis getroffen heeft, heeft een deputatie uit het dagelijksch bestuur, bestaande uit den eerste onder voorzitter, luitenant-generaal buiten dienst jhr. J. H. Roëll, den secretaris generaal mr. dr. F. W- Doncker Curti- us, den penningmeester mr. W. J. ba ron van Lynden en het hoofd van het ziekenhuiswezen, dr. H. K. Offerhaus, een krans neergelegd op het graf van Z.K.H. Prins Hendrik in de Nieuwe Kerk te Delft. Voorts zijn kransen gelegd door de leerlingen van de Zeevaartschool te Rotterdam en de Chr. Oranje-vereeni- ging Amsterdam-Oost en enkele bloem stukken door particulieren. In opdracht van ddn ex-keizer van Duitschland is een krans gelegd op het graf van Prins Hendrik. Het Italiaansch-Abessijnsche geschil. Bijeenkomst der arbitrage commissie. De commissie van arbitrage in het Italiaansch-Abessijnsche geschil zal in het Palace-hotel te Scheveningen haar eerste vergadering houden, waar partijen gelegenheid zullen krijgen 'n uiteenzetting te geven van hun stand punten. Zeer waarschijnlijk zal eerst de Italiaansche delegatie aan het woord komen. BINNENLANDSCH NIEUWS. wanneer men een begrafenis bijwoont op het kerkhof te Stroe, de hangende muren van de historische Kapel te Den Oever, dat alles heeft ons iets te zeg gen. Laat de thans levende generatie evenals de vorige dit deed ten aanzien van Hippolytushoef en Oosterland, zijn verplichtingen nakomen, nu ten aanzien van Westerland, Stroe en Den Oever. Al was het vooi'loopig dan nog maar ten aanzien van de spits op de toren van Westerland, Den Raad worde hierbij beleefd in overweging gegeven, terug te willen komen op zijn ten dezen genomen be slissing. Inderdaad heeft men, ondanks de slechte tijden, zich toch al te gemak kelijk van de zaak willen afmaken. y~ o. j. b. '•Cv. GEMEENTE WIERINGEN. Zijn eigen kind overreden. De groentenhandeljaar v»d. W. te Breda had het ongeluk zijn 2-jarig dochtertje met zijn paard en kar aan te rijden. De kleine kwam naar hem toegeloopen en geraakte onder het wiel van de kar. Deerlijk gewond werd het kind naar het St. Ignatius Zieken huis vervoerd, waar het aan de gevol gen is overleden. Been afgekneld. De 42-jarige dekknecht B. van Aspe ren is bij Moerdijk op de sleepboot „Meteoor" in een staaldraad verward geraakt, tengevolge waarvan hem het linkerbeen werd afgeknepen. De man is naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand baart zorg. Jongen dood gereden. Dinsdagavond is bij het inhalen van het hooi te Westenesch (Dr.) de 14-ja- rige Wesseling om het leven gekomen. Hoe het ongeval is gebeurd, is niet be kend. Men vond den jongen, die met met een leegen, met paard bespannen wagen naar het hooiland was gereden, in een sloot, bij het inrijhek der weide. Een geneesheer uit Emmen consta teerde een schedelbreuk, waaraan de jongen reeds was overleden. Vermoe delijk heeft hij een trap van het paard gehad. Boeren, die in de omgeving melken, zagen paard en wagen onbe- stuurd hun weg, vervolgen, en werden daardoor opmerkzaam gemaakt. PRINS HENDRIK HERDACHT. Kransleggingen te Delft. Ter gelegenheid van den sterfdag van Z.K.H. Prins Hendrik der Neder landen, heeft Woensdagavond op het Binnenhof te Den Haag de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van den directeur, kapitein C. L. Wather Boer, treurmuziek uitgevoerd. Voor deze uit voering bestond groote belangstelling van de zijde van het publiek. Tegen 9 uur trad de kapel aan en stelde zich op voor de arcade van het Eerste Ka mergebouw. Onder de aanwezige militaire auto riteiten werden opgemerkt de gouver neur der Koninklijke Residentie, lui tenant-generaal jhr. W. Roell, comman dant van het veldleger commandant van de Brigade Grenadiers en Jagers, J. H. Fruijt van Hertog benevens enkele opper-officieren. Voorts waren tegenwoordig de heeren W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Ooye, jagermeester voor Zuid-Holland van H. M. de Koningin en de oud-adju dant van wijlen Z.K.H. den Prins, jhr. W. Laman Trip. De uitvoering ving aan met het volks lied van Mecklenburg-Schwerin, gedu rende welke de aanwezige militairen het saluut brachten, en werd gevolgd door Ps. 42, Treurmuziek bij Sieg- fried's dood van R. Wagner, twee lie deren uit Valerius' Gedenckclanck, het Adagio uit de Sonate pathétique van L. v. Beethoven en besloten met het Wilhelmus, dat door het publiek met ontdekten hoofde eerbiedig werd aangehoord. Na afloopheeft de Gouverneur der Koninklijke Residentie, kapitein Wal- ther Boer gecomplimenteerd met de wijze, waarop hij deze indrukwekken de uitvoering heeft geleid. Te Delft is op het graf van Z.K.H. Prins Hendrik een krans gelegd door een deputatie van het Convent der Commanderij Nederland der Johan- niterorde, bestaande uit den commen- dator luitenant-generaal W. C. baron Roëll van Hazerswoude, den co-adju- tor jonkheer Ernest van Loon en den secretaris jhr. W. Laman Trip, adju GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Wieringen, 2 Juli 1935. DE WESTERLANDER TOREN. De toren van Westerland staat weder eens in de publieke belangstelling. Vóór ruim 100 jaren terug verbrand de het zeer hooge kerkgebouw. De vorst van dit gebouw (even groot als de kerk van Hippolytushoef) lag onge veer even hoog als de torentrans. Het vuur tastte ook de met lei en lood afge dekte spits aan, met het gevolg dat èn spits èn trans (een halve meter hóóg rollaagwerk) in de brandschade be trokken werden. De kerk werd voorloopig niet weder opgebouwd, de toren werd van een hulp-kap voorzien. Later is de kerk in meer dan de helft kleinere afmetingen weder opgebouwd, de hulp-kap op de toren bleef. Deze is later weder dooi een andere hulpkap vervangen en la ter nog eens en nu ingevolge de jong ste besljssing van den raadnog weer eens. Eenige ingezetenen van Westerland vonden het echter nu welletjes en meenden aanspraak te mogen maken op een spits. Evenveel recht er op te hebben als die van Hippolytushoef, en Oosterland, waar de spitsen voor kort nog vernieuwd werden en de to rens bovendien nog werden voorzien van nieuwe uurwerken. Bij monde van den Heer C. Bais werd deze zaak in een zitting van B. en W. verdedigd. Bais sprak -- en zeer te recht Op een hooiberg of op een wierschelf past geen torenspits en op een torenspits nu eenmaal geen wierkap. Hebben de Heeren er geen geld voor over, dan zullen wij probeeren het bij elkaar te brengen". Ondergeteekende, die, daartoe uitge- noodigd, bij deze conferentie aanwezig was, gaf voorts den raad te trachten de drie torens als bouwwerken uit de vroegere middel-eeuwen ingeschreven te krijgen op de lijst van bouwwerken onder de hoede van „Monumenten zorg". Dit tot drieërlei doel. Eenerzijds om te voorkomen dat deze merkwaar dige toren? niet in verval geraken (men denke aan de toren op het kerkhof van Stroe.) Anderzijds dat men ze niet gaat verknoeien (men zie de potsier lijke hulpkap op de toren van Wester land, en in de laatste plaats, dat men, in geval de onderhouds- of eventu- eele herstel-kosten te groot worden, zoo ongeveer zeker op een bijdrage kan. rekenen van Rijk en Provincie. B. en W. zeiden toe de zaak nog eens te zullen overwegen; de andere heeren beloofden, zoo dit noodig zou blijken te zijn, een commisie te zullen vormen tot bijeen brengen van een gedeelte der noodige gelden. Het behoeft geen betoog, dat het jongste voorstel van B. en W. en de daarop gevallen beslissing van den raad, voor de Heeren, die zich voor een en ander hadden ge-interesseerd, een verrassing en een even groote te leurstelling was. Niet alleen voor de Westerlander, doch ook voor onderge teekende, die toch jaren en jaren lang al zijn vrijen tijd en meer dan dat heeft opgeofferd tot het kweeken van belangstelling voor alles wat met de historie van Wieringen en zijn bewo ners in verband staat. Toen in 1888 de kerk van Oosterland uit de puinhoop, die ze was geworden, verrees, waren de tijden ook slecht. En toen Burgemeester Van Kempen tien jaren later ook de kerk en toren van Hippolyushoef uit een totaal verval len toestand, onder leiding van den grooten kerk-architect Kuipers zelfs, heeft weten te doen herstellen in oor- spronkelijken vorm, waren de tijden niet beter. Doch men voelde het aan, dat men te doen had met een kostbaar histo risch bezit, dat voor Wieringen niet mocht verloren gaan. Het zijn de eenig- ste monumenten hier, die ons uit de grijze oudheid bewaard zijn gebleven. En hierop moeten wij zuinig zijn en hiervoor zoo noodig een offer willen brengen. De toestand van den toren van Wester land de ledigheid die men aanvoelt, Muzikale rondgang. Maandagavond werden we vergast door een rond- marsch van de Harmonie-vereen. „Concordia" van Breezand, die eenige mooie marschen en andere nummers ten beste gaf. Enkele jonge dames gin gen met collecte-bussen rond, daar men dit voor ons geliefd gezelschap graag over heeft, immers, Concordia is voor alles altijd bereid. BREEZAND. Bij den Heer De Rid der, Meerweg, is 'n postduif komen aan vliegen met een ring gemerkt België 35 41379112. Sport. A.s. Zondag serie-wedstrijden op het B.K.C.-terrein. Om 12 uur B. K. C. 4—W.-Waard 2. 1.30 uur Callantsoog 2-M.O.K. I 3 uur Verliezer A—Verliezer B. 4.30 uur Winnaar A—Winnaar B. Schitterend geslaagde Ouden van Dagen-rit. Onder bijzonder mooi weer zijn de Ouden van Dagen in 46 luxe wagens Dinsdag over W.-Waard, Bar- singerhorn, Winkel, N.-Niedorp, H.-Hugowaard naar Alkmaar gereden, waar men brood, koffie, koek en si garen bekwam. Na een heerlijke wan deling in den Hout, ging men per au to door de stad naar Heiloo, Egmond, naar Bergen. Daar heeft men fijn gege ten en verder van alles volop genoten. De terugweg werd gereden over Schoorl, Groet, Petten over De Kooy naar Breezand waar in de Zaal van den Heer Kossen de oudjes een harte lijke ontvangst wachtte. De zaal was mooi versierd, terwijl „De Tango" de oudjes vergastte op een paar num mers muziek, zoodat de rit 1935 bij uitnemendheid is geslaagd. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. JONGE BOEREN VERGADEREN 1N~^mp yan het „c_ GEMEENTE ZIJPE. PLAATSELIJKE INDUSTRIE en LANDBOUW! Vraagt daarom uw winkelier: van Kaasfabriek NOOIT GEDACHT, H.-hoef. Officieel. Benoeming lid van den Gemeenteraad De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente ZIJPE maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nederge- legd zijn besluit ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, nood zakelijk geworden doordat E. Bos zijn benoeming tot raadslid niet heeft aan genomen. ZIJPE, 1 Juli 1935. De Voorzitter voornoemd, D. BREEBAART. Schagerbrug. Op 30 Juni j.1. stonden bij de Arbeidsbemiddeling in de ge meente Zijpe 62 werkzoekenden inge schreven, n.I1. 37 Landarb.-Grond- werkers, 13 Dijkwerkers, 4 Timmerlie den, 1 Metselaar 1 Bloemistknecht, 1 s lager, 1 Monteur, 1 Wagenmaker, 1 Opperman, 1 Schildershalfwas, 1 Blik bewerker. Door 27 werkgevers werd gebruik gemaakt van de arbeidsbe middeling, waar 27 werkzoekenden werden geplaatst. SCHAGERBRUG. Schoolfeest. Dins dag j.1. vierden de leerlingen der laag ste vier klassen der O. L. School hun jaarlijks schoolfeest. Met drie flinke autobussen van de H.A.B.O. werd de tocht des morgens om 9 uur aanvaard. Het benauwende, warme zomerweer der voorgaande da gen had plaats gemaakt voor frissch, winderig weer en hoewel het zon netje het grootste deel van den dag tevergeefs werd gezocht en zelfs een oogenblik voor een fiks regenbuitje moest worden gescholen, toch is het uitstapje uitstekegd verloopen. De kinderen hebben volop kunnen genie ten van wat de Alkmaarder Hout en de speeltuinen „De badriegertjes" en „Duinvermaak" te Bergen hun boden. Voor het strand was het te winderig, daar hebben zij dan ook weinig van gezien. Des avonds half zeven kwamen zij opgewekt weer te Schagerbrug, waarjzij in „Het Wapen van Zijpe" een laatste tracaite ontvingen. Daar vond de Heer Jaring als voorzitter der Schoolfeest-commissie gelegenheid zijn voldoening uit te spreken over het wel slagen .yan dit schoolfeest en een woord van hartelijken dank te richten tot allen, die tot dat welslagen hadden medegewerkt, t.w. de dames en hee ren geleidsters en geleiders, die te vens met goed succes de lijsten had den gepresenteerd en de goede gevers voor de ontvangen bijdragen. Spr. ein digde met het schoolfeest in de belang stellink van de burgerij warm aan te bevelen. Dinsdag 9 Juli gaan de hoogste klas sen naar Amsterdam. Zij maken voor al een leerzaam reisje, waarbij echter voor ontspanning ook voldoende plaats is ingeruimd. DE WIER1NGERMEER. Algemeene vergadering van den Bond van Christelijke Jonge Boeren en Tuinders-organisatïe's in Nederland te Middenmeer, op Dinsdag 2 Juli '35. Het eerste lustrum van bovengenoemde bond valt ongeveer samen met eerste lustrum van den Wieringermeerpolder. Jong leven ver gadert in een nieuw gebied en mag symboliek genoemd worden.. Wij gelooven niet dat een dergelijke groote jaarvergadering reeds is gehouden en voor tal van vakgroepen biedt de polder dan ook nog te weinig om als Congres plaats te dienen. Doch voor jonge boeren die nog aan het begin van het leven staan is de polder wel bij uitstek ideaal te noemen als omgeving voor een algemeene vergadering. Pl.m. 400 jonge Christel. Boeren uit alle hoeken des lands, zijn te zamen gestroomd om te vergaderen in het nieuwe grondgebied, waar de bedrijven in verband de oogstperiode op volle kracht werken, en het aspect van den polder dan ook wel op zijn voordeeligst uitkomt. Vooraleer deze vergadering kon plaats vin den heeft heel veel werk moeten geschieden in yerband met de inkwartiering der congres sisten. De Heeren A. C. de Graaf en Heerink heb ben hierin een groot aandeel gehad en het feit dat één en ander op rolletjes liep bewijst dat zij hun taak serieus hebben opgevat. De aankomst. Uit alle provincie's Limburg uitgezonderd, kwamen de afgevaardigden op zetten per bus en auto en verzamelden zich in Hptel Smit alwaar een kop koffie werd aangeboden. Waarna men zich op weg begaf naar de Geref. Kerk waar de algemeene vergadering zou worden gehouden. De morgenvergadering. Om kwart over elf ving de morgenvergade ring aan en langzamerhand was het kerkge bouw voor het grootste gedeelte gevuld, waar onder een aantal dames. De opening. De voorzitter van het bondsbestuur het Kamerlid Chr. van den Heuvel liet gezamen lijk zingen Psalm 105 waarvan de verzen 3 en 24, waarna gebed volgde. Vervolgens sprak de voorzitter een hartelijk welkomstwoord tot de vergadering en sprak zijn voldoening er over uit dat zoo velen naar deze vergadering zijn gekomen. Spr. hoopt dat het een vruchtbare samenkomst mag zijn. Na het korte welkomstwoord hield de heer van der Heuvel een rede, getiteld„Nieuwe agrarische oriënteering." Het is vanaf het oogenblik der schepping steeds anders geworden in onze maatschappij Steeds was aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden noodzakelijk. Belangrijk is echter het verschil In tempo van aanpassing bij vroeger. Waar we nu 10 jaar overdoen, was vroeger een eeuw voor noodig. Alleen het verschil hoe men zich vroeger verplaatste bij tegenwoordig is al een be langrijk voorbeeld. Ook onze bedrijven hebben een groote ver andering ondergaan, waarvan het minst nog de veehouderij. Land- en tuinbouw echter zijn geheel van aspect veranderd. Arme zandgronden geven prachtige ge wassen die vroeger op de beste grond niet waren te teelen. De werktuigen die men thans gebruikt heb ben niets meer gemeen met die van vroeger. Men staat letterlijk nergens voor op tech nisch terrein. Het lijkt wel of men haast heeft om de laatste krachten uit de schep ping te halen. Die 25 jaar terug voorspeld zou hebben dat de Duitsche Keizer verbannen zou worden en dat een toen nog onbekende jongeling een heel land zou regeeren, predikanten in concentratiekampen zou opsluiten, zou niet geloofd zijn. Wij leven zoo snel. Doch dat alles heeft zich voltrokken. Spr. zegt vervolgens dat naast de aloude boerenwijsheid, de praktijk, thans ook een behoorlijke dosis theoretische kennis noodig is en hoopt dat de overheid niet genoodzaakt zal zijn de omvang van landbouwonderwijs te beknotten tengevolge der crisis. Vervol gens waarschuwt spr. tegen het gif van de klassenstrijd, zooals men die in het blad van Landbouw en Maatschappij kan lezen, waar men de boer laat tanden knarsen en vuisten ballen tegen het overige deel van de bevol king. Gelukkig zegt spr. hebben wij hier dage lij ksch correctieven voor in de H. Schrift. Te veroordeelen is het om op te zetten te gen een andere groep, niet dat zij niet tegen achteruitzetting van den boer mogen opko men, dit is zelfs plicht, doch men moet dit argumenteerend doen. De strijd van getal tegen getal is on vruchtbaar, wij zijn dan altijd in de minder heid. Spr. richt zich verder tegen de demago gische leuze van N. S. B. en C. D. U. Spr. vergelijkt onze tijd met die van de geboorte van Christus, toen riep men ook om de Romeinsche Imperator. Vijf jaar geleden is de jonge C. B. T. 6. opgericht met 18 leden. Er is voor mij geen reden tot ondankbaarheid, doch voldaan ben ik nog niet aldus spr. Het gevaar dat onze bond een wonderboom zou worden is niet meer aanwezig, we zijn normaal opgegroeid. Maar het is nu de tijd van aanpakken en uitbouw. In onzen tijd is een groot gevaar van materialiseering, ieder heeft er mee te maken, Zelfs de kerk leeft in voortdurende onrust over haar financiën. Er zijn zooveel zorgen die beslag op ons leggen. Wij moeten echter in onze jeugd geestelijke idealen planten, hoe groot onze zorgen ook zijn. Ik hoop dat dit jaar wat voor ons ligt vruchtdragend mag zijn. Wij moeten naar meer geestelijke verdie ping zoeken. En gelukkig breekt zich deze drang weer baan. Ontdaan van alle franje en rarigheid kan men de overgang van Mr. Mar- chant naar de R. K. hier een voorbeeld van maken. Een man die heel zijn leven in dienst heeft gestaan van het rationalisme en dan aan het eind van dit leven durft te zeggen, dat on danks de onkerkelijke wetenschap het licht blijft flikkeren. Spr. eindigde zijn rede met de bede dat Gods zegen mogen rusten op het werk van de jonge C. B. T. B. en verklaard hiermede de vergadering voor geopend). Appl. Verslagen. Alvorens de voorlezing volgt van diverse jaarverslagen roept de voorzitter het kamer lid J. Bakker, die juist is gearriveerd een stuur geeft hierop een uitgebreid verslag van het afgeloopen waar,, waaruit wij opteekenen dat de bond reeds 70 afdeelingen telt ver deeld over 10 provincie's (Limburg niet) met 1700 leden. Een eigen blad behoort altijd nog tot de vroome wenschen doch er is alle hoop dat dit toch spoedig nog zal komen. Het jaarverslag wordt onder dankzegging en applaus goedgekeurd eveneens het jaar verslag van den Penningmeester, wat niet werd voorgelezen daar dit aan de afdeelingen reeds was toegézonden. Mej. Sondern geeft daarna nog een verslag van het Commissiewerk voor jonge meisjes op het platteland en van haar bevindingen als propagandiste bij dit werk. Mej. Sondern mocht hiervoor een daverend applaus ont vangen. Aan de samenstellers der verslagen werd dank gebracht. Bestuursverkiezing. Aangezien de voorzitter en secretaris bei den aftreden, worden bij enkele candidaat- stelling benoemd de heerentot voorzitter Mr. W. Rip, den Haag, (de huidige Secreta ris) en tot secretaris J. H. ten Cate te Haar- lo bij Borculo. De Heer Wagenaar richt vervolgens nog een woord tot de vergadering, waarna de voorzitter nu reeds de gelegenheid te baat neemt om de voorzitter van de afd. Wierin- germeer der C.B.T.B. dank te brengen voor het vele werk wat hij verricht heeft om deze vergadering zoo goed mogelijk te doen slagen. Hierop wordt de vergadering geschorst tot twee uur en begeeft men zich ter koffietafel in Hotel Smit. De middagvergadering. De middagvergadering werd geopend met het zingen van twee coupletten van het Wil helmus. Ir. C. L. van Steen, Inspecteur van de Cul tuurtechnische dienst der Wieringermeerpol der, die na afloop der vergadering de excur sie zou leiden was tevens aanwezig en werd begroet met een welkom van den voorzitter. Het woord was vervolgens aan Ir. J. Wind uit Hardenberg die een rede hield met als onderwerp„Het huidige systeem der Crisis maatregelen." De heer Wind besprak eerst de diverse maatregelen welke door de regeering zijn genomen in de verschillende tijdvakken wel ke allen een tijdelijk karakter hadden. Maat regelen welke voor een apart product wat steun beoogde. Het is ons kamerlid v. d. Heuvel geweest aldus spr. die met zijn bekende interpelatle in de Kamer in 1930 het initiatief heeft ge nomen om de regeering te wijzen op de nood toestand die er heerschte in de Akkerbouw. Spr. brengt hem hulde hiervoor. (Appl.) Men heeft daarna de Commissie Lovink gekregen. Totdat men in 1933 de Landbouwcrisiswet in het leven heeft geroepen welke wet den geheelen landbouw bestrijkt. De regeering heeft met deze wet groote bevoegdheden gekregen. Deze wet heeft niet het tijdelijke karakter wat de vorige maatregelen wel hadden. Het is een soort Planwirtschaft. Had men de landbouw aan zijn lot overge laten dan zou de toestand funest zijn ge worden. Aan het menschelijk kunnen worden echter hooge eischen gesteld. Landbouwsteun beoogt tevens ordening in de productie. Landbouwsteun is eigenlijk prijsregeling, zegt Minister Steenberghe. Spr. gaat nog uitvoerig in op de diverse vormen van steun en de opbrengsten hiervan voor de landbouwers, en bespreekt vervol gens het systeem wat de organisatie, Land bouw en Maatschappij voorstaato.a. volle dige explotatie van den bodem, hooger invoer rechten op het graan b.v. 5.7.- per 100 Kg., verplichte melkbroodbereiding. De conclusie der deskundigen is echter dat dit geen beter stelsel is hoewel er voor de veehouderij veel aanlokkelijks inzit. Spr. is van meening dat een volledige bo- demexplotatie voor ons land, wat op export is aangewezen niet mogelijk is. Spr. raadt de jonge boeren aan om achter de regeering te blijven staan. (Applaus). Na de rede van den heer Wind volgde be spreking waaraan door een zestal afgevaar digde werd deel genomen. Een afgevaardigde vraagt of op den duur de oppositie niet zal komen van dat overige deel van het volk tegen de steeds meerdere heffingen ten bate der landbouw. Een andere afgevaardigde vraagt waarom niet alleen boter, en de margarine afgeschaft. Dezelfde merkt ook op dat 4 jaar geleden door het Soc.-Dem. Kamerlid Dr. v. d. Tem pel een Planwirtschaft is besproken. De heer Schouten heeft toen critiek daar op uitgeoefend, terwijl we nu in een Plan wirtschaft zitten en door de spr. wordt aan bevolen. Weer een andere afgevaardigde kan zich wel vereenigen met het standpunt van Landbouw en maatschappij, doch zou liever gewild heb ben dat dit uit de kring der C. B. T. B. was gekomen. Ook was er nog een afgevaardigde die zou willen dat er een nieuwe uitvinding zou wor den gedaan van een zuivelproduct. De heer van Wind beantwoordt alle spre kers, waarna het Kamerlid de heer J. J. Bak ker nog een opwekkend woord spreekt tot de jonge menschen en de geeste lijke nood van het hedendaaagsche mensch- dom schetst. Er is een moeheid en matheid. Wij moeten weer naar het Christendom, deze crisis is een gericht Gods. De uitkomst kan alleen komen van Hem, en Hij wil dat wij weer op de knieën gaan. Spr. heeft het vervolgens over de vloek der neutraliteit op organisatorisch gebied. Men mist in de z.g. algemeene vereeniglngen iede re geestelijke achtergrond. Men valt ons aan over de steeds meerdere1 verbijzondering op alle gebied. Wij maken misschien een uitzondering bij andere volken, de noodzaak dat het moest Is echter wel aan getoond. Heeft wel ooit een geslacht een tijd door leefd als het tegenwoordige. God heeft op bijzondere wijze tot ons ge sproken, de volken zijn op elkaar aangewezen door de groote vooruitgang die wij schier op ieder gebied beleefd hebben, doch de volken liggen uiteengeslagen. Er is een moeheid en matheid. Spr. wijst op de partijen en de uiterlijkhe den en waarschuwt tegen het Nat. Socialis me en Communisme, die uiteindelijk hetzelf*

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2