TWEEDE BLAD. VRIJDAG B JULI 1935. No. B3 HIP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN «WIERINGER COURANT PROVINCIAAL NIEUWS. Nieuwe Staten van Noord-Holiand vergaderen. De Provinciale Staten van Noord-Holland zijn Dinsdagmorgen bijeengekomen onder' voorzitterschap van den commissaris der Ko-j ningin. Na opening der vergadering werden de' commissies benoemd tot onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden.! De voorzitters der commissies, mr. Slingen- berg en mr. Bomans, stelden voor alle benoem den toe te laten. De heer Seegers (C.P.) stelde voor de ver tegenwoordigers der N.S.B. niet toe te laten,! omdat hun doel slechts is bloedige onder drukking van de arbeidersklasse. Deze Hitier- agenten, zeide spreker, behooren in de Sta ten niet thuis. De voorzitter merkte op, dat alleen ge vraagd moet worden of de stukken aan de voorschriften van de wet voldoen. Daar dit het geval is, stelt spreker voor de benoemden overeenkomstig het voorstel der commissie toe te laten. Aldus werd besloten. Voorstel Vlekke. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling van een door den heer Vlekke c.s. (N.S.B.) ingediend voorstel van dezen inhoud De Staten der provincie spreken de volgen de meening uit De jaarwedde der leden van Ged. Staten behoort zoo te zijn, dat ook een lid dat geen inkomsten heeft uit anderen hoofde, kan le ven overeenkomstig het gewicht van het ambt. De thans geldende jaarwedde kan als voldoende worden beschouwd. De eer van het ambt brengt echter mee, dat een lid van Ged. Staten dat reeds andere inkomsten heeft, een evenredige mindere jaarwedde behoort te genieten. Het genieten der jaarwedde, terwijl er voor zoover een gedeputeerde pensioen als oud wethouder of pensioen te zake van een der gelijk openbaar ambt geniet, is bepaald stui tend. En niet minder het genieten van pen sioen als oud lid van Ged. Staten, voordat men 65 jaar is of terwijl men 65 jaar of ou der zijnde, genoegzame andere inkomsten heeft. Dit alles behoort met spoed te wor den afgeschaft. Daarbij moet worden over wogen, welk bedrag van het aldus ia strijd met de eer van het ambt genotene, bijv. het geen na 1 Jan. 1931 is ontvangen, voor te rugbetaling' in aanmerking komt. De Staten besluiten deze meening ter ken nis te brengen van de Staten-Generaal, en mitsdien tot de Staten-Generaal een adres te richten met verzoek het vorenstaande ter harte te nemen en dragen aan Ged. Staten op inmiddels met den meesten spoed een or dening bij de Prov. Staten in te dienen, waarin het vorenstaande, voor zoover met de geldende wetsbepalingen vereenigbaar, is belichaamd. Het voorstel komt na onderzoek later aan de orde. De Prov. Staten van Noord-Holland kwa men Woensdagmorgen bijeen ter verkiezing van de leden van het college van Ged. Staten. Voordat het daartoe kwam, werden enkele verklaringen afgelegd. De heer Sneevliet (R.S.A.P.) zei, het het in zijn partij belichaamde revolutionnaire socialisme altijd afwijzend heeft gestaan tegenover de gedachte bestuursverantwoor- delijkheid in de kapitalistische maatschappij te dragen en dus te dingen naar functies, waaraan bestuursverantwoordelijkheid ver bonden is. Wij weigeren met den meesten nadruk, zei spreker, het voorbeeld te volgen van de andere zich revolutionnair noemende partij de C. P. H. De revolutionaire socialis ten blijven trouw aan de onveranderlijke be ginselen van onverzoenlijken klassenstrijd, en aanvaarden daarvan de volle consequen- lies. Het is om die reden, zij er prijs op stel len bekend te maken, dat zij zoowel in de stem bij de verkiezing van een dagelij ksch bestuur blanco zullen uitbrengen. Ook de heer Seegers (C.P.H.) wenschte een verklaring af te leggen. De vier jaren van afbraak hebben tot een resultaat geleid, dat de toenemende beteekenis van het fascisme aantoont. Sprekers fractie heeft overleg ge pleegd en is ten aanzien van de benoeming van gedeputeerde tot de conclusie gekomen, dat de politiek van de vorige periode zal worden voortgezet. Wij zullen, zei spreker, aan de vorming van een proletarisch een heidsfront niet kunnen meewerken, maar zullen onze stem uitbrengen op de eigen candidaten. De heer J. Bruin (N.S.B.) zei, dat, zonder in het minst ook maar te willen coquetteeren met dat wat men in dezen tijd ten onrechte decocratie noemt, en waarover de nationaal- socialisten slechts kunnen spreken met de woorden „onchristelijk", „volksverleidend" en „volksmisleidend", de fractie der natio naal socialistische beweging in Nederland in verband met de verkiezing voor gedeputeer den nog een enkel woord heeft te zeggen. Het voor menigeen onaangename feit dient geconstateerd te worden, dat vooralsnog de N.S.B. op twee na de sterkste fractie in de Staten is. Spreker zegt met nadruk „voorals nog", omdat eerlang de N.S.B. in deze Staten de volstrekte meerderheid zal hebben. Be hoort de N.S.B. tot de drie sterkste fracties, dan ware het, lettend op de regels der z.g. democraten van rechts en links, juist en be hoorlijk geweest, dat de N.S.B. in het college van gedeputeerden vertegenwoordigd zou zijn geworden. Spreker wilde dit slechts objectief vaststellen, daarbij in het midden latende, of de N.S.B. ook inderdaad een zetel zou wen- schen in te nemen. Het gaat echter om het spel der democratie. Zoo ooit, dan is ook nu weer gebleken, dat in de vertegenwoordigende colleges niet uit gegaan wordt van de gedachte de besten en de deskundigsten in de eerste plaats, maar dat ook hier weer gespeeld wordt het ver derfelijke spel der politieke partijen. Immers met volkomen negatie van wat in werkelijk heid democratie is, heeft men in de pers reeds lang te voren kunnen nagaan, welk spel gespeeld zou worden en hebben de hee- ren, die in menig opzicht elkanders politieke vijanden heeten te zijn, vooraf alles bekok stoofd. Wij zijn in het politieke leven van Neder land al gewend geraakt, zei spreker aan re vue- en cabaretvoorstellingen. Deze verkie zing voor Ged. Staten draagt het karakter van een operette met een vooraf bepaald blij slot. Aan een dergelijke onwaardige vertoo ning wenscht de N. S. B. niet mee te doen. (Door de communisten werd herhaaldelijk geïnterrumpeerd) Toen de stemming begon verlieten de N. S. B.-leden de zaal. L» De Stemming. Gekozen werden Mr. J. B. Boman (R.K.) aftr.mr. df. P. J. Witteman (RK.), in de plaats van het afgetreden lid, den heer P. J. M. Verschure mr. A. Bruch (A.R.) aftr. A. W. Michels (S.D.A.P.) aftr.; Ed. Polak (S.D. A.P.in de plaats van den heer A. H. Ger- hard en mr. M. Slingenberg (V.D.) aftr. De heeren Verschuur en Gerhard hadden zich niet herkiesbaar gesteld. Voorts werd tot buitengewoon lid van ge deputeerde staten gekozen de heer E. Luden (G.U). De leden van de N.S.B. namen niet aan de stemming deel en verlieten voor de stemming de zaal. Alle benoemden verklaarden hun benoe ming te aanvaarden. Als buitengewoon lid van Ged. Staten werd aangewezen de heer E. Luden (c.-h.) BUITENLANDSCH NIEUWS. FILMNIEUWS. EEN JUBILEUM. l Tlians 10 jaar geleden opende de nieuw gevormde maatschappij Metro-. Goldwyn-Mayer haar eigen filiaal in Nederland. De successen, welke over al in de wereld geoogst waren, zijn haar ook in Nederland trouw gebleven. De maatschappij behoort in Nederland tot de meest vooraanstaande, zoo niet de voornaamste der film-maatschap pijen. Ieder bioscoopbezoeker kent haar firmateeken, den thans brullenden ADMIRAAL OVER BOORD. De opperbevelhebber der Britsche Middelandsche Zeevloot, admiraal sir William Fisher, heeft in de marine haven van Portsmouth een ongeval gehad. Bij het verlaten van zijn admi raalssloep gleed hij uit en viel over boord. Door de golven was de sloep tegen de landingsponton gedrukt. De admiraal werd door matrozen uit het water gehaald en keerde terug aan boord van het slagschip „Resolution", waar hij zich van droge kleeren voor zag. Door haaien verscheurd. Aan het strand van Sussak aan de grens tusschen Joego-Slavië en Italië bemerkten baders Maandag plotseling twee groote haaien. Een Tjechisch meisje kon zich niet snel genoeg in veiligheid stellen en werd door de die ren verscheurd. Veilig luchtverkeer over den Oceaan. Duitsch vliegtuig gedwongen op zee te dalen. De vliegboot Tornado, een Dornier Wal, heeft op weg van Amerika naar Europa een motordefect gekregen en moest op den Atlantisjdhen Oceaan dalen. De vliegboot dreef 41 uur op de golven. De marconist had inmiddels noodseinen gegeven aan de vliegtuig- steunpunten van de Duitselie Luft hansa, de schepen „Schwabeland" en „Westfalen", die daarop het vliegtuig naderden. Ook de Graf Zeppelin die in de buurt was, wijzigde den koers en kwam het eerst bij het vliegtuig aan. Dit weigerde hulp, daar het nog zee waardig was. De „Graf Zeppelin" bleef wachten tot de schepen in de nabij heid waren. De „Westfalen" nam de bemanning, de &ost en de vracht aan boord. Een reservevliegtuig, werd met post en vracht beladen en vertrok on verwijld naar Europa zoodat het post vervoer slechts weinig vertraging on dervond. Uit dit ongeval blijkt in de eerste plaats het goede functionneeren van leeuw, en waardeert de prestaties van de maatschappij ten volle. Metro-Gold- wyn-Mayer is in Nederland een popu laire naam geworden, en haar films hebben onder het publiek een grooten aanhang gekregen. Van de groote stars vermelden wij slechts Greta Garbo, Joan Crawford, Wallace Beery, Norma Shearer, Lau- rel en Hardy, Jeanette MacDonald, Jean Harlow, Robert Montgomery, Clark Gable, Herbert Marshall, Lewis Stone, Lionel Barrymore, Myrna Loy, Franchot Tone, William Powell, Jean Parker, Mady Christians, Jackie Coo- per, jean Hersholt. den veiligheidsdienst der Deutsche Lufthansa en in de tweede plaats de zeewaardigheid van de Dornier Wal— vliegbooten. KONINKLIJKE ECHTSCHEIDING. Zaterdag a.s. zal voor de rechtbank te Boekarest het echtscheidingsproces tusschen ex-koningin Elizabeth en ex-koning George van Griekenland worden behandeld. De ex-koningin is eischeres. Als ex-koning George niet verschijnt, zal zonder hem., uitspraak worden gedaan. In verband met de geruchten over het her stel van de monarchie in Griekenland hebben ook geruchten de ronde gedaan, dat er een verzoening tot stand zou komen. CITROëN. t De bekende automobielconsturteur Citroën is Woensdag te Parijs na een langdurige ziek te overleden. André Gustave Citroën werd te Parijs ge boren den 5den Februari 1878, bezocht het Lvcée Condorut en de Ecole Polytechnique en stichtte na het volbrengen van zijn dienst tijd een tandxaderenfabriek met 10 arbei ders en 1 teekenaar. In 1908 werd hij aangezocht de oude auto mobielfabriek Mors te reorganiseeren onder zijn leiding werden preductie en afzet ver tienvoudigd. Tijdens den wereldoorlog kreeg hij voor Frankrijk dezelfde opdracht als Rathenau in Duitschland en stichtte een munitiefabriek, waaruit de laterde automobielfabrieken te Javel zich ontwikkelden. Verder organiseer de hij den voedsel- en bevoorradingsdienst der Fransche fabrieken en schiep het stelsel der kolendistributie en der broodkaarten. Reeds in Juli 1919 rolden uit de voormalige munitiefabrieken van Citroën 30 automobie len per dag, in 1924 reeds 400 per dag en in 1930 600, welk aantal wel eens steeg tot 1000. In 1933 roemde Citroën op de algemeene vergadering van zijn onderneming de tech nische organisatie van zijn bedrijven, doch in 1934 begon alles te wankelen en moest de legerleiding zelfs te hulp komen de kracht van den Franschen Ford was gebroken, al gloeiden aan den Eiffeltoren zijn naamlet ters bijna 20 meter. Nader wordt uit Parijs gemeld De auto mobielfabrikant Citroën, die Woensdag is overleden, begon zijn loopbaan met een klei ne smederij. In het midden van den oorlog bracht hij kleine auto's op de markt, die wei nig verbruikten en die den fabrikant op het eerste plan van de auto-industrie plaatsten. Kort daarna had Citroën 30.000 arbeiders bracht een licht-reclame aan op den Eiffel toren en zond wetenschappelijke expedities naar Afrika en Azië. Doch het vorig jaar trof de crisis ook hem. BINNENLANDSCH NIEUWS. Garnalen te Vlissingen onverkoopbaar Door vastgestelden prijs. De garnalenvisscliers uit Vlissingen en Arnemuiden hebben hét den laat- sten tijd bard te verantwoorden. De besommingen, welke worden ge maakt zijn zoo gering, dat hier ingrij pen van boogerhand noodzakelijk bleek. Daarom heeft de Minister van, Economische Zaken aan de Visscbeiij- Centrale medegedeeld, dat de garna len niet voor minder dan 15 cent per Kg. aan de verkoopers (sters) mocbien worden verkocht. Dit besluit.«rad Dins dag in werking. Het was Dinsdag op de kade van de visschershaven te Vlissingen een groo te drukte, toen de scheepjes met bun vangst binnen kwamen. Geen der Ar- nemuidsche vrouwen wenscht echter 15 cent per Kg. te betalen. Het gevolg was, dat de aangevoerde garnalen ver nietigd moesten worden. Van de aan voer van 600 a 700 Kg. is *20 Kg. tegen den vastgestelden prijs verkocht. De agent van de Visscberij-Centrale verklaarde, er voor te moeten waken, dat niet onder den prijs werd verkocht, hoewel het ook hem leed deed, dat dit conflict is uitgebroken. De schippers en hun bemanning lij den daardoor een belangrijk verlies. De vischvrouwen zeiden, dat zij onmo gelijk den vastgestelden prijs kunnen betalen, omdat zij dan hun waar niet kunnen verkoopen. Maandag nog kochten zij de garnalen voor 5 a 7 et. per Kg., waardoor zij deze voor 10 ct. per Kg. konden verkoopen. Bovendien is het tijdstip wel zeer slecht gekozen. Ten eerste is de warmte een beletsel en ten tweede wordt groote concurrentie van de aardbeien ondervonden. De visschers hebben verklaard, dat zij hun houding veertien dagen zullen volhouden. lederen dag of nacht zul len zij gaan visschen en wanneer de vastgestelde prijs niet wordt betaald, zullen de garnalen steeds weer vernie tigd worden. DOOR TWEE HONDEN GEBETEN. Meisje gewond. Toen het 10-jarige meisje D. de H. door een brandgang op het Frolesplein te Gronin gen liep, werd zij aangevallen door twee hon den, die uit een hok waren losgebroken. Het kind werd deerlijk toegetakeld en zoodanig in het bovenbeen gebeten dat'-operatief ingrij pen noodzakelijk was. Zij is naar hëi'vzi^-en- huis overgebracht. DOOR EEN SCHOT HAGEL GETROFFEN. De jeugdige werkman M. uit Bunnik is Woensdagavond, toen hfj van zijn werk ko mende te Zeist over den Koppeldijk reed, door een schot hacel eetrof f ervEeniee hagelkor rels dronsoji J,—..-. - door den geneesheer worden ver wij cieWöhhen schot bleek afkomstig te zijn uit een ke. Het boomgaard, waar op spreeuwen werd gescho ten. TRAGISCH ONGELUK TE LEIMUIDEN. Op weg naar een bruiloft te water gereden. Het echtpaar Wassink uit Woubrugge, begaf zich Woensdagmiddag per auto naar de brui loft van een hunner kinderen. Te Leimuiden werd hun wagen aangereden door een vracht auto. Hoewel de wagen te water geraakte, kon het echtpaar worden gered en met een andere auto werden beiden naar Woubrugge teruggebracht. Bij aankomst aldaar moest echter medische hulp worden ingeroepen, omdat man en vrouw zich onwel gevoelden. De vrouw bleek er het ergste aan toe te zijn en haar toestand Naast haar eigen jubileum viert Me- tro-Goldwyn-Mayer tevens een ander jubileum. Greta Garbo voltooide haar twintigste film voor deze maatschap pij. Het mag als een hoogst unieke uit zondering worden beschouwd, dat een star zulk een langen tijd voor een en dezelfde maatschappij speelde en Garbo's roem groeit nog bij den dag. GllETA GARBO, gezien door Hersholt. Jean Toen Greta Garbo naar Amerika kwam, was Jean Herholt een der eers ten, met wien zij in kennis kwam. En die vriendschap duurt nu reeds negen jaar. Maurice Stiller, Miss Garbo's eerste regisseur, de man die, haar meer leer de van de dramatische kunst dan wie ook, was een heel goed vriend van mij", zei Hersholt. Natuurlijk zocht zij als vreemdelin ge in een vreemd land allereerst haar vrienden onder haar mede-acteurs uit haar eigen land of uit een land, dat daar dicht bij is gelegen. En ik was zoo gelukkig om een van die weinigen te zijn. Hersholt en Garbo ontmoetten el kaar voor de eerste keer kort na de aankomst van de groote actrice in Amerikh, ten huize van Sven Gade, thans directeur van het Koninklijk Theater in Denemarken, doch die toen dertijd verbonden was aan een van de Hollywoodsche studio's. Het was toen de gewoonte van de Noordelijke leden van de Hollywood sche kolonie om in Gade's huis sa men te komen om daar hun Kerstfeest te vieren, en Garbo en Hersholt woon den beide deze samenkomsten bij, ge durende de eerste twee jaar van het verblijf van eerstgenoemde in Ame rika. „Greta Garbo legde haar geh-\^®»el in haar spel voor de film Hersholt. „Ik had ho perste Amerikaar GRETA GARBO. vloed", en reeds in deze film brandde ,'het emotioneele vuur achter haar on bewogen gelaat". Hoewel ik nimmer het zeldzaam ge noegen had om met Garbo samen te spelen in een van haar vroegere films ontmoetten wij elkaar dikwijls, en meer dan eens hadden wij dan een gezellig babbeltje. Hersholt kreeg zijn eerste kans om met Garbo te. spelen in Susan Lenox, Her Fall And Rise (ook bekend onder den naam RISE OF HELGA.) In deze film speelde hij de rol van Garbo's oom. En zijn rol in GRAND HOTEL is natuurlijk algemeen bekend. „Langen tijd reeds had ik Garbo's werk op het witte doek bewonderd, zoowel in zwijgende als in geluids films en ik stond stom verbaasd ervan, dat een meisje met zoo geringe drama tische „training" zooals werd verteld, zulk een verbazingwekkende hoogte kon bereiken. jDoor met haar in eenige scènes samen te spelen, was ik in de gelegen heid om te raliseeren, waaraan de groote vereering van zoovelen voor de ze Zweedsche te danken was. Zij is een volkomen natuurlijke actrice, die de echt Scandinavischee gevoeligheid bezit, verborgen onder een stoicijnsch vernisje". Hersholt's tweede rol was, zooals ge zegd, in GRAND HOTEL, en nu speelt hij voor de derde keer met Garbo in THE PAINTED VEIL, als haar vader. „THE PAINTED VEIL is Metro-Gold- wyn-Mayer's verfilming van Somerset Maugham's meesterwerk. Afgescheiden daarvan, dat ik consta teer, dat zij een nog grooter actrice is dan in haar vroegere films, zei Ilers holt, „vind ik, dat Garbo thans nog precies dezelfde is als negen jaar ge leden. In niets is zij veranderd. Ik be wonder haar als een prachtige acirice, en bpt ia-jar>nr mij een heerlijk genoe- ijdens.de opnamen met geet die vrienden nimmer. Om met Garbo te werken is een openbaring, in het bijzonder voor mij persoonlijk, die al zooveel jaren op het tooneel en voor de lens heb gestaan. Het is een genot om, nadat men al zooveel metho dische systemen van werken heeft ge zien, iets werkelijks en spontaan te aanschouwen, dat ver uitkomt boven de vruchten van theoretische studie. „Gewoonlijk is zij, wanneer zij niet speelt, erg kalm, en zij zegt bijna niets. Zij zit dan in haar kleedkamer, studeert, analyseert en neemt alles in zich op. Haar kennis is zeer diep, zoo diep, dat wanneer zij een dramatische impulse krijgt, zij de uitbeelding daar van met kracht en sensitief speelt een smetteloos juweel", waren Hers holt's uitingen en eindconclusies. MARKTBERICHTEN. 1 UKK1IL L»*aUijd haar vriende -n voor hen, die zij als Jen bescho :n zij ver- De Kaasmarkt HOORN, 4 Juli 1935. Op de gehou den Kaasmarkt waren 4 stapels kleine fabriekskaas en 15 stapels kleine boe renkaas, waarvan de prijs van beide soorten f 11 per 50 Kg. Totaal aanvoer 10848. Handel stug. De Veemarkt. SCHAGEN, 4 Juli 1935. Op de gehou den weekveemark waren aanvoer en prijzen als volgt 7 Paarden f 150- f 350 13 Geldekoeien (mag.) f 90-f 130; 37 Geldekoeien (vette) f 150-f 215 5 Kalfkoeien f 110-f 160 73 Nuchtere kalveren f 3-f 10 82 Schapen, vette, f 12-f 15 63 Lammeren f 4-f 7 7 Var kens, vette, per Kg. 34-37 cent; 144 Big gen f 12-f 15 Konijnen f 0.15-f 2 13 Kippen 30-50 cent. Eierveiling, Schagen, 4 Juli 1935. Aange voerd 75.000 Kipeieren. Prijs 5456 Kg. f 56—58 Kg. f 2.05 a 2.35 58—60 Kg. f 2.40 6062 r" f 2.15 a 2.60 2500 Eend»' -4T eieren a 1

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3