PIJNLIJKE VOETEN. PUROL STEUNT BOTER ITALIË'S KOLONIAAL RIJK Jzijn chef-, den minister voor het Politiewezen te Moskou, „Indien u in een katholieke kerk trouwt, aldus deze bewindsman, dan zult u uw -functie moeten neerleggen en uit de com munistische partij moeten treden." Het eenige wat den verliefden commissaris thans nog overbleef was te trachten zijn aan gebedene te overreden er van af te zien in de kerk te trouwen. Hij gebruikte daartoe al zijn overredingskracht, maar alles te vergeefs. Zij bleef er op staan, dat het huwelijk in de kerk ingezegend zou worden. Toen stond den commissaris nog maar één weg open. Hij gaf zijn loopoaan bij de politie er aan, trad uit de communistische partij en trouwde volgens de wenschen van zijn gelief de. Het huwelijk heeft enkele dagen geleden plaats gehad., meldt de „Daily Express." Stappen van den Mikado Om vijandelijkheden tusschen Italië en Abessynië te voorko men. Naar van welingelichte zijde ver luidt heeft keizer Hiro Hito, die bui tengewoon veel belang stelt in het Italiaansch-Abessynisch conflict, of ficieuze,. stappen gedaan om vijan delijkheden te voorkomen. Haaien in de Adriatische Zee. Twee jongelieden vermist., In de haven van Fiume zijn op Joe- go-Slavisch gebied twee jongelieden verdwenen, die met een vouwboot in zee waren gegaan. Zij waren voorne mens geweest, slechts een uur weg tc blijven, doch zij zijn niet terugge keerd. Men vreest dat zij ten prooi zijn gevallen aan de haaien die de wa teren daar sedert eenigen tijd onvei lig maken en nog onlangs een meisje bij het baden hebben aangevallen en gedood. De Joego-Slavische autoritei ten hebben maatregelen genomen om de ondieren onschadelijk te maken. Hieraan zal ook de kruiser „Dubrov- nik" deelnemen. B1NNENLANDSCH NIEUWS. TWEEDE KAMER. VERKEERSREGELING EN UITVERKOOPEN. Deze twee belangrijke wetsontwerpen zijn aangenomen ALS DE AUTO-RIJDER „ONDER DEN INVLOED" IS. 's-Gravenhage, 9 Juli. De Kamer heeft de nieuwe verkeerswet af gehandeld. Deze wet geeft aan de Kroon de bevoegd heid om bij algemeenen maatregel van be stuur, Gedeputeerde Staten gehoord, verkeers regelen vast te stellen. De Kroon kan bepalen welke besluiten, krachtens den algemeenen bestuursmaatregel door Gedeputeerde Staten of gemeentebestu ren enz. genomen, goedkeuring van de Kroon noodig hebben, van welke besluiten beroep op haar open staat, enz. Provinciën en gemeen ten mogen, evenals nu geschiedt, aanvullende regelen maken. De gemeenteraden zullen op wegen binnen bebouwde kommen, waar een zeer groote ver keersdrukte is, een maximum-snelheid van 35 K.M. kunnen vaststellen, onder goedkeu ring van Gedeputeerden. Deze speciale snel heidsbeperking voor drukke verkeerspunten is mogelijk naast een algemeene voor de be bouwde kommen in haar geheel. Mr. Duys (s.d.), een groot automobilist, noemde de maximum-snelheid maximum-onzin, maar minister Van Lidth de Jeude merkte op, dat de opheffing van de maximum-snelheid in Den Haag het aantal ongevallen had doen toenemen. En de nieuwe wet zal een eind maken aan het euvel, dat allerlei gemeenten verschillende maximum-snelheden vaststel len. Mr. Duys, met wiens rede de heer Van Kempen (lib.) instemming betuigde, pleitte ook voor uitbreiding der wegenpolitie, maar de bewindsman verwacht meer heil van op voeding der weggebruikers. Den automobilist, tegen wien procesverbaal wordt opgemaakt, omdat hij onder invloed van sterken drank verkeert, kan zijn rijbewijs door den opsporingsambtenaar aanstonds wor den ontnomen. Minister Van Lidth heeft ech ter een amendement-Duys overgenomen, waar door tegen willekeur wordt gewaakt. Stel, dar de ambtenaar zich vergist en de automobilist niet „onder den invloed" is Hij kan een bezwaarschrift tegen de ontneming indienen bij het gerecht, dat er binnen drie dagen over beslist. De minister en de vaste Kamercom missie hadden er vergeefs over gepeinsd, hoe op dit punt meer rechtszekerheid te schep pen. Maar mr. Duys schreef in zijn amende ment eenvoudig het bestaande artikel 103 van het wetboek van strafvordering over. Ir. Bongaers (r.k.) prees hem deswege voor zijn vernuft De wet tegen bedriegelijke uitverkoopen of opruimingen verbiedt, een uitverkoop of op ruiming aan te kondigen zonder vergunning van de kamer van koophandel. Deze staat een uitverkoop slechts toe bij opheffing van een zaak of als de verkoop van bepaalde artike len eener zaak een einde neemt, enz. En een opruiming staat zij alleen toe, als een zaak wordt verplaatst, verbouwd of iets dergelijks. De kamer van koophandel moet voorts een vergunning weigeren, als er geen goede trouw bestaat, en kan een uitverkoop weigeren, ais dezelfde artikelen betrokken zijn geweest bij een uitverkoop binnen een jaar tevoren. Een uitverkoop mag slechts drie maanden duren; de kamer van koophandel kan een verlenging met drie maanden toestaan. Dat de kamer van koophandel aan een commissie van leden kan opdragen, een aan vrage namens haar te onderzoeken en erover te beslissen, vervulde Mr. Van Rappard (lib.) met vreeze. Hij was bang, dat belanghebben den zouden snuffelen in de boeken van de concurrenten. Van andere zijde werd be toogd, dat de kamers van koophandel uiter aard voor belangeloos onderzoek zullen zor gen. Verkoopen bij jaars- of seizoenswisseling hebben geen speciale vergunning noodig, maar mogen slechts gedurende bepaalde termijnen worden gehouden, n.1. tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augus tus. De Kroon ia echter bevoegd, een ander tijdvak aan te wijzen. De heer IJzerman (s.d.) vond, dat het wets ontwerp een pooveren indruk maakt, gezien den nood van den middenstand, maar hij ging ten slotte mee. En de heeren Wielenga (a.r.),-Stumpel r.k., en Boon (lib.) benevens mevrouw Bakker— Nort (v.d.) juichten de bescherming van den bonafiden middenstand, welke deze regeling brengt, toe. De Kamer heeft een amendement-Boon tegen vliegende winkels bij zitten en opstaan verworpen. De regeering zal deze zaak rege len in de door haar in te dienen vestigings wet. Met 58 tegen 10 stemmen heeft de Kamer een amendement-Kortenhorst (r.k.) verwor pen, waardoor geschrapt zou zijn de bepaling dat gedurende een seizoenuitverkoop de voor raden niet mogen worden aangevuld. Her wetsontwerp, merkte minister Gelissen op, is er niet voor industriëelen, die willen spuien. De Kamer heeft heeft ook deze wet zonder stemming aangenomen. Bij vermoeide, branderige, transpireerende en stukgeloopen voeten, of wanneer U last hebt van zonnebrand, doorzitten, smetten en schrijnen der huid, zijn Purol en Purolpoeder de meest afdoende middelen daarvoor. in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennismaking. Verkrijgb. bij Apothekers en Drogisten, Verkoop van vee naar Rusland. Inlchtingen aan den minister gevraagd. Het TWeede-Kamerlid de heer Weit- kamp lieeft aan den minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat de publicatie van den Bond van Melkvee houders inzake den verkoop van vee naar Rusland, uit welke publicatie kan worden afgeleid, dat aan dien ver koop door de Rundvee-Centrale niet genoegzaam medewerking is verleend, in landbouwkringen groote beroering heeft gewekt Zoo ja, is de minister dan bereid aan gaande deze zaak zoo spoedig moge lijk volledige inlichtingen te verschaf fen Op racefiets verongelukt. Jongeman verdronken. Dinsdag is bij de gemeente Zijpe, uit een sloot langs de Schagerweg, het lijk opgehaald van den 18-jarigen J Ansinga, wonende te Den Helder. Vermoed wordt, dat hij op zijn race fiets gezeten, niet voldoende gelet heeft op den weg en daardoor de sloot is ingereden. Ongelukkigerwijze lag op deze plek een motorbootje. De ver ongelukte droeg een rood shirt, waai- medé hij in de schroef van het bootje verward raakte. Hij heeft zich niet meer kunnen los werken, waardoor hij verdronk. Eerst kon men den drenke ling niet identificeeren, doch op zijn fiets was een belastingplaatje beves- tird, waarin naam en adres waren uit- geponsd. OM HONDERD GULDEN. De jaarwedde van Gedepu teerden van Groningen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bezwaar gemaakt tegen het besluit van de Prov. Staten van 23 Januari 1935 waarbij de jaarwedde van Ged. Staten is bepaald op f 3600. De Minister is van meening dat de wedde niet hooger moet zijn dan f 3500. Gedeputeerde Staten hebben de zienswijze van den Minister op diens verzoek bij de Prov. Staten aanhangig gemaakt. Bij de behandeling in de afdeelingen is achter wel gebleken dat de over-; groote meerderheid, 27 van de 37 le den, het niet met den Minister eens was. Uit een vergelijking blijkt dat het salaris van Ged. Staten van Gro ningen niet te hoog is. Het bedraagt n.1. in Zuid- en Noord-Holland f 4750, Gelderland f 4500, Noord-Brabant f 4250, Utrecht f 4000, Overijssel f 3840, Drente f 3250, Limburg, Zeeland en Friesland f 3000. Er is een minderheid, die gelet op deze cijfers, meent dat f 3500 voldoen de is. De Centrale afdeeling stelt echter aan de Prov. Staten-vergadering, die na 16 Juli wordt gehouden, voor, Ged. Staten te verzoeken aan den Minister te willen mededeelen, dat er geen aan leiding is om terug te komen op het besluit van 23 Januari. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Eau de Cologne tegen ontsmetting In het Hygiënisch Instituut der Universiteit te Greifswald zijn proeven genomen, aangaande de desinfecteeren- de kracht van eau de cologne. Daarbij werden verschillende in den handel zijnde soorten van het reukwater en ook een zelfgemaakt „Keulsch water" uit bergamor-olie, citroen-, origan- en nercoli-olie, onderzocht. Het bleek, dat al deze merken een sneldoodende wer king op dlphterie-, typhus- en miltvuur bacillen hebben. Bij verdunning met water verminderde deze werking sterk. De bovengenoemde aetherische oliën hadden bij oplossing in alcohol afzon derlijk de uitzelfde uitwerking als het mengsel. Het is echter de vraag, of de alcohol, die het hoofdbestanddeel van eau de cologne vormt, bij deze proeven niet de grootste rol heeft gespeeld. De desinfecteerende kracht van het alco- holverband bij wonden is immers alge meen bekend. Alcohol als benzinesurrograat Reeds geruimen tijd houden de Ame- rikaansche scheikundigen zich bezig met de vraag, in hoeverre alcohol ter vervanging van benzine dienst kan doen. Het geweldig groote benzine ver- bruik der Vereenigde Staten, dat in 1929 ongeveer 75 milliard liter bedroeg en sindsdien waarschijnlijk nog is toe genomen, zou voor een aanzienlijk deel gedekt kunnen worden, indien het ge lukte, den uit de landbouwproducten gewonnen alcohol als benzine-surro- graat te benutten. In een vergadering van leidende fi guren uit de agrarische en de industri- eele wereld, welke onlangs in het door Henry Ford gestichte modeldorp Dear- born in den Anier \ianschen staat Mi- chigan, is gehoud^® hebben de Ameri- kaansche scheikiftict'igen dr. William Hale en E. M. Chistenson interessante mededeelingen gedaan over de vooruit zichten voor de toepassing van alcohol als benzine-surrograat. Zij betoogden dat alcohol in de Vereen. Staten in de toekomst waarschijnlijk een der belang rijkste voor de industrie bestemde land bouwproducten zal zijn. Deze alcohol zal dan ongetwijfeld aanmerkelijk goedkooper zijn dan benzine. Thans is het al mogelijk, uit aardappelen, sui ker en andere landbouwproducten al cohol te winnen, die op ongeveer 10 dol larcents per gallon (d.i. ca. 4 1/2 liter), komt. Er zal dan ook met alle kracht naar gestreefd worden, om, in de toe komst, meer dan tot dusver, alle indu- strieele mogelijkheden der landbouw" productie te benutten. CRISIS - BUREAU. Naar wij vernemen, heeft de Crisis- Zuivel-Centrale bepaald, dat in het Regeeringscontract voor inkoop van consumptiemelk 1935-1936 met ingang van 3 Juni 1935, in plaats van „Crisis- Zuivel-Centrale" dient te worden gele zen „afdeeling Zuivelsteun der Neder- landsche Zuivel-Centrale". GEMEENTE WIERINGEN. Een. succes. Het bestuur van den Bestuurdersbond ontving van het be stuur v.h. Nederl. Verb. v. Vakvereeni- gingen mededeeling,, dat inzake het verzoek aan den Minister van Soc. Zaken, om Wieringen in een hoogere steunklasse te bi*engen, thans v. d. Minister een gunstige beslissing in deze is ontvangen en "VVieringen voor de steunverleeningen thans in de zevende klasse is ingedeeld. De nieuwe regeling is 9 Juli j.1. in werking getreden. Hinderwet. Ingevolge de Hinderwet is aan de The Sinclair Petr. Compy te Den Haag vergunning verleend tot het oprichten van een benzinepomp- installatie bij garage S. Asjes in de Nieuwstraat te Hippolytu3hoef. Gemeenteraad De door het Hoofd stembureau ingevolge de Kieswet aangewezen nieuwe raadsleden heb ben allen hun benoeming aangenomen. Kermis 1935. Uit betrouwbare bron vernemen wij dat de Heer S. Halfweeg, caféhouder alhier, het tooneelgezel- schap Jan Nooij voor de a.s. Kermis heeft geëngageerd. Geslaagd. Onze plaatsgenoote Die na Kok, slaag-de voor het eind-examen M.U.L.O. Toegelaten. Voor het toelatings examen Rijks Hoogere Burger School te Den Helder slaagde Bert van 't Hof, alhier. Nieuwbouw. Voor rekening van den Heer Jan Smit, alhier, zal in de Klieft- straat een smederij met woonhuis wor den gebouwd, waaraan tevens een rijwielhandel wordt verbonden. De uitvoering van dit werk is opge dragen aan den heer C. de Vries, alhier. Tegenover de Wielerbaan zal een broodbakkeriji verrijzen, waarvan be stek en teekening bereids door den architect den heer Zanstra werden gemaakt. Aanvraag kostelooze Rij wiel merken. De dienstgeleider der Directe Belas tingen te Wieringen deelt belangheb benden mede dat op de navolgende dagen en uren gelegenheid bestaat tot het inleveren van aanvragen ter verkrijging van kostelooze Rijwielbe las tingmerken. Donderdag 18 Juli, nam. 7-9 uur te Den Oever, Politie-bureau. Dinsdag 16 Juli nam. 4—8 uur Arbeidsbeurs Hippo. Zaterdag 20 Juli nam. 3—7 uur Arbeidsbeurs, Hippo. Vrijdag |2 Augustus nam. 7—9 uür Arbeidsbeurs Hippo. PLAATSELIJKE INDUSTRIE en LANDBOUW! Vraagt daarom uw winkelier van Kaasfabriek NOOIT GEDACHT, H.-hoef. GEMEENTE ZIJPE. SCHAGERBRUG. Schoolfeest O. L. School. De Schagerbrugger school jeugd heeft haar jaarlijksche uitstap jes achter den rug. Dinsdag: 1.1. zijn de oudste leerlingen des morgens half acht in twee voor dat doel uitstekend geschikte H.A.B.O.-bussen naar Am,- sterdam vertrokken. Het prachtige zomerweer zorgde al direct voor een opgewekte stemming en die is behou den gebleven tot het laatste oog.enblik. Op de heenreis werd in Alkmaar even gestopt bij het Hertenkamp, maar de jeugd had haast en weldra waren de oussen weer bezet en werd de reis voortgezet naar de Fordfabriek aan de xiembrug. Wat daar te zien is, was te veel om te kunnen verwerken in den oetrekkeïijk korten tijd, dien men in de labriek kon blijven. Maar hoogst interessant was het en zonder twijfel neeft het bij allen een blijvenden in druk nagelaten. Toen naar Amster dam, een uurtje voor liet versterken van den inwendigen menscli moest er af, vóórdat het Rijksmuseum en dc demonstratie-zalen van Philips werden bezocht. In het museum waren liet de Marine-af deeling en de schilderijen, die bekeken werden in de Phiiips- demonstratie-zaien liet men den jon gelui eenige interessante proeven zien in verband met het licht en de vertich ring en werden ze onthaald op een kop chocolade. Daarna werd gewandeld naar de „Cineac", de bioscoop van liet „Handelsblad", waar de kinderen het wereldnieuws, een mooie natuurfilm en een kluchtige, tot groote vreugde stemmende teekenfilm hebben gezien Juist op tijd on het gezelschap de sa lonboot naar Zaandam halen, alwaar hij aankomst de autobussen gereed stonden om de terugreis te aanvaar den. Onderweg werd op algemeen ver langen nog een ruim uur verpoosd in de Berger speeltuin „De Bedrieger tjes" en toen was het welletjes. Onder vroolijke zang werd over Schoor! en Schoorldam Schagerbrug weer opge zocht, waar vele ouders en belang stellenden reeds stonden te wachten. Het was half tien toen zij hun spi ui ten in ontvangst konden nemen. En het kan niet anders, of ze hebben veel verteld van een „fijne" dag. (uit een artikel van Robert Gale Woolberfc in „Current History," New York, Febr. 1935) ÏVIEN kan Eritrea beschouwen als het restant van den grootheidsdroom van den Italiaanschen premier Crispi, on der wiens „vooruitstrevende politiek" de Ita lianen aan het eind der vorige eeuw gedeel ten van Abessinië begonnen te bezetten deze politiek leidde tot een verpletterende nederlaag voor de Italianen, die op 1 Maart 1896 bij Adoea door de legerscharen van Menelik werden verslagen. Eritrea is van geringe geografische, econo mische of politieke beteekenis. Het bergach tige gedeelte behoort cultureel en historisch bij Abessinië en de laaglanden worden be woond door verschillende stammen, grooten- deels Mohammedanen. Herhaaldelijk zijn po gingen gedaan om een Italiaansche koloni satie tot stand te brengen, doch vergeefs. Eritrea is nimmer een economische actief post geweest voor Italië en zal het waarschijnlijk nooit worden. Mijnen en bosschen bieden weinig mogelijkheden voor de voeding van de 500.000 inwoners moeten granen worden ingevoerd. Recente pogingen om op groote schaal koffie en katoen te verbouwen, zijn technisch gelukt, maar bleven economisch zonder waarde, omdat de wereldprijzen sterk daalden. Het voornaamste voordeel, dat Eritrea be zit, is zijn positie als commercieele uitweg voor Noord-Abessinië en als entrepot voor den handel van Jemen, welks banden met Italië werden verstevigd door het verdrag van 2 September 1926. Men moet nog afwach ten, welke gevolgen Bin Saoeds overwinning op imam Jahia van Jemen zal hebben voor den Arabischen handel, welke over Massoea gaat. Als haven van Noord-Abessinië wordt Massoea gehandicapt door het gebrek aan goede verkeersmiddelen. De ontworpen spoor lijn is nog ver van de Abessinische grens en gezien den toestand van Italië's financiën verwacht men niet, dat zij spoedig voltooid zal zijn. Daardoor zal een groot deel van den Abessinischen handel via den Soedan blij ven gaan en over den Franschen spoorweg van Addis Abeda naar Dsjiboeti, de hoofd stad van Fransch Somaliland. Teneinde dit verkeer ten deele in andere richting te leiden, heeft Italië in 1928 een accoord gesloten met Abessinië, inzake een vrije haven-zóne in Assab en den aanleg van een weg van Assab naar Dessie, een Abessini sche marktplaats aan het plateau. Abessinië heeft tot dusver echter niet veel aan de uit voering van dit plan gedaan. Naar onlangs werd gemeld, is een der consessies, welke Frankrijk op koloniaal gebied aan Italië wil doen, dat Italië een aandeel krijgt in de spoorlijn Dsjiboeti-Addis Abeba. Zelfs als dit een feit wordt, zal het nauwelijks van nut zijn voor den handel van het achterland van Assab of Massoea. In 1931 beliep Eritrea's buitenlandsehe handel slechts 293 millioen lire. Van Abessinië's buitenlandschen handel gaat 65% over Dsjiboeti, 25% over de Itali aansche koloniën en 10% over de Britsche koloniën. Het is dus duidelijk, waarom Eritrea nooit voorspoed heeft gekend, al zijn er groo te bedragen besteed aan de verdediging en ontwikkeling dier kolonie. Als er in Abessinië een geest van agressief nationalisme bestond, zou het misschien de teruggave van Eritrea eischen. Op het oogen- blik echter kunnen de Abessiniërs niet tegen Italië op, want in sociaal en politiek opzicht hebben zij nauwelijks het feodale stadium achter zich. De zeggenschap der centrale re geering over de afgelegen gebieden is gering, zelfs als er een krachtige monarch is als Me nelik of Hailé Selasslé. Slechts in tijden van ernstige nationale crisis, zooals die vooraf gingen aan den slag bij Adoea in 1896, kan de keizer rekenen op den vrij algemeenen steun van de plaatselijke stamhoofden. Toch zou Abessinië „ook in zijn achterlij ken toestand" een bedreiging kunnen zijn voor Italië's Oost Afrikaansche kolonies, als het moreelen en materieelen steun kreeg van een Europeesche mogendheid. De Italianen beseffen, dat Abessinië vroeger of later niet alleen het plateau van Eritrea zal trachten te herwinnen, maar ook een haven aan de Roode Zee, teneinde aldus een eind te ma ken aan het Abessinische isolement. Italiaansch Somaliland lijkt een der nut tigste Italiaansche koloniën te zullen worden. Anders dan Libyë exporteert het producten, die Italië zelf niet kan verbouwen, zooals ba nanen, katoen, suiker, kapok en cacao Waar vijftien jaar geleden nog wildernis was, wor den nu suiker en katoen verbouwd, volgens de modernste methoils. Blanke technici lei den deze ondernemingen, waar inheemschen werken. Kolonisatiepogingen zijn mislukt. Er zijn nog maar weinig spoorwegen in Somalia, maar onder het fascistische régime is het netwerk van wegen sterk uitgebreid en verbeterd. De havens van Socalia zijn open reeden, die gedurende de moessons moeilijk te bereiken zijn. De haven van de hoofdstad Mogadisjoe wordt thans voorzien van golf brekers. Men hoopt dat de Somalische havens uitwegen zullen worden voor den handel van Zuid-Abessinië, maar daar dit het wildste deel van dat land is, zal die handel uiteraard slechts langzaam toenemen. Dit gebied is nog niet grondig geëxploreerd en de grens staat nog niet vast, hetgeen verklaart, waarom er zoo licht grensincidenten voorkomen. Crispi's imperialistische politiek werd ern stig belemmerd door de afwezigheid van een goed georganiseerde koloniale propaganda en het gebrek aan ervaren koloniale bestuurders. Sinds den wereldoorlog is aan belde proble men toenemende aandacht besteed en thans kan men zeggen, dat het lezend publiek in Italië „kolonie-bewust" is en dat het niet ontbreekt aan goedgeschoolde koloniale ambt tenaren. Het in 1906 gestichte koloniale insti tuut geeft cursussen in koloniale geschiede nis,, economie, bestuur, talen enz. Aan de groote universiteiten worden ook colleges ge geven in koloniale onderwerpen. Te Napels is een Oostersch instituut gevestigd, te Florence een koloniaal instituut voor landbouw er zijn scholen voor tropische hygiëne en koloniale plantentuinen. In alle 93 provincies van Italië vindt men afdeelingen van het fascistische koloniale instituut, die als centrum voor de koloniale propaganda dienen. Een twaalftal periodieken is aan koloniale problemen ge wijd, er worden tallooze lezingen, filmvertoo- ningen en excursies georganiseerd en op die wijze is de openbare meening voorbereid op een krachtige imperialistische politiek. De Italianen zijn zich hun koloniale prestaties bewust geworden en verlangen naar een groo- ter rijk. Italië gelooft, niet ten onrechte, dat zijn gealieerden het verdrag van Londen van 1915 niet hebben nageleefdhet zou volgens dat verdrag compensaties krijgen, als Frankrijk en Groot-Brittannië de Duitsche koloniën annexeerden. Die belofte wordt naar Italië's meenlng niet te niet gedaan, nu die koloniën geen regelrechte bezittingen der genoemde landen zijn geworden, maar mandaat-gebie den. Italië kreeg te Versailles geen mandaat gebieden. Als Sonnino niet zoo veeleischend was geweest wat de Adria betreft, zou hij misschien meer succes hebben gehad ten op zichte van Afrika. Tot dusver heeft Italië als compensatie slechts kleine „rectificaties" gekregen van de Libysche grehzen (van Frankrijk, Groot-Brit tannië en Egypte) en van Jubaland (van Groot-Brittannië). Verder zou Frankrijk bij het pact van 7 Januari 1935 territoriale con cessies aan Italië hebben gedaan. Er is gesproken over het overdragen van het lastige Syrische mandaat aan Italië, maar die geruchten worden steeds tegengesproken. Italië zou liever het mandaat over Kameroen hebben, een gebied dat Italië zou kunnen voor zien van vele producten, die het nu in het buitenland moet koopen. Slechts in uiterste noodzaak echter zou Frankrijk, hetzij Kame roen, "of een corridor van Libyë naar het Tsjaad-meer afstaan, die Frankrijks West- Afrikaansche bezittingen zou scheiden van de equiatoriale. De rivaliteit der groote mogendheden in Oost-Afrika wordt gecompliceerd door Abes sinië's inheemsch imperialisme. Minder dan de helft der bevolking bestaat uit Christenen, die eeuwen lang de Abessinische natie hebben gevormd. De rest van het rijk wordt gevormd door talrijke stammen, meest Mohammedaan- sche, zooals de Danakils, de Somali en de Gallas. Behalve langs de grens van Abessinië en Eritrea is de Abessinische hoogvlakte van direct contact met Europeesche bezittingen afgesneden door buffer-volken, over wie Abes sinië, op grond van het beginsel van het zelf beschikkingsrecht der volken, niet meer rech ten kan doen gelden dan welke andere mo gendheid ook. Deze onderworpen volken heb ben de Abessinische heerschappij aanvaard, omdat het Abessinische leger er hen toe dwong, of omdat zij de voorkeur gaven aan het slappe bewind van Addis Abeba boven Europeesche exploitatie. Blijkbaar is het Abessinië's oogmerk, de mogendheden tegen elkaar uit te spelen tot die mogendheden behoort ook Japan, dat zich thans energiek op de Oost-Afrikaansche mark ten indringt. De afgeloopen veertig jaar heeft Abessinië zijn hoop vooral op Frankrijk ge steld. Maar het is niet zeker, dat dit zoo blijft, want Frankrijks plaats zou door een ander land kunnen worden ingenomen. Of, erger nog voor Abessinië, alle mogendheden zouden het in den steek kunnen laten. Zijn eenige beschermer zou dan de Volkenbond zijn. Waarschijnlijk zullen we in de komende paar maanden kunnen zien, hoe helfhaftlg, de Bond Abessinië zal verdedigen. Strandervaringen bij Ter Heyde. Vijftig bekeuringen per dag- Het gemeentebestuur van Monster heeft voor zijn strand wel heel scherpe bepalingen getroffen. Er mag alleen aan het strand gezwommen worden in het badbedrijf. Zich buiten dit bedrijf in badpak vertoonen, is eveneens strafbaar. Men is dus voor zijn strandvermaak alleen op bet badbedrijf aangewezen, waarin men echter hoogstens drie kwar tier mag verblijven. Het vorig jaar gingen de meeste strandbezoekers even over den dam naar bet 's-Gravenzandscbe strand, waar zwemmen nog vrij was, doch dit jaar beeft bet gemeentebestuur van 's-Gravenzande juist dit gedeelte van het strand voor 't zwemmen verboden. Des Zondags is het badbedrijf van 12 uur af geopend, doch de vele Rotter dammers en Hagenaars, die voor dien tijd arriveeren, vinden het minder prettig zoo lang te wachten. Zondag waren b.v. eenige honderden zwemmers in zee gegaan, doch de mare chaussee, rijksveldwacht en gemeente politie beeft ben allen daaruit verdre ven. Niet minder dan vijftig processen- verbaal werden opgemaakt. Ook nu nog gaa tde verbalenserie door, omdat velen niet met de bepalingen bekend zijn.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2