DALENDE OPBRENGSTEN. roosterd menschenvleesch te nuttigen, onder bedreiging, dat zij anders spoe dig zouden sterven.. En deze patiënten duifden dit later niet te rapporteeren, schuldig als zij zich voelden door het vleesch van een medemensch te hebben gegeten Zoolang Kaspi als slachtoffers, die hem van het noodige vleesch moesten voorzien, nog lieden uit verafgelegen dessa's koos, van wie dan dikwijls werd geloofd, dat zij zich elders had den gevestigd -- men spreekt van acht moorden kon ook dit nog tamelijk onopgemerkt geschieden, maar enkele maanden geleden kwam een Inlandsch echtpaar uit een naburige kampong bij hem met hun dochter, een jong meisje, voor wie zij „djamoe" wensch- ten te koopen. Kaspi wist hen echter onder velerlei bedreigingen met booze geesten en gevaar voor spoedig ster ven, te overreden het meisje bij hem te laten. Het meisje werd door hem aangerand en toen zij zich daartegen gillend verzette, heeft hij haar ge worgd, geslacht en geroosterd De ouders, die na eenige dagen kwa men om het kind te zien, werden heen gezonden, daar de „booze geest", die het kind ziek gemaakt had, z.g. met hen was meegekomen en zich onge twijfeld weer onmiddellijk van haar meester zou maken, indien zij met hun dochter in contact kwamen. Later, toen de ouders het er nog eens op waagden, toonde hij hen het geroos terde hoofd en de beenderen van hun dochter, waarbij hij hen mededeelde, dat de booze geest thans uit haai' ver dreven was en dat hij het meisje weer levend zou maken, wanneer zij tegen iedereen zouden zwijgen. Deden zij dit niet, dan werd niet alleen het meisje niet meer levend, maar zou bovendien de ouders een spoedige dood te wach ten staan Toch schijnt althans van dit geval voldoende te zijn uitgelekt om door te druppelen naar het Bestuur, dat daar op heeft ingegrepen. De moordenaar is inmiddels overge bracht naar Sidoardjo, zijn vrouw be vindt zich onder politie-toezicht te Krian en de overige arrestanten, 21 in getal zijn verdeeld over Balong-Bendo, Tarik, Prambon en Popo, teneinde te voorkomen, dat zij contact met elkaar zouden kunnen hebben. Imperial Airways Dieselmotoren. Om gevaren van brand te ver minderen. In verband met de ongelukken van de „Kwikstaart", de „Maraboe" en het Engelsche vliegtuig te Heston, welke alle in brand gevlogen zijn na botsing, is het mogelijk wel van belang te mel den, dat Imperial Airways bij de Na pier Engineering Cy vier motoren voor zware olie heeft besteld voor haar vlieg tuigen. De bedoeling daarvan is, het gevaar van brand na een ongeluk aanmerke lijk te verminderen, zoo niet geheel te voorkomen. Ze zijn bekend als Gulve- rin Compression Ignition Units. Ze zijn elk van 720 P.K. De techniek van de Dieselmotor, volgens den lucht vaart-medewerker van de „Evening Standard", William Courtnay, moet thans zoover gevorderd zijn, dat de motoren in lichtheid en brandstofge bruik de andere motoren evenaren. De president van Royal Aero Nauti- cal Society, luit. kol. J. Th. C. Moore- Brabazen vroeg naar aanleiding van de brandongelukken „Hoe lang moe ten wij. dit noodeloos verliezen van menschenlevens nog verdragen De machine met haar bijna onontvlam bare Dieselolie wordt gebruikt op trei nen, schepen en motoren. Laat er maar eenmaal een vloot van burgerlijke vliegtuigen met zwaar-olie-motoren vliegen, dan zal niemand meer zoo dwaas zijn om in een ander vliegtuig te gaan". Verscherpte grensgewaking in Italië. Tegen propaganda, en tegen desertie. In de laatste weken is de Italiaan sche grensbewaking aanzienlijk ver scherpt. Vooral bij de bergpassen aan de Zwitsersche grens zijn drastische maatregelen genomen. Het doel hier van is tweevoudig. In de eerste plaats wordt er in den laatsten tijd veel anti fascistische lectuur het land binnenge smokkeld, waarin de bevolking ge waarschuwd wordt tegen den geld-ver- slindenden komenden oorlog. Doch in de tweede plaats schijnen niet alle Italianen zoo geestdriftig te zijn voor het dienst nemen in Oost-j Afrika. In de laatste weken schijnen vele Italianen over de grens te zijn uit geweken om niet gedwongen te worden dienst te nemen bij de voor Oost- Afrika bestemde regimenten. men een vliegend fort kunnen noemen. Het zal het grootste zijn, dat in de Ver. eenigde Staten is gemaakt het weegt 15 ton, heeft een vleugelspanning van 32 m., is 21 m. lang en 4.50 m. hoog. De snelheid bedraagt van 321 tot 402 km. per uur, gedurende een tijd van 6 a 10 uur op een hoogte van 7500 m. Het is uitgerust met vijf mitrailleurs en heeft remmen met gecompliceerde lucht. BINNENLANDSCH NIEUWS. 's-Rijks Financiën. DE DRAAGKRACHT EN HAAR BEGRENZING. De middelenstaat over de maand Juni geeft tevens een overzicht van hetgeen het eerste halfjaar van 1935 aan de schatkist brachteen opbrengst der „Overige Middelen" van 180.7 millioen gulden, bij een raming van 199 millioen. We blijven dus 18.3 millioen daar bij ten achter. Wanneer het tweede halfjaar 1935 echter verloopt als de tweede helft van 1934, dan zal het totale jaar geen tekort aanwijzen, dat dubbel z oo groot is als dat van het eerste halfjaar. Het tweede halfjaar is voor de „Overige Middelen" de laatste jaren gunstiger geweest dan het eerste. In 1933 b.v. was de opbrengst in het eerste halfjaar 150 millioen, tegen 182.5 millioen in het tweede over 1934 waren deze cijfers 162.2 en 197.1 millioen. Wanneer het tweede half jaar ons een even groote méér-opbrengst geeft als dat van de gelijke periode in 1934, zouden wij zelfs de raming van het geheele jaar nog kunnen halen In ieder geval is de verhouding tusschen raming en opbrengst dit jaar gunstiger dan het vorige jaar toen liet het eerste halfjaar een tekort van 31 millioen bij de helft der raming. Intusschen mag men hier geenszins voorbarige conclusies uit trekkende eerste maanden van 1934 waren bijzonder gunstig voor de Schatkist, omdat toen de Omzetbelasting was ingevoerd, welke in den aanvang nog zeer weinig opbracht, en de in voerrechten die juist in December 1933 zeer veel hadden opgebracht tot een zeer laag peil deed dalen. Daardoor maakt het tweede halfjaar 1934 ook zulk een goed figuur tegenover het eerste. Wanneer wij de cijfers wat nader gaan ont leden, dan blijkt veeleer, dat voor optimisti sche verwachtingen niet veel reden bestaat. De voornaamste middelen toonen immers een zeer ongunstige opbrengst, teweten de delijke taal. Voor het eerst in dit jaar is dej maandopbrengst lager dan in de overeen komstige maand van het vorige jaar, niette genstaande de belangrijke verhooging van de Invoerrechten, welke hier tusschen ligt. De opbrengst der „Overige Middelen" over Juni beloopt 30.1 millioen of bijna 1 millioen min der dan in Juni 1934. Deze daling wordt ver oorzaakt door de Dividend- en Tantièmebe lasting (3 ton), delnvoerrechten, (ruim 1 ton) deWijnaccijns (ca 1 ton), den Gedistilleerd- accijns (IV2 ton), den Bieraccijns (2 ton), (maar hier zijn de opcenten vervallen), den Suikeraccijns (bijna 2 ton), de Couponbelas ting (ca 1 ton) en de Loodsgelden (ca 1 ton) Zooals bekend zullen deze laatsten nu ver laagd worden, hetgeen aan het Rijk ongeveer 27a millioen zal kosten. Wij kunnen deze ver laging om goede redenen toejuichen, maar mogen ons toch niet verhelen, dat dit het tekort voor 1935 weer met ditzelfde bedrag zal doen toenemen.)er Invoerrechten, de Omzetbelasting en de Kuypers op de Ossche heide. Op dien Gedistilleerd accijns. Dat de Suiker-accijns en Zondagmorgen om vijf uur ging Kuy- de Tabaksbelasting de raming goed haalden meer niet mag tot voldoening stemmen, dit geeft geen compensatie voor de 19.5 mil lioen, welke de drie genoemde middelen bij de raming ten achter bleven te minder, om- in Slechts enkele t hingen brachten meer op dan het vorige. j£iar de Tabaks-accijns deed waarschijnlijk door de verhooging 1 ton meer in de Schatkist vloeien, de Succes siebelasting was ook bijna 1 ton meer en ten slotte gaven de Zegelrechten met 1.250.000 een hoogere opbrengst van ruim 1 ton te zien. Waarschijnlijk is dit hoogere cijfer toe te schrijven aan de meerdere zegeling van buitenlandsche effecten, hier aangekocht uit angst voor den guldenhet eenige voor deel, dat de Schatkist van den aanval op den gulden heeft gehad Alg. Handelsbl. Nieuwe arrestaties te Oss. Twee overvallen met roof opge helderd. Op verzoek van den brigade-comman dant der Kon. Marechaussee te Hoens- broek zijn te Oss gearresteerd Bloe mers en Van Orsou, bijgenaamd „De Witte van Toren". Zwaar geboeid zijn de beide mannen naar Hoensbroek overgebracht. De gemeente-politie te Oss heelt Dinsdagmiddag gearresteerd Van Ber- ne, die er van verdacht wordt betrok ken te zijn geweest bij een oud brand- stichtingsgeval. Omtrent deze arrestaties meldt men nader Thans arresteerde de marechaussee nog A. Bloemers en F. de Reuver te Oss. Deze arrestaties staan in verband met een overval met roof, op 2 Novem ber 1930 gepleegd op den winkelier pers naar de kerk. Hij was echter nog maar nauwelijks tien minuten van huis, of er werd op de deur geklopt. De echtgenoote van Kuypers zag vijf ge maskerde mannen buiten staan en be- dat het niet waarschijnlijk is, dat het tweede n om hulp te roepen. Hier- rmny rlubu miHriPlPTl PPn E».3Tim. rK.~.- C Groote hitte in Erytherea. Italiaansche families repatri- eeren. 49 Italiaansche families zijn hier uit Djiboeti aangekomen en hebben zich aan boord van een Italiaansch schip begeveen, ten einde naar Italië te gaan. Een Italiaansch oorlogsschip wordt gereed gehouden voor vereder evacua ties. In Erythrea heerscht een groote hit te, dagelijks sterft omstreeks een do zijn Italiaansche soldaten. Een groot aantal zieke Italiaansche soldaten, op weg naar Italië, zijn te Mogadisco ingescheept. Een vliegend fort voor het leger. Een Amerikaansche Vliegtuigenfa- briek heeft thans de proefvluchten be ëindigd met 'n nieuw bombardements halfjaar voor deze middelen een aanmerk, lijke verbetering te zien zal geven. De invoer in ons land toont dit jaar een sterk dalende tendenz. De waarde van de goedereninvoér Indroeg in het eerste halfjaar 455 millioen tegen 537. millioen in de eerste zes maandeKHan 1934 en 562 millioen in de gelijke periode van 1933. De daling is dit jaar dus veel grooter dan het vorige jaar. De weerspiegeling hiervan ziet men in de op brengst der Invoerrechten 42 millioen tegen een raming van 48 3/4 millioen. Het vorige jaar was de opbrengst weliswaar 34.8 millioen, maar dit cijfer biedt door de intusschen tot stand gekomen verandering der Tariefwet, geen juiste basis voor vergelijking. De Omz^lflffflfisting, die zoo lang een puzzle is geweest, moet thans wel definitief tot de teleurstellingen worden gerekend immers na anderhalfjaar in werking te zijn blijven de maandcijfers nog geregeld 1 a 2 millioen bij één twaalfde deel der raming ten achter. Naast de verarming van ons volk zal ook de opvatting van den Minister van Financiën over de wijze van heffing oorzaak geweest zijn van het achterblijven. Nadat toch eerst de Minister blijk had gegeven van een strin gente opvatting van de wet op de Omzetbe lasting, heeft hij later de toepassing aanmer kelijk verzacht, misschien niet ten onrechte, maar in ieder geval tot schade voor de op brengst. Zooals het zich thans laat aanzien, zal door een en ander dit middel ruim 20 milli oen minder in de Schatkist doen vloeien dan waarop bij het opstellen der begrooting was gerekend. Geen wonder, dat de regeering bij de verdediging van het bezuinigingsplan be zorgdheid heeft getoond voor een groeiend tekort. Wat den Gediistilleerd-accijns betreft, is de oorzaak van de slechte opbrengsten be kend de regeering heeft zelf toegegeven, dat het tarief te hoog was, waardoor wij weer clandestiene branderij en smokkelarij op groote schaal hebben teruggekregen. Bezuini- gingsontwerp of niet, de regeering zal toch deze heffing moeten herzien, want het ren dement voor de Schatkist wordt door het te hooge tarief geschaad, zonder zelfs rekening te houden met de politieoneele kosten noodig voor een verscherpt toezicht op de ontdui king. Het verloop van den Gedistilleerd-accijns typeert wel zeer sterk, dat tenslotte aan elke fiscale heffing een eind komt, en de verschil lende cijfers van andere accijnzen doen ver moeden dat ook daar het technisch maxi mum, zoo niet overschreden, dan toch be reikt is. Wij hebben dit de laatste jaren her haaldelijk hier ter plaatse betoogd en zullen thans niet in herhaling vervallen. Maar hierin ligt 'n ernstige waarschuwing voor de Twee de Kamer, die heden met de behandeling van het bezuinigings-ontwerp een aanvang maakt. De opbrengsten der voornaamste middelen van de Schatkist toonen aan, dat juist voor die middelen, die zoden aan den dijk zetten, het technisch maximum is bereikt of over schreden. En nieuwe middelen, om het hier door ontstane en nog te verwachten tekort te dekken zijn er niet, buiten de heffingen-in eens en andere fantasieën van socialistische kapiteins-aan-den-wal. Wij willen niet be weren, dat uit de bestaande heffingen door een, betere wijze van heffing, nog niet enke le millioen voor de Schatkist waren te halen (wij denken bijv. aan de nog steeds hangen de winstbelasting op de N.V.) maar dit bij lange na nietvoldoende om de gapende tekorten van 10 tot 20 millioen op Invoer rechten en Omzetbelasting te dekken. De grens der draagkracht voor ons volk is mede door de zeer zware steun-heffingen nu eenmaal over een breed front bereikt, en derhalve is bezuiniging een onafwendba re noodzaakt. op forceerden de bandieten de deur, drongen binnen en stopten de vrouw 'n prop in den mond, waarna zij haar aan* handen en voeten bonden. De kin deren werden in een donker hok ge stopt. De mannen doorzochten het huis en namen f 1000 mee. De Dikke Toon de Soep die zooals men weet een vol ledige bekentenis heeft afgelegd, heeft verklaard ook aan dezen overval te heb ben deelgenomen zijn medeplichti gen zouden o.a. de beide mannen zijn geweest, die nu gearresteerd zijn. Moord te Hoensbroek. Met betrekking tot de arrestatie van Van Orsou en P. Bloemers meldt men nog( dat deze verband houdt met den moord met roof in 19124 te Hoensbroek gepleegd. Daar drongen bandieten het huis van een oude vrouw binnen. De vrouw verzette zich en is toen door de indringers zoodanig met messen ge stoken, dat zij aan de gevolgen over leed. Een bedrag van f 7000 maakten de boeven buit. ces-verbaal het gejakker uit is. Heeren' die alsnog aandrang gevoelen hun spie ren te moeten ontwikkelen, zouden wij willen aanraden zich aan te sluiten bij de YVieringer Raceclub. Op de baan kan men zijn hart ophalen. Beoefe naren van het wegracen raden wij aan een afgelegen hoekje in de Meer op te zoeken en daarvoor niet langer de Hoofdstraat te gebruiken. Onderwijs. De Heer P. Cornielje, on derwijzer aan de O. L. School, slaagde op het Dinsdag j.1. gehouden examen voor hoofdonderwijzer. Dienstplicht. Tot gewoon dienstplich tige zijn bestemd de navolgende inge schrevenen van de lichting 1936 uit de ze gemeente Jan ten Bokkel, J. P. Hegeman, T. A. Ippel, Joh. Klaver, D. Klink, Cornelis Kooij Jan Gz., Jan Koster H. Jz., Jan Koster Nz., A. v.d. Kreeke, H. Kuiper, P. C. Lont, N. Met selaar, W. Pathuis, Jac. van Roo, J. P Schoorl en J. van Zweeden. De aanwijzing voor hun korpsen zal eerst later geschieden. De ingeschrevenen G. J- Brandsema en P. J. Bruul zijn vrijgeloot. Verloting. Door het bestuur van de Voetbalvereeniging „Succes" is ver gunning aangevraagd tot het aanleg gen en houden van een verloting tot dekking van de kosten verbonden aan de bouw van de nieuwe tribune. Uitgegeven zullen worden 3000 loten a f 10 per stuk. FILMNIEUWS. Zooals vorige week reeds gemeld heeft „Cinema De Haan" voor de Kermisdagen beslagd gelegd op de schitterende film „Onder Moeder's Vleugels". Nog eenige recensies willen we weer geven wat de kranten zeggen over de schoone rolprent. Het Handelsblad van 23-12-'34 De film wordt door de vier jonge actrices, en in het bijzonder door de tamelijk plotseling populair geworden' Kaharine Hepburn, prachtig gespeeld en zij is door George Cukor met fijne smaak geregiseerd ook. Vooral Katharine Hepburn's spel laat diepe indruk achter. „De Maasbode" van 22-12-'34 Want de milieuschildering, de opvatting dei- rollen en de regie zijn perfect, terwijl de ontwikkeling der karakters door de jaren heen zuiver is vol gehouden. Deze rol wordt ook uitstekend ge dragen door Katherine Hepburn, de nieuwe ster van de eerste grootte, waar van Hollywood enorme verwachtingen heeft. Zij heeft een markant gezicht en om haar verschijning zweeft een niet te miskennen „parfum de personalité"; een eigenschap, die h^ar stellig voorbe schikt maakt als filmmedium, mits zij den regisseur zal virifrên, die van deze kwaliteit profijt weet te trekken zooals de film dit vraagt. „De Prins" van 22-12-'34 De eene episode volgt op de. andere, alles door weven van een teedcre romantiek, die weldadig aandoet door de tegenstcl ling met ons jachtige moderne leven. „Vooruit" van 22-12-'34 Katherine Hepburn beweegt zich door de historie en ze schijnt het voordat vroolijke en spontane Engelsche kind in dit eigen aardige mileu op te nemen. Zoo voert zij U mee naar de hoogtepunten van dit familie-leven en allengs groeit de overtuiging wat is dat alles gaaf, wat is het prachtig in stijl gehouden, wat is het een verovering om daarmee een „modern" publiek, dat het veel zouter gegeten heeft, te winnen. FAILISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van K. Nottelman, caféhouder te Schagen, vroeger rijwielhandelaar te St. Maar ten, met benoeming van mr. Ubbens tot rechter-commissaris en van mr. Belonje tot curator. vliegtuig. Het toestel, dat bestemd is Voor het Amerikaansche lege»-, zou GEMEENTE WIERINGEN. De cijfers voor Juni spreken wederom dui- Gevaren op den weg. Met alle respect voor de edele wielersport, die thans in onze gemeente hoogtij viert, kan de wijze waarop vele jongelui meenen hun racelust te moeten botvieren, ons weinig bekoren. Het werd n.1. de laatste tijd gewoon te dat opgeschoten jongens in de avond uren op hun fielden in ons dorp com iplete wielerwedstrijden organiseerden waarvoor bij voorkeur de drukste pun ten zooals Kerkplein, Hoofdstraat e.d. werden uitgekozen. Met een formidable snelheid ging het dan straat in, straat uit en menig rustig wandelaar werd met het (bij voorkeur) rakelings passeeren een schrik op het lijf gejaagd. Het werd in de Hoofdstraat 's-avonds levensgevaar lijk Ook de politie was dit opgevallen, doch de heeren zorgden er wel voor hun capriolen niet onder de oogen van onzen handhaver der wet uit te voeren want wist men maar even zijn aan wezigheid dan werden de demonstra tief onmiddellijk gestaakt. Het rijden om de Ned. Herv. Kerk (koppelraces van idem zooveel ronden) was reeds spoedig de kop ingedrukt. Tegen de acrobatiek in de Hoofdstraat bleek het optreden aanvankelijk zeer moeilijk. Thans echter heeft de brigadier der Rijksveldwacht de heer Bergsma alhier een der specialisten in hei vak weten te verbaliseeren, wegens het in gevaar brengen van de veiligheid op den weg. Dit kon deze jongeman zijn kermiscenten wel eens kosten. Dat de knapen trouwens zelf niet in zagen dat dit racen op den openbaren weg gevaar opleverde voor eigen leven en dat van anderen is onbegrijpelijk. Laat ons hopen dat mede door dit pro- WEERVOORSPELLING DOOR HET RADIOTOESTEL. (Uit een artikel van Heinrich Alfred Bahner in „Kosmos", Stuttgart, Juni 1935 IEDER die dikwijls aan de radio zit, weet natuurlijk, dat er goede en slechte radio-avonden zijn. Zonder eenigen twijfel houden deze fluctuaties in de ont vangst, evenals de storende geluiden en zelfs het wegzakken van het geluid, de zgn. „fa ding", verband met het plaatselijke weer. Reeds in 1926 nam ik waar, dat de grillen van het radiotoestel een nauwkeurige voor spelling inhielden van het te verwachten weer, doch er verliepen nog drie jaar, alvo rens ik er in slaagde, op grond van mijn con stateeringen een methode op te stellen, die mij thans in 95% der gevallen een juiste weervoorspelling verschaft. Alvorens nader in te gaan op deze weerregels, is een kleine toe lichting noodig. Van de zgn. bodem- en ruimtegolven oefe nen vooral laatstgenoemde grooben invloed uit op de vorming van het weer, want zij zijn afkomstig uit de gebieden, die in onzen tijd door de geleerden zoo naarstig worden onder zocht de troposfeer en de stratosfeer. Al lang is het bekend, dat deze golven al naar gelang van de gesteldheid van het weer tal van hinderpalen hebben te overwinnen. Reeds in 1925 maakte dr. Bongards melding van de aanwezigheid van „sperlagen" in de lucht, die ook bij de electrische verschijnselen een rol spelen en die speciaal van belang kunnen' zijn voor de uitbreiding der electrische gol ven. Naar hij verklaarde, bestond er gegronde hoop, dat door, het onderzoek dezer golven de weervoorspelling ten zeerste gebaat zou zijn. Ik heb getracht met mijn weervoorspelling met behulp van de radio een bevredigend antwoord te vinden en aan te toonen, dat bij iedere vorming van het weer de kosmische electriciteit een belangrijke rol speelt. Zoo waren de zomers van 1932 en 1934 be trekkelijk arm aan fading en bijgeluiden daarentegen was in den zomer van 1933 de toestand juist omgekeerd. Voorloopig zijn nog slechts vermoedens geoorloofd met betrek king tot het verband tusschen fading weervermoging. Aan de fading zijn uitslui tend de ruimtegolven onderhevig, die tot aan de zgn. „Heavisidelaag" komen. Dit deel der atmosfeer, dat tot de ionosfeer behoort, veran dert van ligging, al naar gelang van de ver plaatsingen der luchtmassa's, welke in dat gebied bij den uiterst geringen weerstand buitengewoon groot zijn. De toestand in de voor de de gebeurtenissen in de hooger gelegen gebie den der atmosfeer. Zoodoende verstrekt de daarheen al dan niet terugkeerende ruimte- golf een duidelijk bericht van den toestand in het er boven gelegen gebied. Onze huidige normale zenders kan men in twee categorieën onderbrengengroote en kleine zenders. De verandering in geluids sterkte beschouw ik als derden factor bij de voorspelling van het weer. Op gunstige radio- avonden kan men namelijk ook kleine zen ders hooren, die anders slechts zelden hoor baar zijn. Dit is een symptoom van een gun stige weersituatie. Ook wanneer bij minder - gunstige ontvangst stations elkaar nog over stemmen, dus wanneer het interferentiegefluit ontstaat, behoeft men zich over het weer niet bezorgd te maken. Een goede zuivere ont- vangst van Miinchen, Leipzig, Berlijn Ko ningsbergen, Hamburg, enz. zenders die ten Westen en ten Noorden van mijn waar- nemingspunt zyn gelegen kondigt mooi weer aan. Zijn zij bij fading en bijgeluiden slecnts zeer zwak hoorbaar, dan kan men reeds in den nacht neerslag verwachten, aan gezien het regenfront zich dan al in de on middellijke nabijheid bevindt. Komen daaren tegen de dichtbij en veraf gelegen zenders abnormaal sterk door, dan kan men vochtig, bedekt, warm of in den winter mistig weer ver wachten, bij mist worden namelijk de bodem- golven door de vochtigheid zonder aanzien lik verlies naar den ontvanger geleid, terwiil ingeval van een naderend regenfront, droge en vochtige lucht zich eerst met elkaar moe ten vermengen en dus nog niet van invloed kunnen zijn op de sterkte van de ontvangst. Hier volgt een aantal door mij opgestelde tadio-weerregels voor zomer en winter 1. Gunstige weersomstandigheden kan men verwachten, wanneer des avonds volkomen stilte in de atmosfeer heerscht, vrijwel geen fading optreedt en op verren afstand gelegen stations, die men anders slechts zelden door krijgt, hoorbaar worden. 2. Weer uit Oostelijke richtingen, dat on opgemerkt is ontstaan, handhaaft zich ge woon lijk niet lang, doch gaat binnen vier en tingen °V8r W66r 1111 WesteliJke rich" 3. Wanneer men des avonds bij geringe fading voortdurend de radio-geluiden hoort maken, hoort „koken", dan kan men den. volgenden dag winderig weer met zonneschijn en neiging tot het vormen van zware bewol king verwachten. 4. Licht, blijvend geknetter voorspelt zwaarbewolkt, somber, winderig weer of ook wel zwoel weer met ten deele bedekt lucht. 5 Bij sterke blijvende fading zonder spe ciale geluiden volgt den anderen dag na goed ochtendweer in den namiddag gewoonlijk onweer. Zijn geluiden bij de ontvangst van uit- sluitend krachtige zenders of uitsluitend bij, krachtige terugkoppeling hoorbaar, dan kan men zwaar bewolkt, warm weer verwachten, met f linken wind en onweersvorming 7 Korte stortregens worden door echoge luiden niet aangekondigd. 8. Onweersgeluiden tijdens de avonduren (weerlicht) hebben geen invloed op de alge- meene situatie van mooi weer. Den volgenden dag zal men hoogstens vrij zware wolkenvor ming of wind verwachten. Een regel voor den winter: Wanneer onbewolkt vriezend weer de atmosferische geluiden geluiden vrijwel geheel ontbreken en slechts een zwakke fading te constateeren is, op verren afstand gelegen kleine zenders ont breken, dan kan men den volgenden dag zon nig weer, in den ochtend echter mist ver wachten. 10. Is het des avonds in de atmosfeer vol komen stil, doch is er midden in een periode van mooi weer sterke fading, dan duidt dit aan, dat het mooie weer nog maar kort zal duren. Den volgenden ochtend zal dan de lucht bedekt zijn, of in het gebergte zal het mistig zijn. Voorts zal er een flinke bries- staan, waarbij echter tegen den middag het. wolkendek gewoonlijk uiteen wordt gescheurd.. Wat de behandeling van het radiotoesteL betreft, diene het volgende Nadat het volkomen donker Is geworden laat men eerst eenige op verren afstand gele- gen stations doorkomen, waarbij men heb aanwezig zijn of het ontbreken van atmosfe rische geluiden vaststelt. Ontbreken deze ten eenenmale, heerscht er dus volmaakte stilte m de atmosfeer, dan kan men voor de komen de vier en twintig uur mooi weer voorspellen: vervolgens doet zich de komende overgang van „Westelijk weer" naar „Oostelijk weer" gelden. Omgekeerd wordt na avonden van atmosferische stilte het op komst zijn van wjSfe- uit Westelijke richtingen met wind en: zWhre bewolking door een vrijwel onafgebro ken geknetter en geruisch aangeduid. Zijn deze geluiden bovendien vermengd met op vallende echogeluiden, die den indruk maken, alsof men in een verafgelegen bosch een schot hoort afvuren, dan kan men den volgenden naar verhouding van de veelvuldigheid en kracht der geluiden neerslag verwachten. Zoals uit het bovenstaande blijkt, zal in streken, die rijk zijn aan neerslag en onweer, de radio-ontvangst niet buitengewoon aan- genaam zijndit blijkt ook inderdaad in Klein-Azie en Midden-Amerika. Vanwaar de geluiden afkomstig zijn, weten wij nog niet precies. Vast staat, dat zij van electrischen aard zijn voorts dat zich bij de botsing der luchtmassa's op de wrijvingsvlakken levendi ge processen van dynamischen en electrischen |aard afspelen. Bij eenige oefening is het zelfs mogelijk, de kracht van den komenden wind te voorspellen. Wat de fading betreft, heb ik geconstateerd, dat ook bij de beruchte fading-zenders de fading niet eiken avond volkomen gelijk is. Er zijn avonden, waarop bij mij b.v. München en Leipzig vrijwel zonder fading doorkomem en andere avonden, waarop de ontvangst van: deze stations door de sterke fading een wars kwelling wordt. Mooi weer zonder zware be wolking en noemenswaardigen wind kan ik derhalve slechts dan voorspellen, wanneer behalve dat het stil is in de atmosfeer, de Westelijke en Noordelijke zenders vrijwel zonder fading doorkomen. Anderzijds zal men volledige fading, waarbij de ontvangst zelfs tijdelijk volkomen is gestoord, moeten beschouwen als een aankondiging van slecht weer. Voortdurende lichte fading duidt od veranderlijk weer, echter niet op bepaald slecht weer, daar de fluctuaties in geluids sterkte immers slechts van korten duur zijn. Tot slot nog eenige cijfers, om de juistheid van mijn waarnemingen te boekstaven. In het tijdperk van 28 Mei 1933 tot 23 Augustus 1934 deed ik omstreeks 400 voorspellingen, waarvan er 324 volledig juiste resultaten op leverden. Van goed raden of toeval kan daar bij dus geen sprake meer zijn men moet wel te maken hebben met een volgens bepaalde troposfeer nu, die de eigenlijke vorming van het weer is, houdt verband met wetten verloopend proces.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2