TWEEDE BLAD. VRIJDAG io JULI 1935. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. No. 57 üWIERINGER COURANT De groote moeilijkheden, welke zich voordoen ten aanzien van de Neder- landsche kaaspositie, en consumptie- melk-moeilijkheden en het onder- melkvraagstuk hebben den Minister van Economische Zaken aanleiding gegeven een Commissie in te stellen, welke tot taak heeft de moeilijkheden, welke zich daarbij voordoen te onder zoeken en den Minister voorstellen te doen, welke tot verbetering zouden kunnen strekken. De leiding van deze Commissie is opgedragen aan den Heer Ir. S. L. Louwes, Regeeringcommissa- ris voor den akkerbouw en veehoude rij, terwijl de navolgende Heeren deel van de Commissie uitmaken J. Anema te Leeuwarden, G. J. Blink te Wassenaar, L. Buckman te Den Haag, J. A. Geluk te Den Haag, II. M. Thiel Groenestege te Nijmegen, C. H. W. Heusdens te Gouda, T. J. Huisman te Den Haag, U. Kooistra te Leeuwar den, A. N. Vaandrager te Rotterdam, J. Veldstra te Opmeer en A. van Wij nen te Gouda. De Commissie is heden ge-installeerd en heeft terstond haar werkzaamhe den aangevangen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Nadeelig saldo voor Zaandam. Bedrag van f 124.000. In de Woensdag gehouden vergade ring van den Gemeenteraad van Zaan dam heeft burgemeester Ter Laan de mededeeling gedaan, dat tengevolge van de grootere uitgaven voortvloei ende uit de verergering van de crisis en het tegenvallen van de inkomsten het dienstjaar 1934 sluit met een na deelig saldo van f 124.000. De nieuwe plaatjes voor rijwielen. Verkrijgbaar van 24 Juli af. Tot 7 Augs. geen boete-heffing. Met ingang van 24 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijg baar zijn de rijwiel-belastingplaatjes voor het belastingjaar 1935—1936 (1 Augs 1935 t.m. 31 Juli 1936.) De Minister van Financiën heeft be paald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 7 Augustus geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rij wiel, zonder voorzien te zijn van liet vereischte bevestigde belastingplaatje. PROVINCIAAL NIEUWS. Vakschool voor meisjes voor Den Helder en Omstreken. Het diploma van de opleiding Hulp in de Huishouding werd behaald door de dames N. Duzee, E. A. Kruys, R. W. Leistikow, J. L. Leistikow, C. M. Luien, M. A. Luiten, E. H. van Menen, A. J. Rienks te Den Helder. A. J. Brug man en H. Stammes te A.-Paulowna. E. N. Mets te Texel. Het diploma van de opleiding Huis naaister behaalden de dames M. Boendermaker, W. Brouwer, M. J. La Grange, H. Polier, L. de Ruyter, M. C. Verfaille, T. Zwolsman te Den Hel der, C. Krijnen, C. List, J. Smit te Texel. Afgewezen 1. Het diploma van de opleiding Cos- tuumnaaister behaalden de dames N. van Garderen, J. Jongman te Den Helder. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Bij de Shel. De Heer P. Crum Cz. is bij de Shel Benzine Mij, aangenomen, op 2 maanden proefwerk. Verloting. Zaterdag 10 Augs. zal in de Zaal van den Heer Rossen de trek king plaats vinden van de verloting ten bate van de rit van Ouden van Da ge. Er zijn nog enkele loten. Koop ze nog heden, het is voorde Ouden van Dagen. Postduiven Sport. Zaterdag j.1. hield de Postduiven-vereeniging „Altijd Ver der" hare laatste wedstrijd met oude duiven vanaf „Valence" 'n afstand van 887 K.M. In concours waren 19 duiven. Ze werden op Zaterdagmorgen om 5 uur 50 m. in vrijheid gesteld met kal me Oostenwind. Door dat den geheelen dag eene ta melijke warmte heerschte, wist niet één duif op Zaterdag haar hok te be reiken. Pas op Zondagnamiddag te 3.59.10 arriveerde de eerste bij W. Blaauboer, de 2e om 4.43.35 bij N. Spigt de 3e om 5.59.10 bij J. v. Steijn en de 4e om 6.25.17 wederom bij Blaauboer. Hiermede was het Zondag dan ook ge daan, en vervolgens Maandag nog een om 4.37.9 bij J. van Steijn. Zoo zijn de prijzen behaald, op Zon dag en Maandag. En er zijn nog vele prima vogels weg, welke wij hopen in de hokken terug te krijgen. Zondag a.s. Ouden Bosch met jonge duiven. Vereeniging tot bevordering der belangen, van T. B. C. patiënten Nederland. Waar gaan de oude Rijwielplaatjes heen Evenals vorige jaren zal de Vereeni ging tot Bevordering der Belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland op de lste.. Augustus haar actie inzetten. Het kan een ieder bekend zijn dat genoemde Vereeniging telken jare bij het verwisselen van de rijwielbelas- tingmerken de oude exemplaren, als ook ander koper, lood, tin, zink, zilver papier enz. inzamelt ten bate der tu berculose bestrijding. Voor de rijwielbezitters zijn de plaat jes na 1 Augustus waardeloos gewor den, doch voor de Vereeniging niet In 1934 konden dan ook van de op brengst van de 10.000 Kg. oude metalen die door de vele menschenvrienden bij een werden gebracht, verschillende patiënten worden geholpen. Hoewel de sympathie en medewer king voor dit werk, in het bijzonder in de laatste jaren is toegenomen, is het Bestuur er van overtuigd dat er nog heel veel nutteloos wordt weggewor pen, terwijl een en ander ten dienst kan worden gemaakt in het belang van hen, die op hulp wachten. Wanneer alle plaatjes voor het goede doel wor den geofferd, zou dit alleen het respec table gewicht vormen van 12.000 Kg. Hoe dikwijls wordt vergeten, dat vooral in tijden als deze al het mogelij ke moet worden gedaan om het lot van velen te verzachten, vandaar een beroep, niet alleen op de rijwielbezit ters, maar ook op onze geheele bevol king, om bij dit belangrijke werk mede werking te verleenen. Breng Uw plaatje waar ons reclame biljet hangt. Mocht U geen adres in Uw omgeving bekend zijn, welnu vraagt reclame-biljetten aan bij het Hoofdkan toor, Breedeweg 5, Amsterdam Oost. Telefoon 54761. Eén briefkaartje is vol doende. Voor toezending zal zorg wor den gedragen. Oude Rijwielplaatjes bij vrachten, Schenkt velen nieuwe levenskrachten Oude rijwielplaatjes en andere me talen worden eveneens dankbaar in ontvangst genomen bij Hoofd der School III van Dijk, Hoofd der School I 't Hart en C. Smit, Van Ewijcksluis. BREEZAND. CONCERT, a.s. Zondag avond zal door de '^ziekvereen. Con- cordia een concert *av. ^den gegeven in de tent. De volgende' nummers zullen worden uitgevoerd. 1. Marsch. Veilig verkeer. 2. „Speranza" Ouverture. 3. Wals. Lentemorgen. 4. Concoursnummer Madame Passe-partouc. 5. La Buche. 6. Cavalleria Rusticana. 7. La Reine d' Anjour. Fantasie. 8. Finale. Bij gunstig weer zal het aan belang stelling niet ontbreken. (Zie advertentie in dit nummer. B. E. C. Nieuws, a.s. Zondag spelen de adspiranten A en B te Schagen in de aldaar z.g. Schagen's adspiranten- dag en wel B tegen Schagen B. B.K.C. a tegen Hollandia A in de eerste ont moeting. B.K.C. I gaat naar Oude Sluis om le gen Schagen I te spelen in de volgende opstelling Prins Tauber v. Teulingen Jan Steenvoorden, Hoep, KI. Steenvoor den. A. Harder, Jn. v. Wees, Post, Jn. de Schipper Az., Jac. v. Wees. B. K. C. I houdt Zondag de Geel-Zwar te vlag hoog. Het is 'n goede oefen-wed strijd voor de a.s. Kermis-wedstrijd tegen Hollandia I. Geslaagd. Te Amersfoort slaagde de heer H. Jonker Hzn., voor het Staats examen. We brengen den heer Jonker onze felicitatie. OUDESLUIS. In de zaal van den Heer Buisman werd Dinsdag 16 Juli een algemeene vergadering gehouden ter bespreking van het aanstaande Schoolfeest. De voorz., de heer H. Jippes, opende de bijeenkomst met 'n bijzonder woord van welkom aan de aanwezige dames. De Heeren P. Huiberts en Jn. Komen zagen de rekeningen na en door den laatstgenoemde werd de vergadering voorgesteld deze goed te keuren. Nu volgde verkiezing van een Be stuurslid, waartoe bij meerderheid van stemmen de Heer Jacob Jb. Nan- nis werd benoemd. Deze nam de be noeming aan. Daarna werd den aftre denden heer Buisman hartelijk dank gebracht voor alles wat hij voor de kin deren over had. Besloten wordt met de kleinste kinderen Bergen en Schoorl per auto te gaan bezoeken en wel den 29 sten. Vele auto-bezitters stelden daarvoor zich zelf en hun wagens be schikbaar. Met de grooteren hoopt men 31 Juli per autobus naar Amsterdam te reizen en vervolgens langs de duinstreek GEMEENTE ZIJPE. DE BLONDE SECRETARESSE De oude heer Kareisen, anders van een bijzonder kalme natuur, stapte als een getergde leeuw in zijn kantoor heen en weer. -- Liefde is onzin, je reinste onzin, Piet schreeuwde hij eindelijk. Ik vraag je voor de laatste maal Wil je met Wies Vester trouwen of niet —En ik antwoord voor de laatste maal, dat ik er niet aan denk En waarom niet, als ik vragen mag De stem van Kareisen klonk onge woon scherp. Omdat ik 'n ander liefheb en met die andere zal trouwen, antwoordde Piet beslist. Maar niet zoolang ik nog een woordje heb mee te spreken. Het zou wat moois worden, vervolgde de oude heer verbitterd, als een Kareisen met een wildvreemd juffie van twijfelach tige afkomst zoo maar dadelijk ging trouwen. Ik vrees, antwoordde Piet koel, dat u op het oogenblik te opgewonden bent om die kwestie op de goede ma nier op te lossen. Overigens hebt u haar nog niet gezien. Ik zal haar ook niet zien, daar 'T ZAND. Dinsdagavond had ten overstaan van Notaris H. J. van Veen te Schagerbrug, in het Café „De Jonge Prins" van den heer G. A. de Wit al daar de openbare verkoop plaats van het woonhuis met groote bergplaats, eigendom en bewoond door den lieer P. A. de Wit Cz. en waarin werd uitge oefend een brandstoffenhandel. Het perceel kon in opbod gelden f 4700, waarvan de bieder was de heer H. Ko nijn alhier. Waarna het geheel werd ge mijnd op f 800, door een tweetal gega digden, precies gelijk. Na opnieuw te zijn afgeslagen werd gemijnd op f 1100, door den heer Jb. Glas, alhier, in op dracht van den graanhandelaar N. Zeeman alhier, welke hierdoor kooper werd. SCHAGERBRUG. Woensdag j.1. had voor de vijfde maal de jaarlijksche autotocht voor de verpleegden uit het „Tehuis voor Ouden van Dagen" en personen boven de 65 jaar uit de wijk Schagerbrug plaats. In een 14-tal luxe-auto's, benevens een autobus van den heer Van Scheijen van Groo te Keeten, werd des morgens van Schager brug vertrokken, uitgeleidde gedaan door naar huis terug te keeren, na in de bijna de geheele bevolking. De weg ging langs DIENSTPLICHT. Ovrgang naar de aanvullingsreserve en inlevering van rijksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October a.s. naar de aanvullings- reserve overgaan 1. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de lichting 1920, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd 2. de gewone dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met de lichting 1920 de eerste oefening hebben be ëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen zullen in geval van mobilisa tie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of per soonlijke kennisgeving worden opgeroepen. De aan deze dienstplichtigen verstrekte 22, 29'Juli en 5 Augustus, en op rijksgoederen zullen met uitzondering van Donderdagen, 25 Juli en 1 Aug. den haarkam m de tweede helft van Sep tember of in October van dit jaar moeten worden ingelevrd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. De ingeleverde zakboekjes worden, na wijzi ging of vernieuwing bij het korps, wederom aan de dienstplichtigen verstrekt. Nader zal aan belanghebbenden worden bekendgemaakt, wanneer en waar de inleve ring moet plaats hebben. Aan de hierbij betrokken dienstplichtigen wordt in hun eigen belang aanbevolen, er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. ZIJPE (N.H.) 12 Juü 1935. De Burgemeester, D. BREEBAART. hoofdstad verschillende bezienswaar digheden te hebben bekeken. Allen konden zich met deze Bestuursplannen vereenigen. De vp9rz. sloot de vergadering en hoopte, dat het weer als steeds gunstig mocht zijn. BURGERLIJKE STAND. Van 12 t.m. 18 Juli 1935. Geboren Louis, z.v. Lourens Bij voet en van Dieuwerje Eriks Klaas Gerrit, z.v. Pieter Kossen en van An- tonia Kep^el Jantine Maria, d.v. Bauke Hoogstra en van Femmigje Reins. OndertrouwdLeendert van Dijke, oud 29 jaar., landarbeider, en Elisa- beth Keurs, oud 39 jr., beiden alhier. Getrouwd Jan Dobma, oud 30 jr. landarbeider en Catharina Maria van Westerop, oud 27 jr.. beiden alhier. Overleden Geene. SCHAGERBRUG. De twee genees- heeren in onze gemeente, n.1. dr. Schmidt te Sint Maartensbrug en dr. Oterdoom te 't Zand, hebben hun prac- tijk verkocht en gaan onze gemeente verlaten. Naar men ons mededeelde gaat Dr. Schmidt zich metterwoon te Alkmaar vestigen en is Dr. Oterdoom benoemd als Schoolarts te Hilversum. Kostelooze Rijwiel-belastingmerken. Voor het aanvragen van kostelooze rijwiel-belastingmerken zal de dienst- geleider der directe-belastingen Het Zand, zitting houden te zijnen huize, wijk 1-152 op de .Maandagen de telkens des namiddags van 7—9 uur. OUDESLUIS. De jongejuffr. G. Jon ker is van de le naar de 2e klas der Kweekschool voor Onderwijzers te Den Helder overgegaan. kun je van op aan bromde de ander. Laten we dan voor vandaag de discussie sluiten en aan het werk gaan, stelde Piet voor en stond op Piet was sinds een jaar deelgenoot in de zaak van zijn vader, een grooten fruitexporthandel. Met Vester ver- eenigd, zouden ze 'n bijzondere macht hebben beteekend, die in staat zou zijn, overwegenden invloed op de markt uit te oefenen. Vandaar dat de oude Kareisen zoo gebrand was op een verbintenis met Louise de eenige dochter van Vester. Een half jaar geleden zou Piet zich tegen een dergelijk zakenhuwelijk waarschijnlijk niet hebben verzet. Op zekeren dag echter had iets zijn le venspad gekruist, dat alle totdusvei- gemaakte berekeningen onderstebot- ven wierp en van een leidzamen jon gen man, een energiek, wilskrachtig mensch had gemaakt. Dat iets was 'n verrukkelijk blond meisje, met on waarschijnlijk groote blauwe oogen, dat Piet met al de kracht en overgave zijner jeugd lief had. Nadat Piet de kamer van zijn vader had verlaten, liep deze eenigen tijd op gewonden heen en weer. Tenslotte ging hij aan zijn bureau zitten, om met zijn gewone werk te be ginnen. Even later belde hij zijn secre tarsse, wie hij een zeer belangrijken -L- cA SCHAGERBRUG. Woensdag had al hier, in het Hotel „Het Wapen van de Zijpe", ten overstaan van Dijkgraaf en Heemraden van Zijpe en Hazepol der, de aanbesteding piaats van het gewone jaarlijksche onderhoud van de eigendommen van bovengenoemd Waterschap. Het werk werd gegund als volgt Perceel I. Onderhoud van gebou wen, bruggen enz., aan den heer D. Eriks te Burgerbrug Perceel II. Werkzaamheden aan de sluis te Oudesluis, aan den heer M Schipper te Schagerbrug Perceel III. Verfwerken eerste per ceel, aan den heer P. M. Visser te Bur gerbrug Perceel IV. Verfwerken tweede per ceel, aan den heer P. J. Renvoij te Schagerbrug. de Groote Sloot tot Burgerbrug, verder langs het N.H. Kanaal over Schoorl en Bergen, langs Noord-Hollands mooie duinstreek tot Castricum met als eindpunt hotel Velserend. Hier werd koffie gedronken en brood gege ten, waarna allen een kijkje gingen nemen op het daar ter plaatse prachtvol aangelegde natuurbad. Na een rustpoos van 2 uur werd de reis voortgezet en arriveerde men te ruim 1 uur te Wijk aan Zee, waar het middagmaal werd gebruikt, wat voor allen hoogst welkom was, getuigde de verschillende uitingen van tevredenheid, zoowel wat betreft kwantiteit als kwaliteit. Na het middagmaal begaven velen zich naar het strand en zochten anderen in de lommer rijke tuin een rustig zitje. Vandaar werd langs den Rijksstraatweg naar Alkmaar gereden. Aan de grens dezer gemeente werd de stoet opgewacht door de motor-politie, welke zorg de voor het veilig verkeer en allen behouden in de muziektuin arriveerden, waar thee werd gedronken en wederom brood werd ge geten. Hier was het, door het optreden van den humorist Peperkamp uit Uitgeest, met een uitstekende pianist zeer gezellig. Ver schillende oudjes maakten hier, met de rap pere chauffeurs en idem begeleidende da mes, een dansje. Ook de verschillende num mers, door den heer Peperkamp voorgedra gen, viel een luid applaus ten deel. Voor enkelen te spoedig was de tijd van vertrek ook hier weder aangebroken en werd, weder onder geleide van de Alkmaarsche mo torpolitie, nog een rondrit door de Alkmaar sche Hout gemaakt, met een kijkje op het prachtvolle rozenpark aldaar. Tot de gasfa briek aldaar ging genoemde politie voorrijden en regelde steeds op lofwaardige wijze het verkeer, waarvoor hun een woord van dank niet mag worden onthouden. Te 7.30 uur arriveerde allen in de zaal van het hotel van den heer Kuiper alhier, wat voor deze gelegenheid er echt gezellig uitzag. De zaal was mede geheel gevuld met belang stellenden. Nadat allen plaats hadden genomen, werd hier wederom koffie en een gebakje aange boden, waarna de Voorzitter een woord van dank bracht aan de inwoners van Schager brug en omgeving en aan de verschillende personen uit de andere dorpen van de ge meente, welke door hun financieelen steun een dergelijke tocht mogelijk maakten. Ook de bezitters van de luxe-auto's werd dank gebracht voor hun onbaatzuchtigheid, om zich zelf en hun auto voor zoo'n tocht be schikbaar te stellen, zoomede de dames welke er voor hebben gezorgd dat de gelden bin nenkwamen en hun zorgen voor den inwen- digen mensch. Verder deelde de Voorzitter mede dat Ds. Witkop en Burgemeester Breebaart mededee ling hadden gedaan dat zij tot hun spijt, nies aan den tocht konden deelnemen. De heer G. van der Sluijs als Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, brengt een woord van dank uit aan den Voorzitter van het Comité voor het vele wat door hem in het belang van het goedslagen dezer auto- brief had te dicteeren. Toen zij binnentrad, zat hij met den rug naar haar toegekeerd. U herinnert u nog wel de offerte aan Warschau Helaas niet, meneer, want ik ben nauwelijks een uur bij uw geachte fir ma in dienst, antwoordde een heldere weeke stem. Kareisen keek verrast op. Hij had heelemaal vergeten, dat zijn secreta resse gisteren voor langen tijd met ver lof was gegaan en dat een noodhulp moest worden aangesteld. - Och ja, zei hij, dan moet u dien brief even opzoeken. Toen hij de kamer verliet, keek hij haar tersluiks na. Hij was ervan over tuigd, zooiets moois en teers nog nooit te hebben gezien. Verwarde gedachten aan lente feeën en sprookjes warrelden door zijn bol. Verwonderlijk, hoe de nabijheid van een jong beeldschoon meisje, een eer baar weduwnaar in verwarring kan brengen, zelfs als hij reeds zes-en-vijf tig is, een volwassen zoon heeft en ten opzichte van vrouwen zoogenaamd vaste beginselen er op nahoudt. Na verloop van een week hielden de gedachten van Kareisen zich uitslui tend met Anna Gerst, zijn blonde secre taresse, bezig. zoozeer, dat het algemeen opviel. Zijn bakkebaard was verdwenen, de grijze haren aan zijn slapen werden met den dag donkerder en in de plaats van z'n ouderwetsche pandjesjas kwam een kwiek colbertje. Aan het eind van de tweede week had hij een lang onderhoud met de secretaresse, waarin ook van liefde sprake was. Onder anderen vroeg hij haar, wat zij van huwelijken dacht, waarin de man veel ouder was dan de vrouw. Haar antwoord scheen hem te vreden te stellen. Eenige dagen later ontving hij de informatie, welke hij omtrent Anna had aangevraagd. Zij was een goede, hoewel niet rijke familie en had een uitstekende opvoeding genoten. Haar levenswandel was onberispelijk. Kareisen was met die informatie zeer in zijn nopjes. Slechts een ding baarde hem zorg Wat zou Piet er van zeggen Hij had meermalen hooren beweren, dat volwassen zoons altijd sterk tegen jonge stiefmoeders zijn. Toen Piet kwam, om de morgenpost te bespreken, besloot hij, de koe bij de hoorns te pakken. Wat zou jij ervan denken, begon hij weifelend en bloosde voor de eerste wen Piet keek hem verbaasd aan. -- Met de weduwe De Groot Neen, geen zakenhuwelijk. Een vrouw., hm., voor wie ik liefde heb opgevat. Dat drommels nauwe boordje Karei sen zat er onophoudelijk aan te rukken Liefde is onzin, zei Piet, een tikje spottend. Ik zou er in principe natuur lijk niets op tegen hebben, ging hij na een poosje nadenkend voort, en zou u geen moeilijkheden in den weg leggen, wanneer.nu, wanneer ik me met uw keus kon vereenigen. Je kent haar, zei Kareisen klein tjes. Het is Anna. Uw secretaresse De oude heer knikte verlegen. U wilt toch niet in ernst beweren riep Piet verontwaardigd uit, dat u 'n wildvreemd juffie van twijfelachtige afkomst zoudt trouwen Ik heb informaties ingewonnen. Zij is van een eerste klas familie en haar karakter Vader, zei Piet beslist, Zoolang ik leef, zult u niet met haar trouwen. Daar kunt u zeker van zijn. -- En waarom niet, als ik mag vra gen Omdat ik al twee maanden in het. maal van zijn leven, wat zou jij ervan heim met haar \erloofd ben Zijn uiterlijk veranderde jn dien tiid zeegen als.als ik weer ging tr

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3