26e JAARGANG DINSDAG 3o JULI 1935. No. 6o NIEUWS- EN WIERINOEN EBLAD VOOR OMSTREKEN UIT HEEL HAAR HART! W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 B1NNENLANDSCH NIEUWS. Prol. Aaiberse's mislukte poging. V.Ü.-iractie niet vertegenwoor digd bij de gezamenlijke be spreking. Colijn aangezocht 'n extra parlementair Kabinet te vormen. Prof. Aalberse lieeft Zaterdagnamid dag nog een bijeenkomst gehad piet de vertegenwoordigers van ae onderschei dene Tweede Karnenracties, met name met mr. Goseiin, (K.K.), jhr. De Geer (C.H.), den heer bchouten (A.R.) clr. Bierema (V.B.) en ir. Aiberda (b.D.A.P.) Mr. joekes, de voorzitter van de Viijz- Democratische Kamerfractie was met aanwezig. Deze gecombineerde bijeen komst heeft ongeveer «P/2 uur geduurd. Na ai loop daarvan heeft prof. Aal berse zich naar den Ruigennoek hege ven om Hare Majesteit de Koningin rapport uit te brengen van het resul taat van de door hem als kabinetsfor mateur gevoerde besprekingen, en om Hare Majesteit ontheifing van de hem verstrekte opdracht te verzoeken. Ondanks principieele oereidheid der viji iractieleiders tot het voeren van een gemeenschappeiiijke bespreking' is de conferentie mislukt. Wellicht is er aanleiding te veronderstellen, dat de grootste bezwaren kwamen van de zijde der Antirevolutionairen en Libe ralen. Maar practisch is men blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat ook een samenwerking tusschen Roomsch-Ka- lieken, Sociaal-Democraten en Christe lijk Historischen niet te verwezelij- ken is. Thans rijst de vraag Wat nu Denkbaar ware het, dat mr. Aalberse nu nog een ander ingekleed verzoek zou krijgen b.v. om te trachten een ex tra kabinet te vormen. Doch uit parle mentairen kring vangt men op, dat pien vermeodt, dat het eerder een ande ren kant zal uitgaan. Men noemt b.v. jhr. mr. De Geer en ook wel jhr. Ruys de Beerenbrouck als figuren, die tlidn9 misschien ook een opdracht zouden krijgen. En ook wordt het nog heel wel mogelijk geacht, dat de Koningin tenslotte de ontslag-aanvrage van het kabinet-Coiijn niet zal inwilligen. Nader meldt men, dat Minister Co- lijn door 11.M. de Koningin is aange zocht een extra parlementair Kabinet te vormen. Groot magazijn bestolen. Twee arrestaties. Toen een inkoopster van een groote firma op de weekmarkt te Hilversum wandelde, ontdekte zij, dat een daar met een kraam staand koopman, bijou terieën en gebruiksartikelen verkocht, gelijk aan die, welke door haar firma werden verhandeld. Er waren zelfs ar tikelen bij, waarvan de firma het alleen verkooprecht heeft. Ai deze artikelen werden ver beneden den inkoopsprijs verkocht. In verband hiermede arresteerde de politie een 54-jarigen koopman uii Am sterdam, die beweerde, dat de voor werpen door zijn zoon op het Waterloo plein waren ingekocht. Bij het verder ingesteld onderzoek, bleek, dat de i23-jarige zoon van den koopman, eveneens te Amsterdam woonachtig, magazijnknecht bij de be doelde firma was en de gelegenheid te baat had genomen qm een zeer groote hoeveelheid artikelen van den meest uiteenloopenden aard bij deze firma te ontvreemden. Kokende soep over het lichaam gekregen. Moeder en kind gewond. Op het schip „Trois Fréres", gelegen in de Zuid-Willensvaart te Weert heb ben Zaterdagavond de schippersvrouw J. Touwslager en haar negen maanden oud kindje een ketel kokende soep over het lichaam gekregen met het ge volg, dat beiden zeer zware brandwon den opliepen. De toestand van het kind dat in een onbewaakt oogenblik de ke tel soep van het vuur rukte, is zeer ernstig. Ook de brandwonden, die de moeder opliep, zijn van ernstigen aard. Jonge dame te water met 1000 gulden. Eerst de dame opgedoken, la ter de duizend pop. Op den Kanaaldijk te Utrecht, reed een jongedame, die daar passeerde inet haar rijwiel, in het water. Eenige bur gers haalden het meisje al spoedig op en toen zij van haar eersten schrik be komen was, drong het bewustzijn tot haar door, dat ergens diep in het vis- schenstraatje, waaruit zij zelf zoo juist gered was, een actetasch met i 1000 was blijven liggen. De politie kwam er bij te pas en haalde dreg na dreg dooi de onheilsplek, maar geen tasch met f 1000 kwam aan de oppervlakte. Tot eenige geroutineerde zwemmers het met duiken gingen probeeren Een hun Her, 'n jonge zwemleeraar, bracht dan ook vrij spoedig den verzonken schat naar de oppervlakte. De evolu ties van politie en duikende jongelui trokken begrijpelijk veel kijkers. Een tragisch sterfgeval te Den Bosch. De feestvreugde te 's-Hertogenbosch is verstoord door een tragisch sterfge val. In Casino was een reune van de Ouden van Dagen die Zaterdag hun feestdag hadden en onder leiding van het Comité Ambok (Amusement voor minvermogende ouden en kinderen) Oud 's-Hertogenbosch bezochten om daarna in Casino aan een feestmaal aan te zitten. De maaltijd was juist enkele oogen- blikken beëindigd, toen het gezelschap zich gereed maakte om een dansje te doen. De heer L. C. Puls, penning meester van het comité Ambok, geleid de een der oude vrouwen ten dans toen hij plotseling dood neerviel. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. Zijn echtgenoote was getuige van dit tragisch verscheiden. De feesten van het comité werden on middellijk afgelast. Door autobus overreden en gedood. Toen dee landbouwer J. Polman van zijn land bij de Kaasfabriek te Pur- merend met zijn driewieljge kar, bela den met mest, den Purmer Oosterweg wilde oprijden, werd hij aangereden door een autobus, die uit de richting Edam den weg af kwam. FEUILLETON. Roman door RE N BAZIN. Nadruk verboden. No. 35. Hij overdacht met schrik dat zulk 'n geheim nu met een ander gedeeld werd, en met wie Hij zag zijri Hen- riette reeds in gevaar, blootgesteld aan de wraakzucht van een ellendeling als Antonie, die haar martelen en breken kon, die haar ook altijd overheerschen kon, door de voortdurende bedreiging dat hij de oude schande openbaren zou en een schandaal veroorzaken. Bij de vrees voor zulk een gevaar werd al het andere uitgewischt. Hij vergat de persoonlijke beleedigingen, de slech te praatjes over het leger om enkel die ééne gedachte en eene marteling vol te houden Henriette in gevaar, Henriette die hij toch redden moest. Zijn arme geest spande zich in. Hij zeide bij zich zelf „Moet ik hem na- loopen Morgen Of later Want ik moet hem ondervragen, hij moet mij zeggen, wat hij weet ik moet hem verbieden te spreken Hem verbieden, helaas hem, Antoine Madiot En zoo verdiepte hij zich in zijn leed, onbewegelijk, het hoofd in zijn handen verborgen. Henriette haalde hem uit zijn gepeinzen, door te zeggen Kunt gij het mij niet uitleggen Waarom werd hij zoo driftig Tegen wien was het Tegen mij of tegen Polman werd van de kar geslingerd en door de autobus overreden. In ern stigen toestand is hij naar het gemeen telijk Ziekenhuis te Purmerend overge bracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Over den weg geslingerd. Door op hol slaand paard De 72-jarige dr. Van Dortland, wo nende te Berg en Dal, was met zijn met een paard bespannen rijtuigje aan het rijden. Plotseling werd het paard schichtig en sloeg op hol. Dr. v. Dort land werd over den weg geslingerd en bleef bewusteloos en hevig bloedend liggen. Een geneesheer constateerde 'n zware hersenschudding en achtte over brenging naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen noodzakelijk. Zijn toer stand is hoogst zorgwekkend. Groningen in het donker. Kat in transformatorhuisje. Een kat is de oorzaak geweest, dat een gedeelte van Groningen Vrij dagavond van 8.52 tot 9.16 uur versto ken is geweest van electrischen stroom. Personeel van de electrische centrale was des middags bezig ge weest in het transformaterhuisje aan de Ganzevoortstraat. De kat moet daar bij ongemerkt naar binnen zijn geslo pen. Bij zijn wandeling door het huis je is het dier in aanraking gekomen met de draden. Deze aanraking ver oorzaakte een knal, waardoor men on middellijk wist, waar men de oorzaak der plotselinge verduistering moest zoeken. Bij opening van het huisje vond men de kat dood. Na verwijdering daarvan was de stagnatie in de licht voorziening spoedig hersteld. PUZZELT GIJ MEE Voor een goed en sympathiek doel. Vele prachtige prijzen hoofdprijs een auto. Voorwaarden, waaraan ge makkelijk kan voldaan worden. De Commissie voor den verkoop der Zomerpostzegelh zendt ons een puzzle ter plaatsing, waaraan iedere lezer van ons blad kan medewerken. Met behulp van de WOORDPUZZLE (48 letters) wordt een gezegde gevormd, waarvan iedere Nederlander doordron gn moet zijn het beoogt een sympa thiek doel te steunen. Hier volgt de opgave Omschrijvingen 45-4-5-11-47 heerlijk jaargetijde. Groote stad, in het centrum des lands gelegen 32-15—33-2-28-h-31. Was tot voor enkele jaren een poli tiek verbond in Nederland 40-39-16-43-41-31-41-6. In het Noorden des lands vindt men het vliegveld 9-34-36-1-44. Prachtig dorp nabij Utrecht. 3-35-41-14-31. Prachtige bloemen (Aalsmeer is er door bekend 7-25-8-37-18. Een hooggeplaatst persoon in Neder landscli Oost-Indië 23-10. Een 12-17 dient om iets in op te ruimen. De Meimaand heeft zich dit jaar ge kenmerkt door weer, dat terecht 48-29-19-27 genoemd werd. Lemarié De oom scheen uit een kwade droom te ontwaken hij deed moeite zijn ieed te verbergen, om eenigen schijn van waarheid te geven aan hetgeen hij zeggen wilde. Wees maar niet bang, kleintje, antwoordde hij, en zet alles weer op zijn plaats. Ik had er aan moeten den ken, dat men met Antoine niet praten kan. Gij ziet, hij is nog altijd tegen die Lemarié's gekant om die kwestie van mijn pensioen. Henriette volgde hem met haar oogen, toen hij zich omkeerde en uit het venster ging leunen. Nu nu wij het gekregen heb ben zeide zij, dat zou dwaasheid zijn Neen, oom, er moet iets an ders zijn, wat wij niet weten, iets veel ernstigers. De oude man durfde zich niet meer bewegen uit angst, dat hij genoodzaakt zou zijn, nog meer te liegen. Maar Henriette sprak niet meer te gen hem. Zij had een schort voor ge daan en was begonnen in een anderen hoek van de kamer het vaatwerk van het diner om te wasschen en af te dro gen. Geen enkele huishoudelijke bezig heid kostte haar zooveel moeite als deze. Maar dezen avond dacht zij daar niet aan. Haar hoofd was er niet bij en verdiepte zich in onoplosbare vra gen. Toen zij klaar was en de vaten in notenhouten buffet had opgeborgen, ging zij naar haar kamer, om heur haar te wasschen en te parfumeeren. om zoo haar uiterlijk van modiste weer te hernemen. Dan zette zij de drie kop pen, de mooie theepot met blauwe ran den, de stoelen en de leunstoel, die reeds om het tafeltje geschikt, en nu Met een 20-42-30 spelen kleine kin deren graag. Het tegengestelde van achter 24-^1-26-22. Prijzen Voor de goede oplossingen is de Commissie in het bezit gesteld van een groot aantal zeer fraaie prij zen, haar van vele zijden ter beschik king gesteld. Hoofdprijzen Een auto, een radio toestel, een rijwiel, een reis naar het buitenland, rondvluchten per K.L.M. In totaal pieer dan 1000 prijzen. Wijze van inzending De oplossing dezer puzzle kan door ieder(n) lezer(es) van dit blad worden ingezonden. Het is geoorloofd meer dan één oplossing te zenden. Als voorwaarde is gesteld, dat het antwoord op een briefkaart geschre ven moet worden, bij voorkeur op een Puzzle-briefkaart die men voor 10 cent kan koopen aan de stalletjes van de Zomerpostzegel-Comité's in de Post kantoren of kan aanvragen bij de Plaatselijke Comité's. De gewone en ook de speciale puzzle-briefkaart moe ten gefrankeerd worden met minstens 2 Zomerpostzegels van 6 cent. De oplossingen moeten vóór 1 Sep tember in het bezit zijn van het secre tariaat van het Comité voor de Zomer postzegels., Tesselschadestraat 9, Amsterdam-W Naam en adres a.u.b. in drukletters vermelden. De jury ter beoordeeling der ingeko men oplossingen bestaat uit Mr. G. T. J. de Jongh, oud-kinder rechter, W. F. Detinger, secretaris-penning meester der „A.V.O.", J. A. Josephus Jitta, voorz. Ned. Ver. Concertgebouwvrienden". De toewijzing der prijzen geschiedt v-ór 10 September a.s. onder toezicht van Notaris F. WL Ludwig te Amster dam. Indien het aantal goede oplossingen het aantall prijzen overtreft, zal het lot beslissen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 15 September bericht. KUITENLANDSCH NIEUWS. Huwelijk tuschen Joden en niet-Joden Gerechtshof stelt rechtbank in het ongelijk. Het bureau van den Burgerlijken Stand in Landau in de Palts had eeni gen tijd geleden geweigerd om een huwelijk af te kondigen tusschen een Jood en een niet-Joodsch meisje. De rechtbank had den burgerlijken Stand in het gelijk gesteld. De bruigom ging echter in liooger beroep en bet Ge rechtshof verklaarde de weigering van het bevolkingsregister om het huwe lijk af te kondigen in strijd met de wet en gelastte alsnog de totstandkoming- van het huwelijk. Nationaal-socialisten hielden daarop betoogingen voor de woningen van de beide betrokkenen de politie nam ten slotte beiden in „Schutzhaft". niet meer noodig waren, weg. In de an dere kamer, bij het raam stond terneer geslagen oom Madiot, die buiten zich zelf was door zijn geheim verdriet en aldoor herhaalde „Als hij haar eens ging verraden Henriette, niets we tend van dit gevaar, vroeg zich af ,,Wat is er toch tusschen ons Waar om was Antoine zoo woedend En waarom schijnt oom mij vanavond te vergeten XXI. Toen zij den volgenden dag, op het atelier terugkwam. zocht zij dadelijk Marie, die zij sinds haar vertrek niet meer gezien had. Alle jonge meisjes, behalve Marie, omringden de premi ère, verlangend als zij waren, om nieuws te hooren. - Dag, juffrouw Henriette Ach wat ziet u er vermoeid uit Hebt u een goede reis gehad Vertel ons eens wat van uw bezoek bij Reboux en bij Esther Meyer. Zijn de modellen aar dig van het jaar Henriette, na lachende al deze jonge dingen antwoord te hebben gegeven, ging naar Marie, die aan het einde der tafel bij het licht zat en zich geheel scheen te verdiepen in eiken steek, dien zij maakte. - Wel Marie, zeg je mij niet goe den dag Marie hief haar treurige oogen zon der een sprankje blijdschap er in, naar haar op en sloeg ze dadelijk weer neer. - Goeden dag, zeide zij, maak je het goed - Wel, wel, zeide Henriette vrien delijk, ik zie dat het tijd werd, dat ik terugkwam mijn vriendin Marie kan niet zonder mij leven, wat zit zij Zooals men weet heeft Burkel, de nat. soc. leider van de Palts, eenige da gen geleden een decreet uitgevaar digd, waarbij ambtenaren van den Bur gerlijken Stand op straffe van ont slag verboden wordt, huwelijken tus schen Joden en niet-Joden te sluiten. Relletjes na den aanval op de „Brenien" Amerikaansclie betuiging van leedwezen. Bij de' anti-fascistische relletjes van Zaterdagmorgn aan den steiger té New York vanwaar de „Bremen" vertrok, 'waarbij ook een Duitsche vlag werd af 'gerukt en in het water geworpen, zijn I twee politie-agenten ernstig gewond en 'een groot aantal burgers gekwetst. Na het vertrek van de „Bremen" begon nen de onlusten opnieuw in de straten nabij den steiger. Een groote menigte volgde de politiemannen die de arreü tanten naai- het politie-bureau brach ten en stelde zich voor het gebouw op. Ondanks 't bevel uiteen te gaan om singelde de menigte het bureau en eischtc de vrijlating van de gearres teerden. Er volgde een verwoed ge vecht van man tegen man tusschen de politie en de communisten, waarbij rake klappen met de gummistok wer den uitgedeeld. Tenslotte bemoeide de gelieele buurt zicli met de vechtpartij. Het was nacht geworden, maar dc mensclien stonden uit bed op en gingen uit liet raam han gen om te schreeuwen en roepen. Een aantal personen smeet met borstels, schoenen, etc. Anderen goten lampet kannen over de vechtenden uit en het rumoer werd oorverdoovend. De ver warring was onbeschrijfelijk. Na eeni gen tijd rukte politie-versterking aan. Door eenige charges met den stok werd de menigte verspreid. Naar aanleiding van de incidenten bij het vertrek van het Duitsche s.s. „Bremen" verklaarde de waarnemen de minister van Buitenlandsche Zaken Wilbpr Carr. aan persvertegenwoordi- ers, dat hij 't zeer betreurt dat twee a drie personen de vlag van een land, waarmede de V.S. in vrede leven, lieb ben beleedigd. Het D. N. B. meldt uit Berlijn, dat de Duitsche bladen alle zeer scherpe protest-artikelen plaatsen over den aanval op de „Bremen". De „Berliner Borsenzeitung" schrijft „Sinds eeni ge weken verheft de geheele interna tionale pers die Duitschland vijandig gezind is, een valscli geschreeuw aan. Wij zouden wel eens willen weten wat diezelfde pers zou schrijven als in een Duitsche haven met een buitenlandsch schip hetzelfde gebeuren zou". Alle bladen wijten de relletjes aan commu nistische hetze. Zestig onderzeeërs op stapel gezet. De Marine-medewerker van de „Daily Telegraph" heeft van welinge lichte zijde vernomen, dat in de Sowjet Unie in de afgeloopen maand 60 onder zeeërs op stapel zijn gezet. Vier jaar geleden telde de Sowjet-Unie slechts 15 duikbooten, grootendeels van ver in de put. Marie antwoordde niet. Wil je Zondag met mij meegaan? Dan gaan wij samen naar Reine. Zonder met naaien op te houden, antwoordde Marie Neen, ik kan niet. Ben je verhinderd Ja. Dat zal je mij straks wel vertel len zeide Henriette, terwijl zij naar haar plaats terugging, om het werk uit te deelen. Maar het slechte humeur van Ma rie had haar waakzaamheid opgewokl. Dikwijls, gedurende den dag, keek zij naar den kant van het venster zonder er in te slagen, de oogen van Marie te ontmoeten, en als het eens gebeurde, schenen zij haar nog somberder toe evenzeer vervuld van een inwendig treurspel, als op dien eersten dag, toen de onbekende de trap was opge klommen en gevraagd had „Er is geen plaats, niet waar Dien avond kon zij niet met haar spreken, daar zij door mevrouw Clé- mence werd teruggehouden, toen de meisjes vertrokken. „Morgen, dacht zij, zal ik wel een oogenblikje vinden om haar thuis te brengen en te hooren, wat er gaande is." Maar den volgenden dag kwam Ma rie niet. En niemand had een bood schap meegebracht om haar afwezi; heid te verklaren. Henriette vroeg aan Reine, die beter dan de anderen Marie kende -- Is zij ziek Klaagde zij de laat ste dagen ergens over Reine antwoordde van neen, maar haar bleek gezicht kleurde en Hen riette werd ongerust. Den volgenden ochtend werd zij nog bezorgder, toen zij het atelier binnenkomende tegen half negen, zag, dat Marie, die gewoon lijk het eerste kwam, nog niet versche nen was. De zaal was nog leeg, het was zeer slecht weer. Henriette maakte haar lade open, nam alles, wat daar op geborgen was eruit en wachtte. „Zij zal zich misschien door den storm verlaat hebben. Zij woont zoo ver". Het leermeisje kwam binnen. Daarna Mathilde, Lucic, Jeanne, Rei ne, Irma, en al de anderen, behalve Marie. Het sloeg negen uur. Het ge luid der deur, die in haar scharnieren draaide, voetengeschuifel over de plan ken vloer, stemmen, die zeiden „Oei wat een slecht weer ijzeren punten, die in de parapluiebak stoot ten, krukjes, die aan tafel werden ge schoven, al dat lawaai van het werk dat 's-morgens begonnen werd, hield op. Het gefluister nam een aanvang en het knarsen van den draad door het harde gaas. De plaats van Marie bleef leeg. De meisjes bij mevrouw Clémence merkten zoo goed als Henriette, de af wezigheid van Marie Schwarz op. Eenigen wisten de reden er zijn zoo weinig dingen, die zij niet weten Maar zij zeiden niets anders dan „Dat is al twee keer van de week. Mis schien heeft zij een geldige reden om niet te komen." Er werden veelzeggen de blikken tusschen verscheidenen ha- rer gewisseld. Men kende te goed de vriendschap van de première voor dit meisje om hardop te durven spreken. De regen kletterde nu tegen de ruiten en de wind huilde in den schoorsteen, die met een ijzeren plaat was dicht gemaakt, alsof een bende katten ieder oogenblik naar beneden kwam en weer naar boven klom. Wordt vervolgd*

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1