26e JAARGANG VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935. No. et NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN UIT HEEL HAAR HART! WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels 1 0.50 Iedere regel meer I 0.10 Ons Lickaam en enz# Gezondheid. ZOMERZON MET MATE. De gevaren van den zomer zijn te grooter naarmate wij er ons lichtvaar diger aan blootstellen. Het is te begrij pen, dat wij verlangend zijn, ons li- ehaam aan de. weldoende werking van de zonnestralen bloot te stellen, want lang genoeg hebben wij de zon moeten ontberen, doch wanneer wij hierin geen maat weten te houden, ontslaan maar al te vaak de ernstigste stoornis sen. ieder van ons heeft dit in zijn on- schuldigsten vorm, de verbrande huid, wel eens aan den lijve ondervonden. En toch, hoe gemakkelijk is het niet, zich deze onaangenaamheden te he sparen. Hoe afgezaagd het onderwerp ook is, telkens blijkt het noodig te her halen, dat het verkeerd is, het lichaam, dat de directe zonhestraling ontwend is, terstond en dan nog wel voor gerui- hien tijd aan de werking der felle zon bloot te stellen. Nog maar al te weinig wordt er rekening mede gehouden, dat de uitwerking der zonnestralen eerst uren na het nemen van het zonnebad optreedt, d.w.z. wanneer de verbran ding reeds een vrij ernstig stadium heeft bereikt. Dit leert dat begonnen moet worden jnet een korte bestraling van het lichaam, waarbij men de zon nestralen niet op één plek van het li chaam laat branden. Eerst wanneer de huid aan de ultra-violette stralen ge wend is geraakt, mag het zonnebad worden uitgebreid. De huidverbran ding met de bekende begeleidende ver schijnselen zooals hoofdpijn, koorts en blaarvorming is de onschuldigste vorm der ziekte, zeer dikwijls worden de bloedvaten ernstig aangetast. Niet de bruine huid tot eiken prijs moet ons streven zijn in den zomer, doch de ge zonde huid. Niet genoeg kan gewezen worden op het gevaar waaraan men zich bloot stelt door bloothoofds in de zon te ver toeven. Overmatige warmte-inwerking op de hersenen belemmert de warmte- reguleerihg en leidt tot een ernstige storing van de hersenen den zonne steek Vooral voor kinderen is de overmatige werking der zon op het hoofd schadelijk, omdat hun schedel- dek nog dun is en weinig weerstands vermogen bezit. Dat kinderen in den zomer niet zelden over hoofdpijn en on welzijn klagen, vindt ten deele zijn oor zaak in de hitte, doch de voornaamste fout ligt doorgaans in de omstandig heid, dat de gevoelige hersenen teveel zon hebben ontvangen. De verschijnse len van zonnesteek, zooals hoofdpijn, moeheid, overmatig transpireeren, ril lingen zijn de alarmsignalen van het mechanisme, dat ons lichaam is. Zij kondigen ernstige bezwaren aan, als braken en buikloop, duizelingen en krampen. Behalve zonnesteek, die zijn oorzaak vindt in de rechtstreekscho werking der zonnestralen, kan nog een andere ziekte-toestand in de warme zomerdagen ontstaan, die met dezelfle verschijnselen als zonnesteek gepaard FEUILLETON. Roman door RENé BAZIN. (Nadruk verboden.) No. 36. Henriette at dien middag niet. Zij was ziek van ongerustheid. Zij haakte naar het einde van dezen dag, om maar heen te kunnen gaan. Want zij zou gaan, zij zou aan die deur van de rue Saint-Similien aankloppen zij zou vragen „Marie Marie Maar, daar het herfstseizoen bestel lingen meebrachti, werkte het atelier tot over half acht. Henriette nam be neden afscheid van de anderen en in- plaats van den gewonen weg langs de kade te nemen, ging zij den ande ren kant op in den stormwind, die op de stad neersloeg. De regen doorweekte den rand harer rokken en de wind deed het overloo- pende water der beekjes schuimend opspatten. Niemand op straat, dan de koetsiers op hun bok, met krommen rug, hun hoed druipend als een goot, die naar dat voorbijgaande, druip natte meisje keken. Nu kwam zij in de veel dikkere duisternis van de ar- menbuurt. Weldra na de place Bre- tagne, strekte zich de place du Mar- chix uit, door huizen omringd, in één grooten plas veranderd, de gaslichten half uitgewaaid door den storm. An- toine woonde daar rechts boven. „Zou hij haar in het ongeluk hebben ge stort dacht Henriette, hij, mijn broer 1" Want zij vermoedde de ge gaan, doch moett worden toegeschre ven aan een algemeene overhitting van het lichaam. Dit komt vooral veel voor bij personen, die bij hooge luchttempe ratuur speciaal in vochtige hitte zwa- ren spierarbeid moeten verrichten. On geveer 1 pCt. dezer ziekten heeft in liet West-Europeesche klimaat een doode- lijken afloop, terwijl een gelijk percen tage blijvende schade veroorzaakt, doch over het algemeen verdwijnen de ziekte-verschijnselen bij de niet doode- lijke gevallen na verloop van korteren •of langeren tijd. BUITENLANDSCH NIEUWS. In- en uitstappen in de lucht. Het nieuwe bestuurbare Sowjet-lucht schip V-l is voorzien van een installa tie, waarmee passagiers aan boord *un nen worden genomen of het lucht schip kunnen verlaten, zonder dat het luchtschip daartoe behoeft te landen. Sneltrouwers veroordeeld. Een 26-jarige jongeman te Berlijn Heinrich Ketelsen, heeft kans gezien in acht weken tijds vier jongedochters te huwen. In elk der vier gevallen streek hij haar spaarpenningen op en ging even naar de stad om meubels te koo- pen. Heinrich liet zich dan echter niet meer zien. Voorloopig zal men hem wel heele- maal niet meer zien, want hij is ver oordeeld tot 2j/2 jaar dwangarbeid. Hij bleek de bruidschatten te hebben ver brast. Rotsen omlaaggekomen in Noorwegen. In het Remedal in de nabijheid van Andelsnez aan het Romsdal-fjord is in den nacht van Zaterdag op Zondag een geweldige neerstorting van rotsmassa's gewèest. De auto-weg die door het dal voert en de spoorwegen werden over 'n lengte van verscheiden honderden me ters door het vallend gesteente bedol ven. Reusachtige rotsblokken, waaronder van 25 kubieke meter inhoud bleven op de spoorlijn achter. Zondagmiddag ontstond een tweede instorting op dezelfde plek, die echter van geringer omvang was. Als door een wonder werden noch de in de nabij heid liggende hofsteden noch de auto's die zich op den auto-weg bevonden doo^, het vallende gesteente getroffen, terwijl er ook geen persoonlijke ongelukken voorvielen. Het spoorwegverkeer moest worden omgelegd. Massa-betooging der boeren in Denemarken. Ook door minister-president Stauning ontvangen. Op de massa-betooging van boeren voor het koninklijk paleis, aldus ver neemt Reuter, een resolutie aangeno men, waarin verklaard wordt dat de boeren de productie zullen verminde en wanneer hun eischen niet worden ingewilligd. Des middags werd als slot van den heele waarheid al peinzende had zij zich herinnerd, dat zij den vorigen avond aan het diner den naam Marie had uitgesproken en dat Antoine toen verlegen had geschenen, en dit laatste teeken, gevoegd bij anderen van vroeger, had haar zekerheid ge geven. „En door mij heeft zij hem lee- ren kennen dacht zij. Midden op het plein stond zij stil en keek boven naar de daken. Zij zag een lichtje. Het gezicht van dat kleine lichtje, dat door de ramen scheen, deed de hoop in haar herleven. Hij was daar. Hij was dus niet uitgegaan. Henriette ging verder onder de regenvlagen en de stroomen, die uit de gooten op straat neerplasten. Zij keerde om, sloeg de rue Saint-Similien in en ver dween in het duister van een poort, waar de wind in loeide als was het een scheepsroeper. Zij liep hem door tegen de rukwinden worstelende. Daar was het, aan het einde van den gang links. Geen licht, dan alleen, heel boven. Henriette klom de vijf lee- lijke trappen op. Zij ging de gang door, angstig omdat zij alleen was, maar vooral, omdat zij zoo dicht bij de oplossing van het geheim was, die zij zocht. Terwijl zij met haar vingers de vochtige steenen betastte, hoorde zij haar nagels over den. muur krassen En zij vond geen deur. Eindelijk, met een gevoel van vol slagen hulpeloosheid, voelde zij den scherpen hoek van een houten richel. Zij verzamelde haar krachten, om te roepen Marie Haar stem werd door den wind ge doofd. Marie Van den anderen kant van den muur boeren-optocht in het «Stadion van Ivo penhagen een betooging'gehouden waar volgens het D.N.B. tienduizenden boe ren tegenwoordig waren. Veertien ver tegenwoordigers van den boerenstand, groote grondbezitters zoowel als kleine boeren, voerden er het woord. De voorzitter van de L.S. (Landbru gernes Sammenslutning), welke de be weging op touw had gezet, Knud Bach, spoorde de boeren aan eendrachtig te zijn daar zij dan de sterkste machi in het land vormden. De andere sprekers keerden zich te gen de overmacht van het kapitaal, de rente-slavernij, de partijpolitiek enz. en maakten zich tot tolk van de ei schen der boeren inzake betere arbeid; voorwaarden en waarborging van be hoorlijke prijzen voor de belangrijkste landbouwproducten. Hofjagermeester Sehested verklaar de oa. dat deze dag het natuurlijke einde beteekende van de ongezonde verbinding tusschen den boerenstand en het kapitaal, dat den landbouw slechts poogde uit te buiten. Een der leiders van de Deensche Na- tionaal-socialistische beweging, Knutli, legde er den nadruk op, dat de thans aangebonden strijd zich niet tegen de andere deelen van het arbeidende Deen sche volk richtte. Men wenschte slechts schoon schip te maken en de .specula tie en de haute finance aan banden te leggen. Over de ontvangst van de deputatie der boeren door den premier is een of ficieel communiqué gepubliceerd. Vol gens dit communiqué heeft de premier, nadat de boeren hun wenschen hadden voorgedragen, verklaard, Jat deze wen schen natuurlijk behandeld zouden wor den. Des middags zou een ministerraad worden gehouden en in aansluiting hierop zouden de betrokken ministers de voorstellen van den landbouw ouder zoeken. De premier verklaarde zich ver der bereid den wensch van den land bouw tot onderhandelingen aan do po litieke partijen over te brengen doch legde er den nadruk op, dat noch hij noch anderen een bevredigende rege ling konden toezeggen binnen den door de deputatie gestelden termijn van 14 dagen. In aansluiting hierop nam hoijager- meester Sehested het woord. Volgens het officieele communiqué had hij be weerd dat de premier in de laatste vier jaar den landbouw niets had willen toe staan. Ten slotte had Sehested ge dreigd met toepassing van de macht der organisatie van den landbouw. Coloradokevers ontdekt. In het Zuiden van België, heeft men eenige nesten Colorado-kevers, de erg ste vijanden onzer aardappelvelden ontdekt. Thans wordt uit Buissonville in het arrondissement Dinant, als mede uit Bouillon in de provincie Luxemburg, bericht, dat ook daar de Colorado-kever is gesignaleerd. Critiek op Ex.Kroonprins van Beieren. Hij weigert hakenkruisvlag uit te steken. kwam het geluid van een lichten stap. Een lichtstraal viel op de trap, de deur ging open Henriette zag Marie en trad vooruit in haar doorweekte klee- ren, die aan haar lichaam kleefden. De andere ging even zooveel achteruit, om niet te worden aangeraakt met haar handen afwerend. Je hadt niet moeten komen, zeide zij met een angstige stem. Neen, neen, kom niet Kom niet dichterbij Henriette stond verbaasd stil. Haar vriendin leunde tegen de tafel, waarop een petroleumlamp, die zij samen op een prettigen dag gekocht hadden, brandde. Zij was geheel in het nieuw gekleed, bijna elegant;, en klaar om uit te gaan, een zwarten hoed met groo ten rand met een bos felroode veeren, een liggende kraag met goud en zwart geborduurde schoenen met hooge hak ken, die haar grooter maakten, hand schoenen, een zijden parapluie over haai' arm. Zoo stond zij rechtop en bleek en vastbesloten alles te zeggen. Ik ben gauw naar je toegeko men, Marie toen het werk gedaan was, ik kon niet gelooven Dat het waar was, niet waar Welnu het is waar Henriette vond de kracht om de fel le smart te beheerschen, die haar hart folterde. Zij trad iets naar voren langs de tafel aan den anderen kant der lamp en zeide hartelijk, als een oude re zuster Marie, zeg mij toch, dat je alleen maar een beetje in de war bent. Wij zijn toch vriendinnen. Doe je mantel af laat mij gaan zitten en laten wij eens samen praten Maar Marie ging evenveel achteruit. Haar sombere oogen, waaruit de 'hartstocht alle zachtheid yerdreven Den laatsten tijd worden in de nat. soc. bladen aanvallen op ex-kroon prins Rupprecht van Beieren gedaan, die niets van het Hitler-regime wil weten en o.a. ook de hakenkruisvlag niet erkent. Op zijn paleis waait nog steeds de oude nationale vlag. Tot nu toe heeft, ondanks de vele protesten der plaatselijke S.S.- en S.A.-leiders in Munchen, de nat.-soc. leiding niet ingegrepen. Of zij dit standpunt zal kunnen volhouden, is de vraag. Voor 250.000 dollar buitgemaakt. Elk spoor ontbreekt van roovers, die op de Fifth Avenue te NeW-York een brutale diefstal hebben gepleegd in 'n juwelierszaak. Hun buit vertegenwoor digd een waarde van ruim 250.000 dol lar. Herinnering aan Dreyfus' ballingschap. Zes meter lange slang in zijn cel. Een soldaat, die destijds tot de be wakers van wijlen kolonel Dreyfus tij dens dien3 gevangenschap op het Dui velseiland behoorde, heeft in de „Paris Soir een incident onthuld, dat inder tijd het leven aan kononel Dreyfes had kunnen kosten. Deze oud-gediende, Claude de Pollier genaamd, was vrijwilliger bij de kolo niale infanterie en bevond zich reeds op het Duivelseiland toen kolonel Dreyfus daar arriveerde. De bevelvoe rende officier weigerde een „verrader" in de gevangenis te hebben en dus werd voor Dreyfus een aparte cel gebouwd. Op zekeren nacht stond De Pollier op wacht voor de hut waar Dreyfus gevangen zat. Plotseling klonken er kreten uit de hut en werd er om hulp geroepen. Denkende, dat de gevangene plotseling krankzinnig was geworden, wat wel meer voorkwam, riep De Pol lier de wacht in het geweer. De hut werd aan alle kanten omsin geld, waarna de bevelvoerende serge ant, de revolver in de vuist, de deur van de hut opensmeet. De soldaten drongen naar binnen en zagen daar, hoe Dreyfus op een hooge kast was ge klommen. Op den grond voor hem kron kelde zich een enorme slang. Een v«*.n de manschappen stak het ondier, dat bij meting 6 meter lang bleek te zijn, met zijn bajonet dood. De geheimzinnige straal. Volgens de „New York Times" is in het laboratorium van de genie te Fort Mommouth (New Jersey) een nieuwe straal ontdekt, die het mogelijk maakt de aanwezigheid van oorlogsshepen en vliegtuigen tot op een afstand van 50 mijl vast te stellen. De General Elec tric moet reeds begonnen zijn met den bouw van toestellen waardoor deze ontdekking verder ontwikkeld zal worden. Overigens worden nadere bij zonderheden geheim gehouden terwijl ook een strenge bewakingsdienst om het laboratorium is ingesteld. BINNENLANDSCH NIEUWS. De positie van den gulden. Een Engelsche persstem. De „Evening Standard", die de vori- had, schitterden als harde onechte steenen. Neen, alles wat je zeggen kunt, is tevergeefs, alles Zij kruiste haar armen over elkaar en boog zich een weinig voorover. Het licht der kleine lamp onderstreepte met een vurige lijn, den driftigen lach om haar mond. -- Het is nu uit, begrijp je Ik heb genoeg van de ellende, genoeg van je braafheid Ik. ik geloof niets. Ik zal niet lang leven, en ik wil er van genie ten. Ik ik ben een verloren meisje Hij of een ander, wat kan je dat schelen Zij weifelde even en zeide toen -- Men wacht op mij. Ik moet heen gaan. Henriette strekte haar beide handen uit, als om haar tegen te houden. Maar je kent hem niet Beter dan jij, die hem niet uit. kon staan Hij heeft je bedrogen, hij wordt soldaat. -- Dat weet ik. -- Hij heeft je beloofd, met je te zul len trouwen. i9 het niet En dat heb je geloofd Neen. Zelfs dat niet Zelfs dat niet Henriette bedekte haar gelaat met haar handen en begon te snikken. Maar Marie had zich weer opgericht. Recht op, de armen gekruist leven en dood en de buren die haar op de open trap konden hooren, trotseerende, riep zij uit Ik heb hem lief Snikken antwoordden haar. Toen vielen de handen, waar tranen op beefden omlaag. En Henriette ging achteruit, Marie aankijkende. Zij ver- ge week als de meeste Engelsche kran ten zijn lezers had doen weten, dat Ne derland aan het einde van die week den gouden standaard zou hebben ver laten, stelt thans met verbazing vast, dat de gulden zich op de Londensche wisselmarkt op merkwaardige wijze heeft hersteld. Het herstel is merk waardiger, voegt het blad er aan toe, omdat het geschiedt zonder dat de ver schillónde controle-methoden der Re geering tusschenbeide kwamen. Het blad schrijft dit verloop toe aan den te verwachten terugkeer van di\ Colijn aan het hoofd van do Regeering De reputatie van Colijn, zegt het blad, is in de City van Londen zoo groot, dat de terugkeer meer dan een tegenwicht vormt voor de voortdurende onzeker heid en het wegvloeien van goud uit Nederland, dat thans is stopgezet. De Londensche avondbladen leggen er nadruk op, dat het herstel van den gulden niet kan beteekenen, dat de positie van onze munt thans voor lan gen tijd verzekerd is. DR. H. COLIJN GESLAAGD. De samenstelling van het nieu we Kabinet. Dr. Colijn heeft de hem verstrekte opdracht tot vorming van een extra parlementair Kabinet van breede sa menstelling aanvaard. Het thans demissionnaire Kabinet- Colijn zal in zijn geheel terugkeeren, met dien verstande, dat er enkele ver schuivingen zullen plaats hebben. Het ministerie wordt als volgt sa mengesteld Dr. H. Colijn (A.R.) Koloniën en ad- interim Defensie. Mr. J. A. de Wilde (A.R.) Binnenland sche Zaken. Jhr. mr. A. C. D. de Graaff (partijloos) Buitenlandsche Zaken. Mr. P. J. Oud (V.D.) Financiën. Mr. J. R. H. van Schaik, (U.K.) Justitie. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Joude (V.B.) Waterstaat. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (C.TI.) Onderwijs. Mr. M. Slingenberg (V.D.), Eerste-Ka- merlid, Sociale Zaken. Het ministerie van Economische Za ken zal gesplitst worden in een mini sterie van handel en nijverheid onder leiding van Prof. dr. H. C. J. H. Gelis- sen (R.K.) en een ministerie van Land bouw en Visscherij onder leiding van mr. dr. L. M. Deckers (R.K.), met welker instelling nog ongeveer veertien dagen zullen zijn gemoeid. Wij herinneren er aan, dat dr. Deckers vóór zijn ministerschap o.a. secretaris en rechtskundig adviseur was van den R.K. Nederlanschen Boeren- en Tuin- dersbond. VERKLARING VAN DR. COLIJN. Kabinet vastbesloten tot dus ver gevoerde monetaire beleid voort te zetten. De Minister-president, dr. Colijn, heeft tegenover den correspondent wijderde zich langzaam. Langzaam ook, stierf het licht, dat op haar bleek vertrokken gezicht, nat van tranen, scheen, weg, en van het gouden haar, verwardd door den wind. Even steunde zij tegen den muur naast de deur. Zij was als de laatste waarschuwing van het geweten, dat zwijgen ging. Zij was het medelijden, dat ten einde toe, geduld heeft. En zij ging den zwarten nacht in. In het grijze schrift, 's-avonds negen uur „Ik dacht niet, dat ik zooveel ver driet zou kunnen hebben om haar, of dat ik zooveel van haar hield. Nu zijn wij gescheiden. Zij is gevallen en van mij weggejaagd. Mij, die er mij in ver heugde haar tot den toekomst van eer bare vrouw te brengen., die ik mij reeds voorgespiegeld had voor haar. Mij, die er reeds van droomde, haar heur witte bruidsjapon aan te passen. Arme lieve verloren zuster! Zelfs nu geloof ik nog dat, als ik je maar gekend had, toen je nog klein genoeg was, je dan mijn hand niet zou hebben losgelaten. Nu was ik niet sterk genoeg. Zij had ook te veel ellende doorgemaakt. Altijd maar werken en niets hebben om van te leven Als er niets is, wat je onder steunt en alles je verleidt, dan herin nert men zich op een oogenblik dat men vrouw is, en zegt vaarwel aan al les Henriette hield op met schrijven. Zij was alleen in haar kamer, als gebroken van vermoeienis en hoorde de regen kletteren tegen de ruiten. Een on uitsprekelijke gedruktheid had zich van haar meester gemaakt. Men kan niet zonder gevaar de levende zonde naderen, die niet eens berouw heeft. Wordt vrvolgd..

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1