LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. ADR. VAN OERS VOOR MARKIEZEN TEGEN A. C. VAN OEVEREN HAMBURGER W. A. BLIJDORP Lz. voor Nederland van de „Agence éco- nomique et financière" de volgende verklaring afgelegd De politieke crisis is in weinige da gen opgelost. Dank zij de snelle wijze van oplossing is Nederland bewaard gebleven voor een geforceerde devalu atie van den gulden, die ingeval van een langdurig tijdperk van politieke on zekerheid, het economisch leven had kunnen ontwrichten. De aanvallen tegen den gulden zijn volkomen mislukt en het nieuwe Ka binet is vastbesloten het tot dusver ge voerde monetaire beleid voort te zetten. Wat de internationale economische en financieel© vraagstukken betreft, ben ik meer dan ooit de overtuiging toegedaan, waarvan ik herhaalde ma len blijk heb gegeven, o.a. op de econo mische en monetaire conferentie te Londen, dat het eenerzijds absoluut noodzakelijk is ten spoedigste te ko men tot herstel van gezonde interna tionale handels-politieke verhoudin gen en anderzijds tot internationale munt-stabilisatie. De landen zullen in beide opzichten tot overeenstemming moeten geraken. Ik voeg er aan toe, dat Nederland niet zal aarzelen zijn medewerking te verleenen aan elke ernstige poging op dit gebied, in het bijzonder aan een internationale goed-voorbereide stabi lisatie-conferentie. Regeling nitverkoopingen en opruimingen. Gunstige ontvangst in Eerste Kamer. Blijkens het verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het wetsontwerp, houdende regeling betreffende het uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf, juichten vele leden de voorgestelde re geling toe. Enkele leden daarentegen verklaarden te betreuren, dat in deze tijden de totstandkoming wordt beVor derd van maatregelen, welke, indien verwezenlijkt, het winkelbedrijf slterk aan banden zullen leggen. Bovendien duchtten zij daarvan een in het alge meen ongewenschte verzwaring van de werkzaamheden der rechterlijke macht. Sommige leden achtten de ontwor pen bepalingen van te beperkte strek king om den middenstand in belang rijke mate ten goede te kunnen ko men. Niettemin was men algemeen bereid, zijn steun aan de onderhavige voordracht te geven. Geloofsbrieven ontvreemd. Geschil in plaatselijke kies- vereeniging. Bij de gehouden raadszitting ten gemeente-huize te Doesburg bleek, dat de geloofsbrieven van den heer E. ten Hulzen, die wederom als lid van den nieuwen raad zou zitting nemen, niet aanwezig waren en dus zeer waar schijnlijk ontvreemd zijn. De stukken voor den raad waren zooals gebruike lijk, eenige dagen te voren voor de le den in de raadszaal ter inzage gelegd. Verscheidene raadsleden hebben ge constateerd, dat zij toen aanwezig wa ren. Men zoekt verband tusschen dezen diefstal en 't feit, dat de heer Ten Hul zen in strijd met zijn afspraak het raadslidmaatschap wederom heelt aan vaard, waardoor hij door de kiesver- eeniging „Burgerplicht" werd geroy eerd. Het blijft nog een punt van overwe ging, of de heer Ten Hulzen in den nieuwen raad zal worden toegelaten. Vrouw klaagt haar man aan. Het Hbld. vertelt Groot tumult in de N. Leliestraat Hevige ruzie op een bovenhuis, waai' man en vrouw slaags zijn geraakt. De politie moest er aan te pas komen, waarna de man zich tegen de agenten keerde. Hij bedreigde hen met een stoel en sloeg een ruit stuk. Waarna de*. agenten hem ondanks alle verzet meenamen naar 't Bureau Raampoort Toen hij weggebracht werd, riep zijn vrouw „Hou hem maar goed vast, want hij heeft ingebroken op de Josef Israëlkade De door de vrouw geuite beschuldi ging iss vermoedelijk volkomen juist, want de man is recidivist, en wordt van verschillende inbraken en diefstal len te dezer stede verdacht. Naar een en ander wordt thans nog een nader onderzoek ingesteld. Nieuwe raadsverkiezing te Groesbeek? Geen enkele der gekozenen toegelaten wegens vergissing bij de samenstelling der candi- datenlijsten. De gemeenteraad van Groesbeek heeft met 10 tegen 2 stemmen besloten de nieuw gekozen raadsleden niet toe te laten. De commissie van onderzoek naar de geloofsbrieven had deze in or de bevonden, doch adviseerde niet tot toelating, omdat bij de samenstelling der candidatenlijsten voor de verkie zing een vergissing was begaan. Opge merkt werd, zegt het Hbl. dat deze ver gissing geen invloed op den uitslag heeft gehad, maar niettemin nam de raad het besluit tot niet toelating. Arm in drukpers bekneld. De 18-jarige A. Sonnemans bij de N.V. Smeets Drukkerijen te Weert is met 'n arm bekneld geraakt in een rotatiepers. Het lichaamsdeel moest beneden den elleboog worden geamputeerd. Overtreding van het uniformverbod. De politie te Utrecht heeft tegen een kringleider der N.N.S.A.P. uit Den Haag, die op zijn auto een hakenkuis had geplaatst, wegens overtreding van het uniform-verbod proces-verbaal op- opgemaakt. EXPORT VAN EIEREN. Beperking van den import door Engeland. Naar verluidt wordt deze week aan, den export van eieren wederom een slag toegebracht. De Engelsche Regee ring wil den import van eieren beper ken en het is niet meer mogelijk den export, dien wij tot nu toe in 1935 had den, te handhaven. Gedurende Augus- itus zullen de importen van Neder- landsche eieren in Engeland niet groo ter mogen zijn dan in Augustus 1934, d.w.z. dat de exporten weer tot het laagste niveau worden teruggebracht, terwijl wij juist bezig waren weer het niveau te bereiken van vóór de periode toen Engeland den gouden standaard losliet. Dit besluit van de Engelsche Regee ring beteekent. dat de import uit ons land tot ongeveer een kwart wordt te ruggebracht. Dit is niet alleen een bij zonder zware tegenslag voor de expor teurs, doch evenzeer voor de geheele Nederlandsche Pluimveehouderij Op grond van het bovenstaand wordt den exporteurs voor Augustus 1935 een uit voermachtiging verleend voor geen grooter aantal eieren dan in de over eenkomstige maand van 1934 is uitge voerd, waarbij de verdeeling in kippen en eendeneieren aan de exporteurs zelf wordt overgelaten. De eieren, die op 1 Augustus in Engeland worden inge klaard, zullen bij het kwantum van Augustus gerekend worden. PROVINCIAAL NIEUWS. Een weg en vaart Grootebroek-Andijk. Het gemeente-bestuur van Andijk heeft thans van de Regeering bericht ontvangen, dat uit het het Werkfonds f 110.000 beschikbaar wordt gesteld voor den aanleg van een weg en een vaar» Grootebroek-Andijk. Het werk zal in werkverschaffing moeten worden uitgevoerd. TEXEL. Bij Kon. Besluit van 29 Juli is aan den heer W. B. van Oort, op zijn ver zoek met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend als burgemees ter dezer gemeente. Gedeeltelijke afsluiting van bruggen in Noord-Holland. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat bij beschik king van den Minister van Waterstaat van 26 Juli 1935 de nagenoemde brug gen gesloten zijn verklaard voor motor rijtuigen en aanhangwagens, alsmede voor andere rij- of voertuigen, geen mo torrijtuigen of rijwielen zijnde, waar van de grootste wielbelasting (het ge wicht met inbegrip van de lading; het achter elke brug vermelde maximum overschrijdt Weg op den Zuidelijken dijk van het Noord-Hollandsch Kanaal tusschen Purmerend en Spijkerboor draaibrug no. 25 over de Jispersluis 800 Kg. max. wieldruk. Weg op den Noordelijken dijk van het Noord-Hollandsch Kanaal tus schen Spijkerboor en Westgraftdijk draaibrug no. 27 over de Rijpervaart 1200 kilo max. wieldruk. idem: vaste brug no. 31 te West graf t dijk 1299 kilo max. wieldruk. Weg van Purmerend naar Wijde Wormer draaibrug over het Noord- Hollandsch Kanaal te Purmerend 2000 kilo wieldruk. z Weg langs Zuidelijken dijk Noord- Hollandsch Kanaal van Purmerend naar Spijkerboor draaibrug over de Knollendammervaart te Spijkerboor 1500 kilo max. wieldruk. Weg van Markenbinnen naar den Schermerringdijk Vlotbrug over het Noord-Hollandsch Kanaal te Koger polder 2000 kilo max. wieldruk. Weg van Alkmaar naar den Schermer Schermervlotbrug te Alk maar 3000 kilo max. gewicht met inbe grip van de lading. Weg van Alkmaar naar Broek op Langendijk Friesche brug te Alk- maear 3000 kilo max. wieldruk. Weg op den Oostelijken dijk van het Noord-Hollandsch Kanaal tusschen Alkmaar en Koedijk Wipbrug over de Nieuwee Hoornsche Vaart te Alk maar 1400 kilo max. wieldruk. Weg van Bergen naar Koedijk Koe dijker vlotbrug 400 kilo max. gewicht met inbegrip van de lading. Weg van Petten naar Burgerbrug Burgervlotbrug 4000 kilo max. gewicht met inbegrip van de lading. Weg van Rijksweg no. 9 naar St. Maarten, St. Maartensvlotbrug 4000 ki lo max. gewicht piet inbegrip van de lading; Weg van Callansoog naar Scliagen Schagervlotbrug 4000 kilo max. ge wicht met inbegrip v.d. lading. Weg van Groote Keeten naar 't Zand 3000 kilo max. gewicht met inbegrip v.d. lading. Zijtak van den Rijksweg no. 10 naar den Havendijk langs het Nieuwediep: Basculebrug over de Koopvaardersbin nenhaven te Den Helder 1250 kilo max wieldruk. Weg op den Havendijk langs het Nieuwediep ophaalbrug over de Marine-schutsluis 1200 kilo max. wiel druk. id. draaibrug over de Zeedoksluis te Den Helder 1200 kilo max. wieldruk. TOEWIJZING VARKENS. De Minister van Economische Zakken heeft goedgevonden, dat het gewicht der varkens, bedoeld in artikel 4 van liet Crisis-Varkensbesluit 1933 is 25 Kg. zoodat de toewijzing van varkens thans geldt voor varkens, die zwaar der wegen dan 25 Kg. (Tot 23 Juli 1935 was dit gewicht 20 Kg. Voorts is goedgevonden, dat op een desbetreffend verzoek aan de georgani seerden kan worden toegestaan het toegewezen aantal varkens in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September met 30 pCt. te overschrijden mits gedurende de daarna volgende maanden October, November, Decem ber, Januari Februari, Maart en April het toegewezen aantal varkens hoven 25 Kg. niet hooger -,dan het vastgestel de aantal verminderd met een gelijk aantal varkens, als waarmede het vastgestelde aantal in de voorafgaande maanden overschreden is. Verzoeken a'- in de laatste alinea bedoeld, moeten schriftelijk worden in gediend bij de afdeeling Veehouderij der Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland te Alkmaar BU1TENLANDSCH NIEUWS. POLEN. Twaalf menschen onder het puin. Een en twintig gewonden bij instorting van huis te Warschau. De eigenaar van het huis, dat inge stort is, is gearresteerd. Het vertrek, waar madame Curie werd geboren, is gespaard gebleven. Het bergingswerk wordt met alle kracht voortgezet. Het aantal gewon den is gestegen tot 21, waaronder zes brandweerlieden, die bij het reddings werk verwondingen hebben opgeloo- pen. Twaalf personen worden nog ver mist. Het oprui mi ngswerk zal minstens nog een paar dagen duren en eerst dan zal het definitieve aantal dooden en gewonden vast staan. VATICAANSTAD. De Paus naar zijn Zomerresi dentie. Voor een verblijf van twee maanden. De Paus heeft, vergezeld van eenige hoogwaardigheidsbekleders, de Vati caanstad verlaten om zich naar zijn zomer-residentie, Castel Gandolfo, te begeven. De rit geschiedde per auto. Men neemt aan dat het verblijf van den Paus op Castel Gandolfo ongeveer twee maanden zal duren. China door droogte geteisterd. Hongersnood dreigt voor mil li- oenen. Terwijl in Midden-China het water van de Jangtse en de Hoangho dood en verderf om zch heen heeft ver spreid, heerscht in Szetsjoean 'n droog te, die den oogst over een groote opper vlakte heeft vernield, zoodat millioe- nen menschen door hongersnood be dreigd worden. Gezien de eischen die den hulpco- mité's worden gesteld om den nood van hen, die door de overstroomingen zijn getroffen, te lenigen, zijn hulpmaat regelen voor het door droogte geteis terde gebied op het oogenblik zeer moeilijk. Abessinië bereidt zich op 'n. oorlog voor. Keizer wenscht den vrede, mits met eere. Meer dan een millioen Abessiniërs bereiden zich voor op den oorlog zij poetsen hun vuurwapenen en slijpen hun steekwapens, en zelfs jongens van 10 en ll jaar krijgen onderricht in het hanteeren van lans en geweer, aldus schrijft de speciale correspondent van Reuter in Abessinië. De Italiaansche bewoners verlaten steeds meer het land. Te Addis Abeba is nog slechts één Italiaansche vrouw. De weigering van den Italiaanschen gezant Vinei om de feesten ter gelegen heid van den verjaardag van den Kei zer bij te wonen, wordt hier als een on verzoenlijke beleediging beschouwd en bepaalde kringen adviseeren zelfs, de diplomatieke betrekkingen met Ita lië te verbreken, aangezien de houding van den gezant Vinei onvereenigbaar is met de gebruikelijke diplomatieke re laties tusschen twee landen. Men verkeert hier in de grootste on wetendheid ten aanzien van de bedoe lingen van den Volkenbond en de groo të Europeesche mogendheden met be trekking tot het conflict. Een hooge Abessinische functionaris verklaarde tegenover den corespon- dent van Reuter „Wjij hopen, dat Italië ons niet zal aanvallen, want wij zijn ons er volkomen van bewust, dat de kansen tegen ons zijn, doch het schijnt, dat Mussolini zoo ver is gegaan dat hij niet meer terug kan." In het land weet men, dat de Keizer den vrede wenscht, wanneer deze met eere kan worden verkregen. De Negus is volkomen meester van den toestand in zijn land. 3 T 55 dooden bij duikbootramp. Russische onderzeeër geramd in de Finsche Golf. De Sowjet Russische duikboot B3 is naar officieel wordt gemeld 25 juli j.1., bij 'n oefening in de Finsche Golf, met 55 man opvarenden vergaan. De duik boot, die tot de Oostzeevloot behoorde, manouvreerde onder water, toen zij door een ander oorlogsschip werd ge ramd. De boot zonk onmiddellijk. Aan boord bevonden zich behalve 8 officie ren, 47 man. in hoofdzaak leerlingen van de marineschool. De boot die in 1917 in dienst werd gesteld, zal worden gelicht. A ONS DE WIERINGERMEERPOLDER GROEIT. Op het oogenblik is de Wieringer- meer nog ingedeeld bij verschillende gemeenten maar verwacht kan wor den, dat 1 Januari 1936 voor den pol der een apart publiekrechterlijk be stuur zal zijn ingesteld. De polder groeit Voor de onderhand sche verpachting van 52 boerderijen, waarvan voor 36 op 1 Mei 1936 de be drijfsgebouwen gereed moeten zijn hebben zich een 200 gegadigden aange meld. De pacht volgens het mobile pachtstelsel geschiedt voor den tijd van 6 achtereenvolgende jaren en aan het einde van den pachttermijn wordt gelegenheid gegeven voor verlenging van het grondgebruik. De bedrijven worden verpacht voor akkerbouw, gemengd bedrijf en weide- bedrijf en de grondsoort loopt uiteen van zwarte klei tot zand. De grootte der bedrijven varieert van 25 tot 78 ha. per boerderij, terwijl ook een aantal kleinere bedrijven van 7 tot 12 ha. be schikbaar worden gesteld. Als pachters worden alleen aangeno men degenen, die landbouw-technisch voldoende geschikt zijn om een aan hen toe te wijzen bedrijf te exploitee- ren en die over voldoende bedrijfska pitaal beschikken om zoodanig bedrijf in stand te houden. Aanbesteding 34 boerderijen. Dinsdagmorgen had ten kantore van de directie van den Wieringermeerpol- der de aanbesteding van 34 boerde rijen plaats, die gebouwd worden tus schen Medemblik en Middenmeer aan den weg van Middenmeer naar Kol- horn. Deze boerderijen varieeren tus schen 40 en 80 H.A. en zijn in hoofd zaak bestemd voor gemengde bedrij ven, waarbij ook eenige, die geheel voor het akkerbouwbedrijf dienst moe ten doen. Men heeft thans een nieuw type boerderij ontworpen. Tot nog toe bouw de men de woningen in de schuur. Ver schillende redenen noopten om dit niet te doen. Een hoofdreden was wel, dat de brandmuur, die de woning van de schuur scheidt zeer zwaar moest worden en daardoor een grootere kans op verzakking opleverde. Een voordeel van de uitgebouwde woning is, dat men daardoor aan alle kanten licht in de woning kan brengen, omdat men niet meer aan de schuur is gebonden. Bij het nieuwe type, is de woning voor de schuur gebouwd. De woning bestaat uit 'n woonkeuken van 6 bij 4 M., met een eetnis. Aan de woonkeu ken grenst 'n woonkamer van 4-4.80 M. De woonkeuken is verbonden met een bijkeuken van 3—4.80 M. In de bijkeu ken is voor het eerst een badcel aange bracht met af- en aanvoer van water. Boven de woning krijgt men de be schikking over 4 slaapkamers, terwijl men beneden ook nog een slaapkamer heeft, omdat de usance meebrengt, dat de baas en zijn vrouw liefst het dichtst bij het bedrijf slapen. De bijkeu ken grenst aan de schuur. Het bedrijf concentreert zich in de schuur en zoo'n schuur is een geweldenaar, want deze heeft een afmeting van 21.50 M. bij 5.30 M. en een hoogte van 13.50 M. Huis en schuur worden met gewa pend beton gefundeerd, terwijl de op bouw met gele of roode waalsteen ge schiedt. De dakbedekking is verschil lend. Een gedeelte wordt met riet be dekte en een ander gedeelte door pan nen met stopriet. In de boerderij voor het bouwbedrijf wordt een stalgelegenheid voor 10 paar den gemaakt plus een gelegenheid voor het bergen van een tractor, terwijl in de boerderij voor het gemengd bedrijf ook koeienstallen worden gemaakt. Men heeft berekend, dat in een boer derij voor het bouwbedrijf per H.A. een tasruimte noodig is van 45 M3 per ha., terwijl voor een weidebedrijf slechts 25 M3 per ha tasruimte noodig is. Hier uit volgt, dat hoe meer akkerbouwbe drijf er op de boerderij is, hoe grooter de boerderij moet zijn. Voor de aanbesteding, die in massa geschiedde, in 7 perceelen of in com binatie van groepen, was groote belang stelling. Het maken van de rietbedek king en het maken van de brandvrije stalplafonden in de koestallen viel buiten de aanbesteding. Op het bureau van de Wieringer- meerdirectie wordt heel wat gerekend, geteekend en geschreven, hetgeen men zal begrijpen, als men verneemt, dat al leen met den bouw van deze 34 boer derijen een som van 500.000 gulden ge moeid is. Het is dan ook interessant, de werkzaamheden op het bouwbureeau aan de St. Laurentstraat te Alkmaar gade te slaan. De Wieringermeerpolder groeit Daarvan getuigt ook de bedrijvigheid in de op circa 4 K.M. van elkander ge legen dorpen, Wieringerwerf, Midden meer en Slootdorp. Deze dorpen zijn reeds door autobuslijnen met de streek centra's Den Helder, Alkmaar, Hoorn, Schagen en Medemblik verbonden. 21 Augustus a.s. wordt het feit her dacht, dat voor 5 jaar de polder droog viel. In genoemd tijdsbestek is het ter ritoir waar eeuwenlang de zee heersche res was, herschapen in een landstreek van vruchtbare gronden, met wegen, kanalen, bruggen, sluizen, benevens dorpen met woon- en winkelhuizen, kerken, scholen en kantonen. De mensch heeft hier waarlijk iets grootsch tot stand gebracht. Van de 18.000 H.A. nuttig cultuur land was op 1 Mei 1935 reeds 10.000 H.A. in exploitatie. Op 1 Juni j.1. telde de polder reeds 2360 inwoners, terwijl uit de randgemeenten daar gemiddeld dagelijks 750 personen arbeid vinden. De polder groeit en dezen zomer toont hij op schitterende wijze de stadia van ontwikkeling, die hij doormaakt. Een excursie naar dezen polder blijft, vooral voor hen, die zich voor dit groo te cultuurwerk interesseeren, buitenge woon belangwekkend. Aanbesteding van 34 boerde rijen in den W.-Meerpolder. Bij de op den zolder van het bureau van de directie van den Wieringcr- imeerpolder gehouden aanbesteding voor het bouwen van 34 boerderijen in den Wieringermeerpolder waren 70 bil jetten ingekomen, waarvan 34 van on waarde, aangezien deze inschrijvers met het oog op een eventueelen val van den gulden, ten aanzien van de valuta voorwaarden hadden gesteld. De inschrijving werd gehouden in massa of in 7 groepen of met recht van combinatie van groepen. Voor de massa waren 13 biljetten in gekomen, waarvan de laagste inschrij ver was de heer P. A. van Batenburg te Amersfoort voor f 392.300 en de hoogste inschrijver de heer C. Kos te Huizen voor f 522.483. De heer van Batenburg was ook in al le groepen, behalve voor groep 5, de laagste inschrijver. Voor groep 5 was de laagste inschrij ver de firma Kingma en de Jong te Me demblik voor f 44.390. Voor deze groep schreef de heer van Batenburg in voor f 47.300. Geslaagd. Th. Bosker Phz., Molenweg, Wieringermeer, slaagde te Groningen voor het einddiploma M.U.L.O. Kennisgeving. Door 's Heeren goedheid werden wij ver blijd met de voorspoedige geboorte van een welgeschapen Zoon Auke Jan J. RIENSTRA IJ. RIENSTRA - Twijnstra MIDDENMEER, 28 Juli 1935. Biedt zich aan flinke DIENSTBODE, Groninger Inl. Poststraat 1 MIDDENMEER. Biedt zich aan Jongmensch (eind diploma M.U.L.O.) voor kantoorwerkzaamheden. Met gering loon wordt genoegen genomen. Liefst in de Wierin germeer of omgeving. Brieven letter B. bureau van dit blad. In onze PRUIMTABAK zitten GEEN STOKKEN! Probeert U maar eens de GROF GROENE GLORIA van 6 cent per half ons of de GROF POPULAIR van 10 cent per half ons Verkrijgbaar bij BRINK SLOOTDORP. lage prijzen moet U zijn bü Jb. KINGMA MIDDENMEER. Levering 3 a 4 dagen na opdracht. Eerste Wieringermeersche Electrische Timmer- en Wagenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp- concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIEWIELSKARRËN„ KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. KOOLZAAD VOOR DE ZAAI. GELDERSCHE WIKKEN VOOR GROENBEMESTING. Verkrijgbaar bij MIDDENMEER. Tevens gelegenheid tot het TEELEN VAN KNOLRAAP-, KOOLRAAPZAAD, KROTEN ZAAD en andere zaden op contract, tegen vaste prijzen. Vraagt prijs en voorwaarden.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2