oorlog piocht komen. Nog altijd echter koestert men in A- bessynië de hoop, dat het zal gelukken een oorlog te verhoeden. Voor het huidige oogenblik echter wordt het land nog afdoend beschermd door den regentijd, die de passen in de loodrecht uit de laagvlakte omhoog rij zende bergketens volkomen onbegaan baar maakt. VIJFHONDERD DAMES BIJEEN. Vijfhonderd vrouwen, echtgenoote's van hoo- ge ambtenaren der hofhouding en leden van de koninklijke familie, hebben in de vergader zaal Olympia te Addis Abeba een nieuwe bij eenkomst gehouden tdh bate van het Roode Kruis. De voorzitster, mevrouw Wezero Sjeja, die gekleed was in het traditioneele lange gele kleed der Abessijnsche vrouwen, en een witten tulband droeg, zeide, dat alle vrouwen zooveel mogelijk moeten doen voor de verde diging van het vaderland. Ze deelde mede, dat zij een groote gift zou doen aan het Roo de Kruis en haar voorbeeld werd door alle aanwezigen gevolgd, zoodat 33.000 Maria Theresia thaler werd opgehaald. Door vrou wen van landeigenaren is reeds 120.000 thaler bijeengebracht. Na afloop van de vergadering bedekten de dames haar gezicht weer met een sluier en reden statig weg op haar muilezels, gevolgd door haar bedienden, die zich aan het zadel vasthielden. Vooral de voorzitster werd door de menigte, die zich voor het gebouw had verzameld, luide toegejuicht. Het eenige dagblad van Addis Abeba, ge drukt in de taal der inlanders, en genaamd „De Abessynische Stem" schrijft het volgende over het geschil met Italië Een onstandvas tige politiek van Abessynië zou voor Italië een aanmoediging beteekenen ons aan te vallen. Slechts door een krachtige houding kunnen wij den vrede bewaren. Wij zijn bereid ons te verzetten, wanneer Italië den oorlog wil, en dien wil het 3000 ZIEKE ITALIAANSCHE SOLDATEN. In het geheim uit Oost-Afrika teruggezonden. De afgeloopen week zijn des nachts in Na pels 3.000 zieke soldaten aan boord, die on geschikt zijn geworden voor den actieven dienst, uit Oost-Afrika teruggekeerd. De pa tiënten zijn naar verschillende plaatsen over gebracht. De autoriteiten hebben hun aan komst niet vermeld en evenmin bekend ge maakt waarheen zij gezonden zijn. In Napels zijn zij echter niet gebleven. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE MILLIOENEN van PRESIDENT PAUL KRUGER in 1900 naar NEDERLAND VERSCHEEPT Verklaringen van een oujden Duit- schen kolonist. Uit Kaapstad wordt geseind: De beroepide Kruger-milloe nen, de schatkist wan de Transvaal- sche republiek, die tijdens den Boeren oorlog is verdwenen, zouden, naar thans wordt beweerd, naar Nederland zijn verscheept. Tot dusver werd algemeen aangeno men, dat president Kruger de schatten in Zuid Afrika had begraven, toen hij voor het oprukkende Britsche leger moest vluchten. Een oude Duitsche kolonist, Carl Hens, heeft thans echter onthuld, dat hij in 1900 had medegeholpen om ze met het Duitsche s.s. „Koenig" naar Nederland te doen verschepen. Het was ook in dat jaar, dat Kruger zelf naar Nederland vluchtte, was hij het resteerend deel van zijn leven in Hil versum heeft gewoond. Hens, die reeds meer dan 45 jaar in Afrika woont, heeft verteld, dat hij van 1896 tot 1904 handelaar in scheepsvictu aliën was te Lourenco Marqués. Op ze keren dag, tegen het einde van het jaar 1900, is, zooals hij zegt, de directeur van de Nederlandsche Bank te Londen co Marqués bij hem kojnen vragen, oi hij twee boten, die hij in zijn bedrijf ge bruikte, kon afstaan. In één dezer boo ten zijn toen te middernacht ongeveer honderd kisten met een gewicht van ongeveer 150 kg. elk geladen naar het Duitsche stoomschip vervoerd. Hens verklaart met groote stellig heid, dat de kisten, die hij naar het s.s. „Koenig" heeft gebracht, uit Pretoria afkomstig waren en de middelen van de Transvaalsche republiek bevatten. Hij zegt, dat de directeur van de Ne derlandsche bank, wiens naa;m hij zich niet meer kan herinneren, doch die op viel door een langen baard, hem had verteld, dat de .kisten goud bevatten. De wijze van verpakking en het gewicht der kisten, vormden een bevestiging hiervan. Hens weet pertinent zeker, dat de ka pitein van de „Koenig" den naam So ber droeg, terwijl een der officieren Meisling heette. Toen hem werd gevraagd, waarom hij alles niet eerder had medegedeeld, antwoordde Hans, dat hij de regecring der Unie in 1923 had laten weten, dat het verspillen van tijd beteekende om nog langer in Afrika naar de Kruger- millioenen te zoeken. Ook had hij aan de regeering alles verteld, wat ermede gebeurd was. VIKINGGRAF BIJ UPSALA. Houten bootgraf. In de Zweedsche provincie Upland in de nabijheid van Upsala is een z.g. bootgraf ge vonden, waarin het skelet van een vrouw bleek te liggen. De uit sterk eiken planken vervaardigde boot, gelegen in een leemen bed, is zeer schoon van vorm. De vrouw was tege lijk met haar paard en haar hond begraven. Voor haar laatste reis was aan deze doode uit den Vikingentijd niet alleen een roer meege geven en een hoosvat, maar ook proviand. Voorts werden nog een ring uit gouddraad, een weefstoel, een baktrog en houten vaat werk, fraai gesneden, in het graf gevonden. Het graf moet ongeveer duizend jaar oud zijn. LIEBERMANN TE OSTENDE OVERLEDEN. De promotor S. Liebermann, bekend uit de indertijd zoo geruchtmakende strafzaak tegen de Veendammer Hypotheek Bank, is dezer -dagen te Ostende overleden aan een hartver-, lamming. Het Gerechtshof van Amsterdam heeft hem in December 1929 tot een gevangenis straf veroordeeld wegens door hem gepleegde frauduleuze handelingen. Na zijn straf te hebben ondergaan, heeft Lieberman zich te Brussel gevestigd, waar hij zich eveneens be zig hield met financieele zaken. 94 POND WEGGEOPEREERD. Te Boedapest heeft een 42-jarige man zich ten einde raad laten opereeren. Nog tien jaar geleden woog hij bij zijn aanzienlijke li chaamslengte van 1.80 meter nog slechts 65 Kilo. In de laatste jaren werd hij echter dik ker en dikker en ten slotte woog hij 176 kilo en kon zich haast niet meer bewegen. De ge- neesheeren stelden vast, dat sommige klieren niet goed functionneerden en dat dit van kwaad tot erger werd, waarop zij hem ope reerden en 47 kilo vet uit de buikholte ver wijderden. De man is thans weer gezond en de doctoren verklaren, dat hij op z'n minst nog 30 pond zal afnemen. SCHEREN MET GLAS. De glasfabrieken te Jabionec in Noord-Bo- hemen fabriceeren thans scheermesjes van glas. Zij zijn even dun en sterk als stalen en de fabrikanten beweren, dat zij zelfs een fij nere snede hebben. Het nadeel van het nieu we fabrikaat is, dat de mesjes, die even door zichtig zijn als vensterglas, niet kunnen wor den aangezet, doch staat daartegenover, dat. zij veel goedkooper zullen zijn dan stalen mes jes. Ook vormen zij een goede oplossing voor het probleem wat met de oude verbruikte mesjes moet worden gedaan, daar men ze gemakkelijk kan stuktrappen. ONLUSTEN OP KRETA. Stakingsbeweging, welke zich eerst ernstig liet aanzien, spoedig bedwongen. Reuter meldt uit Athene Volgens berich ten in de bladen zijn op Kreta ernstige on lusten uitgebroken, die het karakter aanne men van een opstand. De onlusten vinden hun oorsprong in een staking van de arbei ders in de rozijnen-cultuur. Nader wordt gemeld, dat stakende arbei ders van de pruimenplantages de regeerings- gebouwen te Kandia, de hoofdstad van het eiland, hebben geplunderd. Bij de vechtpartijen, die als gevolg hiervan ontstonden, werden dertig personen gewond, waaronder vijf man der politie. Later kwam het bericht dat de stakers ge steund door de plaatselijke bevolking in de buitendistricten van Kandia de plaatselijke autoriteiten hadden afgezet. De minister van oorlog heeft besloten oor logschepen en vliegtuigen naar het eiland te zenden. Twee torpedojagers zijn reeds bij het eiland verschenen. Volgens latere berichten van particuliere zijde is de toestand op Kreta ernstiger dan eerst werd verondersteld. Het aantal opstan delingen is rond 4000. De militaire bezetting is niet voldoende om de orde te handhaven en heeft versterking verzocht. PROVINCIAAL NIEUWS. MEDEMBLIK. Ornaat wethouder v.d. Lee tegen de afspraak in zijn raads zetel blijlt bezetten, nu hij met voor keurs te uxmen is gekozen, heelt de K.K. kiesvereeniging hem als lid geroyeerd. WEG ANDIJK—GROOTEBROEK. Grootebroek wil niet bijdragen. Dezer dagen heeft het bestuur van het Werkfonds gunstig beschikt op een aanvraag der gemeenten Andijk en Grootebroek voor den aanleg van een weg en een kanaal tus- schen deze beide gemeenten door den polder 't Grootslag. Een betuig .^n f 1110.000 heeft het fonds beschikbaar gesteld voor de kunst werken. Thans heeft, naar wij in de „Stand." lezen, de gemeenteraad van Grootebroek met alge- meene stemmen besloten, van het aanbod van het Werkfonds geen gebruik te maken. De raad overwoog, dat behalve de genoemde f 33.000 voor kunstwerken, ook nog f 35.000 voor arbeidsloon voor rekening der gemeente zou komen. Een dergelijke kapitaalsuitgave acht het gemeentebestuur voor het aanleggen van een weg „of anders gezegd, voor het scheppen van een werkgelegenheid" te groot. Daar de gemeente Andijk verklaard heeft dat zij geen grooter aandeel in de kosten van het werk voor haar rekening kan nemen, is het waarschijnlijk, dat er van den aanleg van het kanaal en den weg niets zal komen. BUSSEN OP DEN AFSLUITDIJK IN BESLAG GENOMEN. De ambtenaar van het O.M. bij het kanton gerecht te Leeuwarden, heeft in samenwer king met de marechaussee te Makkum en te Leeuwarden Maandagochtend 5 Aug. op den afsluitdijk zeven autobussen van de reisver- eeniging „De Samenwerking" van St. Anna- parochie in beslag genomen. De bussen zijn naar de marechausseekazerne te Leeuwarden overgebracht. ONTVANGER VERGISTE ZICH. De oud-burgemeester van Bovenkarspel deelde in de voorlaatste raadszitting mede, dat er over 1934 een batig saldo was van f 11.500. Thans is gebleken dat dit cijfer, ont leend aan de berekening van den gemeente ontvanger, onjuist is geweest. Er is een na- deelig saldo van f 9895.63. De vergissing was voor een deel ontstaan, doordat de ontvanger het nadeelig saldo 1932 over het hoofd had gezien. GOED AFGELOOPEN. Woensdagmiddag had de arbeider J. Leeg- ,water die in dienst van het Hoogheemraad schap N.H. Noorderkwartier te Ursem aan de verbreeding van den Walingsdijk aan het werk was, het ongeluk met een houten koe- vo^ den kabel van het G.E.B. waarop 10000 volt, te raken. Het vuur vloog over den weg en de arbei der werd een stuk weggeslingerd doch bleef gelukkig ongedeerd. De directie van hec P.E.N. werd spoedig met het ongeval in ken nis gesteld en sloot onmiddellijk den stroom af. HET HOOGOVENBEDRIJF TE IJMUIDEN. Hoe het bedrijf zich heeft ontwikkeld. In Samen, het maandblad van het Hoog- ovenbedrijf, Mekog en Cemij te IJmuiden, deelt de directie mede, dat in zijn laatste ver gadering de Raad van Commissarissen der vennootschap besloten heeft, over te gaan tot den bouw van een buizengieterij. Hier mede is een nieuwe stap gezet in de ontwik kelingsgeschiedenis van het hoogovenbedrijf. In deze ontwikkelingsgeschiedenis kunnen drie phasen worden onderscheiden. De eer ste, pliase was de bouw van het bedrijf en de hoogovens. De fabriek was toen een indus- trieele onderneming, welke zich voorloopig uitsluitend ten doel stelde de vervaardiging van ruw ijzer. Eerst werd één, later werden twee hoogovens tegelijk in bedrijf genomen nog later werd een derde hoogoven, min of meer als reserve, maar tevens met de hoop op een latere mogelijke vergrooting van het bedrijf gebouwd. De tweede phase bestond in de versterking van het bedrijf door het benutten van alle bijproducten, hetgeen ten doel had, den kost prijs van het ruwe ijzer zooveel mogelijk om laag te brengen. Contra^teyi voor gaslevering met vele omliggende iIKier -ten werden ge sloten, de stikstoffabiick ^_rd gebouwd, waar door al het resteerende cokesovengas ten nutte werd gemaakt, een overeenkomst werd aangegaan met de provincie Noord-Holland, waardoor de nieuwe PE.N.-centrale bij het bedrijf werd gebouwd en het overschot aan hoogovengas zoo volledig mogelijk werd be nut. Verder gaf de opgerichte cementfa briek aan de destijds weinig gebruikte hoog ovenslakken een nuttig emplooi. Voorts worden genoemd de ontwikkeling van eenige kleinere slakkenbedrijven en de exploitatie van den slakkenberg door de firma Pelt en Hooijkaas te Rotterdam. Door den verminderden uitvoer tengevolge van de economische politiek in -het buiten land, werd de afzet van het ijzer steeds moei lijker. Er bleef maar één middel over om de productie aan ruw ijzer zoo goed mogelijk in stand te houden grootere afzet van het ijzer in het eigen land door verwerking er van tot producten, die ons land kan gebruiken. Hiermede is de derde phase van de ont wikkeling van het bedrijf ingegaan nu tot verwerking van het nieuwe ijzer wordt over gegaan. Allereerst kwam als zoodanig in aan merking de vervaardiging van gegoten ijze ren buizen, waarbij het gebruik van ruw ijzer uit den aard der zaak het grootst is. Gegoten ijzeren buizen werden tot dusver in ons land niet gemaakt. De fabriek, welke zal worden gebouwd, zal het eigendom van de N.V. Hoog ovens zijn, die ze in haar bedrij ven-com plex als eigen bezit opneemt. Het ontwerp van de nieuwe fabriek is aldus gemaakt, dat zij begint met een zekere mi nimum-capaciteit Cvoorloopig omstreeks 20.000 ton per jaar) en dat de mogelijkheid bestaat haar uit te breiden tot grootere ca paciteit. De buizenfabriek en de toekomstige staalfabriek worden gebouwd op een terrein dat door een nieuw kanaalstelsel aan het bestaande binnenwater wordt verbonden. Fietsenbotsing en Vechtpartij. Zondagavond ongeveer 10 uur ge raakten bij de Herv. Kerk te Ileerhugo waard de wielrijders K. en v.L., waar van de eerste volgens verklaring van omwonenden, zonder licht en aan de linkerzij van den weg gereden zou heb ben, zoodanig met elkaar in botsing, dat de fiets van K. geheel vernield werd en hij bloedig aan het gelaat werd ver wond. v.L. kwam er met een kapot voor wiel af. Daar geen politie aanwezig was ontstonden om de schuldvraag hevige woorden, die in de reeds vallende duis ternis tot een vechtpartij ontaardden. Het eind van het liedje was, dat een in de nabijhei wonende rijwielrepara teur de beschadigde karretjes naar bin nen sleepte, met de belofte ze Maandag weer klaar te hebben. AUTO TE WATER. Zaterdagmorgen ging de heer C.. te Nieuwe Niedorp per auto op een inspee tie uit van zijn radiocentrale-net. Aan het einde van den ouden weg ging hij linksom den Langereisdijk op. Zijn aan dacht werd toen een moment van het stuur afgeleid door een zekeringskastje aan een der radiopalen, waarbij hij een oogenblik achterom keek, wat hem nood lottig werd, want de a-uto maakt e een zwenking en reed bij den dijk neer. Daarbij sloeg de wagen tweemaal over de kop en kwam ten slotte overeind in de tamelijk diepe 'ringvaart te staan, met den bovenkant van den kap nog zichtbaar. Voordat ooggetuigen in staat waren hulp te bieden, zag de heer C. kans zich zelf uit zijn hachelijke positie te redden Gelukkig had hij geen passagier. De heer C. bleek, hoewel hevig geschrok ken, goed bij zijn jpositieven. Toen de auto geheel onder water was, probeerde hij met alle kracht de deur Ie openen, wat onmogelijk was. Hij heeft toen afgewacht, dat de auto ge heel vol water stond, waarna bleek, dat de deur heel gemakkelijk open te krij gen was, waarna hij zich kon redden. Toen de auto later op het droge is ge haald, bleek, dat ook nog vrij wat mate rieele schade was veroorzaakt. CRISIS BUREAU. Naar wij vernemen heeft de Minister van Economische Zaken de heffing op voor het binnenland bestemdë melkpoeder en blokmelk met ingang van Zondag 4 Augustus verhoogd van 0.484 cent tot 0.605 cent per vet per Kg. product. Evenals tot nog toe de heffing in mindering wordt gebracht van den Zuivel- steun, zal dit ook met de verhoogde heffing het geval zijn. STEUN AAN EIERENMARKTEN. Regeling van den minister van Econ. Zaken voor de maand Augustus. In verband met den per 1 Augustus inge- ganen gecontingenteerden eieruitvoer naar Engeland, waardoor in deze Augustusmaand op een overschot van ongeveer 25 millioen eieren gerekend moet worden, welke onze markten zouden ontwrichten, heeft de mi nister van Economische Zaken besloten voor deze maand steun aan de markten te verlee- nen. De steun is in dezen vorm gegoten, dat door hen, die consenten voor Duitschland bezitten in totaal 12 a 13 millioen eieren in onze kring koelhuizen mogen worden wegge zet, waarbij dan een prijs in het oog zal wor den gehouden, welke neerkomt op f 2.30 net to voor den aanvoerder, waardoor dus een minimumprijs voor de eieren is gefixeerd. Deze eieren zullen worden overgenomen door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en ONS Als de dorpsmuziek speelt Dit versregeltje kwam ons Zaterdagavond in gedachten toen onze Wieringer- meer - fanfare een muzikale rondgang deed door Slootdorp. Ofschoon de radio in bijna, iéder gezin de muziek thuis brengt, is het toch nog heel wat anders als wij de werkelijkheid hooren. Dat was ook merkbaar aan de belangstel ling van het publiek, want alles bevond zich eensklaps buiten. Ja zooiets maakt ons korps populair en de vroolijke mar schen als Sari Mareis, enz. willen er in. ieringeraieer fanfare, ga zoo voort! Italianen op excursie. Vrijdagmid dag werd de Meer bezocht door een groep Italianen. Was aanvankelijk het plan, dat er 'n honderd zouden komen, het bleef er bij 30. Onder leiding van den hr. Jaspers werden verschillende gebouwen bezich tigd. Ongelukkige val. De bedrijfsleider Van Oers kwam, gezeten op zijn fiets, in de berm van den weg terecht en hij kwam daarbij zoo ongelukkig te val len, daf hij moest worden opgenomen en zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Het bleek, dat hij twee ribben had gebroken. Politie: Door de Directie van den Wieringermeerpolder is benoemd tot bewaker te Middenmcer in de vacature van II. den Hartigh, de heer P. Kramer te Noord - Scharwoude. Verloren een portemonnaie: Inhoud een rijbewijs. Inl. politie Middenmeer. CHRISTELIJKE SCHOOLVEREENIGING OPGERICHT. In het gebouw voor Maatschappelijk Werk te Slootdorp werd Zaterdagavond een verga dering gehouden welke ten doel had oprich ting van een Chr. Schoolvereeniging voor lager en U. L.-Onderwijs in de Wieringermeer. Voor deze vergadering bestond groote be langstelling en het zaaltje was dan ook ge heel gevuld. Nadat de vergadering met het zingen van een psalm, gebed en schriftlezing was geopend werd door den Weleerw. Heer candidaat v. d. Vliet een welkomswoord tot den aanwezigen gesproken. Spr. zette vervolgens uiteen wat het doel is van deze vergadering en op de vraag van de voorzitter, of allen voorstanders zijn van Chr. Onderwijs wordt bevestigd geantwoord. Staande de vergadering werden 60 leden in geschreven. Hierop kwamen in behandeling de ontwerp statuten. Bij het artikel betreffende de zetelverdee- Ung in het bestuur, werd van Hervormde Zijde bezwaar gemaakt, dat dit zal bestaan uit 5 Gereformeerden en 4 Hervormden. Men wilde de zetelverdeeling gelijk hebben, 4 om 4 of 5 om '5. Pluimvee, die ze weer verhandelt aan de Reichsstelle für Eier te Berlijn en wel tegen een prijs, welke met 't inkoopbedrag plus de daarbij gekomen kosten verband houdt. Zoo als wij reeds eerder mededeelden werd de eierexport naar Engeland in afwachting van andere onderhandelingen ook alleen maar voor de maand Augustus gecontingenteerd, zoodat de thans door den minister getroffen maatregel ook alleen voor deze maand geldt. BINNENLANDSCH NIEUWS. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. De chauffeur gedood. Maandagmorgen te tien uur is de 30-jarige chauffeur A. van Dijk uit Scherpenzeel, die een vrachtauto bestuurde, geladen met melk bussen, op den onbewaakten overweg Lage Erf te Woudenberg door een extra-volgtrein komende uit de richting Utrecht, aangereden. De ongelukkige werd ruim 40 meter meege sleurd en was op slag dood. De cabine en de chassis werden 500 m. verder teruggevonden. De trein had 25 minuten vertraging. WIELRIJDERS VERONGELUKT. Zondagavond is te Dalmsholte, gem. Dalf- sen (O.) ter plaatse waar de weg van Leme- lerveld aansluit op den weg van Heino naar Dalfsen, een ernstig verkeersongeval gebeurd. Een automobilist reed om 12 uur van Heino n. Dalfsen, toen uit den weg van Lemelerveld twee wielrijders kwamen. Van meening dat de auto zou afslaan, maakten zij een zwen king, wat tot gevolg had, dat een van hen, Tuprien genaamd, uit Heino, door de auto werd aangereden, over de motorkap vloog en door de voorruit heen in de auto terecht, kwam. Ernstig gewond is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Raalte overgebracht, waar hij Maandagmorgen is overleden. HIJ KON GEEN RICHTING AANGEVEN. Maandagmiddag stak de 57-jarige landbou wer B. Jansen, aan den Bolswarderweg te Sneek, per fiets van zijn erf komende den weg over. Doordat hij in de linkerhand een melkemmer droeg, kon hij geen richting aan geven, met het gevolg, dat hij, ondanks het krachtig remmen van den chauffeur, door een passeerende vrachtauto werd aangereden. Met een hersenschudding en zware inwendige kneuzingen is de man naar het St. Anthoni- us-ziekenhuis te Sneek overgebracht. NIETS BUITENSTEKEN In alle tramwagens, ook in die van de N.Z.H. tram, staat het opschrift niets buitensteken. Dat dit er niet voor niets staat werd Zondag avond bewezen onder de gemeente Halfweg, waar een vrouw, die zich in een tramwagen van de N.ZH. bevond, haar hand uitstak om haar echtgenoot, die op een rijwiel naast de tram reed, toe te wuiven. Zij kwam in aanra king met een mast met het gevolg, dat zij een gecompliceerde armfractuur kreeg. Aan het eindpunt in de Spuistraat werd zij per zie kenauto naar een der gasthuizen vervoerd. KINDJE VERDRONKEN. Maandagmiddag is het anderhalf jarig zoon tje van den heer Chr. Vuik aan den 's-Gra- venweg in Kralingen bij het spelen in een sloot geraakt en verdronken. De ouders waren op bezoek bij kennissen die een volkstuintje hebben. Terwijl zij in het tuinhuisje foto's zaten te bekijken, lieten zij het kind zonder toezicht in den tuin spelen. Even later be merkten zij dat het kind was verdwenen met het noodlottig gevolg. Van de voorloopige bestuurstafel werd ech ter medegedeeld, dat dit niet mogelijk is daar een bestuur uit een oneven aantal personen moet bestaan. Daar procentsgewijs de Gere formeerden in de meerderheid zijn is 5 om 4 de billijkste oplossing. Bovendien staat een artikel in het reglement, dat mocht terzijner- tijd blijken dat de Hervormden in de meerder heid zijn dan zullen zij ook de meerderheid in het bestuur krijgen. In alles zal zoo veel mogelijk de billijkheid betracht worden. Zoo zal bij de vervulling van hoofd der te stich ten scholen een Gereformeerd en een Her* vormd hoofd worden benoemd. Daar men geen voldoende overeenstemming kon bereiken in de bestuursfunctie-verdeeling zal naar een oplossing worden gezocht en zal men in een volgende vergadering de be stuursverkiezing houden. Hierna volgde sluiting met dankgebed. FLEVO NIEUWS. In een aardig gespeelden wedstrijd wist Flevo I Zondag van Nieuwe Niedorp te winnen met 21. De wedstrijd stond onder leiding van den heer Langereis uit Medemblik. BENOEMING AANGENOMEN. De heer Kie- wiet welke benoemd is als Evangelist bij de Ned. Herv. Evangelisatie in de Wieringermeer polder heeft deze benoeming aangenomen. De heer K. zal vermoedelijk begin October zijn ambt aanvaarden. TUSSCHEN KOPPELING VAN TRACTOR. De cultuurarbeider G. H. had Maandag het ongeluk met zijn kleeren tusschen een kop peling van een tractor te geraken welke aan een binder was verbonden. De kleeren van H. werden hem als het ware van het lichaam gerukt. Vermoedelijk zijn er geen lichaams- deelen gebroken, doch overdekt met ontvel lingen en kneuzingen moest H. zich onder medische behandeling stellen. MINISTER VAN WATERSTAAT BEZOEKT DE WIERINGERMEER. De Minister van Waterstaat, Jhr Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude bracht Maandag een onofficieel bezoek aan de Polder. Z. E. werd vergezeld door den Directeur Generaal Dr. Ir. J. A. Ringers. Het hooge gezelschap werd, rondgeleid door ir. Smeding en den heer van Ek. Een bezoek werd o.a. gebracht aan de Emmahoeve. De lunch werd gebruikt in Hotel Smit te Slootdorp. Boerderijenbouw. De bouw van 34 boerderijen in de Wieringermeer werd gegund aan den lieer F. Kamerling van Dordrecht in massa voor de som van f 409.500. Hiervan zijn door de Firma Kingma en Zoon alhier onder- handsch de bouw van 14 boerderijen 3 perceelen: 5, 6 en 7} overgenojnen. ÏE KOOP een 2--jarige BLAUWE SCHIMMEL MERRIE bij F. AUKEMA, Schelpenbolweg 85, SLOOTDORP. WERKWEEK VAN 30 UUR. Inkrimping bij Naaldenfabriek te Vaals. De directie van de Eerste Nederlandsche Naaldenfabriek A. en F. Musoef te Vaals, heeft het personeel medegedeeld, dat de moeilijk heden op het gebied van in- en uitvoer, de stremming op monetair gebied en de hoogere productiekosten haar noodzaken, wegens ge brek aan export-orders voorloopig slechts 30 uur per week te laten werken. LUITENANT VEROORDEELD. Het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia veroordeelde den luitenant der infanterie G. den D. wegens verduistering van f 300 can- tine- en patrouillegelden tot zes maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militai ren dienst, zonder ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen, aldus een Aneta-telegram. REIS VAN KONINKLIJKE FAMILIE. St. Fillans en omgeving. St. Fillans, in de streek der Schotsche me ren, waar de koninklijke familie een rustige vacantie hoopt door te brengen, is een be koorlijk dorpje aan den Noordelijken oever van Loch Earn in Perthshire. Het varen op het meer per motorboot is een van de genoe gens van de plaats, daar de oevers van het Loch buitengewoon schilderachtig zijn en ruim gelegenheid geven om te schetsen. Het landschap rond St. Fillans wordt on der de meest bekoorlijke van geheel Schotland gerekend. Er wordt gevischt, geroeid en golf gespeeld, maar de heuvelen bieden bovendien gelegenheid tot prachtige wandelingen. St. Fillans is goed gelegen voor uitstapjes naar alle deelen van Schotland. De naam St. Fillans is afgeleid van den Schotsen heilige van Ierschen oorsprong, St. Faelan, wiens naamfeest op 20 Juni in de kerken van een deel van Ierland en rond Loch Earn wordt gevierd. „Day St. Faelan" staat in de Iersche kalenders opgegeven als „an lobar" of een „leprose" en als zijn stand plaats wordt Rath Erenn in Alban genoemd. Thans toont men den bezoeker nog op den heuvel Dun-Fillan een rotsblok, dat als zetel voor den heilige zou hebben gediend en uit hollingen, door zijn voortdurend knielen in den rotsbodem gemaakt. IN HET OOG GESTOKEN. De dochter van den landbouwer S. te Etten N.Br. bracht een kalf naar de weide. Onder weg werd het beest wat dartel en stootte met een hoorn het meisje in haar linkeroog. Het meisje zal het oog moeten missen. DE HANDEL MET RUSLAND. In de eerste zes maanden van 1935 beliepen de bestellingen van Rusland in Nederland f 15.590.000 tegen f 12.900.000 in dezelfde pe riode van 1934. Vooral sterk stegen de bestellingen aan de Nederlandsche scheepsbouwindustrie. Er wer den drie zeeschepen voor houttransport, zeven zeesleepbooten en twee baggermachines be steld Met inbegripvan de uitgaven voor repa raties en uitrustingen en den aankoop van gebruikte schepen beloopt het totaal der aan- koopen van schepen e.d. f 8.100.000. De be stellingen van machines, meetinstrumenten, toestellen enz. stegen tot ongeveer f 400.000. Verder werden opgekocht lompen, verschil lende chemicaliën, zaden enz. De aankoopen van koloniale waren (rubber, tin en thee) bereikten een bedrag van ongeveer f 6.450.000. De invoer uit Rusland naar Nederland be-

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2