Graan-verbouwers 2 FLINKE MEISJES. W. A. BLIJDORP, t A. C. VAN OEVEREN Laat dus uw iandbouwwa- gons sn karren maken btf dan wagemaker G. VAN LEEUWEN, VOORUITGANG IN PALESTINA. 't Is of er een Nederlandsche bond van straatjongens bestaat, die in zijn laatste con gres besloten heeft, dat in de maand Augus tus sigarenbandjes verzameld moet worden, alvorens de beroemde zoeloefoons voor deii dag gehaald zullen worden. Intusschen. Maak de jongens gelukkig. Het is beter dan kattekwaad uitvoeren. En een lek geworden sigaar neemt men er dan maar bij.... Gebruik gemaakt van gevonden kwitantie. Begin Decejnber van het vorige jaar bood een kwitantie-looper ten huize van een pensionhouder een kwitantie aan ten bedrage van f 500. De vorde ring werd niet voldaan, doch de loo- per verloor het kostbare papier vlak bij de woning. Het werd gevonden en bezorgd aan het adres van den pension houder. Deze en zijn vrouw hielden later vol de f 500 te hebben betaald aan een on bekenden man, die de kwitantie had aangeboden. Het Gerechtshof veroordeelde het tweetal wegens oplichting tot een ge vangenisstraf van drie maanden. Het O.M. had eenzelfde straf geëischt. Notaris beëedigd. Dinsdagmorgen is beëedigd tot nota ris (arrondissement Alkmaar) met standplaats gemeente Oosthuizen, de heer C. Haremaker, voordien candi- daat-notaris te Waalwijk. Eerder te Wieringen. De nieuwe notaris is opvol ger van notaris W. J. Vogel, die thans van deze funcie eervol ontslagen is. cent ontvang[t, waar jmen 's-middags vier uur nog geen dubbeltje had ont vangen, waar men bier schenkt, dat gauw per fleschje bij den waterstoker is gehaald. CRISIS - BUREAU. Naar wij vernemen zal een ieder, die tarwe wenscht in te voeren, te verhan delen of in voorraad te hebben, voor zoover hij niet onder de hierna te noe men uitzonderingen valt, zich spoedig dienen te wenden tot de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, Afdeeling Erken ning, Bezuidenhoutscheweg 15, te Den Haag, met het verzoek om als georga niseerde tot die Centrale te worden toegelaten en als zoodanig te worden ingedeeld in" een der navolgende groe pen van georganiseerden a. Tarwe-Importeurs b. Tarwehandelaren c. Tusschenpersonen in den tarwe- handel d. Erkende veemen. Daarbij wordt er de aandacht op ge vestigd, dat alleen kan worden inge deeld a. in de groep van tarwe-impor- teurs, die georganiseerde, die hetzij zijn beroep of bedrijf maakt van het importeeren van tarwe om deze verder te verhandelen, hetzij zelf tarwe impor teert om deze in Nederland in zijn be drijf te verwerken en het verkregen product te verhandelen b. in de groep van tarwe-handela- ren die georganiseerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van den handel in tarwe c. in i de groep van tusschenperso nen in den tarwehandel die georgani seerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van het voor rekening van derden ver handelen van tarwe d. in de groep van erkende veemen die georganiseerde, die zijn beroep of be drijf maakt van het exploiteeren van een of meer veemen. Het vorenstaande is niet van toepas sing voor 1. tarwetelers 2. pakhuishouders, die inheemsche tarwe voor de Gewestelijke Tarwe- Or ganisaties in opslag wenschen te ver krijgen 3. schooningsinrichtingen, die in heemsche tarwe voor de telers wen schen te behandelen, en 4. handelaren in zaaitarwe. Deze vier groepen van belanghebben den bij de teelt van en den handel in tarwe dienen zich ten spoedigste te wenden tot de stichting Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor het gebied, bin nen hetwelk zij hun bedrijf uitoefenen om aansluiting als georganiseerde bij die Organisatie te verzoeken. DE ZORGEN VAN HET CAFÉ - BEDRIJF. De heer M. A. Opmeer, voorzitter van Nienebokos, de Nieuwe Neder landsche Bond van Koffiehuishou- ders en Slijters, te Rotterdam, schrijft over de groote zorgen in 't café-bedrijf. De zomer is buitengewoon slecht ge weest, zoo zegt hij. Ik ken een zaak, die alleen in Mei en Juni f 2000 min der heeft ontvangen dan verleden jaar en zoo is iedere maand slechter geweest dan het vorig jaar. Dat is met geen verlaging van Personeele belas ting meer goed te maken. Die zaak moet het als de meeste voornamelijk van den zomer hebben dan wordt iets opzij gelegd om den winter door te kunnen kojnen, maar zóó als het nu gaat, loopt het mis van den winter. Hoe slecht het in het algemeen gaat, illustreert de heer Opmeer met de er varing van een kolen-leverancier, die bereid was caféhouders den heelen winter kolen te leveren tegen zomer- prijs, op voorwaarde, dat twee mud direct werden afgenomen. Die opzet is echter niet gelukt, weet de heer Op meer te vertellen, want de caféhou ders kunnen geen geld missen om nu direct twee mud kolen te betalen. Zij hebben geen geld en wat moet het dan van den winter worden als ook de hoo- ge electriciteitsrekeningen weer komen? Ik kan u zaken noemen, waar men 's-morgens in spanning wacht op den eersten klant, om van het eerste geld brood voor de kinderen te kunnen koo- pen, waar men op een heelen dag 4? Die zaken zijn toch eigenlijk niet levensvatbaar meer daar is toch op geen enkele manier meer redden aan! - Och, hoe gaat het Wanneer die menschen naar Maatschappelijk Hulp betoon moeten, wordt hun steun bere kend naai' hun laatste verdiensten en die hadden ze niet, zoodat ze als arm lastigen worden beschouwd en dan on geveer acht gulden per week krijgen voor man en vrouw. Zulke menschen probeeren den wanhopigen strijd zoo lang mogelijk te rekken. Levensvatbaar Het is zoo moeilijk te zeggen. Er is 'n café aan de haven, waarin in 1930 nog f 600 per week werd ontvangen en nu f 38 met een huur van f 17.50'. De vreemde zeelui hebben ook geen geld en de Duitsche zeelui krijgen van den kapitein hier maar 10 Mark als ze aan wal gaan of het schip nu twee of tien dagen in de haven blijft. En dan nog een slechte zomer voor de café's. De caféhouders hebben 's-Zaterdags in stilte gesmeekt om regen, want met mooi weer gaan de menschen de stad uit. Daardoor zijn de bestaansmogelijk heden voor de café's metter jaren toch ook wel veranderd Is het verdwijnen van een aantal café's daardoor niet noodzakelijk geworden Er zijn er al bijna 500 verdwenen, maar is daarom de toestand voor de overgeblevenen beter geworden De prijzen van de consumpties moeten omlaag, maar dat kan niet, want de lasten zijn te hoog. Als de menschen de stad uitgaan verteren ze ook haast niets. Ze nemen alles mee van huis. Daarom moet de accijns omlaag. De café's moeten de prijzen kannen aan passen bij de tegenwoordige koop kracht. Dan zou het in elk geval beter worden. Er zou een beetje meer leven komen en de omzet zou grooter wor den, De Regeering ziet dat ook wel in, temeer omdat zij belang heeft bij de inkomsten uit het café-bedrijf voor de schatkist. Wij beseffen echter ook de moeilijkheden voor de Regeering, wij begrijpen, dat de belastingen noodig zijn en de winst op de veel en veel te dure electriciteit, wij begrijpen, dat er geen sprake zal zijn van een nieuwe verlaging van de personeele belasting en dat 't daarom weinig zin heeft over de zorgen van het café-bedrijf te pra ten. Wij wachten op de verlaging van de accijns en verder En verder Zoo als 't te Rotter dam is, is 't ook elders slecht en ho peloos zagen het personeel en de wachtende reizigers met verbazing niet slechts dat de trein waarop zij wachtten niet stapte, maar dat op de locomotief de machinist en de stoker in een woedend gevecht gewikkeld waren. De trein kwam ver buiten het station tot stil stand. De stoker heeft een aanklacht tegen den machinist ingediend, die hem naar de keel was gevlogen. Het publiek op het perron was in paniek geraakt. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Regen na acht weken droogte. Dinsdagmiddag is voor het eerst se dert acht weken regen gevallen. Over het geheele land is zooveel water neer gekomen, dat belangrijke schade is aan gericht. In Apiiens en in Nimes wer den de straten overstroomd. In eerstge noemde stad raakte de electriciteits- ziening defect. De „Matin" bericht uit Grenoble, dat na de hondsdagen een hevige storm bo ven het gebied van Groneble woedde, gepaard aan een buitengewoon eigen aardig verschijnsel. In de buitenwij ken van Groneble regende het kikkers. Hoewel dit in Europa een weinig voor komend verschijnsel is, werd het toch reeds eerder waargenomen. Men kan het verklaren door wervelwinden, waardoor visschen en kikvorschen mee in de lucht worden genomen. Dergelij ke luchtreizen kunnen eenige dagen duren, zonder dat de dieren sterven. Wonderbaarlijke redding in Britsch-Indië. Niet minder dan 47 dagen on der de puinhoopen van Quetta bedolven. Een slachtoffer van de groote aard- bevings-catastrofe, die begin Juni in Britsch Beloetsjistan tienduizenden dooden eischte, heeft zich na den on waarschijnlijk langen tijd van 47 da gen het leven kunnen redden. De man, een Hindoe, eigenaar van een kleinen winkel, sliep in den nacht van de aardbeving in zijn winkel te Quetta toen hij door de instortende huizen volkomen werd begraven. Ge lukkig had hij nog ruimte genoeg zich te kunnen bewegen en zoodoende kon hij zich door middel van den voor raad Indische lekkernijen uit zijn win kel en een aarden kruik water in het leven houden. Toen hij eenigszins van den eersten schrik was bekomen, be gon hij met een schepje en eenige an dere voorwerpen uit zijn winkel, een weg door de puinhoopen te graven. Meer dan anderhalve maand had hij er voor noodig om tenslotte levend en wel het daglicht te bereiken. Overgelukkig vertelde hij zijn avontuurlijk weder varen, doch men geloofde hem niet en hij werd gearresteerd, omdat men hem als een indringer in de met prikkel draad omheinde stad beschouwde, met de bedoeling haar te plunderen. Eerst toen hij er op bleef aandringen naar de puinhoopen van zijn winkel te worden geleid en hij daar den door hem met zooveel moeite gegraven uit weg kon toonen, geloofde men hem en hij werd op vrije voeten gesteld. Machinist valt stoker aan. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ver duist er ingaan bijna f 3.000. De brigade-coimwndant van de Koninklijke Marechaussee te Coevor- den tracht den 30-jarigen chauffeur Cornelis S. op te sporen. De S. was met een collega uitgezon den naar Frankrijk en België met een vrachtwagen gevogelte, waarvoor hij de gelden moest ontvangen. Met 24.000 Fransehe en 9.000 Belgische francs kwamen de beide chauffeurs dezer da gen te Antwerpen aan. S., die het geld bij zich had, is in de Belgische haven stad spoorloos verdwenen. Hij liet zijn collega in den steek en schijnt er ai- leen met het geld vandoor te zijn ge gaan. De andere chauffeur is daarop met den leegen vrachtwagen naar Coevor- den terug gereden, waar hij den erploi- teur, den heer W. Kuiper, verslag deed van het gebeurde. S. heeft ook daarna niets meer van zich laten hooren. AANSPORING TOT DIENSTWEIGERING Predikant geverbaliseerd. Tegen den Ned. Herv. predikant J. W. B. Cohen, die verleden week in zijn standplaats Dokkum wegens opruiing werd geverbaliseerd is thans ook te Murmerwoude, waar hij de zelfde rede met aansporing tot dienstweige ring hield, proces-verbaal opgemaakt. Ds. Cohen was zich ten volle bewust van wat hij zeide, omdat hij meedeelde de volle consequenties van zijn woorden te willen aanvaarden en hij ontveinsde zich niet, dat hij hierdoor met den strafrechter in aanra king zou komen. St. MAARTENSBRUG. Twee wielrijders aan gereden. Op den Rijksweg langs het N.H. ka naal te St. Maartensvlotbrug werden Maan dag twee wielrijders, die geheel rechts van den weg reden, aangereden door een uit de richting Den Helder komende auto. Gelukkig bleken de beide aangeredenen, die door dokter van Slooten uit St. Maartens brug geneeskundig werden behandeld, niet ernstig gewond. Met enkele builen en schram men kwamen zij vrij. De rijwielen waren zwaar beschadigd. Procesverbaal werd opge maakt. HOORN. Paardenmarkt. Ter gelegenheid van de kermis werd de traditioneele paarden markt gehouden, waarvoor veel belangstelling werd betoond. Aangevoerd werden 110 stuks. De prijzen varieerden van f 130—f 180de handel was matig. De brandkast meegenomen. Brutale inbraak in Krimpen aan de Lek. Een zeer brutale inbaak is gepleegd in het dorp Krimpen a.d. Lek, meldt de „N. R. Ct." Een brandkast is door de inbrekers weggehaald, terwijl bewo ners lagen te slapen. De inbraak is gepleegd in de boer derij van den veehouder N. de Jong, gelegen aan de Noord te Krimpen a.d. Lek. De heer J. was met drie zoons en een dochter thuis. Des morgens be merkte men echter, dat de brandkast, die in de voorkajner stond, verdwenen was. De brandkast, die een meter hoog en een meter breed is. is zeer zwaar. Er moeten dan ook zeker meer dan twee inbrekers aan het werk zijn geweest, daar men anders de zware kast niet had kunnen versieepen. Door het openen van het raam zijn de inbrekers binnengedrongen. De brandkast hebben zij van de voorka mer naar de achterkamer gedragen, vandaar door de gang naar de voor deur. Buiten moet een auto hebben ge wacht, waarmee men de kast vervoerd heeft. Een spoor van de kast is nog niet gevonden. De gemeente-politie van het dorp heeft de assistentie van de Centrale Recherche te Rotterdam ingeroepen de dactylosopische dienst heeft een onderzoek ingesteld, dat nog geen resultaat heeft opgeleverd Ook het speuren met politiehonden leverde geen succes op. Uit alles valt op te maken, dat er beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest, die de in braak goed hebben voorbereid en met groote brutaliteit hebben uitgevoerd. In de kast zat een bedrag van i 2000 aan baar geld voorts eenige spaar bankboekjes en een groot aantal geld waardige papieren, die een groot be drag vertegenwoordigen. IN EEN WATERPUT GEVALLEN EN VERDRONKEN. Het tweejarig dochtertje van. den heer B. van de Vecht te Teuge, gemeente Twello, viel Woensdagmiddag bij het spelen in een water put. Hoewel hulp spoedig aanwezig was, ge lukte het niet meer de levensgeesten op te wekken. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. MARKTBERICHTEN. Eierveiling, Purmerend, 13 Aug. 1935. Aangevoerd 600Ö0 Kippeneieren. Prijzen als volgt70-80 Kg. f 3.80 a 4.50 65-66 Kg. f 3 a 3.50 63-64 Kg. f 3 a 3.50 60-62 Kg. f 2.90 3.9058-59 Kg. f 2.80 a 3.10 56-57 Kg. f 2.60 a 2.80 53-55 Kg. f 2.50 a 2.70 50-52 Kg. f 2.30 a 2.40 45-49 Kg. f 1.90 a 2.20. 65000 Eendeieren f 1 a 1.90. Oude Kippen per stuk f 0.40 a 1Jonge hanen p.st. f 0.20 a 0.70 Oude Eenden f 0.13 a 020 Kiloprijs Oude kippen f 0.28 a 0.35 Bij het station Nimburg in Bohetnen Jonge Hanen f 0.30 a 0.45. POLDERDAG 1935. Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal op 21 Augustus de Polderdag wprden gevierd. Op dien dag wordt het vijfjarig bestaan van de Wieringermeer feestelijk herdachtde feestcommissie heeft intusschen de noodige voorbereidingen kunnen treffen en thans kan worden medegedeeld dat het reeds aan gekondigde programma vrijwel ongewijzigd zal worden uitgevoerd. Des morgens zal voor de schoolkinderen optreden de bekende goochelaar Mr. Palmer. De Slootdorpsche jeugd zal per boot naar Middenmeer komen, zoodat de geheele school gaande jeugd van den polder tezamen iser zal ook nog eenige traktatie zijn. Intusschen is de Polderdag bedoeld als feest voor de be volking, terwijl op 31 Augustus speciaal aan de jeugd gedacht wordt. Om twee uur desmiddags beginnen de fees telijkheden voor de ouderen met de ontvangst van den Minister van Waterstaat, die de fees telijkheden gedeeltelijk zal bijwonen. Door de welwillende medewerking van het Flevo- bestuur kan worden gebruik gemaakt van het voetbalveldde plaatselijke muziekvereni gingen zullen vroolijke wijsjes over het ter rein laten klinken. Het middagprogramma geeft volop gelegen heid aan de polderbewoners zich op alle mogelijke gebied met elkaar in kracht en kundigheid te meten. In de eerste plaats is er voor de vele liefhebbrs van motorrijden gelegenheid hun vaardigheid te toonen in behendlgheidsproeven. Daarna wordt een de monstratie gehouden door ruiters van de Landelijke Rij verenigingen West-Friesland, Bucephalus en Rossinant onder leiding van den heer Vethman te Kolhorn. Dit belooft een mooi nummer te worden. Als schrille te genstelling van moderne techniek zal bij voldoende deelname daarna een aantal tractorbestuurders hun kundigheden met trac toren laten zien hieraan is ook een wed- strijdkarakter verbonden. Na afloop van dezo demonstratie's komen de wedstrijden voor de rijper jeugd en ou deren touwtrekken, hindernisloopen, een aparte wedstrijd voor dames staan weer op het programma. Er zijn wederom voor alle wedstrijden fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Evenals verleden jaar bestaat er gelegenheid op het terrein een en ander te gebruiken. Het avondprogramma zal ongeveer zeven uur weer beginnen met de loop door Middenmeer, terwijl dan tevens de wedstrijden worden af gewerkt, waarvoor misschien des middags niet voldoende tijd beschikbaar zal zijn. Om 8 uur begint een bonte avond optre den van de plaatselijke muziekvereenigingen, enkele demonstratie's der gymnastiekvereeni- ging „W.M.T.", optreden van een cabaretge zelschap, misschien enkele gocheltoeren. Een vuurwerk zal den avond besluiten, ter wijl waarschijnlijk ook de toren der Hervorm de Kerk té Middenmeer zal worden verlicht. Wanneer, een en ander evenals verleden jaar door goed weer wordt begunstigd, kan het geheel een prachtige dag worden. Er zal een beroep gedaan worden op de bevolking mede te helpen de kosten van den dag te dragen, al zal dit natuurlijk slechts voor een klein deel kunnen zijn. De steun van velerlei zijde is trouwens reeds toegezegd. In een cir culaire aan alle inwoners van den polder ge richt is mededeeling gedaan van het pro gramma. De Cultuurarbeiders zullen den middag vrijaf hebben en de feestcommissie heeft ook tot andere werkgevers in den pol der een verzoek gericht hun personeel, in de Meer woonachtig, tegemoet te willen komen en het te vergemakkelijken den dag mee te maken. Zoo hopen wij dat er voor den Pol derdag groote belangstelling zal bestaan, van binnen maar ook van buit-en den polder Het programma is het alleszins waard Voor direct gevraagd HOTEL SMIT SL00TD0RP. INGEZONDEN STUKKEN. WIERINGERMEER, Aug. 1935j M. de Redacteur. Gelieve onder staande op te nemen in uw veelgele zen blad, de Wieringermeerbode. Wij zijn ooggetuigen geweest van dë op Zondag, 11 Augustus j.1. geaojaen wieler-wedstrijden op de baan te Wie- ringen. Er is een schitterende strijd ge leverd., vooral in de 40 K.M. koppel- wedstrijd. Het koppel Klink-Buschman viel ons het meeste op. Ten tweede Korshuizen-Hegeman, wat ook een sterk koppel blijkt te zijn. Korshuizen heeft ons inziens gedaan wat hij kon. Hij probeerde genoeg een ronde te ne men, maar tot onze spijt mocht liet 't koppel niet gelukken. Maar Korshuizen-Hegeman gaat zoo voort en jullie zullen spoedig, een koppel zijn, dat er wezen mag en daar konden de andere koppels wel eens kwade maats aan krijgen. Dat er strijd gegeven wordt op de Wieringer Wieier baan, dat is vast Eenige Wielrenbewonderaars uit de Wieringermeer. Beroepen. Beroepen is bij de Ned. Herv. Kerk te Wieringermeer (coez.), de cand. L. J. v.d. Kam te Oosterbeek. POLITIE. Gevonden een overal met gereed schap. Inlichtingen Politie Slootdorp. GRAANZAKKEN UIT VOORRAAD leverbaar eveneens DEK,- DORSCH- en SCHELFKLEEDEN TE KOOP OF TE HUUR. Aanbevelend Kanaalweg 23, Middenmeer. Tel. 20. Eerste Wieringermeersche Electrische Timmer- en Wagenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIEW1ELSKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. Uw melk betrekt U van de melkslijter, en uw costuum maakt de kleermaker. Dan pas krijgt U vakkundige bediening en waar voor uw geld. Vraagt eens inlichtingen aan hen, wien wij reeds wagens of karren leverden. Nog af te geven uit voorraad eenige LANDBOUWWAGENS en KARREN in verschillende uitvoering. Als AGENT voor de Wieringermeer is aangesteld de Heer J. W. BEIJERS, HAVENSTRAAT 26, MIDDENMEER. Beleefd aanbevelend, Wagen- en Carrosseriebouwer, WOGNUM. Reeds meer dan twee jaren ontwik kelt zich in Palestina een gunstige con- juctuur, welke nog eerder een toene mende verbetering t®ont dan een ver langzaming van het tempo. De schat kistontvangsten toonen een zeer gun stig verloop. In het financieele jaar, ge ëindigd 31 Maart 1935, bedroeg het be- grootingsoverschot 2 1/4 millioen Pale stijnsche ponden, hetgeen aan de alge- meene hegrootingsreserve wordt toe gevoegd, welke thans 4.750.000 be draagt.. De ontvangsten overtroffen de raming van het afgeloopen jaar met 2 mill., waartoe die uit invoerrechten alleen reeds ongeveer mill. bijdroegen Feitelijk ontvangt de regeering aan ih- Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan als COMMISSIONAIR in Paarden en Rundvee L. K. VADER, SCHAGERBRUG, STOLPEN. voerrechten bijna reeds voldoende om alle staatsuitgaven te bestrijden. De regeering is daarom reeds overgegaan zooals gemeld, tot verlaging van het invoerrecht op suiker, terwijl men ver wacht, dat ook de rechten op andere levensbehoeften, als die op thee en koffie spoedig verlaagd zullen worden. Het buitengewoon groote overschot van de staatsontvangsten en de toene ming van de invoerrechten zijn in de eerste plaats een gevolg van de groote immigratie. De cijfers voor 1934 zijn nog niet geheel bekend, maar het aan tal immigreerende Joden alleen be droeg reeds 50.000 tegen 38.000 in 1933 en 15600 in 1932. De totale Joodsche bevolking is gestegen van 200.000 op eind 1932 tot 300.000 eind 1934 lei-

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2