3 Luxe Paarden Gerstverbouwers! MAANDAG 2 SEPT. 1935. Medemblikker - Paarden- verloting Hoofdprijs: H.H. TER DEKKING BESCHIKBAAR STAMBOEKBEREN. P K O OIM A N ZITTING SPAART BIJ DE BOERENLEENBANK „WIERINGERMEER." TARWE SCHOONEN PROVINCIAAL NIEUWS. MERKWAARDIG AUTO-ONGEVAL TE NOORDSCHARWOUDE. Op den nieuwe provincialen weg van Noord- scharwoude naar Koedijk is een merkwaardig auto-ongeval gebeurd. Wonder boven wonder zijn geen persoonlijke ongevallen te betreuren. Op dezen weg reden twee auto's achter el kaar met flinke snelheid. De achterste wilde de voorste voorbijhalen, maar werd, volgens de verklaring van den bestuurder, door den voorrij dënden automobilist zoodanig gehin derd, dat hij van den weg werd gedrongen op den linker-grasberm. Daarna geraakte hij, zooals-de sporen in den berm aanwijzen, via den hoogen-grasbërm. weer op den weg, doch -eöödanig, dat hij aan de rechterzijde van den weg in 'dë sloot geraakte, na een slag over den kop te zijn gegaan. De chauffeur, een vertegenwoordiger van de Amst. Ballast Mij. te Amsterdam, slaagde er in door het portier raam uit het voertuig te komen. De voorrijdenden chauffeur reed door zon der zich om dén verongelukte te bekomme ren. Uit de verklaring van den heer van de A. B. M. aan de toegesnelde tuinders, die in de nabijheid op het land werkzaam waren, bleek, dat er een veete bestond tusschen bei den. De chauffeur, die doorgereden was, was ook handelsreiziger en zou hem hebben toe gevoegd, dat, als hij hem eens ontmoete, hij hem kapot zou rijden Het is natuurlijk niet bekend of hier eenige moedwil in het spel is: Wanneer de verklaringen van het slacht offer juist zijn, mag deze zaak wel eens na der onderzocht worden. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zijn de faillissementen van Th. B. Brand, café te Heiloo, rechter-commis- saris mr. Krabbe en curator mr. Leesberg en van J. Dekker, metselaar te Anna Paulowna, rechter-commissaris mr. Ubbens en curator mr. A. Veldman van Den Helder. Groote boschbrand op Texel. Heeft een geesteszieke liet bosch aangestoken Omstreeks 4 uur ontdekte Zondag morgen de heer Bakker, dat in de Staatsbosschen tusschen Mienterglop en Koogerweg nabij het Kamphuis „Bosch en Zee" brand was uitgebroken. Aangewakkerd door den harden Oosten wind greep het vuur zeer krachtig om zich heen, en bestond er alle kans, dat het geheele bosch-complex zou verlo ren gaan. Ondanks het vroege uur kwam van alle kanten hulp opzetten. Gelukkig, bedaarde de wind waar door het blusschingswerk veel gemak kelijker werd. Door het maken van tè- genbrand, het kappen van boomen en het graven van gangen om het bran dende gedeelte wist men den brand tot twee H.A. te beperken, die clan ook geheel kaal brandden. Om 7 uur was men den brand geheel meester. Daar de brand was ontstaan in 't midden van den nacht, en men op dit uur moeiijk aan 't achteloos wegwer pen van een. lucifer-of: sigaret kon den ken, vermoedde men direct kwaadwil ligheid. De politie stelde onmiddellijk ,een uitgebreid onderzoek in en mocht er in slagen als den dader aan te hou den een in de nabijheid van den brand wonende arbeider P. genaamd. Wen vermoedt, dat P. die reeds meer tan verstandsverbijstering leed, in 'n vlaag van waanzin deze daad verrichtte. De dader is onder politiegeleide naar el ders vervoerd. Denk om de belastingplaatjes. De arbeider A. T. te Schagerbrug ver miste van zijn rijwiel, dat hij tijdens zijn werkzaamheden langs den open baren weg „de Grootesloot" had ge plaatst, zijn belastingplaatje. Het door de politie ingestelde onder zoek had tot resultaat-, dat thans tegen een anderen arbeider procesverbaal werd opgemaakt. Deze ontkende echter het belastingplaatje ontvreemd te hebben. Tijdens het zwemmen is van het rij wiel van den 10-jarigen P. L. te Wie- ringen het rijwielbelastingplaatje ont vreemd. Een jongeman uit Den. Haag, van wien verjnoed werd, dat hij meer van deze verdwijning wist, werd gehoord. Echter het onderzoek had geen resul taat. ten. De kooplui klagen over den kwij nenden toestand van den handel, en spreken erover het land te verlaten. Bij de banken wordt de vraag naar pon den sterling dagelijks grooter. Bij gebrek aan portemonnaie of vestzak In Britsch Nieuw Guinea zullen nieuwe munten, een zilveren shilling, een nikkelen sixpence en threepence en een bronzen munt worden aangemaakt Zij zullen een gat in het midden heb ben. Dit wordt in 't algemeen gedaan, omdat de inlanders hun financiën bij gebrek aan portemonnaie of vestzak aan een plantenvezel rijgen en om hun hals hangend overal kunnen meene men. GEMEENTE ZIJPE. 'T ZAND. Afscheid dokter Oterdoom. In café de Wit te 't Zand had hef offi- cieele afscheid plaats van den populai- ren arts, dokter Oterdöom, die zich eenigen tijd geleden als schoolarts heeft gevestigd te Hilversum. Vertegenwoordigers van vrijwel alle te 't Zand en omgeving bestaande ver- eenigingen spraken dokter en zijn echt genoote waardeerend en hartelijk toe en menig stoffelijk huldeblijk werd den scheidenden arts aangeboden. Getroffen door al deze waardeering en hartelijkheid dankte dokter Oter doom stuk voor stuk de rij van spre kers. Het was een afscheid, dat ongetwij feld voor altijd zal blijven naleven in de herinnering, van hen, die er bij te genwoordig waren. KUiTENLANDSCH NIEUWS. Munitiefabriek te Addis Abeba. Wordt voor productie in orde gebracht. De munitiefabriek, die gebouwd is op last van den keizer, toen deze nog Ras Tafari was, en die langen lijd buiten gebruik is geweest, wordt thans met groote haast weder voor het bedrijf in orde gemaakt, aldus wordt uit Addis Abeba, aan de „Times" gemeld. De werkzaamheden vinden onder de groot ste geheimhouding plaats, de bewakers hebben opdracht, op ieder, die tot op het terrein zou willen doordringen, te schieten. Het hoofdgebouw is 60 me ter lang en 20 meter breed Er zijn ver- dér drie. bijgebouwen, die evenals het hoofdgebouw door een hooge prikkel draadversperring zijn omgeven. Voetangels, zooals voor wilde dieren worden gebruikt, worden in de Noor delijke provincie langs de lijnen, waar langs de Italianen waarschijnlijk zul len oprukken, uitgedeeld. Er worden enorme putten gegraven, die afgedekt worden met aarde en gras. In sommige streken stellen de inboorlingen op hun manier vallen op voor de Italiaansche vliegtuigen. Onder de buitenlandsche ingezetenen heerscht, naar men gelooft, ongerust heid. Verscheidene Amerikaansche en Engelsche missie-orden hebben zich .gereed gemaakt om het land te verla- Aan den dood ontsnapt. Toen Vrijdagavond omstreeks half zes de heer Raven, verslaggever van de Schager Cour., per auto van Wie- ringen huiswaarts reed, werd zijn wa gen even voorbij de sluis te Oudesluis door een vrachtauto, komende van het erf van de boerderij van Kater, mid den in de flank aangereden, met het 'ontstelllende gevolg dat de auto van den heer Raven in de vrij diepe sloot met de wielen omhoog kwam te liggen In een oogwenk wisten de bestuurder van de vrachtauto en twee helpers den wagen in de sloot overzij te krijgen, waardoor een portier open kon en zij den heer Raven konden redden. Ter nauwernood is de heer Raven hier aan den dood ontsnapt. De auto werd later per kraanwagen weggesleept. SCHAGERBRUG. Zaterdagavond j.1. hield de afd. „Zijpe en Omstreken", van de Holl. Maatschappij van Land bouw, eene algemeene vergadering in het lokaal van den heer S. Kuiper, slechts 10 leden waren aanwezig. De Voorz., de lieer H. Rezelman, opende de vergadering en riep allen 'n hartelijk welkom toe, in het bijzonder de heer Bürmann van Stompetoren, welke tot deze vergadering was uitge- noodigd om het nut van luchtbanden aan rijtuigen voor vervoer van land- bouw-producten, nader uiteen te zet ten De Secretars, de heer C. van der Sluijs, las de notulen van de vorige al gemeene vergadering, welke onver anderd werden goedgekeurd. Tot de ingekomen stukken behoorde o.m. de agenda voor de algemeene \er gadering. welke gehouden wordt op 18 Sept. a.s. in „Het Gulden Vlies" te Alk maar. De Voorz. deelde mede dat met de afd. Schagen was overeengekomen om voor dergelijke vergaderingen eerst ge zamelijk een conferentie te houden, We wachten dus een uitnoodiging van Schagen af en zullen de agenda op die conferentie dan bespreken, De heer G. Schuijt Kz. stelt voor het hoofdbestuur te vragen bij de Regee ring pogingen te doen het karnverbod op te heffen. Na hier geruimen tijd over gespro- te hebben, bleek dit voorstel geen steun te kunnen vinden en kwam dus niet in stemming. Wel waren allen er voor dat het Hoofdbestuur bij de Regeering zal aandringen om een karn vergun ning voor boterbereiding voor eigen ge bruik. Vervolgens deelde de secretaris eeni ge cijfers mede betreffende de melkbe perking. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding waren de heeren C. van der Sluijs (herkiesbaar) S. G. de Lange en G. Schuijt Kz. (niet herkiesbaar) benevens één vacature. Bij eerste stemming werden gekozen de heeren C. van der Sluijs, K. Win kel, C. Gutker en K. Francis. De rondvraag leverde geen stof tot bespreking op, zoodat de Voorz. het woord gaf aan den heer Bürmann ter bespreking van het onderwerp „Land bouwrijtuigen op luchtbanden,." De heer Bürmann deelde mede in hoofdzaak mededeelingen te zullen doen uit eigen ervaringen, daar door hem eenige wagens zijn uitgerust met luchtbanden. Bij droog weer. zegt spr., trekken wagens met luchtbanden veel lichter, dan die met ijzeren banden, b.v. een wagen op ijzeren banden be last met 1000 Kg., trekt zwaarder dan een wagen op luchtbanden met 'n last van 1800 a 2000 Kg. Ook bij nat weer blijft de trekkracht van de luchtband veel lichter dan de ijzeren band, ter wijl de luchtband niet aanhangt en men dus geen klei van de wielen heeft te schrapen, als men op de openbare weg komt. Bij hevig regenachtig weer is het natuurlijk uitgesloten dat men gaat rijden. De luchtband laat bijna geen of in het geheel geen spoor het bouwland achter, terwijl een wiel met ijzeren band vele malen diep in den grond dringt. Als men de lucht band niet te sterk oppompt, heeft deze een breed draagvlak en blijft evenwel zeer licht te trekken. Spreker noemde het volgende voorbeeld: met een wagen op ijzeren wielen vervoerde hij voor heen met 3 wagens 40 a 45 ton bieten van zijn land naar de schuit en nu met 3 wagens met luchtwielen 60 ton. Verder is de lossing veel gemakkelij ker dan van de gewone boerenwagens, wegens de lagere bouw. Met één paard bespannen vervoerde Spr. op twee wagens met luchtbanden 4000 Kg.: s>,a*:>, wat zeer gemakkelijk getrokken $erd. Bovendien heeft men bij het rijden van grïim, als de af stand niet te groot is, niet te ponderen, daar de vracht veel vaster licht door het minder schokken en schudden dan op een gewone boerenwagen. VERLOREN 1 Pak pudding, (Vixtrix Alk- De kosten zijn natuurlijk in den te- bonbonschaaltjes (St A. Pa- ■nwnnidimn HïH „»n „V™. hnl»™ r_°chie) 4 doozen boomschorschocolade, (de ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Brandmeldingi Met ingang van he den kan brandmelding weder geschie den Havenstraat 17, bij den veldwach- tei P. Kramer. Bij aiwezigneid van den veldwachter brandinelden bij den heer J. J. Aspers, hoof dórandmëes ter, Torenstraat Middenmeer. Telefonische melding blijft onveran derd no. 19. SLOOTDORP. Een noodschoot. Schreven wij reeds eenigen tijd terug dat de scholen overbevolkt waren, en daardoor noodwendig het onderwijs een beetje in de knel geraakte, thans komt daarin verbetering. Het gebouw voor Maatsch. werk zal tijdelijk in gebruik worden genomen als lokaal. Ook een leer kracht zal aangesteld worden. genwoordigen tijd, van groot Maar als men nog een goede wagen heeft, kan men deze met weinig kosten laten ombouwen voor liet gebruik met luchtbanden. De luchtband is heele maal niet duur, daar het absoluut niet noodig is nieuwe banden aan te schaf fen en men heel goed kan volstaan met afgedankte banden van auto's en autobussen. Deze banden zijn voor ons bedrijf uitnemend geschikt en hebben nog een zeer langen levensduur, daar zij bijna niet slijten. Ook voor de graanmaaier is de lucht band aan te bevelen, daar deze niet slipt en heel gemakkelijk door één paard getrokken kan worden. De resultaten welke met de lucht band te bereiken zijn, zegt de heer Bür mann, zijn deze, dat men met één paard evenveel en soms meer vracht kan vervoeren dan anders met twee paarden. Economisch geeft her een groote tijdbesparing en is men soms met minder arbeiders en minder paar den, eerder klaar. Door de_ aanwezigen werden verschil lende vragen gesteld en door den heer Bürmann naar genoegen beantwoord, waaruit bleek, dat de luchtband steeds veel voordeeliger is dan de ijzeren band, terwijl de aanschaffings kosten niet hoog zijn. De heer Bürmann erkende dat ieder zijn eigenaardigheden en verlangens heeft omtre.nt den bouw en inrichting der wagens. Een uniforme wagen zou wel aanbevelenswaardig zijn, maar dat stuit op vele persoonlijke bezwa ren. De heer Bürmann noemde een adres waar hij met veel succes een en ander had laten vervaardigen en deze per soon zal wel genegen zijn alle ge vraagde inlichtingen en prijzen te ver strekken en zal ook wel in de Zijpe met een wagen willen demonstreeren, zoo men hem hierom verzoekt. Op voorstel van een der leden werd toen besloten bedoelde persoon te ia- ten komen met een of meerdere wa gens, op de tentoonstelling op 16 Sep tember a.s. Na een hartelijk woord van dank aan den heer Bürmann voor zijn duide lijke, eenvoudige wijze van uiteenzet ting en voorlichting, sloot de voorzit ter de vergadering. belang. Jong wormerveer) en 1 mand bloembollen (blauwe zwaan), tusschen Slootdorp en Mo nument afsluitdijk. Van de goederen is door eenige personen één en ander opgezocht, wat gezien is. Degene, die dit heeft waargenomen gelieve zich te vervoegen bij de Politie te Slootdorp. ONGELUK. Het aantal ongelukken in de polder is niet zoo gering. Zoo nu weer is j.1. Zaterdag op het bedrijf van den heer Beu- kema. L. Sauwen van een graanwagen geval len en kwam zoo ongelukkig terecht dat hij op twee plaatsen zijn arm brak. HERDENKINGSAVOND 31 Aug. Evenals 't vorige jaar hoopt ook dit jaar de Chr. Oranje Vereen, op 31 Aug. te Slootdorp een herdenkingsavond te organiseeren ter eere van de verjaardag van H. M. de Koningin. Gezien het varieerende programma kan het een mooie avond worden Als spreker hoopt op te treden de heer E. H. Bos uit Den Helder, terwijl de Zangvereen. „De Lof- stem" van Breezand verschillende zangnum mers ten beste zal geven. Verder zal het mu ziekcorps Soli Deo Gloria voor het muzikale gedeelte zorgen, om tenslotte nog te vermel den dat dit alles door declamatie afgewisseld zal worden. Er zal dus zijn voor „elk wat wils" en daar om allen Zaterdagavond naar Slootdorp. Geen entrée's, bus vanaf Middenmeer i Zie adver tentie in het nummer van Vrijdag a.s.: Amerikaansch bezoek aan den Wie- ring er meerpolder. Een 20-tal Ameri kaansche hoogleeraren en directeuren van landbouwproefstations heeft een bezoek aan den Wieringermeerpolder gebracht. Het doel van dit bezoek was om de bodemkundige vraagstukken, die zich bij het in cultuur brengen van de jonge Zuiderzee-gronden voordoen-, te bestudeeren. De bezoekers werden rondgeleid door dr. D. J. Hissink, directeur van het bodemkundig instituut te Gronin gen en ir. Harmsen te Medemblik. AANGIFTE BIJ DEN HEER J. POT vóór 10 uur v.m. PRIJZEN Tuigpaarden f 25, i 15, f 10, en f 5.-. 2 W-jarige paarden f 10.- en I 5.-. 1 W-jarige paarden f 10.- en f 5.-. Veulens f 10.- en f 5.-. Aangespannen schoonste geheel f 10. De aankoopcommissie der Paardenverloting zal op deze keuring de hoofdprijzen voor de a.s. verloting trachten aan te koopen. Op Woensdag 2 October 1935 trekking zonder uitstel van de groote goedgekrd. bij Min. Besluit van 30 Januari 1935 Dep. Van Just. 2e Afd. A. No. 887. VOORTS PAARDEN, VEULENS, RIJWIELEN, STOFZUIGER ENZ. Prijs per lot f 0.50. Dit jaar slechts 10.000 loten. Het Bestuur van de Harddr. Ver. „Prins Hendrik" Medemblik. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. B.K.C.-Nieuws. Adspiranten. B.K.C a- Succes a 8—0 B.K.C. b-Succes b 0-1 B.K.C. I-Alcmaria 2 3-5 B.K.C. 3— Atlas 2 1—6 B.K.C. Combinatie-Atlas combinatie 3-0. Successen van D.OJLE.V. Op de Zon dag gehouden athletiekwedstrijden te fcint Maartensbrug behaalde D.O.K.E.V. 11 prijzen. Bravo D.O.K.E.V. Weer boven water. Sinds voiige Woensdag was de muziekman T. B. niet meer in zijn kosthuis terug geko men en men begon reeds aan een on geluk te denken. Doch heden Maan dag is Tijs weer in zijn kosthuis gear riveerd en zal hij zijn klanten wel weer bezoeken. Een mishandeling Naar geruchten zou Zondagavond H. J. door een,viertal dronken personen zijn mishandeld. We hopen nadere mededeelingen hier omtrent in ons volgend nummer te kunnen geven. Zwemfeest Ouide Veer. Onder echt zo merweer zijn de eerste zwemfeesten van de jonge zwemclub Oude Veer Zondag goed geslaagd. Er was veei belangstelling, terwijl de verrichtingen oed waren te noemen, bovendien was de regeling in de puntjes verzorgd. Loop der bevolking. Ingekomen Mej. R. Compagne van Bloemendaal N. K. Slikker van Winkel T. Vlas van Wieringen mej. J. Leijenaar van Haarlem R. Molenaar en echtg,. van Heerhugowaard mej. C. H. Huijgens van Haarlem mej. N. Bakker van Schagen mej. A. Komen van Zijpe. Vertrokken. A. A. Schouten naar Haarlem N. Zwarthoed en gez. naar Edam W. R. Claij—Fijnheer en kind naar N.-Niedorp S. Koopmans—Wig"- gers naar Den Helder mej. D. Schou ten naar Den Helder mej. G. Arnold naar Purmerend. In plaats van kaarten. Ondertrouwd SJOUKE VEENSTRA en GEESJE ZU1DEMA. j§ Slootdorp, (Wieringermeer) 23 Augustus 1935. Huwelijksvoltrekking Zaterdag 7 Sept. a.s. 2 GROOT-YORKSHIRE Zeugen worden op verzoek gehaald en weer thuisgebracht. P. LAAN, Noordstroe, Wieringen. Aangiften v. Brouwgerst, t.w. Spratt Archer, Princesse, Kenia en Mansholt- gerst, wordt VANAF HEDEN inge wacht bij te Anna Paulowna Telefoon no. 10. Verzoeke vóór 8 Sept. opgave van gedorschte partijen. Voor de Comm., P. KOOIMAN. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Wieringermeer. DONDERDAG 29 AUG. nam. 2 tot 4 uur door Dr. HOOGKAMER in het wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk. ZITTING TE SLOOTDORP Dinsdags van 7 tot 8'/i uur. MIDDENMEER Donderdags van 7 tot 8 uur. Kleinste inlage één gulden. BURGERLIJKE STAND. Geboren Janke, dochter van J. v.d. Vaart en G. de Jong. Ondertrouwd: L. Meeldijk en P. Koop man. Getrouwd J. C. de Schipper en F. R. Plagmeijer G. J. van Wees en E. opG. Groot F. A. van Stein en G. A. Looijesteijn. Overleden: P. Ferwerda, oud II jr. T. Schagen, oud 80 j. J. Schaap, oud 72 jr. mej. M. A. van Rossum, oud 21 jaar. Politie. Verloren: een heerenhor toge, een rijwielplaatje. Bouwvergunning. B. en W. verleen den vergunning aan W. Waiboer tot het bouwen van een benzine-laadstation aan den Amsteldiepweg aan J. L. Quist voor een landarbeiderswoning aan den Kerkweg aan J. per, idem, aan den Stoomweg V. v.d. Berg voor een schuur aan den Balgweg aan T. Houtlosser verande ring van woonhuis met winkel aan de Molenvaart en K. Stins voor een schuur aan de Molenvaart. VOOR BILLIJKE CONDITIES. P. KOOMEN Sr. SPANBROEK. Slechts 13 K.M. van Middenmeer. Vraagt onze prijzen voor ZAAIZADEN EN KUNSTMEST. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt Alkmaar, 23 Aug. 1935. Op de heden gehou den kaasmarkt waren in totaal 62 stapels, wegende 135000 Kg. kaas aangevoerd, waar van de prijzen als volgtFabriekskaas 41 stapels Kleine f 17 en 1 stapel Commissie f 14.50. Boerenkaas 4 stapels Kleine f 15 en 16 stapels Commissie f 16. Alles met rijks- merk. Handel goed. De Graanmarkt. Alkmaar, 23 Aug. 1935. Op de gehouden Graanmarkt waren in totaal 1479 H.L.'s aan gevoerd als 5 H.L. rogge f 6.40 243 H.Lj gerst f 4.25 a 4.75 420 H.L. haver f 6 a 6.50 12 H.L. boonen, w.o. bruine f 14 a 16 en witte boonen f 14 a 1578 H.L. karwijzaad f 18 en 721 H.L. erwten, w.o.kleine groene f 9.50 a 9.75 groote groene f 7.50 a7.75 grau we f 15 a 24 Vale erwten f 10 a 16.50 Alles per 100 K.G. Handel goed. De Veemarkt. ALKMAAR, 26 Aug. 1935. Op de ge houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 107 Vette koeien f 95- f 180, handel stug 53 kalveren Gras Vette kalveren f 28- per Kg. f 0.40-f 0.60 50 Nuchtere kalveren slacht f 6-f 14 8 Vette Schapen f 12-f 15 272 Vette varkens zware per Kg. f 0.38-f 0.42, han del matig. jweg aan J. GEMEENTE WIERINGEN. Doopsgez. Jongerenkring. Vrijdag 30 Augustus 's-avonds 8 uur bijeenkomst. Succes-Nieuws. Zondag a.s. gaat Suc ces I op bezoek naar S. V. V. I in Sche- veningen. S. V. V. I speelt in derde klas K.N.V.B. en eindigde vorig jaar op de 2e plaats, dus kan beschouwd worden als een extra zwaren tegen stander. Met het oog op a.s. competitie welke over 14 dagen zal aanvangen, is dti nog een uitstekende oefenwedstrijd en zal Succes flink aan dienen te pak ken om Zondag een behoorlijk figuur

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2