I- 2f< JAARGANG DINSDAG 17 SEPTEMBER 1935 No. 74 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE POSITIE VAN DEN GULDEN. UIT HEEL HAAR HART! ITALIË OVERWEEGT VERLATEN VAN DEN VOLKENBOND. LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. ■W1ERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN I BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm, No. 19. ADVERTENTIëNj Van 1 5 regels t 0.50 Iedere regel meer f 0.10 „De Nederlander" (e.-h.) behandelt onder het hoofd „monetaire discussie" o.a. de vraag, welke maatregelen, be halve disconto-verhooging er genomen kunnen worden ter bescherming van den gulden tegen aanvallen, gelijk er in Juli van dit jaar op gericht zijn. De door „De Tijd" (r.-k.) aanbevolen mid delen, die dit blad reeds in Juli toege past had willen zien, n.1. tijdelijk stop zetting van den wisselhandel, verbod van kapitaaluitvoer en tijdelijke slui ting der effectenbeurzen gaan „De Ne derlander" te ver. Zij zouden het heele geld- en beursverkeer volslagen hebben lamgelegd. Het blad vervolgt dan „Of de Regeering in Juli reeds op het punt gestaan heeft het niet hij disconto verhoogingen te laten, weten wij niet, maar publiek werd in elk geval de waarschuwing van Minister Oud, dat zoo noodig tot drastische maatregelen zou worden overgegaan. Of die maat regelen reeds geheel uitgewerkt op pa pier staan, zoodat ze elk oogenblik in hun volle kracht effectief zouden kun nen worden, weten wij wederom niet en wordt door sommigen zelfs betwijfeld. Mocht inderdaad slechts met 'n dreig woord geschermd zijn, waarachter nog geen volledig verdedigingsplan kant en klaar ligt, dan zou de Regeering in dezen zeker wel in gebreke gesteld moe ten worden. Men zou dan mee recht kunnen vragen, of de Regeering hét met de verdediging van den gulden wel ernstig meent. Indien over dras tische maatregelen nog overleg moet worden gepleegd eerst wanneer het in Juli gebeurde zich herhaalt, dan komt men te laat en ziet men de schepen met goud beladen reeds weer voor zijn oog wegvaren. De goudreserve is dan nutteloos weer verder aangesproken en de winst, die bij een eventueel onver mijdelijk blijkende devaluatie van den gulden uit de herwaardeering van het goud aan den Staat ten deel zou val len, verdwijnt dan in de zakken van de speculanten en kapitaalvluchtelingen. Met disconto-verhooging en kalmeeren- de redevoeringen zal in de toekomst bij een nieuwe golf van wantrouwen denke lijk wel niet kunnen worden volstaan en het valt te begrijpen, dat sommigen de vraag opwerpen, of de Regeering misschien ook verstandig zou doen maar reeds nu het kapitaaiverkeei met het buitenland eenigermate te reg- lementeeren. De tegen den gulden wer kende krachten, zoo constateert men, worden eerder nog sterker dan zwak ker en immers gouverner c'est pré voir. Dat echter de autoriteiten thans niet volkomen paraat zouden zijn om bij het eerste onraad onmiddellijk toe te slaan, wil er bij ons niet in. Het monétaire vraagstuk blijft te on zent aan de orde en blijft roepen om een definitieve oplossing.! Een zekere devaluatie van onze munt schijnt ve len onvermijdelijk wanneer de huidige verwarring en afsluiting op interna tionaal valuta- en handelsgebied niet betrekkelijk spoedig voor ordening en ontspanning plaats maakt. Indien de gulden tenslotte betrokken wordt in een algemeen definitief valuta-ac coord, waarbij de onderscheidene natio- FEUILLETON. Roman door RfNé BAZIN. Nadruk verboden. Zijn vader en moeder stonden met de drie kinderen op het hoogste heuveltje der weide een kleine zwarte vlek in die wijde zee van gras was dat steeds kleiner wordende groep je. Zij keken hoe de sloep zoopas van den oever losgemaakt, afdreef en weggleed naar het ruime sop. Hun zoon en hun vermogen ging daar heen, zich overgevend aan de wis selvalligheden der zee. Mooi was de sloep, betaald met zooveel vermoeienissen en nacht waken. Haar voorsteven doorkliefde het licht, het licht der lucht, het licht des waters en zonder de krans van schuim die achter haar aan trilde als de afgebroken helft van een bruidsbouquet, wist men niet waar het eene ophield en het andere begon. De mast kraak te van plezier onder het gespannen zeil, als had hij het gewicht zijner bladeren van voor heen teruggekregen. Men hoorde zijn kreet van jeugd en overmoed. Zijn fijne spits boog en wierp den lauriertak die er aangebonden was naar achteren. De romp was heelemaal zwart met een rooden band, rood als het bloed uit wonden. In de bocht van het groote zeil en op de brug stonden zes makkers van VtlMin», dl» hem uitgeleide deden tot aan de nale munten weer in vaste verhouding tot elkaar worden gesteld en een ze ker systeem wordt aangenomen, waar in het goud weer een bepaalde func tie krijgt, dan zal de huidige goud- waarde van den gulden misschien wel niet geheel intact kunnen blijven. COMPROMIS - OPLOSSINGEN ONAANVAARDBAAR. In den miniserraad heeft Mussolini verslag uitgebracht over den millitairen en den po- litieken toestand en het Italiaansche stand punt uiteengezet inzake de redevoeringen van Sir Samuel Hoare en Laval, waarbij hij hulde bracht aan de hartelijke woorden van den Franschen minister ten opzichte van Italië. De raad onderzocht de mogelijkheid van een eventueel verlaten door Italië van den Volkenbond. De ministerraad heeft telegrammen van bijval en begroeting gezonden aan den opper bevelhebber van de Italiaansche troepen in Afrika generaal De Bono. De voorbereidingen in Oost-Afrika worden met den grootsten spoed voortgezet om Italië te beveiligen tegen de sterkere Abessinische strijdmacht welker mobilisatie reeds verwe zenlijkt is. Met het oog op de aan den dag tredende onrust, die in kringen van politieke vluchte lingen uit Cyrenaica heerscht, is ter verdedi ging van de Italiaansche kolonie Lybië ver sterking in aantocht. Op grond van statistisch materiaal had Mussolini ervaren, dat de sterkste van de Ita liaansche weermacht te land, te water en in de lucht zoo groot was, dat op iedere bedrei ging, van welken kant zij ook mocht komen, geantwoord kon worden. GROOTE SENSATIE TE GENEVE. De speciale correspondent van Havas te Genève deelt mede, dat het bericht, dat de Italiaansche ministerraad in zijn bijeenkomst van Zaterdagmiddag overwogen heeft zich eventueel uit den Volkenbond terug te trek ken, te Genève bekend werd bij het begin van de Volkenbondsvergadering van Zater dagmiddag. Het veroorzaakte daar vanzelfsprekend groote sensatie. ITALIË MEENT DAT HET EVENT. SANCTIES WAARDELOOS ZAL KUNNEN MAKEN. De verklaring van den Ministerraad, dat een compromis onmogelijk is, is reeds een weigering bij voorbaat van elk voorstel, dat de commissie-van-vijf mocht doen en waar bij niet ten volle met de Italiaansche belan gen rekening zal worden gehouden. In het algemeen neemt men aan, dat de Italiaansche regeering in geen geval zou wil len ingaan op eenig voorstel, dat, om van kracht te worden, ook onderteekend zal moe ten worden door een vertegenwoordiger van Abbessinië, daar men aan dat land alle ver trouwen ontzegt. Met andere woorden voor Italië komt alleen in aanmerking een voor stel, waarbij over Abessinië beslist wordt, zon der dat dit land zelf zeggenschap zal hebben over het document, waarbij zijn lot wordt be zegeld. Men is hier nog steeds de meening toege daan dat Frankrijk in geen geval bereid zal blijken mee te werken aan sancties tegen Italië. Nog steeds acht men het dus buiten gesloten, dat de eenstemmigheid bereikt zal kunnen worden, die noodig is opdat de Vol kenbond represaillemaatregelen van welken aard ook, kan nemen. Frankrijk, Oostenrijk en waarschijnlijk ook de Baltische staten zouden, naar men aan neemt, er tegen zijn voorts is men overtuigd, dat Italië in staat zou zijn, alle eventueel door den Volkenbond genomen maartegelen te doen mislukken en dit heeft, zooals uit het communiqué blijkt, de Duce ook heden in den ministerraad aan de hand van gedetail leerde gegevens uiteengezet. Men rekent er vooral op dat geen ander land, ook Engeland niet, tegen Italië zou opgewassen zijn in de luchtoorlog. De Italiaansche luchtvloot zou bovendien in staat zijn om de Engelsche vloot basis van Malta vrijwel tot werkeloosheid te doemen. Voorts is nog bekend gemaakt, dat de kerke lijke autoriteiten hebben goedgevonden, dat voor a.s. algemeene oproep van alle leden der fascistische organisaties ook de klokken van alle kerken zullen worden geluid, bij wijze van signaal. toen hij op de fiets een autoband ver voerde, door een vrachtauto aangere den, met gevolg, dat zijn rijwiel ernstig beschadigd werd. Het voorwiel werd in elkaar gereden. Gelukkig kwamen echter geen persoonlijke ongevallen voor, zoodat de schade zich bepaalde tot het beschadigde rijwiel. De aanrijdende auto reed door. Zuidscharwouide. Een fruitdiel. Uit den tuin van den notaris te Zd-Schar- woude zijn des nachts een paar man den appelen en peren gestolen. De po litie heeft dit zaakje in handen en is de vermoedelijke dader op het spoor. Wijziging van het mengpercentage van boter en margarine. In verband met de wijzigingen, welke ten aanzien van de boterpositie zijn in 'getreden, is bepaald, dat ingaande Maan dag 16 Sept. het mengpercentage van boter in margarine wordt terugge- j bracht van 25 op 10 pCt. Verder is de heffing op de boter voor de productie vanaf 15 Sept. verlaagd tot 95 cent per Kg. PROVINCIAAL NIEUWS. WANDELSPORT. N.U.W. Propaganda-marschen. Naar wij vernemen, zal zoowel Zater dag, den 28sten als Zondag, den 29sten September, het parcours loopen van Hoorn, naar Hem en Venhuizen en via den Hout naar Hoogkaspel, waar in café BANTAM de officieele rust wordt gehouden. Na de rust wordt door West woud, Ooster- en Westerblokker naar jhet punt van vertrek teruggekeerd. Het inschrijfgeld is zoo laag mogelijk gehouden, ten einde velen in de gele- genheid te stellen aan deze Proganda- marschen deel te nemen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Penningmeester van de H.W.V. „U.a.I., S.O.S.", den heer H. v.d. Bosch, Nieuwsteeg 11», voor wat de deelnemers buiten Hoorn betreft. De Hoornsche deelnemers kun nen zich laten inschrijven bij den heer W. Koster, Merenstr. 25. HOORN. Bot en. schol. De vangst van bot en schol op het IJsselmeer, een be langrijke bron van inkomsten op de Zuiderzee, is thans vrijwel gehee) af- geloopen. Door het mindere zoutge halte van het water schijnt deze visch soort er niet te kunnen leven. Door een 14-tal vaartuigen werd slechts 10 pond bot aangevoerd. De vangst bepaalt zich dan ook vrijwel uitsluitend tot aal, waarvan 936 pond aan de veiling kwam. SCHELLINKHOUT. De buit was niet groot. In het hulppostkantoor al hier is ingebroken. Door openschuiven van een bovenraam hebben onbevoeg den zich toegang tot het kantoorlo kaal verschaft. Er wordt slechts een be drag van circa 60 cent vermist. Zuidscharwoude. Aangereden. Het zoontje van den heer D. alhier werd zee Jean, Michel, Césaire, Mathieu, Pierre en Guillaume, allen van denzelfden leeftijd, al len zonen der Loire. Hij zelf stond aan het roer, blootshoofd, het lijf gesloten in het zeemansbuis, en daar hij alles vaarwel gezegd had, wendde hij zich niet meer om, om niet week te worden, en staarde hij vooruit. .Vaarwel, lange Etienne, vaarwel gij die netten en angels uitwierpt in de meest onbe kende streken van den stroom vaarwel gij, die met één arm een platte boot door wind en winterstormen heenstuurdet, goede werker, broodwinner, trots der nederige hut van Mauves Vaarwel gij, dien het een lust was nader te zien komen en grooter te zien wor den op de achterplecht uwer sloep, als gij van de eilandjes terugkeerdet met versche visch en van verre riept„Goede vangst, vrienden, goede vangst Vaarwel kind, vaarwel, broeder, vaarwel vreugde Reeds had de mooie sloep in de volle Loire haar weg genomen. Zon en wind vulde haar fokzeil, groot zeil en marszeil. De lieden van Trentemoult, echte kenners, zeiden - Wie is dat Prachtig getuigd Mooi schip Zij stevende langs de schoeners en brikken, die daar gemeerd lagen, en de matrozen zei den op hun beurt Dat zal wel een jacht zijn. Er zijn zeven man aan boord, dat is te veel voor haar groot te. Neen, het was maar een Loire visscher,. wien een wanhopige liefde naar de wijde zee dreef. Toen zij het witte huis schuins voorbijvoeren, namen de zes makkers den hoed af. De lange Ettienne verroerde zich niet. Hij vroeg niet „Is zij er Al zou zij hem op dat oogenblik met een gebaar harer blanke handen geroe pen hebben, hij zou toch zijn weg vervolgd hebben. Maar Htnriette zag hem. Zij had twee uur vrij-af gekregen van mevrouw en was tot aan het eind van Chantenay geloopen, omdat men daar het verst zien kon over de Loire. Daar stapte zij haastig voort over een pad langs den oever, om hem voor te zijn en langer het beeld van haren vriend voor oogen te heb ben. Want als zij onder het loopen haar hoofd omwendde, zag zij de mooie sloep snel nade ren, voortgestuwd door bries en stroom. De zes jonge mannen zongen, toen zij de Loire afzakten. Zij hoorde hunne stemmen. Noch zij, nog lange Etienne konden die tengere, zwarte gestalte herkennen, zij scheen een arbeidster of arbeidersvrouw die verloren ging in die uitgestrekte wijde vlakte. Zij wa ren haar weldra voorbij. Het was haar, als viel op haar, door de blauwe ruimte heen, de schaduw van voorboeg, mast en zeil, de scha duw van Etienne. Nog eens wilde zij hem zien, die vertrekken ging om haar, die niet mee zong met de anderen, maar als een stand beeld zoo onbewegelijk aan het roer stond. Maar de wind stak op. De voorsteven stampte bij de eerste groote golven van het water, voorboden der verre zee, die haar eigendom kwam zoeken. Het zeil helde over. Het scha duwbeeld der mannen werd al kleiner er kleiner. Zij vormden niets meer dan een niet te onderscheiden groep op de brug, die smal ler scheen dan een dennennaald. De laurier tak boven aan den mast bewoog heen en weer als een ten afscheid wuivende hand. En alles verzwond in het licht. Etenne had niets gezien. Tegen den avond ontscheepte hij de zes kameraden, die hem vergezeld hadden, en! nam de bemanning aan boord, die hij reeds j lang te voren had aangeworven. Toen al de: sterren schenen in den diepblauwen nacht, wendde hij, die geen liefde gevonden had, hij,1 wien geen enkel oogenblik, van de weide van Mauves af tot aan de rotskust van Salnt-Marc toe Henriette uit de gedachte wa« geweest, BINNENLANDSCH NIEUWS. De inbraak te Krimpen aan de Lek. Brandkast gevonden.: Eenige weken geleden is, zooals men zich zal herinneren, bij den landbou wer N. de Jong te Krimpen aan de Lek ingebroken, waarbij, terwijl de bewo ners op de bovenverdieping sliepen, de geheele brandkast met inhoud uit het huis werd gesleept. Van de daders van deze inbraak heeft men tot dusverre niets ontdekt. Thans is de ontvreemde brandkast echter gevonden. Vrijdagavond was de landbouwer be zig op ongeveer 50 M. afstand van zijn woning in de daar loopende sloot een schouw te verhalen. Hierbij stootte hij op een hard voorwerp, dat bij onder zoek de gestolen brandkast bieek te zijn. Zaterdagmorgen is de kast, die ge heel onder water lag, op het droge ge bracht en is in tegenwoordigheid van den burgemeester en de politie een on derzoek ingesteld. De kast was door de dieven geforceerd. De daders hebben al leen het baar geld tot een bedrag van ongeveer f 2000, dat in de brandkast was geborgen, medegenomen. De overi ge waardestukken en papieren hadden zij in de kast gelaten. Het schaap in eere hersteld. Het Gooiscbe heidelandschap mist sinds twintig jaar een zijner karakteri stieke verschijningen het schaap. De Vereeniging van Vrienden van het Gooi reservaat wil het schaap weer in eere herstellen en is een kudde van 80 stuks, welke in Velp is gekocht, feeste lijk uit Gelderland ingehaald. Op de heide tusschen Hilversum en Loos- drecht bij den betonweg was zeer veel belangstelling van de zijde van het pu bliek en van bekende Gooiers. De voorzitter van de vereeniging, de heer G. C. de Vlugt, hield een toe spraak, waarin hij het doel van de ver eeniging uiteen zette en de hoop uit sprak, dat deze aankoop door meer zal kunnen worden gevolgd. De burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes, heeft als gedelegeer de van het bestuur van het Gooische reservaat de schapen met vreugde be groet en voor het reservaat aanvaard. De dieren werden uit den veewagen in de heide losgelaten en onder geleide van een schaapherder en zijn hond, als mede van het publiek, werd de eerste tocht ondernomen. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Aankomst op 26 September Naar men meldt ligt het in het voor nemen van H.M. de Koningin, zich op Donderdag 26 September naar Araster dam te begeven voor het jaarlijksch be zoek aan de hoofdstad. Einde van den Zomertijd op 6 Oei. a.s. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft in een circulaire aan de ge meentebesturen er nader de aandacht op gevestigd, dat dit jaar de zomertijd zal eindigen op 6 October, des vooimid te 3 uur. KUITENLANDSCH NIEUWS. Belgische officieren te Dzjiboeti aangekomen. Verscheidene Belgische bladen be vestigen het bericht uit Engelsche bron dat negen Belgische reserve-officieren die hun diensten ter beschikking van Abessinië hebben gesteld, te Dzjiboeti zijn aangekomen. Volgens nadere bijzonderheden, die in verscheidene dagbladen, o.a. de „Indépendance Beige" zijn gepubli ceerd, gaan deze officieren voor eigen rekening en risico naar Abessinié Zii zijn van alle militaire verplichtingen vrijgesteld, en volgens contract zullen zij ingeval van vijandelijkheden met Italië deel uitmaken van den generalen staf van den Negus. Oorlog verwacht op 26 Sept. Engeland zou er bij betrokken worden. In politieke kringen te Addis Abeba is men van meening, dat, ondanks de bemoei-ingen van den Volkenbond on van Engeland, Italië den 26 Sept. den oorlog zal beginnen. Men houdt er rekening mede, dar ook Engeland in den oorlog verwikkeld zal worden en dat het zwaartepunf van den oorlog naar Egypte zal worden ver plaatst. De echtgenoote van den Engelschen gezant heeft groote voorraden verhand- stoffen voor het Abessinisch Roode Kruis besteld. De Italiaansche gezant heeft bij de Abessinische regeering om militaii ge leidee verzocht voor de naar Addis Abeba teruggeroepen consuls. Toestand generaal Virgin verergerd. De toestand van den kortgeleden ziek geworden Zweedschen generaal Virgin, die een der raadslieden van den keizer van Abessinië is, is in zooverre verergerd, dat zijn hart het klimaat van Addis Abeba niet meer verdagen kan, zoodat hij waarschijnlijk binnen kort naar Europa zal moeten terug- keeren. Het is nog niet bekend, wie zijn op volger zal zijn. De Italiaansche consul, baron Muzzi Falconi, die zich zelf kortgeleden bij van Addis Abeba niet meer verdragen ernstigen schotwond heeft toegebracht, is met zijn echtgenoote naar Italië vertrokken. De koning van Jemen heeft ieder Mohammedaan verboden in geval van oorlog tegen Abessinië te strijden en heeft gedreigd met inbeslagneming van het vermogen indien in strijd daar mede wordt gehandeld. den steven naar de volle zee en zocht het ruime sop Dienzelfden avond, op het uur dat de zon onderging, begaf Henriette zich naar den ouden priester die haar leidsman was. Hij ontving haar in zijn tuin bij den ceder wiens takken tot over den weg van la Hautierè reikten. Het fabrieksvolk kwam langs en het opgejaagde stof viel weer neer tusschen de seringen en vlierstruiken, die zelfs in dit sei zoen grijze bladeren hadden. De priester sloeg er geen acht op. Hij luisterde naar Henriette, hij luisterde naar de menigte, en hij vereenig- de in zijn geest, de roeping van de eene met de ellende van de andere. Een van zijn liefste wenschen scheen op het punt te worden ver wezenlijkt. Hij zou een maagdelijke ziel tot zijn armen kunnen voeren, een die door het leven geleerd, door smart gelouterd in staat was de verleidingen der wereld te naderen zonder er door besmeurd te worden. Het is goed, ziet gij, dat gij zoo geleden hebt. Een hart dat geleden heeft, is ontvan kelijker voor de^smart van anderen. Wanneer gij zult gaan, tot hen die daar voorbij gaan zooals het uw plan is, mijn kind, luister dan naar de raad van een oud man, die maar een verdriet heeft, dat hij geen kracht genoeg meer bezit om zich geheel te kunnen geven. ,Het middel voor de kwalen van dezen tijd hoeft niet gezocht te worden. Het bestaat, het is de gave zichzelf te geven aan hen die zoo diep gevallen zijn, dat zij zelfs geen hoop meer hebben. Maak uw ziel groot. Bemin ze allemaal, wat zij ook doen. Vergeef hun, hoe dom zij ook zijn. Zij weten niet beter. „Het familieleven onder de armen is zeer afgenomen. De fabriek, de groote afstanden, de kroeg, de losbandigheid die daaruit voort komt, zijn de oorzaken dat veel mannen nau welijks hun kinderen kennen, en dat er veel wezen zijn, die toch nog een vader en moeder bezitten. Juffrouw Henriette, wordt gij de beschermster dier kleintjes. Wordt de vreugde, de band in die ontelbare, uiteengerafelde familie. „Wijs hen pas op hun plicht, als zij getroost zijn. Breid uw armen wijd uit, opdat zij er in kunnen vluchten. God schimpt nooit. Zijn verwijten klinken altijd vol medelijden. Hij heeft zelfs de zonden van den geest verge ven herinner u datMaar nog vaker vergaf hij de zonde van het hart en van het vleesch „Gij zult vreugde in u voelen trillen, om geluk dat toch het uwe niet is. Zij zult de zoetheid smaken van tranen met een ander geschreid. Gij zult ondervinden, hoe heerlijk het leven is, wanneer het u zelf niet meer toebehoort. En wees niet bang voor het kwaad. Gij er midden in. Ach de keerzijde van het kwaad, mijn kind, kennen alleen zij die het met hun handen hebben aangevat en het om en om hebben gekeerd. En welk een heer lijke beweegreden voor toewijding, offers, be rouw, wederopstanding en pogingen die alles weer goed maken, spruit er uit voort Henriette voelde, terwijl zij naar hem luis terde, dat de weg die hij haar aanwees de hare was, dat zij de lijdenden der wereld be minde met de liefde van een verloofde en gehuwde te samen, voor altijd, en dat zij in staat was smaad, minachting en ondankbaar heid te dragen. Zij glimlachte tegen de ellen de der geheele wereld als een moeder die naar voren treedt om haar weenend kind op te heffen en aan haar hart te drukken. Weer thuisgekomen, schreef zij in het grij ze schrift, deze enkele regel „Uit heel mijn hart (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1