26« JAARGANG DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 No. 76 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Het conflict Italië - Abessinië. UIT HEEL HAAR HART! WIERINGER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER O* f ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN per 3 maanden f 1. BUREAU: Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels 1 0.50 Iedere regel meer f 0.10 De Italiaansche ministerraad heeft de voor stellen der commissie van vijf verworpen, doch de deur voor onderhandelingen is nog niet definitief gesloten. Van uittreding uit den Vol kenbond wordt niet gerept. Het besluit van den Italiaanschen minister raad de voorstellen der commissie van vijf te verwerpen, is als volgt geredigeerd De ministerraad heeft kennis genomen van de in het rapport der Commissie van Vijf vervatte voorstellen hij heeft deze voorstel len zeer aandachtig bestudeerd. Bij allen eerbied voor de door de Commissie van Vijf gedane poging is de ministerraad tot het besluit gekomen, deze voorstellen onaan nemelijk te beschouwen, aangezien zij geen bevredigende minimum-basis bieden voor eventueele overeenkomsten waarbij uiteinde lijk en op doeltreffende wijze rekening zou kunnen worden gehouden met de vitale rech ten en belangen van Italië. Musolini had Zaterdag een onderhoud met den Franschen ambassadeur, terwijl Suvich, de staatssecretaris voor Buitenlandsche Za ken, een bespreking had met den Engelschen ambassadeur, en met dien van Japan. De ministerraad heeft zijn beslissing geno men terwijl hij volkomen bekend was met de zaak. Ofschoon het communiqué zeer duidelijk is, is de tekst in het geheel niet provoceerend- De voorstellen der Commissie van Vijf zijn weliswaar niet in overweging genomen, maar de door de commissie aangewende pogingen worden officieel „geapprecieerd." Men gelooft dat de ministerraad een tame lijk groote mogelijkheid wilde openlaten voor een nieuwe diplomatieke poging, want door de redenen aan te geven van de weigering, toont men indirect dan onder welke voorwaar den nieuwe pogingen tot succes zouden kun nen leiden. Aloisi heeft te Genève aan De Madariaga te kennen gegeven dat het communiqué van Rome niet moet worden opgevat als een cate gorische afwijzing der voorstellen van de Commissie van Vijf. RUSSISCHE- EN TURKSCHE STEENKOOL NAAR ITALIË. In de eerste veertien dagen van September zijn 24.095 ton Russische steenkool en 16.606 ton Turksche steenkool naar Italië verscheept. In dezelfde periode werden 24.423 kubieke me ter hout naar Italië gezonden en 8348 ton tarwe naar Massaoea. Het hout en de tarwe waren afkomstig uit Russische havens aan de Zwarte Zee. De Italiaansche regeering heeft groote hoe veelheden levensmiddelen in blik, citroenen en wikke in Spanje aangekocht, aldus wordt uit Madrid gemeld. Aanbiedingen voor den verkoop van 400.000 ton steenkool, die in Asturia ligt, hadden geen gevolg, aangezien over de wijze van betaling geen overeenstem ming kon worden bereikt. CRISIS - BUREAU. PERSBERIC H.T. De zeer ernstige omstandigheden, waarin de tuinbouw, in het bijzonder door de exportmoeilijkheden is ge FEUILLETON. Roman dooi RENé BAZIN. Nadruk verboden. (SLOT). Ik zal permissie gaan vragen om over te werken, zeide Henriette. Toen deze verleend was, schikten zij alle taboeretten om dezelfde tafel en schouder aan schouder, kibbelend om ieder haar werk te hebben, begonnen zij aan den hoed voor Ma- rie. Met de vingerhoed, die aan het eind van haar vinger glansde, hadden zij weer iets van haar gewone zorgeloosheid hernomen. Twee of drie zochten in doozen met linten en veeren, oude coupons lirit en passementerie. Vele handen werden tegelijk uitgestoken Wilt u een lint met weerschijn, juffrouw Henriette Hier is een blauw met geel. Niet Een grijze vleugel dan O die is mooiZe ker, van een meeuw geweest. Kijk toch eens, meisjes. En dit satijn, om te zoenen Maar misschien hebt u gelijk en zal rood haar be ter staan, zij is donker. Arm meisje Arme Marie Wij zullen haar toch al onze namen laten weten, niet waar Want er is op het atelier wel wat veranderd. Ik zou haar wel eens willen zien, als zij die keurig ingepakte doos krijgt, met den naam van het huis er op. En toch is het treurig Henriette had Jeanne en Irma den hoed voor Marie laten opmaken, een wit strooien, met roode strikken en van achteren een toef zeer lichte rozen, waarvan men alleen het omhulsel van mos zag, van een dof, goud- bruinachtig groen. Het was een keurig ge heel, wanneer men er zich het beeld bij dicht van d» somber*, krachtige schoonheid raakt, hebben ertoe geleid, dat de Mi nister van Landbouw en Visscherij het steunbedrag, dat voor 1935 uit het Landbouwcrisisfons voor den tuinbouw beschikbaar zal worden gesteld, met 6 millioen gulden heeft verhoogd, zoo dat thans in totaal voor den tuinbouw voor het jaar 1935 een bedrag van 12 millioen gulden beschikbaar is ge steld. Door deze verhooging van het steun bedrag is de mogelijkheid geopend, de voor 1935 vast te stellen richtprijzen voor de producten en in de perioden, waarvoor deze zullen gelden, voor 100 pCt. uit te keeren. Het ligt in de bedoeling reeds dezer dagen tot een belangrijke voorschot- uitkeering over te gaan voor producten waarvan de oogst en de geldelijke op brengst rractisch kan worden overzien DE BROODPRIJS. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat de meening, als zoude de broodprijsverhooging, welke in som mige steden dreigt een gevolg te zijn van de onlangs plaats gehad hebbende verhooging van de monopoliewinst op den invoer van granen en derivaten daarvan, onjuist is. Voorloopig kunnen de bakkers nog in verband met de door hen met de maalindustrie vóór den 4den Septem ber 1935 (het tijdstip, waarop de bo venbedoelde verhooging van monopo liewinst inging) gesloten (voorkoop) contracten de tarwebloem betrekken tegen een prijs, waarin de verhooging van jnonopoliewinst niet is verdiscon teerd, m.a.w. op de tarwe, noodig voor de bereiding van de bloem, voor de le vering waarvan vóór den 4den Sept. ber 1935 door bakkers contracten zijn afgesloten, wordt de verhooging van de monopoiiwinst niet toegepast. Hieruit volgt dus, dat de broodprijs verhooging, waartoe zal worden over gegaan, niet is be-invloed door de ver hooging van de monopoliewinst, welke verhooging dan trouwens slechts voor een gering deel op den bloemprijs zal behoeven te drukken. Ongetwijfeld moest de stijging van den prijs der buitenl. tarwe 'n verhoo ging van de bloemprijs tengevolge heb ben, doch gelijk reeds gezegd, deze ver hooging is niet be-invloed door de ver hooging van de monopoliewinst. Naar wij vernemen, kan een dezer dagen de afkondiging van een Ministe rieel© Beschikking worden tegemoet- gezien, ki*achtens welke vergoeding wordt verleend voor het denaturenren van aardappelen van den oogst 1935, welke geteeld zijn krachtens een teelt vergunning bedoeld in b en c onder II van artikel 2 van de Crisis-Akker- bouwbeschikking 1934 III, dus met uitzondering van fabrieksaardappe len en van aardappelen, geteeld krach tens een vegunning bedoeld in het Cri sis-Tuinbouwbesmit 1935. Afgezien van de gebruikelijke bij de denaturatie in acht te nemen voor schriften en de reeds bekende beper king, dat telers, die een uitpootvcrgun ning voor niet meer dan 10 Are aard appelen bezitten, niet voor steun in aanmerking komen, is de nieuwe re geling op geheel andere leest geschoeid dan die welke heeft gegolden voor den oogst 1934. Om voor steun in aanjnerking te ko men, dienen uit de ter denaturatie aan geboden partijen, de aardappelen, wel ke kunnen vallen door een opening van 35 mm vierkantsmaat te worden uitgesorteerd. De grootte van de- denaturatie ver goeding, zal afhangen van de rubriek waarin de aardappelen zijn ingedeeld, te weten Rubriek A omvattend de volgende rassen van den kleigrond, voorzoover deze voldoen aan redelijke naar het oordeel van de Nederlandsche Akker- bouw-centrale voor consumptie! te stellen eischen. Bato, Bravo, Bevelander, Bonte Star (Bonte Roodestar.) Blauwe Ei genheimer; Bonte Eigenheimer; Eigen heimer Gruno Konsuragis Muntin- ge 17 Nationaal Noordeling Opper doezen-Ronde PaarspittenPopu lair Present Record Robijn Roo destar Souvenir Unicum VVest- brabander Westeinder-blauwe Zeeuwsche Blauwe Zeeuwsche Bonte. Rubriek D omvattende alle aardap pelen, die niet onder rubriek A zijn be grepen. Voor aardappelen zal bij denatura tie in het tijdvak vanaf her, inwerking treden van de Beschikking, tot 1 Dec. 1935 f 0.70, van 1 Dec. 1935 tot 1 Maart 1936 f 0.80 en van 1 Maart 1936 tot en met 15 Juli 1936 f 0.90 per 100 Kg. wor den uitgekeerd, met dien verstande dat bij denaturatie van aardappelen der rubriek A welke in het tijdvak van 1 Februari tot en met 15 Juli 1936 zijn gedenatureerd, f 1.50 per 100 Kg. wordt uitbetaald. Rest ons nog te vermelden, dat de mogelijkheid tot denaturatie niet alleen is opengesteld voor bij de Provinciale Landbouw-crisisorganisaties georgani seerde telers, doch ook voor handela ren, die bij de Nederlandsche Akker- bouw-centrale zijn georganiseerd. van haar die nooit de hoed met de mosrozen en roode strikken dragen zou. Drie scharen werden toegestoken, wanneer er een draad doorgeknipt moest worden. Zij vergaten haar eten, huis en vermoeienis om Marie een ple zier te doen, Marie, die slechts bij haar voorbij was gegaan en niet meer terug zou komen. En toen Irma op haar vuist de afgemaakte hoed liet zien, zeide er een Het is jammer men zal nu niet meer over haar spreken Hoe zullen wij haar de hoed sturen Henriette, die met de anderen was opge staan, antwoordde Ik zal er voor zorgen, dat zij hem krijgt, Maar bij den toon, waarop zij dit zeide, keerden twee of drie der werksters van me vrouw Clémence, zich naar haar om. Reine, die fijngevoelig was, Reine die van haar hield, ging naar Henriette toe, terwijl zij haar hoed en grijze boa uit de kast nam. Henriette, zei ze zachtjes, gij gaat toch niet weg Gij gaat toch de hoed niet bren gen, zeg Ik ben altijd bang, u nog eens te zien weggaan. Maar waarheen dan De oogen van Reine, die lieve oogen werden opgeslagen en zij zeide Kom, dat weet ik heel goed Henriette wilde geen antwoord geven. De meisjes hadden in haar haast om thuis te komen het vertrek reeds verlaten. Zij trok de kleine Bretonsche naar zich toe, liet even haar blonde hoofd tegen de wang van haar vrien din rusten en zeide Ik houd van u, liefste, ik zal mijn leven lang van u houden. Ga nu gauw naar huis Ik weet zeker dat uw verloofde al ongeduldig wacht. Toen, de laatste, ging zij het verlaten huis door, zoo langzaam, dat zij er nog nooit zoo veel tijd aan besteed had, bij mevrouw Cle- mence weg te gaan. Buiten dreigde een onweer. Monsterachtige wolken kwamen uit het westen, in een geheel vlekkelooze hemel. Zij hebben nog laat samen bij elkaar geze ten, de oude Eloi Madiot en Henriette in de woning van de rue de 1'Ermitage. Ieder van hen gevoelde zulk een hevige smart, dat al leen de gedachte, dat zij elkander zoo lief BiNNENLANDSCH NIEUWS. Wit spatbord voor fietsers verplicht. Bakfietsen met achterlicht- Afgekondigd is een Koninklijk Be sluit, houdende een wijziging van het motor- en rijwielreglejnent. Fietsen met één achterwiel moeten voorzien zijn van een spatbord en die met meer dan één achterwiel van spatborden, welke voor liet achteroprijdend ver keer ten duidelijkste zichtbaar moeten zijn. ieder achterspatbord tot een leng te van minstens 30 cM., gemeten van den onderkant van het spatbord, moet helder wit zijn gekleurd of van een helder witte bedekking zijn voorzien. De witte strook piag niet smaller zijn den het spatbord. Ook mag een verleng stuk aan het achter-ondereinde van het spatbord worden aangebracht. In dien een reflector wordt gevoerd, moet deze op het witte gedeelte van het ach terspatbord of op het witte verleng stuk en niet hooger dan 60 cm. boven het wegdek zijn aangebracht. Voorts is bepaald, dat met goederen vervoer ingerichte fietsen op meer dan twee wielen niet mag worden gereden op fietspaden of op wegen, voorzoover die niet openstaan voor liet verkeer met rij- of voertuigen, geen motorrij tuigen of fietsen zijnde. Verder moeten deze tenminste voorzien zijn van één rem, waarmede zij ieder oogenblik tot stilstand kunnen worden gebracht. Ook moeten fietsen op meer dan twee wie len voorzien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uit stralen en die bevestigd zijn vooraan aan de uiterste linker- of rechterzijde van den bak of opbouw. Aan de uiter ste linker- of rechterachterzijde van den bak of opbouw moet een lantaarn zijn bevesigd, die achterwaarts een hel der rood licht uitstraalt. Aan den dood ontsnapt. Een overboord gevallen ma troos opgepikt. Het s.s. Johan de Wit van de Maat- scappij Nederland, hetwelk in verband met den storm toch reeds genoodzaakt was met vertraging uit Genua te ver trekken, heeft op zijn reis naar Yille France een curieus avontuur beleefd, hetwelk wederom oponthoud veroor zaakte, maar dat tenslotte toch nog goed afliep, meldt de Tel. Om vijf uur 's-ochtencls viel ter hoogte van San Remo, zonder dat eenig lid van de bemanning dit bemerkte, een matroos overboord. Pas tegen zeven uur, dus twee uur later, werd de ma troos vermist. De gezagvoerder, die onmiddellijk van het gebeurde in ken nis werd gesteld, liet liet schip oogen- blikkelijk stoppen en voer terug. De geheele bemanning werd op den uit kijk gezet. Na twee uur teruggestoomd te heb ben, dus juist den tijd, welke voorge schreven staat om terug te keeren wan neer er iemand overboord is gevallen, zag een der uitkijkposten in volle zee een zwarte stip. Onmiddellijk werd order gegeven 'n reddingboot te strijken, welker beman ning de voldoening smaakte de?i ver miste, die zich al dien tijd boven wa ter had weten te houden, in uitgep uiten toestand binnen boord te halen. Na een zeer kort oponthoud te Ville hadden hun verlichting bracht. Zij eindigden met plannen maken. Madiot zeide Ik zal de reis maken. Ik zal mijn klein tje terugzien. Het onweer kwam dreigend naderbij en be dekte de halve hemel met zwart. XXXIV. Een warme, drukkende middag lag zwaar op het herstellingsoord van Villepinte. Zuster, juffrouw Marie Schwarz Ja, juffrouw. Leeft zij nog Zij is zeer minnetjes. O, breng mij gauw bij haar Henriette volgde de religieuse reeds door het groote huis zoo wit, zoo helder met zijn lichte gangen, lambrizeering, trappen en ge wreven parketvloeren. Bijna een paleis, door het teederste medelijden gebouwd voor het grootste Lijdenvrouwen, jonge vrouwen aangetast door een kwaal die niets ontziet. Het had zich uitgeput om die eindigende le vens te verzachten, om meer dan een gast huis te maken, wat zoo eentonig en zoo koud is, voor de arme kranken, die het zou genezen. Lucht, licht, groen moest hen omringen, ee- nige weelde zelfs die de oogen streelt en aan de vervelende lange uren eenige gezelligheid geeftHenriette ging langs de groote kamers van vier, vijf bedden, die de namen van hei ligen droegenSaint-Denis, Saint-Martin, Saint-Stanislas, Saint-Louis de Conzague. Daar zag zij lieve, vermagerde gezichtjes, die met nieuwsgierige, vochtige oogen naar haar keken, onder witte mutsjes met een blauwe strik. Een kleintje probeerde zelfs achter haar de trap op te klimmen, maar hield na drie treden buiten adem stil. Loopen wij niet te vlug, juffrouw vroeg de zuster. Zij was gewend veel langzamer gevolgd te worden. Henriette droeg in haar hand de cartonnen doos, die in een papier met de naam van het modemagazijn te Nantes, gepakt was. Zuster Marie-Sylvie, die haar geleidde stond voor een deur op de twee verdieping, zaal Saint-Agnes stil. Henriette beefde. De zuster, met haar hand op de deur, boog zich achterwaarts en zeide zacht France zette de Johan de Wit de reis naar Algiers voort. Het afgewaaide fruit in de Betuwe. Redelijke prijzen. Tengevolge van den storm wordt aan de Betuwsche veilingen buitengewoon veel afgewaaid fruit aangevoerd. Men verwacht dat die toevloed nog wel en kele weken zal aanhouden? Over het algemeen vallen de prijzen nog al mee, al is het verschil begrijpe lijker wijze zeer aanzienlijk en is de schade van dezen Septemberstorm in de fruitstreken niet te schatten. Goede kwaliteiten gevallen maagpe ren worden verhandeld tot 4'/2 ct. per kilo, prima gevallen goudreinetten be sommen 5V£ a 7 ct. per kilo, kleine soorten gelden 3^ a 4J/2 ct. Van het af gevallen fruit worden belangrijke hoe veelheden in koelhuizen en bewaar plaatsen opgeslagen, waardoor deze ge weldige massa's vruchten geleidelijk worden opgeruimd. Ook dat heeft een grooten prijsval tegengehouden. Voorts neemt, de straatverkoop in de groote steden veel lichtbeschadigde vruchten op. Ook de fabrieken betrek ken groote partijen gevallen fruit, dat voor de verwerking tot moes, stroop en most en voor de drogerijen bruik baar is. Tragische dood van een renpaard. De heer C. v.d. Heuvel uit Ouderkerk a. d. IJssel, had na afloop van het te Waddingsveen gehouden concours zijn paard, dat al heel wat prijzen heeft be haald, op een vrachtauto geladen. Toen onderweg de auto een viaduct pas seerde, kwam 't paard, dat met zijn kop boven de auto uitstak, in aanra king met een bint van het viaduct. Het paard, Lotwei I, viel dood in de vracht auto neer. Door een schot getroffen Bij het doodslaan van een haas. De landbouwer J. Hofstede te Zei- hem wilde in zijn weide 'n haas schie ten. Het schot trof slechts gedeeltelijk doel. Toen hij daarop het gewonde dier achtervolgde en het met den kolf van het geweer sloeg, ging tegelijk het schot af, waardoor de man de volle lading in den buik kreeg. Hij is aan de verwondingen overleden) ONBEWAAKTE OVERWEG. Autobus versplinterd vijf schoolkinderen gewond, waar van één ernstig. Zaterdagmorgen is op den onbewaak ten overweg te Berkum, liggende aan den weg naar Dalfsen, een autobus van den dienst op Ommen door den sneltrein uit Groningen, die te 8.06 uur te Zwolle moet arriveeren, aangereden. De autobus is op de rails -- er ligt daar dubbel-spoor blijven staan. Bij deze botsing, werd de autobus licht be- schadigd. De chauffeur van de bus, Hier is heten zonder gerucht te ma ken trad zij met een glijdende beweging als een zacht koeltje binnen. De zaal geleek op de andere, maar was veel lichter. Acht bedden vormden een witte rij, recht over de ramen. Achterin stond op een witte tafel met bloemen en vaasjes omringd een beeld van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. De blauwe ceintuur scheen te zweven, de voe ten met gouden rozen gesierd, schenen de aarde los te laten. En tegenover haar, z£ Henriette het dierbare wezen, dat zij zocht. Marie sliep nietzij leed nietzij wachtte zooals zij gezegd had. Haar handen waren verborgen. Haar hoofd, tusschen de twee vlechten van krullend haar, dat door geen enkele strengel te bedwingen was, rustte op het kussen en drukte het ternauwernood om laag. Zij had nog dezelfde roode lippen van vroeger. Henriette ging naar voren in die ontstellen de stilte en keek naar dat onbewegelijk gelaat en dien tengeren omtrek van het lichaam onder de witte lakens. Dagen van vroeger, dagen van stralende jeugd, dagen, nog zoo kort geleden, toen zij wandelden in de wei den van Mauves Maar toen zij binnen den gezichtskring van de zieke kwam, zag zij het gelaat ophelderen en glimlachte Marie tegen haar vriendin. Die glimlach kwam van de diepe gewesten, waar haar leven en gedachten zich hadden teruggetrokken. Hij was vol kalme zoetheid en zoo stralend als het leven niet kent. De stem fluisterde geheel toonloos, en geheel gelijk aan den glimlach, even vergeestelijkt als deze Wat lief van je Met een langzame beweging wendde zij haar hoofd een weinig naar Henriette die over haar heengebogen stond en haar omhelsde. En wat ben je mooiIk ben nu gerust, zie je. God heeft alles vergeven. God denkt aan niets meer. Mijn Henriette, zeg mij nog eens, dat je mij ook vergeven hebt Zeker, mijn liefste, al sinds lang, al bij na altijd, sinds ik wist dat je verlaten was. De omnevelde donkere oogen gingen de kamer door, keken naar de zuster, het beeld, Henriette, het bed Nu ben ik het niet meer. En zij kregen een kinderlijke uitdrukking.' Zij vroeg Wat is dat Een model Het was de doos, waarvan zij het opschrift herkende. Lieve, al onze vriendinnen denken aan je. Toen zij wisten, dat ik naar je toe zou gaan, hebben zij iets willen meegeven voor je, en zij hebben een hoed voor je gemaakt, die je later, als je weer beter bent, kunt opzet tenWil ik je hem eens laten zien? Voor den eersten maal rolde een traan over de ingevallen wangen van Marie Schwarz. - Neen, maak maar niet open het is niet noodigMaar wat zijn zij goed Wil je ze bedanken Ga je terug Neen. Neen. Waar ga je dan heen Ik word zuster. Henriette had zich een weinig opgericht. Zij zag vreugde in dat smartevol gelaat ko men zij voelde zich omgeven door een laat ste vlam van liefde, bewondering, oneindig verlangen, die uit de vurige ziel straalde. O gelukkige zeide Marie. Zij sloot haar oogen. Welke beelden kwa men voor haar geest Zonder twijfel waren het voor een laatste maal de dagen van vroe ger, de verzuimde gelegenheden, de zonden door het lijden geboet. Zij bleef onbewegenlijk in haar overpein zingen verzonken. Toen zij weer bij kwam, lag Henriette op haar knieën naast het bed. Zij keek haar aan met uitgedoofde oogen, die de kracht niet meer hadden, teederheid uit te drukken, en enkel vroegen „Waarom blijf je Waarop wacht je Ik ben moe. Wij hebben elkaar alles gezegd." Zij begreep het niet. Maar Henriette bleef geknield, haar oogen in de oogen van haar stervende zuster. Toen begreep Marie wat zij vroeg. Een ge heimzinnige grootheid verscheen op haar ge laat. Langzaam trok zij haar rechterarm on der het dek uit, boog zich en zij, die de boet vaardige was, zegende haar, die rein was, en teekende het voorhoofd der maagd met het teeken van het Kruis onzer Verlossing.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1