offer zware wonden had opgeloopen. De ongelukkige werd naar een zieken huis te Haarlem vervoerd, waar hij is overleden. De berijder van het voertuig kreeg geen letsel. BEZUINIGINGSONTWERP GOEDGEKEURD. De voorgestelde verlaging der ziekte- oitkeeringen voorloopig uit het wetsontwerp gelicht. 51 TEGEN 23 STEMMEN. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag het bezuinigingsontwerp met 51 tegen 23 stemmen aanvaard. Het onderdeel betreffende de verlaging van de ziekteuitkeeringen van 80 tot 70% van het loon, is voorloopig uit het ontwerp genomen. Met betrekking tot het spoorwegbeheer zèide minister Van Lidth de Jeude o.a. De spoorwegtekorten moeten verdwijnen, want dat wordt werkelijk een onhoudbare toe stand. Er zullen voorstellen worden gedaan om de kapitaalslasten der spoorwegen te ver lichten en om het geheel der financieele las ten van het spoorwegbedrijf onder het oog te zien. Men moet den toestand verbeteren door grootere frequentie en snelheid op lange af standen, door vervanging van stoomlocomo tieven door Diesel of electrische motoren enz. De minister zal met krachtige hand ingrij pen, omdat dit onafwijsbaar noodzakelijk is. Hij vraagt daartoe de medewerking der ka mer. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uit eengegaan. Oude vrouw in Terheyden overvallen. Verdachte gearresteerd. Zondagavond is een man, die een don kere bril droeg en zijn pet diep over de oogen had getrokken, binnengedron gen in de woning van de 80-jarige weduwe Kok aan de Dorpsstraat in Ter heyden aan den weg Moerdijk—Breda. De dienstbode van weduwe Kok was uit. Toen zij omstreeks acht uur de luiken aan de achterzijde van het huis had gesloten en daarna haar woning weer binnentrad, trof zij een man aan, die riep Je geld of je leven. De vrouw die als bemiddeld bekend staat, be weerde geen geld in huis te hebben. De indringer greep haar bij de keel, wierp haar tegen den grond en sloeg haar in het gelaat. De vrouw stond op en begaf zich naar een kast, waarin 'n botervlootje f 35 aan huishoudgeld was geborgen. Ongemerkt wist zij twee briefjes van f 10 in een bloempot te verbergen en overhandigde de rest aan den indrin ger, die hiermee echter geen genoe gen nam en meer eischte. De viouw begaf zich daarop naar boven, om meer geld te halen, naar zij zeide. De weduwe sloot de kamerdeur af en liep de straat op, luidkeels om hulp roepend. De roover slaagde er in, door een raam te ontsnappen. Onmiddellijk stelde burgemeester VanVan der Meulen en veldwachters een uitgebreid onderzoek in, waaraan ook de Rijksveldwacht uit Geertruiden berg en een politiehond deelnamen. De politie heeft verschillende per sonen aangehouden. Na een langdurig verhoor heeft zij den 20-jarigen boeren zoon A. in arrest gehouden. De familie O. woont eenige huizen van de weduwe Kok verwijderd. De verdachte heeft Zondagavond op de Kermis te Beek bij Breda meer geld uitgegeven dan men van hem kon verwachten. „De Nieuwe Karseboom." Wordt het een warenhuis standhouders Onlangs zijn berichten verschenen, dat op de plaats, waar thans op het Rembrandtplein te Amsterdam „De Nieuwe Karseboom" staat, een theater zou verrijzen. Althans, dat was het plan, zooals het gelanceerd werd van bepaalde zijde, die er een belang in scheen te zien het plan een positiever karakter te geven, dan het op dat oogenblik kon hebben. Blijkbaar heb ben deze theaterplannen niet de be langstelling getrokken in kringen, waar men commercieele aandacht er voor meende te kunnen vinden het plan is het plan gebleven, zooals dat met andere theaterplannen in de Am- stelstraat het geval is geweest, en nog steeds staat het gebouw „De Nieuwe Karseboom" verlaten en draagt er wei nig toe bij het levendig aspect van het Rembrandtplein te verhoogen. De maatschappij, welke eigenaresse is van het gebouw, is echter niet voor nemens te wachten, tot zich inderdaad iemand met theaterplannen, maar ook met koopplannen aanmeldt, en wel thans in „De Nieuwe Karseboom" een warenhuis te vestigen, volgens den in het buitenland reeds bekenden opzet, dat in dit warenhuis aan verschillende standhouders een ruimte wordt ver huurd. Iedere standhouder werkt dan voor eigen rekening en natuurlijk zal men in dit warenhuis allerlei soort ar tikelen kunnen koopen. Bovendien ligt in dan in de bedoeling in het gebouw- tevens een automaat-buffet of café- taria in te richten. Intusschen is welhaast met zeker heid aan te nemen, dat deze opzet doorgang zal hebben, indien de inmid dels daartoe aangevraagde toestem stemming aal afkomen. Legerschoenen naar Italië Besprekingen hier te lande, teneinde een order voor leve ring van 500.000 paar geplaatst te krijgen. Naar men verneemt werden dezer da gen hier te lande, o.a. te Nijmegen, be sprekingen gevoerd, teneinde voor de Italiaansche regeering een order ge plaatst te krijgen voor de levering van 500.000 paar legerschoenen. De vertegenwoordiger van de Itali aansche regeering was een Duitscher die in Duitschland geen gegadigden voor de order kon vinden. Daarop heeft hij zich in verbnding gesteld met Neder landsche schoenfabrikanten. Te Nijme gen heeft hij met de directie van een der grootste fabrieken langdurige be raadslagingen gehad, die evenwel tot resultaat hadden, dat de order niet werd geaaccepteerd. De onderhandelingen zijn afgestuit op grond van de overweging, dat de fa briek, hoewel uitnemend geoutilleerd en gespecialiseerd op de vervaardiging van stevig schoeisel, niet in staat is op korten termijn 500.000 paar legerschoe nen te leveren, waaraan bijzondere eischen worden gesteld en daarnaast de binnenlandsche productie gaande te houden. Accepteeren van de Italiaan sche order zou beteekenen, dat men het grootste deel van den binnenland- schen afzet zou moeten opgeven, waar tegenover een zeer riskant afzetgebied in Italië zou staan. Bovendien achtte de diectie de moge lijkheid aanwezig, dat Nederland be trokken zou kunnen worden bij de toe passing van eventueele economische sancties door den Volkenbond. Boerin door dieven beschoten. Roof-overval leverde slechts f 2.50 op. In den nacht van Maandag op Dins dag omstreeks 4 uur is ingebroken in de boerderij aan den Bezuideuhout- schen weg te Den Haag. De boer was met zijn beide knechts naar het land om de koeien te melken, toen een paar onbekenden door den stal in de woning wisten te dringen na forceering van een deur. De vrouw, die alleen achter ge bleven was en te bed lag, hoorde on raad in één der andere kamers en toen zij de slaapkamerdeur opende, zag zij een man voor zich staan, die een schot uit een revolver loste. De vrouw sloot onmiddellijk de kamerdeur, doch wist naar buiten te vluchten. Toen zij op nieuw uit haar slaapkamer kwam, werd opnieuw op haar een schot gelost. Zij bleef ongedeerd en vluchtte het land in om haar man te waarschuwen. Bij het onderzoek kort daarna ingesteld werden twee looden kogels gevonden. De daders hadden kans gezien uit een portemon- naie ongeveer f 2.50 mee te nemen. An ders wordt niets vermist. Autobus rijdt op boerenkar. Landbouwerszoon te Dussen gedood, diens vader gewond. Dinsdagavond is op den Rijksstraat weg te Hank, gemeente Dussen (N.-Br.) een verkeersongeluk gebeurd, waarbij één doode valt te betreuren. Door tot nu toe niet vastgestelde oor zaak reed een autobus, welke op weg was van Brussel naar Haarlem, een boerenkar, welke met een paard was bespannen, aan. Het voertuig werd met een hevigen slag omver geworpen en de beide personen, die op den bok za ten, werden op den weg geslingerd. Het waren de landbouwer Pruissen en diens achttien-jarige zoon. De laatste was op slag dood, terwijl de vader aan het hoofd werd gewond en met een hersen schudding werd opgenomen. Hij is naar het R.-K. Ziekenhuis te Raams- donksveer overgebracht. De autobus werd aan den voorkant zwaar beschadigd, doch de inzittenden kregen geen letsel. DE PRINSES SPREEKT TOT HAAR LANDGENOOTEN. Aller medewerking ingeroepen voor de groote inzameling van het Nat. Crisis-Comité. H. K. H. Prinses Juliana heeft over beide zenders per radio Haar oproep tot het Nederlandsche volk gericht. De Prinses zeide het volgende „Voor de laatste maal vraagt het Na tionaal Crisis-Comité Uw hulp om het den winter door te helpen. Met groote dankbaarheid gedenkt het zijn ongetelde medewerkers, die ook weer in het afgeloopen jaar evenals in de vorige jaren van zijn bestaan den ar beid van het Comité hebben verlicht. Ik denk aan de veelal onvermoeide werkkracht en volhardende geestdrift, die het heeft mogen ondervinden, aan de vindingrijkheid, aan den geldelijken steun of giften in natura, kortom aan de gaven en offers, die het voor zijn brood-' noodig doel heeft ontvangen, uit ge heel Nederland, maar ook van uit onze overzeesche gewesten en van Nederlan ders in 't butenland. In het bijzonder wil ik noemen hen, die zoowel in het Nationale alsook evenzeer in de Plaat selijke Comité's als leden en staf hun persoon voor dezen arbeid hebben inge zet voorts aan alle autoriteiten en ambtenaren, die hem door hun hoogst aangename medewerking hebben verge makkelijkt ën verder aan hen, die door het onafgebroken beschikbaar stel ien van geldelijken steun ook van 'n deel van hun verdiensten zich tot on ze geregelde medewerkers hebben ge maakt. Doch thans heeft het zijn tijd gehad, zooals de voorzitter U heeft duidelijk gemaakt, en in het komende voorjaar zal door andere organen, zij het ook op andere wijzen, worden voorzien in het werk, dat tot nu toe door het Crisis-Co mité verricht werd. Maar tot nu toe bestaat het Crisis- Comité nog en het heeft nu zijn laatste winter-periode voor zich. Het hoopt van harte, landgenooten, dat dit gezamen lijke werk van hulp voor elkanders noo den een goed en bevredigend slot mag vinden door de wijze waarop het in staat wordt gesteld deze winter op te treden. Dus voor zoover Ge geven kunt, laat het niet na. Het Nationaal Crisis-Comi té moet tot den laatsten werkdag alle krachten blijven inspannen zijn taak zoo goed mogelijk ten einde te brengen, zo, dat het laatste jaar ook het beste en meest vruchtbare mag worden. Ik beveel de groote inzameling, die deze week in het geheele land gehou den wordt, met nadruk bij U aan." ZWERVER STEEKT SCHUUR IN BRAND. Oude man föet moeite gered. In een schuur van den 'A^fibouwer Van Schie aan den Middelbroekweg te Naaldwijk hadden vijf zwervers een schuilplaats gezocht tegen het slechte weer. Allen bleken nogal liefhebbers van spiritus te zijn en des mid dags begon een drinkgelag. Omstreeks een uur in den nacht kwam een van de zwervers op het idee, het stroo, dat in den grond lag, in brand testeken. In een oogwenk laaie--n de vlammen hoog op, waardoor de andere zwervers ontwaakten. Onder hen bevond zich een tachtigjarige man, die slecht ter been is. De andere zwer vers konden met moeite den bejaarden zwer ver redden. Ook een zwerver, die in diepen slaap was, kon ternauwernood uit de vlam men worden gered. Men slaagde erin de schuur te behouden. De politie nam den brandstichter mee naar het politiebureau. Hij is naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. NOODLOTTIG MISVERSTAND. Vrachtrijder onder zwaren wagen. Op de Weesperzijde te Amsterdam nabij de Kruislaan is Dinsdagmiddag om kwart over zeven een 22-jarige vrachtrijder tengevolge van een misverstand door een zwaren wagen overreden en levensgevaarlijk gewond. Woens dagochtend is de man overleden. De auto van dezen vrachtrijder, die voor een firma uit Hilversum reed, was in de buurt defect geraakt. De jonge man wilde hulp ha len en verzocht den bestuurder van voorbij komende vrachtauto een eindje te mogen mee rijden. Waarschijnlijk wilde hij bij de Duive- drechtsche brug telefoneeren of zich naar een dichtbij zijnde garage begeven. Hij wilde niet voor in den wagen gaan zitten doch stapte op zij op. De chauffeur, die achter het stuur zat, reed weg, doch nauwelijks had de wagen eenige meters afgelegd of hij voelde dat hij over iets heen reed. Hij stopte en ging kijken. Vlak achter een der zware achterwielen van de 4 a 5 tons vrachtwagen vond hij den anderen bestuurder roerloos en bewusteloos op den weg liggen. De wagen was over het middengedeelte van het lichaam van den ongelukkige gegaan. Hij is in het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis opgenomen, waar hij Woens dagmorgen is overleden. Een schietpartij voorkomen. Tegenwoordigheid van geest van een deurwaarder. Het doortastende optreden van een deurwaarder en zijn helpers heeft zeer waarschijnlijk een schietpartij te Am sterdam voorkomen. Genoemde ambte naar had opdracht beslag te leggen op huisraad en inventaris van een kleinen winkel aan den Overtoom, tusschen de de '2e Constantijn Huygensstraat en An na Vondelstraat te Amsterdam. Toen hij zich om ongeveer 1 uur onder hevig protest van den eigenaar van deze taak kweet, haalde laatstgenoemde een onge veer 50-jarige man, plotseling een re volver voor den dag, welke hij op den deurwaarder richtte. Deze bedacht zich geen oogenblik, maar wierp zich op zijn tegenstander, die na een hevige worste ling, waaraan ook de helpers van den ambtenaar te pas kwamen, overmees terd werd. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die den winkelier naar het bu reau Leidsche Plein heeft gebracht. Hij zal wegens poging tot doodslag ter be schikking van de justitie worden ge steld. De revolver, die met 0 scherpe pal io nen geladen was, is in beslag genomen. BU1TENLANDSCH NIEUWS. Egyptisch steun aan Ethiopië Er worden stappen gedaan om in ge val van oorlog Egyptischen steun aan Abessinië te organiseeren Eenigen tijd geleden zijn twee commissies gevormd, een Christelijke onder voorzitterschap van den Koptischen patriarch mgr. Joannes XIX en een Mohammedaansche onder de auspiciën van de Mohamme daansche Vereeniging van Jonge man nen, die zich tot taak gesteld hebben de steunverleening te organiseeren. Thans is een gezamenlijke commissie in het leven geroepen onder voorzitter schap van prins Omar Toessoen, die zich belasten zal met de financieele re geling. Naar verluidt zal in geval van het uitbreken van den oorlog een oproe ping worden gericht tot het Egyptische volk om financieelen bijstand te ver- leenen. Binnenkort zal een lid van de Ko ninklijke familie, Ismail Daoed, naar Addis Abeba vertrekken, teneinde den keizer van advies te dienen over het in dienst nemen van Egyptische vrijwilli gers. Treinongeluk aan de Roemeensche grens. Een Poolsche trein uit Koety aan do Oost-Gailicich-Roemeensche grens, rij dende naar het eveneens aan de grens gelegen plaatsje Sniatyn, die een eind- weegs gebruik moest maken van de Roe meensche spoorlijn, is op het grens station in botsing gekomen met- 'n Roe meensche locomotief. Zestig inzittenden van den Poolschen trein werden ge wond. Acht hunner bekwamen zware kwetsuren. Het eerste onderzoek wees uit, dat do machinist van de Roemeensche locomo tief ondèr den invloed van sterken drank verkeerde. BELGIE. Aanhoudende stijging der levensduurte Een gewezen minister slaat alarm. De lib. courant L.Tndéndance Beige, die tot dusver het kabinet Van Zee-' land—Vandervelde onvoorwaardelijk steunde, publiceert thans een artikel getiteld „Alarmkreet", waarin de stij ging der meeste prijzen onrustbarend wordt genoemd. Het blad betoogt dan dat de Belgische export in de eerste zes maanden van dit jaar weliswaar met 31 millioen francs is gestegen, doch de stijging van het index-cijfer zal spoedig het benefiet hiervan vernie tigen. De prijs van het brood is geste gen, sedert Maart 1.1., met 33 pCt. De boter steeg van 18 tot 24 francs per ki lo, of 33 pCt., varkensvleesch met 25 pCt., kaas 40 pCt. conserven even eens 40 pCt. De overige artikelen in de zelfde mate, uitgenomen vruchten, groenten, eieren en gevogelte. Doch de seizoen-overvloed dezer waren zal spoedig een einde nemen. Het is, aldus genoemd blad, een zeer ernstige vast stelling, dat de kosten voor levenson derhoud meer gestegen zijn dan de franc in waarde is gedaald. Door de de valuatie is de franc slechts in waarde verminderd met 28 pCt., terwijl de ver hooging der levensduurte 33 pCt. be draagt. En waarschijnlijk zullen de prijzen van verschillende artikelen, nu de winter nadert, nog stijgen. Door de toenemende levensduurte heeft de begrooting reeds een nieuwen last van 100 millioen francs te dragen. De ver hooging van tractementen zal tot niets dienen, indien de prijzen der levensbe hoeften hooger stijgen dan de loons- vehhooging. In die omstandigheden is het ongehoord dat de grens gesloten werd voor import van tal van voe dingswaren, zulks op verzoek der land bouw-syndicaten. Het blad keert zich dan tegen den socialistisehen minister De Man die in verschillende steden redevoeringen gaat houden om het uitvoeren van groote werken aan te kondigen, ♦er- wijl de regeering dienaangaande nog geen beslissingen heeft getroffen, om de eenvoudige reden dat er geen geld is. Deze minister wekt aldus hoop op waarvoor geen voldoende basis aanwe zig is. Een ander Brusselsch blad „La Ga- zette" deelt mede, dat de koffie, se dert de invoering der devualatie, met 40 pCt. is gestegen. Het graan met 50 pCt., meel 00 met 68 pCt. vet 60 pCt.; rijst Burma 50 pCt. Portugeesche sardines 38 pCl., Jspansche Zalm 25 pCt. gewone zeep 41 pCt. De gewezen minister Ingenbleek heeft een brochure gepubliceerd, waar in hij de misbruiken aan de kaak stelt welke nog steeds welig tieren in alle or ganismen van werkloozensteun. Eerst betoogt schrijver dat de gevolgen der crisis en de conomische structuur van het land' niet meer toelaten dat hét be drag der staatsbegrooting blijft wal het tot dusver was. De buitenlandsche handel is met 47 pCt. geslonken in ver houding met 1913. De openbare uitgaven stegen in tegen deel met 245 pCt. Het staaispersoneel breidde zich uit met 62 pCt. in verge lijking bij 1914. De wedden werden, in het algemeen vermenigvuldigd met coëfficiënten merkelijk hooger dan de devaluatie-voet, zoodat zij nu vijftien maal meer crediet eischen dan voor den oorlog. De werkloozenzorg vertegenwoordigt een uitgaaf van 908 millioen francs. De maatschappelijke wetten kosten den staat 826 millioen. Totaal 1.734 milli oen. Productieve elementen uit de bevol king, mannen van 18 tot 65 jaar, zijn ten getale van 2l/z millioen, maar het aantal van degenen, die hun inko men aan den Staat te danken hebben, bedraagt niet minder dan 812.481 per sonen, de werkloozen niet medegeteld. De rechtstreeksche belastingen berei ken 1.000 fr. per inwoner, en die basis omvat kinderen, vrouwen grijsaards en behoeftigen. Sedert 1930 brengen de belastingen anderzijds aanzienllijk minder op dan bij het opmaken der begrooting was voorzien. De inspannning, die van het land wordt geëischt gaat zijn krachten te boven. Door zes verschillende mini steries werd tevergeefs gepoogd de be grooting in evenwicht te brengen. De onlangs doorgevoerde conversie der staatsrenten heeft niet verhinderd dat de rijksbegrooting deficitair blijft. Men gaat failliet, aldus Ingenbleek, indien geen ingrijpende bezuinigings- politiek wordt gevoerd. De tegenwoordige minister van fi nanciën aldus lezen we verder, zeide namens de regeering, „dat de uitga ven voor werkloozenzorg de groote knoop uitmaken van het begrootings- vraagstuk." Wanneer men de inrich ting daarvan onderzoekt komt men evenwel tot het besluit dat de organi satie verkeerd is opgevat en dat geen voldoende controle wordt uitgeoefend. Op het departement van arbeid weegt dan ook een zware verantwoordelijk heid omdat het niet in staat is ge weest de misbruiken uit te roeien, waar door de financiën van het land ontred derd werden. Reeds in 1931 had Ingenbleek de re geering gewaarschuwd, in 1933 en 1934 nam hij nog herhaaldelijk het woord in den senaat over hetzelfde onder werp. Daar dit alles niet heeft gebaat heeft hij zich thans rechtstreeks tot de openbare opinie gericht. DE KEIZERIN VAN ABESSINIË. We lezen en spreken op het oogenblik veel over Abessinië en zijn keizer, Ilaile Selaassic, maar slechts weinig hooien we over zijn gemalin. Waarschijnlijk komt dat, omdat de keizerin een zeer af zonderlijk leven leidt, omdat zij zich slechts zeer zelden aan haar onderda nen vertoont en dan nog gesluierd en omgeven door een grooten hofstoet, welke haar geheel aan de oogen van de bevolking onttrekt. Keizerin Ouizero Menen is van mid delmatige grootte. Haar houding is rus tig en waardig en, als dit niet wat al te ironisch klonk met het oog op den liui- digen politieken toestand, dan zou men haar kunnen vergelijken met een matrone uit het oude Romeinsche rijk. Dit vindt zijn oorzaak in de, haar als een toga omhullende chamma, de nati onale Abessijnsche kleederdracht. De chamma is kleedingstuk van met de hand gweven linnen, van een zijde achtige zachtheid. Op de markt van Ad dis Abeba kan men de chamma door alle kooplieden zien dragen, die er hun waren uitstallen onder uitroepen in minstens vijf of zes talen. Maar natuur lijk is er eenig verschil tusschen. De chamma van de keizerin is een prach tig staaltje van handweefkunst en zij is geborduurd met motieven en symbo len, welker oorsprong als we in staat waren om dien op te sporen mis schien gevonden zou worden op de klee dingstukken van Salomo's koningin, de koningin van Sheba, de stammoeder van den „Leeuw van Juda." Het weven van deze chamma's staat onder persoonlijk toezicht van de kei zerin. Want evenals haar gemaal is zij er zeer op gesteld alles wat goed is in de oude beschaving te behouden, doch het aan te passen aan de eischen van den modernen tijd. Zij heeft groote belang stelling voor de inlandsche kunst op al lerlei gebied en zij moet niet dulden, dat iemand van haar gevolg een cham ma draagt, vervaardigd van buiten landsche, machinaal geweven stof. Addis Abeba, de hoofdstad, is omge ven door boschjes eucalyptusboomen en de stad zelf is een mengeling van ar moedige hutten en moderne gebouwen De keizer en de keizerin wonen in een klein paleis, volgens Europeeschen stijl gebouwd en eenvoudig en met mo dern comfort ingericht. Alle officieeie gebeurtenissen spelen zich af in het of ficieeie paleis, het Ras Makormen Geb- bi. Eenige jaren geleden is er in het par ticuliere paleis een film-installatie ge plaatst, zoodat de keizerlijke familie voortdurend in nauw contact is met alles wat er op de wereld gebeurt. Het is te begrijpen, dat ook de keize rin met bezorgdheid is vervuld over den huidigen toestand van zaken. Niet alleen heeft zij, evenals de keizer een groote liefde voor haar land, maar zij heeft drie zonen. Van haar drie doch ters zijn er nog twee in leven. Niettegenstaande haar afgezonderde levenswijze, is zij toch zeer goed op de hoogte van alles wat er in het land voor valt en van alles wat er wordt gedaan om de verschillende toestanden oefent zij grooten invloed uit. Eenige jaren geleden werd op het ter- rein van het paleis een klein hospitaal gebouwd. Bouw en inrichting werden geheel door den keizer betaald. Het ini tiatief voor den bouw moet door de kei zerin genomen zijn, dadelijk na haar terugkomst van haar eerste reis naar „het buitenland." Zij had toen een be zoek gebracht aan Palestina, een soort bedevaart-tocht. Als 'n geloovige Chris tin was het haar wensch, dat de eerste reis, welke zij buiten de grenzen van haar land maakte, naar het Heilige Land zou zijn. Zij maakte deze eerste reis ongeveer dertien jaar geleden. Sindsdien is zij er nog een keer geweest. Naast het hospitaal bevindt zich een kleine kerk, die op haar wensch is ge bouwd en die altijd open staat. Ieder een, die verlangt naar eenige oogenblik ken van rust en meditatie kan er bin nen gaan. Zij laat zich ook geregeld op de hoog te houden van het werk van de onder wijzers van de kerkscholen, welke zich door het geheele land bevinden. Eén van de grootste moeilijkheden, waar mee men in Abessinië, met betrekking tot het onderwijs te kampen heeft, is namelijk dat een groot deel van de be volking een nomaden-leven leidt. Zij trekken van het eene punt naar het an dere, vaak naar bergdistricten, welke heel moeilijk te bereiken zijn en van zelfsprekend komt er dan van onder wijs niets. De keizerin heeft daarom den wensch uitgsproken, dat overal waar een kerk is, en die zijn er vrij veel, over het geheele land verspreid - ook een school moet worden gebouwd. Het aantal kinderen, dat deze kerk-scholen bezoekt, neemt voortdurend toe. Hoe wel het onderwijs zich slechts tot de eerste beginselen beperkt, is het toch in ieder geval een stap in de goede riclx ting. De keizerin is een zeer ontwikkelde vrouw en voor de Europeanen, die zij in haar paleis ontvangt, een charmante gastvrouw. Wanneer zij iets wil weten over hofetiquette en hof kleeding in Eu ropa, dan wendt zij zich altijd tot de vrouw van den Engelsche gezant. Zij is zeer belezen en heeft groote belang stelling voor muziek, welke zij als een cultureelen schakel tusschen de ver schillende landen beschouwt. Haar stem is welluidend, maar zacht. Haar oogen, die gewoonlijk een onna speurlijke uitdrukking hebben, zijn als zij spreekt levendig en bezield. Haar handen, krachtig en welgevormd, zijn bijna altijd in rust, slechts zelden wor den zij voor een gebaar opgeheven. Al len, die met haar in aanraking zijn ge weest, vinden haar zoowel een bemin nelijke, als een vastberaden persoon lijkheid.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2