Prima onvermengde Bosker's Boet JAVA-KAPOK KLEEDEN H ZALDRAAD- TOUW Nu wórdt het ttfd Sm Herschel BUITENLANDSCH NIEUWS. Reeds 6000 H.A. bosch verbrand. Honderd gewonden. - - De boschbranden in Zuid-Californie. hebben reeds een oppervlakte van 600 ha. verwoest. Thans wordt ook jjVlalibu Beacli, waar talrijke filmster ren wonen, bedreigd. Hier strijden ca. 1000 man tegen het vuur. Ongeveer 100 personen hebben won den opgeloopen. Paniek in winkelwijk van New York. Twintig putdeksels door ont ploffing in de lucht geslingerd In de winkelwijk van de stad werd Woensdag plotseling een twintigtal putdeksels met donderend geweld de lucht ingeslingerd. In de ondergrond- i sche kabel was door kortsluiting een ontploffing geschied. Onder de wandelaars ontrtsond een paniek de geheele wijk werd dooi de kortsluiting in donker gezet en alle r;'liften van de wolkenkrabbers stonden stil. Uit de putschachten stegen dikke rookwolken omhoog. Als door een wonder werd niemand bij deze ontploffing gewond. „Geen nieuws van het front/' Het ministerie van pers en propa ganda publiceert het volgende leger- bericht „Generaal De Bono telegra feert, dat niets bijzonders valt te inel- 1 den van het Noordelijk- noch van het 1 Zuidelijk front. Aangezien de houding van de bevolking vriendschappelijk is, dringt onze voorhoede steeds ver der voort in Tigré bezuiden de lijn i Adoea-Adigrat." Bij de bronnen in de omgeving van Gorohai zijn, aldus meldt Reuier uit Addis Abeba, zakken met arsenicum geplaatst, die terstond in de waterput ten geworpen zullen worden, zoodra de verdedigers van Gorohai bemerken dat zij den opmarsch der Italianen niet kunnen stuiten. In verscheidene deelen van Ogaden verhindert de regen de Italianen nog steeds over te gaan tot den aanval het dal van de Webbe Sjebeli, die op een afstand van 160 Km. ten N.W. van Callafo door de Italianen dun bezei is. Ras Desta rukt echter met een leger van 150.000 man van Ginir naar het Zuid-Oosten op, per dag 24 Km. afleg gend. GEMEENTE WIERINGEN. Succes Nieuws. Zondag gaat Sueces I naar Krommenie om daar haar 6e competitiewedstrijd te spelen en wel tegen K.V.V. I. Wat zal deze wedstrijd voor de Successers brengen De twee uit wedstrijden zijn beide door de Successers ge wonnen en durven wij ons toch niet aan een voorspelling wagen. K.V.V. is een goede ploeg met eei* «terke achterhoede en als we nagaan i dat K. van ""W. en reed; yan 13Q f 3 50 gelooverjnm gesn. p. ons f 0.35 lijke weg per 25 stuks f 0.1 veel suping per 10Q st f 2 50 ai op te g.epelde garnalen). Succes* D0ETS der 3 erstraat ALKMAAR. moeten 1 Vertret n»~ööo: gebruikte, zeer goed- Dins alle maten voorradig. lanillatouw, in elke ge il dikte en lengte uit N. werbaar. Uhun .-den en vlaggen H nigin x te huur. I wier.EEPVAARTHUIS" LABOER Alkmaar. 8—12, Telefoon 2259. Toen hi- Succes 3 (de hekkesluiters) krijgen bezoek van het aan de kop staande H.R.C. 6. Dit be- teekent een zware wedstrijd hoor jongens, doch het is meer gebeurd dat de onderste club de bovenste het nakijken gaf. Zullen jullie hier ook eens voor zorgen Aanvang 2 uur. Succes A speelt uit tegen H.R.C. c. Vertrek 11 uur. UITVOERING APOLLO. Op 16 en 17 Nov. a.s. zullen de kunstlievende leden uitvoerin gen van Apollo plaats vinden. De Heer Glab- beek heeft voor deze gelegenheid een prach tig tooneelspel geschreven „De zwerver of de klokken van Catanisette." Zeer zeker staan de kunstlievende leden dus mooie avonden te wachten. POLITIE. Gevonden een dop van een ben zinetank van een auto. Inl. Gem.-bode H.-hoef. Vergadering Holl. Mij v. Landbouw. Vergadering Holl. Mij v. Landbouw Afd. Wieringen op Donderdagavond j.1. in café Centraal H.-hoef. De Voorzitter, de heer O. J. Bosker, spreekt in zijn openingswoord zijn leedwezen er over uit, dat er bij de landbouwers zoo weinig belangstelling schijnt te bestaan voor het belangrijke en voor hun zoo voordeelige on derwerp, dat hedenavond behandeld wordt. Van de 115 zijn toch slechts 17 leden aanwe zig en dan twee tteeren uit de Wieringermeer. Door het bestuur wordt alle moeite gedaan regeeringssteun te verkrijgen en ondertus- schen is er weinig blijk dat de boeren hun medewerking verleenen. Ze zullen 't dan aan hun zelf hebben te wijten als ze van deze belangrijke regeeringsmaatregel blijven uitge sloten. Voordat het onderwerp wordt ingeleid wenscht spr. echter eerst nog op iets anders de aandacht te vestigen. Met klem dringt hij er bij de aanwezigen op aan, dat er onder de jongelui wordt gewerkt om de landbouw- cursus te bezoeken. Er zijn er nog te veel, die deze nuttige cursus dienden mede te ma ken, doch daar nog niet van doordrongen schijnen te zijn. Verder is er nog iets. Op het oogenblik is er in de Zuivelwereld eenige opleving waar te nemen de prijzen zijn iets gestegen. De speculatieve Zuivelfabriek te Leeuwarden, die dagprijzen betaalt, schijnt nu aanlokkelijk voor de veehouders en ër zijn er tamelijk veel die aan deze fabriek leveren. Spr wenscht, ook naar aanleiding van brieven die ingeko men zijn van de zuiivelconsulent, enz. er op te wijzen, dat de coöperatieve fabriek hier, zoowel in Lutjewinkel als in Wieringer- waard zeker niet minder uitbetalen en dan de boeren toch in de eerste plaats dienen te leveren aan deze fabrieken die op cooperati- ven grondslag werken, en deze melk best kun nen verwerken. Dan heeft spr. een verzoek van den Midden stand ontvangen nog eens onder de aandacht van de leden te brengen, dat mochten er al artikelen zijn, die de landbouwers beter van de Coöperatieve verkoopcentrale te Sneek kunnen betrekken, er toch vele zijn, die men evengoed bij de plaatselijke Middenstand kan koopen. De middenstanders zijn toch ook consument van Zuivel- en vleeschproducten. Men overdrijven dus niet onnoodig iets van elders te bestellen, wat men evengoed bij de plaatselijke neringdoenden kan betrekken. Spr. voldoet derhalve met plezier aan het ver zoek dit hier in de vergadering naar voren te brengen. En nu wat het hoofdonderwerp dezer ver- het loon voor den kooper. Uitwegen 2 over 1 4 over 5 en 35 over 3 Kavel zes Westzijde aan Stroeërdijk, A. 1977 -± 1.18.75 Bouwland Westdeel H.A. Bouwland grenzend aan perc. 6, Westdeel A. 1978, 1.30.80 H.A. Uitweg over 6 naar Stroe ërdijk Bouwland grenzend aan perc. 7, Westdeel A. 1979, 1.30.25 H.A. Uitweg over perc. 9 naar Hoofdweg Bouwland grenzend aan perc. 8 en aan den Hoofdweg, West deel A. 1980, 1.30.20 H.A. D^ Polderlasten zijn f 15.50 p. I was menschen in 't bedrijf, te halen met op- ruiënd karakter, of dat werklooze boerenar beiders zelf zonder werk zouden blijven rond- loopen, enz. Deze vrees is geheel ongegrond. De boer heeft medezeggingschap in de keus van den arbeider en het loon wordt geheel bepaald in overleg naar de normen die voor bepaalde streken en bedrijven van land- en veehouders gelden en waarbij dus geen ver warring wordt gesticht. Natuurlijk moet een behoorlijk loon worden uitbetaald, een loon regeling die past op de boerderij. Alvorens men vqor rijkssteun in aanmer king komt, moet eéw bepaald bedrag per H.A., worden verloondvoor grasbedrijven, ge mengd of bouw zijn deze normen natuurlijk verschillend en in overeenstemming met de aard van het bedrijf. Zoo zijn spr. en de heer Kaayk in de Wie ringermeer eens op verkenning uitgegaan en is hun gebleken, dat de bedrijfsorganisatie daar veel voordeeliger is als op 't oude land. 't Land is allemaal gedraineerd men heeft geen greppels, men heeft b.v. met bietenver- voer direct verbinding met vervoergelegenhe- den te water en te land er is ons, aldus spr., inderdaad gebleken dat men daar 20 a 30 goedkooper werkt als in andere polders en er is geen denken aan, dat men daar met de normen die voor 't oude land gelden voor rijkssteun in aanmerking zou komen. Daar zou dus een aparte regeling voor noodig zijn. Wij hebben nog gedacht over een aparte ver gadering aldaar maar slechts een gedeelte is daar lid van de Holl. Mij van Landbouw. Anderen zijn lid van verschillende bonden en vandaar dat wij tenslotte besloten eenige boeren, die in 't gebied, dat onder Wieringen hoort, voor deze vergadering hebben aange schreven. Spr. wil hiermede voorloopig vol staan, de vergadering openen, en gelegen heid geven tot algemeene bespreking. Gaarne zal hij eerst 't woord geven aan den heer N. Mulder Dz., die van den aanvang belangstelling in deze zaak heeft getoond, maar tot heden nog geen formulier heeft in gevuld. We moeten een begin zien te krijgen en dan is in de eerste plaats noodzakelijk, dat een zeker aantal boeren er aan deelne men. Voor de eerste termijn, waarop de toeslag- gegeven wordt, dat is van 15 September tot 1 Januari, dus 15 weken, moet men hier voor grasland verloonen f 12.50 per H.A. Echter, eer de zaak hier draait zal reeds de helft van deze termijn zijn verloopen en zal het dus worden f 6.25 per H.A. Neemt men er dus één werkman bij van de arbeidsbe middeling, dan geeft men niet alleen 't loon van deze werkman op, maar ook mag men 't loon berekenen van de boer zelf, de zoon, de dochter, kortom, van allen die op 't bedrijf arbeid verrichten. En op al dat loon loon geeft de regeering dan 50 procent toeslag. Dat dit niet gering is, bleek reeds uit een waarschuwing van den inspecteur der arb. bemiddeling aan den Minister, waarin deze vermeldde, dat er een boer was, die méér aan toeslag van de regeering ontving, als deze aan loon had uitbetaald. Spr. zegt, als hier de boeren niet toetreden, zij hun eigeiu belang niet begrijpen. Er ligt genoeg werk te wachten, Als men met de schouw dé slooten ziet, dan is er reeds werk: te oveï.' De heer N. Mulder, nu 't woord verkrijgend, zegt bij zijn aanvraag 't antwoord gekregen te hebben eerst even af te wachten of er ge noeg deelname kwam, opdat 't te Wieringen door kon gaan. Is de Gemeente Wieringen nu spr. is een groot voorstander >t 't belang der regeling. VADERS El Eer lichfc toe' dat de Gemeente is ijl n> doch dat er zeker een tamelijke met S Werelds beroeï moet Zijn wil het doorgaan, waar QI4ÏPI p-y- rissie wekelijks de lijsten moet con- oriiKL.il. I lof er werkelijk 't bedrag verloond le opgaven juist zijn er moet een gelegd worden, enz. In deze com- ben zitting O. J. Bosker voor de Gemeente, M. Bakker voor de werkgevers, H. Stubbe voor de werknemers, en Kaaijk Secretaris. Komt er uit de Wieringermeer deelname, dan zou 't goed zijn, dat vandaar ook iemand in de Commissie zitting nam. Zooals gezegd, 't te verloonen bedrag scheelt daar nog al wat -vergeleken bij 't oude land. Wordt te Wieringen b.v. voor bieten rooijen per H.A., f 80.uitbetaald, in de Wieringer meer is dat f 55.en daar is 't verladen bij De Heer Parlevliet bestrijdt dit. Er zijn wel gevallen waarin 't rooijen laag wordt aange nomen, doch dan moet er geld bij. Er zijn dit najaar 3 H.A. bietenrooijen uitbesteed voor f 60.Uiteindelijk heeft 't echter gekost f 134.—. tigen Bengaalschen tijger Fredy noemden we hem moeten afzonderen, omdat ze bei de plotseling wild werden en hun soortgenoo- ten aanvielen. Ze zaten nu beide in een af zonderlijke wagen, iin aparte kooien natuur lijk en ik moest ze oppassen. Ik waagde me nauwelijks meer in hun nabijheid, ze raasden en tierden, ofschoon ik vroeger altijd de bes te maatjes met hen was geweest. Ik twijfelde eraan, of die twee ooit nog wel voor de ma nege geschikt 'zouden zijn. Zoodra de wolven maar in de buurt kwamen, was het niet meer mogelijk, Pasja en Fredy te voeren. Ze letten niet eens meer op de stukken vleesch, die ik hun aan lange ijzeren stangen door de tra lies heen toeschoof ze sprongen brullend op Een ander uit de Wieringermeer zegt, dat me af, zoodat de kooi onder den schok van bij Doornbosch de bieten werden gerooidi hun neerbonzende lichamen wankelde BINNENKORT HALLO!! 1 2 uur. Voor hu* .—o - Gaf zij henf een mooi horloge Hij verrukt - Zijkreeg ook wat. Na een tijdje was ZIJ jarig En hij dacht toen leer om leer Nog een tijdje later was het „Ringentijd" een paartje meer! D' uitzet vorderde al spoedig 'N prachtig zilver-tafelstel, 'N fijne hangklok en een wekker Met een wondermooie bel En het mooiste van dat alles 't Kwam bij Beemsterboer vandaan Jaren zijn zij nu al echtpaar, Jaren is 't al meegegaan Voor 't geluk en voor die „spullen" Schijnt geen einde te bestaan. Hieruit blijkt weer overduid'lijk Beemsterboer staat bovenaan. Keizerstr. 15 Den Helder. H.A. Grondbelasting perc. f 20.32 Om de Oost 10. „De Westelinge", gras bouw, Zuidzijde van A. 937, 50.75 A. 17,7625 sn, 11. „Haverweidje", A. 302, groot 42.60 A., 14.91 snees 12. „Hoogeventje", A. 314, groot 50.60-A_ -VL71 sbo"" met uw MAN „Geeft hem onze Sokken an." Wij breien en repa reren ALLE wollen Kleding, zoals TRUIEN, vesten, broeken, kousen en Sokken. (Ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn WIJ No. I. Voor Wieringen bij Jb. Kaleveld, of bode Kaan voor de Wieringer meer. „De Sterke Kous", Machi nale Brei-inr. Zuidstr. 19, Helder. VOOR ENKELE CENTEN - 8 Schriften voor 25 ct. 5 Dubbele schriften 25 ct. Jongens- en meisjes lees boeken met platen 25 ct. Sterke schoolpassers 35 ct. Klevon, lijmt alles 10 ct. fi APOLLO Oever. Entree 25 ct. TE KOOP z.g.a.n. MOTORBOOT, groot 45 ton, met 22 P.K. Kromhoutmotor. Een groote partij nieuw MANILLA - TOUW, voor zeer billijke prijs. P. JONGKIND De Haukes. PER POND 49 CENT 10 POND f 4.50 J. DUNSELMAN Jr. KEIZERSTRAAT 24 DEN HELDER. voor f 45.per H.A. De heer Kaaijk het is in de Wieringermeer zoo, dat men kan daar direct in de schuit verladen, terwijl men op 't oude land alles per wagen moet vervoeren. De loonnormen die voor 't oude land goed zijn, zijn voor de Wieringermeer te hoog. Spr. heeft Doorn bosch en Hoogschagen omtrent 't te verloonen bedrag aangeschreven, doch nog geen ant woord ontvangen. Echter 't uitsluitend rooij en komt daar gemiddeld op f 40 a f 45 per H.A. met transport er bij op f 60.-. De her Parlevliet vraagt of de boer bij de Arbeidsbemiddeling keus krijgt in arbeids krachten. De heer Kaaijk Zeker. Het is niet zoo, dat we maar een knechtje sturen. De heer M. Lont vertelt dat hij eens iemand van de arb. bemiddeling heeft gehad, die niets van 't boerenbedrijf afwist en uit de binnenvaart kwam. Dat was tijdens de Zui derzeewerken. De heer Kaaijk Toen waren er krachten te kort, nu zijn er vele over. Een heel verschil. De heer v. d. Welle geeft een resumé van zeer gunstige resultaten van arbeidskrachten uit de arb. bemiddeling. Op een desbetreffende vraag licht voorzit ter toe, dat de norm voor 't te verloonen be drag voor bouwland zal zijn van Nov. tot Jan. pl.m. f 7.50 per H.A. dat ook kost en inwoning voor een knecht in 't loon mag op genomen worden. Dat na 1 Januari waar schijnlijk weer een nieuwe norm wordt inge steld naar gelang de arbeid die op 't land moet worden verricht. Of dan echter deze regeling doorgang zal vinden hangt tevens van de economische toestand af. Echter alles wordt door de Commissie in overleg met de landbouwconsulent gedaan. De belangen der boeren worden voor alles in 't oog gehouden. Het is daarom, dat wij de landbouwers thans dringend verzoeken toe te treden, opdat de zaak voortgang kan vinden. Door den heer Kaaijk worden de inschrij vingsbiljetten vervolgens uitgereikt en de meeste landbouwers ter vergadering gaven van hun instemming over de regeling blijk en zullen tot toetreding overgaan. Wij willen naar aanleiding van deze ver gadering de niet aanwezig zijnde landbouwers met klem in hun eigen belang aanraden ook zoo spoedig mogelijk zich bij den heer Kaaijk (secretaris der commissie) te vervoegen ter afhaling van een inschrijvingsformulier. Nog werd op de vergadering besproken, dat een drietal sprekers voor de afdeeling in het a.s. seizoen zullen worden aangevraagd, n.1. de heer Zuurmond over brandassuurantie, de heer Dr. Scheij over de Zuivelproductie een spr. van de Vereen. Kalifabrieken. Met een opwekkend woord en een beroep op aller medewerking in de landbouworgani satie sluit voorz. daarop de vergadering. NIEUWBOUW. Door de aannemersfirma Gebr. Boersen zal op een haar toebehoorende bouwterreinen aan de Slingerweg een burger woonhuis worden gebouwd voor rekening van Mej. Wed. E. Klein-Rotgans te H.-hoef. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 27 OCTOBER. NED. HERV. GEM. Den Oever nam. 2 uur Ds. van Beek. 27 Oct. Nam. 3 uur Leering voor Jongens te Oosterland. 31 Oct. 7'/2 uur Hippolytushoef. Herdenking Kerkhervorming. Westerland Zondagmorgen 11 uur Zondagsch. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef vjn. 10 uur Ds. Meihuizen. Donderdag 31 Oetober 7.30 uur n.m. Doopsgez. Kerk. Hervormingsavond. EVANGELISATIE. H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. Den Oever nam. 2.30 uur de hr. Deen. GEREF. KERK Den Oever v.m. 10 uur Cand. J. Oranje. Den Oever nam. 3 uur Lezen. H.-hoef voorm. 10 uur Lezen. H.-hoef nam. 2Vs uur Cand. J. Oranje. CHR. GER. GEMEENTE Op Donderdag 31 Oetober hoopt op te treden in de Kapel te Den Oever 's av. 7 uur den Heer Rebel van Den Helder, WINTERMANTEL te zorgen en raden wij U aan eens een kijkje te nemen in onze BIJZONDERE GROOTE SORTEERING DUFFEL- EN GEKLEEDE MANTELS, BONTMANTELS enz. ONZE KEUS IN JAPONNEN, PULLOVERS, DAMES- EN KINDERHOEDEN LAGE PRIJZEN IS ENORM MODEHUIS KONINGSTRAAT 86 DEN HELDER. GEVAREN IN SIBERIË. Het merkwaardigste avontuur, dat ik in mijn loopbaan van dierentemmer heb mee gemaakt, was dat, hetwelk ik eenige jaren geleden beleefde, toen wij met ons circus op transport waren van Irkoetsk naar Moskou. Wij kwamen van Wladiwostok en moesten heel Siberiië door. Er heerschte een ijzige kou A en men kan zich licht voorstellen, wat dat fTS! de deur van den waf" en vervolgens voor een transport tijgers en leeuwen zeggen de/™le" van Pasja en fedy, S*°P™d- Z°° rinkelde .In dezen wagen bevond zich voor het geval, dat er een derde dier onhandelbaar zou worden, nog een leege kooi. Die leege kooi zou voor ons van beteekenis worden. Daar wij met onzen kleinen voorraad mu nitie spaarzaam moesten omgaan, hielp het niet veel, of we al een paar van de wolven die voortdurend om ons heen zwermden, kon den neerleggen. De overigen volgden ons toch, doch het gebeurde ook wel, dat ze geheel achterbleven, zoodra de beide machines van onze karavaan meer vaart kregen. Op een morgen bleven we middenin de met sneeuw bedekte steppe staan. We stapten uit om de oorzaak op te sporen en ontdekten, dat van beide locomotieven de stoompijp gesprongen was. Daar stonden wij nu mid denin de ijswoestijn en overlegden, tot over de ooren in onze jassen en pelzen gedoken, hoe we de schade het best zouden kunnen herstellen. Opeens gilde iemand „Wolven Ze kwamen in troepen het bosch uit gerend, in groote troepen van tachtig en meer, en hun adem woei als stoomwolken om hen heen. Wij holden naar de wagens. Een oogenblik later hadden de wolven onze karavaan be reikt, ze sprongen tegen de ramen omhoog zonder zich ook maar eenigszins te storen aan de schoten, die wij op hen afvuurden. De oppasser Harris liet van schrik zijn pistool vallen, toen hij eensklaps door een kier van de deur den grimmigen kop van een reusach- tigen wolf zag steken,, die naar zijn been hapte. Harris was in zijn schrik in den wagen gesprongen, waar de aparte kooien van Pasja en Fredy stonden, hoewel hij daar niets te maken had, want hij had de verzorging der beren tot taak. Ik zelf was ook niet bij mijn leeuwen, doch in den wagen ernaast. Ik hoorde slechts het woedende gebrul van Pasja en den tijger, het overstemde het geraas van alle andere dieren tezamen en van de wolven, die door honger gedreven op de lucht van het vleesch afkwamen en den provisiewagen be stormden. Het was een helsch lawaai. Het gehuil van de wolven boven ons hoofd. Eén viel eraf en kooien smolt ineen tot een heidensch spekta kel. Daar schreeuwde plotseling iemand „Ze zitten op den wagen Inderdaad, wij hoorden het getrappel en het gerumoer van de wolven boven ons hoofd. Eén vier eraf en drukte in zijn val een ruit in en toen ik er heen holde om hem een schot na te zenden, bemerkte ik met ontzetting, dat de schuif deur van den volgende wagen, waarin Pasja de tijger en de berenoppasser zich bevonden, langzaam openging en de kop van Pasja zich in de deuropening vertoonde Onmiddellijk stortten zich eenige van de brutaalste wolven op hem. Als een huilend, brullend kluwen vielen leeuw en wolven uit den wagen. Aan vankelijk scheen de leeuw verrast, doch toen de pijnlijke beten begonnen te bloeden, brul de hij het uit en verweerde zich heftig. Alsof ze op dit signaal gewacht hadden, stortte zich thans de heele troep wolven op hem. De aan vallers sloegen geen acht op hun dooden en gewonden, doch wierpen zich met razernij van den honger op hun geweldigen tegen stander. Als ging het om het uitvechten van een oude erf vijandschap, zoo verbitterd vochten hond en kat, in een haat, die niet meer door den honger alleen scheen te zijn ingegeven. De leeuw, die reeds uit verscheidene won den bloedde, zou het zeker tegen deze huilen de bende hebben moeten afleggen, als hem niet, terwijl onze schoten gemakkelijk hun doel troffen, onverwachts nog een andere bondgenoot te hulp was gekomen. Met een machtigen sprong kwam de tijger uit den wagen gevlogen, middenin het wolvenkluwen. Een groote wolf sprong den tijger op den rug. Met verpletterden schedel vloog de vermetele tegen een wiel van den wagen. Enkele ande ren keerden zich nu van den leeuw af en gingen den nieuv/en tegenstander te lijf. De een na den ander liet onder de machtige sla gen van den tijger het leven. De rest liep nog eenige malen in kringen om den trein heen, doch rende, toen de tijger hen met wilde sprongen, telkens uitglijdend op den gladden, bevroren grond, achternazette, hui lend naar den zoom van het bosch terug. Wij hadden, zonder te schieten, bij dezen gruwelijken strijd toegezien. De leeuw kroop, uit vele wonden bloedend, een eindweegs langs de wagens. Met een schot in den kop legde ik hem neer. Toen wij, voorzichtig rond speurend naar den tijger, uit den wagen sprongen, zagen wij -hem niet meer. Het too- neel van den strijd was bedekt met doode wolven. In hun kooien brulden de overige dieren, maar hoe zou het wel met Harris zijn afgeloopen Ik vond hem in de leege kooi. Van hieruit had hij met behulp van een ijzeren stang wil. De dieren brulden van kou en woedde in hun kooien, die wij met bossen stroo hadden afgedekt, want de temperatuur daalde dik wijls tot 45 graden onder nul. Het stroo was door den adem der dieren zoo vol ijs geraakt, dat het eruit zag, alsof ze in een grot huis den. Het vleesch, dat wij meevoerden, lag steenhard bevroren in den provisie-wagen. Het avontuurlijkste en opwindendste aan deze reis was, dat heele troepen wolven, door den reuk van het vleesch aangelokt, uit de bosschen waren komen opdagen en al eenige dagen lang onzen stoet volgden. Telkens wierpen wij hun een paar beenderen, wat afval of iets dergelijks toe, waar ze dan gul- op aanvielen. Ze bleven dan een tijdlang achter, beten bij vergissing elkaar en de en kelen, die ons volgden, konden wij gemakke lijk door geweerschoten op een afstand hou den. Zoodra er echter weer nieuwe troepen opdoken, geraakte velen van onze diieren in de grootste opwinding, brulden en gingen te keer als razenden en wij zagen geen kans ze tot rust te brengen. We hadden in dien tijd een leeuw bij ons. Pasja heette hij en hij was altijd een echte lobbes geweest, doch al in de eerste dagen van onze reis hadden we hem met een prach- had hij die twee op de wolven losgelaten, een inval, dien hij even plotseling als hij bij hem was opgekomen had uitgevoerd. En zonder eenigen twijfel heeft hij hiermede ons leven gered, want anders hadden wij ons zeker niet tegen de vraatzuchtige uitgehongerde wolven bende kunnen verweren. Wij hebben toen nog twee dagen noodig gehad, om de schade aan de stoompijpen zoo goed en zoo kwaad als het ging te herstellen. Den tijger hebben wij niet weergezien. Voorloopig verslag der Tweede Kamer Algemeene beschouwingen. Vrijgezellenbelasting. Een aantal leden verklaarden zich voorstander van het invoeren van een vrijgezellenbelasting of verhooging van bestaande belastingen voor viijge- zellen. Bij vele leden had de aankondiging, dat de regeering belastingverzwaring onvermijdelijk acht, ernstige teleur stelling gewekt.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 5