TWEEDE BLAD. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 No. 89 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Bijlig WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANTS EUWE ALJECHIN Tk—VA. De schaakmatch van deez' beide lleeren Is na den Abessijnschen strijd Op 't oogenblik voor heel de wereld Het allergrootste wapenfeit. Velen willen dit weerleggen Toch hebben zij het ditmaal mis. liet schaken om den wereldtitel Heeft waarlijk veel beteekenis. Vooral nu één der matadoren, Door schakers als een held vergood, Een van Neerlandsch groote zonen, Neerlandsch roem weer heeft ver- greo' 't, Heeft aan spanning niet ontbroken Na aanvank'lijk slecht begin, Haalde onze Dr. Euwe Fijn zijn achterstand weer in. Nog is de strijd niet uitgestreden Voorspellen, neen, dat doe ik niet. Doch na zijn prachtige prestatie Is Dr. Euwe favoriet. Het. viel mij op dat ons het leven Hetzelfde als het schaken biedt Verlies en winst en ook misère, Hetgeen bij schaak remise hiel. Men gooit zoo vaak een visclije uit Om grooter visch te vangen, Zoo geeft de schaker zijn pion, Doch 't draait soms uit op „hangen": De toren is een hoeksteen, die Gelijk een steun in 't leven Niet zoomaar, zonder slag of stoot Uit handen wordt gegeven Een paard is als een mensch'lijk wezen Dat rare sprongen maakt, En somtijds, ook door bokkesprongen, Van 't kantje in den sloot geraakt Een raadsheer kan men noode missen Hij staat ons bij met raad en daad, Er zijn er echter al te veel nog Wier pad langs duistere wegen gaat. De dames zijn al héél belangrijk Zij zijn direct ten aanval klaar, Zij kunnen alle kanten uitgaan En zijn dus onberekenbaar. Om geen aanval uit te lokken, Wordt uitdrukkelijk vermeld, Dat het bovenstaande „over dames" Alleen maar voor het schaken geldt. Dan zijn er nog de koningen Die worden „mat" gezet, Wij noemen zulk een zet een „hak" Het geeft dezelfde pret. Zoo ziet U dus dat schaken Door iedereen beoefend wordt Het is niet dood, niet saai, vervelend, Doch zuiver levenssport. NIEK. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. EEN POLDERSCHE GOOIWEEK, In de Sint-Nicolaasweek zal door de plaatselijke Middenstands-vereenigin- gen (Neutrale en Hanze) een groote Sinterklaas-attractie worden gehou den, en wel een z.g. gooiweek. Bij aankoop van 50 et. zal de klant van de winkelier een bon krijgen. En met 10 zulke bonnen mag deze dan gooien bij de ballero-tafels te Van Ewijcksluis, Kleine Sluis, Spoorbuurt of Breezand naar de dagprijzen en hoofdprijzen, die flinke bedragen zul len vormen. Er zijn 7 gooi-avonden. De animo voor deze attractie zal ze ker groot zijn. Biljarten. Voor de biljartclub speel de bij Alkemade groep 5 tegen groep 6 Van groep 5 won C. Philipsen 2 par tijen, K. de Groot 2, P. Wilms 2 en Jm. Blaauboer 1, totaal 7 partijen. Van groep 6 won P. Smit Kz. 4 partijen, P. Smit Jz. 2, Gr. Philipsen 2 en G. van Zandwijk 1. Totaal 9 partijen. Groep 6 won dus met 9-7 van groep 5. Overgeplaatst. De heer C. Brugman, stationschef alhier, wordt op zijn ver zoek met ingang van 1 Dec. overge plaatst naar Giesendam—Nede' Iv-ir- dinxveld. BREEZAND. Binnenbrandje. Waar schijnlijk door 't achteloos wegwerpen van een lucifer door een der kinderen, ontstond op den werkplaatszoldei van den heer L. Pieterse een begin van brand. Eenige zakken en kleeren raak ten aan het smeulen en daardoor ook het dakhout. Gelukkig brandde dit niet door, anders zou het vele brand bare materiaal in de omgeving door de dan ontstane trekking ook vlam heb ben gevat. Toen het brandje ontdekt werd, was reeds een gat in den zolder gebrand. Met hulp van de buren kon met wat emmers water erger voorko men worden. Vlotbrug 's-avonds gesloten. De Vlot brug aan de Kooy wordt versterkt, zoodat als dat is geschied, ook zwaar dere vrachtauto's dan tot nu toe waren toegelaten, de brug mogen passeeren. De werkzaamheden geschieden des nachts. Na 10 uur 's-avonds is geen verkeer over de brug mogelijk. (Per sonen en rijwielen kunnen per roei boot overgezet.) A.s. Zaterdag lioopt pien gereed te zijn met het werk. Damclub. In de Lunchroom van den Heer de Graaf is door een 8-tal perso nen een damclub opgericht D. A. P. Deze avond zal gehouden worden één maal per week, des Vrijdags. Nieuwe leden kunnen, zich opgeven bij den Heer de Graaf. B. K. C. - Nieuws Zondag a.s. te spelen wedstrijden 10 uur B.K.C. 3—Watervogels 2. 12 uur B.K.C. 4—Petten 2- 2 uur B.K.C. I -- Held. Boys., 10 uur II.R.C. a -- B.K.C. a. 10 uur Zeemacht 2 B.K.C. 2. Een drukke Zondag. Alle elftaller moeten in het veld. Burgemeesterbenoeming te W.-Waard. Met ingang van 15 November is be noemd tot burgemeester van de Wieringerwaard, de heer D. Kaan, vee houder aldaar. De heer Kaan, die in de Wieringer waard is geboren, nam aldaar in het vcreenigingsleven een vorenstaande plaats in. Hij was geruimen tijd secre taris van den polder en secretaris-pen ningmeester van de Coop. Zuivelfa briek, is de liberale levensopvatting toegedaan en lid van de Ned. Herv. Kerk. In Wieringerwaard is men er ten zeerste over verheugd als burgemees ter iemand te hebben gekregen, die mei de gemeente en de bevolking door en door bekend is. GEMEENTE WIERINGEN. BURGERLIJKE STAND. Gem. Wieringen van 1 t.m. 7 Nov. 1935 Geboren Berend, z.v. B. Hensen en A. Drenth Gertruda Bernardina Jo- anna, d.v. H. A. Giesen en M. G. Dies- feldt Baukje, d.v. A. de Wit en A. Schachtschabel Jan Willem, z.v. J. W. Koorn en P. T. Tijsen. Ondertrouwd en gehuwd Geene. Overleden: Geene. Ais levenloos aangegeven een kind van I. Cruson en B. P. Hol. Vervolging nalatige kiezers. De na latige kiezers van de verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad op 17 April en 26 Juni van dit jaar, hadden zich vorige week voor den Kantonrechter te Den Helder te verantwoorden. Slechts één der 37 opgeroepenen wist zich ten genoegen van den rechter te verontschuldigen en vrijspraak te be pleiten. Alle overigen, niet versche nen, werden veroordeeld tot betaling van f 1.— boete, of, naar verkiezing, 1 dag „zitten". De Wieringer Visschersvloot. De Wieringer visschersvloot mocht zich sedert de afsluiting van de Zui derzee in een gestadige groei verheu gen. De vestiging van vreemde visschers werkte in de eerste plaats mee aan de uitbreiding van de vloot. Het aantal visschersvaar tuigen blijkt thans de 300 te zijn gepasseerd, want W.R. 300 is een dezer dagen afgegeven aan den Heer W. de Beer, Den Oever. Algem. Vergadering „Succes". Aanwezig 37 leden. De voorz. opent de vergadering en heet allen welkom. Voorz. zegt alvo rens over te gaan tot het punt van be handeling verkiezing bestuurslid, even wil opmerken dat Succes II de eerste pr. in W.-Waard behaald heeft en de 2e pr. in Den Helder van de al daar gehouden nederlaag-wedstrijden. Thans wordt overgegaan tot het kiezen van een bestuurslid. De heer L. Montulet wordt gekozen met 26 stemmen. Doordat de heer Montulet tot B.-Lid gekozen werd moest hij volgens reg lement aftreden als lid der kas-com. Daarvoor werd gekozen de heer N. Koorn. Volgt rondvraag. De heer A Schmitt vraagt of de heer P. Idema de fiets mag leveren voor de verloting, Voorz. zegt er over te zullen spreken. De heer C. Duinker wil graag dat er in het vervolg betere regeling is onder de spelers met het naar huis gaan met de bus hij uitwedstrijden. Hierin zal worden voorzien. De heer D. Nieuwbuurt vraagt of de leden beter komen trainen, daar het zoo niet langer gaat. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voorz. de vergadering. Middenstands-avond. De Middcn- standsvereeniging „Wieringen" hield Donderdag j.1. een sluitings-avond van de Winkelweek. De meeste leden met hunne darnes waren present, alsook de commissie leden van de ballero-tafels, zoedat „Concordia" geheel gevuld was. In de welkomst-rede uitte de voorz dan ook zijn vreugde over de groote opkomst en hoopte dat het een gezelli ge avond zou worden. Nu, dat is gebeurd. De jazzband van „Concordia" en dfr geluids-installatie der Wieringer Radio-Centrale zorg den voor afwisselende muziek en ve le malen zong de geheele zaal mee. Eenige mooie filmen van landelijk- en stedenschoon, alsook van de Krom hout-fabrieken werden vertoond. Het filmpje van het Wieringer muziek concours verwekte weer groote hilari teit. Dan gaf de heer M. Kooij eenige cabaret-liedjes ten beste en de heer J. J. Bosker een komische herinnering aan de winkelweek. Er werd enorm genoten. Tuschentijds werd ter afwisseling gedanst en ook nog een paar kazei verloot, geschonken door de Zuivel fabriek te Lutjewinkel. De winnaars waren N. Metselaar Nz. te Den Oever en Jb. Lont Dz. te Il.-lloef De kaas van den heer Metselaar werd weldra door de winnaar gul ver deeld en liet zich goed smaken. Aan de bakkerij „De Koornschoof" werd nog als extra prijs een verguld zilveren medaille uitgereikt, geschon ken door de Ned. Meelfabrieken te Alkmaar voor de etalage-wedstrijd. Naast het aangename werd op dezen avond ook nog tijd aan het nuttige be steed. Van 23 tot 30 November zal er name lijk weer over geheel Wieringen een St. Nic. winkelweek worden gehouden. Als extra attractie krijgen koopers, bij aankoop van iedere 50 ct. aan waarde, in een zakje deelen van een leg-puzzle. Bij aankoop van 10 zakjes kan de puzzle compleet zijn. Hoeft men de goede deelen niet of dubbel, dan kan men ruilen met iemand die ze wel heeft. Verder staat op de leg-puzzle een rebus, die men moet oplossen. Dan moet de puzzle opgeplakt wor den en men dingt dan mee naar dag prijzen van f 10, f 5, en 4 prijzen van f 2.50 en naar de hoofdprijzen van f 50.-; f 25, f 10, en 16 prijzen van f 2.50. Dat zal dus voor jong en ou-1 een dubbel genot geven en men dingt mee naar schitterende prijzen. (In een volgend nümmer zullen we een en ander nog eens in alle details uiteen zetten.) Nadat alle leden van de Midden stand, in de zaal aanwezig, met groot enthousiasme hadden verklaard aan deze Winkelweek deel te nemen en hun beste beentje weer naar voren te te zullen zetten, werd dit zakengedeel- te weer als afgehandeld beschouwd en wijdde men zich aan dans-atlrac- ties tot twee uur in den nacht eri toen nog had men weinig lust om heen te gaan. Doch het was tijd van opbreken en hoogst voldaan werd afscheid geno men tot een volgende maal. Plattel. Vrouwen Afd. Wieringen. Ingevolge onze mededeeling ia een vorig nummer laten wij hier de boei ende rede in beknopte vorm volgen, welke door Dr. Hoedemaker 1.1. Vrij dag voor genoemde afdeeling weid ge houden. Begonnen werd met een kon histo- isch overzicht van de aandacht die in de loop der tijden werd geschonken aan het verband tusschen de ziekten van de mensch en de dieren. Vervol gens sprak spreker over de ziekte-oor zaken bij mensch en dier. Men kan dG verschillende ziekten zoowel bij mensch als dier al naar de oorzaak scheiden in besmettelijke en niet be smettelijke ziekten. De niet besmette lijke ziekten der dieren leveren geen gevaar voor den mensch. Onder de besmettelijke ziekten zijn er echter een aantal die van dier op mensch over kunnen gaan. Van deze ziekten werd het eerst de tuberculose der dieren besproken. Het gevaar, vooral voor kinderen, om b.v. door middel van besmette melk tuberculose te krijgen blijkt lang niet denkbeeldig te zijn. Ook paarden, geiten, varkens, kippen, honden en katten kunnen aan tuberculose lijden en al deze dieren kunnen gevaarlijk zijn voor de mench Dit is het geval als deze dieren z.g.n. open vorm van tuberculose hebben, dus als de tuberkel-bacillen langs één of andere weg het zieke lichaam ver laten. Tuberculose-bestrijding is dus ook uit hygiënisch oogpunt een belang rijke zaak. In ons land bestaat een vrij willige bestrijding. De veehouders zijn niet verplicht zich aan te sluiten. Sluit men zich echter aan dan betaalt het Rijk een gedeelte der kosten en moet men zich ook aan de voorschriften die het Rijk dienaangaande geeft, onder werpen. Te Wieringen zijn ongeveer 70 bedrijven met te zamen 1050 dieren vrij van tuberculose. Toch loopt, en dit is een zeer betreurenswaardig feit, meer dan de helft der melkhan delaren met melk langs de deuren van niet onderzocht vee. Vervolgens sprak Spr. over het milt vuur bij mensch en dier. Zoowel mensch als dier zijn zeer vatbaar voor miltvuur. De reden dat dit toch hoofd zakelijk een dierziekte is, is gelegen in het feit, dat de mensch met de ziekte verwekkers minder in contact komt dan de dieren. Vooral bij arbeiders in de huiden - en leer-industrie komt miltvuur nog wel eens voor. De volgende ziekte waarover gespro ken werd was het besmettelijk verwer pen van runderen en de Malta-koorts. Malta-koorts is een ziekte veroorzaakt door een heel kleine bacil, de Brucella melitensis. Vooral in de eilanden en het kustgebied der Middellandsche Zee komt deze ziekte voor. De men schel! daar krijgen de ziekte van be smettelijke geiten. Het besmettelijk verwerpen bij onze runderen wordt door een bacil voroorzaakt die precies gelijkt op de Brucella melitensis. De laatste jaren zijn herhaaldelijk ziekte gevallen bij den mensch waargeno men tengevolge van besmetting met deze bacillen. Een hygiënische melk- stal is daarom tegenover z'n cliënten verplicht te zorgen dat dergelijke ba cillen niet in de melk voor komen. Men moet op zulke bedrijven dan ook geregeld de dieren op het aanwezig zijn van deze ziekte laten onderzoeken. Vlekziekte van varkens kan ook ziek te bij menschen veroorzaken. Dit is echter niet zoo zeer een gevaar voor de onschuldige burger, maar deze ziekte is meer speciaal te rekenen tot de be roepsziekten en dan vooral van dieren artsen. Ook mond- en klauwzeer is soms oorzaak van ziekte bij den mensch. Daar de melk van koeien, die aan de ze ziekte lijden, de smetstof kan bevai- ten, is het zeer raadzaam om in tijden dat mond- en klauwzeer heerscht de melk voor het gebruik goed te koken. Over pokken bij mensch en dier werd opgemerkt dat liet feit dat deze ziekte bij mensch en dier voor komt, den arts een wapen in de hand heeft gegeven om deze voor de mensch zoo gevreesde plaag te bestrijden. Men schen worden geënt met de smetstof der koepokken. Het lichaam vormt tegen deze smetstof verweerstoffen en door deze verweerstoffen is de mensch beschut tegen een eventueele infectie met koepokken, maar ook tegen een eventueele infectie van echte pokken van den mensch. Op deze wijze heeft men dus profijt weten te trekken van het feit dat mensch en dier aan een zelfde ziekte kunnen lijden. Na deze beschouwing over enkele ziekten die dus bij mensch en dier voor kunnen komen sprak de spreker nog over de maatregelen die door de Overheid worden genomen ter be schutting der gezondheid van den mensch in verband met dierziekten. Zooals gezegd, de rede werd vol aan dacht gevolgd, en de voorzitster Mevr. de Haan-Bosker dankte Spr. in harte lijke woorden en hoopte dat Dr. Hoede- maker nog eens een onderwerp voor de Afd. zou behandelen. Oosterland. V. C. J. B. Maandag 11 November bijeenkomst. MARKTBERICHTEN. De Najaarsveemarkt te Alkmaar. De Najaarsveemarkt, die cloor gun stig weer werd gekenmerkt, stond in teeken van dalende prijzen en van zeer stuggen handel. Woensdag was het de markt voor jongvee. De prijzen van de vaarzen varieer den van f 60-f 135 die voor de gras kalveren van f 25-f 95. De aanvoer kalf koeien was gering, evenals die van ossen. De prijzen van de kalfkoeien vari eerden van f 100-f 170 en die van de ossen van f 80-fl00. De Veemarkt. HOORN, 7 Nov. 1935. Op de gehou den Kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 3 stapels kleine fabrieks kaas f 17 8 stapels kleine boerenkaas f 18.50 1 stapel boeren-commissie- kaas f 19. Totaal 12 stapels, wegende 7246 Kg. De handel was goed. Tto Voaiu nrlrt SCHAGEN, 7 Nov. 1935. Op ile ge- houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 16 Paarden f 150-f 350 31 mag. Geldekoeien f 80- f 100 13 vette Geldekoeien f 140-f 200; 25 Kalfkoeien f 120-f 175 35 Vaarzen f 70-f 120 30 Graskalveren f 30-f 55 38 Nuchtere kalveren f 6-f 14 26 Scha pen, mag., f 8-f 13 70 Schapen, vette, f 17-f 22 168 Overhouders f 8-f 12 Bokken en Geiten f 4-f 5 Varkens, mag. f 14-f 20 19 Varkens, vette, per Kg. 40-44 cent 133 Biggen f 7-f 13 Konijnen f 0.50-f 1.50 28 Kippen 30- 70 cent Hanen 20-80 cent. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 7 Nov. 1935. Aange voerd 20.000 Kipeieren. Prijs 47-49 Kg. 340 a 360 49-51 Kg. 360 a 390 51-54 Kg. 450 62-65 Kg. 550 a 580. Alles per 100 stuks. Stichting „Heldersche Eierveiling". Noteering van 7 Nov. 1935. Aange voerd 11190 Kipeieren Prijs 48-61 Kg. 390 a 430 52-54 Kg. 400 a 460 55-57 Kg. 500 a 550 58-60 Kg. 530 a 570 64-67 Kg. 560 a 590. Kleine eieren 320 a 400. Alles per 100 stuks. ter Pui-merend, 5 Nov. 1935.Aangevoerd 150000 Eendeieren. Prijzen f 1.80 a 2.20. 45000 Kipeieren. Prijzen 70-80 Kg. f 5.40 a 5.60 65-66 Kg. f 5.10 a 5.20 63-64 Kg. f 5.10 a 5.20 60-62 Kg. f 4.80 a 5.10 58-59 Kg. f 4.70 a 5 56-57 Kg. f 4.50 a 4.70 53-55 Kg. f 4 a 4.50 50-52 Kg. f 3.60 a 4 45-49 Kg. f 3.10 a 3.50. Afdeeling Pluimvee. Oude kippen f 0.60 a 1.20 Jonge Hanen f 0.50 a 1 Oude Eenden f 0.21 a 0.35. Konijnen f 0.75 a 1.60. Kilo prijs Oude kippen f 0.30 a 0.40 Jonge Hanen f 0.45 a 0.55. BINNENLANDSCH NIEUWS. AANSLAG OP EEN MEISJE. Slachtoffer bekomt dertien messteken. Ten huize van den heer Van M. te Rijs wijk in Gelderland is een aanslag gepleegd op het zestienjarig meisje A. P., dat met den 21-jarigen Van S. uit Maurik omgang had, meldt de Telegraaf. Die omgang was verbro ken, waarover Van S. in woede ontstoken was. Hij sloop ongemerkt het huis van den heer M. binnen en verborg zich op de deel. Het meisje begaf zich na eenigen tijd naar de deel en werd toen onverwachts aangeval- len.De overvaller bracht haar dertien steken aan hoofd en armen toe. De ongelukkige, die hevig bloedde, werd na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Bethesda vervoerd per ziekenauto. Haar toe stand is ernstig. De woedende minnaar, die reeds bekend heeft, is gearresteerd en opge sloten in het Huis van Bewaring te Tiel. HET WILDE WESTEN VAN DEN HAAG. Drie inbrekers betrapt. Alle drie gearresteerd. Een ongewoon avontuur, waarin twee knapen zich door hun moedig optreden op buitengewone wijze hebben onderscheiden, heeft in Den Haag geleid tot de arrestatiie van een inbreker, die met nog twee andere leden van zijn gilde op heeterdaad werd be trapt, toen hij zijn slag sloeg in de banket bakkerij van den heer P. N. Arkema aan de Rozenstraat 2. Terwijl de bewoners afwezig waren, hadden drie inbrekers zich door een luik aan de achterzijde van het huis toegang verschaft tot den winkel en het daarboven gelegen woonhuis. Toen later op den avond de veer tienjarige zoon van den banketbakker met een zestienjarig vriendje thuis kwam, be merkte hijdat er licht in het bovenhuis brandde, terwijl hij wist, dat er nog niemand van de familie thuis kon zijn. Daar de jongen onraad vermoedde, ging hij met zijn vriendje de achterzijde van het huis binnen. Om op alle mogelijkheden voorbe reid te zijn, namen de beide knapen, wien het avontuur niet in het minst beangstigde, uit de bakkerij elk een groot mes mee. In den winkel gekomen, riep de jeugdige Arkema naar boven Wie is daar Terwijl beide jongens beneden aan de trap bleven wachten, hoorden zij op de bovenetage eenig gestommel. Eenige oogenblikken later stormden drie mannen de trap af. Twee inbrekers trachtten daarop langs den zelfden weg, dien zij gekomen waren, het huis weer te verlaten. Door een winkelruit. De derde inbreker was den winkel ingevlo gen, doch vond de winkeldeur op slot, zoodat er hem slechts één weg overbleef. Zonder zich ook maar een oogenblik te bedenken, sprong de man door de winkelruit naar buiten. Zijn achtervolger, die er niet op gerekend had, dat de in het nauw gedreven inbreker een dergelijken ongewonen weg zou nemen, was, toen hij zag, dat de winkeldeur gesloten was, omgeloopen om den dief in de Rozenstraat weer op te wachten. Toen hij aan de voor zijde van den winkel kwam, zag hij den in breker voor zich uitrennen in de richting van de Laan van Meerdervoort. De man rende naar een motorwagen van lijn 5, die in de richting van de Laan van Eik en Duinen reed. Hij slaagde erin, op de tram te springen. Slechts korten tijd kon hij zich echter ge red wanen. Eenige voorbijgangers, die den man op de tram hadden zien springen, deel den dit aan de inmiddels verschenen politie agenten mede, wien het gelukte, den man op de Laan van Eik en Duinen, waar hij weer van de tram was gesprongen, te arresteeren. Hij werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Twee tegen een. Inmiddels had zich in den tuin achter den winkel van de firma Arkema de andere knaap nog steeds gewapend met een mes, op de beide andere inbrekers geworpen. De knaap verweerde zich tegen de beide volwassen man nen zoo hevig, dat er een vechtpartij ont stond, waarbij tenslotte de moedige jongen het onderspit moest delven. Het mes werd hem bij de worsteling in het duister ontrukt, waarna beide mannen vluch ten. Door de justitioneele politie werd kort na het gebeurde ter plaatse een uitvoerig onder zoek ingesteld. De buit, dien de Inbrekers hebben gemaakt, is zeer gering. Uit do toon-

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3