26e JAARGANG DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 Ne. 92 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN KOMT AAN DEN HELDER EEN VISSCHERIJ CENTRALE? MESALLIANCE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden f 1. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 DE SANEERING - VERGADERING VOOR DE VISSCHERIJ VAN DEN HELDER. Deze vergadering was belegd door de Hel- derschevereeniging „Samenwerking" en had ten doel zich te oriënteeren op welke toekom stige medewerking van Middenstand, Indus- triëelen en Gemeentebestuur verwacht kan worden. Toen wij tegen 8 uur in de vergader zaal van „het Kgelhuis" arriveerden waren reeds vele belangstellenden aanwezig. Wij merkten o.a. op Wethouder de Boer, de hee- ren Nijpels, Van Willigen, Grunwald, Kolster, Coltof, Notaris Schreuder, Mr. Veldman, vele Middenstanders en gemeente-ambtenaren, de raadsleden Bot, van den Bogaard en later ook wethouder Smits e.a. Van Wieringen waren vertegenwoordigd Burgem. Kolff, Wethouder Bosker en de hee- ren C. J. Bosker en P. de Graaf, de laatsten als zuiver belangstellenden. OPENING. Voor een nog steeds zich vullende zaal sprak voorzitter Stevenson zijn openingswoord uit. Allereerst deelt hij mede, dat berichten van verhindering waren binnengekomen van Burgemeester Driessen, Oud-Gem. Secretaris Kamman, Van Voorzitter en Secretaris der Kamer v. Koophandel, van Notaris Engel man, Dir. der Twentsche Bank, den heer Klerk, en van de raadsleden Uithol en V. Zwijndrecht. Spreker vertelt van de activiteit die „Samen werking" met behulp van Weth. de Boer reeds heeft ontwikkelt om de visscherij door den nood heen te helpen. Zoo mogelijk niet al leen door den nood helpen, doch ook in den toekomst iets te bereiken is de wensch van den spreker. „Samenwerking" is in wezen een vakvereeniging, doch schijnt ontaard te zijn in een steun-vereeniging, ofschoon de statuten niets van dien aard bevatten. Spr. schetst in vurige bewoordingen de belang rijkheid van Den Helder wat betreft de vis scherij. Vooral de na-oorlogsche jaren brach ten déze in een minderwaardige positie. Het gevolg was natuurlijk dat ook neven- en be langhebbende bedrijven, winkelstand enz. daar de schade van ondervonden. De belangstel ling voor de ontwikkeling onzer visscherij schijnt naar spr. meening geluwd te zijn door een Instituut van Rijkswege. (Bedoeld wordt Ned. Visscherij Centrale. Red). De Heldersche Visschers gesteund door den Wethouder de Boer hebben bereikt zitting in diverse commissies te verkrijgen, in verband staande met dat Instituut. De afgevaardigden zijn echter niet naar den zin van den voorzitter. Hij had naast zichzelf graag ook een vertegenwoordiging van den Handel gezien. De handelaars mopperden wel eens, doch streefden er niet naar een afge vaardigde benoemd te krijgen. En dat spijt spreker. Voorzitter toont zich sterk optimistisch wanneer hij zegt, dat de te ondernemen po gingen z.i. kans tot succes hebben. Doch al leen dan zal men slagen wanneer een gecom bineerde organisatie tot stand komt (met betrekking tot Den Helder. Red.). Wat de andere visschersplaatsen en -cen tra betreft merkt spr. op dat ook daar groo- te activiteit wordt onplooid. B.v. IJmuiden zeg hij, maar niet alleen deze plaats moet geholpen worden door de Regeering, maar de geheele visscherij. Er zijn thans 16 plaat sen bij elkaar aangesloten langs den gehee- len kust. (van Zoutkamp tot Breskens). Dit alles is reeds bereikt door Samenwerking en zijn voorzitter. De handelaars moeten mij niet beschouwen als een vijand van hen, omdat hij opkomt voor „Samenwerking", doch als een medewer ker op te geraken tot een gezonden toestand tusschen Handel en Visscherij. In vloeiende woorden betoogt de spreker, die zich zelf de schoolmeester noemt, de her nieuwde bloei van Den Helder als visscherij- stad. Er zullen maatregelen getroffen moeten worden om het distributie-apparaat te verbe teren, zoowel wat de afzet binnenland dan wel die in het buitenland betreft. Ook de over schotten moeten een plaats krijgen. Dit kan door verwerking öf in veemen (koelhuizen) opslaan óf conserveeren, eventueel filateeren. Er zullen waarschijnlijk twee industrie-bedrij ven door de regeering worden neergezet, één te IJmuiden en één in een plaats langs de Zuiderzee (Harlingen Dit laatste stuit spreker tegen den borst. Hij wil met behulp van „Samenwerking" voorkomen dat Den Helder gepasseerd wordt. Hoe het verder mogelijk is, dat Texel de visch hier vandaan naar Rotterdam vervoerd (per auto) en daar veilt i.p.v. hier is spr. een raadsel. „Ik kan daar met mijn schoolmees ters verstand niet bij" riep voorzitter uit. Het lijkt mij erg on-efficient, daar de vracht toch ook betaald moet worden. Interruptie Het is anders logisch, dan ko men wij per jaar f 1000.te kort. Voorzitter zegt dat straks gelegenheid is tot gedachte-wisseling. Voortgaande, merkt hij op dat in andere gemeenten de visschers Zuiderzeesteun krij gen. Hier echter niet. Ondanks dat wij sterk door de afsluiting gedupeerd zijn. Wat betreft de industrie-vestiging deelt spr. mede, dat hier reeds fabrieksterrein aanwezig is. (Waarschijnlijk werd bedoeld het opgespoten terrein bij den havendam naast de kruitmagazijnen der Marine. - Red.) Doch de bedrijven ontbreken ons nog. Volgens voorz. Stevenson is er een weg, een ideaal, om er uit te komen. Alleen is dit te bereiken, als wij de tanden op elkaar zetten. Vele moeilijkheden moeten eerst overwonnen worden. Daarna zullen naast steun der re geering gelden gevoteerd moeten worden uit deze kringen. En dan zal er recht van spre ken zijn gekomen. Er moet met geld en met zaakkundige adviezen gewerkt, worden. Eerst dan zal er verbetering zijn te bereiken. Daar bij hoopt hij dat er meer zaakkundige men- schen dan hij zich naar voren zullen werpen. Harlingen is reeds een stap verder. Daar heeft men een Naamlooze Vennootschap opgericht met een aandeelen-kapitaal van f 50.000. Deze N.V. heeft ten doel de distribzutie van visch (van Harlingen) te bevorderen. En de ze iniatief-poging geeft groote blijk van gezond optimisme Spr. heeft bewondering voor de oprichters. En dan kan zooiets wel in Harlingen en niet in Den Helder. Harlin gen geen visschersvloot, Den Helder wel. Den Helder ligt buitendien veel en veel gunstiger als Harlingen. Harlingen is in Den Helder bij „Samenwerking" op bezoek geweest. De bedoelde N.V. wilde een contract afsluiten voor de levering van visch, doch alleen buiten den afslag en handelaars om. Zoodat Harlin gen dus de vruchten zou plukken. Spr. heeft het bij die gelegenheid opgenomen voor de Heldersche handelaren. Hij was voorloopig te gen deze transactie, waarbij handel en afslag gepasseerd zouden worden. Komt hier echter FEUILLETON. niets tot stand en wordt geen verdere activi teit betracht, dan zou voorzitter verplicht zijn in het belang der visschers toch dit con tract af te sluiten. Vervolgens konijn spreker op de „beruchte" Amsterdamsche garnalen-affaire. De toestand is daar vreeselijk te noemen. Worden echter hoogere prijzen behaald, dan voorkomt dit steun-uitkeering door gemeenten. Spr. heeft naast zijn onderwijzersfunctie en naast zijn voorzitterschap van „Samenwerking" nog per soonlijke interesse voor een plaatselijke vis scherij-courant. Hij wordt zoo zoetjes aan „overbelast" en kan alles niet tegelijk waar nemen. Verder ontbreekt bet hem aan de noodige gelden. De contributie is niet toereikend voor al het reizen en bijwonen van vergaderingen etc. etc. Hij moet dus meer geld hebben. Ook verwacht hij van de gemeente steun in die richting. Hij besluit zijn rede door den hoop uit te spreken, dat er tusschen visschers en hande laren samenwerking zooveel mogelijk zal wor den betracht tot heil van onze visscherij. Na deze vlotte spreker volgt een korte pau ze, waarna de vergadering heropend wordt. Thans komt Wethouders de Boer aan het woord. Hij brengt zijn grooten dank aan den voorzitter Stevenson, en prijst diens groote werkkracht en zijn belanglooze medewerking. Verder voor het bijeenroepen dezer vergade ring. Het gemeentelijk inkomen uit de vis scherij is van een millioen geslonken tot een paar ton-guldens. De gemeente betaalt nu ongeveer 20 a 25 mille steun per jaar uit aan de visschers. Weth. de Boer spreekt overigens in denzelf den trant als voorzitter deed. De garnalen- visscherij is sterk gewijzigd door de afsluiting der Zuiderzee. De Nederl. regeering heeft af braak gedaan aan onze visscherij. Daarbij is spr. bang voor de concurrentie van Harlin-| gen, die Den Helder tracht te verdringen. Deze plaats tracht te bereiken wat mogelijk is. Hun ondernemingsgeest is groot. Spr. haalt de stichting der N.V. aan, die visch tracht te verkrijgen, van waar ook. De handel als zoo danig laat spr. hier buiten. Aan de distribu tie zegt spr. ontbrak veel. ik kan haast zeg gen ALLES. Als voorbeeld noemt hij weer de garnalen questie. Hier heerschen chaoti sche toestanden. De distributie moet beter worden en dan wordt er al veel bereikt. In de N.V. te Harlingen zitten wel zakenmen- schen doch geen visschers of handelaren. Hun initiatief is niet kwalijk te nemen. Het moet echter niet zoover komen, dat „Samenwer king" zich aan deze N.V. contractueel ver plicht en onze handelaren passeert tusschen Den Helder en Amsterdam bestaat reeds con tact, hetgeen spr. belangrijk noemt. Al heb ben Texel en Wieringen een vloot die niet valt weg te vlakken. Niet alleen visschers en handelaren, doch heel het maatschappelijk leven in Den Helder heeft belang bij deze saneeringspogingen. Hij hoopt dat voorzitter steun zal krijgen van deze vergadering. Voorz. zegt dank voor deze woorden en ves tigt de aandacht erop dat zelfs middenstan ders buiten dit bedrijf staande wenken gaven aan hem. Zoo b.v. de heer Van Willigen. Hij dank voor de samenwerking van den Wethouder. De tweede spreker, de heer Nijpels, uit zich in goed gekozen bewoordingen en sluit zich in hoofdzaak bij de woorden van den Wet houder aan, wat betreft de werkzaamheden van den voorzitter. Drie jaar geleden is er in de Econ. Commissie reeds over de garnalen- Roman door COR DE BLIJ. 16.) Het, als jongmeisje gekleede, zeker vijftig lentes tellende dametje, zweefde elegant ver der De huisknecht kondigde aan „De Heer en Mevrouw van Segwaert tot SegwaertVan Slóten tot Hogervorst." Jan fluisterde „Oom Bob, broer van Ma- m#." -Kitty rilde van ontzag ^Ja, daar zie ik ze al, heelemaaL verscho len in de bloemen, welk een beeldige entou rage. Van harte, van harte, lieve kinderen, ik mag je wel een kus geven „petite cousine." „Zoo jongelui ook mijn beste wenschen, op deze eerste schredeRobert van Seg waert, oud Indischman, Resident in ruste, aristocratisch type, eenvoudig onberispe lijk gereserveerd. Hij bewoonde in Den Haag een groot huis aan de Willem de Zwij- gerlan. Zijn kinderloos huwelijk met 'n vrouw, die haar plichten zocht in maatschappelijk werk, voelde hij aan als een leemte., verbor gen achter een mom de goeie oom „Bob." Zij was de stuwende kracht van vereeni- gingen op allerlei gebied, dierenzorg was haar hobbydie arme stomme schepseltjes." „Wat heeft U ons verrast met dat magni- fique schilderij".... „Valt het in de smaak Ja, „Rommer", fijn besnaard kunstenaarbuitengewoon falenthij weet een sfeer te scheppen.. Hé Bob, jij had bij Kleykamp meer idee op die „Kregten" „Och Hetty" smaken verschillen, de jonge luiA, daar komt je oom MaxWe zien jullie straks nog wel. Adieu. Adieu." „Dag Tante Ada, Oom Max, allerliefst van Umijn meisje De nieuw angekomene was Mr. Max van Segwaert tot Segwaert, gewezen officier van justitie, met zijn vrouw, eveneens resideerend in Den Haag. Jongste broer van Mevrouw van Beers. Het was een va et vientfamilieleden. clubgenootenstudentenofficieren kortom de crème de la crème, zooals 's avonds Verhoeven tegen zijn vrouw zei, vooral de „lintjes" der heeren bezoekers hadden hem geïmponeerd. De clou van den middag was het bezoek van den voltalligen Senaat uit Leiden. De corpsleden waren deftig in rok, waarboven hun jonge, enkele geblaseerde, gezichten quasie mannelijk uitstaken Ze waren aan komen rijden in een ouderwetsche coach be spannen met rijk bepluimde paarden. Statig schreden ze naar de twee verloofdensta tig hun buigingenstatig hun gelukwen- schen. Ze hadden hun olijke maskers afge legd van voor enkele dagen, toen ze te Leiden in de kroeg hun verlovings voorfuifje gevierd hadden. Toen was Bacchus hun gastheer, nu kwamen zij als zonen van Autolykes, den God der oudheid, die onder de menschen als de listigste, de bekwame gerekend werd... Aanstaande Juristenbloem van proce deerend Nederland Dat Pa Verhoeven buitengewoon in zijn sas wasvoor parvenu's bestaat er een achste hemel. De gasten waren verdwenende familie vereenigde zich aan een intiem diner. „Cou turier" had exotische schotels geserveerd het menu was een openbaring. Oppervlakkige menschen voelen zich het beste gedisponeerd na een copieus diner. Zoo ook Gijs Verhoeven, Breed zat hij in de rookkamer in gezelschap van Papa van Beers onder het genot van Henri Glay. Een aromatische, wolk omhulde de gelukkige Vaders. „Amice, we kunnen terug zien op een bui tengewoon geslaegde middag. Het geluk straelde uit de oogen van onze jongelui. Ik kan dan ook niet anders dan mijn volle ad haesie betuigen aan deze verbintenis. Cheer up, old man." Van Beers hief zijn glaasje tripel sèc. Het was nu wel niet heelemaal volgens de eti quette, om een pousse café in de bibliotheek questie gesproken. Spr. komt naast de belan gen van Den Helder ook op voor die van Wieringen en Texel. Het is zaak niet de bui af te wachten en bij de pakken te gaan neer zitten. Het zou toch te gek zijn als men in Den Helder zou achterblijven bij Harlingen. Ik vestig hierbij tevens den hoop op onze Regeering. Voor zich heeft Harlingen gelijk, maar daar moeten wij niet op blijven staren. Hier is de visscherij zeer belangrijk. Door al- geheele samenwerking is het naar spr. ziens wijze heel wel mogelijk een plaatselijke Cen trale in het leven te roepen. In dat geval zou de mogelijkheid bestaan dat minder steun wordt uitgekeerd. Want gaat het den visschers goed, dan gaat het den zakenman ook goed. Spr. wil de distributie zoo veel mo gelijk uitbreiden. B.v. door uitventen in den omtrek. Deskundigen hebben aan spreker be weerd, dat conserveeren niet mogelijk was. Doch hij dacht dat nog wel iets op dat ge bied bereikt kan worden. Spr. stelt voor met goedkeuring van deze vergadering een com missie te benoemen onder leiding van den heer Stevenson. Spr. stoot niet gaarne iemand aan zijn brood, doch zou hier een uitzonde ring willen maken. Het zou hem niets spijten als de heer Stevenson zich geheel aan de vis scherij gaf en zijn onder wij zersbaan liet loo- pen. Voorzitter zegt dank voor de woorden tot hem gesproken, 't Was spr. overigens bekend, dat hij steun van menschen, buiten het vis- scherijbedrijf staande, zou krijgen. Het Raadslid Bot (Chr. Democraat schip per van den Reddingboot „Dorus Rijkers") krijgt thans het woord. Hij zou echter liever eerst de handel eens aan het woord hebben gelaten. Toen de dijk nog niet lag, is de heer Van Gelder eens als spreker hier geweest. iToen was deze heer veel te optimistisch. En toen reeds heeft spr. gewaarschuwd voor de 'Heldersche visscherij. Doch in de vergadering ïvan dien tijd werd hem door een vooraan staande uit de gemeente Den Helder gezegd, |dat de visschers gerust naar Wieringen of Harlingen konden gaan, want „dan waren wij ,eraf". Zóó was de toestand hier. Maar in Har- jlingen vindt je zooiets niet; daar vindt men de lucht van visch niet „stinken". Daar treft men naast badplaats de visch-bedrijven. In Harlingen zit een groote man, die de spil is van alles daar heeft spr. respect voor. Spr. ziet nog niet veel heil in de Visscherij Cen trale. De resultaten daarvan zijn tot heden nihil. De eventueel te benoemen commissie zal daar dan ook achterheen moeten zitten. Onze Heldersche vloot is oud en hoofdzakelijk gebaseerd op de garnalenvansgt. Daarbij komt nog dat men straks naar IJmuiden gaat, J als de besommingen daar hooger blijven. Er is hier immers geen visch genoeg. Is het niet droevig, dat de Texelaars ons met de visch passeeren, maar wel ons gratis leidingwater tanken Over de garnalen uit spr. hetzelfde als de vorige sprekers. Hij eindigt met den wensch ook de handelaars eens hierover te hooren. Na dankzegging en onderschrijving van het gezegde van den heer Bot, deelt voorzitter mede, dat eerst zelf voor geld gezorgd moet worden, daarna om sanctie en geld van de regeering. te drinken, doch de burgemeester achtte een dergelijk moment het meest juiste om tot een listig finantiëel transactie plannetje te komen „Nou is ie murw" dacht hijz'n eenig- ste kans. ,Wel, Burgemeester, ik waerdeer", Verhoe ven begon geaffecteerd te praten „Uw ap- preciaetie voor mijn dochter als een groot veurrecht „Parvenul" scholden de hersens van Van BeersVaderlijkBurgemeesterlijk wuif de hij met zijn hand, waarbij het familiewa pen zeer tot zijn recht kwam. De heeren werden spitsvondig in het lan- ceeren van complimentjes, daarbij had de flesch likeur nog al eens „meegebogen." „Apropos amiceik zit in een beetje ver velend parket. Vanmiddag fluisterde mijn zwaeger van Segwaert tot Segwaert me een buitengewoon goede tip in. Daer heb ik mor gen vroeg een bedragje van twee mille veur noodig, en ik zou het inderdaed niet gaerne willen missen. Wil jij me even met dat bedrag assisteerenje begrijpt zag, dat ik het niet bij me hebje gaet niet naer een receptie van je kinderen met twee duizend pop in je portefeuille.Hahaha." Van Beers wachtte met half toegeknepen ioeroogenbonzend hartjoviale lach. Masker! Verhoeven besprong een moment het arg waanduiveltje.overgebleven uit zijn boer- sche afstammingHet flitsteNovem berVader pacht betalenzijn liefde rijke giftbestemd voorBurgemees ter die tegenover hem zatnu twee mille bij hem leenendKomisch Dan „Maer zekerik zal je oogenblikke- lijk een cheque schrijven"Masker! De aanneemsom voor de nieuwen weg kon betaald wordennu waren chicanes over het basalt overbodigSymen betaal de!!! heb, vrouw „Waarde Gijs. „We hebben je brief ontvngen en daar uit vernomen, dat het met de gezondheid van U allen goed is. Datzelfde is bij ons ook het geval. Frans en Jan en Lena zijn ook. Alleen met onze Marie is het niet in orde. Ze heeft in har nieuwe bedoening zeker wat te veel van haar krachten ge vergd, alles was dan ook nieuw voor haar; in ieder geval heeft je broer Jan haar naar het ziekenhuis in Deventer gebracht, om wat tot kalmte te komen. Wij, Ouders, wisten dat niet zoo, ze heeft ons verdriet willen besparen en als rechtgeaard broe der heeft hij haar bijgestaan. Je brief, Gijs, heeft je Ouders veel ver driet berokkend. Dat jij je voor je afkomst schaamt, want, dat is het toch maar, is niet mooi van je. Het vierde gebod luidt: Eert Uw Vader en Uw Moeder. Herinner je Gijs, dat de Apostel Petrus driemaal onzen Heer heeft verloochend. Toen kwam zijn berouw. Ik bid God in den hemel dat Hij je de hoovaardigheid moge vergeven, en jij het berouw moge ontvan gen, zooals Petrus dat mocht. Want niet ons trof je met de hoogmoed, je beleedigt er onzen Hemelschen Vader mee, Die ons heeft aangesteld als je opvoeders, van welke taak wij ons steeds naar beste we ten gekweten hebben. Je weet nu hoe ik er over denk. Onder deze omstandigheden had je dat geld niet moeten zenden, jongen. Al zijn je broei en vader boer, wij hebben onze eer en trots. Ik heb dan ook dat papiertje naar die firma teruggezonden. Op zulk geld, bedekking voor je zondige gedachten, geeft God geen zegen „Wat is dat Ga je de menten terug stu ren snibte vrouw Verhoeven. „Ja zeker, je zeker, dat geld neem ik niet HOOFDSTUK XII. aan." ,,Is het je in je hoofd geslagen Het kan „Ik zal je voorlezen, wat ik hem geschreven beter van een stad als van 'n dorpDat wil ik niet verstaan Vrouw, j ij hebt een willetje, maar i k heb er ook een. Dat geld gaat terug." Al waren hier geen maskerstoch zou men ze zich kunnen indenken als de verper soonlijking van: „Hebzucht"en „Ziele Adel." Is er iets treuriger, dan een zoon, die zijn Vader, een man, die zijn broeder verloochent? Al staat hij wat hooger op die maatschappe lijke ladder de ziiel moet met den geest meeklimmen. Twee onzichtbare substanties, die gescheiden staan ziel geest. Schooner is het de ziel te verheffen, want ééns zal die naakt staan, ontdaan van conventiefranje, afgerukt het sierlijk drog-kleed, waarmede de mensch haar zoo gaarne tooittot in alle hoekjes doorzichtbaar voor slechts Dien Eene, die geen ladder tot klimmen naar Maatschappelijken roem, als hoogste deugd erkent. Slechts stijgen door „waarheid", liefde", reinheid". De ontvangdag ten huize „Duivecate" was een succes. Auto's, vigilantes, coupétjes, wa ren af en aan door de oprijlaan gegaan de haute volé van Veldhoven en de buurt schap was opgekomen. Oude grappige menschjes, door Kitty met ingehouden pret becritiseerd, adellijke fami lies, waarbij haar hartje sneller klopte, heer tjes met ouderwetsche gekleede jassen, uitge streken gezichten, bewust van hun deftig ge doe, dat ze met de gelegenheidskleeding, aan trekken Weer ontbraken de familieleden waar de Amsterdamsche familie Verhoeven zich tevoren wel wat ongerust over had ge maakt. „Je kon nooit wetendie vrouw van Jan, bijvoorbeeld, Lena heette ze, geloof ik, was een bij-de-handjedaarbij, dat soort menschen kon een aanstaand geparen teerd zijn met de van Beers, wel eens naar de bol slaan!!! Mevrouw Verhoeven had in dien geest zich tegenover haar dochterkens uitgesprokenZe verbat haar eigen aspi raties!! (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1