lik 116e JAARGANG VRIJDAG 22 NOVEMBER 1995 No. ©3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN ÉN OMSTREKEN MESALLIANCE. m Aspirin WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CRISIS - BUREAU. In aansluiting op de berichten betref tende de Commissie inzake onderzoek naar eventueele wijzigingen in land- bouw-crisismaatregelen, de landbouw crisisinstellingen, de uitvoering en de controle, enz. kan thans worden mede gedeeld, dat de minister van Land bouw en Visscherij, mede op grond van de voordrachten, welke door" de daartoe uitgenoodigde organisaties zijn ingediend, de commissie als volgt heeft samengesteld Voorzitter Prof. Mr. J. van Loon, buitengewoon hoogleeraar in het Recht van den Industrieelen eigendom van de Rijks-Universiteit te Utrecht en de Technische Hoogeschool te Delft Leden J. A. Geluk, secretaris van den Algemeenen Nederlandschca Zui- velbond (F.N.Z.) Jac. Groen Azn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, voorz. van den R.K. Tuinders vakbond (L.J.B.) in het Bisdom Haar lem Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tweede voorz. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland; J. Hiüen- ^■a, vertegenwoordiger der drie .'andar- beidersbonden Ir. S. L. Louwes, Re- geeringscommissaris voor den Akker bouw en de Veehouderij J. C. M. Men sing, voorz. van den Nederlaudschcn Tuinbouwraad J. L. Nysingh, voorz. van het Koninklijk Nederlandsch Land bouw-Comité Ir. A. Roebroek, Direc teur-Generaal van' den Landbouw H. Ruyter, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, algem. secretaris van den Aartdiocesanen R.K. Boeren- en Tuindersbond J. Smid, adviseur van den Nationalen Bond „Landbouw en Maatschappij" F. V. Valstar, Regee ringscommissaris voor de Groenten-, Fruit- en Sierteelt Secretaris-advi- seerend lid Mr. W. P. M. van der Loo, advocaat en procureur tweede secre taris Mr. W. Aalssberg, advocaat en procureur. Zooals dezer dagen reeds is gemeld, zal de Commissie Woensdag 27 Nov. a.s. worden ge -installeerd, waarna zij zoo spoedig mogelijk hare werkzaam heden zal aanvangen. Distributie van gehakt in blik. Naai- men mededeelt, wordt het ge hakt in blik, bestaande voor de helft uit varkensvleesch zooals tot nu toe werd gedistribueerd, gedurende de win termaanden vervangen door zuiver varkensgehakt in blik. De distributie zal geheel op dezelfde wijze plaats vinden als tot dusver die van het gemengde gehakt pJaais vond. Steun voor Spinazie-Radijszaad. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat over eenigen tijd de afkon diging kan worden tegemoet gezien van eenige ministerieele beschikkin gen, krachtens welke steun zal kunnen worden verleend voor de teelt van spi nazie- en radijszaad. Het ligt niet in het voornemen, over te gaan tot een rechtstreekschc steun- FEUILLETON. Roman door COR DE BLIJ. Bij hel zenden van de verlovingskaar t^n had Jan gevraagd „Zeg Kit, schat, heb je dan heele- maal geen Ooms of Tantes of dergelij ke nuttige dingen „Sorry, daer, geen sterveling in de ze wijde, wijde wereld Daar verscheen op de receptie een lange, robuste bezoeker. Uit de zwarte mouwen van het Zondagsche pak, sta ken onwennig de groote vereelte han den. „Ha, vriend Beukers. Ik miste je al, Kearel. Dank je, dank je hier zijn de kinderen jongelui, wethouder Beukers. Ja man, de kindertjes worden groot daer kan jezelf van meepra ten. Wanneer komen we op de brui loft van je dochter „Nou Burgemeester, dat kon wel eens gauw gebeuren. Alie heeft plan nen. Ze gaat met Frans Verhoeven, den zoon van Uw pachter. Een oppas sende jongen Ja, ja, dat is '1 ie Een vuurrood overtrok Kitty's ge zicht. Haar Mama, die met zichtbaar vermaak het „leuke boerentypetje" had opgenomen kreeg een lichte hoestaanval Ze had den naam Ver-I hoeven als een onderdompeling ge voeld verleening aan de telers van bovenge noemde zaden, doch uitgaande van de omstandigheid, dat een contractprijs voor spinaziezaad van f 16 per 100 Ivg. en voor radijszaad van f 26 per 100 Kg. mag worden geacht nog juist de noodzakelijke productiekosten te dek ken, zal aan de handelaren een toe slag kunnen worden gegeven, wanneer uit door hen over te leggen bescheiden blijkt, dat de gemiddelde verkoopprijs voor de hoofdsoorten van beide gewas sen (de geselecteerde zaden blijven daarbij buiten beschouwing) van dien aard zijn, dat zij niet in staat zijn, de zen prijs aan de telers uit te betalen. Hierbij is als grondslag aangeno men, dat een gemiddelde verkoopprijs voor spinaziezaad van f 25 en voor ra dijszaad van f 40 per 100 Kg. voor den handel voldoende is om den telers bo venbedoelden contractprijs te waar borgen. Het bedrag der toeslagen hangt af van de hoogte van de als zoodanig vast te stellen gemiddelde verkoopprij zen van spinazie- en radijszaad, met dien verstande, dat bij een gemiddel den verkoopprijs van spinaziezaad van f 21 per 100 Kg. of lager een toe slag van f 4 per 100 Kg. zai worden ge- gegeven en bij een gemiddelden ver koopprijs van radijszaad van f 32 of lager f 8 pet' 100 Kg. Wordt de gemiddelde verkoopprijs voor spinazie- respectievelijk radijs zaad vastgesteld op een bedrag resp. liggende tusschen f 21 en f 25, per 100 Kg. en f 32 en f 40 per 100* Kg., dan wordt de toeslag naar evenredigheid berekend. Om voor toeslag in aanmerking te komen moet de handelaar met den te ler hebben gecontracteerd op basis van het z.g. organisatie-contract, terwijl de analyse van het zaad door het Proef station voor Zaadcontrole le Wage- ningen moet geschieden. BINNENLANDSCH "NIEUWS. Hollands paard maakt slachtoffers. Wilde ren door de Maasstad. Een paard, gespannen voor een der tientallen bakkerkarretjes van de brood fabriek Th. den Hartigh, is Dinsdag middag even voor vijven op den Wa- lenburgerweg op hol geslagen. In zijn wilden ren heeft het heel wat conster natie gewekt. Reeds na een kleine honderd metee botste het karretje tegen een auto, die stilstond bij het gebouw van de Coop. vereeniging de Vooruitgang daarbij brak het lemoen, met het gevolg, dat de broodwagen bleef stilstaan en het paard zonder treklast dorholde. Op de Heulbrug liep het den zes-en-dertig- jarigen N. Klopper uit de Scnecpen- straat omver. De man brak het linker been. Door den geneeskundigen dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Bergweg, gebracht. Even later op den Bergweg, bij de Vijverhofstraat, liep het paard de 22-jarige mejuffrouw M. A. Verstoep omver. Deze werd aan de „Verkouwen, Mevrouwtje Ja, ja, da kan je zoo hebben in November. U is zeker de Moeder van het Meissie. Onze jonge Mijnheer heeft goed uit zien oogen gekeken da mot 'k zeg gen" dan de Moeder geheel in be slag nemend -- „Is Meneer, Uw man niet meegekomen Zoo, ie druk mpt zien zaken, jao, dat zie je meer 't Is wel jammer op zoo'n schoon en feestdag. „Jae, zeker het speet Mijnheer ook bijzonder hij was er dolgraag uit gebroken misschien, dat hij van avond met de auto nog komt „Zoo, zoo, da's een ding, heelemaol met de auto, jao afstanden binnen d'r d'r niet teugenswoordig. U komt. van Amsterdam hé Daor h'k ook nog femilie." Mevrouw Verhoeven was in het ge heel niet benieuwd naar verdere con fidenties, doch Beukers dacht er niet over om het gesprek te staken. ,0 jae" lispelde ze beleefd, „interes sant" met een blik naar Kitty „Jao, da heb ik. Ze binnen veruut gekommen in de wereld .micn neef an de Beurs Ze noemen dat com- missionnair geleuf ik. Ie verdient veul geld, joa da doet ie en is er ge zien maar niks niet verwaand of zoo iets nee, da is 't ie niet. Uw man zal 'm wel kennen 't Is ook ééne Beukers „Ik kan het U heusch niet zeggen" dan weer zoo'n enerveerend hoestbui- tje „Jae schattebout, ik kom" naar haar andere dochter... „Mijn heer .eh, Beukers, wij hebben heel gezellig gebabbeld. Au revoir." De boer-wethouder keek met een linkerarm en het linkerbeen gewond. Bij deze laatste botsing gleed het paard uit en viel. De verhuizer H. J. Schut, die aan den Bergweg woont, greep het dier vast, wist het te kalmec- ren en bracht het naar de stallen van de broodfabriek, die daar dicht bij ge legen zijn. Riemen van andermans leer. Twee jongeiieden aangehouden. De Voorburgsche politie heeft Dins dag twee jeugdige autodieven uit Hil- legersberg aangehouden. De jongelui beiden twintig jaar oud, hadden in hun woonplaats een auto gestolen en waren daarmee gaan toeren. Toen ze in het. Oosteinde te Voorburg waren, bleek de benzine op te zijn. Ze hebben den gesto len wagen toen laten st^an en zijn on middellijk op zoek gegaan naar een an dere wagen. In de Groen van Prinste- rerlaan in Den Haag zagen zij een au to staan, die hen geschikt leek voor het beoogde dodl. Echter was dit door een bewoner van de Groen van Prinste rerlaan gezien, die met eenige zijner- gasten de jongens achterna girig -n wist te dwingen tot stoppen. Politie werd erbij gehaald, die onderwierp de beide jongens aan een verhoor, waarna zij op transport zijn gesteld naar Hil- legersberg. Verdere goudvloei-ing. Wederom een gunstige week staat van de Nederl. Bank. Uit den nieuwen weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, dat de goudvoorraad wederom met f 9 miïl. is toegenomen, voornamelijk door in voer uit Frankrijk. Deze goudarbitra ge schijnt grootendeels door particu liere banken te zijn verricht. Ook ove rigens geeft de weekstaat een gun stig beeld te zien vermindering der beleeningen en disconteeringen, ter wijl er in de positie van het Rijk wei nig verandering is gekomen. Het goud dekkingspercentage van alle direci op- eischbare verplichtingen bedraagt thans 74.34 tegen 73.69 pCt. in de vo rige week. INCIDENT in de STATEN VERGADE RING N.S.B.-ers gaan weg In de vergadering van de Provincia le Staten van Noord Brabant is een in cident voorgevallen. Nadat de eerstvolgende zitting was bepaald deelde de voorzitter mede, dat de heer O. J. Sengers (N.S.B.) had ver zocht een verklaring te mogen afleggen De vergadering gaf daartoe haar toe stemming. De heer Sengers begon te lezen: De Nationaal - Socialisten zijn van meening, dat de Eerste Kamer op schandelijke wijze De voorzitter, fel hamerend: Wilt U dat woord terugnemen De heer Sengers probeerde verder te lezen. De voorzitter bleef hameren en noo- digde den spreker uit zijn qualificatie terug te nemen. De heer Sengers: De Nat.-Socialisten oolijk lachje de weghuppelende dame na. „Die zat in 't nauw. Jao, dat deed ze." „Ik zie je pachters niet. Burgemees ter,, schoof hij 'n oogenbiik later op Van Beers aan, zóó, dat het verloofde paar het hooren kon. „Da's toch niet zoo als het heurt. Daor hei-je bievoor- beeld Verhoeven 'k had de ouwe man zeker hier verwacht. En onze veldwachter is die d'r al wezen felese- teeren „Eli nee nou jac, die menschen vinden het zeker wat indringerig daerbij" zijn stem ging tot een ge fluister over -! „de man zit wat in de war me de pacht va!sche schaem- te misschien vanaevond bij de se renade, zullen ze wel op het appèl zijn" „Gaat die ordinaire vent nooit weg, 'n vreeselijk zelf ingenomen type" boog Kitty zich naar haar galant. „Nou ja, al jaren wethouder, den ken, dat ze er zoo bij hooren Je ziet wat bleek, engel. Moe „'n Beetje nerveus. zeker o\ er- matig gelukkig engel Thuis gekomen, zijn Zondagsche pak aan zijn dochter ter opberging overrei kend, vertelde Beukers „Ja, Alie, 'k had het ouwe mensch, de Moeder van dat meissie, aardig op 't paard Ze most zich nog al eens ver slikken Dat jij, dat wichie van 't zo mer niet zien most, toen ze me' d'r Grootvaders verjaardag hier op 't dorp was en op den weg stond te smoe- zelefoezen met die Jan van Beers. M'n bloed kookte vanmiddag, maar als Frans d'r niet over spreekt, dan heb ik micn mond te houden, 't Binnen onze constateeren, dat de Eerste Kamer heeft verzaakt haar plicht te doen De voorzitter, opnieuw hevig hame rend: ik roep U tot de orde De heer Sengers: Op deze wijze kan ik mijn verklaring niet afleggen. Spre ker verliet onder luid gejoel en gehoon met zijn partijgenoot H. van der Grin ten de vergadering. SCHOENPRIJZEN VERHOOGD De Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten besloot tot een verhooging van 10 a 15 procent. Met de bedoeling de reeds eerder in de bladen verschenen berichten aan te vullen of, voorzoover deze onjuist wa ren te rectificeeren, wordt ons door de Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten het volgende officieele communiqui verstrekt „In de Maandag 1.1. gehouden alge- meene vergadering der Federatie werd met groote instemming het bestuurs voorstel begroet om in de verhooging der prijzen, waartoe de belangrijke stij ging van de leerprijzen iederen indivi- dueelen schoenfabrikant noodzaakte, in onderling overleg meer uniformiteit te brengen. Algemeen was men van oordeel, dat het in de gegeven omstandigheden on mogelijk is zonder prijsverhooging de huidige kwaliteiten te handhaven, zoo dat ieder geplaatst is voor de keuze of in een vermindering van kwaliteit of in een verhooging der prijzen compen satie, te zoeken voor de prijsstijging der grondstoffen. Met algemeene stemmen werd ten slotte besloten tot een verhooging der thans geldende prijzen over te gaan met 10 a 15 proc., al naar gelang van de verhooging, daartoe reeds eerder werd overgegaan. RECHTSZAKEN. Doodelijke aanrijding bij Burgervlotbrug. Tweehonderd gulden of zestig dagen geëischt. De 24-jarige koopman Thedorus Pe trus R. uit Scheveningen stond terecht ter zake, dat hij een op 8 Juli op den Rijksweg langs het Noordholl. Kanaal onder Burgei vlotbrug rijdende wielrij der J. Rampen, op zoodanige wijze met zijn auto had aangereden, dat de lin ker schedelhelft nagenoeg werd verbrij zeld, de hersenweefsels uitpuilden en de man nagenoeg onmiddellijk over leed. Hij was bij zijn val na de aanrij ding met het hoofd tegen het portie:" aangeslagen, met bovengemeld doode- lijk gevolg. Door dr. Hulst, de bekende justitie-deskundige, was de sectie ver richt en aan den verdachte roekeloos heid en grove onoplettendheid ten las te gelegd. De automobilist werd bijgestaan als raadsman en verdediger door mr. A. Prins. Hij was op den noodlottigen 8 Juli uit Groningen vertrokken, had veel café's bezocht, doch niet in den nacht voorafgaande op den morgen zaken niet maar laf is 't t. jao, dat is 't. Hier berg maar op 't Was eigentlijk zonde van den tijd, die 'k an die menschen kwijt ben maar op 't paard ha 'k ze Het was avond Feeërijk glansden de lichten achter alle vensters van „Duivt cate" getuigend van het geluk der jon gelui. Het harmoniekorps stond opge steld, omstuwd door een dichte menig te dorpelingen. Vooraan stond de gemeente-ontvan ger, de organisator van de. muzikale hulde, een groote bloemenmand naast zich. Burgemeester was toch eere-voor zitter der vereeniging. Onder het vroo- lijk schallen der jubeltonen traden de jongelui naar voren, gevojgd door de verdere familie. Pa Verhoeven was toch gekomen „In 't denker zien ze je zoo niet, de receptie was dan ach ter den rug. Hij kon dan meteen van Beers eens herinneren aan die twee mille Natuurlijk door het hoofd ge gaan, maar hij kon ze beter zelf heb ben Daar klonk het „Wilhelmus". Een rilling doorvoer Kitty. het „Wil helmus." In stramme houding, afgewend ge zicht stond de veldwachter. Hij had op zijn post moeten zijn al stond het hem walgend tegen. Maar achter den heg, wie stond daar? Arie Swievers knarsend de ran den doorloopende oogen. Met krijtwit gezicht had hij t alles zien ge beuren. Jan van Beers boog zich lachend naar zijn verloofde drukte haar arm. Sluipend naderde Arie, door hees van zijn grondstoffen* de voortdurende en zorgvul dige analyse tijdens het fabricatie-proces door eersteklas deskundigen, garanderen een product van naam. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cl van het ongeval, dat op pl.m. 7 uur plaats vond Volgens zijn ve. klaring had hij niet achter het stuur zitten suffen? De verongelukte man had hij van een boerenerf zien komen en hij reed hem gewoon voorbij, doch vlak bij de auto gekomen zwenkte hij naar links en sloeg tegen den wagen op. Ver dachie verklaarde nog, dat Rampen aan het slum links den emmer had hangen. De eerste getuige die werd gehoord was dr. Hulst, die zijn griezelig rap port, naar aanleiding van de op Juli te Burgervlotbrug gehouden sectie, mon deling toelichtte. We zullen onze lezers cleze treurige bijzonderheden besparen. De schedelverwonding en de gevolgen waren van dien aard, dat de dood vrij wel direct was ingetreden. Ook het li chaam aan de linkerzijde vertoonde verschillende breuken en verwondin gen. De organen van den overledene waren overigens gezond. Aan de linker zijde van de auto had getuige-deskun- dige aangetroffen grijzend haar, dat geleek op liet hoofdhaar van Rampen. Vervolgens werd gehoord de deskun dige L. H. Oosterhuis, automobiel-ex pert te Amsterdam, die de auto van verdachte had onderzochtt en daarom trent uitvoerig verslag uitbracht. Hij had ook onderzocht een defect rijwiel, een emmer en een paar klompen, alles eigendom van den overledene. De auto was goed berijdbaar, alleen trok het stuur naar rechts. Het was 'n oude kar, vermoedelijk van 1927-1928 zei de verdachte. Volgens waarneming van den des kundige moest Rampen eerst tegen het spatbord zijn aangekomen, over den motorkap zijn heengeslagen en ter hoogte van den voorruit aangekomen. Een en ander werd door foto's verdui delijkt. De deskundige achtte niet bui tengesloten, dat de emmer, aan het fietsstuur hangend, de auto had ge raakt. ters en struiken aan het oog onttrok ken, het bordes. Dan stond hij vlak voor den uitgelegden loopei, in 't felle licht. Hij zou zich wreken in 't open baar, niet als een dief in den nacht zooals die ander genomen had de eer van zijn meid. Neen, ten getuige van heel het dorp afrukken, dat masker van den huichel. „Jan van Beers, jij bent een schoft." Fel donderde hij zijn beschuldiging, zijn aantijging. Een verward ge schreeuw „wat gebeurt daar". Men was overbluft Voelde, dat er iels vree- vreeselijks ging gebeuren. Doodsbieek keek de jonge van Beers Arie in de oogen, als gehynotiseerd Het flit ste door zijn hersens „De wreker van Marie." Nog eens klonk het akelig hol dooi de onwezenlijke stilte „Jij bent een schoft." Een sprong naar zijn prooi een flikkeren van staal een golf van bloed Het was volbracht. Het was gewroken. In de algemeene consternatie, die plots oplaaide, keek men eerst naai den verslagene, die met 'n gapende wonde in den hals ter nederlag, rood besmeurd he blanke wit van het smo king overhemd. De burgemeester, eerst radeloos, keek woest spiedend rond, bulderde metsten torster^ „Vieldwachter, arresteer dien ellendeling „Hier ben ik Verhoeven, neem me maar mee, kwam Arie naar voren. Slap hingen zijn handen, zijn tot ra zernij gebrachte energie was gebro ken zijn taak was volbracht. Wordt vervolgd-

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1