26e JAARGANG DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 No. ©4 WBUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN MESALLIANCE. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. CRISISBUREAU Het ligt in de bedoeling, ook voor het oogstjaar 1936 de beperking van de tarweteelt tot een derde van het bouw land te handhaven. De teelt van de andere akkerbouwgewassen, welke het vorige jaar onbeperkt was, zal niet worden beperkt, alleen zal nader worden nagegaan, hoe de afzet van erwten verloopt, waarna eventueel een beperking hiervoor zal wrorden vastgesteld. Voor consumptie-aardappelen zal 't maximum uit te poten oppervlak be paald blijven op 100.000 ha., terwijl ook in de oppervlakten, welke voor de teelt van vlas, chicorei en suikerbie ten zijn toegestaan, geen wijziging zal worden gebracht. Het oppervlak te steunen fabrieks aardappelen zal, wegens de groote voorraden aardappelmeel, moeten wor- verminderd tot 20.000 ha., tenzij zeer bijzondere omstandigheden mochten optreden, tengevolge waarvan deze in krimping in mindere mate noodzake lijk wordt. De landbouwers zullen even wel goed doen, zich op het genoemde oppervlak in te stellen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Regenmaker neemt proeven. Tweede helft van September was inderdaad nat. Sinds eenige maanden wordt op initi atief van den heer A. Veraart te Rijs wijk op plantages op Oost .Tava proe ven genomen voor het neerslaan van wolken door -- evenals hier te lande geschiedt fijn verdeeld water onder hoogen druk in de atmosfeer te spuiten Na een proef, op 2 Nov. gedaan, is 'n hoeveelheid regen van 103 millimeter tusschen 14 en 25 uur gevallen, hetgeen zelfs voor Indië in den kentertijd onge woon mag worden genoemd. Ook in Nedeland zijn den laat sten tijd, vooral in de omgeving van Rijs wijk, proeven voor het neerslaan van wolken genomen. De heer Veraart heeft op 16 September een dergelijke proef neming meer intensief op verschillen de plaatsen tegelijk gehouden. Waar nu volgens het overzicht van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt van de weersgesteldheid in Nederland over de maand September de regenval tus schen 17 en 30 September alle records van deze eeuw heeft overroffen, is de heer Veraart er van overtuigd, dat tusschen dezen ongewoon grooten neer slag en de door hem genomen proeven een rechtstreeksch verband kan wor den gelegd. Het ligt voorts in de bedoeling, in den loop van de volgende week een nieuwe proef voor het neerslaan van wolken of mist te Amsterdam te orga- niseeren, waarbij de heer Veraart ge bruik zal maken van de drijvende mo- torbrandspuit Jason. Gemeentelijke en FEUILLETON. Roman door COR DE BLIJ. „Je weet het wel Jan, je zuster is ge wroken .Voer me weg. Ik moest het doen. „Voer dien schoft weg, voor den drommel, wat talm je kaerel Uitdagend keek de veldwachter naar den Burgemeester.wierp een verachtelijken blik op naar den verslagene.een mist was voor zijn oogen„Die man is geen schoft. de schoft ligt daar!" Dan draaide hij zich omzag niet dat de menschen voor hem wekenhoorde niet het hem achterna gezonden „Wat drommel Veldwachter. Ben je krank zinnigIk gelast je: Arresteer dien ke rel...." Arie Swievers holde den nacht invoort voortweer naar de hei. Niemand, die hem volgdede consternatie was te groot, de spanning te overweldigendVeldwach ter Verhoeven stond in hoog aanzien Daar was een mysterie. Den volgenden morgen om zes uur belde Arie aan het huis van den marechaussee in het naburige Slochteren. De moordenaar meldde zichwerd dien middag zwaar ge boeid naar Deventer overgebracht. HOOFDSTUK XIII. De oude vrouw Swievers zat moe oud, 'n zielig menschkebij de petroleumlamp. Sluik hingen de dorre gore harenover het tanige gelaat. andere autoriteiten zullen toe het bij wonen van deze demonstratie worden uitg-enoodigd. Rekening van de ..Flora" te Heemstede. Een tekort van ruim 1' 27.000 of circa 8.3 pCt. Thans is verschenen de afrekening van de groote bloemen-tentoonstelling „Flora" te Heemstede. Het tekort blijkt te hebben bedragen f 27.229.08. Het blijkt, dat de gemeente Heem stede f 60.000 als vermakelijksheidsbe- lasting heeft ontvangen. Uit de toelichting' blijkt verder, dat de door de technische adviseurs opge maakte begrootingen verre zijn over schreden dit werd reeds bespeurd tijdens den bouw, doch toen kon men niet meer terug. De uitgaven voor ver lichting en voor gebouwen hebben de raming zeer verschreden. Gezien de kostbaarheid der binnen- tentoonstellingen meent het bestuur dit stelsel voor een volgende tentoon stelling te moeten ontraden, le meer daar de ervaring heeft geleerd, dat de groote toeloop van liet publiek pas begint tijdens den bloeitijd te velde. Een volgende expositie zal op andee en meer beperkte wijze moeien worden gehouden. Schaap voor motorfiets Voertuig over den kop. Zaterdagmorgen reden de beiasting- kommiezen Veenstra en Huizing per motor, komende van Diever (Dr.) in de richting Wittelte. Onder Oldendiever liep plotseling een schaap voor het mo torrijwiel, tengevolge waarvan he- voertuig over den kop sloeg. De heer Huizing kwam er met eenige lichte wonden af. De bestuurder, ile heer Veensra, was er erger aan toe. Hij was met het hoofd tegen den weg ge smakt. In bewusteloozeo toestand is hij in een naburige woning binnenge bracht, waar hem de eerste hulp werd verleend. De heer Veenstra mocht niet worden vervoerd. Harddraverij wereenigingen. In het afgeloopen seizoen werden ge houden 77 kortebaandraverijen. Onder dit aantal zijn niet begrepen de drave rijen, die werden gehouden op de 300 meter, waar het uitgeloofde prijzenbe- drag minder dan f 100 bedroeg. Dit waren er een tiental. Van de draverijen werden er 46 ge- gehouden, op de 300 en 31 op de 800 M. Aan geld werd verreden een bedrag van f 34.841.50, waarvan f 19.141.50 op de 300 en f 15.700 op de 800 meterbaan. Het grootste aantal paarden op de 800 meter startten te Wolvega en Jou- re, namelijk 37, beiden Handicapdrave rijen. Het kleinste aantal te Heeren veen, namelijk 14. Deze laatste was een prijzendraverij. Op de 300 M. startte het grootst aan tal paarden te Medemblik, namelijk 32 (Enkhuizen en Purmerend 31.) De kleinste aantallen startten te Ap- pingadam en Ruischerbrug, namelijk 10. Al deze draverijen waren prijzen- draverijen. De inschrijvingen waren over het al gemeen zeer bevredigend. Meerdere 300 meter draverijen konden eerst in vol slagen duisternis beëindigd worden. Volgens het bestuur kan hier alleen dan afdoende verbetering in worden gebracht, indien aanstonds achter het lint wordt gestart. BUITENLANDSCH NIEUWS. Het was koud in het keukentjeklam. De wind gierde over de heide „November." Haar leven was als een stilstaande poel geen ruischende bries.... geen guldende zon die het bescheenAlles was voor haar voorbijze wachtte reeds zoo lang wachten op een einde. Zij wist dit zelf niet, ze zou het zich ook niet gerealiseerd hebben, wanneer anderen het haar gezegd hadden ze was te moe Har levensstorm was uitgewoed, haar zon ging voor altijd onder, den dag, dat haar man van uit de gevangenis begraven werd Haar zoon Arie Zij zaten bij elkaar zij aten samenDat was allesWas ze verstomdverbeten op het lot, op het wrede leven Neenze was slechts moein haar ziel zag het er even dor uit, als haar doffe oogen.... haar vergeelde-grij- ze haren.Dood.Wachtend op een ein de... dat het kaarsje uitgebrand zou we zen een ruwe kist zou wegvoeren een om hulsel, waaruit de geest reeds lang verstorven was. De petroleumlamp verdonkerde. Het werd duister in de kamer.ze merkte het niet,- wachtte duttend in haar wrakke stoel, uit sleur, dat Arie zou komen, om haar naar de bedstee te helpenEen laatste flikkering. een even oplichten, de petroleum was op het was aardedonker in het benauwde ver trekje Zoo had ze een geruimen tijd gezeten, nu en dan huiverendniet voelend de razen de tochtvlagennog niet realiseerend, dat zij zitten bleef Daar werd geklopt.... nog eens, luider.... een mannenstem riep „Is 'tr volk Dan werd de klink opgelichteen felle schijn van een electrische zaklantaarntwee Rijks veldwachters vulden met hun grove lichamen de keuken. „Vrouw Swievershé, wordt er is wak ker Ze opende de oogen, ze knipperden in dien hellen glansAfwerend sloeg ze de han den vooruit„Ga wegga weg Onwezenlijk blikte ze naar de geuniformde VEREENIGDE STATEN. 100.000 slachtoffers van ongevallen. Bovendien 12.000 personen ver moord. Blijkens een door de Metropolitan Life Company gepubliceerd overzicht is het sterftecijfer in de Vereenigde Staten als gevolg van ongelukken en moorden het grootst van de geheele be schaafde wereld. In een jaar tijd zijn ongeveer 100.000 personen bij ongeluk ken om het leven gekomen, terwijl er 12.000 werden vermoord. Dit cijfer is achttien maal zoo hoog als dat voor Engeland en Wales, ter wijl het ongelukkencijfer ongeveer het dubbele van dat van Eggeland be draagt. Het rapport noemt als oorzaak hiervan de tamelijk algemeene onver schilligheid voor de waarde van den ■mensch. ABESSINIE. Generaal Santini, tijdelijk op perbevelhebber. Boosheid om een Belgischen kogel. Het Italiaansche opperbevel in Afri ka wordt, zoolang maarschalk Badeg- ilo is aangekomen, door generaal Sanini uitgeoefend. De Italiaansche bladen beschuldigen de Abessyniërs dum-dum-kogels te ge bruiken. Volgens de „Tribuna" zouden er bij patronen, die buitgemaakt werden, 10 van de 25 dum-dumkogels zijn. In dien Abessynië zoo voortgaat., verklaart het, blad, Italië zijn houding moet wij zigen. Zooals reeds gemeld, is een Italiaan sche vlieger overleden, die bij een der jongste lucht-bombardementen gewond was. Nader werd uit Asmara gemeld, dat deze vlieger, de monteur Rirago, door een kogel van Belgisch maaksel gewond was. Dit heeft tengevolge ge had, dat een groep fascisten naar de Luikschelaan is getrokken, waar het naambord stukgeslagen werd. De naam van de laan zal waarschijnlijk veranderd en genoemd worden naar Eritrea, Adoea of Makallé. Ook werd de bronzen gedenktafel, indertijd door de stad Luik geschonken, onder een Italiaansche vlag verborgen. In een Abessijnsch communiqué wordt gezegd Aan beide zijden zijn de troepen zeer actief, zij hebben den vijand en zijn verbindingswegen be stookt en talrijke verkenningstochten ondernomen. Speciale detachementen hebben een deel der bevolking, dat het terrein door den vijand bezet vond, naar on ze linies teruggebracht. Door hun snel heid ontsnapten deze detachementen aan de achtervolging der Italianen. In een ander communiqué wordt niet alleen melding gemaakt van een Italiaansche nederlaag bij Womberta, ten Nood-Oosten van Makalle, waar n marcheerende colonne werd overval len door Absssyniërs, die zich verscho len hadden achter boschjes en oneffen heden een gevecht van man tegen man volgde, de commandant van de Italianen werd gedood en de soldaten vluchtten naar Makalle. De berichten over de Italiaansche nedelaag hebben de autoriteit van den Negus versterkt. De geslaagde reis van den Negus naar het Ogaden-front vleit den natio- nalen trots van de Abessyniërs en spoort hen aan den strijd met alle kracht voort te zetten. Het gerucht gaat, dat de regeering scherpe maatregelen neemt, om spion nage ten gunste van Italië onmogelijk te maken. Van het verblijf van den Negus te Harrar wordt de volgende anecdote verteld. Des nachts kwamen drie personen auto's en drie vrachtauto's voor de poorten van Harrar aan en de poort wachter die den Negus niet herkende, weigerde de wagens binnen te laten. Aangezien de Negus zijn incognito wenschte te bewaren, ging hij in een nabijgelegen kerk binnen, totdat een Fransche inspecteur van politie ge lastte de poorten te openen. Bij zijn bezoek aan het Fransche hospitaal heeft hij een Abessijnsche vrouw gelukgewenscht, die bij liet ge vecht te Anale werd gewond. Muiterij onder Italiaansche Inlandsche troepen. Uit Harrar wordt gemeld Hier loopt een uit inlandsche bron stam mend gerucht, dat de inlandsche Ita liaansche troepen nabij Gorahai aan het muiten zijn geslagen, omdat zij ontevreden zijn altijd in de eerste linie te worden gebruikt. Zij zouden de blan ke troepen hebben aangevallen en hier van dertig hebben gedood. Dit zou de reden zijn, waarom de Italianen niet naar Daggaboer konden oprukken. Echter moet dit bericht wel onder sterk voorbehoud worden aanvaard. Een later bericht meldt Het ge rucht over muiterij van tot Italianen behoorende inlandsche troepen wordt gesteund door een betrouwbare buiten- landsche bron. Volgens een niet-offici- eel bericht zouden de Abessiniërs Gora hai hebben heroverd. Telefonische berichten uit Dagga boer meldden van tevoren, dat de Abessiniërs, in geestdrift ontstoken door de aanmoedigende woorden van mannenhaar sluimerende herinnering zag haar man wegvoerendan bleef ze hallucineerde die vroegere gebeurteniszij roerloos zitteninééngedrongen, een loer door de oogen op die twee indringers„wat moeten ze Haar afweer-instinkt was ontwaakteen herleven voltrok zich in de enge, verbotte, door leed en ellende, verstompte hersenen die zooveel jaren geslapen haddenopge schud door de wreede herinnering. „Is 'tr geen licht hier, vrouw Swievers vroeg de oudste veldwachter. ,,'k Weten et niet" „Zeg es, is Arie, je zoon, hier „Arie?" het stak in haar hersens„wat motten jullie met Arie ,We zoeken hem." Ruw kwam het van den jongsten Rijksveldwachter, die uit een nabu rig dorp erbbij gehaald was. Zoeken ém??? Zoeken 'm??? Die hoef je niet te zoeken ,Dat is onze zaakZeg vrouw is je zoon thuis Bevend klemde ze haar handen aan de ta fel. Het gebeuren drong zich in heftige golf aan haar op.... een verzet „Ga weg man, 'k weten 't niet." „Wees nu eens even kalm, vrouw Swievers' kalmeerde de oudste, „we moeten Arie spre kenwe doen hem geen kwaad hoor, dat weet je toch welzeg eens, is hij al thuis geweest, is hij in bed „Geen kwaad" schamperde ze „geen kwaad," „Zoo schieten we niet opwe zullen zelf maar zoeken. Licht eens bijhier is geloof ik een bedsteehmniet beslapen.. 'n kast.... niets,zoldertje...., neen, dat is er niet.Hij schijnt hier niet te vinden, wat zullen we doen Jij hier blijven „Zal het beste zijnin die vervloekte duisternis zie je anders toch geen drommel. Waar kan hij nog meer naar toe zijn. Eenig vermoeden? Vrienden.... Familie?" „Geloof ik nietde vent staat bekend als eenzelvigvreemd type", dan tot de oude vrouw hun Kezier, optrekken in Zuidelijke richting en Gabredarre naderen, 16 mijl ten Noorden van Gorahai. Volgens de schaarsche Abessinisclie berichten van het front, schijnt het, dat de Italianen gelegen zijn op 60 Km. ten Zuiden van Daggaboer, hetzij om zich te verzamelen alvorens tot den aanval over te gaan, hetzij omdat hun optocht vertraagd wordt door regenbuien. Ook is het mogelijk, dat zij eerst willen af rekenen met Ras Desta, die 50.000 Aroessis concentreert en zich gereed maakt om de Italianen in de Weste lijke flank aan te vallen. Het is echter mogelijk, dat Ras Des ta op het tweede Italiaansche leger stuit in het dal van de Webbe Sjebeli. Men vermoedt hier, dat de vertraging, die de Italianen ondervinden, ertoe zal bijdragen om het moreel van de Abes siniërs te verhoogen, die een oogenblik verontrust zijn geweest door den snel len optocht der Italianen in de provin cie Ogaden. Voor het Keizerlijk Paleis te Addis Abeba zijn de oorlogs-trofeeën tentoon gesteld. Deze bestaan uit zes mitrail leurs, welke uit Italiaansche tanks in Ogaden zijn gehaald, granaten en licht pistolen. Deze geringe buit heeft, een groot moreel effect. Naar vernomen wordt, is in Neder land voor 10.000 pond sterling mitrail leurs besteld. Noodweer eisch vele slachtoffers. De Etna begint te rommelen. Bij de overstroomingen in Italië, de provincies Calabrië en Reggio zijn 40 a 70 personen verdronken. Dc storm, welke ernstige schade aan richtte, heeft de districten Catanzao en Messina geteisterd. Bruggen zijn vernield en vele districten zijn ge-iso- leerd, vele villa's staan onder water, rails yan vele spoorwegen zijn verwoest of bedolven onder aardstortingen. Na den storm woei een warme wind uit de richi .ïng van den Etna. Zeelieden, die te Messina aankwamen, verklaar den van den top van den berg vurige longen te hebben zien opstijgen en een ondcraardsch gerommel te hebben ge hoord. Noodweer in Italië. Bijna 40 dooden in het Zu'den. Den geheelert Vrijdag hebben boven geheel Italië zware onweders gewoed, die g< paard gingen met wolkbreuken en stormachtigen wind. Bijzonder ernstige schade is in Zuid /ieb'ë aaiigeiichi. Reuter meldt dat in Zuid-Italië reeds 37 dooden te betreuren zijn, als gevolg van bet slechte weer talrijke perso nen zijn gewond en door overstroomin gen en instortingen is groote schade aangericht. Troepen carabinieri en zwarthemden nemen deel aan het red- dngswerk. Als gevog van de verbre king der telegrafische en telefonische verbndingen zijn nog geen bijzonder heden bekend De voornaamste ongelukken zijn .Moeder^ luister nou eens goed. Ik ga weg en mijn collega blijft bij je wachten. Je kunt gerust naar bed toe gaan, zijn stem werd milder bij het zien van het armzalig mensch- je „wij moeten echter onzen plicht doen." „Je hebt hier niks te doen, Mulders, wat mot je van Arie ,Och, vrouw Swieversde oudere poli tieman had meelij met de stumper, aarzel dehij kende haar geschiedenis. Dan de ander, slecht geheumeurd door de corvée, die feitelijk buiten zijn district viel, argwanend, vermoedend een medeplichtig heid van de Moedernog— jong, onerva rendienstklopper.... „Die zoon van je heeft gestoken. Zeg nou maar als de bliksemhij voleinde niet. De vrouw werd door een satanische macht bevangen. Wild sprong ze naar voren, greep de veldwachter bij de keel, schreeuwend .Leugenaarleugenaarmijn jongen.. je krijgt hem niet." Dan was haar kracht uitgeput.... ze zakte inééneen rochelend geluidvrouw Swievers lag dood in het keukentje De doodelijk verschrikte veldwachters be lichtten met de lantaarn een wrakDe Moeder had haar laatste energie voor haar kind verbruiktDat dierlijk instinct verheven boven alle andere menschelijke ge voelens. In huize „Duivecate" was de verwarring enorm. De gelukkig niet zwaar gewonde, werd door behulpzame handen naar zijn kamer gedragen. Een oogenblik later verloor hij het bewustzijn, dan was hij weer volkomen bij kennis. „Zoo, jong menschweer door het oog van den naald. De tweede keer in korten tijd Goddank kwam de steek naast de slag aar. Nou, het verband zit goedkalm blij ven liggendan is het een quaestie van rust „Dokter. Eén vraaghebben ze Swie vers ,,'k Weet het niet, jongemanIk wil je wel zeggen, dat ik diep meelij met dien stumper en zijn moeder heb. Enfin, Enfin, daar praten we wel eens later over. Voorloo- pig denk je nergens aan.... slapen, rusten.. Eh Ja, kom maar binnen Burgemeester. Het loopt nog wel los. Ik zal oogenblikkelijk een verpleegster zien te krijgen." .Parbleuwat een schandaalDen rijks veldwachter heb ik belast met de opsporing. Zoo'n ellendelingjae, de appel valt niet ver van den boom." Van Beers liep, na den dokter te hebben uitgelaten, terug naar de ziekenkamer. Beste jongen, wat een ellendig einde van dezen dag. Gelukkig verzekerde dokter me, dat de verwonding niet ernstig is. Kende jij dien ellendeling Dien Swievers „Och natuurlijk Vader, zooals je iedereen hier kent." „Ja, dat begrijp ik, maerre heb je eenige notie van het motiefvan de reden, die de ellendeling gehad heeft voor zijn misdrijf? Oude veete.... ja, Hemel, je weet niet wat die kerels bezielt!!!"' „Absoluut niet, Papa. Ik herinner me, dat heel vroeger, ik hem op school mede geplaagd heb, over zijn vader Burgemeester wuifde met zijn hand, inhou dend „bagatel." ,0 ja, later heb ik hem eens betrapt, dat hij op ons terrein liepik dacht toen, met de bedoeling tot stroopen „Aaah, daer zal je het hebben. Dergelijke canailles, vergeten dat niet, zoo'n seurt Itali aansche „vendetta".... jae, jae,wees nu maer rustigIk zal Mama en je meisje in dien geest wel expliceerendie zijn na tuurlijk ook uit hun evenwichtjae, jae, die Vader van den ellendeling kreeg ook zijn loon in de gevangenisvoor een dergelijk schandaeltjemoord op een jachtopziener, als ik me goed herinnerHet beste, kerel. sterkte. Zulke gevaerlijke, onbekookte sujet ten hooren achter de tralies. Nu kan ik me de houding van dien veldwachter ook ver- klaerenJadie Swievers, vrijde zoo'n beetje met zijn zusterAh zoo." (Wordt vervolg) d»

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1