ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE WIERINGEN 26e JAARGANG DINSDAG 10 DECEMBER 1935 No. 08 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 4 DOODEN - 4 GEWONDEN. MESALLIANCE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER COAN. J. BOS&ER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringoa Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f Q.M f 0.19 Het ongeluk bij Hippolytushoef. Chauffeur zag het in zijn spie gel. Relaas der gewonden. -■ Een moeilijke redding. Zaterdagmorgen te ongeveer half tien zijn te Wieringen op de Rijksbe tonweg Wieringen -- Friesland een per sonen-auto uit Sneek en een auto uit Zeist met elkander in botsing gekomen tengevolge waarvan 4 personen wer den gedood en 4 gewonden naar het Ziekenhuis te Den Helder moesten worden vervoerd. Hoewel op dezen weg een druk door gaand verkeer is, tusschen Noord- Holland en Friesland, was op het oogen blik van de ramp ('s-ochtends te half tien) slechts één auto in de nabijheid, die juist de beide wagens was gepas seerd, toen de chauffeur opeens een geweldigen slag hoorde. Daarbij aag hij in zijn achteruit-spiegel, dat een vreese lijk ongeluk zich afspeelde. Oogenblik kelijk alarmeerde hij enkele personen om hulp te bieden en spoedde zich naar het nabijzijnde dorp Hippolytushoef om geneeskundige hulp te halen. Op de plaats van de botsing was het 'n vreeselijke aanblik. Een auto stond nog op tien weg, van voren geheel ver woest. Radiateür. motorkap en een voorwiel waren afgerukt. Door de ge broken voorruit zag men vreeselijk ge wonde personen zitten. In een naast den weg zijnde sloot lag de andere wa gen, geheel op zij, bijna onder water, waar kreten om hulp uit opstegen. On middellijk togen hulpvaardige perso nen aan het werk om uit de brokstuk ken de slachtoffers weg te halen. Uit de op den weg staande auto aan het nummerbord kon men zien, dat deze uit Utrecht kwam werd de chauffeur deerlijk gewond bevrijd, en vervolgens een naast hem zittende heer, die ech ter door een schedelbreuk reeds overle den bleek te zijn. Achterin zaten twee jongelieden, beiden niet zwaar gewond maar zoo overstuur, dat er geen woord uit hen te krijgen was. Nog erger was echter de toestand in de auto uit Friesland. Eerst werd 'n moeder met haar kleine dochtertje ge red, die haar kind krampachtig boven water had weten te houden toen een echtpaar, dat deerlijk gewond bleek te zijn. en achterin vond men de reeds ontzielde lichamen van een man en 'n vrouw. Nog steeds tastte men in het duister, wie de slachtoffers waren want de geredden waren in een dusda- nigen toestand, dat zij niets konden uitbrengen. Terwijl men de gewonden verzorgde, kon tenslotte een der jongelieden van de Utrechtsche auto eenig relaas geven van het gebeurde. Het was de 16-jarige Wiersma uit Zeist, die vertelde, dat zij met hun vieren in een huurauto op weg waren naar Franeker. Voorin zijn vader, de 40-jarige heer Wiersma, en achter het stuur de chauffeur, H. C. FEUILLETON. Roman door COR DE BLIJ. 22.) „Daar ben ik het niet met U over eens. Ik vraag U, wilt U de schorsing, waar de geheele raad teugen is, opheffen „Wethouder. Ik laet me de wetten niet stel len. Alleen dit Op de familie Verhoeven, zooals U me daer juist vroeg, heb ik niets te gen." „Dat doet me genoegen te hoor en En nu wil ik de heeren een mededeeling doen, na het sluiten der vergadering." Verdraaid, wat bezielde die kaerel. Van Beers keek met rood-nijdige kop de aanwezi gen rond „Een van de heeren verlangt nog gebruik te maeken van de rondvraeg?? Neen Dan is de vergadering gesloten. „Zoo heeren, je hebt nog wel een oogen- blikske. Ik wou U en meneer Van Beers me- dedeelen, dat Frans Verhoeven binnen zeer korten tijd gaat trouwen met mien dochter. Jao dank U weljao da's wel goed.be dankttegen de vele handen, die naar hem werden uitgestoken. Het is een slechte tijd voor de boerenpachtheeren weten dat zoo niet" met een spottenden blik op Van Beers „maar wij allen hier, boeren, menschen, die dag in, dag uit geploeterd heb ben, weten dat wèl. En wat zou nou één van ons zeggen, als een boer, die meer dan veer tig jaar z'n pacht had betaald.nu door de crisis over tijd is, van z'n hoef gesmeten wier Men kon een speld hooren vallen. Dan kfopklc tot virwwö doorém van Gerven. Zooals gewoonlijk op een rechten modernen verkeersweg, werd met een tamelijke vaart gereden. Eensklaps scheen er iets aan de stuur inrichting te haperen. De wagen be gon te slingeren, kwam in de gras- baan naast den weg en maakte daarna een zwaai naar links, juist toen een tegenligger zou passeeren. In volle vaart botsten de voertuigen tegen elkan der op en de Friesche auto werd in de sloot geslingerd. De geredde dame, mevrouw Van Wijngaarden-Roovers, is met haar kind naar het in de nabijheid staande „Eigen Gebouw" van den Bestuurders- bond vervoerd en daar opgenomen. Zij vertelde, dat zij in een huurauto van de. firma Van der Veen en Groenhof te Sneek, op weg was naar Haarlem, iri gezelschap van eenige andere per sonen, wier namen zij echter niet ken de. Opeens zag zij een slingerende auto snel op zich afkomen en in 'n moment was de vreeselijke botsing gevolgd. Zij kon nog niet beseffen, hoe zij en haar dochtertje er goed waren afgekomen. Inmiddels had de politie de garage te Seek van het gebeurde in kennis ge steld en wist men de namen van de passagiers. Eén werd nog vermist. Het was de 30-jarige chauffeur Taeke Zijlstra. Bij het omhoog halen van den wagen werd zijn ontzield lichaam daaronder gevonden. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kin deren. Verder bleken uit de Friesche auto gedood te zijn mevrouw De Jong-Tie- dema, echtgenoote van F. de Jong uit Bolsward, en een zekere heer Höhle uit Sneek. Gewond was het echtpaar Schukke uit Bolsward, waarvan de vrouw zeer ernstig. Deze laatste werd met den zwaar gewonden chauffeur Van Gerven van de auto uit Zeist en den jongeman Bruinsma uit Frane ker, naar het militair hospitaal te Den Helder vervoerd. De lijken van den heer Wiersma, mevrouw de Jong, den heer Höhle en den chauffeur Zijlstra, werden in een kamer der Ned. Herv. Kerk te Hippolyushoef ondergebracht. Gerucht van vijfde doode on juist. Wel werd het gerucht verspreid, dat een der gewonden onderweg naar het hospitaal was overleden, doch gelukkig bleek dit bij nadere informatie onjuist te zijn. De Wieringer bevolking is diep on der den indruk van 't droevig gebeu ren. Ruim een half jaar is dit nieuwe gedeelte van den verkeersweg Noord- Holland—Friesland in gebruik en dik wijls ziet men hier auto's rijden met enorme snelheid. De weg is weliswaar breed en recht. Wat hier gebeurd is, toont in elk geval nog eens op drasti sche wijze aan, dat ook op breede we gen de gevaren van het verkeer niet denkbeeldig zijn. laagheidze mosten 'm. „Da wit ik wel mannen. Meneer Van Beers heeft daar net gezegd, dat ie niks tegen de Verhoevens hadHerhaalt U dat nog???" De oogen van de twee mannen flikkerden. Van Beers wa sde eerste, die ze neersloeg. „U bemoeit U met zaeken, die U niets aen- gaen. Ik wensch me verder niet uit te lae- tenheb de eer de heeren te groeten. Bon jour." Onder hoongelach vertrok de burgemees ter. Spottend keek Beukers hem na Het was eenige dagen later. De gemoederen in Veldhoven waren hoe langer hoe meer toe- gesplitst, vooral nu algemeen bekend was geworden, dat Beukers op de rumoerige ver gadering Verhoeven bedoeld had, als den boer, die van zijn hoeve moest. Vrouw Verhoeven was de beroerte in zoo verre te boven gekomen, dat ze in het leven bleef. Maar hoe Een half zij dige verlamming aan het rechterlichaamhet gezicht scheef een spraakstoornis, waardoor de vrouw slechts onsamenhangende klanken kon uit- stooten. Zij hoorde alles. Alie was een engel van geduld, verdeelde haar tijd tusschen het huishouden van haar Vader en de zieke vrouw. Beukers had een lang onderhoud gehad, met den ouden Vader van Frans. Hij had ge zegd, dat hij van den brief wistmaar hij raadde aan, af te wachten, wat van Beers zou doen. „Je kimt er van op aan. Verhoeven, van de hoef afgebeurd niet. 'k Heb m'n goeie redenschaokmat za'k 'm zetten." En zoo gebeurde, dat in afwachting van het vonnis tot uitzetting, Van Beers, uit een na burig dorp, twee metselaars liet komen, om., de pannen van het dak af te laten halen. De bevolking ontstak in een oplaaiende woede. De twee werkmenschen werden ge dwongen, onverrichter zake te vertrekken!!! Dien avond werd een serenade aan „Duive- oate" gebracht van opgeschoten jongens, ge- BINNENLANDSCH NIEUWS. Kipkar te Wijk bij Duurstede omgeslagen. Twee arbeiders zwaar gewond. Bij de werkzaamheden aan het Am sterdam—Rijnkanaal te Wijk bij Duur stede is Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur een ernstig ongeluk gebeurd. Bij de stortplaats voor grond is een van de vijf tons kipkarren omgesla gen en neergekomen op twee in de na bijheid staande arbeiders, den werk baas Nieman uit Wijk bij Duurstede en een arbeider, uit Siddeburen af komstig. Beide mannen werden zwaar ge wond. Zij zijn in een Ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Het Nederlandsche Gezinsboek. Bij trouwen op het Stadhuis Te beginnen in Januari 1936 zal de ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Rotterdam aan ieder echt paar, dat in het huwelijk wil treden en komt spreken over den onder trouw, een boek uitreiken Het Neder landsche Gezinsboek van de gelijkna mige stichting ter verbetering van .til volksgezondheid en van het sociale le ven in Nederland. Tal van geleerden en medici hebben samengewerkt om het boek tot stand te brengen. Men vindt er zeer leesbare hoofdstukken in over kinderopvoe ding, erfelijkheid en eugenetica, ge zondheid, besmettelijke ziekten, veilig heid in huis, gezin en wet, het nut van verzekering, enz. enz. De winter nadert. Pas op gladde wegen. De K.N.A.C. verzoekt ons. de aan dacht der weggebruikers op het thans veel dreigende gevaar van beijzelde wegen te vestigen. Het komt herhaalde lijk yoor, dat in de vroege morgen uren oogenschijnlijk vochtige wegdek ken in werkelijkheid met een ijslaagje zijn bedekt, waarop plotseling rem men ernstige gevaren kan doen ont staan. Automobilisten zullen goed doen daarmede rekening te houden. Maar ook aan andere weggebruikers is 't verzoek op zijn plaats deze ge- vaars factoren niet te onderschatten, en zich in het verkeer zoodanig te ge dragen, dat automobilisten niet worden gedwongen tot plotseling remmer. Worstvergiftiging in Limburg. Vijf personen zwaar ziek. De familie Tefrére gebruikte dezer dagen bloedworst van een slager uit Waubach in Limburg. Kort na het ge bruik werden de vijf gebruikers onwel De dokter werd gewaarschuwd en de ze constateerde vergiftiging. Alle vijf werden direct naar het Ziekenhuis St. Jozef te Heerlen overgebracht. Hun toestand is zeer ernstig. De heer Tefrére zou nog het best er aan toe zijn naar alle waarschijnlijkheid wapend met deksels en blikken. Het lawaai was onbeschrijfelijk, in doodsangst zat de familie bijéén. Daar vloog een steen door de ruit van de tuinkamer..maar ook op dat moment verscheen de rijksveldwachter. Men ging uit elkander. Teekenend voor de gespannen verhouding was het, dat den daar op volgenden dag twee marechaussé's in Veldhoven gestationneerd werden. De Burgemeester zat voor zijn bureau in het raadhuis. Bleek, peinzend staarde hij voor zich, in de hand een brief van de firma Hee reman uit Den Haag. A parbleualles liep de laatste dagen tegen. Hij had de aankondiging uit New York, betreffende de „New Deal" voor eenige maan den, met belangstelling gevolgd. Dit complex van regeeringsmaatregelen zou in geheel Amerika de welvaart doen terugkeeren. Het Nitrastelsel was een prachtvinding. Ja die Amerikanen wisten het welRooveselt had niet voor niets het vertrouwen van z'n volk „Frank will do itü" Het slagwoord van de Yankee's, nam hij als het zijne„Frank must do it. Also for himü" Hij had toen gelachen bij die schitterend, geestige parodie! Maar „Frank" deed het beroerdVan Beers zag zijn papieren steeds meer dalen, zijn, en „Frank's" luchtkasteelen vervlogen bij de laatste inzinking van den dollar werd het voor Van Beers een catastrophe. Vandaar die brief van zijn Haagsche ban kiers. Al zijn speculaties waren een misluk king. Nou ja, Deli Batavia rubber iets opge loopen, wat zei dat? Amsterdam Rubber... even kijkenook wat gunstigerdan had hij nog een paar Hessa Rubber. waarempel.ook in de stijgende lijn Wacht es evenEen lumineuse inval. Ha, ha, een Van Beers krijgen ze niet zoo gauw van de sokken 'n Telefoontje. „Moge, moge, Heeremansjae, je hoort het goed, Van Beers. Zeg ik heb je brief met afrekening ontvangen. Ik zal je het kleine deficit even gireeren. Apropos, zeg. Rubber doet het buiten verwachting, hè Daar wil ik wat meer van hebben zeg. Koop op prolon gatie.... Van Amerika, krijg ik geen notie zegNatuurlijk moet je niets verkoopen zal hij het er goed afbrengen. Het parket uit Maastricht heeft een onderzoek ingesteld. Uit den trein gevallen Een raadselachtig geval met een doodelijk gewonde, die Vrijdagmorgen om vijf uur door een boer in zijn stal werd aangetroffen, houdt de politie zoowel als het publiek bezig te Woer den. De veehouder, die dacht, dat de mian na door 'n auto zijn aangere den in den stal was gelegd, stelde de politie met het geval in kennis De agenten vonden een kreunenden en wartaal sprekenden man, die ernstig gewond bleek en door bloedverlies ver zwakt. Ook dr. v.d. Giesen vond man's toe stand hoogst zorgwekkend en liet hem naar het R.K. Ziekenhuis overbrengen. Daar zijn toestand in den loop van den middag verergerde, heeft, men hem van de H.H. Sacramenten voor zien. Op welke wijze de man, die de 66- jarige H. C. G. uit Leiden bleek te zijn, gewond en in den stal gekomen is, geeft het in zijn bezit gevonden spoor kaartje op het traject Leiden—Utrecht van 5 December eenige aanwijzingen. Men vermoedt, dat G. bij de aan de spoorlijn liggende buurtschap Geest dorp uit den trein gevallen en naar den stal gekropen is. Daar G. evenwel nog steeds niet tot bewustzijn is gekomen, valt niet vast te stellen, door welke oorzaak hij uit den trein is geraakt. Gemeente-Ontvanger van Ambt Hardenberg gearresteerd. Verdacht van verduistering van f 10.000. Vrijdagmiddag is de heer H. H. B., gemeente-ontvanger te Ambt Harden berg in Overijssel gearresteerd wegens gepleegde onregelmatigheden. De heer B. had in zijn hoedanigheid van penningmeester der landarbeidersver- eeniging Ambt Hardenberg der bouw- vereeniging „Beter Wonen" en van de Chr. Nationale Schoolvereenigmg ver schillende onregelmatigheden ge pleegd ten bedrage van ongeveer tien duizend gulden. De verduisterde be dragen waren inmiddels door de fa milie reeds aangezuiverd. De heer B. is ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. Naar aanleiding van het voorgeval lene heeft de gemeenteraad van Ambt Hardenberg besloten, den heer B. als gemeente-ontvanger te schorsen. Postwissel uit brievenbus gehaald. Dader bij aanbieding gearresteerd Zaterdagmiddag is in het postkan toor aan het Prins Hendrikplein te 's-Gravenhage een chauffeur aange houden, die een postwissel ter verzil vering aanbood, welke hij gestolen had De postwissel behoorde aan een da me, wonende aan de Mient, die elke zeg. Ik zal oogenblikkelijk suppleeren. Ja, maar luister nu eens Heeremans, dat loopt de spuigaeten uit. Als ik toch zeg, dat ik het oogenblikkelijk overmaek. Telegrafisch??? Absurd zegNee maerDie aendeelen, die je in de portefeuille hebt zijn niet geheel.mijn persoonlijk eigendom zegkun je niet verkoopenVer draaid.... nou ik zal zenden Verslagen wierp hij de telefoon op den haak, dan draaide hij zich met een ruk om er stond iemand achter hemde deur was ongemerkt geopend „Goeden morgen, Burgemeester. Drie maal heb ik gekloptU was zoo an 't praten U hoorde niets.... Jao, zoo'n telefoon is 'n mooi ding. Zoo zit je in Veldhovenen zoo praot je met Indië Of was 't zoover niet." „Móge Beukers. Hm.... eh emJe komt wel wat uit de lucht vallen „Zoo, meent u, Burgemeester Dan za'k maar weer voort gaan. Ja as de telefoon van de gemeente zoo voor de partekeliere dingsig- heitjes van de Burgemeester gebruikt wordt, dan is 't niet aangenaam, as de wetholder d'r van verneemtNeestil nou maar Beukers is niet zoo bang om afgeblaft te worden. Maar, da wou 'k nog even vragen hoe zit 't met die schorsing van Verhoeven?? Man, man wat wind je je toch op.bedaar toch Van Beers was des duivelsdie ellende lingdie onbeschaemde luistervink maar wat had ie gehoord Alduskalm blijvenje niet blootgevendie vent had zoo een handje om je te irriteerenen daarbij hij had geen tijdhij moest han delend optreden zijn finantiëndie stukken, die hij bij Heeremans in onderpand gegeven hadeigendom vanSilke- naar, den gemeente-ontvangerhem, als vriend toevertrouwdmeegesleurd in de lawinedien Beukers moest hij wegwer kendan maar met een zacht lijntje „Luister eens, vriend Beukerser mot een einde komen zag aen die bepaelde onaen- genaeme verhoudingen. Ik beloof je, dat ik zal doen, wat in mijn vermeugen ligt zag. Vandaag heb ik dringende besognes, maer week langs dezen weg een periodieke betaling ontvangt. Toen zij Zaterdag avond den postwissel niet in de brie venbus vond, heeft zij de politie ge waarschuwd, die op haar beurt alle postkantoren van de vermissing op de hoogte stelde. Omstreeks één uur werd de postwis sel aan het postkantoor aan het Prins Hendrikplein aangeboden. De loket ambtenaar liet toen onmiddellijk de politie waarschuwen, die den man, 'n chauffeur, inrekende. De man heeft tegenover commis saris Paré verklaard, gezien te heb ben, dat de brievenbesteller den post wissel in de brievenbus wierp. Toen de besteller uit het gezicht verdwenen was, heeft hij den postwissel uit de brievenbus gepeuterd, met het beken de gevolg. BUITENLANDSCH NIEUWS. Nieuw bombardement van Dessié. Protest van doctoren Ameri- kaansche Roode Kruis. Negen doktoren van het Amerikaan sche Roode Kruis te Dessié brengen ter kennis van de geheele wereld, dat de Italiannen tijdens het bombarde ment van Vrijdag met 3 eskaders boven Dessié vlogen, en een uur lang niet slechts explosiebommen, doch ook brandbommen en luchttorpedo's lieten vallen. De artsen verklaren, dat de eerste brandbommen en explosiebommen uit sluitend op ambulances en het Roode Kruis, waarvan het internationale em bleem reeds van verre zichtbaar was, zijn geworpen. Vijf bommen werden geworpen op het Taffari Maltonnen Ziekenhuis, waarin zich 65 gewonden en zieken be vonden. De instrumentenzaal is geheel uitgebrand, evenals twee ziekenzalen. De hoofdverpleegster, mej. Hoevig, is zwaar gewond. Ook de veldambulancé no. 2 en de chirurgische tent van dr. Dassius, die zich op 200 M. van het zie kenhuis bevond, zijn geheel verwoest en uitgebrand. Wij verklaren nogmaals, aldus de proclamatie, die onderteekend is door 7 internationale artsen, die allen met name worden genoemd dat de ambu lance en het hospitaal zich buiten de stad bevinden, en het enbleein van bet Roode Kruis op vele plaaten zichtbaar- en in groot aantal is aangebracht. Wij protesteeren voor de geheele we reld, en deelen aan alle regeeringen me de, dat de Italianen 40 brand- en explo siebommen op onze lazaretten hebben geworpen. Wij betreuren meer dan 10 dooden en gewonden door deze gruwelijke de monstratie en vragen, met welk recht dit geschiedt. DUITSCHLAND. „Wij zijn een belegerde vesting." En de Fuhrer heeft altijd gelijk. De leider van het Duitsehe arbeids- morgen wil ik graag eens met je praeten. Dus adieu, Amice „Dat doet me genoegen, Burgemeester." Beukers bleef kalm zitten. „Dus morgen is de schorsing opgehevenja ziet U, Jan Verhoeven is de broer van Frans, die met mijn dochter gaat trouwendus U begriept: de eer van de femilie is t'r mee gemoeid!" „Jae, dat kan ik me veurstellenmaer- re.ik heb nu geen tijd meer, bonjour, Beukers." „Alles goed en wel Burgemeestermaor de toezegging „Bewaere me kaerelik geef nog geen toezeggingen. Begrepen. Alla, ik verzoek je te verdwijnen zeg. Ik „Burgemeester hét haastikke nie. 'k Had Burgemeester ook eens willen spreken over aankoop van die hoeve van den olden Verhoeven. Die grenst zoo an mien erf, en, as de Burgemeester, d'r niet al te priezig met is, zou 'k 't wel kunnen gebruken „Goed Beukers. Daer is over te praeten. Morgen „Nou, dan ga 'k maar. 'k Zal meteen bie den veldwachter anloopen, Burgemeester dat zijn pampieren stijgen!! Da's altijd een prettig berichtIs 't niet zoo Burgemeester? Goeie morge." „Moge." Die lamme stoïcynsche kaerel!! Maer hij moest op zijn hoede wezenDie vent werd impertinent De Wethouder Beukers stond voor het ge meentehuis, stak doodbedaard zijn pijp op, wilde net doorwandelen, zéér in z'n schik met het onderhoud. Daar was ie dien Van Beers 's even over de mat gekommenzoo, zoozat 'm daar de kneep. was ie een beetje an 't gokken. wel ja, da kwam wel meer veur menschen, die op 'n hooge berg staon, en de heuveltjes niet zienzoo, zoo" „O, goeie-morgen aannemernaar Bur gemeester Schiet de weg al op „Ik ben blij, dat ik U even spreek, wethou der. D'r gebeuren hier dingen man, die niet door den beugel kunnen." (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1