i Anlhraciet A. C. VAN OEVEREN LANDBOUWWAGENS EN KARREN G. VAN LEEUWEN - WOGNUM. REGEN STORM KOU VORST S. HOOGEBOOM TORENSTRAAT 3 MIDDENMEER men uit de geheel ontzette cabine te halen. Deze werden op den grond gelegd en eerbie dig bedekt. In het donker, bij een zwiepen den regen, konden zij weinig meer doen. De oorzaak van het ongeluk schijnt motor storing te zijn, want velen der omwonenden die gewend zijn de vliegers van Brussel regel matig te zien en te hooren vingen ongewone en alarmeerende geluiden op, toen het vlieg tuig naderde. Toch schijnt men normaal ge vlogen te heben en langs de gewone route. Door een lichte mist was het zicht slecht, maar het was toch niet geheel en al donker. Er stond een tamelijk sterke wind uit het Noorden. Volgens eenige berichten sloeg een motor herhaaldelijk af en maakte een klop pend geluid. De machine dook vrij plotseling met haar neus naar beneden. Andere berichten zeggen,dat het vliegtuig lager passeerde dan gewoonlijk, met een on regelmatig loopende motor, dat het een keer boven Tatefield cirkelde en toen als een steen naar beneden viel. Zij die dicht bij waren toen het gebeurde hoorden geen enkel geluid uit de vallende machine. Het was opmerkelijk hoe ver de wrakstukken van de machine verspreid lagen. Een groot stuk van den vleugel viel op den weg voor het huis, het oliereservoir van een motor viel bij de keuken van het huis, een ander machine-onderdeel lag vijftien meter van de puinhoop en deelen van den vleugel en andere geraamte-onderdeelen lagen over den geheelen tuin achter het huis verspreid. Het opruimlngswerk was zelfs bij daglicht zeer moeilijk. DUITSCHLAND. Nog veel Joden werkzaam bij het bankwezen. Het Nationale Bureau voor de Statis tiek te Berlijn heeft een aantal gege vens gepubliceerd omtrent het bank wezen en de Joden. De „Manchester Guardian" neemt daaruit eenige bijzon derheden over, o.a dat er nog bijna 6000 rechtzinnige Joden bij banken of financieele instellingen werkzaam zijn. De Nat.-Sociaiistische „Angriff" neemt aan, dat nog 60 procent der par ticuliere banken in hauden van Joden zijn het blad verwacht echter dat de Joden langzamerhand uit het bank wezen zullen verdwijnen. ITALIË. Geen benzine, suiker en kofiie voor diplomaten. De Italiaansche regeering beeft aan de diplomatieke vertegenwoordigers der landen, die aan de sancties deelne men, medegedeeld, dat na 15 Dec. geen suiker, koffie en benzine meer kunnen worden verstrekt aan de vertegenwoor digers der landen, die den uitvoer naar Italië hebben stopgezet. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat dit geen inbreuk op de diplomatie ke rechten beteeken.t, aangezien het aan de diplomaten toegestaan blijft voor eigen gebruik die artikelen in te voeren, welke Italië hun niet kan le veren. Minder rijke Amerikanen. Een telegram uit Washington aan de Daily Telegraph meldt dat het aan tal Amerikanen die een millioen of meer pond sterling inkomen hebben is teruggeloopen van 38 in 1929 tot 1 in 1934. In het voorspoedige jaar 1929 had den vele honderden Amerikanen inko mens van meer dan -200.000 dollar. Maar in 1934 waren er nog slechts 32 overgebleven. Kleinere inkomens zijn echter niet zoo teruggeloopen. En het verschijnsel wordt beschouwd als een bewijs dat het proces voor een meer evenredige verdeeling van den rijkdom van het land goed verloopt. Vragenlijst voor huwenden. Ook voor Duitschers in het buitenland verplicht, Als aanvulling van de in October verschenen gezondheidswetten, zijn in de Staatcourant eenige vragenlijsten gepubliceerd, die moeten beantwoord bij de aanvrage om huwelijkstoestem ming, meldt Reuter aan de Engelsche bladen. De vragenlijsten, die ook door in het buitenland wonende Duitschers moe- te worden beantwoord, moeten door een medicus worden ingevuld, na een onderzoek van de personen, die in het huwelijk willen treden. Behalve de gewone vragen, betreffen de beroep, godsdienst en naam van de ouders, bevat de lijst o.a. de volgende vragen Wanneer leerde de candidaat loopen en spreken Geef bijzonderheden over opvoeding en eventueel genoten vakon derwijs. Vermeld eventueele criminee- le aanleg, lijdt hij of zij aan 'n geslachts ziekte Rookt en drinkt de candi daat Heeft hij eenig niet-Duitsch bloed Verder moeten o.a. inlichtingen wor den verstrekt over de kleur van haar en oogen, lichaams-afmetingen, en ge- laatsvorm. De medicus moet uit de beantwoorde vragen zijn conclusies trekken en advies uitbrengen over de wenschelijkheid van het verleenen van toestemming tot het huwelijk. Duitschers die in het buitenland ver toeven kunnen door bemiddeling van het consulaat of gezantschap een der gelijke lijst krijgen. Maarschalk de Bono in Senaat gehuldigd. Auto van Duce met alcohol ge stookt. Tijdens de gehouden Senaatszitting deed de voorzitter Federzoni opmerken dat maarschalk De Bono aanwezig was Alle Senatoren stonden op en juichten den grijzen maarschalk toe. Federzoni vertolkte de. gevoelens van den Senaat en verwelkomde hem op hartelijke wijze. In de Kamer is een der tribunes voortaan gereserveerd voor jeugdige fascisten in uniform. Het aantal medailles, door Senaats leden aan de Regeering aangeboden, bedraagt thans 427, waaronder acht van leden der Koninklijke familie. Mussolini gebruikt thans voor zijn particuliere auto alcohol als brandstof, waartoe in zijn wagen een speciale car burateur is ingebouwd. De alcohol kost op het oogenblik 2.15 lire en benzine 3.60 per liter. Men hoopt den prijs van den alcohol nog te kunnen verlagen. Onrust in Nieuw-Genua. De bevolking van de Moejoestreek verontrust door de veelvuldige geval len van bloedwraak, heeft de kam pongs verlaten en is in de bosschen ge vlucht. Verschillende moorden uit bloedwraak zijn gepleegd. Papoea's die op een bloedwraak- tocht waren, bedreigden den missie pater te Djomkondo, pastoor Hoeboer. De mantripolitie te Ninati is vervan gen. Tevens blijven militairen patrouil leeren en personen arresteeren. Zes Papoea's zijn naar Tanah Merah (Digoel) opgezonden, daar zij verdacht worden van rooven en van het vermoor den van een Papoeakind, dat eenige maanden spoorloos is verdwenen. De verdachten wezen de plek aan, vlak bij de kust bij Tanah Merah, waar de moord is gepleegd en waar inderdaad het geraamte van het kind werd gevon den. Aanranders te Malang gearresteerd. De politie te Malang arresteerde 3 inlanders, die na de berooving van een Europeesche dame de vlucht hadden genomen. Men vermoedt, dat hiermede de schuldigen van talrijke aanrandin gen en beroovingen, in den laatsten tijd te Malang gepleegd, zijn gearresteerd, meldt Aneta. PROVINCIAAL NIEUWS. Gevolg van aanrijding. Te Obdam (N.-H.) is mej. Vlaai', ter wijl zij uit een autobus stapte, door 'ri wielrijder zoodanig aangereden, dat zij in bewusteloozen toestand moest wor den opgenomen. Thans is zij, zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden. Brandstichting Dezer dagen is een arbeiderswoning te Nieuwe Niedorp afgebrand. De poli tie heeft thans de vrouw van den be woner aan een langdurig verhoor on derworpen, daar er vermoeden van brandstichting bestaat. Hoewel de vrouw blijft ontkennen is zij in het huis van Bewaring te Alkmaar opge sloten Verdronken. De heer P. Berkhouwer te Dirkshorn is op het weiland achter zijn woning zonder dat iemand het ongeluk bemerk te, in een sloot geraakt en verdronken. Weer een aanrijding op den Helderschen straatweg. Wandelaar uit Schagerbrug ernstig gewond. Dinsdagavond laat wandelde de heer H. S. uitt Schagerbrug met zijn rijwiel aan de hand op den Rijksweg te Scha- gervlotbrug. Op een gegeven moment kwam uit de richting Den Helder een auto, welke den heer S. links wilde passeeren. Inplaats van naar rechts uit te wijken, deed de heer S. een stap naar links, met het onvermijdelijke gevolg, dat hij door de auto werd aangereden. Ongeveer 10 M. werd het slachtoffer meegesleurd. Medische hulp constateerde een ge broken rib en zware inwendige kneu zingen. Naar men meldt, is de toestand van het slachtoffer naar omstandigheden redelijk wel. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Haalt u wel goed adem Zelfs bij een zoo natuurlijke en van zelfsprekende functie als het ademha len treden vaker storingen op, dan men wel zou meenen Afgezien nog van alle ernstige ziekte-toestanden van de ademhalingswegen kan men reeds bij gezonden dikwijls waarne men, hoe de ademhalingstechniek door de levensomstandigheden wordt be-in- vloed in de gunstigste omstandighe den verkeert ook in dit opzicht - zoo als steeds het geval is voor het men- schelijk organisme -- de mensch, die op het land gelijkmatigen lichaaams- arbeid verricht. De stadsmensch echter, in het bij zonder de hoofdwerker, ervaart, dat zelfs deze eenvoudige en onbewust ge regelde processen, minder goed, min der intensief verloopen. Twee speci ale vormen van verkeerd ademhalen komen bij hem voor sommigen ver geten in te ademen, anderen vergeten aan het eind uit te ademen Bij geringe lichaamsinspanning gaat men oppervlakkig ademhalen, zoodat slechts de bovenste deelen van dan reusachtigen luchtzak, die onze longen met hun millioenen blaasjes vormen, ontplooid worden. Uitwendig is dit reeds hieraan te bemerken, dat de ribben bij het ademhalen slechts geringe bewegingen uitvoeren. Bij el ke ademhaling wordt dan slechts een fractie van het circuleerende bloed van versche zuurstof voorzien. De circula tie neemt als gevolg daarvan af, de mensch wordt bleek, bij zittende levens wijze krijgt hij last van koude handen en veeten. Het tegenovergestelde type heeft nei ging, om zijn longen geheel met lucht te vullen en slechts uit de bovenste deelen bij het uitademen lucht af te staan. Het gevolg van deze evenzeer verkeerde wijze van ademhalen is een opzetting der longblaasjes, die hun elasticiteit hierdoor verliezen en zelfs kunnen springen. Een schijnbaar krach tige, breed gewelfde en gespierde borst kas verbergt dan een stel longen, die niet de minste inspanning,^Jie er bui ten het gewone doen van hen gevergd wordt, kunnen verdragen. Dikwijls is dit het type van den asthmalijder, die ondanks krachtige uiteenzetting van zijn longen onder gebrek aan lucht lijdt, hetgeen tot aanvallen van be nauwdheid kan aangroeien. Ademha lingsoefeningen, die er op gericht zijn, den patiënt de juiste wijze van adem halen bij te brengen, kunnen hier dik wijls voorbehoedende en genezend wer ken. In gevallen van oppervlakkige adem haling kan men veel bereiken met ge regeld wandelen en spoi'tbeoefenen. Doch buitendien moet men er zich toe dwingen, meermalen per dag bewust adem te halen, waarbij men met de handen de uitzetting van de ribben volgt. Bij te groote uitzetting moet men zich in het uitademen oefenen. Men gaat hiertoe plat op rug liggen en legt de handen op de welving van de rib ben. Dan ademt men langzaam uit is de ademhaling dan schijnbaar afgt- loopen, dan drukt men de handen op de borstkas, zoodat er nog bij ver scheidene stooten lucht ontwijkt. Ook bij alle soorten van sport moet men er op letten, bewust uit te ademen. ONS WIERINGERMEKRHOKKJK. CRISIS - BUREAU. Steunvergoeding groene erwten, enz. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, ge denatureerd in het tijdvak van 24 Nov. tot en met 30 Nov., voor de kwaliteits klassen C en D respectievelijk f 3.20 en f 2.70 per 100 Kg. zal bedragen. De steunvergoeding voor in datzelf de tijdvak gedorschte gele erwten, vol doende aan de standaardmonsters C en D zal respectievelijk f 3.- en f 2.50 per 100 Kg. bedragen. RECHTSZAKEN. Arrondissemcnts Rechtbank Alkmaar. Zitting van Dinsdag 10 December. Een Wieringer vechtersbaas. De 27-jarige arbeider Lambertus Kor vus T. te Wieringen had zich te verani woorden betreffende een ernstig mis- handelingsgeval aldaar, bestaande in het feit, dat hij zekeren Hendrik Hooy- veld op 14 Juni met mes een snede of steek in den hals had toegebracht, waar door de halspeezen werden doorgesne den en krachtige medische hulp noo- dig was. De wonde had wel niet direct levensgevaar tot gevolg, maar kon toch als zwaar lichamelijk letsel worden aangemerkt omdat blijvende invalidi teit niet was uitgesloten. De getroffene, de 50-jarige Hooyveld, was op dien datum door zijn zoon ge waarschuwd uit bed te komen, omdat zijn moeder door gemelden T. met een mes zou zijn bedreigd. Ook Hooyveld had een mes bij zich in zijn borstzak, maar hield de handen in zijn broekzak bij zijn ontmoeting met T. Hij werd verwelkomd door T. met de woorden: Jij heb ook een mooi wijf maar jij ken ook wel wat krijgen. Hooyveld trachtte hem nog af te weren, doch onl ving toen een snede in zijn hals, met het hierboven gemelde gevolg. De hals van Hooyveld genoot voor de. recht bank een belangstelling, die hem wel nooit te beurt zal zijn gevallen. Hooy veld is langen tijd in het Hospitaal te Den Helder behandeld geworden en feitelijk nog niet volkomen hersteld. Volgens zijn waarneming was de snede toegebracht met een dolk en niet met het kleine mesje, dat op de zitting als stuk van overtuiging aanwezig was. De bewuste doik zou in Den Helder gekocht zijn en het eigendom van de broer van verdachte zijn Door den verdachte wordt dit alles ontkend. Door den gewonden Hooyveld werd ingesteld eenige vorderingen legen T. totaal ten bedrage van omtrent f 100 wegens geneesKundige behandeling, arbeidsverzuim enz. Volgens verdachte had Hooyveld hem aangevallen met een Engelschen sleutel, wat H. pertin. nt ontkende. Hij stond steeds op goeden voet met ver- verdachte. Vervolgens werden successievelijk nog gehoord een drietal andere Hooy- velders, dochter, zoon en de vrouw van den aangevallene. De moeder had aan merking gemaakt dat haar dochter Klaasje zich bevond in het gezelschap van T., waarop T. kwaad werd en een dolkmes voor den dag haalde onder de woorden dat hij ze wel eens wat an ders zou laten zien. Daarop werd de 16-jarige zoon Evert bang en haalde zijn vader. De vrouw van den mishandelde ver telde dat Lambertus had gezegd Ik zal er een eind aan maken en zijn jas losknoopte, daarbij de bedreiging uiten de, dat hij vader Hooyveld eerst een koppie kleiner zou maken. De verdachte ontkende en bleef ont kennen. Met het verhoor van de 19-jarige Klaasje werd het onderzoek gesloten. Zij was dien dag in de bioscoop ge weest en vsrd. waa daar aok aanwesig. Middenstandsvereen. „W.-Meer." De prijsuitreiking van de fouten- wedstrijd. Woensdagavond heeft in Hotel Smit te Middenmeer de lang verbeide prijs uitreiking plaats gehad van de foutcn- wedstrijd wat één van de attracties was van de onlangs gehouden Winkel week. Ondanks het gure weer was de zaal van Hotel Smit geheel gevuld en mag direct gezegd worden dat deze avond als zeer goed geslaagd kan worden aan gemerkt. Naast het hoofddoel van de avond werd de bezoekers een aardig filmpro gramma aangeboden, wat bestond uit een bedrijfsfilm van het ingenieurs bureau van der Heem en Bloemsma, waarin de vervaardiging van de Erres- Radio-toestellen naar voren werd ge bracht, en een 2-tal komische films waarvan het eerste twee-acterje wel 't meeste insloeg. Voor de Wieringermeer-directie was aanwezig de heer De Bruin, secretaris van de W.-M.-directie. Terwijl tevens aanwezig was de heer en mevr. Dr. Drossaard v. Dusseldorp, secretaris van de Kamer van Koophandel te Hoorn, lid van de contact-commissie voor de Wieringer meer. Nadat door de voorzitter van de Mid- denstandsvereeniging de heer A. C. van Oeveren de avond met een enkel woord was geopend en een bijzonder woord van welkom was gericht tot den heer De Bruin en de heer en mevr. Dros saard v. Dusseldorp, werd allereerst 'n deel van het filmprogramma vertoond. Waarna men overging tot het uitreiken der prijzen. Op verzoek van de Middenstandsver- eeniging werd dit door Dr. Drossaard gedaan die in een kort speechje memo reerde dat van deze foutenwedstrijd het publiek doch ook de Middenstand veel geleerd heeft. Het publiek heeft geleerd de etalages goed te bekijken en de winkelier heeft geleerd dat naast de opzettelijke fou ten die gemaakt moesten worden er ook nog fouten zijn geweest die niet ge maakt hadden mogen worden. De prijsuitreiking verliep vervolgens zonder eenige stoornis, de eerste prijs winnaar had heel weinig moeite met zijn keus en koos het compleet zes-dee- lig bedstel. De overige prijzen waren echter eveneens het meenemen waard. Een drietal prachtige rijwiel lampen, tafelkleed, broodtrommel, schilderij, ham, rollade, servies, kortom een keus van prachtige prijzen was door de win keiiers beschikbaar gesteld en ver dween figuurlijk en letterlijk van het tooneel. In totaal werden 43 prijzen uitgereikt met elkander een respectabel bedrag vormend. De zeer royale wijze waarop de win keliers naar voren zijn gekomen zal dan ook zeker gewaardeerd worden door het publiek. De prijzen die de heer v.d. Kooi be schikbaar had gesteld in een aparte attractie tijdens de winkelweek wer den eveneens door Dr. Drossaard uitge reikt. Behalve de filmvertooning en prijs uitreiking werden de bezoekers van de ze avond nog vergast op een heerlijk kop koffie met koek, wat dank zij de loyale medewerking van eenige winke liers welke voor koffie, suiker, melk en koek orgde en het Hotel Smit die liet servies hiervoor beschikbaar stelde, uit stekend slaagde. Nadat nog een filmpje werd vertoond werd deze in alle opzichten geslaagde avond door den voorzitter gesloten. Politie. Verloren een uitlaat van motorrijwiel, langs de Hoornsche weg. Verloren een stel nieuwe bruine mo torhandschoenen. Inl. Politie Middenmeer. Politie. Verloren een wildledoren dameshandschoen (linker.) Inl. Politie Slootdorp. Eerste Wieringermeersche Electrische Timmer- en Wagenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIEWIELSKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. H. VAN HOORN Wieringerwaard Telefoon 9 COMMISSIONNAIR in alle soorten STAM BOEK- en GEBRUIKSVEE. Belast zich met in- en verkoop op billijke voorwaarden. Vele tevredenheidsverklaringen ter inzage. VRAAGT ROOZENDAAL'S J. ROOZENDAAL, Brandstoffenhandel Slootdorp. SOMED, STERK, GOEDKOOP en VAKWERK, Vraagt een prijsopgaaf bij Te Koop een goed onderhouden KINDERWAGEN. Inl. BOSKER's Boekhandel, Middenmeer. U KOMT KOUD THUIS MAAR WAT NOOD. DE KACHEL WARM GESTOOKT MET DE BRANDSTOFFEN VAN UITERST LAGE PRIJZEN. DOET UW VOORDEEL. Hij gaf te kennen, dat hij graag met haar uit wilde, zoo dat niet ging, zou hij het wel anders regelen en hij liet haar een mes zien, dat aan een riem hing. De officier, het geheele drama recon strueerende kwam tot de overtuiging, dat van zelfverdediging geen sprake was, doch wel was gebleken, dat vader H. werd aangevallen en gewond aan hals en duim, die wel stijf zal blijven Spr. achtte zwaar lichamelijk letsel aanwezig en requireerde 10 maanden ge vangenisstraf met eventueel directe gevangeneming. Mi'. Belonje, verdediger van verdach te, vermeende dat betreffende het mid del, waarmede zou zijn gestoken, geen zekerheid bestond. Voorts achtte plei ter het beroep op noodweer niet uitge sloten en uitte zijn twijfel omtrent de waarheidsliefde van de getuigen a charge. Zaterdags te voren had ver dachte nog den geheelen dag ten huize van de familie Hooyveld vertoefd en nog bloemetjes gekregen. Verdediger ontwikkelde nog eenige andere gron den om tot de conclusie te komen, dat het beroep noodweer door pleiter werd gesteund, zwaar lichamelijk letsel niet vaststond en verzocht vrijspraak, sub- sidair een voorw. veroordeeling. Volgde re- en dupliek, waarbij de de baters ieder hun standpunt bleven handhaven. GEMEENTE WIERINGEN. „Zang en Vriendschap." Nog eens vragen wij een oogenblik uw aller aan dacht. Eenige weken geleden hebben wij getracht uw belangstelling voor ge mengd - en kinderkoor op te wekken. Hiein zijn we gelukkig gedeeltelijk ge slaagd. Het kinderkoor telt ongeveer lede* e* eek het aantal lede* va* 't gemengd koor is iets vooruit gegaan. Daar zijn wij blij om, en dankbaar voor. Er is echter nog een maar, en dat is dit: Geen enkele vereeniging kan leven door zijn leden alleen. Er moeten anderen achter staan, en hiermee bedoelen we niet zoozeer de financieele steun die we noodig hebben, maar meer nog de mo- reele steun. Wij willen uw belangstel ling, uw medeleven. „Zang en Vriendschap" moet niet een vreemde voor U zijn, maar moet leven in uw midden als een goede bekende. Of wij. dat alles verdienen. Dit kunt U zelf beoordeelen. Wij zouden u wil len toeroepen komt toch allen Zondag 22 Dec. a.s. in de Ned. Herv. Kerk, waar wij dan een concert geven. We hebben zooveel mogelijk voor een gevarieerd programma gezorgd. U zult hooren koorzang, solo-zang, kinderzang en or gelspel, en wij verzekeren U dat wij ons uiterste best zullen doen, zoodat U na afloop zult kunnen zeggen „Zang en Vriendschap" is me toch mee gevallen. Voortaan kunnen ze op mij rekenen. Namens het bestuur, M. Geuzebroek de Leeuw, secr. VOOR HET KIND. De van het kind voor het kind puzzle. H.K.H. Prinses Juliana geeft het voorbeeld, door een schitterende hoofdprijs een groot schilderij beschikbaar te stellen voor de puzzle welke omtrent 21 December in alle bladen zal verschijnen. Het Nederlandsche volk moge dit grootsche gebaar weten te be antwoorden door een ongekend groot aantal oplossingen in te zenden. Iedere oplossing beteekent minstens 15 cent ten bate van het misdeeld* Kind

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2