TWEEDE BLAD. VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 No. 99 nieuws- en Advertentieblad voor w1eringen en omstreken WIERINGER COURANT Ijsbond „Hollands Noorderkwartier." Zijn taak doorgaand verkeer en veiligheid op het ijs. In menigen kring is hekend het be staan in Noord-Holland van een veree- nlging van IJsclubs onder den naam van IJSBOND „HOLLANDS NOOBDEK KWARTIER" toch kan het zijn nut hebben in breeden kring een en ander over het doel van dezen bond te vertel len, te meer, daar op den stichtings dag 21 December a.s. in een algemee- ne vergadering te Alkmaar op eenvou dige, intieme wijze het 40-jarig bestaan zal worden herdacht. De ijsbond, kortheidshalve „IJ. H. N." genoemd, tracht op verschillende ma nieren de beoefenaars der schaatsen- sport behulpzaam te zijn. Hij bevordert veilig, doelmatig, vrij en zoo mogelijk kosteloos verkeer voor de leden en aangesloten IJsclubs» Afdee lingen genaamd, op alle Afdeelingsba- nen (verkeerswegen.) Daartoe wordt gestreefd naar samen werking tusschen de Afdeelingen van den Bond, wat tevens inhoudt oprich ting van ijsclubs op door den Bond ge- wenschte plaatsen en aansluiting bij an dere ijsbonden ter behartiging der ge- meenschappijlke belangen. En mede acht hij van belang te pogen zoo snel mogelijke bekendmaking van betrouw bare ijsberichten en het organiseeren van ijstochten. De Bond heeft tevens, jaren her reeds gezorgd voor verzekering bij ongeluk ken ten bate van baanpersoneel en de ze verzekering onlangs uitgebreid voor leden der Afdeelingen en hun huisge- nooten, tegen betaling eener buitenge woon lage premie. Het belangrijkste is en blijft evenwel het zorgdragen voor doorgaand ver keer en bevordering van veiligheid op het ijs. Wat dit laatste betreft zij mede gedeeld, dat in al de 40 jaren nooit ie mand op een verkeersbaan is verdron ken. Daar de „IJ.H.N." een krachtige or ganisatie is, want een 85 tal clubs met Ongeveer 20.000 leden, hebben zich daar bij aaneengesloten, kan veel gedaan worden, indien althans het winterweer meewerkt. Deze IJsclubs zijn ondergebracht in 13 disricten, namelijk, Noorder-Dis trict, de Districten Niedorp, Alkmaar, Zaanstreek, Ursem, Medemblik, Hoog- karspel, Hoorn, Purmerend, Haarlem, Waterland, Vechtstreek en Zuider district. De „IJ. H. N." heeft een fraaie, in kleuren uitgevoerde kaart van het Noordelijk deel en een dergelijke van het Zuidelijk deel van Noord-Holland doen vervaardigen, waarop de verkeers banen zijn aangegeven. De tweede kaart is nagenoeg uitverkocht. .Er is sprake van het ontwerpen van een nieu we kaart. Het Bondsbestuur bestaat uit de vijf Het Bondsbestuur bestaat uit de vijf leden van het Dagel. bestuur en de 13 voorzitters der districten. In het Dagel. bestuur hebben thans zitting de heeren A. J. Stikkel, voorz.; D. G. G. Margadant vice-voorz. beiden te Alkmaar C. L. F. Sarlet de Soiron, le secr. te Haar lem J. Werkman, 2e secr. te Alkmaar en P. Preijer Jr., penningm. te Krom menie. Beschermheer van den Ijsbond is Mr. Di'. A. Roëll, Commissaris dei- Koningin in de Provincie Noord-Hol land. f 50, f 25 en f 10 voor hun IJsclub. Men ziet uit deze regelen, dat uit een oogpunt van organisatie gedaan wordt wai slechts mogelijk is, doch alles hangt af van vorsi, afgescheiden nog van het feit, dat de motorboot zoo lang mogelijk allerlei vaarten open houdt en het ijs verbrijzelt. En het algemeen belang gaat voor dat van den schaatsenrijder De verbinding met Zuid-Holland is door goede samenwerking met den Zuid Hollandsche IJsbond verzekerd. Dat was vroeger ook het geval in Utrecht, toen de Stichtsche IJsbond bestond na ontbinding daarvan zijn enkele IJs clubs in Utrecht bij de „IJ. H. N." aan gesloten, zoodat naar het Zuiden de be langrijkste aansluitingen zijn verze kerd. Mogen en „IJ.H.N." en zijn afdeelin gen dezen winter de kracht van orga nisatie daadwerkelijk toonen. Hierboven is uiteengezet het doel van den Bond, noodig is daarnevens mede te deelen waartoe de Afdeelingen zel ve verplicht zijn De aangesloten IJsclubs zijn ver plicht >le. gevaarlijke plaatsen af te bake nen 2e. ijsbanen aan te leggen en te on derhouden en deze, zoo mogelijk, op een breedte van minstens 3 M. 3e. door borden aan de grenzen van haar gebied bekend te maken waar haar baan begint of eindigt 4e. handwijzers met aanduiding van plaatsrichting aan te brengen 5e. zoo mogelijk afzonderlijk hanen voor arren aan te leggen 6e. bij begin en ophouden van werk zaamheden op het ijs daarvan kennis te geven aan den Districts-voorzitter en aan de aangrenzende Afdeelingen, op vertoon van de Bondskaart, het rij den op de verkeersbanen vrij te stellen. Verder werd indertijd besloten, ten einde de liefhebberij voor de schaatsen sport aan te moedigen uitsluitend voor leden der Afdeelingen een provinci alen wedstrijd te houden in hardrijden, schoonrijden voor dames en schoonrij- den voor heeren, waarvoor fraaie, zilve ren wisselbekers zijn uitgeloofd. Bovenal worden groote verwachtin gen gekoesterd van het denkbeeld een „Bondsdag" te houden, een samen komst van zoo veel mogelijk leden van den „IJ.H.M.", gepaard gaande met een s'chaatsen-wedstrijd, waarvan van elke Afdeeling één lid kan deelnemen. De prijswinnaars ontvangen een medaille als souvemir voor zichzelf en i 100, GEMEENTE ANNA PAÜLOWNA. Ds. Schermerhorn. Voor een geheel gevulde zaal sprak Ds. Schermerhorn Donderdagavond in „vderburg" over Jodenhaat in onze tegenwoordigen tijd en hoe deze te verklaren. Als we ons willen zetten tegen den opkomende vloed van anti-semitisme, zoozeide spr., dan dienen we eerst te weten waar de Jodenhaat zijn ont staan heeft gevonden. Spr. vertelde op boeiende wijze de ge schiedenis van het Joodsche volk, dat zich steeds, ondanks vertrapping en vernedering had weten te handhaven tot op den huidigen dag. Met grooten aandacht werd Ds. Scher merhorn aangehoord en de heer H. Jonker Hz. die den spreker met een enkel woord had ingelegd kon dan ook zeker namens allen voor dezen avond den dank overbrengen aan den grijzen idealist. Bilarten. In Café Slikker speelde groep I tegen groep 5. Van groep 1 won H. Rijsenaars 1 partij Jb. Dekker 3 Jb. Rozenbroek 1. Van groep 5 won C. Philipsen 3 part.; Joch. Blaauboer 2 P. Wilms 2 K. de Groot 3. Zoodat groep 5 11 part. won en groep 1 5 part. B.K.C.-NIEUWS. Thuis spelen 12 uur B.K.C. 4 - Oude- sluis 2. 2 uur B.K.C. 2 -- Zeemacht 2. Uit om 2 uur Julianadorp J.V.C 2- B.K.C. 3. B.K.C. er op zitten hoor Draag zorg voor de competitie-winst. Hoofdprijzen Ballero-Gooiweek. le prijs f 50 en 2e prijs f 25 zijn ge deeld door Mevr. v. d. Heuvel en de Heer C. Wuis, beide gooiden 9995. 4e pr. f 5 C. Kossen Pzn. 9988. 3e pr. f 10 C. de Boei 9991. BREEZAND. Maandagavond werd en over staan van den te Wieringerwaard gevestigden Notaris J. Koomen publiek te koop aangebo den Een huis met grond aan den Schorweg te Breezand, groot 1.03.70 H.A., eigendom van den heer A. C. Moeijes, alhier. Het perceel werd in bod gebracht door den heer J. Koorn te Breezand op f 2400 en bij afslag op f 200 daarboven afgemijnd door den heer Joh. Broers te Breezand, voor mej. C. M. Huiberts te Anna Paulowna. PREDIKBEURTEN A. PAULOWNA. ZONDAG 15 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Anna Paul. v.m. 10 uur Ds. Vorstman. EVANGELISATIE Breezand v.m. 10 uur de hr. Boon. Breezand nam. 3.30 uur de hr. Boon. GEMEENTE ZIJPE. Waterschap „Zijpe- en Hazepolder." Vergadering van Dijkgraaf, Heem raden en Hoofdingelanden op Woens dag 11 Dec. 1935, des voorm. 10 uur in het Hotel „Het Wapen van de Zijpe" te Schagerbrug. Aanwezig Dijkgraaf de Heer C. Tiel, Secrtaris de Heer J. J. Bleek, al le Heemraden en Hoofdingelanden en de opzichter de Heer P. Kooij (één Heemraad-vacature.) Na opening der vergadering volgt voasstelling der notulen. Mededeelingen. a. Kasopname bij den Penningm. op 9 October 1935. Kas, boeken en be scheiden werden in orde bevonden. Ontvangsten f 125233,39. Uitgaven f 88810,82. Saldo f 36422,57. Boerenleenbank f 25597,44. Postreke ning f 10290,46. Contanten f 534,67. Samen f 36422,57. De heer Swan merkt op dat de Giro een groot bedrag aangeeft, waarop de Dijkgraaf mededeelt dat op den dag van Kasopname een belangrijke stor ting binnenkwam, welke vóór de Kas opname niet kon worden overgeschre ven. De overschrijving op de Bank is daarna spoedig gebeurd. b. Bericht kwam in dat de weg aan de OosteQd# van d« Grootealoot van de spoorbaan nabij Oudesluis tot Zij- persluis in hét aanvullend wegenplan is opgenomen. c. een bedrag van f 900.- werd ont vangen zijnde de uitkeering van 5 pCt. van het indertijd aan de Noorder stoomtramweg Mij. verstrekte rente loos voorschot in verband met de op heffing van het baanvak Schagen- Warmenhuizen. Ingekomen stukken. a. Door N.V. Bioembollenhandel v.h. Gebr. van Zonneveld en Philippo wordt vergunning verzocht om een dam en duiker in de Wester Egale- ment (openbaar vaarwater) te mogen maken ter vervanging van een bestaan de brug. Na toelichting en bespreking wordt besloten toestemming te verleenen (duiker 43/86 c.M.) b. Van den Minister van Sociale Zaken kwam de goedkeuring af tot het verrichten vaii slootwerk in werkver schaffing. De subsidie bedraagt 90 pCt. en zal berekend mogen van een bedrag van ten hoogste f 1604&-- waarbij ver schillende bepalingen inzake regen uren, premie Ziektewet e.a. zijn voor behouden. Instructies. De instructies voor secretaris, pen ningm. opzichter, bode, arbeiders in vasten en tijdelijken dienst, molenaars en machinisten bij de mech. bemalin gen worden vastgesteld. De heer Smit zou het invullen van loozingstaten, waarvan spreker het nut niet kan inzien, willen schrappen. Spr. heeft bijval, doch de meerderheid is tegen het schrappen van die bepa ling, omdat een en ander door hooger- hand is opglegd. b. Vestiging van erfdienstbaarheid van weg in polder P. V. Mededeeling wordt gedaan dat de kwestie over het overpad in polder P.V. in der minne is geregeld. Besloten wordt tot vestiging van een erfdienstbaarheid van weg van den openbaren weg over de perceelen ge meente Zijpe sectie A nummer 1351, 1355, 1358 en 1359 als lijdende erven naar de perceelen 278 en 279 als heer- schende erven. - c. Reductie aan den Sluispachter. Besloten wordt den Sluispachter te Oudesluis over 1935 een reductie te verleenen ad f 25.- op zijn pacht en f 8.- op de leidingwatervergoeding. Onderzoek geloofsbrieven molenmees ter. Door den Dijkgraaf daartoe uitgenoo digd stellen de heeren Kraakman, van der Oord en Komen een onderzoek in naar de geloofsbrieven van den heer S. P. Schilder, gekozen tot molenmees- ter van polder F. De geloofsbrieven worden in orde be vonden en tot toelating als molenmees ter besloten. Benoeming Regent Weeshuis. In verband met de periodieke aftre ding van den heer P. de Boer Ez., als Regent van het Algemeen Weeshuis te Zijpe, wordt stemming gehouden en de per 1 Jan. 1936 aftredende heer de Boer met 14 stemmen (1 blanco) her kozen. De heer de Boer neemt de her benoeming aan. Benoeming commissie tot het nazien van Rekening en Verantwoording. Tot commissieleden in verband met het nazien der Rekening 1935 en Be grooting 1936 worden benoemd de hee ren Bos, Smit en Rademaker. Benoeming Heemraad. Ter voorziening in de vacature van Heemraad, die is ontstaan door de be noeming van den heer C. Tiel tot Dijk graaf, wordt stemming gehouden. De eerste (vrije) stemming heeft tot uitslag H. Dignum 5, C. Smit 3, H. Swan 3, G. Rademaker 2 st., P. de Boer 1 en blanco 1 stem. 2e (vrije) stemming C. Smiit 7, H. Swan 5 en H. Dignum 3 stemmen. Herstemming, tusschen de heeren C. Smit en H. Swan. C. Smit 9 en H. Swan 6 stemmen. Op den vraag van den Dijkgraaf of de heer Smit zijn benoeming tot Heem raad aanneemt, antwoordt de heer Smit bevestigend. De heer Smit zegt, dat als hij zijn hart rechtuit spreekt, hij van oordeel is, dat de vergadering een betere keus had kunnen doen. Spreker zegt dank voor het vertrouwen in deze en zal zich geven voor zijn taak, hopende in samenwerking met het Dagel. Be stuur, de belangen van het Water schap te behartigen. Rondvraag. In den rondvraag infor meert de heer Doorn naar de afwikke ling van aanvragen in verband met het Wegen-reglement, waarover door den Dijkgraaf inlichting wordt ver strekt. De heer Bos is er getuige van ge weest dat een zware vracht-auto in den kant van den weg zat. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt door de Rijkspolitie* Spr* vraagt of het polderbestuur geen maatregelen kan nemen door het verscherpen van ver bodsbepalingen, om die toestanden tegen te gaan. De Dijkgraaf antwoordt dat het be stuur hierin weinig kan doen en het 'n zaak is van de verkeers-politie. De heer Bruin merkt nog op dat, waar de heer Smit gekozen is tot Heem raad, een ander benoemd dient te wor den, die de Rekening en Begrooting na ziet. In de plaats van den heer Smit wordt thans benoemd de heer Swan. Onder dankzegging voor de aange name samenwerking volgt sluiting der vergadering. BURGERLIJKE STAND. Gem. ZIJPE van 6 t.m. 12 Der. Geboren Alida Hendrika en Simon Hendrik, dochter en zoon van Hendrik de Vries en van Maria Bergers Catrina Marianne, d.v. Uilke Wier stra en van Johanna Cecilia Drewes. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 15 DECEMBER. NED. HERV. GEM. St. Maartensbrug v.m. 10 uur Ds. Witkop. Extra collecte. Schagerbrug, nam. 25 uur Bezichtiging van kleedingstukken voor kinderen der Zondag school. Callantsoog v.m. 10 uur. Ds. v. d. Poel. Zang. Burgerbrug, Oudesluis en Petten geen dienst. EVANGELISATIE Schagen v.m. 10 .30 uur Ds. ter Linden, van Amsterdam. GEMEENTE WIERINGEN. Hulpprediker Wieringen. Op de lijst voor hulpprediker op Wieringen der Gereformeerde Kerk komen voor de namen der Eerwaarde Heeren Candi- daten als volgt Cand. v. Eerde te Groningen. Cand. Seven te Bussum. Cand. v. 't Riet te Wassenaar. Cand. Verkave te Amsterdam. Maandagavond zal bij gemeente-be sluit een dezer Eerwaarde Heeren be roepen worden het predikambt op Wieringen op te nemen in de plaats van de Eerw. Heer Candidaat J. Oran je, die een beroep naar de Geref. Kerk te Peisens (Fr.) aannam en welke Oude jaars-avond van de Geref. Kerk op Wieringen afscheid denkt te nemen. Onder-avond Bijz. School Den Oever. Donderdag j.1. werd een Ouder avond gehouden van de Bijz. School te Den Oever. De leiding dezer vergade ring berustte bij den Eerw. Heer O. Deen, welke de vergadering opende met het laten zingen van Ps. 103 1 en Gebed en las daarna Jesaja 25 1-9 en riep voorts allen een hartelijk wel kom toe. Spr. wenschte dat veel kennis bij on ze Christenmenschen aanwezig mocht zijn om vooral toch trouw onze kin deren te leeren de weg die noodig is. Daarna kreeg den WelEd. Heer de Vries, Hoofdonderwijzer, de gelegen heid om te spreken over het onder werp „De leugen in het kinderhart". Op duidelijke wijze wist de Heer de Vries vele gevaren en moeilijkheden en afwijkingen bij onze kinderen naar aanleiding van dit onderwerp uiteen te zetten. De heer A. Terpstra vraagt of er ook schaduwzijden zijn bij de viering van het St. Nicolaasfeest. De heer v. Kalsbeek spreekt zijn mee ning uit betreffende de beoefening der opvoeding. De heer W. v.d. Have spreekt nog zijn meening uit over het St. Nicolaasvie- ren in onze Christelijke kringen. Spreker zegt dat St. Nicolaas nimmer als heilige aan de kinderen moet wor den voorgesteld, verwijzende dat Chris tus als de alleen heilige in de wereld is gekomen. Daarna pauze, waarna een ieder ge legenheid kreeg 3 4 van het werk hun ner kinderen een overzicht te krijgen en zich met het onderwijzend perso neel te verstaan. Hierna kreeg Mej. v.d. Stam het woord met het referaat (onderwijs in de bijbelsche geschiedenis.) Daarna rondvraag, waarbij vele vra gen werden gesteld en beantwoord. Hierna sluiting. Politie. Gevonden een bruine over jas met twee slopkousen. Verloren een bruine dameswant, en een fietsplaatje in een houder. Inl. bij den Gem.-Bode. BURGERLIJKE STAND. Gem. Wieringen van 6 t.m. 12 Dec. Geboren Johanna Dingena, d.v. J. Bakker en D. G. Timmerman. Ondertrouwd Geene. Gehuwd Geene. Overleden Nan Annes, zonder be roep, 65 jr., weduwn. van Tr. Tijsen Hendrika Thedora Engel, 17 dagen, dochter van D. Engel en Tr. Numeijer W. F. A. Höhle, 48 jr., lythograaf, echt genoot van M. Post, wonende te Sneeu. v\ Wicisma, 43 jr., agent van politie, echtgenoot van B. Pasma, wonende te Zeist J. Tietema, 69 jr., zonder beroep vrouw van F. de Jong, wonende te Bolsward T. Zeilstra, 31 jr., v.an be roep chauffeur, man van A. Roosjen, wonende te Sneek. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 15 DECEMBER. NED. HERV. GEM. H.-hoef v.m. IOV2 uur Ds. v. Beek. Na afloop stemming voor een notabel wegens periodieke aftreding van den heer E. Baijs. Oosterland nam. 2 uur Ds. v. Beek. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. 10 uur Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. Den Oever v.m. 10 uur de hr. O. Deen. H.-hoef nam. 4.30 uur de hr. O. Deen. Dinsdag half acht. Lezing over het bestaan van God te H.-hoef. GEREF. KERK H.-hoef 10 en 2V2 uur Leesdienst. D enOever 10 en 3 uur Leesdienst. Van Zijl spreekt over zijn bevindingen in Rusland. De zaal van „Cinema De Haan" was Dinsdagavond bijna geheel bezet, toen de heer De Boer uit Amersfoort (ook een oud-gedelegeerde naar Rusland) de heer Van Zijl inleidde. Spr. deed dat op een polulaire manier, en gaf ook in het kort zijn bevindingen in de Sovjet-Unie weer. De Heer Van Zijl heeft daarop de bezoekers een zeer breed en onderhou dend overzicht van zijn reis door het groote rijk gegeven. Eerst van zijn r^is er heen, de moeilijkheden in Duitschland, en dan plaats voor plaats zijn bevindingen in de Sovjet-Unie. We geven een paar citaten weer, zooals hij het voordroeg, onopgesmukt, doch daarom des te meer steekhoudend We zagen vanuit de trein de eerste teekens van het groot landbouwbedrijf en wel de M. T. S. Stations waaruit de traktoren en landbouwmachines over de verschillende Sow- en kolchozen, Staats- en kollectieve boer derijen worden verdeeld. De kolchos leiders worden steeds aangespoord toch vooral in de herfst hunne landerijen reeds op de gewens te diepte te laten ploegen, om daardoor te bereiken dat de grond door regen en vorst vruchtbaarder kan worden gemaakt. We za gen dat er was geploegd en gezaaid, doch duizenden H.A. lagen nog in stoppel wat de opbrengst van de volgende oogst niet ten goede zal komen. Intensief werd de landbouw hier nog niet gedreven. Woensdag 6 Nov. kwamen we tegen 12 uur te Moskou aan. Voor het station stond een autobus klaar die ons naar het Grand Hotel bracht, een der grootste en modernste Hotels van Mos kou. Na in groepjes van 3 of 4 te zijn ver deeld begaven we ons naar onze kamers, waarna gemeenschappelijk werd gedineerd. In de eetzaal waren aanwezig arbeiders gedelegeerden uit o.a. Frankrijk, België, En geland, Tjecho Slowakije, Spanje en Zweden, die reeds een dag vóór ons waren gearriveerd, dus wel een internationaal gezelschap. Aan alle gedelegeerden werd een boekje met bonnetjes uitgereikt, waarop in het hotel, ontbijt-, middag- en avondeten, dranken, si- gareten werden verstrekt en zelfs bij de Hotel- barbier ons haar konden laten knippen of laten scheren. 's Avonds gingen we in Moskou ondergronds, maakten een rit met de Metro, de onder grondse electrise trein. De ingang, de vestibules, de verschillende stations ondergronds maakten een onverge- telijken indruk van netheid en bouwkunst. Den volgende dag maakten we per autobus een tocht door de stad. Na eenigen tijd gereden te hebben lieten we de chauffeur stoppen, geheel onverwachts, we waren in een arbeiderswijk en wilden pro- beeren of we in groepjes een kijkje in de ar beiderswoningen konden nemen. Mijn groep trof het bijzonder. Wij kwamen met een Rus in gesprek die goed Duits sprak. We vertelden hem het doel van ons bezoek en gaarne nam hij ons mee naar boven. We waren in een vroeger heerenhuis die nu door families werd bewoond. Ze woonden niet ruim, hadden nog geen kinderen, beschikten over een woonkamer waarnaast kleine slaapr kamer, de keuken, een apart hiervoor inge richt vertrek, gebruikten ze gemeenschappe lijk. Een en ander voor vele onzer Hollandse huisvrouwen onvoldoende, te ongezellig, zij waren er mee tevrêe en zeiden dat het van tijdelijken aard was daar er steeds meer nieu we woningen werden gebouwd. Onze Russise kamaraad ging met ons naar een andere bewoner van 't zelfde huis. Deze hadden 2 kinderen en zaten nog aan de ont bijttafel die uitstekend gedekt was. Dit onverwacht geheel naar onze wil ge bracht bezoek bij onze eerste toer door Mos kou is wel een teekenend bewijs dat we ge heel vrij waren in de keuze wat we wilden zien en waar we wilden binnengaan. Wij waren bij dit huisbezoek zonder gids en werd dus door niemand invloed op ons uitgeoefend, tijdens onze gesprekken. Onze Russise gastheer was zeer mededeelzaam en openhartig, was techniker, werkte in een fa briek, verdiende 350 Rbl. per maand, was zeer opgewekt en verzekerde ons er van overtuigd te zijn een schoone toekomst tegemoet te gaan. Zijn vrouw werkte bij de electrise tram en verdiende 150 Rbl. per maand. Ook bij een derde familie liepen we nog even binnen en hadden daarmee de helft van het vroegere heerenhuis bezichtigd. In tusschen werd het tijd de anderen van.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3