2«e JAARGANG DINSDAG 17 DECEMBER 1935 No. 100 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN MESALLIANCE. GERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. B06KER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 BiNNENLANDSCH NIEUWS. De visscherij op het Usselmeer. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kaïnerlid, den heer Kersten, in verband met de voorwaarden voor de uitoeiening der visscherij op het IJsselmeer, heeft de Minister van Landoouw en Visscherij medegedeeld, dat voor de uitoeiening van ae visscherij op het Usselmeer het Departement van Financiën twee soorten vergunningen ai geelt, waar voor zij, die niet ais belanghebbenden in den zin der Zuiüerzeesteunwet wor den aangemerKt, vergoedingen van onderscneiaeniijK f 2o en i 10 moe ten betalen. Voor de belanghebbenden in den zin der Zuiüerzeesieunwet, die ingevolge art. 14 van die Wet in aanmerking zijn gebracht voor het verkrijgen van kos teloze vergunningen komen de kos ten van deze viseüvergunningen ten laste van het Zuiderzeetonds. Dat er wellicht enkele visschers zijn, die niet in staat zijn, de akte van i 7.5U te betalen, kan niet worden ontkend. Dit geldt echter ook voor visschers, die in andere wateren dan het Ussel meer de binnenvissclierij uitoefenen. De V isscherijwet bevat evenwel geen bepaling op grond waarvan verminde ring of vrijstelling van de betaling der vischakten zou kunnen worden verleend. De Minister is bereid met zijn ambt genoot van Financiën overleg te ple gen omtrent het instellen van een on derzoek naar de vraag, of de kosten der vischvergunningen voor het Ussel meer te hoog zijn. Van den uitslag van dat onderzoek zal afhangen, of maatregelen tot verlaging van deze kos ten moeten worden getroffen. „Het gesprek van den Dag"' De „Van het Kind -- voor het Kind" puzzle verschijnt deze week in alle bladen. H. K. H. Prinses Juliana schonk de hoofdprijs een schilderij. Twaalf honderd prijzen werden eigen handig vervaardigd door de kinderen welke worden verzorgd en die mede dank zij de opbrengst der Weldadig heidspostzegels opgenomen kunnen worden. Men beloone de moeite die de kinde ren zich, uit dankbaarheid voor uw ga ve, hebben gegeven Iedere oplossing beteekent voor lien minstens 15 cent. Spoorwegen verleenen vergunning. Voor bezoek aan zijn meisje. De Goudsche Kantonrechter keek 'n beetje ondeugend, toen hij het volgen de geval te behandelen kreeg. Een frissche, jonge Moercapellenaar FEUILLETON. heeft verkeering met de dochter van 'n spoorwegwachter. De jongen houdt veel van het meisje en daarom gaat hij haar driemaal in een week des avonds bezoeken. Om zijn aanstaande te kunnen bereiken moet hij over den spoorweg loopen. Een poosje ging het goed, de jongeman stapte telkens de spoorlijn over en wanneer zijn toekom stige wederhelft hem had zien nade ren, ging de deur al open. Doch Moer- capelle heeft een actieven veldwachcet* en die gooide op zekeren avond roet in het eten. Op zekeren avond kwam de Moer- cappellenaar aangewandeld. - Het is verboden over de spoorbaan te loopen, zei de veldwachter, die had postgevat, u gaat op de bon. De politieman noteerde het geval en diende de zaak thans voor den Goud- schen kantonrechter. De ondernemende jongeman had in tuschen niet stil gezeten. Hij toonde den kantonrechter een schriftelijke toestemming van de Nederlandsche Spoorwegen om over de spoorlijn te loopen teneinde het huis van zijn uitverkorene te beVeiken. -- Jij bent je vrouw waard, sprak de rechter. En de Moercapellenaar kreeg geen straf. Geen ambulance voor Italië. Leden van de Nederlandsche kolonie te Rome hebben in een schrijven aan het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis verzocht, dat het hoofdbestuur aan de Italiaansche Re geering zou vragen, of een Nederland sche ambulance aan het Italiaansche front in Abessynië welkom zou zijn. De Italiaansche Regeering heeft ech ter reeds eerder aan het internationale comité van het Roode Kruis medege deeld, dat zij op de uitzending van ambulances naar het Italiaansche front in Abessynië geen prijs stelt. Oorlog aan de aardappelwratziekte. Verbouw van eenige aard appelrassen verboden. Ten einde de gevaren, elke voor cul tuur en handel zijn verbonden aan den verbouw van voor aardappelwrat ziekte vatbare aardappelrassen, zoo veel doenlijk te voorkomen, is bij K. B. van 30 October met ingang van 1 Jan. 1936 de verbouw van aardappelen, on der welke benaming ook bekend, be- hoorende tot de rassen Bravo, De Wet, en Kampioen, verboden. In verband hiermede heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken een cir culaire gezonden aan de burgemeesters der onderscheidene gemeenten, waar in de minister verzoekt dit verbod op doeltreffende wijze ter kennis van be langhebbenden te brengen. Aanvaring bij Terneuzen. Belgische sleepboot gezonken. In het kanaal Gent-Terneuzen is het Roman door C0R DE BLIJ Belgische sleepschip „Joseph Lies" nabij Terneuzen in aanvaring geko men met het Letlandsche stoomschip „Ciltvaira". De „Josph Lies" zonk vrij wel onmiddellijk. De schipper M. Wijt mans, diens echtgenootie en een doch tertje van 10 maanden konden in een roeiboot aan wal komen. Bergings materiaal van de fa. Herbosch te Ant werpen, eigenaresse van het gezonken schip, is reeds onderweg. Vraag naar droogdokken in Rusland. In verband met het feit, dat Rus land thans een groote handelsvloot bezit en daardoor de beschikking moet hebben over voldoende gelegen heid tot dokken, wordt van Russische zijde de mogelijkheid nagegaan, in Ne derland eenige droogdokken te koo- pen. Een Russisch ingenieur heeft reeds enkele dokken, waarvan de ver koop in verband met het gebrek aan emplooi gewettigd is, ge-inspecteerd. Tot dusverre is echter nog geen con tract afgesloten. PERSBERICHT. In verband met de dezer dagen ge houden inventarisatie van het Rund vee, worden zij, die rundvee hebben en op 16 December 1935 nog niet door een teller der Landbouw-Crisis-Orga nisatie voor Noord-Holland zijn be zocht, dringend verzocht, zich onver wijld op te geven aan voornoemde Landbouw-Crisis-Organisatie, Land- bouwhuis, Kerkplein te Alkmaar. Deze opgave kan schriftelijk geschie den. De electrische stoel voor Hauptmann Waarschijnlijk medio Januari. Hauptmann zal op den electrischen stoel ter dood worden gebracht in de week beginnende 13 Januari 1936. Een nieuw bevel tot terechtstelling is door den rechter onderteekend, dat naar Flemington wordt gezonden, opdat de griffier van het district zijn handteeke ning eronder kan plaatsen. De juiste datum der terechtstelling zal worden vastgesteld door den direc teur der staatsgevangenis. Gewoonlijk worden terdoodveroordeelden te Tren- ton op een Dinsdag 's-avonds om 20 uur terechtgesteld. Een onverwachte bruidsschat. Een dezer dagen is in het Joego-Sla- vische plaatsje Sanski Most een arm meisje, Maria Borewitsj, met een Grieksch-orthodoxen priester in het huwelijk getreden. Toen het jonge paar de kerk verliet, trad een oude Moham- medaansche boer uit de wachtende menschen-menigte en overhandigde aan de jonggetrouwde vrouw een zak je. Tot het verraste bruidje en de brui- 24). „Maer dat is niet allesIk ben de dupe van intrigue's. heb me laten verleiden tot enkele bijzonder ongelukkige speculaties.. „Daar ben je toch zelf bij, zeg...." „Och, kaerel,wat zal ik je zeggen. Ik heb altijd een onbegrensd vertrouwen in de menschheid gehad, maer je wordt teleur gesteld „Nou, dat is toch bepaald een abstract idee van je, Van Beersik kan toch niet aan nemen, dat jijje om den tuin hebt laten leidenNonsens „Bob, geloof me, het i s zoo." „En wat wil je nou, dat ik daarin doen kan? Het vermogen van Emilie, is dat heelemaal" een handbeweging illustreerde de vraag. „Absoluut." „Hoe reageerde ze daarop Het lijkt me niets voor mijn zuster, om gerésigneerd zoo iets te accepteeren." „Ik heb het haer nog maer niet vertelQ. zegwil haer zoo lang mogelijk sauvee- ren 'n Exceptioneele manier houd jij er op na, om een delicate quaestie te omzeilen. Dat moet ik zeggen Van Segwaert maakte zich kwaad. „Je hebt me nog geen antwoord gegeven, in hoeverre i k iets, in die manipulaies van jou doen kan. Vertel me precies, maar dan ook precies, wat je wilt, Alex." „Ik zeide je alabsoluut geruineerd." Maar dat is niet alles. Ik heb onderpand moeten geven bij Heeremans, had niets behoorlijks meer, heb obligaties gebruikt van een vriend, die me gevraagd hadeh, omnou ja, verdraaid moeilijk zeg om je precies uit te leggenhoe ik in de verwikkelingen ge komen ben. Die quaestie is een eerezaak, het betreft onzen gemeente-ontvanger. De man was eens bij me.enfin.zie je, hij heeft naetuurlijk een onbegrensd vertrouwen in me.... we hadden het toen over rubber en zoo.... en wilde hij ook een kleinigheid ris- keeren." ,Wat noem je een kleinigheid?" ,,'n Kleine vijf mille, Bobnee, dat is niet zooveel, maerre „Nog meer eh.... kleinigheidjes"., zei Van Segwaert boosaardig. „Ja, Bob. Je snapt, zeg, als je eenmaal geen veine hebt, wil je forceeren." „Nee, dat snap ik nietje neemt 't me niet kwalijk, hé. maar aan knoeien, heb ik altijd vreeselijk het land gehad verder „Je maekt het me niet makkelijk." Van Beers ergerde zich aan de houding van zijn zwager „Enfin 't moest." „Nou dan, om kort te gaanik heb twee mille uit de gemeentekas gebruikt. „Ben je krankzinnig, van Beers?" De Indischman was opgesprongen, als door een adder gebetenDan ging de deur open, Mevrouw Van Segwaert trad binnen. „Gunst, wat een verrassing. Beste Alex J ij' hier. En Emilie De lieve jongen goed??? Och, die stakkert Dat snoezige meiske van hem heeft me juist gisteren geschreven. Zoo echt bezorgdDoddig. Je blijft toch een hapje mee eten? Maerwat is er toch niet meer onaangenaamheden Jullie zien er zoo geéchauffeerd uit „Nee, Alex blijft niet dineeren. Hij heeft een afspraak.... is 't niet? Laten we van avond een conferentie hebben om 9 uur op de Witte. Nee vrouw, een zakelijke bespreking. Ik zal ehmijn broer Max opbellen.vraag jij dan den generaal, of die ook aanwezig kan zijn. Nou, bonjourbonjourik zal je even uitlaten...." Na enkele minuten was Van Segwaert weer in de kamer Zijn gezicht was door de emotie bleekgeagiteerd liep hij heen en weer. ,Wat is er, Bobonaangenaamheden BUITENLANDSCH NIEUWS. loftsgasten zeide de Mohammedaan, de beste vriend te zijn geweest, van den vader der bruid, Kosta Borewitsj, die in 1916 van den wereld-oorlog was ge sneuveld. De moeder van de bruid was toen reeds overleden. Toen Kosta Bore witsj in den oorlog trok, moest hij zijn nauwelijks één-jarig dochtertje aan bloedverwanten toevertrouwen. Hij ging toen echter naar zijn vriend Bego Moewitsj en overhandigde hem een zakje met 2164 gouden dukaten met het verzoek ze op den dag van haar biuiloft aan zijn dochter te overhan digen. Zou deze inmiddels komen te overlijden, dan mocht de vriend den goudschat zelf behouden. Bego Moe witsj verklaarde, dat het hem dikwijls heel slecht wa9 gegaan, maar dat hij den toevertrouwden schat nooit heeft aangetast. Eén keer, toen hij heel erg in de klem zat, had hij een deel ervan willen verkoopen, maar op het laatste oogenbiik won zijn geweten het van de verleiding en sedertdien waren zijn zaken goed gegaan. Zijn velden brach ten meer op dan die van zijn buren en zijn kudden gedijden, zoodat hij een welgesteld man is geworden. Nu hij hoorde, dat de dochter van zijn vriend zou trouwen, had hij zich gehaast haar gehad met Lex Doe niet zoo nerveus, je enerveert m ij ook. Een buitengewoon inte- ressanten middag gehad „Ja, jaik ga nog even naar mijn ka merlaat me maar roepen, als de tafel zoover isHeusch, er is niets, schat Hè, dat mormel, ik viel bijnanou je roept me wel." Queen, de kleine Pekingees, lieveling van Mevrouwkeek met heftige hondenveront- waardiging, zijn baas na. .Queennie doddekindheeft de baas je getrapt.och schattie, vrouwtje zal je wat lekkers geven Van Segwaert ging naar de telefoon. „Hallo, Maxmet RobertAlex is in den HaagHij heeft onzen raad noodig. Wil je vanavond tegen negen uur op de Witte komen Hè, moet je naar 't Hofstad?? Ja, kerelal waren er honderd premières vanavondje moet komenabso luut. Maak je dus vrij. Allright. Tot straks." Ijsberend door zijn luxueuse heerenkamer, handen diep in de zakkenknarsetan dend mompelde hijEllendeling Aan een tafeltje, geheel afgezonderd, in een der zalen, van de Nieuwe Literaire Socië teit aan het Plein in Den Haag, beter bekend onder den naar „de Witte", zaten dien avond vier heeren. Generaal v. Beers, de oud-resident Van Seg waert tot Segwaert, diens broer Max., gepen- sionneerd Officier van Justitie, en de Burge meester van Veldhoven, Alex van Beers. Dat lijkt op een familieraad!!! Op verzoek van Alex, heb ik me vrij gemaakt. Nouje hebt me een genoegen er mee bewezen want ik had „dienst". Diligentlaü Allemaal goed en welmaar iederen avond concert is „des guten zu viel!" „Alles tot je dienst Wij zouden vanavond naar de première van „Victoria", Annie van Ees moet er charmant in zijn.... Robert zei me echter, dat het urgent wasdus ben ik gespannen." „Dan zal ik de bespreking maar inleiden. de erfenis van haar vader te kunnen geven en deze dag was de gelukkigste van zijn leven, nu hij kon sterven in het gevoel zijn plicht te hebben gedaan. Siberische koude. Uit Krasnojarsk wordt gemeld, dat de temperatuur in Siberië gedaald is tot 56 graden onder nul. De scheep vaart ligt volkomen stil. Op het schier eiland Kamsjatska dringen talrijke troepen uitgehongerde wolven de dor pen binnen. De autoriteien hebben een premie van 50 roebel beschikbaar ge steld voor eiken gedooden woll'. Drie verloren meisjes terecht. Een ernstig ziek. Na vier dagen en vier nachten in de open lucht te hebben doorgebracht, zijn Donderdag de drie meisjes, die na een wandeling op de heidevelden op de grens van Yorkshire en Lancashire werden vermist, verkleumd en in ern- stigen staat van ontbering gevonden op een deel van de heide in de omgeving van Saddleworth. Zij moesten met draagbaren naar het naburig dorp wor den gebracht, dat een 8-tal kilometer verwijderd was van de plaats, waar zij werden gevonden. Eén der meisjes kon praten, nadat Vindt je dat niet het verstandigste Van Beers?" Van Segwaert kon er niet toekomen, zijn zwager, den Burgemeester bij zijn voornaam te noemen. „Het betrfet een hoogst pijnlijke aangele genheid. Vanmiddag kwam onze zwager, Uw bror" met een handbeweging naar den generaal bij me en vertelde me eenuiterst verrassende gebeurtenis De twee andere heeren keken geïnteres seerd. De Burgemeester zat nerveus, de drie middenvingers van iedere hand tegen elkaar gedrukt, met ping en duim te balanceeren. „Ik zeide al reeds een hoogst pijnlijke ge beurtenis. Maar dat is te zacht uitgedrukt. Het betreft finantieele manipulaties, trans acties,waarin hij hopeloos gefaald heeftwaardoor zijn vermogen een knak gekregen heeft.en heb ik het goed begrepenwaarmee ook het fortuin van onze zuster.... Uw schoonzuster"... weer de wuivende hand naar den generaal „gemoeid is.,.,." .Ontzettendkerel. Alex, dat is ver schrikkelijk voor je." De generaalde goeie „Oom Joost" keek zijn broer meewarig aan. De zwager, oud rechterwachtte. Einde lijk, zijn grijze knevel in aandacht strijkend, zeide hij „En verder ,Om tot een helder inzicht van de catastro- phe te komenzal Van Beers zelf de noo- dige finesses moeten vertellenhij be weert ik herhaal „beweert" de dupe te zijn van zwendelaars „Pardon Bobc'est trop fort!" Onverstoorbaar vervolgde Van Segwaert „In ieder geval is hij gaan speculeeren. natuurlijk op prolongatieen even natuurlijk met het gevolg, dat hij heftig in de knoei zit. Zijn bezittingen riskeerend het fortuin van Emilie, de toekomst van zijn zoonzijn eer op het spel zettend Van Segwaert wond zich op heeft hij zich niet ontzien, eigendom van anderen aan te tasten." Ontzet keken de heeren. De Burgemeester had een pose aangenomen, van berouwvol zondaar, overgeleverd aan zijn rechtersde hand voor het gelaat. ,Maar, dat is toch zeker overdreven, Alex?" de generaal keek diep getroffen naar zijn broer. Weer in kalmen schijn, de oud-Justitie- man „Verder1" „Ja, Max, jij blijft er bedaard onder maar ik zeg je, dat ik er kapot van ben." ,Kan ik me volkomen voorstellen, Robert! Toch is het zaak, nuchter te blijven, vindt je niet Daarbij, hoewel ik je gelijk geef, dat het de eenige weg was, is deze plaats niet de aangewezene, om 'n onverkwikkelijke geschie denis, als deze, te behandelen. Enfin, ga ver der of, het is misschien beter, dat Alex zelf zijn belangen bepleit." „Inderdaad Van Beers, ik heb u den weg gebaand't Is verder aan jou." ,Kijk eens, menschen. Ik apprecieer bijzon der de inleiding van Bob, maerrehij stelt de quaestie wel wat cru. Oom in finesses te treden.... och, mijn zenuwen zijn absoluut gechoqueerd. Allons ik heb gespeculeerd aandeelen toegeëigend van een vriend, en is er een deficit in de gemeentekas van een paar mille. Après moi le déluge. Hier sta ik. help me." „Zeer sympathiek kan ik je houding niet vinden, zwager Van Beers. Ik zeg je dan ook ronduit, dat je alle affectaties beter kon achterwege laten. We staan hier voor een geval van verduisteringEen familieschan daal. zooals geen onzer, uitgesloten Alex zelf, want die had 't kunnen begrijpen, als hij zijn gezond verstadn had laten wer ken, ooit had kunnen bevroeden. Twee vragen, als je blieft zonder omwegen ant woord hoeveel is er verdwenen uit de gemeentekasen tot welk bedrag moet er aangezuiverd worden voor die obligaties, of wat je anders heb zoek gemaakt van dien vriend." „Bij elkaar rond zeven mille, Max." „Wanneer moeten die er zijn „Morgen ochtend." (Wordt vervolgd),

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1