27e JAARGANG VRIJDAG 17 JANUARI 1936 No. 5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ETHIOPISCH CONFLICT. MESALLIANCE. REIST PER W.A.C.O. Wi 'niet langer! /aspirin WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.— UITGEVER J. BOSKER WIERINGEN V'« BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 ABESSINISCH OVERZICHT VAN MILITAIREN TOESTAND. Reuter seint uit Addis Abeba Een samen vattend overzicht van den militairen toestand levert volgens de Abessinische opvattingen het volgende beeld op De positie der Italia nen wordt zoowel in het noorden als in het zuiden van dag tot dag moeilijker. Aan het noordelijk front hebben de in den laatsten tijd ingetreden regens aan Italiaansche zijde vrijwel iedere terugtrekkende manoeuvre on mogelijk gemaakt. Evenmin kunnen troepen verplaatsingen uitgevoerd worden. De Itali anen hebben zich teruggetrokken in versterk te en vergroote blokhuizen, die met mitrail leurs zijn toegerust Teneinde onnoodige ver liezen te voorkomen valt het Abessinische leger de Italiaansche stellingen niet meer met groote troependetachementen aan. Men is in Abessinische militaire kringen van mee ning, dat deze Italiaansche verdedigingspun ten zich vroeg of laat zullen moeten overge ven daar voorziening met het noodige uit het achterland vrijwel is uitgesloten. Alle wegen zijn in moerassen veranderd alles blijft in den modder steken. De pogingen der Itali aansche troepen zich met steun van artille rie en vliegtuigen in deze moeilijke situatie te handhaven hebben weinig kans op succes daar het overhaaste optreden talrijke fouten heeft veroorzaakt. Aan Abessinische kant is het totdusver mo gelijk geweest de troepen steeds door reser ves te doen aflossen. Ondanks de over het algemeen te consta teeren stagnatie van den bewegingsoorlog wordt in het gebied van Makalle en Aksoem nog steeds fel en voor beide partijen met groote verliezen gestreden. De van het zuidelijk front ontvangen be richten doen concludeeren, dat de Italianen na de ontruiming van het gebied van Oga den hun voorgenomen opmarsch naar Bali wer met koortsachtigen ijver voorbereiden. Bij de beoordeeling van de kansen moet men voor oogen houden, dat de afstand van Dolo, het uitgangspunt van het Italiaansche of fensief, tot Addis Abeba hemelsbreed, 600 km. bedraagt. Een aanval zou aanvankelijk over een streek van bijna 250 km lengte door door weekte gebieden, vol ziektekiemen, leiden. Vervolgens zou het offensief stuiten op hoo- ge bergreeksen, waarin omstreeks 160.000 man Abessinische troepen in goed verschanste stellingen gereed staan, om aan den Itali- aanschen aanval hardnekkig tegenstand te bieden. Buitenlandsche militairen deskundigen be twijfelen sterk, of het Italiaansche leger er in kan slagen voor het begin van den groo- ten regentijd aan het Zuidelijk front 250 km van het moeilijkste terrein al strijdende te bezetten. Daarbij komt, dat Ras Desta reeds thans met zijn leger in het gebied van Dolo tot tegenaanvallen overgaat. Gedurende de laatste twee regenlooze da gen is het tot een intensiever verkennings actie der Italiaansche vliegers gekomen. De ze actie strekte zich aan het noordelijk front uit tot Dessié en aan het zuidelijk front tot Sasa Baneh. Vittorio Mussolini's vliegtuig getroffen. Na een bombardement van enkele dagen op Amba Arradem bereikten Italiaansche vliegtuigen de basis Ava ci, waar zij werden ontvangen met ge weervuur en vuur uit luchtafweerge schut. Het toestel van Vittorio Musso- lini, een zoon van den duce, werd door een granaat in de cabine getroffen. Een deel van de mitrailleur werd weg geschoten en verscheiden andere instru menten werden eveneens beschadigd. Als door een wonder bleef Vittorio zelf ongedeerd. Hij wist het toestel in zijn macht te houden en naar het vlieg veld terug te brengen. Ook zijn broer Bruno, nam deel aan deze luchtreis en gaf bewijzen van grooten moed en lucht vaardigheid. Hij bestookte met succes een vijandelijke afdeeling met mitrail leurvuur. FEUILLETON. Roman door COR DE BLIJ. 33.) „Daar, waar brave zielen heengaan." „Zoo, dat had je wel es kunnen schrijven, van dat kind. Kom es hier. Hoe heet ie „Bertie, Moeder." „La me je es bekieken. Kind, je bent zwart. Alie, ga 'm es goed wasschen." „Moeder En op haar verwonderden blikbegon Bertie, zeer verlegen te mokken. „Moederik hoop, dat U veel van mijn Bertie zult houden." „Waarom nie Kom hier, jonk.Ja, je bent een lief kereltien. Kom maar hier. Bin je geschrokken van Grootmoeder Onwennig schoorde de knaap, in zijn mooie matrozenpakje, naar die „booze oude vrouw".... de groote donkere oogen vol tra nen. zijn bruine handjes tot vuist span nend, nerveus trillend.... even later zijn armen haar omstrengendeen kinderoog ziet scherp. Het was een uurtje verder„Tijd" staat niet stilbij wonder-gebeuren, hetzij droef of vol glans. „Tijd" kan niet wachten dóet zijn plicht.... Vader „tijd" heeft zijn eeuwen-ganggestadigtjok-tjok. „Dan heb ik nog een groot nieuws voor U allen. Ik reisde vanmorgen met een heer. Een man, een vermoeid man. Iemand, die verge ten was, dat het schoonste bezit in zijn le ven, zijn Ouders zijnJa, Vader, Moeder, U kijkt me aanen U weet, wien ik be doelHet was wonderlijk, ik zat in den zelfden trein als Gljs, die onderweg was naar Veldhoven." BINNENLANDSCH NIEUWS. Ongeluk in de Technische Hoogeschool te Delft. Professor gewond. Terwijl prof. dr. J. A. Veraart uit Den Haag, aan de Technische Hooge school te Delft zijn college arbeids recht, gaf, is een der groote wandbor den, waarop hij schreef, door het bre ken der touwen op zijn beide handen gevallen. Prof. Veraart bekwam ze ven gebroken vingers. De ontstelde studenten boden den hoogleeraar, die hevig bloedde, de eerste hulp Prof Veraart is ter verpleging opgenomen in het Iiypolitusziekenhuis te Delft. PUZZLE VOOR HET KIND Maandagmiddag is te 's-Gravenhage de trekking gehouden van de prijzen voor de puzzle „Van Het Kind voor bet Kind." Ingekomen waren 11.000 oplossingen en getrokken werden 1000 prijzen. De hoofdprijs, bestaande uit een schilderij, geschonken door Il.K.H. Prinses Juliana, is gevallen op de oplos sing van A. Vertelman te Nibbixwoud. Alle prijzen worden aan de winnaars franco toegezonden Wie voor 1 Febr. niets heeft ontvangen, heeft geen prijs gewonnen. De weg Afsluitdijk—Leeuwarden. Het gedeelte van den weg Afsluit dijk—Leeuwarden iangs de spoorbaan in Harlingen is zeer slecht. De K.N.A.C. heeft ten behoeve van de vei ligheid van het verkeer bij den vvegbe- heerder op een spoedige verbetering aangedrongen. Een vergeten scholier. De jongen was maar gaan slapen Tijdens het uitgaan van de O.L. School aan den W,estvlietweg te Leid- schendam was eeri tweetal jongens aan het vechten. Den 12-jarigen P. N., leerling van de 7e klasse, werd daar om gelast zich naar de spreekkamer te begeven, waaraan de jongen voldeed. Daarom heeft de onderwijzer den knaap vermoedelijk geheel vergeten. Toen de jongen niet in de ouderlij ke woning te Voorburg terugkeerde, is de hulp van de Voorburgsche poli tie ingeroepen, wat geen succes ople verde. Later op den dag heeft men 'n vriendje verhoord, dat toen het ver haal van het spreekkamertje deed. Toen de politie in de school kwam, trof zij den jongen op den grond van het bewuste spreekkamertje slapende aan. Te ca. 10 uur is de knaap weer aan de ouders afgeleverd. Positie van de „Kerkplein." Het Hbld. schrijft De „Kerkplein" heeft, zooals wij de zer dagen meldden, op het strand van Egmond aan Zee, door den storm in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, 'n draaiende beweging gemaakt. Omdat de bewering, dat deze beweging het schip noodlottig, zou zijn geworden, ons zeer onwaarschijnlijk voorkwam, hebben wij de directie van W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam die met het vlot brengen van de „Kerk plein" belast is, hierover inlichtingen gevraggd. Zij deelde ons mede, dat de Kerkplein" in den nacht van Vrijdag op Zaterdag geheel was vlot gekomen. Zij was op de stalen trossen, die op zware ankers ver in zee liggen, tot aan de eerste bank, van de kust af gere kend, afgebracht. Maar toen stak plot seling de Z.W. storm op. Het gevolg was, dat de Manilla-loopers op het dek braken, waardoor het schip ging drif ten en rondzwaaien het is tenslotte op de lage waterlijn blijven zitten. De positie van de „Kerkplein" is daardoor echter voor de berging veel gunstiger geworden het schip is b >vendien 60 M. meer naar zee gekomen dan het eerst lag. Schade van beteekenis heeft het niet gekregen. De bergers hebben het werk weer op vat wanneer de verbinding met de staadraden weer is Lot stand gebracht, is de mogelijkheid groot, dat de „Kerk plein" spoedig wordt afgebracht. Actie uit vischrookerskringen, In vischrookerskringen is men ont stemd over de maatregelen der Regee ring op den invoer van Engelsche en Noorsche vischsoorten te contingen- teeren. Een gezamenlijke actie is inge zet om de contigenteering zoo niet ge heel ongedaan te maken dan toch om haar gewijzigd te krijgen. Reeds heeft deze actie geleid tot de oprichting van den Bond van Nederlandsche Visch rookers. Deze organisatie z&l er bij de Regeering op aandringefi bepaalde vischsoorten vrij te geven daar anders velen broodeloos zullen worden. Al leen al voor een plaats als Monniken dam b.v. verwacht men dat door de contingenteering in haar voorgestel den vorm meer dan 150 rookers zon der werk zullen komen. .Gijs"één woord, één vraag.... één wachten. „Ja, met mijn oudsten broer. Hij heeft me heel veel verteld, en Gijs durfde niet meer naar hier „Waar is tievroeg de Moeder. „Er zal meer vreugde zijn, om één zonder,' tranen verstikten Vaders stem. ,Hij komt straks, Moeder.hij moest in Deventer eenige inlichtingen hebben, dan komt hij naar hier." De wind was opgestoken, tegen het duiste ren. Vlagen sneeuw zwiepten den eenzamen wandelaar in het gelaat. Toch was hij bij de school uitgestapt, de auto uit Deventer weggezonden. Wilde het laatste einde loopen. Daar binnen klonken kinderstemmen, een gezamenlijk zingen van een hem, oud vertrouwd schoolliedje Juichend, bruisend die tonendan weer, aarzelend.er boven uit de stem van den meester. Gijs Verhoeven stond stil. Luisterdein hem was iets gebroken, ofwas het er im mer geweest, 't Zaadje, nu eerst tot ontkie ming Dan liep hij door. Hij had iets gevonden, opgeraapt. bekeken.... weggestoken.... ,zijn beter-i k". 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21 Middenmeer. DE WERKLOOSHEID IN DEN LANDE. Geeft nog weinig hoop. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 23 t.m. 28 Decem ber het aantal leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 539,400, (waarvan 74.300 landarbei ders.) De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheelin de week 23 t.m. 28 December 1935 39.5 petin de vorige ver- slagweek was dit 34 pet. Laat men de landarbeiders buiten beschou wing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige 465.100 verzekerden in de week 23 t.m. 28 December 1935 36.7 pet.; in de vorige verslagweek was dit 34.2 pet. In vergelijking met vorige jaren zijn deze cijfers zeer ongunstig, al heeft vooral de sneeuw wel invloed gehad. Bovendien is van invloed geweest de stopzetting van de werk verschaffingen in de verslagweek. De daarbij betrokken verzekerden kwamen daardoor in deze week werkloos in de administratie der werkloozenkassen voor. Dit is in weken, waarin de werkverschaffingen zijn openge steld, in den regel niet het geval, waardoor de kasbesturen dan niet in staat zijn deze werkloozen in de gegevens welke zijn verza melen, op te nemen. Het gevolg is, vooral onder de landarbeiders niet een geheel juist beeld van den loop der werkloosheid in December 1935 verkregen. Bij 1060 organen van de openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 December in totaal 487.457 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 462.218 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 468.321 werkloos, onder wie 448.831 mannen. „VOETBAL - GENEUGTEN" Ergerlijke vechtpartijen na de match. Na afloop van den een dezer dagen te Zeeland (N.B.) gespeelden voetbalwedstrijd geraakten de beide elftallen en hun aanhan gers onder het publiek, slaags. Toen de poli tie ter plaatse verscheen, vond zij een wild vechtende kluwen voetballers, die maar luk raak met knuppels op elkaar insloegen. Toen ook de politie met den gummistok een woordje had meegesproken, en de vechtenden gescheiden waren, bleek dat een groot aantal personen bulten en verwondingen had opge- loopen. Aanvankelijk leek het, of het hierbij zou blijven, doch thans is de toestand van een inwoner van Zeeland, die zware slagen op het hoofd gekregen had, zoozeer verergerd, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen moest worden vervoerd. De politie doet thans moei te om te weten te komen, wie den man de slagen heeft toegebracht. BUITENLANDSCH NIEUWS. VLIEGRAMP IN AMERIKA. Verkeerstoestel in New Jersey in moeras neergestort. ZEVENTIEN DOODEN. Een verkeersvliegtuig van de American Air Line, dat op weg was van Newark (New Jer sey) naar Los Angeles, is Woensdag nabij deze stad neergestort. Het vliegtuig is terecht gekomen in de moerassen tusschen Memphis en Little Rock. Toen het toestel niet op den vastgestelden tijd in Little Rock aankwam, zijn van deze plaats eenige personen vertrokken om een onderzoek in te stellen. Zij vonden het totaal In de studeerkamer van „Duivecate" zaten Robert en Alex van Beers. De Burgemeester zou zijn vonnis hoorende beslissing van den „familieraad." „Wij zijn dan ook tot de conclusie gekomen, Alex, dat de eenige uitweg is, je ontslagname als Burgemeester. Zonder een behoorlijk in komen kun je hier als Burgemeester niet le ven. Ik heb met je notaris geconfereerd, 'en zelfs als we je roerende goederen waardeeren tegen het abnormale bedrag, waartegen jij het dacht aan mij op te geven, is er nog geen sprake van, dat er rente betaald kan worden van de hypotheken. Afgezien de aflossingen.' „Je overdrijft, Bob Laat me even, wil je. „Duivecate" bijvoor beeld, gerekend naar de rente, die je er voor moet opbrengen, zou een huurwaarde hebben van Twaalf honderd pop, afgezien belastin gen, onderhoud „Maar Bob, het is toch ook een riant huis." „Maar niet te betalen Je zou dus, afgezien van het feit, dat je van je burgemeesters in komen amper zou kunnen leven, een zeer bescheiden woning moeten zoeken „Bob, dat zou toch „Natuurlijk, dat kan niet. Daarom, moet je, oogenblikkelijk, je ontslag nemen." „Soit, en dan „Wij, ik bedoelMax, je broer Joost, je zus ter Gonnie en ik, zullen je in staat stellen, zoolang je niet over eenige middelen beschikt, om eenvoudig in een dorp te gaan wonen." „Mijn hemelhoe buitengewoon welk een charité. „Wij hadden gedacht in Oegstgeest. Daar kan Jan bij jullie inwonen en zijn studies vol eindigen „Onmogelijk! Hoe kan dat nou. Hij is praeses van de Senaat „Bijzaken. Daar is natuurlijk geen sprake meer van. Het is al mooi, dat hij zijn studies kan afmaken." „Maer, Bob!!! Zijn jaergenootenzijn positie, hij is reusachtig getaptzijn ver loofdeKaerel, besef tocheen zeer ge fortuneerde famliede Verhoevenswat is een mensch zonder fortuin zeg.Nee, ca ne va pas." „Wat wil je dan Een bankroet Dacht je, dat wij ons, voor je zouden uitkleeden „Maer Bob, je overdrijftdenkt eens aan Emiliehoe kan zij nu in Oegstgeest „Juist, omdat we aan haar dachten. Ik moet je werkelijk de illusie benemen, dat we uit pure sympathie voor jou de „helping hand" toesteken. Jij bent nog steeds niet doordrongen van het feit, dat je onverant woordelijk gehandeld hebt, op zijn zachtst uit gedrukt. Je schoonzuster, de vrouw van den generaal, had er een gepeperde uitdrukking voor „Interesseert me niet. En als ikweiger op dit ultimaetum in te gaen Fel stonden de twee zwagers tegenover el kaar. De oudresident was aan het einde van zijn kalmte. „Die manwasmisda dig arrogant" spookte 't in hem „Dan be staat er nog één mogelijkheid, die we je dol graag hadden willen besparen„Cura- t e e 1 e „Schandelijkop welken grond „Verkwistingdesnoods „zwakte van geestvermogens." De deur ging open „Ah Emilie." „Dag beste Bob. Oh, wat ben ik ontzettend blij, dat je er bent.maar wat staan jullie furieushet speet me zóó, dat ik juist naer een jour moestIk kón er niet van bui tenKom, laeten we gezellig gaen taefe- len, natuurlijk, dood en doodeenvoudig gaen jullie mee „We spreken straks verder Alex.... ja, Emilie, wij komen Als een gebroken man, zat Gijs. Verpletterd door het gebeuren van Marie. Zijn jongste zusterde hon d. „Maar, waarom ben ik daarvan onwetend geblevenmijn kindbijna verbonden aan dien fielt.... Waarom mij niet ge waarschuwd." „Gijs, wie heeft ons gevraagd.bevolen. de familierelatie te verzwijgenen hoe konden wij het je meedeelen „Ja, Jan, ik weet dat ik gefaald heb ontzettend gefaaldweet.... de aanstaan de schoonvader van Frans, Beukers, ervan?" „Neen, Gijs, ook die niet, alleen wij hier." „De oude Van Beers „Waarschijnlijk niet." „Waar is die ploertdie „Waarschijnlijk niet op „Duivecate." „Ik ga er heen. Nu direct. Ik ben verplicht de verloving van mijn dochter te verbreken. gaat hef (jh)B Verkouden, hoesten, m ,ranende ogen. M Hier neemt men: B het produet van vertrouwen^ Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. vernielde toestel, gedeeltelijk weggezakt in het moeras. De 14 passagiers, de beide piloten en de stewardess waren reeds overleden. Het vliegtuigongeluk is het grootste in de geschiedenis van de Amerikaansche lucht vaart De boeren, die na urenlang zoeken in het moeras eindelijk de plaats des onheils be reikten, zagen de wrakstukken over een af stand van 100 meter verspreid liggen. De lijken van de 17 slachtoffers zijn onher kenbaar verminkt, de oorzaak van het onge luk is nog niet opgehelderd. Schroef verloren Volgens den correspondent van de „New York Times" te Memphis zou de oorzaak van het vliegtuigongeluk nabij Goodwin gelegen zijn in het verlies van een schroef. De president van de American Air Lines, Smith, verklaarde, dat onmiddellijk een offi cieel onderzoek zal worden ingesteld. Aanlokkelijk aanbod voor het Schrikkeljaar. Henry Wallenstein, kantonrechter te W'aukegan in Illinois (Am.) heeft aangekondigd, dat in het jaar 1936 de huwelijken gratis zullen worden geslo ten, waarbij het voorstel van de vrouw uitgaat. Bruid en bruidegom moeten dan verklaren, dat het de jongedame was, die haar uitverkorene uitnoodig de. het leven gezamenlijk verder te slijten. Indien hun verklaring over tuigd is, zal hij het huwelijk kosteloos tot stand brengen, om daarmede te toonen, hoeveel waardeering hij heeft vcfor het oude gebruik van het schrik keljaar. In 1932 heeft Wallenstein dezelfde aankondiging gedaan met het gevolg, dat 29 echtverbintenissen kosteloos werden gesloten. Ruim f 40.000 verdwenen. Een brief met een bedrag van f 41.000 van Singapore naar Batavia verzon den, is te Batavia, aangekomen met 'n inhoud, uitsluitend bestaande uit cou rantenpapier. De verdwijning van het geld werd te Batavia geconstateerd, al Daarbijik zal die schurkenbende." „Herr Von Beers, Besuch für Sie." „Maer, HerthaWij zitten aan tafel.." „Ein gewisser Herr Verhoeven aus Amster damer ist im salon." „Verhoeven.Ik kom. „Ah bonjour Amiceonverwachts heb je al gegeten kaerelwij zitten „Mijnheer van Beers, is Uw zoon thuis „Nee zegEr is toch niets bijzonders..?" „Dat durft U te vragen. Man. Waar is hij „Eh bienje bent geweldig opgewonden. Werkelijk, Jan is in Leidenhij „Een geluk voor hem. Dan zal ik hem daar wel vinden. Apropos, Mijnheer van Beers, wij hebben nog een bagatel te vereffenen. Twee millie leende U van me. „Sssssttt. Ik heb bezoek zeg, niet zoo luid. Gunst, beste Verhoeven.werkelijk, het was me absoluut door rnijn hoofd gegaan.ik zal het je natuurlijk remitteeren „Geen sprake van. Oogenblikkelijk, zeg ik je. Op die tafel die twee mille." In de aangrenzende eetkamer was het ru moer doorgedrongen. Wel trachtte Mevrouw van Beers, hoogst zenuwachtig, haar broer af te leiden, doch ook zij, hield de spanning niet uit. Daar was iets bijzonders, een cata- strophe „Robert. Wat is datHoor eens Verhoeven schreeuwt als een dolle.... O.... ze hebben ruzieBobga er heen Alex doet de laatste tijd zoo .Pardon, stoor ik de heeren. Wij hebben elkander ontmoet bij de receptie, bij U thuis." „Mijnheer Van Segwaert, ik heb absoluut geen bezwaar, dat U bij dit onderhoud aan wezig bent. Het gaat om een schuld. Twee mille, die Uw zwager van mij „Alex (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1