it int LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. GEMEENTERAAD VAN ZLJPE. PLOEGWERK GEVRAAGD LANDBOUWWAGENS EN KARREN G. VAN LEEUWEN - WOGNUM. A. C. VAN OEVEREN TANDHEELKUNDIGE - INRICHTING DENTOFORM SPAART BIJ DE BOERENLEENBANK „WIERINGERMEER." dus een Aneta-telegram. In verband hiermede loofde de poli tie een belooning uit van 500 dollar voor aanwijzingen, welke leiden tot de arrestatie van de(n) dader(s) benevens een premie van 5 procent van het be drag, dat zal worden achterhaald. De politie te Singapore meent, dat de diefstal daar is gepleegd. Tegen auto-rijden Volgelinge van Gandhi ziet er van af.. Reuter meldt uit Bombay dat Mira Bei, de bekende volgelinge van Gan dhi. een eed heeft afgelegd om nooit meer in een automobiel te rijden. Zij is op het oogenblik bezig met een cam pagne voor „verheffing van het platte land" en in een der lezingen, die zij over dit onderwerp hield, vertelde zij haar eigenaardige gelofte. Zij zelf heeft reeds verscheidene automobiel ongelukken meegemaakt, maar een ongeluk gedurende haar campagne, waarbij zij zeer ernstig werd gewond, verhaastte haar besluit. Mira Bei is een tegenstandster van de moderne techniek, doch haar men- schelijke gevoelens hebben haar tot deze gelofte gebracht. Zooals men weet is zij de dochter van wijlen Sir Ed- mond Slade, den commandant van de Britsche vloot in Indië. Zij gaf haar hooge sociale positie te Londen en Bombay op om een eenvoudige volge linge te worden van den Mathama. Of zijt ge bijna geheel nu bankroet Langs welken weg had ge saneering gedacht Met steun van de Regeering niet waar! In plaats nu van steun, moet gij steun brengen zelf, Want men belast ons ten onrechte zwaar. Weg met de saneering, 't verarmings proces Dat hoort en dat ziet men toch veel En daarbij komt dan de dwang op de bres, Want lasten en dwang is thans ons deel Wat heeft de saneering den kweekers gebracht Is 't welvaart en Heil voor ons volk Of heeft men de Arbeid meteen afge slacht Met de saneerings almoordende dolk Weg met de saneering, de ramp in het vak, 't Is onrecht gepleegd, en zaait haat, De kweeker die ploetert voor z'n dage- lijksch brood Hij is niet met saneering gebaat Men perst hun 't geld af, voor een ander bedoeld, Vraag dat aan zijn geldschieter maar. Men dwingt hun 't geld af voor 'n ander bestemd, Weg met de saneering dit jaar Een kweeker te Breezand (N.-H.) AARDAPPELEN EN SUIKERBIETEN. De Landbouw-Crisis-Organlsatie voor Noord Holland deelt ons het volgende mede Suikerbietengarantie 1936. Zij, die in 1936 in aanmerking zouden wil len komen voor suikerbietengarantie en nog geen aanvraag-formulier hiervoor ontvangen hebben, worden verzocht, dit ten spoedigste aan te vragen aan de L. C. O. afd. Akker bouw te Alkmaar. Aardappelteelt 1936. In 1936 zal voor de teelt van meer dan 10 Aren late-, winter- of consumptie-aardappe len (bijv. Eigenheimer, Bintje, Roode Star, Bevelander, enz.) een teeltvergunning noodig zijn. Wie nog geen formulier voor het aan vragen van zulk een teeltvergunning ontvan gen zou hebben en late aardappelen wil te len, wordt verzocht dit ten spoedigste mede te deelen aan de L.C.O. afd. Akkerbouw te Alkmaar. Opgemerkt zij, dat het teeltrecht f 30.- (dertig gulden) per HA. bedraagt. Zij, die minder dan 50 Are telen, krijgen 10 Are gra tis, indien zij op kleigrond telen20 Are, in dien zij op andere dan kleigrond telen. Denaturatie aardappelen en erwten. Wie, ter verkrijging van de daarvoor vast gestelde vergoeding aardappelen of erwten wil denatureeren, dient dit, ter verkeijging van het noodzakelijke toezicht, ten minste drie dagen voor de denaturatie te melden aan zijn afdeelings-kantoorhouder. Aanvragen, welke niet met een dusdanig tijdverschil worden ingediend, kunnen niet in behandeling worden genomen. INGEZONDEN STUKKEN. Haarlem, 13 Jan. 1936. Aan de Redactie. Mijne Heeren, Naar aanleiding van Uw verslag van de vergadering, welke door ontslagen personeel van „De Stad Amsterdam" in te Wieringen voor eenige dagen werd gehouden, meenen wij goed te doen het volgende vast te stellen 1) Het zoogenaamde ontslagen personeel van „Panorama" bestaat voor een groot deel uit personen, die nooit voor Panorama De Spaarnestad gewerkt hebben. Slechts een klein aantal personen heeft vroeger voor ons gewerkt en is in November 1934 in „wilde staking" gegaan. In December 1934 hebben wij die personen in de gelegenheid gesteld om terug te komen op de oude condities, maar daar hebben ze geen gebruik van gemaakt. 2) Het is een grove leugen, dat bij Pa norama of bij De Spaarnestad personen ont slagen zijn, omdat ze geen N.S.B.-er wilden worden. Voor De Spaarnestad werken in binnen- en buitendienst omstreeks 2800 personen. Daarvan is in het geheele jaar 1935 bijna niemand ontslagen, en niemand is ontslag verleend om politieke of godsdienstige rede nen. 3) Ons weekblad staat niet in dienst van eenige politieke partij en maakt ook geen propaganda voor eenig staatkundig streven. Het is neutraal in godsdienstige vraagstuk ken en daarom niet anti-semietich. Ons weekblad zoekt niet naar datgene, wat ons volk verdeelt, maar interesseert zich voor al hetgeen ons samenbindt. 4) Ons weekblad bewijst de waarheid van de hierboven vastgestelde feiten in elk uitkomend nummer, omdat de redactie zich bij de samenstelling niet laat leiden door anti-dit of pro-dat, maar uitsluitend door de algemeen erkende begrippen van fatsoen en goeden smaak. 5) Onder onze duizenden medewerkers kan men dezelfde schakeering van gods dienstige en politieke richtingen vinden als onder onze lezers. Noch de heer Van Leeuwen, noch de heer Strik zijn N.S.B.-ers. 6) Het is waar, dat de Spaarnestad ja ren geleden en lang voordat de Nazi's aan het bewind kwamen, geholpen heeft aan de uitgave van een geïllustreerd neutraal tijd schrift in Duitschland, genaamd „Neue Ju- gend", maar dat is lang geleden. In elk geval betreft het hier een vreemde vennootschap, waarmede Panorama in geen enkel opzicht te maken heeft. De Directie van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad J. W. LUCAS. INGEZONDEN. Weg met de saneering van Bloembollen Wat heeft de saneering den kweekers gebracht Zeg kweekers bedenkt u eens goed Zijt ge allen de man nog, die ge voor- hoen wol wa» vier dagen tevoren ten raadhuïze kennis te geven. MET PENSIOEN. Naar wij vernemen heeft Mw. K. de Zwart-Brouwers, gemeentevroed vrouw alhier, m.i.v. 1 Mei a.s. als zoodanig ontslag aangevraagd, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Ons Lichaam en onze Gezondheid RHEUMATHIEK. ,Ik heb toch zoo'n last van rheuma- tiek Hoe zou ik daar toch aan ko men Hoe dikwijls hoon men in ons kikkerlandje die verzuchting niet sla ken. Misschien lezer, behoort ge zelf wel tot de slachtoffers van dien gevrees den vijand van ons volk en kunt er dus van meepraten. Eerst sinds korten tijd is de medi sche wetenschap er achter gekomen aan welke veranderingen van onze or ganen de rheumatische pijnen eigen lijk zijn toe te schrijven. Men is erin geslaagd onder den microscoop, in de rheumatische weefsels zekere ziekte- symptonen vast te stellen. In vele ge vallen zag men zelfs karakteristieke knobbeltjes in de huid zonder dat de patiënt er nog noemenswaardig be zwaar van ondervond. Bij andere pati ënten constateerde men, dat niet alleen gewrichten, spieren, pezen en zenu wen, doch zelfs de ingewanden „rheu matisch" waren aangedaan. Over de oorzaken van al deze veran derigen heerschen ook thans nog de meèst uiteenloopende theoriën. Sommi gen beweren, dat rheumatiek door een eigen „ziekteverwekker" wordt veroor zaakt, terwijl anderen de oorzaak zoe ken in verspreiding van bacillen uit haarden in de tanden, de amandelen ïz. Waarschijnlijk zullen de beide theo riën juist zijn en vindt de rheumati sche aandoening in een samengaan van beide factoren. Als eerste stadium van rheumatiek moeten de zich verplaatsende „spier pijnen" worden aangewezen, want de uiterst verfijnde techniek van het on derzoek heeft het mogelijk gemaakt in deze aangetaste spieren eveneens de ontstekingshaarden vast te stellen. Daarentegen hebben de complicaties van infectie-ziekten, tuberculose, lood vergiftiging en andere stoornissen met de rheumatiek niets uitstaande, Deze bezwaren ontstaan door een ver mindering der betreffende ziektegif stoffen in de aangetaste spieren en ge wrichten. Welke organen van ons lichaam kun nen nu door rheumatische aandoenin gen worden aangetast In de eerste plaats natuurlijk alle spieren, pezen en aanhechtingsplaatsen der pezen, slijmklieren, gewrichten, gedeelten van de wervelkolom en de zenuwen, doch, zooals gezegd, kunnen ook inwendige organen erdoor worden aangetast. Er bestaan rheumatische keel-aandoenin gen, die zich als gewone keelontstekin gen voordoen. Bijzonder gevreesd is de rheumatische ontsteking van de hart spier, de hartklep en het hartzakje Geenszins tot de zeldzaamheden be hoort een borstvliesonsteking op rheu matische basis. Ook sommige vormen van huiduitslag zijn een uiting van rheumatiek. Zelfs het hoornvlies en het regenboogvlies blijven niet van rheumatiek verschoond. Men moet van dit alles op de hoogte zijn, om in te zien, van hoeveel belang het is, de eer ste aankondiging van rheumatische pijn, de z.g. „scheuten" niet te licht op te nemen en zoodra de pijn verergert een dokter te raadplegen. GEMEENTE WIERINGEN. ONDERWIJS. Tot tijdelijke onderwijzer aan de O. L. School te Hippolytushoef, is, ter ver vanging van den Heer A. H. J. van 't Hof, aan wien ziekteverlof is verleend, benoemd, de Heer F. van Duin, onderwijzer te Broek op Langendijk. HUISSLACHTINGEN. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat voortaan strikt de hand zal worden gehouden aan punt vier van de nieuwe crisishuisslachtingsbe- schikking, luidende Hij, die gebruik wil maken van een akte van vrijstelling, moet ten minste vier dagen voor de slachting het bestuur van de gemeente, binnen welker gren zen de slachting wordt verricht, van dat voor nemen verwittigen, onder overlegging van de acte van vrijstelling. Zij die dus voornemens zijn over te gaan tot huifloteohtang mofpn or wol om donkon ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Vergadering van den Raad der Ge meente Zijpe op Woensdag 15 Janu- ri 1936, des voormiddags half elf. Aanwezig alle leden. Voorzitter Mr. D Breebaart. Secre taris de heer DëfQper. De voorzitter opende deze eerste ver gadering met de weqsch, dat het nieuw begonnen jaar vooivüe leden van den Raad en Pers in alle opzichten goed mag zijn. De notulen van 2 vergaderingen wor den zonder op- of aanmerking vast gesteld. Mededeelingen en ingekomen stuk ken a. Mededeeling inzake goedkeuring 2e suppletoire gemeente-begrooting '35; b. Idem verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van keur loon c. Mededeeling inzake vaststel ling van maximum- aantal Drankwet vergunningen. d. Idem van de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1933 en 1934 van den Keuringsdienst van Waren te Alkmaar. e. Idem be grooting voor 1936 van den Keurings dienst voor Waren in het gebied Alk maar. f Proces-verbaal kasverificatie Gem.-Ontvanger. g. Mededeeling inza ke verslag van de op 12 Nov. 1935 ge houden vergadering van den Vleesch- keuringsdienst, kring Barsingerhorn. h. Idem besluit Ged. Staten betreffen de vaststelling quotiënt, bedoeld in art. 16, van Financiëele-verhoudingsbe- sluit voor 1931, 1932 en 1933. i. Idem verzonden brief betreffende verplaat- plaatsing transformatoorzuil te Scha- gerbrug. De voorz. zegt dat dtt verzoek is ge daan, om verschillende redenen, ten eerste belemmert de zuil het uitzicht en is voor de veiligheid mede een ge vaar, doch ook ontsiert hij in hooge mate het dorp. De heer Bruin vindt het jammer dat voor Burgerbrug niet een zelfde schrij ven is verzonden. De zuil, die daar staat, moest op dezelfde gronden ver plaatst worden. De voorz. zegt, dat dan ook hiervoor een verzoek zal worden gedaan. J. Idem verzonden brief betreffende aan te leggen rijwielpad langs den Rijksweg Alkmaar—Den Helder. Een antwoord op dit schrijven is he denmorgen pas binnen gekomen en zal eerst in B. en W. behandeld worden. Dank wordt gebracht aan B. en W. voor de reeds gedane moeite in deze. k. Idem werkverschaffing (particu liere ontginningen.) De voorz. zegt dat een schrijven is verzonden aan den Minister van Soc. Zaken in verband met gedane toezeg gingen. Eem ander betreft de 1 andver- betering. Een antwoord is nog niet ontvangen. 1. Idem werkverschaffing (bagger en slootwerk Zijpe en Hazepolder.) De voorzitter zegt, dat voor dit werk eerst alle arbeiders opgeroepen zou den moeten worden, die buiten de ge meente te werk gesteld zijn. B. en W. hebben dit niet juist geacht. De hr. Dignum betreurt, dat een en ander zoolang heeft geduurd. De Voorz. zegt, dat B. en W. all< spoed hebben betracht. De hr. Dignum zou het Polderbestuur hierover moeten spreken. De hr. de Bruin zegt, dat dit komt, doordat de opzichter overladen is ge weest met werk voor de legger en dat daardoor de plannen niet eerder kon den worden opgemaakt. Weth. Nannis heeft het gefrappeerd, dat in de vergadering van Zijpe en Ha zepolder is gezegd, dat voor dit werk alleen sigarenmakers en kleermakers beschikbaar waren dit is geen ma nier om over de arbeiders te spreken. De voorz. waarschuwt er tegen om niet over een college te praten, wat zich niet verdedigen kan. Men moet dan een conferentie aanvragen met het Polderbestuur desnoods met alle raadsleden. De heer Bruin zegt dat over kleer makers en sigarenmakers is gespro ken, toen bleek dat op het moment geen krachten voor het slootwerk aan wezig waren. Later bleek dat er wel voldoende menschen waren. De heer Doorn zegt dat de kwalifi catie kleermakers en sigarenmakers gebezigd is onder het motief, dat men het werk niet door dergelijke men schen zou kunnen laten doen. Er is niets kwaads mee bedoeld. Idem inzake aanleg, onderhoud en verbetering van wegen te Petten. De voorz. doet mededeeling van de besprekingen en gevoerde corresponden tie met de diverse instanties. Het werk zal in eigen beheer door het Hoogheem raadschap worden uitgevoerd. De heer Doedens zegt, dat voor dit stukje weg moeilijk anders gehandeld kan worden, doch wil niet al te veel aan het Hoogheemraadschap in eigen beheer opdragen. Het wordt in den regel duurder voor de gemeente. De voorz. zegt hot geheel oneens te zijn met den heer Doedens. De weinige wegen, die de gemeente heeft, wil spr. gaarne aan het Hoog- hoomraadsohajp ovordcwu. PLANNEN TOT STICHTING VAN EEN ONDERLINGE VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING TE MEDEMBLIK. Naar wij vernemen heeft Zaterdag j.1. te Medemblik een vergadering plaats gehad van verschillende organisaties uit de omge ving van Medemblik, om tot oprichting te geraken van een onderlinge vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. In deze vergadering gaf de heer Schoorl, voorzitter van de ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging te Beha gen een uiteenzetting van het doel dezer ver eeniging. Men heeft zich gedacht Medemblik als Centrum, waarbij dan getracht zal wor den de Wieringermeerpolder, Twisk, Oost woud, Opperdoes en Abbekerk onder te bren gen. (Wij willen hierbij aanteekenen, dat de Wieringermeer in deze Medemblik reeds een heel stuk vooruit is. Reeds twee en een half jaar lang bestaat een goedwerkende vereeni ging op dit gebied in den Polder, met naar wij meenen ruim 1300 leden. Men mag dus practisch aannemen dat bijna de geheele be volking lid is van deze vereeniging. Waar het meerendeel der bevolking nog zoo goed als allen tot de arbeidende bevolking behooren is de premie uiteraard laag, terwijl in ruime mate hulp wordt verleend, kunnen wij ons niet indenken dat er veel animo zal bestaan om naar een nieuwe vereeniging over te loo- pen. Wij kunnen ons voorstellen dat men in Medemblik behoefte gaat voelen aan een dergelijke vereeniging, vooral van Gemeente wege, doch wij meenen dat men te Medem blik beter doet een afdeeling te stichten en zich te trachten aan te sluiten bij de één of andere vereeniging die reeds werk op dit ge bied inplaats van een Centrum te willen zijn van iets, waarin het platteland reeds in is voorgegaan. Red) VRAAGT ROOZENDAAL'S voor Tractor met drieschaarploeg voor 't voorjaar of zomer. Billijk tarief. Brieven onder letters A.M. aan het Bureau Wieringermeerbode, Middenmeer. SOLIED, STERK, GOEDKOOP en VAKWERK. VRAAGT EENS PRIJSOPGAAF BIJ J. ROOZENDAAL, Brandstoffenhandel Slootdorp. Eerste Wieringermeersche Electrisch Timmer- en Wagenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DR1EWIELSKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. Lunchroom „De Sierkan", Veemarkt 18, Hoorn. SPREEKUREN DINSDAGS VAN 9—1 UUR, DONDERDAGS VAN 9—12 UUR. Inlichtingen van 9—3 uur. Heele gebitten, aUes inbegrepen f 30. met garantie. Spreekuur te ALKMAAR., café „Nummer Eén", Ritsevoort 60, Dinsdag van 25 uur. Adres AMSTERDAM, Amstelkade 64. ZITTING TE SLOOTDORP Dinsdags van 57 uur. MIDDENMEER Donderdags van 51/*—6'/s uur. Kleinste inlage één gulden. HOOFDDORP. HANDEL IN KOUDBLOEDP AARDEN onder volle garantie. De heer Doedens zegt, dat particu lieren het bij aanbesteding heel wat goedkooper kunnen uitvoeren. De heer Jansma. zegt, dat de lage aanneemsommen bij aanbesteding al tijd op de loonen der arbeiders worden verhaald. De heer Doedens betwist dit en zegt dat bijna alle aannemers aan een col lectief contract zijn gebonden. n. Idem bijslag uitkeering werk- loozenkas. Ten aanzien van dit punt doet de voorz nog een mededeeling, waarna alle voorgaande stukken voor kennis geving worden aangenomen. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding in Jan. 1936 van J. Komen. De door B. en W., in overleg met het Burgerlijk Armbestuur opgemaak te voordracht luidt 1. J. Komen (aftr.), Oudesluis. 2. J. Groot te Oudesluis. De heer Veldman vraagt of men aan deze voordracht is gebonden. Spr. wijst er op, dat met het opmaken van de voordracht geen rekening is gehou den met een arbeiders-candidaat. De voorz. zegt, dat men juist de poli tiek buiten deze zaak wil houden. De voordracht is in overleg met het B. A. gemaakt. Weth. v.d. Sluis zegt, dat daar men met het R.K. Armbestniur zeer veel te maken heeft, het noodzakelijk is dat de voorgedragene R.K. is. Benoemd wordt hierop de heer J. Komen met 9 tegen 2 stemmen blanco. Benoeming van een vrouwelijk lid van het Burgerlijk Armbestuur. De aftredende L. Vader-Hopman te Stolpe wordt herbenoemd. Benoeming van een Regent van het Algemeen Weeshuis. De aftredende J. Rampen te Schager brug wordt herbenoemd. Benoeming van een lid van de Com missie van toezicht op het Lager On derwijs. De aftredende P. G. de Wit Az. (ouder leerling B. L. School te Stolpen wordt herbenoemd. Benoeming van twee leden van de commissie van bijstand van de com missie van toezicht op het lager onder wijs, De Aftredenden P. Blaauw-Kossen is St. Maartensbrug en A. Schipper-Koop man te Schagerbrug worden herbe noemd. Benoeming van de leden van de com mssie van toezicht op de agentschap periodieke aftreding der leden. Door B. en W. worden te benoeming aanbevolen Voorzitter Mr. D. Breebaart, Burge meester. Lid-werkgever J. E. J. Kramer (aftr.) BurgerbrugC. de Leeuw Wz. (aftr.) 't Zand P. de Vries (aftr.) Schager brug. Lid-werknemer H. Blok (aftr.) Oudesluis N. Filmer (aftr.) 't Zand G. Hollander (aftr.) Petten. Alle voorgedragenen worden be noemd. Verzoek van J. de Moor om eervol ontslag als Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. De voorz. zegt, dat B. en W. voorstel len om dit ontslag op de meest, eervolle wijze te verleenen met dank voor de vele gelukkige paartjes die de heer De Moor heeft gemaakt. Dit voorstel wordt onder bijval van den raad aangenomen. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand ter vervulling van de vacature J. de Moor. B. en W. bevelen den heer Mr. D. Breebaart ter benoeming aan. Met algemeene stemmen wordt Mr. D. Breebaart als zoodanig benoemd die dankt voor het in hem gestelde ver trouwen. Men had. reeds verschillende malen gezegd de burgemeester sluit geen huwelijken. Spr. had daar niet het recht toe, daar de raad hem eerst moest benoemen. De benoeming gaat Februari in, daar eerst de beëediging moet plaats heb ben. Vaststelling van het 1ste suppletoir kohier der belasting op de honden, dienst 1935. Deze wordt vastgesteld tot een be drag van f 1375. Voorstel van B. en W. om Ged. Sta ten te verzoeken vrijstelling te verlee nen van d verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor de school te Burgerbrug, St. Maartensbrug en 't Zand. Zulks wegens het vooralsnog ontbre ken van localiteiten en terreinen voor het geven van dat onderwijs, wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. te willen goed vinden, dat het Burgerlijk Armbe stuur aan de R.K. Armbesturen te 't Zand en Burgerbrug respectievelijk 60 pCt. en 75 pCt. der gewone ondersteu ningskosten over 1936 terugbetaalt, HM der arbeidsbemiddeling wegens gelijk ™ilc« eok in 1M4 is geeehied

Wieringer courant | 1936 | | pagina 2