m „Posle Restante" ïïfm,-tQffve, 27e JAARGANG VRIJDAG 31 JANUARI 1936 No. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGBN EN OMSTREKEN 3| AS PI RIN BEGRAFENIS KONING GEORGE V. BIJZETTING TE WINDSOR. STRIJDENDE ZIELEN. CINEMA DE HAAN VERWACHT REIST PER W.A.C.O. BREIDING NKENLIJST WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. I UITGEVER CORN. J. BOSEER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer i 0J0 V ÏK 4- een koude tocht veroorzaakt maar al te vaak hevige neu- ralg i sche pijnen. Maar één middel: Neemt: het produet van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl> 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Schoone en indrukwekkende plechtigheid in een sfeer, die het verleden opriep. De kapel was geheel gevuld. Twee uren voor de plechtigheid waren de bezoekers binnengestroomd. De dienst, was kort en bracht door het zeer for- meele, dat de Anglicaansche kerk eigen is, alleen ontroering door den eenvoud en door den schoonen koorzang. De kist, waarop de Koning aarde had gesprenkeld, werd, gedekt met kran sen, onder doodsche stilte naar bene den gelaten. Het was op dat oogenblik, dat in het geheele Britsche Rijk de stilte intrad en ook in Windsor het klokkenluiden en het schieten werd gestaakt. De bisschop van Winchester had te voren uit het een-en-twintigste hoofd stuk van de Openbaringen de eerste zeven verzen met schoone stem gele zen, maar het zingen van „Abide with me", het geliefkoosde gezang van den overleden koning, en van „De Heer is mijn Herder", gaven aan de indruk wekkende ceremonie een groote beko ring. Zevenduizend slachtoffers van het gedrang. Het gedrang langs de route van den stoet was in Londen op verschillende plaatsen zoo groot, dat niet minder dan 7000 menschen voor meer of min der ernstige ongevallen moesten wor den behandeld. Een man vond den dood en ongeveer 150 menschen moes ten naar ziekenhuizen worden ver voerd. De overgroote meerderheid van gevallen was van menschen, die bewus teloos waren geworden. Zij werden in vele gevallen over de hoofden van de menigte uit het gedrang getild en aan de ambulance-mannen overge reikt. Honderden vielen flauw in het gedrang hij St. James1 Street daar FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. Nadruk verboden) Vier alledaagsche namen. Mijn waarde Krause, jij moet licht in de zaak brengen Slechts bloot toeval Nee, dat geloof ik niet en jij gelooft het ook niet, voor zoover ik van je weer eens totaal ver steend gezicht kan lezen. In een tijdsverloop van zes weken verdwijnen met achterlating van haar geheele hebben en houën vier meis jes, allen tusschen de twee en twintig en zes en twintig jaar, allen trouwlustig en in het gelukkige bezit van een verloofde nee, bes te Krause, dat is geen bloot toeval, maar een misdaad En die moeten we trachten op te helderen. Krause keek den chef der Berlijnsche re cherche, dr. Clusius, met zijn ietwat onuitge- slapen, moede en levenlooze oogen zonder een zweem van belangstelling aan en zeide, ter wijl een nerveuze trek om zijn dunne bloed- looze lippen speelde De dokter is zeer opgewonden En dat is niet goed, want als de dokter opgewonden is, zal hij er niet in slagen mij een duidelijke uiteenzetting te geven. Mag ik dus verzoeken mij nu in alle kalmte te vertellen wat den dokter tot de veronderstelling gebracht heeft, dat een gevaarlijk misdadiger zijn lusten bot viert en jonge meisjes ontvoert De litteekens in het ronde gezicht van den hooggeplaatsten politie-ambtenaar kleurden zich rood, daar hij in de woorden van Krause een lichte ironie meende te bespeuren. Hij streek zich haastig door het bij de slapen reeds grijzende haar en bladerde in de papie ondervond de stoet het eerste groote oponthoud, waarvan het gevolg was, dat hij een half uur na den vastgestel den tijd aan het station Paddington aankwam. Het duurde meer dan één uur voor de stoet door St. James' Street was geleid. Tusschen de koet sen in den stoet werden menschen op draagbaren weggebracht. Bij den hoek van Jermyn Street, die parallel loopt met Piccadilly, was het gedrang zoo hevig, dat de garde-grena diers, die met de politie te paard en te voet een cordon vormden,, opzij werden gedrongen. De verkeersregeling moet zeer te wen schen hebben overgelaten aan de houders van kaarten was door de po litie medegedeeld, dat zij om negen uur op hun plaatsen moesten zijn, maar zoowel hij Hyde Park als bij Pad dington was reeds even voor achten de toegang tot de hotels en de wonin gen aan de route onmogelijk geworden De politie was machteloos een door gang voor hen te maken. Reuter meldt nog, dat zich onder de slachtoffers van het gedrang talrijke zieken bevonden, die beter thuis had den kunnen blijven, doch wier vader landslievende gevoelens de overhand hadden gekregen. Een der slachtof fers was lijdende aan blindedarm-ont steking. Meer dan 5000 officieren, geneeshee- ren en ziekenverplegers van het Roode Kruis verleenden de eerste hulp, waar hij zij de beschikking hadden over 30 ambulance-auto'». Vrijdag 7 Febr. het Holl. Filmwerk FIENTJE PETERS B1NNENLANDSCH NIEUWS. Door stroom gedood* Jongen wilde een electrische leiding aanleggen. Op de tweede verdieping van een perceel in de Hasebroekstr. te A'dam is 'n electriciteitsongeval met doodelij- ken afloop gebeurd, 't Slachtoffer is'11 17-jarige jongen, die ziek te bed lag en daarboven 'n lampje om te lezen wilde aanleggen. Hij verliet zijn ledikant en sloot nabij den meter een loodkabelrje aan. Daarbij kreeg hij een schok en viel. Zijn hoofd raakte juist de aardlei- ding terwijl zijn hand het kabeltje vasthield. Hij werd bewusteloos en eenige oogenblikken daarna overleed hij. Verduistering bij Coop. Landb.-vereen. Penningmeester gearresteerd. Op last der Justitie is Maandagavond ren welke voor hem lagen. Je bent vandaag weer onuitstaanbaar, Krause Maar enfin, maak je notities en ik zal je alles nauwkeurig vertellen. Krause verroerde zich niet. De dokter vergeet, dat ik nooit iets be hoef te noteeren, omdat ik gelegenheid genoeg heb gehad mijn geheugen te scherpen. Dr. Clusius verhief zijn stem. Jawel Krause, ik veroorloofde me je biografie een oogenblik te negligeeren. Het is goed, noteer niet, maar ga zitten en breng me niet tot wanhoop. Ik heb je gezegd, dat er een tijdsverloop van eenige weken vier aangiften van vermis ten zijn binnengekomen. Het betreft de vol gende gevallen Een meisje, Trude Muller genaamd, uit Berlijn, drie en twintig jaar oud, heeft op den len Juli bij de weduwe Wendler, Waterloo-Ufer zes, een kamer ge huurd. De jonge dame maakte een goeden, vertrouwenwekkenden indruk, beweerde on derwijzeres te zijn en binnenkort in het hu welijk te zullen treden. De huur voor de ka mer betaalde Trude Muller een maand voor uit. Op den zesden Juli vertelde zij haar hos pita, dat zij met haar verloofde een korte reis zou maken.Hij wilde een huis aan de Havel in de nabijheid van Ketzin hoopen, maar al vorens daartoe over te gaan, de woning eerst met haar bezichtigen. Zij zou in Ketzin bij een tante van haar verloofde overnachten en den volgenden dag, hoogstens twee dagen later, terugkeeren. Het meisje pakte in alle haast een koffertje in en stelde haar toekom- stigen echtgenoot, die even later met een taxi arriveerde, aan mevrouw Wendler voor. Deze „aanstaande" moet den naam Schollern of Schullem dragen, droeg een lorgnet en wordt als 'n magere, blonde man van in de dertig beschreven. Juffrouw Muller kwam niet meer terug en op den zestienden Juli deed mevrouw Wendler aangifte van het geval, waaraan echter vooralsnog geen bijzondere aandacht werd geschonken. De door juffrouw Muller achtergelaten houten koffer is nog te Buinen gemeente Borger (Dr.) ge arresteerd de hoogbejaarde penningm. der Coöperatieve Landbouwvereeni- ging aldaar, die bekend heeft in den loop van een groot aantal jaren aan zienlijke bedragen te hebben verduis terd. Men spreekt van een bedrag van f 19.000, dat thans tekort zou zijn. De aangehoudene was eveneens veie jaren kassier der plaatselijke Boeren leenbank, welke functie hij; het vorig jaar heeft neergelegd. Waarschijnlijk is de combinatie van heide functies oorzaak, dat de onregelmatigheden zoo langen tijd verborgen konden blijven. Gestolen brandkast onder veen teruggevonden. Geld en waardepapieren nog aanwezig. Maandagmiddag hebben Rijkspoli tie en marechaussee te Emmen Erf- scheidenveen, verborgen onder h.et veen, teruggevonden de brandkast, toebehoorende aan den heer C. Bakker aldaar, uit wiens woning deze kast bij een inbraak werd gestolen. De dieven zijn er niet in geslaagd de brandkast te openen en de inhoud, die bestond uit een vrij aanzienlijk bedrag aan geld en tal van waarde-papieren, was nog volledig aanwezig. Omtrent de daders van den diefstal, die plaats had tijdens een korte afwe zigheid van den alleenwonenden heer Bakker, zijn nog geen bepaalde aanwij zingen verkregen. Verduistering in dienstbetrekking. Een bedrag van f 6000 zoek. Het kan nog wel meer zijn. De dader gevat. De reiziger van de firma Verburg te Zuid-Scharwoude A. van H., oud 35 jaren, heeft in deze fuctie verduis teringen gepleegd, tot 'n totaal bedrag van f 6000. Toen hij Woensdagmorgen op reis ging naar het Zuiden des lands en Vrijdag nog niet teruggekeerd was, rees er een vermoeden, dat van H. het land had verlaten. Dit bleek ook juist te zijn, want aan een domino te Broek op Langendijk -heeft van I-L vanuit Parijs een brief gestuurd, waarin hij mededeelde een fout te hebben be gaan, waarom hij was gevlucht. Nu wilde hij in het vreemde land trach ten goed te maken, wat hij misdaan had. Hij schreef den dominé, dat hij een dubbel leven had geleid, ver zocht den predikant zijn vrouw van een en ander op de hoogte te stellen en haar de ingesloten honderd gulden 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. niet geopend en zoolang hier in de bewaar- kamer van het hoofdbureau opgeborgen. Het tweede gevalOp 5 Juli verscheen in het pension van mevrouw Ziekenbach in de Nurnbergerstrasse een meisje en huurde een kamer met volledig pension. De dame nam op 10 Juli haar intrek en schreef zich in het vreemdelingenboek vluchtig in als Grete Möller, geboren in Hamburg, vijf en twintig jaar oud, zonder beroep. Reeds twee dagen later deelde zij het kamermeisje 's-morgens vroeg mee, dat zij voor twee dagen op reis zou gaan,om met haar verloofde een huis aan de Havel te bezichtigen. De verloofde, die met een taxi voorkwam, is door niemand anders dan door den portier gezien en deze kan zich slechts een blonden heer herinneren. Ook juffrouw Möller is niet meer teruggekeerd. Derde gevalOp vijftien Juli huurde een zekere Annemarie Jensen, eveneens geboren in Hamburg, vier en twintig jaar oud, een bescheiden kamertje in het pension van me vrouw Lestikow in de Motzstrasse. Ze vertel de zoo juist uit Noord-Amerika te zijn terug gekeerd en in Berlijn een betrekking als hulp in de huishouding te willen zoeken. Eenige dagen later vertrouwde ze mevrouw Lestikow een hartsgeheim toe. Ze zou een heer hebben leeren kennen, die haar niet geheel onver schillig was. Hij was welgesteld, in de beste jaren, een begaafd man, natuuronderzoeker en van plan om, niet ver van Berlijn, een vil la te koopen, waar hij zich rustig aan zijn onderzoekingen zou kunnen wijden. Op den een en twintigsten Juli kwam juffrouw Jen sen 's-avonds laat naar huis en deelde me vrouw Lestikow die nog wakker was, uiterst opgewonden mee, dat zij zich met den na tuuronderzoeker verloofd had en den volgen den dag met hem naar het stadje Ketzin aan de Havel zou gaan om een daar in de omge ving staand huis met grooten tuin te bezich tigen. De toekomstige echtgenoot, die juf frouw Jensen den volgenden morgen tegen tien uur afhaalde, werd aan mevrouw Lesti kow als Doctor Schindler voorgesteld. Hij was VRAAGT VOLLEDIGE GESCHENKENL13ST, WELKE WIJ U GAARNE ZULLEN DOEN TOEKOMEN I Weel- U, dal U bij hei sparen van: KEG's THEE- EN KOFFIE BONS zeer gauw hel- vereischte aantal bons bij elkaar krijgl? Wanneer U ze nog nief spaart, beginf er dan heden aan. Hei kosl" U geen moeite. .Alleen voortaan de prima KEG's THEE en KOFFIE koopen en de bons verzamelen'. U zuli er geen spijt van hebben. De lijst is thans weer uitgebreid met nieuwe toegift artikelen, die alle van het beste fabrikaat zijn en practisch. 460 punten: COMPLEET THEESERVIES, ISdeelig. Desqewenscht ook afzonderlijke deelen verkrijgbaar voor: 75 punten: 1 THEEPOT. 75 punten: 1 SUIKERPOT MET MELKKAN. 150 punten: 6 KOP EN SCHOTELS. Tevens voor: 30 punten: 3 MELKBEKERS. 75 punten: 1 NIO-PAN (MELKKOKER). 75 punten: 1 RUBBER WARM WATERKRUIK. 100 pUnNm'' 1 NEST SCHALEN (ZESDELIG). ZAANDAM van het ontvreemde geld te overhan digen. De predikant stelde zich echter in verbinding met de familie van Van H. in Zeeland en met de firma Verburg welke laatste inmiddels ook een brief had ontvangen met de bekentenis. De fa. Verburg heeft zich toen tot den bur gemeester gewend, die de politieman nen Leurink en Rood opdracht gaf, de ze zaak te onderzoeken. Gebleken is, dat Van H. een pas heeft aangevraagd voor Noord-Afrika en dus voornemens was het land te verlaten. Hierbij was groote haast en hij heeft deze pas zelf uit Haarlem ge haald. De malversaties, welke Van H. gepleegd heeft, dateerden vanaf 1934 en de kans bestond, dat een en ander zou uitkomen, daar de firma Verburg de gewoonte heeft per Januari een re kening-courant aan da afnemers te zenden. De fouten zouden daardoor uitgekomen zijn. Het systeem van Van H. was, dat hij gelden, die hij van A. had ontvangen, gedeeltelijk verant woordde als van B of C te hebben ont vangen, welke afnemers niet vlot ge noeg betaalden en gevaar liepen, geen goederen meer van de fa. te zullen ont vangen. Hierdoor werd dit gevaar voor hun afgewend, maar dit moest zeer spaarzaam met woorden, dreef tot spoed aan, droeg een lorgnet, was slank en blond. Juffrouw Jensen kwam, niettegenstaande ze een maand kamerhuur vooruit had betaald en haar koffer had achter gelaten, niet meer te rug. Vierde en laatste gevalKate Pfeiffer ge boren in Beieren, zonder nadere aanduiding van plaats, vijf en twintig jaar oud, kantoor bediende, huurde op twee en twintig Juli een gemeubileerde kamer bij de weduwe Klapp- holzz in de Krummenstrasse in Charlotten- burg. De hospita zag haar huurster, die over dag niet thuis was, slechts zelden. Op den vijf en twintigsten Juli verliet Kathe Pfeiffer om zes uur 's-morgens het huis met achterla ting van het volgende briefje Waarde mevrouw Klappholz Ik ga twee dagen op reis, daar mijn ver loofde een ville aan de Havel wil koopen, welk huis ik ook graag zou zien. Ben op zijn laatst overmorgen terug, verzoeke beleefd er voor te zorgen, dat er niets uit mijn kamer wegraakt. Groetend, Kate Pfeiffer. Den verloofde heeft niemand gezien, juf frouw Pfeiffer is niet meer teruggekomen en mevrouw Klappholz heeft op den vijfden Augustus, dus juist een week geleden, aan gifte gedaan. Dr. Cusius loosde een diepen zucht, strekte zijn beenen ver uit, schoof Krause een kistje sigaren toe, stak er zelf een op en zeide Ik ben uitgepraat en het zou me werke lijk verbazen, als je alles onthouden hebt. En nu, beste Krause, wat denk je daarvan In Krause kwam nu eindelijk beweging. Hij stond op, liep naar het raam, wierp een blik op de Alexanderplatz, lachte even kort en droog, daar hij twee dikke vrouwen ontdekte, die zóó druk in een gesprek waren gewikkeld, dat zij niet bemerkten, hoe haar volgeladen karbiezen door het onophoudelijke gesticulee- ren steeds tegen elkaar slingerden, waardoor tenslotte toch uitkomen. Op deze wij ze heeft Van H. de firma volgens de voorloopige gegevens voor f 3600 bena deeld, ten gunste van deze slechte be talers. Het onderzoek werd met kracht aangevangen. Men kwam te weten, dat Van H. zijn vrouw getele grafeerd had, dat hij om 14.34 in het station te Roosendaal zou zijn, waar hij zijn vrouw verzocht te komen. In overleg met den off. van justitie te Alk maar heeft men toen den commissaris van politie te Roosendaal aanhouding verzocht. De beide veldwachters zijn per auto naar Roosendaal vertrokken, waar zij Van H. in verzekerde bewa ring aantroffen. Op hem werd een be drag van 240 francs gevonden met 'n koffer, inhoudende diverse kleeding- stukken, alle nieuw gekocht te Am sterdam, ter waarde van f 150. Met den arrestant werd de terug tocht naar Noordscharwoude aan vaard, waar men den arrestant voorge leidde voor den hulp-officier van justitie. Zondag werd het verhoor af genomen, waarbij de verdachte beken de, de verduisteringen te hebben ge pleegd. Toen verdachte naar Parijs Parijs vertrok, had hij een bedrag van ongeveer f 1900' bij zich. Op het station maakte hij kennis met een Duitschen het eierstruif bij de eene door de mazen sij pelde, draaide zich dan om en zeide, terwijl zijn mager verweerd gelaat, dat met den scherpen neus aan een tooneelspeler, een Joc key, maar ook aan een ietwat gedegenereerd aristocraat had kunnen toebehooren, zich in duizend rimpels en rimpeltjes legde, toonloos, zonder eenige opwinding, onverschillig of het een praatje over het weer betrof Ik heb van alle détails kennis genomen en dat kostte me niet veel moeite, omdat de ze, uit de politieposten komende berichten elk détail plegen te missen. Wat ik er van denk Wel, zoo op het oog zou het om vier precies dezelfde misdaden, gepleegd door een en den zelfden persoon gaan. De hoogste ambtenaar van de Berlijnsche recherche keek den mageren, bijna geheel grijs schijnenden en geheel in het grijs geklee- den man geïnteresseerd aan. Je drukt je zeer voorzichtig uit, Krau se Zoo op het oog zou het gaanWil je dus het geheim op je nemen Wel zeker, het lijkt me ernstig genoeg, om me er voor te spannen. Dr. Clusius lachte en knikte tevreden. Wat ben je nu het eerst van plan te gaan doen Nogal duidelijk, dokter Morgenochtend moeten hier in deze kamer de achtergelaten voorwerpen der verdwenen vrouwen en de vier hospita's, bij wie ze gewoond hebben, zoomede de portier uit de Motzstrasse aan wezig zijn. Nou, voor het gekletst van die vier dames kan ik nu al bang zijn Maar daar moeten we doorheen zien te komen en dan ga ik er op los Die woorden „dan ga ik er op los" bevielen den chef zóó buitengewoon, dat hij zich ver genoegd in de handen wreef. „Ik ga er op los" dat beteekende bij Krause, dat hij, de apathische Nurks zich tot een niet te rem men speurder ontpopte, die niet eerder zou rusten, alvorens het doel, dat hij nastreefde, geheel te hebben bereikt. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1