„Posta Sestanta" PUROL Op elke wond CINEMA DE HAAN VERWACHT heer, die een praatje met hem maak te en hem verzocht, hem naar de Fo lies Berères te geleiden, omdat de Duitscher den weg niet wist. Van H. wist het ook niet, maar op aanwijzing van een politie-agent werd aan het verzoek voldaan. De Duitscher bood Van H. toen, naar deze verklaarde, 'n kop koffie aan, maai* toen hij in de in richting was, is hij den Duitscher kwijt geraakt en in handen gevallen van vrouwen, die hem zijn geheele kapitaal hebben afgenomen. Slechts f 25 had hij nog over gehouden. Voorts erkende hij, een relatie te hebben te Amsterdam, welke hem ook geld ge kost heeft. Volgens de thans bekend zijnde gegevens heeft Van H. f 2400 ten eigen bate aangewend. Toen Van H. dus geen geld meer had, heeft hij zijn vrouw het bovengenoem de telegram gezonden met het hierbo ven geschetste gevolg. De verdachte is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Voor de beide veldwachters is dit vlugge verloop wel een succes. - Dat de verdachte niet uit armoede zoo behoefde te handelen, blijkt, als men weet, dat hij f 300 per maand sa laris genoot, met vrije reis- en verblijf kosten. ELECTRISCHE VERWARMING IN DEN TUINBOUW. In het laboratorium voor Tuinbouwplanten teelt van de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen worden onder leiding van prof. Spren- ger, met assistentie van ir. v. d. Muijzenberg, proeven genomen met de toepassing van elec- trische verwarming in den tuinbouw. De reeds behaalde resultaten wettigen het vermoeden, dat in de toekomst de electriciteit ook in den tuinbouw een belangrijke plaats zal gaan in nemen. De experimenten hebben uitgewezen, dat het niet raadzaam is, bij de teelt van krop sla en komkommers alleen electrische ver warming te gebruiken. Bij betere prijzen dan thans ver kregen worden lijkt het economisch mogelijk, bij de teelt van sla en komkommers electri sche verwarming als bij verwarming te ge bruiken gedurende zeer koude nachten of als de paardenmest niet voldoende warmte ont wikkelt. DE 12 VETTE EN DE 12 MAGERE KOEIEN. Fraude-geval te Purmerend. Zaterdag is het er bij een verkooping van koeien te Purmerend, zoo vertelt de Water- lander, vreemd toegegaan. Twee broers had den reeds geruimen tijd 12 koeien in bruik leen. Deze koeien stonden op 2 plaatsen op stal. Een aantal bevond zich nu in een schuur in de Purmer, terwijl de overigen onderge bracht waren in een houten gebouwtje aan het Oudelandsdijkje. Beide broers vonden hierin een sober bestaan en keken weinig vriendelijk, toen de eigenaar mededeelde, dat hij contanten noodig had en dus de dieren wilde verkoopen. De twee veehouders, die de toekomst donker inzagen, namen nu hun toe vlucht tot list. De twaalf vette koeien haal den zij van stal en in de plaats daarvan brach ten zij minderwaardige afgeleefde beesten in de schuren. Zij begrooten het voordeel, dat dit zou opleveren op p.m. f 1000, doch de vlie ger ging niet op,want direct na de verkoo ping vroeg de deurwaarder, waar de vette koeien waren gebleven. Ontkennen baatte niet, want bij het onderzoek, dat onmiddellijk ingesteld werd, kwam vast te staan, dat de 12 koeien van den fouragehandelaar in alle stilte naar elders vervoerd waren. Enkele per sonen hadden de uitzonderlijke „koeienver- huizing" gezien en hun verklaringen brach ten de juiste toedracht spoedig aan het licht. De justitie heeft thans de zaak in handen, MOEDERS TEGEN MILITAIREN DIENST. Hun zoons verboden in dienst te gaan. De beide moedérs te Rotterdam, die reeds eerder in actie zijn gekomen tegen de aan gifte voor den militairen dienst, waartoe één hunner zoons werd opgeroepen, hebben thans wederom nu een andere zoon werd opge roepen hiertegen protest aangeteekend. Zij hebben ook nu weer hun kinderen ver boden zich voor de militie aan te geven. De ouders hebben den burgemeester van Rotter dam en den minister-president dr. Colijn hun standpunt meegedeeld. Na een stoeipartij overleden. Te Poeldijk is overleden het 11-jarig zoontje van den heer G. Toussaint. De jongen had een week geleden bij een stoeipartijtje met enkele kame raadjes een hersenschudding opgeloo pen. Hoewel het ongeval zich aanvan kelijk niet ernstig liet aanzien, is de ze week een verslechtering in den toestand ingetreden. Varkensharen per dozijn. In zijn Nieuwjaarsrede deelde de voorzitter van de Kamer van Koophan del voor de Beneden Maas mede, dat bij de afdeeling Handelsvoorlichting een verzoek was binnengekomen van een aanvager, die in vollen ernst wil de weten,, hoe het mogelijk was, dat in een Duitsch vakblad voor varkens haar een noteering „per dozijn" werd vermeld, daar dit artikel toch steeds per gewicht werd verhandeld. Geluk kig kon men den aanvrager uit den droom helpen met de mededeeling, dat de aanduiding „dz." niet dozijn be- teekende, doch dat in dit geval het hier ging om een „Doppelzentner" of 100 Kg. Het witte spatbord Ook volgens Hoogen Raad overdag verplicht. Ten einde een principieele beslis sing uit te lokken over de vraag, of 'n wielrijder verplicht is, ook overdag met een wit achterspatbord te rijden, heeft de heer A. H. E., rijksklerk le kl. in overleg met en in 't bijzijn van den ambtenaar van het O. M. bij het Kan tongerecht te Groningen, mr. J. A. C. Groenewegen, zich door de politie laten verbaliseeren wegens overtre ding van de nieuwe bepalingen van het Motor- en Rijwiel-reglement, inge voerd bij Kon. Besluit van 28 Augs. j.1., waarbij het vervoeren van een wit achterspatbord verplicht werd. In het desbetreffende artikel wordt bepaald, dat een rijwiel, waarmee bij donker wordt gereden, van voren moet zijn voorzien van een lantaarn en van achteren van een roode lan taarn of reflector. Daarop heeft men nu doen volgen Bovendien moet een ij wiel voorzien zijn van een wit achterspatbord. Met vernietiging van een monde ling vrijsprekend vonnis van den kan tonrechter heeft de rechtbank te Gro ningen het ten laste gelegde bewezen verklaard en strafbaar. De heer E. ging hiervan in cassatie, doch de Hooge Raad heeft dit cassatieberoep verworpen. Margarinefabriek in Indië. Met de Oeverzwaluw is te Medan aangekomen de heer Van der Bergh van de Unilever. De heer Van der Bergh reist door naar de Westkust van Su- matra, waarna hij een bezoek aan Ja va zal brengen, seint Aneta. De heer Van der Bergh verklaarde, dat het hoofddoel van zijn komst is de stichting van een olieraffinaderij en margarinefabriek te Batavia. TWINTIG JAAR OPGESLOTEN. Vermeende krankzinnige in hok vastgehouden. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van een geval van vrijheidsberooving, dat zich in Natal had voorgedaan. Een gepensi- onneerd Koeriahoofd en een Kamponghoofd werden dientengevolge veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf. Het blijkt thans, vertelt de „Deli Crt." van 10 Januari, dat zich een ander geval voor ge daan heeft in de Kampong Loboe Ljelok, na bij Padangsidempoean. Een kampjongman werd aldaar reeds bijna 20 jaar gevangen ge houden in een van bamboe vervaardigd hok, waarvan de lengte en de breedte ongeveer twee meter bedroegen, terwijl de hoogte nog geen meter was. De opgeslotene zou een krankzinnige zijn werd er algemeen verteld. De man moest in verband met de afmetingen van zijn verblijf zoowel den dag als den nacht in zittende of liggende houding doorbrengen. Hij was daar met goedvinden van zijn familie gebracht, want men beschouwde het als gewoon, dat een krankzinnige z.g. „pasoengan" werd op gesloten en beschouwt als obat. De politie kwam het geval ter oore en zij toog eens op onderzoek uit. De gevangene werd door hen bevrijd en naar het ziekenhuis te Padangsidenpoean overgebracht, waar hij thans ook verpleegd wordt. Uit een verhoor, dat den man afgenomen is, is gebleken dat hij thans niet krankzinnig is, doch dat hij vroeger hoogstens af en toe eens gekke dingen heeft uitgehaald. Tengevolge van het langdurig verblijf in het hok kan de man thans niet meer staan, daar zijn beide beenen vermoedelijk verlamd zijn. Deze prijzen golden niet voor varkens, wel ke bestemd zijn om levend te worden uitge voerd. Hiervoor zal de prijs telkens bij afna me worden medegedeeld. INGEZONDEN STUKKEN. Vrijdag 7 Febr. het Holl. Filmwerk FIENTJE PETERS Anna Paulowna, 29 Jan. 1936. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het verslag van den voetbalwedstrijd HelderSucces, hetwelk in Uw courant van 28 Januari voorkomt, verzoek ik U om enige plaatsruimte, waarvoor bij voor baat mijn dank. Mijnheer de Correspondent drukt zich in dat verslag nogal „kernachtig" uit, en schijnt over het hoofd te zien, dat er weinig peada- gogische waarde ln-^uilt. Hij, die beter dan~\()jd ook, moest begrijpen hoe zo'n verslag inwerkt op de supporters, die tussen haakjes gezegd, toch al in veel gevallen een clubbril dragen, had, naar mijn mening beter gedaan, nu het toch al tussen twee clubs ging waartussen een, ik mag wel zeggen verbeten rivaliteit bestaat, zijn verslag wat kalmer te stellen, daar hij moge beden ken, indien Succes op den ingeslagen weg mag doorgaan (het ontlopen van de onder ste plaats, en dus in ieder geval het behoud van het 3e klasseschap) het volgend jaar weer tot een treffen tussen beide clubs moet komen. We moeten toch bedenken dat het er niet om gaat om clubs en supporters tegen elkaar op te zetten, daar het, zónder netelige ver slagen toch reeds al te veel voorkomt, dat men de betekenis van „Sport" uit het oog verliest Laten we maar eerlijk bekennen dat we bijna allemaal onze eigen spelers vóórspre ken, maar we moeten toch in ieder geval trachten de clubbril af te zetten, en als een Reporter zulks niet in de eerste plaats doet, dan schuilt daarin het gevaar, dat de sup porters zich in hun mening gesterkt voelen, om enkel het kwaad bij een ANDER te zoe ken Zeker, een Reporter is óók maar een Mens, maar hij moet nu éénmaal een beetje voor' zichtig met z'n pen omspringen, wil hij geen afbrekend werk gaan verrichten, en als zulks al eens door een Collega word gedaan, is het voor hém nog geen reden om tot het zelfde euvel te vervallen Over de wedstrijd zélf zullen we niet in her haling treden, daar het volgens mij, het beste is, deze zo spoedig mogelijk te vergeten! U moge bedenken dat dit geen critiek is zonder meer, maar dat het mijn bedoeling is, te trachten een zekere scherpe sfeer te hel pen wegnemen. Het is natuurlijk uw goed recht mij van repliek te dienen, doch indien dit gebeurt, wil ik U bij voorbaat zeggen dat ik meen goed te doen het bij dit stukje te laten. H. CRUM. Anna Paulowna. In aansluiting aan bovenstaand stukje wil ik de heer Crum even bedanken voor zijn goede opmerking, doch wil hier nog even aan toevoegen dat 't niet onze gewoonte is om de tegenpartij aan te vallen, doch in de sport berichten die uit Den Helder komen wordt onze club erg stiefmoederlijk behandeld en wanneer wij daar steeds niet op antwoorden, zou 't de indruk kunnen geven, dat de Suc- sessers werkelijk alléén alle schuld dragen. Corr. noodzakelijk. Heeft men ondanks alle voorzorgen toch winterhanden of voe- tengekregen, dan is het zaak er ter stond wat aan te doen, want de een maal aangetaste plekken blijven ge voelig voor de minste koude. Bij lich te builen zijn allerlei huismiddeltjes geschikt, zooals het inwrijven met sneeuw of ijswater, koude voetbaden gevolgd door vochtige omslagen, pen- seelen met collodium, meubelmakers- lijm, omwikkelen met hechtpleister, penseelen met jodiumtinctuur ge volgd door warme omslagen. CRISIS - BUREAU. PERSBERICHT. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de teeltpremie voor vlas van den oogst 1935, hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voorschriften, is ver kocht in het tijdvak van 25 November 1935 tot en met 11 Januari 1936 is vastgesteld op gemiddeld f 25 per ha. PERSBERICHT. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat ter aanpassing aan de prijzen welke gelden voor varkens, welke voor bin- nenlandsch gebruik bestemd zijn, de prijzen voor de na 26 Januari a.s. aan haar te leveren varkens verlaagd zijn met 3 cent per kg. ge slacht gewicht. Deze prijzen zijn dan tot we deropzegging als volgt Prijs per kg. geslacht gewicht in centen. KWAL. Beneden Van Van Van Van Van 50 Kg. 50 54 58 67 76 tot tot tot tot tot 53 kg. 57 66 kg. kg. 75 85 kg. kg IA naar 49 52 54 52 50 IIA kwali- 47 50 52 50 48 IC IIB IIIA teit 45 48 50 48 46 IIC ÜIB max. 43 46 48 46 44 IIIC 38 41 44 40 44 42 CC. cent 39 42 44 42 40 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d.1. het warm gewicht verminderd met 2%). Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg. wanneer de varkens als nood- spoedgevallen zijn aangeboden, met 5 cent per kg. wanneer het spek der varkens slachting zacht blijkt te zijn en wanneer na slachting strepen, vlekken of onderhuidsche bloeduitstortingen vertoont, waarvan de aan wezigheid reeds bij de afnam .e door den kring zaakvoerder is geconstateerd. Voor varkens, welke voor 'net risico van den leverancier zijn afgenomen, worden alleen dan bovenstaande prijzen uitbetaald, wan neer deze varkens zich na de slachting in goede conditie bevinden. Is zulks niet het ge val dan wordt de werkelijke waarde na slach ting vergoed. Zeugen, beeren, of binnenbee ren mogen niet geleverd worden. Blijkt het varken na slachting toch een binnenbeer te zijn, dan vindt de beta.ling plaats op basis van 60% der genoemde prijzen, tenzij bij de ontvangst reeds door den kringzaakvoerder er op gewezen is, dat liet varken vermoedelijk een binnenbeer is, in vrelk geval niet meer dan de werkelijke waarde na slachting wordt ver goed. VN 't f Hierna werden door verschillende aanwe zigen nog enkele vragen gesteld, welke in zeer rijke bewoordingen werden beantwoord, tot groote tevredenheid der vragenstellers. Ondermeer werd nog door de heer Lienesch uiteengezet dat de bedrijven welke in pacht prijs veel verschillen, in verband met de toe stand der bodem, de uitkomsten evengoed kunnen zijn door toevoeging van meer of minder kunstmest. Hierna dankt de voorzitter de heer Rezel- man de aanwezigen voor hun opkomst. Spr. is wel tevreden over deze avond, echter niet geheel en al voldaan en hoopt dat de heer Lienesch de volgende week er in zal slagen deze voldoening te geven. Dan wil de voorzitter nog even wijzen op het nut der Holl. Mij. van Landbouw en hoopt dat zij welke nog geen lid zijn, zich alsnog opgeven bij de Secretaris der afdeeling, waar na sluiting volgt. GEMEENTE ZIJPE. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Winterhanden en voeten. Tot de twijfelachtige genoegens van den winter behooren de onaangename plaatselijke bevriezingen, hetzij ze in lichten vorm als winterbuilen optreden aan handen en voeten, dan wel in ern stiger vorm in ons land gelukkig zeldzaam als bevriezing van ledema ten of heele llchaamsdeelen. Eén troost hebben we bij deze winterkwaal tjes altijd in negen van de tien geval len hebben we het geheel aan ons zelf te wijten Hier wordt bedoeld het gewone verschijnsel, dat wij al haast als normaal of althans als onver mijdelijk zijn gaan beschouwen de winterhanden en voeten. Deze toch zijn wel degelijk te vermijden. Want deze winterbuilen ontstaan slechts op plaatsen, die aan een druk of zonder bedekking aan de koude zijn blootge steld. Het bloed stroomt hier dan on voldoende, de huid neemt, op deze plaatsen een onnatuurlijke kleur aan en omdat de in deze omgeving gele gen uiteinden der zenuwen hierdoor ook getroffen worden, antwoorden zij met een hinderlijk jeuken en branden. Winterbuilen zijn niet gevaarlijk, doch doen door deze reactie buitenge- gewoon onaangenaam aan. Ook hier is, zooals altijd, voorko men beter dan genezen. Behalve een voldoende bedekking van alle vrije lichaamsdeelen behooren daartoe ook passende schoenen en handschoenen. Het feit dat winterbuilen veel meer aan handen en voeten, dus aan onbe schermde ledematen voorkomen dan aan beschermde, moet ons toch eigen lijk al te denken geven. En inder daad draagt nu juist deze bescherming tegen de koude de schuld. De hand schoenen zijn te nauw, vooral om de knokkels zijn ze meestal veel te slui tend en laten in het geheel geen ruim te voor eenige beweging. Daardoor ont breekt ook de isoleerende luchtlaag tusschen huid en leer. Hetzelfde geldt voor de schoenen. Meestal ligt de voet in de schoen ge perst vooral de bal en debiel hebben weinig speesruimte en worden i drukt. Daardoor is het te verklaren dat juist op deze plaatsen het meest winterbuilen ontstaan. Het eenige mid del ter voorkoming van deze lastige en leelijke winterplaag is dus ervoor te zorgen, dat men handschoenen en schoenen draagt, die de ledematen vol doende ruimte laten, zoodat het bloed in beweging kan blijven en de handen en de voeten kan verwarmen. Voor de voeten zijn bovendien warme kousen SCHAGERBRUG. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer S. Kuiper alhier een lezing gehouden door Ir. Lienesch te Schagen voor de leden en uitgen. der Holl. Mij, van Landbouw benevens de oud-leerlingen van de landbouwwintercursus te Sint Maartens brug. Het onderwerp hetgeen behandeld werd was getiteld„Hoe kunnen onze graslandbedrij- ven zich aanpassen aan de gewijzigde tijds omstandigheden. Te ruim 8 uur opende de voorzitter der Holl. Mij. van Landb., de heer H. Rezelman deze bijeenkomst, en heette in de eerste plaats hartelijk welkom de heer Lienesch, vervol gens de voorzitter der L. T. B. met de leden. Het deed spreker genoegen dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan de oproep, waar na het woord werd gegeven aan de spreker dezer avond, Ir. Lienesch. Deze sloot zich aan bij de woorden van de voorzitter en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. merkte op dat eenige nrs. terug een verslag in de Sch. Crt. was geplaatst van een dergelijke lezing welke in Alkmaar gehouden. Dit verslag was volgens spr. niet volledig en moest niet als leidraad worden genomen. Vervolgens zet spreker uiteen het nut van deze lezing, welke niet in één avond gehou den kan worden, gezien de uitgebreidheid. De provincie Noord-Holland, aldus spr. kan men indeelen in tweeën, n.1. 140.000 H.A. grasland en 40.000 H.A. bouwland. Het gras land wordt op vijf verschillende manieren ge bruikt, n.1. door de consumptie-melkers, de industrie- of fabrieksmelkers, de vetweider en de zelfkazende boer. De laatste tijd is het grasbedrijf niet meer rendeerend, gaat de heer Lienesch voort. Kunnen wij dit herstellen en hoe kunnen wij dit herstellen. Het in de put raken van het grasbedrijf is een verschijnsel van de laatste jaren, 15 jaar geleden was dit anders. Tegenwoordig vragen de grasbedrijven financiëele offers. Kracht voeren wordt momenteel minder toegepast en hierdoor wordt de toestand nog rampzali ger voor de boerenstand. Er is evenwel een mogelijkheid onbeproefd gelaten. Spreker hoopt dit in deze avonden aan te kunnen toonen. Toen voorheen de boeren zelf de zuivelproducten bereiddaö wis ten zij best wat zij te doen hadden. Hiervan men langzamerhand afgestapt en men is overgegaan aan het tweedeelig gebruik van het land. In het bezwaar van dichter veebeslag werd voorzien door het gebruik van krachtvoer en kunstmest. Hierna toonde de heer Lienesch met tabel len aan de prijzen in de jaren 1910 1914 tegen die van 1924 1929. Verder werd met enkele boekhoudcijfers, welke door de Holl. Mij van Landbouw waren verstrekt aange toond de bedrijfsuitkomsten op verschillende grondsoorten. In de Beemster en Schermer werd per H.A. f 1.60 aan meststoffen uitgegeven en veevoe der f 80.-, terwijl in Westfriesland voor mest stoffen f 8.- en in de duinstreek zelfs f 12.50 per H.A. uit gegeven werd. Pacht, loonen en veevoeder zijn de drie grootste uitgaven op het bedrijf. Aan het eerste is al zeer weinig door de boer zelf te veranderen, terwijl de loonbijslagregeling daarentegen de bedrijven zeer ten goede komt. Ir. Lienesch zette hierna uiteen op welke manier men tegenwoordig het bedrijf nog productief kan maken. In de allereerste plaats moet men zorgen voor goede en goedkoope productie en niet afstappen van het norma le veebeslag. Wanneer wij dit nu willen toepassen zullen wij beter op de hoogte moeten zijn met de verschillende mogelijkheden. Aan de hand van cijfers werd dan weer aan getoond de voedingswaarde van de ver schillende artikelen, t.w. gras, klaver, hooi, enz. alles van de beste kwaliteit. Hieruit bleek alweer dat men in de eerste plaats moet zorgen voor goede hooiwinning, dit was een zeer voorname factor. Na deze inleidende woorden van den heer Lienesch werd gepauzeerd. Spreker hoopte dat de volgende week, wan neer het vervolg op deze lezing werd gehou den een nog grooter aantal belangstellenden aanwezig zullen zijn. Na de pauze werd gelegenheid gegeven vra gen te stellen. Allereerst informeert de heer P. Vries naar devaluatie der munt in verband met de con currentie tegenover het buitenland. Hierin ziet de heer Lienesch weinig heil en is bang dat in de eerste plaats de Regee ring de verschillende steunmaatregelen welke nu zijn getroffen, zal laten vallen, zoodat aan de bedrijven zich weer geheel en al zelf moe ten zien te redden en waar b.v. in België de prijs van de boter niet is gestegen na de de valuatie ziet spreker er hier ook niet veel goeds in. Dan vraagt de heer C. de Wit nadere toe lichting der cijfers welke van tevoren zijn besproken. De heer Lienesch merkt op, dat hiervan zeer moeilijk een verklaring is te geven, daar deze cijfers niet genoeg gespecificeerd zijn. Spreker hoopt hierop echter de volgende maal terug te komen. Uit de cijfers blijkt n.1. dat wanneer meer krachtvoer wordt gegeven, meer winst gemaakt wordt terwijl voor de Prov. Zuid-Holland de toestand juist anders- Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. Aan het Jaarverslag over 1935 der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. ontleenen wij het volgende Het afgeloopen jaar was op financi eel gebied voor ons land niet gemakke lijk. Telkenmale werden door onver wachte evenementen in binnen- en buitenland de wisselmarkt en de geld en fondsenmarkt hevig geschokt. Nu eens was het de val van den buiten- landsche valuta, dan weer een drei gende ministerieele crisis hier of ginds, die tot vlucht van buiten- landsch- zoowel als van binnenlandsch kapitaal leidde. De onvermijdelijke schadelijke gevolgen waren voor han del en bedrijf een hooge, soms zeer hooge rente en voor den belegger een hevige daling ook in de meest solide obligatiën, die uit vrees voor devalu atie van den gulden veelal tegen aan- deelen of waarden in andere valuta werden geruild. De openbare licha men hadden geen gelegenheid meer hun vlottende schuld te consolideeren, of door conversie van leeningen hun ne lasten te verlichten. De levendigheid op effecten- en wis selmarkt is in het algemeen voor de winstrekening onzer bank niet onvoor- deelig geweest, al miste deze de ba ten uit emissie-bedrijf, dat natuurlijk onder de bovengenoemde omstandig heden beperkt bleef. Het hoogere dis conto gaf een beter rendement van on ze wisselportefeuille. Al mogen de resultaten van onze instelling over het afgeloopen jaar op zich zelf beschouwd tot tevredenheid stemmen, in wezen is de bierboven ge schetste, telkens weer optredende fi- nancieele onrust voor de ontwikkeling van het bankwezen niet gunstig de teruggang van de. balanscijfers, een verschijnsel gedurende de crisisjaren te constateeren, is nog niet tot staan gekomen. In de huidige omstandighe den vinden wij daarom aanleiding U in overweging te geven, wederom be langrijke bedragen aan onze reserves toe te voegen. Indien onze voorstellen, die de in stemming van Commissarissen hebben, ook Uwe goedkeuring wegdragen, zal na de gewone storting in het Pensioen fonds en een afschrijving op gebou wen van ruim f 550.000.-, een bedrag van f 1.000.000.- aan de gewone reserve en f 1.300.000.- aan de bijzondere reser ve voor mogelijke risico's worden toe gevoegd, waarna een dividend van W2 pCt. kan worden uitgekeerd. Balans Debetzijde Kas, Kassiers en Call- gelden f 13.587.956.49 Wissels f 63.740.738,66 Banken en Bankiers f 26.244.827,55 Prolongatie en voor schotten tegen effecten f 25.878.537.77 Effecten f 5,298.967,67 Syndicaten f 246.976,25 Deelnemingen in finan- cieele Instellingen f 662.092,03 Debi teuren in reken.-courant f 95.34*2.064,53; Vorderingen wegens gestelde borg tochten f 15.783.385,18 Gebouwen f 4.800.000 Saldo in verband met ter mijnzaken f 143.996.60 Te leveren fondsen f 1.224.486.19. Creditzijde Kapitaal f 45.000.000; Reserve f 14.500.000.-; Geadviseerde Wissels f 1.422.074,58 Gecccepteerde Wissels f 10.987.123,54 Door derden geaccepteerd f f2.165.101,11 Deposi to's f 3*2.762..465,39 Crediteuren in re kening-courant f 127.167.749,72 Te ont vangen fondsen f 1.081.020,34 Gestel de borgtochten f 15.783.385,18 Divi dend 1935 f2.025.000.- Saldo op nieu we rekening f 60.109.06. Winst en Verliesrekening Het winstcijfer van rente en wissels bedraagt f 7.598.464,05 Provisie f 3.801.450,06 en dat der effecten en Syndicaten f 277.522,4*2. De Debetzijde der winst- en verlies rekening vertoont de navolgende cij fers Bedrijfs-onkosten f 6.015.242.66 Pensioenfonds f 485.193 Afschrijving gebouwen f 533.071,61 Reserve f 1.000.000.- Bijzondere reserve tegen mogelijke risico's f 1.300.000. Dividend 41/2 pCt. f 2.025.000,-; Dividend-belas ting f203.512,50 Tantièmes f 64.500.-; Saldo op nieuwe rekening f 60.109.06. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend. Weekbericht van 28 Jan. 1936. Aan gevoerd 80.000 Kipeieren. Eendeieren 90.000. Prijs 50-52 Kg. 250 260 53-55 Kg. 260 a 280 56-57 Kg. 270 a 290 58-59 Kg. 270 a 300 60-62 Kg. 280 a 300 63-64 Kg. 300 a 320 65-66 Kg. 330 a 340; 70-80 Kg. 350 a 520. Eendeieren 250 a 280. Alles per 100 stuks. Afdeeling Pluimvee. Oude Kippen f 0.60 a 1.20; Jonge Hanen f 0 60 af 0.90 om is, waardoor deze cijfers dus teniet gedaan Kilo prijs Oude Kippen 0.35 a 0.45 worden. Idem Jonge Hanen f 0.55 a f 0.60.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 2