„Paste Restante" TWEEDE BLAD. VRIJDAG 31 JANUARI 1936 No. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOBN EN OMSTREKEN CINEMA DE HAAN VERWACHT WIERINGER COURANT HET ROODE KRUIS We ontleenen aan de Haagsche Post Bommen op het Zweedsche Roode Kruis. Bommen op het Egyptische Roode Kruis en vervolgens op een Abessijnsche ambulance. Een golf van afschuw en verontwaardiging over de wereld. Op het slagveld werd het Roode Kruis ge boren. Het is goed, op dit oogenblik Henri Dunant's beroemd geworden boek„Herinnering aan Solferino" met de verschrikkingen van het slagveld in de herinnering terug te roepen. Het was op den 24sten Juni 1859. In de bran dende zon stonden 200.000 mannen tegenover elkaar, hun front had een lengte van vijf mijlen. Zij vochten vijftien uur aan één stuk toen wierpen de Fransche troepen de Oosten rijkers terug. Den ganschen dag had Dunant voor de gewonden gedaan, wat hij kon en in dien nacht van Solferino rijpte zijn plan Er moet een georganiseerde hulpdienst komen, die neutraal en onschendbaar isIn een geschrift „De internationale barmhartigheid op het slagveld" zette Dunant uiteen, hoe hij zich de organisatie van dien hulpdienst dacht. In dit verband mogen wij niet nala ten den naam van een Hollander te noemen, die Dunant onschatbare diensten heeft be wezen. Dr. Basting, officier van gezondheid bij de Grenadiers en Jagers in Den Haag, werd een hartelijk vriend van Dunant en een van zijn ijverigste medewerkers. Mevrouw Basting vertaalde de „Herinnering aan Solfe rino" in het Nederlandsch, terwijl Dr. Bas ting, na zijn terugkeer uit Genève een ge schrift publiceerde „Roepstem aan mijn vaderland." Die roepstem vond toen nog geen gehoor. Toen Nederland bleef talmen, ver klaarde Willem in op 19 Juü 1867 het Neder- landsche Roode Kruis opgericht Velen leven in de veronderstelling, dat Flo rence Nightingale de stichtster van het Roode Kruis is geweest. Zij was de heldin van de Krim en de eerste vrouw van rang en stand, die zieke en gewonde soldaten verpleegde. Henri Dunant heeft haar een lichtend voor beeld genoemd en meermalen heeft hij ge zegd, dat hij met de stichting van het Roode Kruis bedoelde een verder voortgaan op den weg, dien Florence Nightingale had aange geven. Aan Dunant's „Herinnering aan Sol- ferno" blijft het intusschen in hoofdzaak te danken, dat in Augustus 1864 de Conventie van Genève kon worden geteekend. Florence Nightingale had gedurende den vreeselijken Krim-oorlog van 1854 eenzelfde lot ondergaan. Over de ellende der Engelsche gewonden kwamen verschrikkelijke berichten binnen. De Generale Staf zeier is geen vuiltje aan de lucht, maar William Howard Russell gaf in de „Times" een aangrijpend beeld van de wijze waarop de gewonde solda ten in het hospitaal van Scutari, waar men aan aUes gebrek had, temidden van een on beschrijfelijken stank lagen te sterven. Flo rence Nightingale las het en zond een brief aan den minister van oorlog, maar haar brief kruiste er een van den minister, waarin hij haar vroeg te willen optreden als „Lady in chief" van den verplegingsdienst in het hos pitaal van Scutari. Zes dagen later ging Flo rence Nightingale, gefortuneerd, in het le ven der Engelsche society gevierd en bewon derd, met 38 geoefende verpleegsters op weg naar de Krim. Op 4 November 1854 kwam zij in Scutari aan. Het hospitaal lag hoog op heuvel, temidden van een heerlijke natuur, onder een altijd blauwen hemel. En daar vond Florence Nightingale een toestand, die erger was, dan het ergste wat zij had ge vreesd. Van die eerste weken in Scutari heeft mevr. LugtenReys in haar levensbeschrij ving van Florence Nightingale een aangrij pend beeld geschetst. Zij had veel organisato risch werk, maar "bij eiken nieuwen toevloed van gewonden was zij toch ook als verpleeg ster op haar post. Als zij 's avonds aan haar rapporten en rekeningen schreef, had zij zelfs nog den tijd voor menigen stervende een af scheidsbrief en menige weduwe een troost brief te schrijven. Vooral de brieven aan de weduwen waren vol practische en duidelijke wenken hoe ze nu aan haar pensioen moes ten komen, wat het beste zou zijn met de kinderen. En dan, als zij diep in den nacht opstond van haar schrijftafel, dan kwam zij tot dat deel van haar taak, waardoor zij het meest en het duidelijkst in de geschiedenis is DE HEER MET DE JEUGDIGE STEM. Het was tien uur 's-avonds, toen de telefoon rinkelde. Marie de Wilde lag al in bed. Ze had hard gewerkt dien dag. Het was niet gemakkelijk, met drie heeren op kamers het huis heele- maal schoon te houden. Ze nam de telefoon van den haak en ze bedacht als het weer de dame is, die naar meneer Muller vraagt, zal ik het haar eens goed zeggen, dat tien uur 's-avonds geen tijd is, om een heer op te bellen. Het was echter geen damesstem. Het was een mannestem, 'n jeugdige stem, die verklaarde, verkeerd aangesloten te zijn. - Neem me niet kwalijk, zei de vriendelijke stem. Ik moet een ver keerd nummer hebben gedraaid. - Kwalijk nemen zei Marie de Wilde. U hebt me uit mijn besten slaap gewekt, mijnheer. De slaap vóór middernacht is de gezondste. U kon be ter zelf ook gaan slapen De heer begon te lachen. - U bent verukkelijk. hoorde Ma rie hem zeggen en nog eens Verruk- blijven leven. Dan nam ze een kleine olielamp en ging langs de bedden in de flauw verlichtej ziekenzalen over de donkere gangen. Waar zij zag, dat de dood nader kwam, daar bleef zij troosten, tot de strijd was uitgestreden. Waar er een was, wiens pijn of verlangen naar huis hem te veel waren geworden, daar bleef ze om den moedelooze of vertwijfelde op te beuren. De zieke soldaten, in de ellen de hunner lange nachten, lagen op de ver schijning van „de dame met de lamp" te wachten, er naar te hunkeren, als naar de verschijning van een engel. „De dame met de lamp", „the lady with the lamp" werd ze genoemd en zoo leeft zij voort in de geschie denis, en zoo staat zij afgebeeld op haar standbeelden en zóó gaf het goudborduursel haar beeltenis weer op het wapperende vaan del der ziekenverpleegsters Vrydag 7 Febr. het Holl. Filmwerk FIENTJE PETERS BINNENLANDSCH NIEUWS. f 13.000 ttieschen het plafond. Muizen knabbelen 8 mille op. Iemand, wonende Esscheweg, te Vught, had, zoo meldt de „Bossche Crt.", zijn spaarduitjes, circa 13.000 gulden, in een kistje geborgen, met het oog op de vele diefstallen verstopt in het plafond zijner woning. Geen mensch zou het daar hebben ge zocht. Toen hij dezer dagen zijn dui ten, alles in papieren geld, eens wilde natellen, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat de muizen zich zooda nig voor zijn spaarpenningen hadden ge-interesseerd, dat ze nagenoeg alles hadden opgepeuzeld en niets dan een handjevol snippers hadden overge laten. Een onderzoek bij de Nederlandsche Bank maakte het mogelijk uit deze snippers nog ongeveer f 5000 aan waar devol papier bijeen te zamelen. De eigenaar, die als zuinig en zeer vasthoudend bekend staat, heeft door dezen muizen-maaltijd toch altijd nog een strop van een dikke f 8000. AANBESTEDINGEN. De Rijkswaterstaat heeft Woensdag te 's-Hertogenbosch aanbesteed bestek no. 49 (Werkverruiming) omvattende het maken van een aardebaan met daarin gelegen duikers en bijkomende werken, ten behoeve van een verleg ging van den rijksweg no. 64 's-Herto genbosch—Vught—Eindhoven tusschen k.m. 10.769.80 en 12.691 van den be- staanden weg, in de gemeente Boxtel. Laagste van de 44 inschrijvingen was die van O. J. Bosker te Wieringen met f 64.840. LEGVOER. Kippen kunnen slechts zooveel eie ren geven als er in het voer, dat zij tot zich nemen, stoffen voor de vor ming daarvan aanwezig zijn. Met 50 Kg. graanvoer, voor drie kwart uit mais en voor één kwart uit haver be staande, neemt de kip de bestanddee- len voor 131 eiwitten en 263 dooiers tot zich. Daarentegen levert 50 Kg. weekvoer de bestanddeelen voor 352 eiwitten en 218 eierdooiers. Beide voe dersoorten vullen elkaar goed aan en het moet dus mogelijk zijn, de beide soorten in een zoodanige verhouding te voederen, dat de dieren juist alle stoffen van het ei opnemen in de ver- kelijk bent u Toen legde zij den hoorn op het toe stel. Dit late telefoongesprek had een zon derlinge uitwerking op haar. Zij kon niet meer inslapen en eindelijk nam ze een spiegel en onderwierp haar ge zicht aan een gestreng en nauwkeurig onderzoek» - Veertig dacht ze critisch. Moest een heer met een vriendelijke stem, die haar om tien uur 's-avonds opbelde, haar nu op dergelijke gedachten bren gen Den volgenden morgen tien uur ging wederom de telefoon. - Hier is de zondaar, die u gister avond uit uw eersten slaap heeft ge wekt, hoorde ze zeggen. Ik wilde u op klaarlichten dag nog eens vragen het me niet kwalijk te nemen. Wat vriendelijk van u, kon Marie zich niet weerhouden te zeggen. Het is verbazend aardig van u - Nietwaar lachte de ander en hij stelde zich daarna voor. Gerard de Haan. - Aangenaam, zei Marie. Ik heet Marie de Wilde. Ze zei het vroolijk opgewekt. Ze voelde zich bij dit avontuur aan de houding, waarin ze daarin voorkomen Met dit doel hoeft men alle graan soorten, die als kippenvoer in aanmer king komen onderzocht en hun eier dooier en eiwitwaarde vastgesteld. Voor den dooier krijgt men dan de volgende reeks (in afdalende volgorde) mais, tarwe, rijst, gerst, gierst, haver, boekweit. Voor het eiwit wordt de volgorde tarwe, haver gerst, mais, gierst, boekweit, rijst. Daar in alle granen meer dooiervormende dan ei- witvormende stoffen aanwezig zijn zou men om het evenwicht eeniger mate te herstellen, de graansoorten met de laagste eierdooierwaarde moe ten vermengen met die van de hoo; ste eiwitwaarde. Dat zijn dus aan den eenen kant boekweit en haver en aan den anderen kant tarwe en haver. Men zou hieruit meenen te mogen op maken, dat haver dus in alle geval 'n goed legvoer moet zijn. En toch gaat dit niet heelemaal op, want in de prac tijk blijkt haver den kippen niet die legcapiciteit te verleenen, die men er van zou verwachten. Beter is het evenwicht dooier-eiwit te verkrijgen door de voedzaamste granen, zooals mais, tarwe en rijst met dierlijke stof fen aan te vullen (vleesch- en visch meel en beenderschroot.) Wat eiwitge halte betreft winnen deze het van alle granen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Negus begroet onze ambulance. „Gebaar van humanitaire soli dariteit." Reuter meldt uit Dessié in aanslui ting met het bericht dat de Nederland sche Roode-Kruis-ambulance aldaar is aangekomen De Negus heeft den leider der ambu lance dr. Winckel ontvangen en uiting gegeven aan zijn dankbaarheid je gens Nederland voor het zenden van zulk een belangrijke missie naar Abes sinië, hetgeen de Keizer een gebaar van humanitaire solidariteit noemde. Automobilist door wolven belegerd Bij Majvatn in Nordland raakte des avonds een auto in de sneeuw vast. Toen de bestuurder er uit stapte om den weg vrij te maken hoorde hij het gehuil van wolven en in het licht van de auto zag hij een heelen troep van deze uitgehongerde dieren. Hij stapte overhaast weer in en bleef den gehee- len nacht in zijn wagen zitten tot het dag was. De wolven voerden een af schuwelijk concert uit om zijn auto zij kwamen verscheidene malen aan het portier snuffelen en keken door de ruiten naar binnen. Toen het licht werd slopen zij weg en kon de automo bilist zich een weg banen en na die onaangename nachtwake wegrijden. cA&xx£ witte tanden, Doos 20 ct Tube 40 en 60 ct. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. B. K. C.--NIEUWS. B.K.C. I en B.K.C. 3 voor a.s. Zondag vrij. Uit spelen om 2 uur J. V. C. 2-- B.K.C. 2. Uit spelen half twee Callantsoog I— B.K.C. 4. Aanrijding. Het 3-jarig zoontje van den Heer Harten is door een luxe auto (reiziger) aangereden. Het kind stak plotseling de Molenvaartsweg over en telefoon als een jong meisje. Dien naam heb ik al meer ge hoord, zei de heer met de jeugdige stem. Bent u soms de zwemkampioene, over wie de nieuwsbladen al zooveel geschreven hebben Marie de Wilde, de kamerverhuur ster, veertig jaar, trok een stoel bij en ging zitten. Ze streed op dat oogen blik een zwaren strijd. -- Wordt zwemkampioen zei 'n stem in haai*. -- Doe niet zoo dwaas maanden ha&r haar veertig jaren. Ze bezweek. Natuurlijk, zei ze vroolijk, of dacht u misschien, dat ik kamers ver huur en veertig ben Bent u werkelijk Marie de Wilde, de zwemster klonk de stem aan den anderen kant. De eigenaar scheen in de wolken. Natuurlijk, zei ze, ik ga altijd zoo vroeg slapen, om in vorm te blij ven. Doet u ook aan sport - Ja, eh ik boks Dat is ook uitstekend, maar kom, ik moet gymnastiek-oefeningen gaan maken Ze dacht aan de badkuip, die op een I hoewel de bestuurder krachtig remde |kon deze niet verhinderen dat het kind een geweldige duw van de bum per kreeg. Het kind werd bewusteloos opgenomen door den bestuurder van de wagen en direct werd Dr. Olree ontboden. Toen we later bij de ouders informeerden lag de kleine met het hoofdje in het ijs. Naar we konden te weten komen, heeft de bestuurder van de auto geen schuld. De vacantiereis van iam. Olree. Op de film werd Donderdagavond in de Zaal Veerburg een reis van fam. Olree vertoond. Een groot aantal bezoekers hebben deze interessante reis door Hongarije van den zeer beminden arts en fam. gadegeslagen. Bioscoop Kossen. Zondag a.s. we gens uitvoering geen Bioscoop. Loop der bevolking. Ingekomen M. A. Kinsbergen-Kos en kind van Zandvoort J. Wijma van Den Hel der J. M. Fontijn van Harlingen Mej. M. P. Hoogeveen van Udenhout; Mej. C. C. Hertogh van Zijpé. Vertrokken A. Groet naar Den Hel der Mej. M. C. Glerum naar Barsin- gerhorn Mej. A. Kaptein naar Alk maar Mej. T. Kater naar Warmen- huizen j C. W. Vermeulen naar Alk maar Ch. Hense en gezin naar Krui- ningen A. J. van Klaveren naar Sas- senheim k Mej. H. P. Plagmeijer naar Den Helder Mej. J. Heiligenberg naar Den Helder. BURGERLIJKE STAND. Geboren Johanna Agatha Maria, dochter van J. J. Beei'se en E. Leering; Maatje, dochter van J. Hijman en H. Kramer Trijntje, dochter van J. P. Schermerhorn en E. Schermer Har- manes, zoon van H. Loer en A. Groen beek Maria Everdina Louise, doch ter van M. J. Kolster en C. C. M. van Emmerik Simon Nicolaas, zoon van W. Kaan en A. D. Veerdig Christina Gijsbertha, dochter van C. Duineveld en A. H. A. Prins Cornelia Maria, en Nicolaas Maria, dochter en zoon van H. C. Springveld en M. A. Zoon. Ondertrouwd L. C. Bakker en M. Aris J. B. Lievens en I. M. van Re genwortel. Overleden J. R. Waiboer—Kistema- ker, oud 32 jaar C. Raven-Vilten, oud 73 jaar C. Tijsen, oud 68 jaar. Politie. Verloren rijwielplaatje, wollen handschoen, dommekracht, paar wollen handschoenen. Gevonden Kinderportemonnaie. Biljarten. Groep 2 van de biljartver- eeniging „Anna Paulowna" speelde bij den heer Slikker tegen groep 5. Van groep 2 won de heer C. Cornelis sen (55) alle de vier partijen, de heer P. Alkeniade (35) 3 en de heeren W. Cornelissen (40) en H. J. Naastepad (40) ieder 2 partijen. Van groep 5 won nen de heeren K. de Groot (40) en C. Philipsen (50) ieder 2 partijen en de heer P. Wilms (50) 1 partij. Groep 2 won dus met 11 tegen 5 van groep 5. PREDIKBEURTEN A. PAULOWNA. ZONDAG 2 FEBRUARI. NED. HERV. KERK. Anna Paul. v.m. 10 uur Ds. Vorstman. EVANGELISATIE Breezand v.m. 10 uur de hr. Boon. Breezand nam. 3.30 uur de hr. Boon. GEMEENTE WIERINGEN. WIELERCLUB „WIERINGEN." Zondag a.s. wordt de 4e competitie- rit verreden, en wel in de vorm van Hanicap-race. Hierin krijgen de zwak- groote beurt wachtte -- Tot ziens zei de jeugdige stem. Het werd werkelijk „tot ziens". Ma rie hield het maken van een afspraak zoo lang mogelijk tegen, daar ze wel begreep, dat er dan meteen een einde aan de aardige telefoongesprekken zou komen. Hij dacht haar jong, spor tief en wat was ze Een vrouw van veertig, die heel degelijk kamers ver huurde. Marie voelde zich, alsof ze naar een begrafenis ging, maar ja, het kon nu eenmaal zoo niet doorgaan, ze kon niet altijd de zwemkampioene blijven. Ze hadden afgesproken dat ze witte handschoenen zouden dragen. Toen Ma rie het restaurant binnentrad, was er nog niemand, die deze kenteekenen droeg. Ze was wat vroeg. Na eenige minuten kwam er een heer met witte handschoenen aan binnen. Hij keek even rond, liet zijn oogen een seconde op haar rusten en ging toen aan een tafeltje dicht bij de deur zon der verder eenige aandacht aan haar te schenken. Dat had Marie ook geen oogenblik verwacht, want de heer, die was binnengekomen, was niet jeugdig meer, hij was de slanke lijn zelfs al kere renners eenige voorsprong op hun sterkere tegenstanders. Dit be looft een spannende race te worden. A-klasse 50 Km. B-klasse 35 Km. C-klasse bij genoegzame deelname een peleton-race over 20 Km. Vertrek S. Kaan, Hotel Centraal, 1.30 uur. Start 2 uur De Haukes. Kujper—Klink. We kregen het be richt uit Sportpaleis Antwerpen (Bel gië), dat Kuiper—Klink voor 1936 een vast koppel hebben gevormd. Kuiper en Klink rijden op 2 Febr. a.s. in ge noemd Sportpaleis hun eerste koppel race. Veel succes jongens. Onderl. Glasverzekering Mij. Wieringen Woensdagavond hield bovengenoem de verzekering haar jaarlijksche alge- meene vergadering; in de zaal van den 'heer S. Veerdig. Zooals telkenjare het geval is, was ook nu de belangstelling weer zeer ge ring, een teeken mogen we aanne men, dat op de gang van zaken weinig valt aan te merken. Nadat de heer C. C. Bakker de ver gadering had geopend met een kort woord van welkom, was het woord aan de Directeur, de heer G. Timmer man voor het lezen der notulen der vorige jaarvergadering en het geven van verslag over het afgeloopen jaar. Beide worden onder dankzegging goedgekeurd. De rekening. Opgemerkt dient allereerst te wor den dat over 1935 geen premie door de leden is betaald gezien de uitmun tende kas-positie op 1 Jan. 1935. Niettemin werd over 1935 nog, ont vangen aan diversen f 71.59. Het Kas saldo over het vorig jaar was f 6124.84 zoodatr over 1935 totaal was ontvan gen f 696.43. De uitgaven waren f 248.11. Op 31 Dec. 1935 was dus in kas f 460.14. Boeken en bescheiden waren nage zien door de heeren P. de Graaf en S. Veerdig, welke laatste verklaarde namens beiden dat alles in keurige orde was bevonden. De voorz. dankt den Directeur voor zijn goed beheer alsmede de commis sie voor het werk. Benoeming commissie. Aan de beurt van aftreden als com missaris is de heer T. Takes, die bij acclamatie wordt herbenoemd en deze benoeming wederom aanneemt. De tarieven. Volgens de statuten zegt de voorzit ter behoeft dit jaar gezien de kasposi- tie wederom geen premie geheven te worden. De heer Takes zegt echter er veel voor te gevoelen om 50 pCt. te heffen, wat niet zoo drukt als dat men plot seling weer voor de volle 100 procent wordt aangeslagen. Algemeen is men het met den heer Takes eens, zoodat over 1936 50 pCt. der premie zal wor den geheven. Voor de kascommissie worden we derom aangewezen de heeren de Graaf en Veerdig. Voor de rondvraag was niets bijzon ders, waarna sluiting volgde. Inschrijving dienstplicht. Het aantal jongelieden dat voor de lichting 1937 in deze gemeente voor den dienstplicht is ingeschreven bedraagt 49. 17 der in geschrevenen hebben aanspraak op vrijstelling wegens broederdienst doen gelden. Politie. Gevonden een paar bruine wanten. Verl. een gedeelte van een electri- sche rijwiellantaarn, een belasting- plaatje in etui en een toeclips van een racefiets. Inl. bij den Gem.-Bode. bedenkelijk kwijt. Hij bestelde een kop koffie en toen hij dat deed, schoot Marie plotseling in een lach. Verbaasd keek hij haar aan. - Mijnheer De Haan waagde Ma rie te zeggen. - Ja, is u soms Marie De Wilde Op haar bevestigend knikje kwam hij bij haar zitten. - Ik had me u heel anders voorge steld, zei ze. - Ik me u eigenlijk ook, bekende hij. Toen ze, na een uur gezellig met el kaar te hebben gepraat, afscheid van elkaar namen, waren ze allebei blij, dat zij niet de record-zwemster en dat hij geen jongeman was, want ze von den, dat ze goed bij elkaar pasten. De heer De Haan was sinds vier jaar we duwnaar en zocht een goede moeder voor zijn twee kinderen. Het duurde niet lang, of ze behoefden elkaar niet meer op te bellen, want ze hadden weldra hetzelfde telefoon nummer.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3