27e JAARGANG DINSDAG i# FEBRUARI 1936 No. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O. LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f o:i C.3J mogelijk zou zijn. ELECTRISCHE GEMALEN OF WIND-Naar aanleiding hiervan werd MOLENS IN DEN N.-O.POLDER Het zoutgehalte van het IJssel meer in R>37 en de mogelijk heid om daaruit drinkwater te winnen. Verschenen is het Voorloopig Ver slag der Eerste Kamer betreffende de begrooting van het Zuiderzeeionds voor 19b6. Eenige leden vestigden nogmaals de aandacht op de hooge kosten, verbon den aan het verkrijgen van bouwland en dergelijke door droogmaking van de voormalige Zuiderzee. Andere leden brachten in herinnering, dat zelfs oor logen zijn gevoerd om gebiedsuitbrei ding te verkrijgen. Eenige leden vroegen hoe de Regee ring zich voorstelt, de verdere droog legging te financieren. bommige leden maakten op financi- eele gronden bezwaar tegen den aan leg van den N.-O. polder waaraau h.i. niet mag worden gedacht, voor aleer een sluitende begrooting zal zijn ver kregen. Verscheidene leden hadden daarentegen met onverdeelde instem ming kennis genomen van de voorne mens der regeering ten deze. Eenige leden bepleiten, dat bij den aanleg van den even genoemden pol der gebruik zal worden gemaakt van windmolens instede van electrische ge malen, zij meenden te weten, dat de kosten aanmerkelijk lager zijn, inzon derheid indien z.g. stroomiijnwieken zouden worden gebezigd. Tenslotte spraken deze leden den wensch uit, dat de noodige aandacht zou worden gewijd aan de keuze van de namen aan de te stichten dorpen te geven. Tevens bepleitten zij naar aan leiding hiervan nogmaals de vervan ging van den h.i. niets zeggenden naam IJsselmeer, door dien van Flevo meer. Eenige leden hadden niet zonder on gerustheid kennis genomen van de plannen in den Wieringermeerpolder een staatslandbouwbedrijf te beginnen op een gebied van ongeveer 2000 ha. An dere leden verklaarden betere verwach tingen ten deze te hebben. Verscheidene leden zouden gaarne de vraag gesteld of de directies van de ge meentelijk e drinkwaterleiding van Am sterdam en van het Prov. Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland zooveel vertrouwen in deze berekening stellen, dat zij begonnen zijn met den bouw van een of meer prises d'eaux. Immers, wil men in 1937 reeds leidingwater uit het IJsselmeer kunnen winnen, dan zal men toch zeker tot den bouw van die prises d'eaux moeten overgaan. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Ontnuchterd slot van 9n schaking. Dat in dezen nuchteren tijd van cri sis en melaise de romantiek der liefde nog niet de wereld uit is, blijkt uit het verhaal van de schaking, die zich dezer dagen te Rotterdam heeft afgespeeld, doch waaraan de politie op wreede wij ze een ontnuchterd slot heeft gegeven. Het gebeurde dan, dat een 23-jarige matroos, werkzaam op een scheepje, dat de Nederlandsche binnenwateren bevaart, verliefd werd op de 16-jarige dochter van den schipper. De liefde werd beantwoord en de van ouds be kende idylle zou zich ontwikkelen, als er niet een ander tusschen was geko men. De jongeman had het meisje de be lofte gedaan haar vader officieel toe stemming te zullen vragen voor den wederzijdschen omgang, zoodra zij 17 jaar zou zijn gtworden. Edoch voor dit lang verbeide oogenblik was aangebroken, ontstond een kleine on- eenigheid tusschen den schipper en zijn knecht, met het gevolg, dat de laatste zijn ontslag kreeg. En meer be zorgd om de dreigende verbreking van de verhouding tot het meisje dan om de werkeloosheid, zon het tweetal op een oplossing van het netelige geval. Tenslotte werd dan besloten er kort en goed vandoor te gaan. Zoo verdwenen de jongelui in den nacht van Zaterdag op Zondag, toen het schip in de Maas haven lag, ongemerkt van boord. 's-Zondagochtends kwam de schip per tot de ontdekking, dat zijn doch ter en de knecht niet meer aan boord waren. Hij ging naar de rivier-politie vernemen of het in de bedoeling ligt, ®n,v"te!d® er aan,de hand ™aS,' het indertijd met de Joodsche Stich- Het bleek dat de jongelui getracht had Dinsdagmorgen evenwel trof de inspec teur in een café een kastelein, die zich herinnerde, dat de jongelui een dag te voren bij hem waren geweest. Hij had hen naar een reederij gestuurd, die 'n schippersknecht noodig had. Bij een bezoek aan het reederij kan toor vernam de inspecteur, dat de jongeman inderdaad aangemonsterd was voor een schip met erts, dat te Gent lag en bestemd was voor Vilvoor de. De waterweg tusschen deze beide plaatsen loopt over Sas van Gent. Ter- neuzen, de Westerscheide, de Schelde en het kanaal Antwerpen-Brussel.. Het schip zou dus op zijn reis Nederlansch grondgebied passeeren. Teneinde rompslomp met de uitlevering te voor komen, stelde de inspecteur er prijs op het tweetal op Nederlandschen bo dem aan te houden. Het spoorboekje wees uit, dat Ter- neuzen eerst tegen 5 uur per trein te bereiken zou zijn. De inspecteur nam daarop een taxi en vertrok om half één uit Antwerpen. Hij trof het slecht, want de chauffeur kende den weg niet. Hij raakte verdwaald, kwam op mod derwegen terecht en bereikte met groo te vertraging de Nederlandsche grens. Bij informatie bleek, dat het schip toen a.1 anderhalf uur geleden gepasseerd zou zijn. De tocht werd toen voortge zet in Noordelijke richting. Tusschen Sluiskil en Terneuzen gaf de auto het op. Er was geen benzine meer. Twintig minuten duurde het voor de chauifeur wat benzine had gehaald. Tenslotte bereikte men te 3.50 het marktplein van Terneuzen. Daar was 't schip niet in de haven te vinden het was nog niet aangekomen. Na eenig wachten arriveerde het schip, opge wacht door den politieman op de kade. Zoodra het schip in de sluis lag heeft inspecteur Harp den schippers knecht en het meisje gearresteerd. Via Goes en Roosendaal is hij per trein naar Rotterdam vertrokken. Aan het Delftsche Poortstation ston den twee rechercheurs gereed om de arrestanten over te nemen. Het meisje is naar de kinder-politie gebracht, die haar aan de ouders zullen overleve ren. Deze zijn ondertusschen weer naar Duitschland vertrokken. De jongeman is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. gunning verboden. Zij, die in 1936 vlas zouden willen verbou wen en nog geen aanvraag-formulier invul den, worden verzocht onmiddellijk aan de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord- Holland, Afdeeling Akkerbouw te Alkmaar, hiervan kennis te geven. BUITENLANDSCH NIEUWS. tlng gesloten contract, hetwelk voor drie jaren is aangegaan, na afloop van dien termijn te hernieuwen. Gevraagd werd of de minister er wel van overtuigd is, dat de onttrekking van water aan de duinen voor de kust verdediging, volstrekt onschadelijk is. Betoogd werd dat volgens de ver wachting van den dienst der Zuider zeewerken, zooals volgt uit de grafiek II op blad 2 van het driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzee-wer- ken (Jan. 1935) ongeveer in 1937 't zout gehalte van het IJsselmeer zoo laag zou moeten zijn geworden, dat winning van goed leidingwater uit het meer FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. den alle foto's van hen beide te ver duisteren, teneinde de opsporing te be moeilijken. Niettemin vond de schip per nog twee kiekjes, aan de hand waarvan inspecteur L. Harp het onder zoek aanving. Daar het vermoeden be stond. dat het tweetal naar Antwer pen zou zijn gevlucht, nam de inspec teur Maandagmiddag in overleg met de justitie den trein riaar België. In samenwerking met de gerechte lijke politie van Antwerpen is hij daar gaan zoeken in de kroegen, waar ge woonlijk schippersvolk wordt aange monsterd. Den eersten dag bereikte men niets. 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wierlngermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21 Middenmeer. Lasker in Moskou aan het woord. „Euwe is wel wereldkampioen maar geen schaakkoning". De bekende schaakmeester en gewe zen schaak-kampioen is uit Neder land naar Moskou teruggekeerd. In 'n lezing te Moskou heeft hij zijn indruk ken over de match Euwe—Aljechin uit eengezet. Na de lezing stelden de toe hoorders hem vragen. Sommige vra- en antwoorden zijn niet van belang ontbloot. „Moet Euwe als wereldkampioen er kend worden Het antwoord luidt als volgt „Ik erken hem onvoor waardelijk als wereldkampioen, maar niet als schaakkoning. Algemeene er kenning zal hij verkrijgen eerst na een rij successen van gelijke waarde". „Was Aljechin ooit schaakkoning in de beteekenis, die u aan het woord hecht „Ja, dat was hij, maar tegen den tijd van de tweede match met Bugojubow begon hij al uitgeput te raken. Het is Bogojubow niet ge lukt de zwakke kanten van Aljechin te vinden, Èuwe heeft dit wel klaarge speeld". „Is het waar, dat Aljechin de 12e en 14e partij opzettelijk heeft verloren „Dat is even dwaas als te zeggen, dat iemand opzettelijk krankzinnig is geworden". ,Was Aljechin niet omringd door 'n vijandige stemming „De leden van het comité waren welwillend ge zind aan Euwe". Typisch is het volgende de match werd in Nederland „Euwe—Aljechin match" genoemd, terwijl ze juist omge keerd „Aljechin—Euwe—match" moest aangeduid worden", „Heeft Aljechin misbruik gemaakt van spiritualiën Wanneer wij den laster uitschakelen, die door zijn vijanden verspreid werd, dan kan men alleen zeggen, dat Aljechin het niet noodig vond zich aan een ascetisch re gime te onderwerpen en zijn gewone levenswijze voerde". 300 MILLIOEN VOOR BEWAPENING. Eind 1939 grootste deel van het program voltooid. De „Daily Telegraph" meldt, dat het nieu we Britsche bewapeningsprogram niet minder dan 300 millioen zou kosten. De regeerinig, aldus het blad, heeft besloten tot verdere bespoediging der bewapening, zoodati einde 1939 het grootste deel van het program ten uitvoer zal zijn gelegd. Het eerste deel van het vierjarenprogram zal door middel van schatkistpapier worden gefinancierd, doch na anderhalf jaar zal het aangaan van een be- wapeningsleening noodig zijn. De debatten in het Lagerhuis over de be wapeningsplannen zullen waarschijnlijk be ginnen in de tweede week van Maart. Nadruk verboden) 4.) Met een rood gezicht, nerveus en ijselijk gewichtig doende, verdwenen de vier dames en dr. Clusius bleef met Krause alleen ach ter. Nu vroeg Clusius nieuwsgierig aan Krause. Krause liet nogmaals den blik over de vier voor hem op tafel ligende verhuisbiljetten en den brief van juffrouw Pfeiffer glijden stei le, naïve, slecht geschreven letters dansten voor zijn oogen. De rimpels in zijn gezicht ver meerderden zich, daarna ontspande zich z'n gelaat en met de handen in de broekzakken liep hij eenigen tijd het vertrek op en neer, op deze wijze een soort voordracht houdende. Wel het moeilijkste geval, dat u me tot dusver hebt voorgelegd, meneer Clusius. Vier meisjes verdwenen, die een naam dragen, welke aan duizenden menschen op dit onder- maansche toebehoort. Muller, Moller, Jensen, Pfeiffer Geen van haar heeft een vorig adres opgegeven of van kennissen of familie leden gesproken. Voorts schijnen het alle vier zoogenaamd algemeen ontwikkelde kinderen te zijn geweest, die overigens niet door de fortuin zijn begunstigd. Direct arm waren zij echter ook niet, ondanks de armzaligheid van haar nalatenschap. Dat zij niet heele- maal zonder middelen waren bewijst het feit, dat zij allen vooruit betaald hebben, en, zooals elk van de vier hospita's vertelt, het zij oorbellen, dan wel mooie ringen, één een gouden horloge met ketting en een ander zelfs een met brillanten bezette broche be zaten. Welke gevolgtrekking maakt u daaruit? Oppervlakkig beschouwd zou men bijzon dere waarde kunnen hechten aan het feit, dat die vier meisjes zoo veel dingen gemeen hebben, maar in werkelijkheid kan juist dat die primitieve namen, geen familie of kennissen in Berlijn, niet geheel onbemiddeld en schijnbaar van goeden huize wel de reden zijn, welke ze tot een gemakkelijk slachtoffer van een moordenaar maakte. Begrijp ik niet goed 't Is toch zeer eenvoudig, meneer Clu sius De man met met lorgnet heeft zich nu eenmaal principieel slechts met meisjes, die hier geen familie hebben, gewone namen dragen en wat geld en sieraden bezitten, ver loofd, omdat hij bij deze meisjes eenerzijds op voldoenden buit mocht rekenen, ander zijds zich veiliger voor ontdekking voelde, dan wanneer hij met meisjes van Berlijnsche families betrekkingen had aangeknoopt. En wat nu, meneer Krause? De eerstvolgende stappen zullen uw onderhoorigen moeten doen, meneer Clusius. Opgeroepen in de Berlijnsche, Hamburgsche en Beiersche bladen naar personen, die iets naders over de vermisten kunnen meedeelen, het uitschrijven van hooge belooningen, na sporingen in Ketzin en omgeving en in trans atlantische passagierslijsten naar juffrouw Jensen, die in het voorjaar uit New York zou zijn teruggekeerd. In den tijd, die daarmee verloopt, zal ik zelf nog net een en ander te doen hebben. In ieder geval verzoek ik u nog vandaag de verslaggevers van alle bla den bij u te roepen, zoodat ook het publiek zich voor het geval zal gaan interesseeren. Wie weet, misschien volgen er nog wel meer aanmeldingen van vermissingen of komen we gewichtige dingen op het spoor. Natuurlijk direct een bevel tot aanhouding van den blonden Schüller, Schullem of Schindeler met een lorgnet laten uitvaardigen. Clusius sprong nerveus van zijn stoel op. Krause, die geschiedenis zal geweldig veel stof opwerpen en wee ons, als we er niet uit weten te komen. Ik moet me weer eens geheel op jou verlaten. VLASSTEUN 1936. In 1936i is de teelt van vlas zonder teeltver Selma Cohen als vijfde. De chef der recherche bleek het met zijn vermoedens maar al te zeer aan het rechte eind te hebben gehad. Het opzien, dat de me- dedeelingen van de politie over het spoorloos verdwijnen van vier meisjes baarde, was enorm. Het feit, dat men van de meisjes zelf niet het geringste wist, het mysterie, dat den blonden man met het lorgnet omhulde, de mogelijkheid, dat zich nog andere vrouwen onder zijn slachtoffers zouden bevinden, dat alles werkte zóó opwindend en vormde zóó het gesprek van den dag, dat de Berlijners 's avonds naar hun bladen grepen om te zien of er nog iets nieuws met betrekking tot het geval te smullen zou zijn. De dagbladen deden op hun beurt al het mogelijke om het publiek tot in de détails in te lichtenmen concurreerde in schreeuwende opschriften, men stelde, ieder op zijn eigen wijze, den geheimzinnigen blonden jongeling als een blauwbaard, een tweeden Landru, een per- versen woesteling voor. Edoch, zij stonden ook de politie zooveel mogelijk ter zijde, door dat zij hun correspondenten in Hamburg en Munchen alarmeerden en verslaggevers naar Ketzin zonden, om daar een onderzoek in tp stellen. In één nacht werd het vriendelijke maar onbeteekenende stadje 'n wereldver maarde curiositeitde berichtgevers beschve ven het raadhuis, de markt, de kerken, de hotels tot in alle bijzonderheden, alleen van den blonden man en zijn verloofde wisten zij niets te melden. Wel iis waar was in den loop der laatste weken in hotel Zum Lowen of Bismarck hier en daar een paartje afgestapt, dat de belangstelling van de brave Ketziners had opgewektwel is waar zouden de De- kende theetantes in Ketzin eens een vreemd meisje met een blonden heer hebben gezien, welke laatste bepaald iets gemeens aan zich had gehad, maar bij nader onderzoek kwam dan steeds aan het licht, dat een al te rijke fantasie haar parten had gespeeld. Ook de politie zat niet stil. Ze speurde in ABESSINISCHE KOFFIE VOOR. ITALIË Volgens een Reuterbericht uit Dirédaoea (aan den spoorweg Addis Abeba-Dzjiboeti) zou Italië op het oogenblik groote hoeveelhe den Abessinische koffie koopen en op deze wijze de valuta van zijn vijand steunen, wat zonder twijfel het eerste voorbeeld in de ge schiedenis van een dergelijk geval zou zijn. De uitvoer van Abessinische koffie heeft volgens dit bericht een uitzonderlijk hoog peil bereikt, hetgeen oorzaak is van een stij ging van den Maria Theresia-thaler. GEMEENTE WIERINGEN. DE WERELDREIS VAN Hr. Ms. XVIII in CINEMA „DE HAAN." Kort overzicht van de Film 20.000 mijlen over Zee. De reis van Hr. Ms. K XVIII is wel de zwaarste geweest, die ooit dooi een onderzo ooot ter wereld werd vol bracht. Dagenlange stormen op de gioo te oceanen maakten het werken aan boord, *eeis zonder dat er gefilmd, werd, uitermate zwaar. En niet het minst voor den heer Wytema, die als oudste officier aan boord, de rechter hand en plaatsvervanger van den com mandant was, en in verband daarme de een groote verantwoordelijkheid t,e dragen had. En als de K XVIII een ha ven binnenliep en de bemanning het nauwe verblijf aan boord kon verlaten om op den wal de beenen uit te strek ken en bij te komen van de vermoeienis sen der lange zeetrajecten, dan nam de heer Wptema de "zware toestellen op den schouder en filmde van den grond en uit de lucht het merkwaar dige van het land en de gebeurlijk heden, die zich aan den wal voordeden. 14 November 1934. Duizenden roepen de K XVIII een laatst vaarwel toe als deze het ruime sop kiest. Bij: de uiterton treedt opper- schipper Boskamp naar voren om volgens oude traditie den comman dant namens de bemanning een goede en voorspoedige reis toe te wenschen. En dan slaan de Diesels volle kracht vooruit én klieft de scherpe boeg de zeeën. Spoedig voelt iedereen zich thuis aan boord, alles komt op orde, de da- gelijksche werkzaamheden nemen een aanvang. Controleeren van de duiker- vesten, nazien en repareeren der tros sen, dekschuren. Werk in overvloed Funchal,, de haven van Madeira, komt in zicht. We landen en met de bemanning maken we een tocht naar de bergen. Zeven dagen later wordt ge ankerd op de reede van St. Vincent, waar in zee brandstof wordt bijgeladen Prof. Vening Meinesz gaat met een draaibaar slinger-toestel aan wal om zwaartekracht-metingen te verrichten. Dan wacht de K XVIII een nieuwe ver antwoordelijke taak. Midden op den Hamburg en al alle Beiersche plaatsen, zij bladerde tientallen passagelij sten van Oce- aanstoomers door, loofde enorme belooningen uit, liet haar beste detectives vergezeld van schitterend gedresseerde politiehonden de gansche omgeving van Ketzin, de oevers van den Havel, de bosschen en de rivier zelf door zoeken alles tevergeefs Niemand meldde zich, die een van de meisjes had gekend nergens werd een spoor gevonden men tastte volkomen in het duister. Wat er wel gebeurde, was, dat de vier ver dwijningen nog door een vijfde werden ge volgd. Enkele dagen na het verschijnen dei- eerste courantenberichten liet zich bij dr. Clusius een zekere mevrouw Rosenbaum aan dienen, die in de omgeving van de Mollen- dorfplatz woonde en kamers verhuurde. Zij deelde mede, dat ik op 8 Juli een kamer was gehuurd door een jonge dame, die Selma Cohen heette en volgens het ingevulde bil jet 24 jaar oud en in Berlijn geboren was. Juffrouw Cohen had verteld, dat zij sinds ja ren met een ziekelijke dame op reis was ge weest en nu tot haar huwelijk in Berlijn dacht te blijven. Zij zou n.1. met een heer verloofd zijn, die van plan was niet ver van Berlijn aan den Havel een klein buiten te koopen. Mevrouw Rosenbaum had haar huur ster slechts éénmaal gezien en beschreeuw haar als een bepaald opgewekt persoontje met waarschijnlijk zwart haar. Meer wist ze niet, daar juffrouw Cohen 'n dichte voile had gedragen. Zij had de huur voor 'n maand vooruit betaald en had den volgenden mor gen reeds vroeg met een handkoffer haar intrek genomen zonder door iemand te wor den gezien, daar haar direct na het voldoen van de huur de sleutel ter hand was gesteld. Eenige uren later was zij met een koffer weer vertrokken en had zij mevrouw Rosoenbaum die zlcih juist in de badkamer ophield door de deur meegedeeld, dat zij met haar verloof de op reis ging, maar beslist den volgenden dag terug dacht te zijn. Dit was echter niet het geval geweest en had men eerder be loofd, dat de juffrouw zich bedacht had en ergens anders haar intrek had genomen. Eerst bij het lezen van de alarmeerende kran tenberichten was zij op de hoogte gekomen, dat ook juffrouw Cohen wel eens het slacht offer van den massamoordenaar kon zijn geworden en voor die veronderstelling bestond inderdaad alle reden. Toen dr. Clusius Krause het procesverbaal had voorgelezen, floot hij zacht voor zich heen en streek met de slanke, magere hand nerveus door het grijzende haar. Nu begint die geschiedenis bepaald gro tesk te worden. Een vijfde lid van het vrou welijk geslacht en ditmaal een, dat, alsof er opzet in 't spel is, Cohen heet! Ze kon 'even goed heelemaal geen naam hebben! Maar aan den anderen kant loopt er toch in heel Duitschland geen Joodsch meisje rond, dat geen familie heeft en de duivel zou dan ook wel de hand in het spel moeten hebben, als zich na het bekend worden van dit geval niet de een of andere oom of een neef zou mel den Edoch, de duivel scheen wel degelijk de hand in het spel te hebben, want het geval- Selma Cohen baarde weliswaar geweldig op zien, maar niemand vervoegde zich op het hoofdbureau van politie, die nadere inlich tingen zou kunnen verschaffen. Krause had intusschen, terwijl de bladen reeds teekenen van ongeduld begonnen te geven en de politie hier en daar een steek onder water hadden toegediend, niet stil ge zeten. Nadat alle nasporingen naar familie leden of bekenden der vijf verdwenen meis jes zonder resultaat waren gebleven, scheen het hem duidelijk, dat in deze richting voor loopig niets meer kon worden gedaan. En op een van zijn urenlange morgenwandelingen in den Dierentuin zei hij tot zichzelf Het staat wel vast, dat die blonde kerel op bepaald geniale wijze slechts meisjes tot zijn slachtoffers heeft gemaakt, die geen bepaald beroep hebben, doch die als kaf door den wind her- en derwaarts worden gedreven, waar het lot haar brengt. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1