CoÉactbouw. L. y t Gesprongen mïh /-handen P4IROL GEERT DE BOER A. C. VAN OEVEREN TANDHEELKUNDIGE - INRICHTING DENTOFORM BINNENLANDSCH NIEUWS. Congres van dienstweigeraars. Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft een adres ge richt tot den voorzitter van den Kaad van ministers, dr. H. Colijn, met liet verzoek een dienstweigerings-congres dat binnenkort in ons land zal gehou den worden, te doen verbieden. ONZE ZUIVELPOSITIE. Advies aan den Minister. De Neutrale Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven heeft zich met een schrijven tot den Minister van Landbouw en Visscherij gewend, betreffende de Zuivelpositie, in ver band met het feit, dat thans een be hoefte is ontstaan aan aanvullende steun, nu de voorraad vleesch in blik binnenkort verbruikt zal zijn. De bond adviseert den Minister, niet tot verde re afslachting over te gaan, en zoo mocht worden overgegaan tot slach ting van 100.000 melkkoeien het vleesch niet meer in te blikken. In de plaats van de vleeschverstrekking wil de bond melk- en zuivelproductie stel len, hetgeen tevens aan de te groote melkproductie ten goede zal komen. Aan melk moet boven vleesch de voorkeur worden gegeven in verband met de hoogere voedingswaarde, meent het bestuur van den bond. De vleeschverstrekking aan werkloozen geschiedt om het vleesch op de juiste manier te verwerken. Het doel van de afslachting lag op een ander terrein. Als er twee liter melk per koe werd bestemd om aan ondersteunden te wor den verstrekt, zou er meer stabiliteit in de melkprijzen komen, terwijl door melkverstrekking tevens een volksbe lang wordt gediend. Tenslotte zal volgens den bond de consumptie van vleesch in ons land moeten worden verhoogd. Nederland, dat een vooraanstaands plaats in Eu ropa inneemt in de zuivel- en vleesch- productie, neemt pas de zestiende plaats in wat het vleeschvorbruik betreft. Rotterdam met failissements aanvrage bedreigd Om een onbetaalde schuld van een millioen. Het Rotterd. Nieuwsbl. schrijft We beleven in onze goede stad wel vreemde en grillig-bewogen tijden. De druk door de Regeering op het gemeente-bestuur uitgeoefend, verge zeld van bedreigingen met intrekking van de voor onze huishouding noodi- ge credieten, heeft ten stadhuize. zoo wel als op de bureaux der gemeente lijke diensten, een soort noodlotsstem ming teweeg gebracht. Men gevoelt zich als in een beleger de veste, waarin eiken dag nieuwe fa tale gebeurtenissen mogelijk zijn en in het openbaar zal dit ongetwijfeld mede blijken uit een aantal spoedig te verwachten saneeringsvoorstellen, waaraan het college niet zal kunnen ontkomen Doch nu dreigen ook van buiten de bureaux van Binnenlandsche Zaken en van Gedeputeerden voor Rotterdam moeilijkheden te zullen komen. Op 7 Februari -- dus j.1. Vrijdag liep een 4 1/4 kasgeldleening van een millioen gulden, die voor een termijn van drie maanden de gemeente had gesloten bij de Biliton maatschappij te 's Gravenhage, af en het Gemeente bestuur beschikte op dien dag niet geheel over de gelden om deze schuld te vereffenen. Slechts f 250.000 kon zij voldoen. Op volkomen zakelijke wijze wenscht evenwel de Bilitonmaatschap pij, dat zij de geleende som terug ont vangt en op evenzeer volkomen zake lijke wijze zal de Biliton-maatschap- pij het Gemeente-bestuur in gebreke stellen, wellicht tot een faillissements aanvrage toe. Zoover zal 't misschien niet komen en het is zeer onwaarschijnlijk dat een Rechtbank zulk een faillissements-. aanvrage zal aanvaarden. Bovendien nog onwaarschijnlijker dan 's lands Regeering een groote gemeente zoo tot het uiterste aan haar lot zou overla ten, omdat immers het crediet van het land zelf daarvan moeilijkheden zou gaan ondervinden. Maar als typeering van de tijdsomstandigheden voor Rot terdam is deze pijnlijke historie zeker teekenend. Bovendien bewijst dit, hoe onont koombaar bezuinigingen op allerlei ge bied, in onze gemeente, betreurens waard op zichzelf, thans zijn. Er kun nen geen overwegingen meer gelden van politiek of sociaal inzicht, alle be zwaren moeten thans wijken voor de noodzakelijkheid om de financieele verhouding tusschen Rotterdam en de Regeering op een meer reëelen basis te herstellen. Een bedreiging, met faillissement, het is wel ver met onze stad gekomen! Ziek knaapje op avontuur. Uit het Ziekenhuis ontsnapt. Het 7-jarig zoontje van den fabrieks arbeider H. G. van de Biest te Weert, dat wegens roodvonk in het zieken huis aldaar werd verpleegd, is zonder dat iemand van het personeel er iets van heeft bemerkt, in nachtgewaad ont snapt en in den kouden nacht naar buiten gegaan. Bijna zonder kleeren is het jongetje naar zijn ongeveer een kilometer ver afgelegen ouderlijke woning gewan deld. Toen de kleine deur gesloten vond, daar zijn ouders reeds lang te bed lagen, en het kind op zijn hulpge roep geen gehoor kreeg, heeft de jon gen zich naar een nabij de woning ge legen geheel open schuur begeven, waarin hij den verderen, nacht op den grond heeft doorgebracht. Een buurman, die 's morgens om streeks vijf uur zijn fiets wilde gaan nemen uit de schuur om naar het werk te rijden, vond den kleine half bevroren van de koude in een hoek op den harden grond liggen. Het ventje had voor zijn ontvluch ting uit het Ziekenhuis om elk voetje een handdoek gebonden ter bescher ming tegen de koude. Des morgens kon men overal het spoor in de bevro ren sneeuw volgen, waar de loshan gende doeken langs gesleept waren. De kleertjes had het jongetje in het Ziekenhuis niet weten machtig te worden. Het kind is dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld, doch zijn toestand is van dien aard, dat men voor zijn leven vreest. Windbemaling van den N.O.-Poider 1 Het oordeel van prof. M. F. Visser Prof. ir. M. F. Visser te Wageningen schrijft naar aanleiding van het in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer gehouden pleidooi voor de toepassing van de windmolens voor de bemaling, van dien polder het volgende „Indien men zich stelt op het stand punt van den heer Bilau, den in de laatste jaren zoo veelvuldig naar vo ren gebrachten Duitschen propagan dist van de stroomlijnwieken, en dus met hem aanneemt (zie bladz. 123 van het juist zonder eenig errate ontvan gen boekje „Die Windkraft im Theo rie und Praxis" 1927) dat 120 M3 wa ter per minuut 1.70 m. hoog kan wor den uitgeslagen bij een windsnelheid van 5 M. per seconde door een gewo nen windmolen van 20.3 m. vlucht of door zijn venti-motor van 14.35 vlucht ja, dan zou men misschien de mogelijk heid van windbemaling voor een diep gelegen droogmakerij van 47.600 ha. willen overwegen. Hoewel ook dan nog 120 van die molens noodig zouden zijn! Curieuse rekenfout. Echter is die conclusie van den heer Bilau gebasseerd op de veronderstel ling, dat'2000 x 1.70 75 gelijk is aan 4,53 pk., terwijl dit moet zijn 45.3 pk. Door bovendien geen rekening te hou den met het nuttige effect van de pomp, dat zeker met 70 pCt. voldoende hoog is aangeslagen, moet er door den molen 45.3 0.7 is 65 pk. geleverd wor den, of wel ruim veertien maal zoo veel als aangegeven. Het gevolg daar van is, dat de berekende vluchten der molens .met 14 moeten worden verme nigvuldigt m.a.w. dat voor het 1.70 M. omhoogbrengen van 120 M3 water per minuut bij 5 M. windsnelheid de gewone windmolen een vlucht zou moeten hebben van 76 M. en de Venti- motor van 54 M., hetgeen voor beide systemen tot onmogelijke maten zou leiden. Op bladz. 142 en 143 berekent Bilau, dat een gewone molen van 37.2 of zijn Venti-motor van 26.45 M, vlucht bij 5 M. windsnelheid 17 pk. kan ont wikkelen. Nemen wij dit een oogen- blik als werkelijk vaststaand aan, dan wil het zeggen, dat voor den N.O. Pol der, waarvoor de beheersching van het polderpeil met een groot aantal pompen van klein vermogen en dus slecht nuttig effect zeker ruim 7000 pk. noodig zullen zijn. rond 400 molens van 37.2 M. of Venti-motoren van 26.45 M. vlucht zouden moeten wor den opgesteld. Ve&ZjQxxvb 4+v Doos 30en 6QcLBij Apoth.en Drogisten, j Verduistering ten nadeele van scholen. Dinsdag heeft de politie te Heerlen den boekhouder der Middelbaar Tech nische School en kanttoorbediende der Ambachtsschool te Heerlen gearres teerd. Hij wordt ervan verdocht de laatste jaren een bedrag van f 15.000 te hebben verduisterd. Het onderzoek bij de Middelbaar Technische School heeft reeds uitgewezen, dat de man zich daar schuldig maakte aan val- sche, d.w.z. lagere opgaven van de in komens van de ouders der leerlingen. Een gedeelte van de betaalde school gelden kwam zoodoende in zijn zak terecht. Het onderzoek is nog in vollen gangi Oude man doodgevroren. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur vond een werkman een lijk vastgevro ren in het kanaal van Sluis naar Brug ge, nabij de aanlegplaats van de boot te Sluis. Bij het onderzoek bleek het lichaam te zijn van een man uit het Protestantsch Tehuis voor Ouden van Dagen „Rozenoord", dien den laat sten tijd niet meer wel bij het hoofd was. Reeds eenige malen had de 85-jarige man het plan opgevat uit het ge sticht te ontvluchten, doch steeds had men hem kunnen weerhouden. RATTENBESTRIJDING IN DE WIERINGERMEER. Geveltourisme in de Wieringermeer. Een persoonlijk treffen met den vijand aan de voet van een penen- hoop. II. (v.V.) Onder het rijden door, van de eene boerderij naar de andere, vroegen wij de Rattenvanger hoe groot hij het aantal ratten taxeerde in den Polder. Tja, daar is moeilijk een antwoord op te geven, maar het is een feit, dat in iedère schuur een flink aantal ratten huist. Op de eene plaats erger als op de ander, doch je kunt geen boerderij aan wijzen of er zijn sporen van ratten, was zijn antwoord. De Polder is 20.000 H.A. groot, als we nu eens één rat rekenen per H.A. dan zouden er reeds 20.000 zijn opperde hij. Of zou dat te veel zijn De rekening kan te hoog zijn, maar 2 ratten per H.A. klinkt ook niet gek wat een aantal van 40.000 is. 't Maakt weinig uit zegt Jaap hoeveel der zijn, al waren er maar 100 in de heele polder dan waren er al 100 te veel. Zie zoo, we zijn er weer. Ho Ford. We zijn op eenbedrijf aangeland aan de Nieuw-Almersdorperweg. Een schuur, die tjokvol zit met zaden, hoog opgetaste stapels, eenige duizenden mudden, kostelijk voedsel, afgedekt met zeilen, hon- vWojtf* De Rattenvanger wijst naar de grond en duidelijk zien we de sporen van rattenpooten, uitwerpselen getuigen mede de aanwezigheid van de bruine vijand. Het is echter onmogelijk in deze overvolle schuur, een onderzoek te doen waar de ho len zich bevinden. Anders zou het staan met de aanwezige muizen. De Rattenvanger had zich met Jaap op de stapels zakken begeven teneinde het zeil op te slaan, welk een verwoesting alleen al in het zeil was aangebracht was ontstellend, honderden gaten waren in het zeil geknaagd en plotseling zagen we Jaap en de Ratten vanger een ware krijgsdans uitvoeren. Onder het zeil, boven op de zakken lagen eenige muizennesten, waarin een groot aantal jon ge muizen, links en rechts zag men de ouden wegvluchten, doch het overgroote deel sneu velde onder de voltreffers van de Rattenvan gers- en Jaap's schoenen. Van de jongen bleef niet één gespaard. Ontzettend, wat bad het ongedierte in deze schuur huisgehouden. Geen zak bijna of er was een gat ingeknaagd. Een extra weitasch met vergiftig voer werd dan ook uitgelegd. En zoo ging het schuur aan schuur, overal zag men aanwijzingen dat er ratten waren. In de hangars. In de afgeloopen zomer heeft de Cultuur- Mij. een aantal ijzeren hangars laten bou wen, waarin het geoogste graan wordt opge- om a*s i*i den wi*ftgjr seöojggHt te Ons Lichaam en onze Gezondheid. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Re Beurs voor Granen in de W.-Meer. De „Alkm. Crt." schrijft In ons nummer van Zaterdag maak ten wij melding van het feit, dat 7 Fe bruari'in den Wieringermeerpolder 'n Beurs voor granen en koolbouw-be- noodigdheden is opgericht, die van 26 Febr. a.s. af Woensdags van 10-12 uur in het Café van den heer Smit te Middenmeer gehouden zal worden. Men stelt ons de vraag of dit niet van nadeeligen invloed op de Alkmaar sche Graanmarkt zal zijn. In verband met deze vraag hebben wij nadere inlichtingen ingewonnen, waardoor wij in staat zijn mede te deelen, dat in hoofdzaak meer beoogd wordt voor de Wieringermeerbewo- ners een marktdag te houden, waar op ze elkander, de handelaren en za- kenmenschen kunnen ontmoeten en de noodige inlichtingen op landbouw gebied kunnen bekomen. Wij achten het volkomen begrijpelijk, dat hier aan in een uitgebreid landbouwgebied als de Wieringermeerpolder behoefte bestaat, al vreezen wij dat het initia tief iets te vroeg genomen is. Van de Graanbeurs hebben wij nog niet veel verwachtingen, omdat het voor een dergelijke Beurs van groot belang is, dat ze door de handelaren wordt bezocht. Deze bezoeken uiter aard die gelegenheden, waar hun voorraden worden aangeboden en het belang van den producent vordert met zijn producten die markten te be zoeken, waar de grootste vraag naar deze producten is. Juist daarom is er bij de drooglegging op gerekend, om goede verkeerswegen naar de centra le marktplaatsen tot stand'te brengen. Wie de ontwikkeling van het markt wezen heeft gevolgd, weet, dat juist door de motor-tractie de centralisatie van het marktwezen ten koste van de buurtmarkten tot stand is gekomen, Zelfs de voorheen zoo bloeiende Scha- ger markt ondervindt daarvan de na- deelen. Intusschen kan om de bijkomende redenen de te stichten markt voor de Wieringermeerbewoners toch haar waarde hebben. RADIJS, SPINAZIE, MOSTERD, RAPEN etc. SLUIS Enkhuizen. Zaadhandel, Waardpolder Tel. 5, KOLHORN. Speciaal adres voor GRAS KLAVER en BIETENZAAD. Verkoop. „Waard en Groet." Eerste Wieringermeersche Electrische Timmer- en Wagenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIEWIELSKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. Lunchroom „De Sierkan", Veemarkt 18, Hoorn. SPREEKUREN DINSDAGS VAN 9—1 UUR, DONDERDAGS VAN 9—12 UUR. Inlichtingen van 9—3 uur. Heele gebitten, alles inbegrepen f 30. met garantie. Spreekuur te ALKMAAR, café „Nummer Eén", Ritsevoort 60, Dinsdag van 2—5 uur. Adres AMSTERDAM, Amstelkade 64. Moeders en kinderen. Arts IJ. van Royen geeft in „De Dok ter in Huis" dezen verstandigen raad: Wilt gij, gaarne zien, dat uw kind lichamelijk gezond is, dit ook, in uw oog, zal worden, dan moet ge er ool< maar eens toe komen niet zooveel no titie te nemen van alles. De ouders moeten leeren, niet al tijd tegenover het kind op te mer ken, dat het vandaag b.v. weer slecht eet, morgen hangerig is, daarna uit gelaten vroolijk, en vooral niet voort durend verbieden. Vooral gedurende de maaltijden niet letten op het lang zaam eten, niet spreken over het al of niet: lusten, maar gewoon allen uw gang gaan en ook laten gaan. over alles praten, behalve over het eten. Zoo moet het ook met het spe len zijn, laat uw kind zooveel moge lijk haar of zijn eigen gang gaan, ze vinden zelf wel iets, waar ze zich mee bezighouden doch wanneer ze iets gekozen hebben, moeten ze daarbij blijven. Natuurlijk moet de gewone lichame lijke en geestelijke zorg daarbij niet verwaarloosd worden, doch moet hel kind en vader en moeder zijn beste vriend en vriendin zien. Wanneer men dan na- eenigen tijd'zulk een kind terugziet, merkt men direct op, welke gunstige verandering er is ontstaan. Dat een moeder zich vaak orinoodig in het leven zorgen schept, daarvan kan ik het volgende verhalen. Een moeder komt met haar zoontje, een flinken gezondenlevenslustigen jon gen van ruim 7 jaar, met de mede- deeling, dat hij eiken middag koorts had. Bij onderzoek werd op het spreekuur niets bespeurd. Wat bleek toen echter Dat hij altijd uit school kwam hollen, dus aankwam met een rood gelaat en bezweet. Moeder nam worden. Hier zullen wel geen ratten komen dach ten wij, van de veronderstelling uitgaande dat als je zooals de rat het goed in de schu ren hebt, het toch wel niet in de buiten lucht zou zoeken, wat deze hangars toch al tijd zijn ook al hebben ze een overkapping. Doch het bleek dat we verkeerd hadden ge dacht. Ook deze gebouwen werden aan een inspectie onderworpen. En bij een rondgang werd ons getoond aan de omgewoelde grond en aan de gangen die door het stroo liepen, dat ook hier de lieve diertjes hun verwoestend werk verrichten. Aan de voorkant van de hangar stond een dorschkast opgesteld. Arbeiders waren zoo juist aangevangen met dorschen. We zullen maar eens omhoog gaan, stelt de rattenvanger voor. Hoe vragen we, geen ladder in de nabijheid ziende. Vliegende, was het sarcastische antwoord. Nieuwsgierig als we waren, hoe of de rat tenvanger het opstijgingsprobleem zou op lossen, hielden we de Camera in den aanslag. En ons de rug toekeerende, begon de rat tenvanger als een volleerde geveltoerist de tocht omhoog langs de ijzeren pilaar klim mende met de voeten, steunzoekende op de schoofeinden, wat we met gunstig gevolg op de gevoelige plaat konden vastleggen. Daar we ons in geen geval wilden laten kennen en vastbesloten waren, de rattenvan ger tot het bittere einde te volgen, tenzij rn# njfit al te mill» aïfc zvu imiWy HOOFDDORP. HANDEL IN KOUDBLOEDPAARDEN onder volle garantie. direct de temperatuur op altijd bo- ven 38 gr. C. De raad aan haar was de ze laat uw jongen eerst een half uur rustig liggen en neem daarna de tem peratuur nog eens op. Ze heeft dit ee- daan, de temperatuur bleek dan no.- maal te zijn en het moederhart gerust. Melk voedt U goéd GEMEENTE WIER1NGEN. WITTE KRUIS-FILM. Zooals bekend is, ligt een belangrijk deel van het doei, dat onze plaatse lijke af deeling van Het Witte Kruis nastreeft, in het bestrijden der tuber culose. De Nederlandsche Centrale Vereeniging voor dit bijzondere doel bezit een propaganda-film, die op Don derdag 27 Februari hier in Cinema De Haan vanwege onze Afdeeling zal gegeven worden. De sprekende titel van deze film is „Achter de Wolken schijnt de Zon." Het belooft een mooie en tevens nut tige avond te zullen worden, temeer, daar de geneesheer-directeur van het sanatorium „Zonnestraal", Dr. Van Lier, zich bereid verklaard heeft om daarbij een inleidend en toelichtend want gestel dat ie straks het ook in zijn hoofd zou halen om een tocht over te zwem men, waagden we ook een poging om naar boven te komen, wat na vele spartelingen en ten koste van veel schrammen aan hoofd en handen gelukte. In de kap heerscht het eer ste moment een volslagen duisternis, hoog ligt het graan opgetast. We laten ons wat glijden en rollen, loopen gaat moeilijk op de veerende massa, de rattenvanger blijkt spoor loos. Uilen vliegen schreeuwend op, dit duidt op aanwezigheid van ratten en muizen is ons We vragen ons af hoe nu deze vogels ook al de weg naar den Polder hebben gevonden. Wat is alles toch- mooi in de natuur geregeld. Terwijl we over een en ander nog peinzen, vallen valt er een voorwerp voor onze voeten neer, het blijkt een rattencadaver te zijn, wat met een overduidelijk gebaar ons toe werd geworpen door de rattenvanger, die op han den en voeten, de inhoud van zijn weitasch tusschen de schoven ledigd. Nog eenige doode ratten vinden we tus schen het graan en aandachtig aan de een heidsworst uit de mobilisatie, waar ook wel eens een rattenstaartje in is verdwaald, werken we de rattenlijken naar bulten, je kunt het met dat dorschen nooit eens we ten. Tusschen al die graantjes merkt men één zoo'n rattenstaartje niet. De afdaling uit de kap verloopt op norma le wijze. Beneden is het dorschen in vollen gaag, mofüeiwgu graven d« arbrttkro m* ver woord te spreken. Om de kosten te dekken zal een ge ringe entrée-prijs van 20 cent worden gevraagd. De bedoeling is, dat de kaartjes bij voorverkoop zullen aange boden worden, waarvoor zich eenige personen belangeloos beschikbaar heb hebben gesteld, met name het bestuurs lid de Heer D. Minnes op het Kerk plein en de Heer L. Klaver in „Eigen Gebouw". Men kan zich nu reeds van plaatsbewijzen voorzien. De film is geheel naar het leven, behandelt de typische vooroordeelen, wijst op het belang van een Consul tatie-bureau en vertoont dan een spe ciaal geval in de beschrijving van een patiënt, die alles doormaakt en dan tenslotte hersteld uit het Sanatorium terugkeert. Wie er meer van weten wil veroor- love zichzelf om de film te zien en den hoogst deskundigen spreker te hoo- ren en men zal tevreden zijn over het goede en mooie, dat te wachten staat. De bekende auto-bussen zullen om 7 uur bij Café Plooij en bij de School te Westerland aanwezig zijn. Mèlk is de drank der dranken ken in de geweldige berg graanschoven. In een snel tempo verdwijnt schoof na schoof in de groote slokop die dorschkast heet, een monster van techniek, achter rollen de koste lijke korrels in een zak, aan de voorkant komen de balen stroo geperst en wel er uit, een buisgeleiding blaast groote wolken stof en kaf uit. Het dorschen gaat in een flink tempo en we zien in gedachten die heele groote voor raad met de vlegels dorschen, zooals dat vroeger geschiedde. En juist als we verdere bespiegelingen willen maken, van als men nu alles eens met de hand liet dorschen, dan zouden heel wat menschen, die nu niets heb ben, kunnen werken, doch de Ford van Jaap maakt aan alle overpeinzing een einde, we moeten weer verder en hebben meteen de oplossing gevonden. Stel je voor als we in onze Polder niet konden beschikken over de moderne middelen die de twintigeeuwsche techniek ons bracht. Stel je voor, met een handkar of malle Jan de Polder rond te moe ten trekken ter rattenbestrijding. Twintigduizend kunnen er wel zijn, en als de bestrijding niet snel en afdoende kan ge schieden geeft het niets. Zoo ook de oogst van twintig duizend H.A. land, ook hier moeten we over technische hulpmiddelen beschikken. Doch genoeg daar over, we moeten verder, van bedrijf tot be drijf, van schuur tot schuur en overal het zelfde liedje, veel verwoesting aangericht aan voorraden, htften en palengangen. Maar tot

Wieringer courant | 1936 | | pagina 2