4 ESITEIS 27e JAARGANG VRIJDAG 21 FEBRUARI 1936 No. 15 BBI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN mM? /B 'ranen<1e ogen M Hier neemt men: B UHvu-trudj/ IASPIRIN LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C. O. bWIERINGER COURANT3 *SÉËfeü VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telel. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 ih/ gaat het 'niet langer! xiïPt Verkouden, hoesten, B het produet van Einde 1935 kon worden medege deeld, dat de Regeering overwoog het sloopen van de opgelegde zee- en/of kustvisschersvaartuigen te bevorderen door het geven van slooppremies. Thans kan worden medegedeeld, dat dit plan inderdaad zal worden uitge voerd. Een bedrag van f 20.000, zal uit het Landbouw-Crisisfonds ter beschik king worden gesteld, teneinde in ge vallen, waarin de eigenaar van een op gelegd vaartuig en de slooper niet tot overeenstemming kunnen komen, door een eventueeDe tegemoetkoming aan den reeder behulpzaam te zijn in de overbrugging van 't verschil tusschen den vraagprijs van den eigenaar en de biedprijs van den slooper. Aanvra gen daartoe, die thans reeds bij het Departement van Landbouw en Vis- scherij kunnen worden ingediend, zul len worden behandeld door een speci aal daartoe ingestelde commissie, wel ke den Minister van Landbouw en Vis- scherij zal adviseeren, of en tot welk bedrag een tegemoetkoming zal moe ten worden verstrekt. Belanghebbenden zullen goed doen zich van de financieele mogelijkheden, die hier geboden worden, geen over dreven voorstelling te vormen. Immers het betreft hier schepen, die vrijwel waardeloos zijn, daar zij geen uitvaar certificaat kunnen verkrijgen. De eige naars dezer schepen zullen daarom goed doen ook van hun kant zooveel mogelijk verkoop te bevorderen. Blikmerken verlaagd. Hierbij brengen wij onder de aan dacht van belanghebbenden, dat vol gens de beschikking nr. 3374 d.d. 17 Februari 1936 van den Minister van Landbouw en Visscherij, de kosten verbonden voor het aanbrengen van tatoueer-merken en blikmerken aan biggen van 30 ct. tot 25 ct. verlaagd zijn. FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. Nadruk verboden) 7.) Geërgerd wilde hij zich verwijde ren, toen er op de trap voetstappen klonken. Een oogenMik later ver scheen het hoofd van een slordige, be jaarde vrouw in de trapopening, die, eenmaal, geheel boven, Krause van het hoofd tot de voeten opnam. -- U moet zeker bij meneer Hart- wig zijn Nou, die zal voor elf uur wel niet thuis komen. Bij deze woorden zocht zij omslach tig in haar groote tasch naar een sleu tel, om daarna de deur te ontsluiten. Krause, hoogst voldaan over deze wen ding in den gang van zaken, nam met overdreven minzaamheid den hoed af. Nee, nee, ik zou graag juffrouw Armbruster spreken. -- Ben ik zelf. Mijn naam is ITauler, Ernst Hau Ier uit Neu Strelitz. Aangenaam Komt u maar binnen. Zij stonden nu in een tppisch oud Duitsch gemeubelde, met tallooze spreu ken behangen en versierde Berlijn- sche kamer juffrouw Armbruster stak een gaslamp aan en liet meneer Hauler plaats nemen. -- Wat verschaft me de eer van uw bezoek vroeg juffrouw Armbruster aan Krause. Krause schraapte zijn keel alvorens te antwoorden. -- Ik kom uit Neu Strelitz, waar ik woon. In den trein heeft iemand mij yerteld, dat ik bij u kamers zou kun-' BINNENLANDSCH NIEUWS. Stilstaan zonder achterlicht. De K.N.A.C. brengt onder de aan dacht, dat meermalen auto's van ach-; teren worden aangereden, terwijl het achterlicht wordt gerepareerd, dikwijls ook nadat zij door politie-autoriteiten zijn aangehouden vanwege het defecte achterlicht. Het wil voorkomen, dat 'n rijdende auto zonder achterlicht veel minder gevaarlijk is dan een stil staande. Vooral indien geen bermen aanwe zig zijn om te parkeeren en dus op het wegdek moet wórden stilgestaan, is de stilstaande auto zonder achter licht een gevaar voor de inzittenden zoowel als voor het overige verkeer. Gewezen moge in verband hiermede worden op het nut dat de binnenver- lichting 'van de tegenwoordige geslo ten wagen in zoo'n geval kan hebben. Deze verlichting geeft door de achter ruit nog eenige waarschuwing voor achterop rijdende auto's. Duitsche dame ging een brief posten. Zij kwam niet meer terug. In een pension in de Nic olaas Maas straat te Amsterdam woonde sinds en kele weken een Duitsche dame, die Zondagavond met den eigenaar van het pension een bezoek bracht aan een bioscoop-theater. Voor het einde der voorstelling ver liet zij de bioscoop, naar zij beweerde, om een brief weg te brengen. De pen sionhouder liet haar gaan, genoot de voorstelling tot het laatste oogenblik, en wandelde daarop naar huis, waar hem een groote, maar minder prettige verrassing wachtte. Zijn vertrekken waren tijdens zijn af wezigheid door onbekenden doorzocht. Kasten en laden waren geopend en de inhoud ervan lag kris en kras door el kaar op den grond. Een deel ervan -- en wel het kostbaarste deel hadden de ongenoode gasten meegenomen. O.a. vermist de pensionhouder een aan tal zilveren en gouden voorwerpen: waaronder ook een gouden horloge ter waarde van f 150 en een aantal lote rij-briefjes in buitenlandsche loterijen. De politie van het bureau Leidsche- plein heeft het zaakje in handen. Aan gezien de Duitsche dame, die „even 'n brief moest wegbrengen", nog niet is teruggekeerd, vermoedt men, dat zij aan de inbraak medeplichtig is. Rijksmiddelen in Januari. De eerste maand van 1936 blijft f 3.2 millioen bij de raming ten achter. In Januari brachten de „Overige middelen" f 27.7 millioen op tegen f 31.2 millioen het vorig jaar en f 30.9 millioen als der raming. Dit ach terblijven komt voor ruim vijf ton voor rekening van de Invoerrechten, terwijl de Omzetbelasting niet minder dan; bijna f 1.2 millioen bij de raming ten achter bleef. De kohierbelastingen toonen daaren tegen vergeleken met het vorig jaar een gunstig beeld. Op 31 Januari 1935 was n.1. f 26.2 millioen op kohier ge bracht voor rekening van het loopen- de begrootingsjaar, tegen f 33.1 milli oen op 31 Jan. 1.1. voor den dienst 1936. De industriemelk en de bakkers. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft den Minister van Landbouw en Visscherij, naar aanlei ding van de geruchten over de moge lijkheid dat de z.g. bakkersmelk we- derrom zou worden gebracht onder de consumptiemelk-regeling, verzocht te willen bevorderen, dat dit inderdaad het geval zal worden. Adressanten mo- tiveeren dit verzoek door er op te wij zen dat de prijzen van melkbrood niet door de beschikbaarstelling van de in dustrie-melk zijn gedaald. nen huren. Hij heeft hier zelf vroeger gewoond en had niets dan lof voor uw zindelijkheid. En weet u, zindelijk heid, dat is voor mij het halve leven en daarom ben ik hier gekomen Juffrouw Armbruster plukte gevleid aan haar blouse. Jawel, zindelijkheid, daa?' kan ik voor instaan Die meneer zal zeker wel meneer Richter zijn geweest, die twee jaar geleden bij me heeft ge woond. Nogal een fuifnummer, maai' enfin, je moet niets slechts van de me- demenschen vertellen. Maar nu heeft meneer Hartwig de kamer, die hij vroe ger heeft gehad en het spijt me dus, dat ik u niet van dienst kan zijn. Krause deed alsof hij zeer teleurge steld was, maar gaf den moed nog niet op. Ja, maar m'n waarde juffrouw Armbruster, ik heb heelemaal geen ka mer noodig om er in te wonen. Jk ben slechts twee of driemaal per week in Berlijn, kom dan 's morgens vroeg uit Neu Strelitz en ga dan 's avonds roet den laatsten trein weer terug. Wat ik zoek is een kamer waar ik een paar brieven kan schrijven en zoo nu en dan 's middags na tafel eens een uil tje kan knappen. Ik heb niets anders noodig dan een schrijftafel, zooals er hier een staat en een chaise longue, die ik daar ook al zie staan. Op den prijs komt het niet zoo zeer aan, om dat ik de kosten toch kan verhalen op de firma waarvoor ik werk. Het toch al breede gezicht van de kamerverhuurster werd na deze woor den van Krause nog breeder. Ja, dat zou misschien wel gaan Ik zelf ga 's morgens om acht uur al weg en kom doorgaans om dezen tijd eerst terug, omdat ik in een wasscherij werk. Dus dan zou de kamer den BUITENLANDSCH NIEUWS. Abessinisch rapport over de strijd in het Noorden. Ras Moeloegeta, de commandant van het leger, dat Oostelijk van Ras Kassa ligt, deelt mede, dat de Itali aansche voorposten op 12 Fabruari zijn doorgedrongen tot aan zijn leger kamp. 13, 14 en 15 Februari hebben ernsti ge gevechten plaats gehad, welke zich evenwel beperkten tot voorpostenge vechten. De Italianen hebben een ge ringe terreinwinst geboekt, doch hun hoofdoel, het breken van de Abessini- sche belegering van Makalé, is niet bereikt. Ras Moeloegeta deelt verder mede. dat de verliezen van de Italianen aan zienlijk zijn, terwijl de Abessiniërs slechts 75 dooden en 130 gewonden telden. Dessië opnieuw gebombardeerd. Op 16 Febr. heeft een Italiaansch vliegtuig in de nabijheid der stacl tal rijke bommen geworpen, doch zonder resulaat. Op 17 Febr. heeft een drie- motorige bommenwerper 30 bommen op Dessië geworpen, zonder echter schade aan te richten. De zesde inzittende van het Italiaan sche vliegtuig, dat nabij het Haik- meer is neergestort, is aan zijn ver wondingen bezweken. 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. Als negen-jarige jongen aan het Russische iront gevangen. Tc voet naar Weenen terug. Tijdens den wereldoorlog werd een negen-jarige Oostenrijksche jongen, Hans Lubitsch geheeten, die uit Wee nen was weggeloopen, door Russische soldaten aan het Russische front ge vangen genomen. Hij werd tezamen met Oostenrijksche soldaten naar Si berië gestuurd. Twee jaar geleden be sloot hij naar zijn vaderland terug te keeren. Hij trok te voet naar het Zui den van Siberië en zette daarna zijn tocht in Westelijke richting voort. Nu is hij reeds door Moravisch Ostrau in Tsjecho-Slowakije gewandeld. Men ver wacht hem dezer dagen te Weenen. VEREENIGDE STATEN. Nieuwe sneeuwstormen. Ook wolkbreuken en zandstor men teisteren het land. Nieuwe hevige sneeuwstormen en hagelbuien hebben het verkeer over groote gebieden in de Oostelijke staten stopgezet en verscheidene verkeers-on- gelukken veroorzaakt. Aleen reeds te New York zijn drie personen om het leven gekomen, terwijl meer dan 50 personen zijn gewond. De schepen van de kustwacht hebben in tal van geval len hulp moeten bieden aan in moeilijk heden geraakte visschersschepen. In Noord- en Zuid-Dokata. houdt de kou de nog onverminderd aan, evenals in Minnesota en eenige andere Staten in het Noorden. Het aantal dooden is in de afgeloopen dagen aanzienlijk ge stegen. Verschillenden plaatsen zijn door de hevige sneeuw reeds sedert een paar weken van alle verkeer verstoken. Zware wolkbreuken hebben in Cali- forniö aanzienlijke schade aangericht, terwijl verschillende staten in het Zuid-Westen door hevige zandstormen zijn geteisterd. Ook hier werd groote schade aange richt. CANADA. Slachtoffer van het schrikkeljaar. Een gewoonte, die zeker niet meer algemeen is in cle wereld zoo ze 't ooit is geweest, wil dat in een schrikkel jaar een meisje een man ten huwelijk kan vragen of openlijk of bedekt po gingen kan doen hem daarvoor te van gen. Blijkens een bericht in de „Daily Mail" houden vrouwen in Canada Ie hand aan de traditie en is de eerste minister van den staat Saskatchewan W. J. Patterson, die een vrijgezel is, er het slachtoffer van. In een rede voor een bond van liberale vrouwen heeft hij onthuld, dat 1936 zijn gevaren mee brengt voor een vrijgezel, die huw baar is. Er waren in zijn provincie heel wat meisjes, die hem brieven met huwelijksvoorstellen hadden geschre ven. Uit het karakter der brieven bleek dat niet alle schrijfsters door roman- heelen dag voor u alleen kunnen zijn. De moeilijke zijde van het vraagstuk was spoedig en tot volle tevredenheid van de weduwe Armbruster afgedaan; zij kreeg direct voor de eerste tien be zoeken uitbetaald en stelde daarvoor den nieuwen huurder nit Nau Strelitz den huissleutel ter hand. In hef stamcafé der letterkundigen. Bonsoir, inspecteur Bonsoir, meneer Krause -- Welkom, Sherlock Holmes van Berlijn en omgeving Een half dozijn handen werden Krau se toegestoken en lachend nam hij plaats aan de tafel der journalisten in café Romania. Het liep reeds legen middernacht en uit verschillende re- daetie-bureaux kwamen de kranten- menschen toegestroomd om nu einde lijk terwijl gewone stervelingen reeds ernstig aan hun bed begonnen te den ken, wat op te leven en hun geprikkel de zenuwen wat te kalmeeren. Krause was aan hun tafel een zeldzame maar juist daardoor temeer geziene gast hij verstond de kunst op boeiende wij ze uit zijn beroepsleven te vertellen, ook de niet ingewijden herkenden in hem direct een man van beschaving en bovendien deed hiij zoo nu en dan een of anderen dag de bladredacteur mededeelingen, die men als sensatie van den dag g-oed kon gebruiken. De dikke, kleine Rot van cle „Lokal- presse" nam de politieman, die men gewoonlijk met „inspecteur" aansprak, direct in beslag. - Vertelt u mij eens, inspecteer, wanneer zal onze veelgeprezen politie er nu eigenlijk eens in slagen de hand te leggen op clen vrouwenmoordenaar? Of is zij soms van plan daarmee te wachten, tot hij alle oude vrijsters uit Berlijn heeft omgebracht Kunzendorf van de „Mittagpost" meende op bestraffenden toon te moe ten interrumpeeren Je bent al te cy nisch, collega, over zulke dingen is het beter niet te schertsen Bovendien lijkt me je vraag nogal tactloos, om dat je even goed weet als ik, dat me neer Krause zelf het onderzoek in cle ze zaak leidt. Krause maakte lachend een afweren de beweging. Laat de heeren maar kalm zeg gen, wat ze op het hart hebben Ik vrees zelf, dat we ons zullen blamee- ren, want nog nooit van mijn leven heb' ik zoo weinig aanknoopingspun- ten gehad als in dit geval. Ja, als we iets naders wisten over het lot der ver dwenen meisjes, zou het niet zoo las tig zijn een clraad te vinden, welke tot de ontdekking van den moordenaar zou kunnen leiden, maar men is niets te kunnen weten komen over al die Möllers,, Mullers en Cohens en we loo pen nu maar achter „iemand" aan, die blond haar heeft en een lorgnet draagt. Dat zou u ook kunnen zijn; dr. Künig Inderdaad was dr. Künig van de „Abendkurier" slank en blond, terwijl zijn reukorgaan een lorgnet droeg. Allen lachten, dr. Kunig zelf wel het hardst. Op dit oogenblik kwam de in heel Blrlijn bekende Fritz Waldstock van de Berlijnsche „Herold" binnen, een klein, reeds bejaard heertje, met grijs haar, vrij armoedig gekleed en toch de beste interviewer en reporter, hekend om zijn zeldzaam geheugen en onovcr troffen bekendheid met personen. Hij was in staat op een bal, een sensatio- Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam tiek werden bewogen, maar eerder door hebzucht. Zij hadden hem geschre ven, dat zij graag een nieuwe jurk zou den aanvaarden, indien het hoofdvoor- stel niet kon worden aangenomen. En zij hadden niet vergeten de maat op te geven. GEMEENTE WIERINGEN. FILMNIEUWS. „GELUKKIGE JEUGD". Woensdag: 4 Maart a.s. draait in CINEMA DE HAAN, de film „GELUKKIGE JEUGD." Dit is. een documentaire film, maar een film van een zeer bijzonder ka rakter. Ze geeft bijzonder imposante beelden van een machtige sport-demon statie te Moskou. Men ziet hier de be oefenaars, mannelijke en vrouwelijke, van de meest uiteenloopende takken van sport. Skiloopen en bergbeklim men, zwemmen en voetballen, schaat- henrijden en worstelen, boksen en ten nisspelen athletiek, turnen, en bovenal rythmische dansen op onge kend groote schaal, een feest voor de oogen. Oud-Griekenland schijnt herleefd. De lichaamscultuur moet in de Sowjet- Unie wel op een ongekend hoog peil neele première of de een of andere bij eenkomst een lijst van duizend aanwe zige personen samen te stellen, waar van hij geen enkele voorletter of titel behoefde op te zoeken. Het gesprek wercl nu algemeen en uiterst levendig een ieder had het over opzienbarende misdaden, justi- cioneele vergissingen en wereldschok kende processen, totdat Krause het gesprek handig op zoo juist versche nen boeken bracht. Zijn hand, als nadenkend aan het voorhoofd brengend, zei hij plotse ling Ik heb laatst iets van een zeke ren Thomas Hartwig gelezen Ik weet waarachtig niet meer wat het was, 'n roman, een novelle of een feuilleton, maar in ieder geval heeft het m'n aan dacht getrokken. M'n hemel, als ik me nu toch maar kon herinneren wat het geweest is Waldstock streek zich met cle hand door het grijze haar. - M'n waarde Krause, als je iets niet weet, moet je je altijd tot mij wenden Thomas Hartwig is een zeer fatsoenlijke, jonge man, die werkelijk heel nette dingetjes, zooals novellen en andere overbodigheden schrijft. Wacht even eenigen tijd geleden heeft hij ook een nogal lijvig werk, een ro man, waarvan ik den titel helaas niet ken, bij de een of andere obscene uit gevers-maatschappij in de provincie laten verschijnen. Overigens schrijft hij ook af en toe voor de Berlijnsche „Herold" en als je er prijs op stelt, kan ik wel eens bij onze redactie-secreta resse, Lotte Frölich informeeren. Als ik me niet vergis, is deze jonge dame nog al bevriend met Hartwig ik heb ze tenminste wel eens samen in een ca fé gezien. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1