TWEEDE BLAD. VRIJDAG si FEBRUARI 1936 No. 15 NIEUWS- EN ADVERTENTIES WIERINGEN EN OMSTREKEN LAD VOOR GEMEENTERAAD WIERINGEN. WIERINGER COURANT GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van den Raad op Don derdag 20 Febr. des nam. 2 uur. Voorz. Burgem. Kolff. Secr. de hr. C. F. van Duin. Alle leden aanwezig. Na opening volgt voorlezing der no tulen, die na een kleine aanvulling, door Mevr. Wit—Slikker opgemerkt, worden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Ingekomen zijn verschillende goed keuringsbesluiten. Verdei- van Mw. de Zwart-Brouwers verzoek om ontslag in verband met het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd. Wordt ingaande 1 Mei 1936 eervol verleend. Van het bestuur der plaatselijke af- deeling van het Witte Kruis het ver zoek om gratis gebruik van het lokaal voor het consultatie-bureau voor zui gelingen. Wordt op voorstel van B. en W., in gaande 1 Januari 1936 ingewilligd. Classificatie der gemeente voor de personeele belasting. B. en W. deelen mede, dat de in een vorige vergadering vastgestelde veror dening, waarbij de gemeente voor de heffing der personeele belasttng werd ingedeeld in de 6e klasse, van Gedepu teerde Staten is terug ontvangen, on der mededeeling, dat bij vergelijking van de belastbare huurwaarden van de woningen te Wieringen en in enke le naburige gemeenten het gemiddelde bedrag der huurwaarden hier welis waar iets hooger is gebleken dan in de naburige in de 7e en 8e klasse inge deelde gemeenten, doch niet zoo hoog, dat rangschikking van deze gemeente in de 6e klasse te billijken zou zijn. Mitsdien heeft het College bezwaar de verordening met een gunstig ad vies aan Hare Majesteit de Koningin aan te bieden en geeft het in overwe ging de verordening in te trekken. Volgens B. en W. is vergelijking met andere gemeenten geen voldoenden maatstaf. Een juiste maatstaf voor de classificatie is veeleer te vinden in de bedoeling van den wetgever de laag ste huurwaarden buiten de heffing te houden. Die bedoeling komt voor zoo ver de gemeente Wieringen betreft het meest tot haar recht door rang schikking der gemeente in de 6e kl. Daarom stellen B. en W'. voor Gede puteerde Staten te verzoeken de ver ordening ongewijzigd aan de Kroon door te zenden. Aangenomen Overneming van gedeelten riolee- ring van 't Heemraadschap Wieringen. Behalve de gemeente heeft ook het Heemraadschap in de dorpen Rippoly- tushoef en Den Oever te zorgen voor instandhouding en het schoonhouden van bepaalde gedeelten rioleering. Bei de lichamen verrichtten dus gelijk soortig werk naast el kaai-, zonder dat er bijzondere redenen zijn aan te wijzen waarom de gemeente het eene stuk en het Heemraadschap een aansluitend ander stuk der rioleering voor haar of zijn rekening heeft. Er is daarom over leg gepleegd om in de verdeeling der werkzaamheden meer systeem te brengen. Als gevolg van dit overleg stellen B. en W. voor de gedeelten rioleering van het Heemraadschap, doch alleen voor zoover deze gelegen zijn binnen de kom men van genoemde dorpen, door de ge beente te doen overnemen en wel ge rekend vanaf 1 Januari 1936. De ge meente kan zich voor de overneming (ook van het beheer, onderhoud en schoonhouden) schadeloos stellen dpor het heffen van reinigingsrechten krachtens de bestaande verordening. Het Heemraadschap ziet dan, na het aangaan dezer transactie, af van het eischen van maatregelen van de zijde der gemeente tegen de vervuiling der slooten in de koogen, veroorzaakt door de loozing: daarop van het riool net. Met de reiniging dier slooten zal genoemd waterschapsbestuur zich dan zelf belasten zonder aanspraak te ma ken op eenige vergoeding van de ge meente. Aangezien een dergelijke transactie in het belang is van beide lichamen, stellen B. en W. voor dienovereenkom stig te besluiten. De hr. Boersen merkt op dat de op stopping in den Koogerweg het gevolg is, van dat men daar te kleine buizen heeft genomen. De hr. Oden zegt, dat hij van Piet de Wit heeft vernomen, dat het buizen net daar wel goed is, doch bij de aan sluitingen heeft men maar wat gedaan Er werd een gat in de buis geslagen en dan gebeurde het vaak. dat de buis half dicht gemetseld werd. Het voorstel B. en W. wordt aan gen. Vrijstelling verlichting van stilstaan de motorrijtuigen, rijwielen en rij- of j voertuigen. De A.N.W.B. heeft er bij B. en W. op aangedrongen voor deze gemeente ge bruik te maken van de bevoegdheid om vrijstelling te verleenen van de ver plichting tot 't verlichten ook van stil staande motorrijtuigen gedurende cle duisternis. B. en W. hebben tegen de in williging van het verzoek geen be zwaar, mits de vrijstelling. beperkt blijft tot de motorrijtuigen, die stil staan in bebouwde kommen en dan nog, voor zoover zij zich bevinden bin nen de lichtkring van een brandende straatlantaarn en dus goed zichtbaar zijn. De afstand tot zoodanige straat lantaarn zouden zij op niet meer dan 10 M. willen stellen. Zij stellen voor in dien geest een be sluit te nemen. De hr. Lont vraagt of het zoo'n be zwaar is om een paar lichtjes aan te laten. Voorz. Als er lang geparkeerd moet worden is het slecht voor de accu. Mevr. Wit-Slikker wil de auto's dan maar naar een garage verwijzen. Voorz. zegt, dat daar ook veel be zwaren aan verbonden zijn. Het voorstel B. en W. wordt aangen. Pacht der Wierwaarden in de Wad denzee. Daar op 1 Juni a.s. de pachtovereen komst der wierwaarden in de Wad denzee afloopt, stellen B. en W. voor hen te machtigen op de door het Rijk te bepalen voorwaarden opnieuw voor 3 jaar de wierwaarden te pachten. Hoewel onder de tegenwoordige om standigheden een pachtverlenging weinig zin heeft, is er daartegenover ook geen reden aanwezig de gemeente niet tot verlenging bereid te verklaren. Aangenomen. Schadevergoeding voor extra-wegen- onderhoud van Heemraadschap en polder In do vergadering van 29 Juni 1934 werd besloten een bedrag van f 2000.- bescliikbaar te stellen als schadevergoe ding aan het Heemraadschap van Wie ringen om den polder Waard Nieuw land voor buitengewone onderhouds kosten aan hun wegen, welke het ge volg waren van de omlegging van het verkeer tijdens de uitvoering der wer ken tot verbetering o.m. van den Ge- meenelandsweg. Het Rijk zou tot het zelfde doel f 1000.- geven, welke bedra gen respectievelijk tweederde en een derde uitmaakten van de totale extra- onkosten, die geraamd werden op rond f 3000.-. De besturen van gemelde waterschap pen hebben vastgesteld, dat die ex- cra-onkosten hooger zijn geweest en on geveer f 5000.- hebben bedragen. In de vergadering van B. en W. heeft één der leden, die in andere kwaliteit in nauwe verbinding met genoemde be sturen staat, opnieuw een uiteenzet ting gegeven van het verloop dezer nog steeds sleepend gebleven zaak en de andere leden overtuigd, dat inderdaad de raming van f 3000.- aan den lagen kant is geweest. B. en W. zijn van meening, dat deze kwestie niet langer een twistappel be hoort te zijn tusschen de genoemde pu blieke lichamen. Ten einde de zaak af te doen, stellen zij voor het gemiddel de der beide ramingen als basis voor de vergoeding aan te houden en deze dus op f 4000.-- te bepalen. De gemeen te zal hiervan dan tweederde, alzoo f 2666.66 en het Rijk eenderde, dus f 1333.33 betalen. Zij koesteren het ver trouwen, dat ook de waterschapsbestu ren hiermede genoegen zullen nemen. De heer Oden vraagt of aangetoond is met cijfers, dat dit inderdaad zooveel heeft gekost. Voorz. zegt, dat dit bij de laatste be sprekingen niet het geval was, doch de ze zaak hangt reeds lang en in vorige conferenties is men wel met cijfers gekomen. Ontheffing reinigingsrechten. B. en W. stellen voor ontheffing van reinigingsrechten te verleenen aan Wed. N. Scheltus, J. Egelman, C. Do- ves, J. Vermeulen, D. Hoekstra, Jn. Smit, Wed. J. Oldersma, P. Kraak en D. Tijsen Dz. en af te wijzen verzoe ken van D. Vonder, C. Visser, C. van Stijn, A. Kraak, IC. Hoekstra en Jn. Hegeman PHz. Conform besloten. Aanleg rioleering. B. en W. stellen voor aan de West zijde van den Slingerweg bij de nieuw gebouwde huizen een gedeelte riolee ring te doen aanleggen ter lengte van 120 meter. De kosten worden geraamd op f 330.-. De heer Oden zegt, dat in de vorige raadsvergadering een verzoek is afge wezen voor een deel aan den Konings weg. Spr. zou gaarne er een voorscel van willen maken om dat deel ook uit te voeren. Het vorige verwek is afgewezen op cept-overeenkomst opgenomen, grond dat het rt^' Jton wegens de fi-| Tegenover de verplichtingen, die nanciën. Terwijl Ihfonu voor deze weg ™ee"te ^oh neemt en .li.. i i* ,ii«. hoofdzakelijk zijn te vinden m art. 1 1111 wel kan. Spi. bc\ieemdt dit wat. hoefoon in Vinf mrotvpH hmirion dni- Spr Wcth. Bosker zegt, dat men met ren dabele en onrendabele gedeelten reke ning moet houden. Aan de Slingerweg- worden 6 woningen aangesloten, ter wijl dit aan de Koningsweg waarschijn lijk wel niet het geval zal zijn. De heer Oden vermoedt dat de Ko ningsweg ook wel een rendabel ge- gedeelte zal zijn. Het voorstel wordt hierop aangeno men. In een volgende vergadering zullen B. en W. met een kosten-begrooting komen voor de Koningsweg. Jaarwedde gemeente-vroedvrouw. De regeling van de jaarwedde der gemieente-vroedvrouw dateert uit een tijd (1921) toen het aantal geboorten be langrijk lager was dan nu. Wel is het getal door een geneesheer geleide ver lossingen in deze gemeente hooger dan vroeger, zoodat relatief genomen het aantal verlossingen, door de vroed vrouw verricht, ten opzichte van het totaal aantal geboorten is afgenomen, doch het aantal door de vroedvrouw geholpen patiënten is hooger dan dat, hetwelk destijds bij de vaststelling der salarisregeling als maatstaf was aange nomen. Naar de meening van B. en W. be staat er dan ook aanleiding tot verla ging van de wedde, die thans be draagt van f 1000.- tot f 1400.- per jaar, over te gaan. Niettemin zijn zij van oordeel, dat deze verlaging niet te sterk mag zijn, omdat het aantal verlossin gen van armlastige patiënten, waar voor vroeger f 5.- per geval werd geno ten, doch die de vroedvrouw na de laatste wijziging van haar instructie kosteloos moet verrichten, veel grooter is dan vroeger het getal betalende patiënten is nog slechts gering. Ook de Regeering wenscht echter verlaging van deze jaarwedde, zooals gebleken is uit een onlangs van den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvangen schrijven. Nu de tegenwoordige functiona- risse de gemeentedienst gaat verlaten, is er gereede aanleiding de bedoelde verlaging thans door te voeren. B. en W. stellen derhalve voor, met ingang van den dag van indiensttreding dei- nieuw te benoemen verloskundige, de jaarwedde nader vast te stellen op f 800.-, met vier 2-jaarlijksche verhoo gingen elk van f 100.-, klimmende tot een maximum van f 1200.- is bereikt. Mevr. Wit—Slikker kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Er is pas voorgelezen dat de vroedvrouw meer werk moet verrichten, terwijl het aan tal armlastigen, waar zij niets meer voor krijgt betaald, steeds grooter wordt. Spr. wil voorstellen om het aanvang salaris op f 1000.- te bepalen met twee 2-jaarlijksche vorhoogingen van f 100.-. De voorz. zegt, dat uit een bespre king ter departemente is gebleken dat de Minister het salaris te hoog vindt van de vroedvrouw. Voor de huidige functionarisse wilde men het zoo nog wel laten, doch voor nieuw te benoemen moest het lager zijn. Mevr. Wit—Slikker zegt dat haar dit allemaal wel bekend is, doch we moe ten toch niet alles slikken wat Ged. Staten voorschrijven. Spr. is bang dat voor 800 gulden geen goede vroedvrouw naar Wieringen komt. De voorz. zegt, dat reeds een oproep is geplaatst en dat zich al verscheide ne sollicitanten hebben aangemeld, waaronder heele goede, die genoegen nemen met het salaris wat wordt voorgesteld. De heer Oden zegt, dat de raad wel moet bedenken dat van de f 800.- nog 10 pCt. af moet voor Pensioenkorting. Het voorstel van Mevr. Wit wordt als het verst strekkende in stemming gebracht en met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Bakker, Doves, Boersen en Tijsen. De heer Bosker merkt op dat in B. en W. nog is besproken om eventu eel een vroedvrouw te nemen die ook diploma wijkverpleging heeft, hier zou men het Witte Kruis zeer mee kun nen gerieven, welks lichaam nogal eens moeite heeft met de vervanging van de wijkzuster, en bovendien een dure geschiedenis is. De voorz. zegt, dat dit echter niüt het zwaarte-punt mag zijn. Hoofdzaak is dat we een goede vroedvrouw krij gen. Zijn beide combinaties mogelijk, dan is dit van belang. Onderhoud Brandkranen. De Directeur van het Provinciaal Water leidingbedrijf heeft de aandacht van B. er W. gevestigd op de mogelijkheid om het on derhoud en de verzorging der openbare brandkranen van het bedrijf over te nemen en wel op de voorwaarden in bijgevoegde con- de welke en o.a. bestaan in het vorstvrij houden der kranen, het beproeven der kranen en het herstellen en onderhouden der bestrating bij dezelve, verklaart het P.W.N. zich bereid een vergoe ding te betalen van f2.- per brandkraan voor de eerste 100 en f 1.25 per brandkraan voor alle brandkranen boven de 300 stuks. De ver mindering van het verschuldigde bedrag bij overneming van de verzorging der kranen is beduidend. B. en W. stellen voor hen tot het aangaan der overeenkomst te bemachtigen. Aangenomen. Verhooging opcenten gemeentefondsbelasting. Bij de vaststelling van de gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1936 is gerekend op een opbrengst, gelijkstaande met een heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting. In verband hiermede stellen B. en W. voor de bestaande verordening hiermede in over eenstemming te brengen. Tevens wordt in trekking der invorderingsverordening voorge steld. De heer Oden zegt, dat de Raad wel heeft aangenomen bij de begrooting om 75 opcenten te heffen. Spr. vraagt of het maar niet beter zou zijn als we tot ons oude stelsel overgingen, n.1. progressieve heffing. Dit werkt het billijkst. De voorz. zegt, dat in de gemeente fonds-belasting wel eenige progressie zit. De regeering eischt echter van nood lijdende gemeenten dat de belasting zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. De heer Lont zegt, dat de begrooting sluitend is gemaakt op een basis van 75 opcenten. Als we nu progressie gaan toepas sen dan krijgt men noodgedwongen verlaging, waar toch geen genoegen mee wordt genomen. Spr. zou er wel op aandringen wil len bij de Regeering, dat zij het onbil lijke van dezen regeling inzien, daar wij noodlijdend geworden zijn door de Zuiderzeel-werken. Het voorstel wordt hierop aangen. De heer Oden wenscht geacht tegen gestemd te hebben. Crediet in rekening-courant Bank voor Ne- derl. Gemeenten. In verband met de sterk vermeerderde uit gaven voor ondersteuning en werkverschaf fing, waarvoor de Rijksbijdrage soms eenige tijd op zich laat wachten, stellen B. en W. voor het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te verhoogen tot f 175000.- en de rekening-cou rant-overeenkomst dienovereenkomstig te te wijzigen. Aangenomen. Jaarwedde van den agent der Arbeidsbemid deling. Bij raadsbesluit van 12 April 1935 werd de jaarwedde van den agent der arbeidsbemid deling herzien en vastgesteld op f 600.-, met bepaling, dat van deze bezoldiging een bedrag van f 250.- per jaar zou worden aangemerkt als vaste aan die betrekking verbonden jaar wedde en het meerdere als tijdelijke toelage. De regeling werd voor één jaar vastgesteld. Aangezien in de bestaande toestand geen ver andering is gekomen stellen B. en W. voor de regeling met één jaar te verlengen. Tegemoetkoming vervoerkosten leerlingen van lagere scholen. Naar aanleiding van een aanvraag van G. Arwert, alhier, om tegemoetkoming, ingevol ge art. 13 der Lager-onderwijswet 1920, in de kosten, verbonden aan het bezoeken door zijn kinderen van de Christelijk Nationale lagere school te Den Oever, stellen B. en W. voor op de aanvraag gunstig te beslissen met inachtneming van de financieele draagkracht van adressant, aangezien de aanvraag voldoet aan de eischen der wet. Aangenomen. De Vleeschkeuringsdienst. Ten aanien van dit punt stellen B. en W. voor om dit van de agenda af te voeren, in verband met een nieu we regeling welke wordt ontworpen door de Vleeschkeuringsdienst Kring Den Helder. Opheffing cursusi voor vreemd© talen te Hippolytushoef. In verband met de omstandigheid, dat de gemeentelijke cursus voor vreemde talen nog slechts 5 deelnemers telt, hebben Gedepu teerde Staten medegedeeld, dat de cursus voor opheffing in aanmerking komt en met het oog op de ongunstige financieele toestand der gemeente en op grond van de geringe belangstelling voor de cursus. Gezien de bovenvermelde feiten stellen B, en W. voor met ingang van een door hen te bepalen datum de cursus op te heffen en de daarmee in verband staande verordeningen in te trekken, De heer Lont vraagt hoe of Ged. Sta ten weten dat maar 5 leerlingen van deze cursus gebruik maken. Spr. zou de verordening maar zoo willen laten, daar als het volgend jaar zich weer leerlingen aanmelden en we hebben geen verordening, gaan zij naar een andere plaats en dan moet de gemeente toch weer betalen. De voorz. zegt dat Ged. Staten een onderzoek in hebben gesteld naar het aantal leerlingen. Ook wordt hier nog altijd talen-cursussen gegeven door een onbevoegde. dit voorstel spijt dat B. en W. met ff~ komen. Dat er maar 5 leerlingen voor deze cursus zijn, zal vermoedelijk wel als oorzaak hebben, dat nimmer propa ganda is gemaakt voor deze cursus. Een bevoegde leerkracht hebben we nu ook in de gemeente, dat bezwaar geldt dus ook niet meer. Spr. stelt voor de cursus niet op te heffen. De heer Bakker vraagt of er alle ja ren zoo weinig belangstelling voor be staat. De voorz. antwoordt bevestigend. Mevr. Wit vindt dit aantal voor een plaats als Wieringen nog niet zoo klein. Als deze 5 leerlingen buiten de gemeente les moeten halen, zal het wel meer kosten. Het voorstel van B. en W. wordt hierop verworpen met 9 tegen ,2 stem men voor. De heeren Kooi en Tijsen stemden voor opheffing. Legger der wegen. Volgens art. 27 der Wegenwet moet in ie dere gemeente van de buiten de bebouwde kommen gelegen wegen een legger worden opgemaakt. Deze leggers, moeten tot stand gebracht worden vóór 1 Oetober 1937. In verband hiermede vragen B. en W. machtiging de vervaardiging der leggers op te dragen. Aangenomen. Vergoeding kosten instandhouding bijzondere scholen. Voorgesteld wordt aan de R.K. school een voorschot op de exploitatie kosten te verleenen van f 613.45, bere kend naar 80 pCt. van een gemiddeld aantal leerlingen van 54V£ bij een be drag der kosten per leerling van f 14.07 en voor de Christelijke school te Den Oever van f 1651.82 bij een ge middeld aantal leerlingen van 146 3/4. Aangenomen. AANKOOP GROND VOOR AANLEG NIEUWE ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS. Reeds vele jaren geleden is door den Raad in beginsel besloten tot het aanleggen van een nieuwe algemeene begraafplaats te Hip polytushoef. Pogingen tot grondaankoop mislukten echter, omdat de grond ongeschikt dan wel de aankoopsom te hoog werd geacht. Thans is echter de aangelegenheid weer ac tueel geworden in verband met het zoeken van werkobjecten voor de werkloozen. B. en W. meenen thans te zijn geslaagd in het vin den van geschikt terrein en hebben het oog cp eenige perceelen grond gelegen aan de Noordzijde van het punt van aansluiting van de Noordburen- en de Kremersweg. Het ter rein is voor het bovenvermelde doel zeer ge schikt. In verband hiermede stellen B. en W. voor de aanleg der begraafplaats thans door te zetten en tot aankoop van het terrein over te gaan. De prijs van het terrein is f 2625.- per H.A. en komt van de Doopsgezinde gemeente en de heer H. Smit. De heer Oden spreekt zijn vreugde er over uit dat het na 18 jaar eindelijk aan dit college van B. en W. is gelukt een geschikt terrein te vinden. Spr. wilde in comité gaan, daar spr. er nog een en ander over heeft te zeg gen, waar vermoedelijk personen bij betrokken zijn. Na heropening der vergadering wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De voorz. zegt, dat hij de raad feli citeert met dit besluit Als spr. het wel heeft, dan is 18 jaar geleden een besluit genomen om het kerkhof ge deeltelijk af te graven, in verband met de marktplaats. Mogelijk dat dit dan in de' nabije toekomst kan geschieden. Commissie van toezicht op het La ger Onderwijs. Ter benoeming wordt opnieuw aan bevolen de heer L. Geusebroek, aftre dend en als no. 2 de heer C. Gulde- meester. Het te benoemen lid moet behooren tot de categorie ouders van op een bij zondere lagere school ingeschreven leerlingen. Benoemd met algemeene stemmen de heer L. Geusebroek. Parkeerverbod voor straten en wegen. Toegevoegd wordt aan de agenda het voorstel van B. en W. om een parkeer verbod uit te vaardigen, voor de navol gende straten en wegen Te Hippolytushoef, voor de Hoofd straat en de Noordzijde van het Kerk plein (gedeelte Kaan tot Klare.) Te Den Oever voor de Zwinstraat en Voorstraat. De heer Bosker wijst er op dat reeds een parkeerverbod voor het Kerkplein gold, hoewel nog niet wettig, doch men stoorde zich reeds aan het bordje. Nu probeert men aan de Oostzijde, Wil het daar geen prutboel worden, dan zal het plein wat verhard moeten worden. Het behoeft geen dure bestrating te worden, doch een eenvoudige teerlaag zou al voldoende zijn. De voorz. zegt in een volgende ver gadering met een kosten-berekening De heer Oden zegt, dat het hem te komen voor beharding.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3