27e JAARGANG DINSDAG se, FEBRUARI 1936 No. 16 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O. GRACE MOORE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. -4 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTI Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CRISISBUREAU HET IN VOORRAAD HEBBEN VAN VARKENS. Het voorhanden en in voorraad hebben van varkens is aan handelaren en slagers slechts toegestaan, wanneer zij bij de Nederlandsche Veehouderij centrale, le van den Boschstr. 1, 's-Gravenhage, zijn georganiseerd. Gebleken is, dat nog niet alle daarvoor in aanmerking komende personen een verzoek tot toelating hebben ingediend. Ter vermijding van een strafrechterlijke vervolging wordt aan be langhebbenden, die nog niet zijn toegelaten, aangeraden, ten spoedigste een daartoe strek kende aanvraag in te dienen. Aanvraagfor mulieren kunnen bij de Nederlandsche Vee houderij-Centrale verkregen worden. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de verplich ting om zich te organiseeren alleen geldt voor die slagers, die werkelijk levende varkens ge durende korten of langen tijd in voorraad hebben, dus niet voor diegenen, die de var kens in geslachten toestand koopen en der halve geen levende varkens in voorr. hebben. De tijdsduur, gedurende welke de varkens door handelaren en slagers mogen worden be waard, bedraagt 14 dagen per varken. BINNENLANDSCH NIEUWS. De vele stalbranden. Wijziging in de Alg. Politie verordening Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren heeft er de aandacht van Ged. Staten van Zuid Holland op gevestigd, dat het aantal stalbranden,^waarbij dieren om het leven komen, zeer groot is, en dat de oorzaak dezer branden vaak gelegen is in onjuisten aanleg of onsolide uitvoe ring van electrische geleidingen. In verband hiermede verzocht ge noemd hoofdbestuur te bevorderen, dat electrische installaties in stallen en boerderijen periodiek, met een maxi mum periode van 5 jaar, aan een her keuring worden onderworpen. Ged. Staten verzoeken thans aan de gemeente-besturen aan dit verzoek te willen voldoen, terwijl zij tevens in overweging geven, om in de Alg. Poli- tie-verordenrng een bepaling te doen op nemen, dat op zolders, welke niet van een brandvrije afscheiding van de stal len zijn voorzien, geen grootere hoe veelheden hooi mogen worden opgesla gen, dan voor dagelijksch gebruik noo dig zijn en dat brandgevaarlijke ob jecten in stallen niet aanwezig mo gen zijn., Roofoverval bij Boekei (N.-B.) Vrijdagnacht omstreeks twaalf uur is nabij Handel onder de gemeente Boe kei (Noord-Brabant) een brutale aan randing gepleegd, waarbij een man van een bedrag van circa 900 gulden is beroofd. F. Molenpas, wonende te Han del, was nog laat op bezoek bij zijn compagnon Van Doorne, die aan een zijweg van den weg Handel—Boekei woont. Tegen 12 uur begaf de veekoop man Molenpas zich per fiets langs den binnenweg huiswaarts. Hij was nog niet ver van zijn compagnon verwij derd, toen hij plotseling door twee man nen werd overvalen, die vermoedelijk FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 8.) Doet u geen moeite, meneer Waldstock ik moet morgen of overmorgen toch bij de „Herold" zijn en dan kan ik zelf wel eens mijn licht opsteken. Overigens is het niefc van zoo buitengewone beteekenis Krause verdween spoedig hij had van avond meer gehoord dan hij zich gisteren nog had durven voorstellen en hij was moe. doodmoe en verlangde naar zijn stille, rustige kamer in Wilmersdorf en de gezonde, fris- sche lucht, die door de open balkondeuren hem in zijn slaap zou sterken. Menschenkinderen, grijp toch toe, verknoei toch den tijd nietNiet alleen, dat de presi dent dagelijks mededeelingen verlangt en door dien steeds toenemenden stroom van dagbladberichten op ons beleid nerveus ge worden is, maar denk je ook eens in, hoe wij ons zouden blameeren als de kerel er op het laatste moment de lucht van zou krij gen, dat hij ontdekt is en er vandoor zou gaan Dr. Clusius was zeer opgewonden. Krause kalm als sterk steeds. Hij liet zich niet van de wijs brengen. Nee, nee, dokter, ik moet u vriendelijk verzoeken mij niet te willen dwingen. Ik al leen draag de verantwoordelijkheidmijn hoofd als pand, dat Hartwig niet aan vluch ten denkt. Vóór ik de hand op hem leg, wil ik eerst zeker weten wie en wat deze man eigenlijk is, moet ik zijn geestelijk gesteldheid doorgrond hebben en de drijfveer, welke hem tot deze vreeselijke misdaden heeft gebracht. Overigens misschien is hij niet eens de met een zwaren knuppel Molenpas op bet hoofd sloegen. De man viel van de fiets en bleef bewusteloos liggen. Toen Molenpas na betrekkelijk kor ten tijd het bewustzijn herkreeg, miste hij zijn portefeuille, waarin 900 gul den zaten. Hij keerde naar de woning van den heer Van Doorne terug. Poli tie en burgemeester werden van het gebeurde in kennis gesteld. Molenpas kon, daar hij vrijwel direct bewuste loos neerviel, geen signalement van de daders geven. Molenpas, die ernstig aan het hoofd is gewond, werd per au to naar zijn woning overgebracht. De rijksveldwachter Went uit Heesch heeft met een politiehond een onder zoek ingesteld. Aanvankelijk werd wel een spoor gevolgd, doch dit liep dood op den verharden weg. Het on derzoek wordt nog voortgezet. Treurige jeugd. Rijwielen gestolen. Een droevig geval heeft de politie van het bureau-Overtoom te Amster dam in behandeling gehad. Daar zijn n.1. twee jongens, resp. 7 en 8 jaar oud, wonende in de buurt van de Borger- straat, aangehouden, die de laatste weken tezamen niet minder dan zeven rijwielen van den openbaren weg ge stolen hebben. Zij werden op straat aangetroffen, elk met 'n damesrijwiel aan de hand bij zich. Voor een dubbeltje had een hunner de dynamo van een der fiet sen te koop aangeboden. Op het bureau trachtten zij de schuld aan de verschil lende diefstallen op elkaar te schui ven en allerlei wandaden van het twee tal kwamen aan het licht. Zeewier-visschers op Texel. Belanghebbenden in den zin der Zuiderzeewet. Het Tweede-Kamerlid de heer Drop heeft aan den Minister van Water- staat de volgende vragen gesteld 1. Kan de minister mededeelen of het verslag der bijzondere commissie die in 1934 is belast met een onderzoek naar de vraag of zeewier (zeegras) vis- scher op Texel als belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet behoo- ren te worden erkend en waarom trent in de Memorie van Antwoord be grooting Zuiderzeefonds 1936 is ver klaard, dat het spoedig zou worden uitgebracht, reeds te zijner kennis is gekomen 2. Indien vraag 1 bevestigend kan worden beantwoord, wil de minister dan dit verslag ter algemeene kennis of ter kennis van de Staten-Generaal brengen en indien vraag 1 niet bevesti gend kan worden beantwoord, wil de minister dan de afdoening van deze aangelegenheid ten spoedigste bevor deren Rookwedstrijd. Dank zij het ijverig pogen van den voorzitter van de Landarbeiders-ver- eeniging St. Deus Dedit te Ursem, den heer Th. Prinse, zal de aangekondigde man, dien wij zoeken en dan zou de blamage eerst recht pijnlijk zijn, want, zij het dan ook slechts als los medewerker, behoort de man toch tot het groote krantenbedrijf en de „He rold" zou zeker nogal flink te keer gaan, wan neer wij een van zijn z.g.n. gewaardeerde me dewerkers van een vijfvoudigen moord zouden verdenken. De argument gaf den doorslag. Goed, Krause, ik zal me dus maar weer eens geheel op jou verlaten. Zeg alleen tegen den president, dat wij den draad te pakken hebben en op een succes voor de politie mag worden gerekend. Nou, jij zult er ook wel geen nadeel van ondervinden Ditmaal zal ik toch doorzetten, dat je den titel en rang van commissaris krijgt. En dan zul je einde lijk wel „uitgekrauset" zijn en de nieuwe commissaris van de recherche zal doctor Von Dengern heeten Krause kon met den besten wil van de we reld geen gevleid lachje op zijn gezicht krij gen, integendeel, de loodrechte rimpels op zijn voorhoofd werden nog dieper en met een correcten groet verliet/hij het vertrek. Buiten echter voelde hij een walging voor zijn beroep. - De een z'n dood zal dus ook hier weer eens de ander z'n brood zijn Een hooge pre mie voor een treffer in 't hart. Fiat justitia, pereat mundus Intusschen vijf vrouwen van het leven berooven, opdat de eigen el lende wat minder gevoeld wordt ongeloof lijk, grotesk, afschuwelijk. Voor alles niet toe rekenbaar. Wie weet, wat die Hartwig beleefd heeft, wanneer hij tenminsteNu, we zul len wel zien Krause zat in de elegant gemeubelde wacht kamer van de Berlijnsche „Herold" en bla derde in de, leggers der laatste maanden, waarin hij hier en daar, maar uiterst zelden, een feuilleton of een novelle ontdekte, welke met de initialen T. H-g onderteekend waren. Flinke, geestrijke, diepzinnige opmerkingen over een modern onderwerp of een evenement. Humor, een scherp verstand en goedigheid rookwedstrijd bij voldoende deelname doorgaan. Er worden voor dat doel 180 pijpen beschikbaar gesteld, alsmede 200 halve onsen rooktabak en 50 halve onsen pruimtabak als troostprijzen. Verder krijgt de vereeniging 50 halve onsen rooktabak om tijdens den wed strijd te verrooken. Verder 2 pond bes te tabak voor den wedstrijd. Een groo te tabaksfirma heeft 10 prijzen beschik baar gesteld, terwijl St. Deus Dedit hieraan nog een aantal zal toevoegen. Daags voor den wedstrijd zal de zaal van den heer Jb. Mulder door een des kundige worden versierd en talrijke reclames worden aangebracht. Voor de noodige attracties zal worden zorg gedragen. Er komt iets aparts na afloop van den wedstrijd. Ondergang van de „Drente". Burgemeester C. J. Epma van Eg- mond aan Zee heeft namens het Car- negie Heldenfonds Donderdag aan Huik Wijker een gift van f 50 uitge reikt voor het redden met levensge vaar van kapitein Van der Graaff, bij de stranding van de „Drente" op 19 Oc- tober van het vorig jaar. Wijker, die matroos op de groote vaart is, doch reeds geruimen tijd werkloos was, is thans tijdelijk aange steld bij de Rijkskustwacht. Mettertijd zal hij wellicht in vasten dienst komen. De slooping van de „Drente", die tij delijk gestaakt was, is thans weder her vat. Frank Rijsdijk Jr. uit Hendrik- Ido-Ambacht heeft dit werk overgedra gen aan de firma De Vries uit IJmui- den. Een groot deel van den inventa ris van de „Drente", zooals de masten, radio-onderdeelen, navigatie-lantaarns en compassen, benevens een hoeveel heid souvenirs zal Donderdag ver kocht worden door notaris A. van Riet uit Bergen. Door vallend schoolbord gedood. Ernstig ongeluk in een school te Maastricht.. In de openbare lagere school aan de Herbenusstraat te Maastricht is het 12- jarige meisje M, C. Gijbeis door een van den muur vallend schoolbord ge dood. Het meisje was bezig het bord schoon te maken, toen het bord plotse ling van den muur losschoot en boven op het kind terecht kwam. Het meisje is vrijwel onmiddellijk aan de gevol gen overleden. De recherche heeft een onderzoek ingesteld en het lijkje is in beslag ge nomen. Smokkelschip m. alcohol aangehouden Goede vangst op de Wester- schelde. Tijdens een surveillance op de Wes- terschelde is Donderdagavond door het recherchevaartuig „Albatros" een Bel gisch motorscheeepje, metend 40 ton, aangehouden. Het vaartuig werd naar Vlissingen opgebracht waar de lading werd onderzocht. Dit onderzoek wees uit, dat er 10.400 liter alcohol van pCt. aan boord waren. Wanneer het transport niet ontdekt zou zijn, dan zou voor een waarde van f 43.000 aan accijns aan de schatkist zijn onttrok ken. MOTORVRACHTSCHIP VASTGELOOPEN. Vrijdagavond half twaalf is het motorvracht schip „Hunze 14" van Kornwerderzand ver trokken met bestemming Amsterdam. Er hing een dichte mist, terwijl er een stevige bries stond. Daar de boot slechts weinig lading had is zij eenigszins uit den koers gedreven en kwam zij terecht nabij den Tenthoek te Andijk in plaats van bij den vuurtoren de Ven. Hoewel regelmatig de diepte gepeild werd kon niet voorkomen worden, dat te circa half drie het schip vastliep op een blinden dam, ongeveer 25 meter uit de kust. Vijf meter voordat het schip vastliep was nog voldoende diepgang gepeild. Zaterdagmorgen vroeg zijn vijf booten met vletterlieden uit Enkhuizen vertrokken, teneinde te trachten de „Hunze 14" vlot te trekken. Na overleg met de directie te Groningen mocht de kapitein, de heer J. Schokker, de hulp echter niet aan vaarden. Thans is de „Hunze 13" onderweg om haar zusterschip, dat gelukkig niet ge vaarlijk zit en oogenschijnlijk niet bescha digd is, te helpen. De „Hunze 14" is een klein motorvracht schip, dat regelmatig den dienst Groningen Amsterdam onderhoudt. DOOR VLIEGWIEL GEGREPEN EN GEDOOD. Op een drukkerij aan de Drift te Utrecht is Vrijdagochtend een 22-jarige ongehuwde hulpdrukker uit Bilthoven bij het verrichten van werkzaamheden aan een rotatiepers door het vliegwiel gegrepen en meegesleurd. De man was op slag dood. 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. BUITENLANDSCH NIEUWS. waren in deze pregnante opstellen merkbaar. Krause trok de wenkbrauwen op. Daar stond waarachtig een zin, die iets van persoonlijke ervaring en psycho-analyse had. Vaak is het slechts een speelsche, schet send opkomende gedachte, welke beslissend is voor het geheele leven en iemand tot een apostel, moordenaar, martelaar of inbreker maakt. Een onmetelijk en onweegbaar zaad korreltje zet zich in de hersenen vast en ont kiemt tot een machtigen, vreesaanjagenden of verderfelijken staat. Ja, m'n jongen, dacht Krause bij zich zelf, jij loopt te vlug, je gesticuleert, zwaait met je beenen, jij bent niet realistisch genoeg een fantast. O, wee, wanneer dergelijke men- schen het goede pad verlaten Krause liet zich den weg wijzen naar de secretaresse van de redactie, mejuffrouw Lot te Frölich en stond spoedig daarop voor een alleraardigst jong meisje, welke goudbruin, in het midden gescheiden haar een sneeuw wit voorhoofd van zeldzame schoonheid om lijstte. De eigenzinnige, welgevormde mond met den iets te korte bovenlip liet bij het spreken een rij parelwitte, krachtige en gave tanden zien, de groote, grijsblauwe oogen schenen wel vaak, al naar stemming en be lichting, van kleur te veranderen en zouden zeker evengoed kunnen branden en schitteren als zij nu koel en gelaten, den bezoeker vra gend aankeken. - Mijn naam is Karl Recker. Ik ben een trouw lezer van de „Herold" en interesseer me bijzonder voor een van uw medewerkers, die zijn bijdragen met T. H.-g teekent. Zoudt u mij wellicht zijn volledigen naam en adres kunnen meedeelen Juffrouw Fröhlich bloosde en in haar oo gen lichtte het plotseling. Met een handbe weging noodigde ze den bezoeker uit, plaats te nemen en antwoordde daarop levendig Zeker, de schrijver van deze artikelen heeft nooit den wensch te kennen gegeven, anonym te willen blijven, waarvoor hij ook trouwens geen reden heeft. Hij heet Thomas Vrouw en kind door zes negers mishandeld. Te Mangum in Oklahama heeft een zestal negers een boerin en haar zes jarig dochtertje aangevallen. Het meisje overleed aan haar ver wondingen, na te voren te hebbea ver klaard, dat haar moeder door een ne ger met een bijl en een braadpan werd aangevallen. De boerin verkeert in zorgwekkenden toestand. Vijf der negers werden gearresteerd, terwijl de zesde die gevlucht was, met speurhonden werd achtervolgd en door politiebeambten met revolverschoten werd gedood. Men vreest dat de woedende bevol king zal trachten de vijf gearresteerde negers te lynchen. Actie tot gratie voor Hauptmann. De Luthersche predikant John Mat- Hartwig en woont in de Novalisstraat num mer 10. Mij hebben verschillende in zijn artike len weergegeven gedachten geboeid en ik zou hem daarom graag leeren kennen. Denkt u, dat ik dat zonder moeilijkheden zou kunnen klaarspelen Zeer zeker, meneer ReckerIk twijfel er niet aan of Hartwig zal het bijzonder op prijs stellen kennis met u te maken. Nu, dan zal ik hem vandaag nog opzoe ken. Grootere dingen heeft meneer Hartwig zeker nog niet geschreven O ja, zeker antwoordde de redactie secretaresse snel. Eenige maanden geleden is er een roman van hem onder den titel „Strij dende zielen" verschenen. Helaas bij een on bekenden uitgever, n.1. bij de firma Merker in Brunswijk, welke firma niet in staat een boek te lanceeren, waarschijnlijk ook niet over de noodige middelen daartoe beschikt, zoodat het boek nog zoo goed als geheel on bekend is. Maar wanneer u er zich werkelijk voor iteresseert, heb ik wel een exemplaar voor u hier En reeds had juffrouw Fröhlich een lade van haar schrijfbureau opengetrokken, waar uit zij een boek in een smakeloozen band opdiepte. Wanneer het u bevalt en u daar prijs op zoudt stellen, is meneer Hartwig zeker wel bereid er een opdracht in te schrijven. Toen Krause vriendelijk bedankt had en op het punt stond de kamer te verlaten, slaakte het meisje plotseling een diepen zucht, haar gezichtje kreeg een bezorgde uit drukking en de groote kinderoogen werden bijna zwart. Hartwig heeft ook een voortreffelijk too- neelspel geschreven, maar hij kan het niet aan den man brengen Hij behoort nu een maal niet tot de clique en is niet in staat zichzelf en scène te zetten en een protector te vinden. Merkwaardig Hij is toch medewerker van ae groote en Invloedrijke „Herold?" thiewsen, doctor honoris causa van de universiteit alhier, heeft een beroep gedaan op alle voorgangers vau de Lu theranen in de Vereenigde Staten om gratie te vragen voor Hauptmann. Voedselweigering iu Polen, Vorige week zijn de mijnwerkers van twee mijnen te Sosnowice (Dombrowa bekken) ten getale van 2000 man voor twee dagen in staking gegaan, om te gen de voorgenomen loonsverlaging, te protesteeren. Rooverbenden in Midden-Mexico. In Tuxpan in den staat Nayarit hebben bandieten een geldtransport overvallen. Na een hevig vuurgevecht met de bewakers van het transport, waarbij verscheidene dooden en gewon den vielen, vluchtten de bandieten met een buit van 18.000 pesos. Naar de „Prensa" meldt maken bandieten ook de omgeving van Tepic in denzelfden staat onveilig. Dezer dagen hebben zij verscheidene landbouw-kolonies overvallen. Tijdens den overval op de kolonie de Mora werden acht bewoners en vier bandieten gedood. De leden der benden zouden hoofdzakelijk ont vluchte strafgevangenen zijn. Kolonel Renl over moeilijkheden der Italianen. De Belgische militaire raadsman van den Negus, kolonel Reul, die voor een kleine operatie in België vertoeft, verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Indépendance" die hem vroeg of de Italianen uit het Noorden Addis Abeba konden bereiken Indien de 200.000 man van Badoglio zonder te enstand konden oprukken en zonder in hun verbindingen te worden gehin derd, dan nog zouden zij van honger omkomen. De weg is zoo, dat indien deze niet wordt gemoderniseerd, de ravitailleering van een grootere een heid onmogelijk is. De kolonel verklaarde verder, dat de haat tegen de vreemdelingen steeds groeiende is en noemde als voorbeeld de vijandigheid welke de pers-attaché Gog toont jegens de journalisten. De groote verliezen van de Abessiniërs schrijft hij toe aan hun gewoonte om 200 meter voor de vijandelijke linie de geweren neer te gooien en met de blan ke wapens op den vijand af te stormen alsmede aan de weigering van de hoofden om hun privilege op muildie ren te strijden te laten varen. Reul verklaarde tenslotte dat indien de Negus in den slag bij Makalé een garde in het vuur kon brengen, dit te danken is aan de Belgische officieren die in enkele maanden een garde wis ten te drillen. Cinema de Haan Wieringen, verwacht De wereldvermaarde Opera-Zangeres Juffrouw Frölich trok de schouders op. Me dewerker? Zijn betrekkingen met de „Herold" zijn slechts heel losjes en bestaan alleen daar in, dat men zoo nu en dan een bijdrage van hem neemt. En er zijn hier genoeg heeren die hem zelfs dat niet gunnen en bij de theater directies zeker eerder tegen dan vóór hem zouden pleiten, wanneer zij wisten, dat hij een stuk had aangeboden. Krause, met den deurknop reeds in de hand, zeide op een toon van eerlijke deelne ming Dan gaat het dien armen meneer Hart wig zeker niet bijster voor den wind Het gelaat van de jonge dame werd plotse ling steenhard. Zij wierp het hoofd in den nek en zei uit de hoogte Ik ben niet bekend met het privé leven van meneer Hartwig Maar eenmaal op straat, glimlachte Krause stil en zijn hersenen begonnen met koorts achtige snelheid te werken, te combineeren en op te bouwen. Het was elf uur in den morgen, toen Krau se in de omgeving van het station Friedrichs strasee een café binnenging en 'n plaatsje zocht in een box om op z'n gemak het boek „Strijdende Zielen" te lezen. Vijf uur later was hij aan het eind van de laatste pagina gekomen en verliet hij het café weer, om zijn kamer in de Novalisstraat op te zoeken. Geen mensch scheen zich in de woning van juffrouw Armbruster op te houden de deur naar de kamer van Hartwig was open. Een specifiek Berlijnsch gemeubileerde ka mer. De gebruikelijke sofa, een wankele fau teuil, een klok aan den muur, die nooit den juisten tijd aangaf, een versleten vloerkleed, maar ondanks dat alles een groot schrijfbu reau en aan de wanden een paar goede tee- keningen, origineele met opdrachten in handschrift, niet aan de weduwe Armbruster, maar aan „m'n betsen vriend", „den scherpzinnigen criticus" enzoovoorts. Op de schrijftafel een rijtje boe ken, op den achtergrond in lijst en achter glas een mooie foto van juffrouw Fröhlich. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1