27e JAARGANG DINSDAG 10 MAART 1936 No. 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HITLER's LEGER TREKT DEN RIJN OVER STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. BUREAU ADVERTENTIëN UITGEVER: IXaCxS Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 DUITSCHLAND. Gelijk met het bekend worden van de rede van Hitier in den Rijksdag, waarin hij be kend maakte, dat Duitschland zijn onbeperkte souvereiniteit in de gedemilitariseerde zone had hersteld, is Zaterdag de intocht van het leger in het Rijngebied geschied. In massa trok de bevoking naar de Hohenzollernbrug om van deze historische symbolische hande ling, die inderdaad de eerste daad was van de algeheele militaire herbezetting van het Rijngebied, getuige te zijn, en den intocht over de historische Rijnbrug van Keulen te beleven. Dit belangrijke brughoofd is in han den geweest van de geallieerde bezettings troepen, die in het Rijngebied gelegerd waren om de nakoming van de militaire clausules van het vredesverdrag van Versailles te lei den en te controleeren. En den Duitschers de voor hen hatelijke scherpte van dit verdrag zichtbaar hebben doen voelen. De herinnering aan deze periode was na tuurlijk nog altijd levendig in den geest der Duitschers, die Zaterdag met onmiskenbare geestdrift de Duitsche troepen als symbool van het herstel van den natuurlijken toe stand begroetten. In dikke rijen stonden dui zenden tot aan den ingang van den Dom, die het militaire schouwspel overheerschten voor het Hotel Excelsior en het hoofdstation van Keulen, om getuige te zijn van het dé- fil) van de troepen langs hun commandant luit.-generaal von Kluge, den regeeringspresi- dent Dies, en ober-burgemeister dr. Riesen. Tegen half drie marcheerde de eerste afdee ling van het veldgrauwe regiment, met in de zon blinkende helmen en model gepakt over de Hohenzollernbrug en kondigde daar mede de aankomst van het regiment aan. Hetpubliek barstte in geestdrift los, toen het regiment, met muziek voorop, langs den be velhebber heentrok. De intocht nam, het karakter aan van een triomphtocht. Kaars recht in den ganzenpas trokken de troepen voorbij. Alle jongemannen, die thans zooals men zegt, opnieuw „de Wacht am Rhein" betrekken. De staart van den troep werd ge vormd door een afweercompagnie van pant serwagens, die opnieuw de geestdrift van de menigte deed losbarsten. Van den Keulschen Dom nam het regiment zijn weg verder, langs het regeeringsgebouw, langs de Ringstraten door heel Keulen tot de kazerne Koelnpoll, waar het thans in garnizoen ligt. Toen de laatste soldaat der op het Dom plein wachtende menigte verdwenen was, gaf de geestdrift der bevolking zich opnieuw lucht in een herhaald „hoch." Overal wappert het hakenkruis in de stad, die zich als typisch Rijnstad anders niet bij zonder onderscheidt door buitengewoon vlag vertoon. Zaterdagmorgen vroeg hebben over het Rijngebied uit het Noord-Oosten komende vliegmachines in militaire formaties gevlogen onder het luiden der middagklokken, ongeveer op hetzelfde oogenblik, dat Hitier in den Rijksdag zijn historische rede uitsprak. Ook hier de bedoeling symbolisch bezit te nemen van de bruggehoofden. Zij vlogen over den Rijn, over de gedemilitariseerde zone als be wijs van de herstelde militaire macht, de herstelde militaire autoriteit van Duischland in het Rijngebied. Zoo ziet men, alles woelt en kookt in Europa. Wat zullen de gevolgen zijn FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. Nadruk verboden) 12.) De droomende godin Elza's huwe lijk -- liet bitter einde -- Titels en na men, begraven wenschen kwamen te voorschijn en Weisl schreeuwde woe dend Waarom houdt u dat allemaal bij u, in plaats van het aan mij te ge ven Ben ik dramaturg of U Een luide kreet van Hohlbaum was het eenige antwoord. Weisl, kerel, daar heb ik het daar heb ik het stuk. Drie menschen, van Thomas Hartwig En daar staat het adres Novalisstraat tien dat klopt Weisl, dat is de groote treffer, dat beteekent onze redding, dat is sen satie, waar we zoo lang naar gezocht hebben Weisl, ik zal je salaris ver- hoogen dat wil zeggen, als het stuk trekt Netjes, in machineschrift, lag het manuscsript voor hen Drie men schen, een drama uit het burgerlijke leven, door Thomas Hartwig. En de directeur liet bier en belegde broodjes aanrukken, gaf opdracht, nie mand binnen te laten en Dr. Weisl las langzaam het drama voor van den man die zich binnenkort wegens vijfvoudi- gen moord voor den rechter zou heb ben te verantwoorden. Toen hij geëin digd had, veegde hij zich het zweet van het voorhoofd en was zeer bleek. En directeur Hohlbaum leunde, ter wijl er een eigenaardige trek om zijn mond lag, met gesloten oogen achter CRISISBUREAU De Ned. Akkerbouwcentrale maakt ten aanzien van de steunregeling voor goedgekeurd pootaardappelen van den oogst 1935, die niet hun bestem ming als zoodanig hebben gekregen of zullen krijgen en welke regeling in een binnenkort te verwachten Ministeri- eele beschikking zal worden vastgelegd het volgende bekend. Van de in de klasse B en/of C gekeur de aardappelen van de rassen Bevelan der, Bonte Star, Eigenheimer (alle rasen), Furora, Gruno, Iris, Konsura- gis, Muntinga XVIII, Nationaal Noor derling, Populair, Present, Record, Robijn, Roode Star, Souvenir, Unicum, West-Brabander, Westeinder Blauwe, Zeeuwsch Bonte en Zeeuwsche Blau we, komt de sorteering 28-45 m.ra. vierkantsmaat voor steun in aanmer king, terwijl de in klasse A, B of C ge keurde aardappelen van alle andere rassen, van de sorteering 28—60 m.m. vierkantsmaat moeten zijn, om ge steund te worden. De beperking van de maximum lengte tot 8 cm. is hierbij dus verval len. De steun voor aardappelen van de klassen A, B of C zal respectievelijk f 1.50, f 1 en f 0.50 per 100 Kg. bedragen Voor de daartoe noodige inventari satie zal aan alle bij den Nederland- schen Algemeenen Keuringsdienst geregistreerde en tevens bij de Land bouw Crisis Organisatie aangesloten telers een aangifte-formulier worden toegezonden handelaren kunnen dit formulier bij de Ned. Akkerbouw Cen trale of bij cle Gewestelijke Keurings diensten aanvragen. De ingevulde formulieren moeten vóór 25 Maart aan de Gewestelijke Keuringsdiensten zijn toegezonden. Partijen welke na de inventarisatie ge plombeerd en afgeleverd zijn worden in mindering gebracht op ge-inventa riseerde voorraden. Indien handelaren partijen willen laten deplombeeren, dient dit te ge schieden in hoeveelheden van min stens 5000 Kg., terwijl de Nederland- sche Algemeene Keuringdienst daarop toezicht moet hebben. De ge-inventariseerde voorraden mogen na. de inventarisatie voor alle doeleinden worden verkocht zooals reeds is gezegd vallen alsdan nog voor poot-doeleinden aangewende aardap pelen buiten de steunverleening. Denaturatie is geoorloofd, ook wat betreft de sorteering 28-35 m.m. BINNENLANDSCH NIEUWS. Over ketel kokend water gevallen. Vrijdagavond kwamen twee zoon tjes van den landbouwer W. F. van Lierop te Bakel (N.-Br.) bij het spelen over een op den vloer staanden ketel met kokend water te vallen. Beide kin deren liepen hevige brandwonden op over in zijn stoel en dacht terug aan den tijd, toen hij nog een mensch was en het vuur van de eerlijke geestdrift voor theater en literatuur in zijn borst had gedragen Weisl zeide zachtjes Het is een ge weldig werk, dat verdiend had te wor den opgevoerd, ook wanneer de au teur niet wegens moord was aange klaagd. Ja, het is een groot stuk Weisl dat gaat het heele seizoen en als Hart wig ter dood wordt veroordeeld, zul len wij de tantièmes aan de vereeni- ging tot redding van ontslagen gevan genen vermaken. Dat maakt een goe den indruk Den volgenden morgen om negen uur verscheen de rechtskundige advi seur van het Kleist-theater in het huis van bewaring en liet Hartwig voorbrengen, wiens oogen begonnen te schitteren, toen hij hoorde, dat zijn stuk zou worden opgevoerd. Hij gaf terstond zijn toestemming, stelde slechts als voorwaarde, dat de pre mière zou plaats hebben op denzelf den dag, dat zijn proces voor het hof van gezworenen zou beginnen. Ook behield hij zich een adviseerende stem voor bij de rolverdeeling. Na een kort telefoongesprek werd dat alles in orde gebracht 's-middags ontvingen de dagbladen de eerste berichten met betrekking tot de komende sensatio- neele theater-gebeurtenissen, in den namiddag werden de rollen uitge schreven den volgenden dag was de eerste lesproef en spoedig wachtte ge heel Berlijn in koortsachtige span ning op het proces in Moabit en de pre mière van „Drie Menschen" in het Kleist-theater. Het 21/2-jarig jongetje is aan zijn ver wondingen overleden, terwijl de toe stand van zijn 4-jarig broertje redelijk was. Stervende schapen aan hun lot overgelaten. Ergerlijk gedrag van een boer te Nieuwer-Amstel. Aan een ergerlijk geval van dieren mishandeling heeft Woensdag de So- phia-Vereeniging tot bescherming van Dieren te Amsterdam een einde ge maakt en den betrokkene door een pro- ces-verbaal op zijn plichten ten deze gewezen. Op een weiland aan den Zuidelijken Wandelweg achter de begraafplaats Zorgvliet werden Zondagmiddag eeni ge schapen, toebehoorende aan den vee houder S. onder Nieuwer-Amstel, aan gevallen door een grooten herders hond. De hond beet een der schapen dood, terwijl hij twee andere zoo ern stig verwondde, dat de arme beesten niet meer konden loopen en hulpe loos op het land bleven liggen. De eige naar bepaalde zich er toe, bij de poli tie een klacht in te dienen en het doo- de schaap, in strijd met de desbetref fende bepalingen, in het weiland te be graven. Naar de verminkte dieren keek hij niet meer om, in de verwach ting, dat zij toch aan hun verwondin gen zouden bezwijken. Gelukkig wek te hun toestand het medelijden op van omwonenden, die, toen zij zagen hoe de schapen hulpeloos in liet natte gras lagen en van honger en dorst verkom merden, ze zoo goed mogelijk verzorg den door ze op stroo te leggen en van voedsel te voorzien. Aangezien de boer echter niets van zich deed liooren, werd de Sophia-Vereeniging van dit ergerlijk feit in kennis gesteld, met het gevolg dat hoofd-inspecteur E, Smits van deze vereeniging onmiddel lijk ter plaatse een onderzoek instel de en, gebruik makend van zijn politte bevoegdheid, de dieren; in beslag nam en deed overbrengen naar het abat toir, waar zij in afwachting van een beslissing van den officier van justi tie voorloopig werden verpleegd. Tegen den eigenaar, die reeds op de veemarkt op zijn ernstig verzuim at tent gemaakt was en die toen geant woord had „Och de beesten liggen me niet in den weg is proces-ver baal opgemaakt op grond van het feit, dat hij den'dieren opzettelijk het noo dige levensonderhoud heeft onthou den. Naar inspecteur Smits ter oore was gekomen, moet hij het vorige jaar op dezelfde wijze een koe hebben laten sterven en het cadaver in den grond hebben begraven. Sluwe oplichter gevat. „Makelaar" in niet bestaande onroerende goederen. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft de hand kunnen leggen op een 34-jargen „makelaar", Het groote raadsel. De voor de rechtbank als verdediger van Hartwig aangewezen advocaat Fritz Nagelstock vatte zijn taak zeer ernstig op. Hij was jong, eerst twee jaar bij de balie, hij haci met materiëele moeilijkheden te kampen, maar ge loofde in zijn eigen capaciteiten en had dan ook reeds lang gewacht op een strafzaak, welke hem beroemd zou kunnen maken. Deze zaak was er nu, een grooter sensatie-proces had zelfs de beste en bekendste verdediger niet durven droomen. Nochtans bracht de eigenzinnige houding van Hartwig den jongen advo caat bijna tot wanhoop. -- Mensch, sprak hij telkens weer, speel toch niet met uw hoofd U hebt er maar één en men moet er waarach tig niet zoo lichtzinnig mee om gaan. Dat u tegenover den rechter-commis- saris geen woord wenscht los te laten, nou ja, dat is nog zoo onverstandig niet, maar als u wilt, dat ik behoorlijk verdedig is het toch wel in de eerste plaats zaak, dat u mij alles eerlijk biecht. Geheel Berlijn, wat zeg ik, ge heel Europa interesseert zich voor u, de bladen geven dagelijks kolommen- lange artikelen uit en over uw roman en het tooneelstuk, u wordt immers al bij levende lijve opengesneden. Pro fiteer daarvan, open mij de mogelijk heid de gezworenen van uw abnorma le geestesgesteldheid te overtuigen en we hebben het spel gewonnen. Trou wens, meneer Hartwig, er is bij u ook inderdaad van een hevige zenuw-aan doening sprake, een phychische scheuring. Men vermoordt toch niet öm een armoedige dertig- of veer tigduizend mark vijf vrouwen, zooals men kippen slacht. Zegt u mij, wat er die er vroeger te Haarlem een z.g. be- middelings-bureau op na heeft gehou den, en den laatsten tijd in de hoofd stad er zijn werk van maakte, goedge- loovige lieden voor meerendeels kleine bedragen op te lichten. De man volgde daarbij een in op lichters-kringen nog minder bekende methode. Hij plaatste een advertentie in de bladen, waarin in de een of ande re gemeente een zaak ter overneming werd aangeboden. Op deze wijze kwam hij met verschillende personen in cor respondentie en van dezen bezocht hij er enkelen, wien hij aanbood, hen den volgenden dag per a\jto naai in de ad vertentie bedoelde zaak te brengen. Voor de te maken onkosten vroeg hij. dan vier tot vijf gulden vooruit en zoo vond hij telkens weer onder zijn slachtoffers goed van vertrouwen zijn de lieden, die er geen bezwaar in za gen dit geld even voor te schieten en pas snapten dat zij er in geloopen wa ren, toen man en auto wegbleven. Dat het echter met deze practijken mis zou loopen lag voor de hand de van verschillende zijden gewaarschuw de politie was op haar qui vive en is er, zooals gezegd, in mogen slagen, den makelaar in niet bestaande onroe rende goederen naar de cel te doen verhuizen. i 700 gestolen. In het kantoor van de P.E.N.- centrale te IJmuiden In den afgeloopen nacht is ingebro ken in het kantoor van de oude P.E.N.-Centrale te IJmuiden. De die ven hebben in het kantoor een oud model brandkast aan de achterzijde op ruwe wijze opengescheurd, terwijl de klinknagels er zijn afgesprongen, voor een waarde van f 700 is ont vreemd. Blijkbaar zijn de inbrekers gestoord, want een groot bedrag aan zilver is onaangeroerd gebleven. De politie heeft de zaak in onderzoek. Rome en Addis Abeba openen den weg voor diplomatieke besprekingen. DRINKBAAR ZEEWATER. De Engelsche regeeringsaboratoria te Ted- dington hebben een methode ontwikkeld, die het mogelijk maakt, het zoute zeewater in drinkbaar zoet water om te zetten. Het pro cédé bestaat hierin, dat het zeewater door buizen van synthetisch hars wordt geleid, welk hars uit formaline en tanninezuur be staat. De wanden van deze buizen absorbee- ren alle metallieke en akalische elementen uit het zeewater, dat vervolgens een tweede buizenreeks passeert, die uit formaline en aniline bestaat. Hierdoor worden de zuurvor- men de chemicaliën uit het zeewater verwij derd. Het aldus gewonnen water is uitstekend te drinken, al heeft het ook dit geeft men toe geen bizonder aangenamen smaak, doch het kan buitendien ook zonder verdere behandeling in stoomketels en voor indus- trieele doeleinden van eiken aard gebruikt worden. BUITENLANDSCH NIEUWS. Ethiopisch conflict. Italië's antwoord aan Commissie van Dertien. De Duce heeft aan den ministerraad den tekst meegedeeld van het ant woord op den oproep van de commis sie van dertien inzake het openen van onderhandeingen tot bijlegging van het Ethiopisch conflict. Daaruit blijkt dat Italië in beginsel bereid is hiertoe over te gaan. Hoop te Genève. De aanvaarding in beginsel van het verzoek der Raadscommissie van Der tien door Mussolini heeft te Genève een gunstigen indruk gemaakt. Men acht de moeilijkheden van een rege ling van het Italiaansch-Ethopisch conflict weliswaar zeer menigvuldig, maar de gunstige antwoorden van in u is omgegaan, verklaart u mij den mystischen drang, waar u onder lijdt, beschrijft u de wilsverlamming, die zich van u heeft meester gemaakt en laat u al het andere aan mij over. Ben ik eenmaal achter uw geheim geko men, dan zal ik er ook gebruik van we ten te maken Wilsverlamming, sug gestie door een mystieke macht, ver storing van het bewustzijn, onweer staanbare drang dat zijn mooie din gen, meneer Hartwig. Men zal u niet veroordeelen, maar naar Dalldorf bren gen en u dan na een jaar als volkomen hersteld ontslaan. Nu in Dalldorf kunt u met het vermogen, dat uw boek ver tegenwoordigt en uw drama nog zal opleveren, als een prins leven en twee nieuwe stukken schrijven. Maar spre ken moet u, meneer Hartwig, mij moet u alles zeggen Hartwig luisterde kalm naar zijn verdediger en antwoordde dan Het spijt me, waarde heer Nagel stock, maar ik zal u in 't geheel niets zeggen. In de eerste plaats verlang ik, dat de officier mijn m'n schuld be wijst. Heeft hij dit gedaan, dan zal ik misschien spreken. En daarbij bleef het en Nagelstock moest in zijn hart toegeven, dat deze tactiek waarlijk nog zoo dom niet was. Want ten slotte bevond het O. M. aan de rechtbank Berlijn I, waargenomen door Hellmert Rörhlich, zich in nog grootere verlegenheid dan de teleurge stelde mi'. Nagelstock. Want waarvan moest deze beklaag de Worden beschuldigd Het leed geen twijfel, of Hartwig had de dames Muller, Moller, Jensen, Pfeiffer en Go- hen vermoord en beroofd. Maar waar waren de „corpora delicti", waar de lijken of tenminste overblijfselen er MARKTBERICHTEN. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 6 Maart 1936. Op de ge houden Graanmarkt waren in totaal 380 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt 23 H.L. voertar- we f 5.30-f 5.75 95 gerst f 5-f 5.65 gerst chev. (zaai) f 5.75-f 6.50 111 ha ver f 6.50 - f 7.50 52 boonen, w.o. brui ne f 9-f 15 citroen f 10-f 13 duiven f 8.25-f 9.50 en witte boonen f 8-f 13 8 geel mosterdzaad f 7 10 karwijzaad f 19 12 blauwmaanzaad f 12-f 15 3 diversen Tuinboonen f 10 en 66 H.L. erwten, w.o. kleine groene f 7.75-f 9 groote groene f 10-f 15 grauwe f 20- f 27 en vale erwten f 22-f 25. Alles per 100 Kg. Handel matig. Be Kaasmarkt. ALKMAAR, 6 Maart 1936. Op de ge houden Kaasmarkt waren in totaal 36 stapels, wegende 42000 Kg. kaas aan gevoerd, waarvan de prijzen als volgt Fabriekskaas Kleine f ]20 en Boeren kaas Kleine f 19. Alles met rijksmerk. Handel goed. N.V. Eierveiling Alkmaar. Veilings- bericht van 7 Maart 1936. Aangevoerd 175000 Kipeieren. Prijs 56-58 Kg. 240 a 250 58-60 Kg. 250 a 260 60-62 Kg. 250 a 270 62-64 Kg. 260 a 280 64-66 Kg. 270 a 300. Alles per 100 stuks. VISSCHERIJ HARLINGEN,, 6 Maart. (Gemeente lijke afslag.) Aangevoerd fuikharing 6 tal f 2.65-f 3.10 kuilharing 78 tal f 2.75-f 3.00 komharing ,265 tal f 2.80- f 4.05 drielingen 8 tal f 1.60-f 1.80. 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. van Geen enkel voorwerp uit de na latenschap der vermoorde vrouwen was teruggevonden Tevergeefs had men steeds weer opnieuw de geheele omgeving van Berlijn over een af stand van 100 kilometer, de bosschen, meren en rivieren afgezocht. Niets had men gevonden. Ook de verschillende huiszoekingen in de kamer van Hart wig en de woning van de weduwe Armbruster hadden geen enkel resul taat opgeleverd. Geen kleedingstuk, geen sieraad, niets was gevonden, wat aan één van de vermoorden had toebe hoord kunnen hebben. En daar kwam nog bij, dat die Krause, sinds hij weer Joachim von Dengern was, de auto riteiten totaal in den steek liet. Wél j men den nieuwen commissaris der recherche, Dr. von Dengern, slechts zei den op zijn bureau, wijl naar hij voor gaf, hij 'n onderzoek instelde in de zaak Hartwig, maar in werkelijkheid genoot men van hem niet meer den minsten steun. Het geval Hartwig scheen voor hem te hebben afgedaan, hij hulde zich in een merkwaardig stilzwijgen en zoo vaak hij bij den officier werd ontboden om met dezen de aangelegen heid te bespreken, verklaarde hij steeds weer schouderophalend Ik heb m'n plicht gedaan, doet u nu den uwen en dient u gerust de aanklacht in. Tot op een dag in October de offi cier inderdaad besloot, daartoe over te gaan. Het werd een zuiver op indi- cia gebaseerde aanklacht, zooals die, uit een oogpunt van merkwaardigheid, bedenkelijkhetd en tenslotte toch ook weer van motiveering, nog nooit in de analen der Duitsche juris-prudentie was voorgekomen. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1