27e JAARGANG VRIJDAG 13 MAART 1936 No. 2 L NIEUWS- EN ADVERTENTIES WIERINGEN EN OMSTREKEN LAD VOOR /ASPIRIN STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wi erin gen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel méér f 0.50 f 0.10 steunt en zucht de llijder, wanneer pijnen ondragelijk worden. Dan is er maar één middel direct te nemen en wel: éfójtjL tUvOv+cdi#/ f hef product van vertrouwen i Uitsluitend vtrfcrljgbaar In da oranja-bandbuiilas van 20 tabl. 70 «ft. «n oranjaiakjas van 2 lab), h 10 cfc. TWEEDE KAMER. CRISISMAATREGELEN IN DEN LANDBOUW. Daar dagelijksch brood. AKKERBOUW EN VEEHOUDERIJ. Evenals bij de vorige begrootingen van het landbouw-crisisfonds heeft de nood der kleine boeren verschillende afgevaardigden in meerdere of mindere mate welsprekend gemaakt. Thans wordt door den Minister met nadruk verklaard, dat van een samen koppeling der verstrekte uitkeering aan de kleine boeren en een verlaging van den tar- we-richtprijs tot negen gulden, geen sprake is. Wij nemen hier goede nota van. Een pas sage in de Memorie van Antwoord heeft ech ter het gerezen misverstand aanzienlijk in de hand gewerkt. Binnen niet te langen tijd verder ten behoeve van de kleine zelfstandige boeren een dienst worden georganiseerd aan het Departement van Landbouw en Vissche- rij De bemoeiingen dienaangaande van Soci ale Zaken zullen dan komen te vervallen. Diegenen, die ten deele in loondienst, ten deele in eigen bedrijf werkzaam zijn, zullen echter blijkbaar niet dadelijk van Departe ment moeten verhuizen. Voor den Minister staat het verder vast, dat de akkerbouw moet worden uitgebreid. Bij deze uitbreiding moet „voorzichtigheid" worden betracht. Mogen voorzichtigheid en vooruitziende blik hierbij tot een eenheid wor den versmolten. Bij de behandeling der afzonderlijke be- grootings-afdeellngen zijn, door de verschil lende Kamerleden natuurlijk geheele verlang lijsten van wenschen en desiderata geproduc- ceerd. Ook een communistische motie-Wijn koop heeft hierbij niet ontbroken. Zij beoogde een extra steun aan kleine boeren en tuinders door tewerkstelling in ei gen bedrijf. Met 47 tegen de 27 stemmen der communisten, S. D. A. P., V. D. en den Chr. dem. den heer Van Houten is de motie dooi de Kamer verworpen. Over den hoogen prijs van ons dagelijksch brood is bij de afdeeling akkerbouw en vee houderij geklaagd door de heeren Louwes (lb.) en Schilthuis (v. d.). De lib.-afgevaar- FEUILLETON Roman van Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 13.) Nagelstock wreef zich vergenoegd de han den. Hij wist heel goed, dat hij reeds bij voor baat bezwaren tegen de redactie van de dag vaarding zou kunnen inbrengen, dat het ten slotte in het geheel niet onmogelijk zou zijn, het proces, zoo al niet geheel te verhinderen, dan toch maandenlang te kunnen uitstellen. Maar daarom was het hem niet te doen hij had het proces noodig en verlangde dus niet apders dan het te laten doorgaan en hoe vermeteler de dagvaarding, des te grooter was de kans op succes voor de gezworenen. Nagelstock kende den roman van Hartwig reeds bijna uit het hoofd hij bezocht nu ook alle repetities van het stuk „Drie men- schen", hij bestudeerde Mantegazza en Lom- broso en Krafft-Ebing, hij correspondeerde met Freud in Weenen, consulteerde de be kendste psycho-analytici der wereld, bewoog geleerden uit Parijs, Londen en Rome er toe, zich als deskundige aan te bieden, kortom, hij bereidde een proces voor, zooals de wereld nog nooit zou hebben gekend. Interesseerde Von Dengern zich echter, sinds hij zijn nieuw ambt bekleedde, inder daad niet meer voor de zaak-Hartwig Liet hU het rechterlijk ^college met opzet in den steek Geenszins zonder er iemand iets van mede te deelen vorschte hij verder, deed hij al het mogelijke, om de gruwelijke misdaad van den romanschrijver op te helderen. Wel iswaar ging hij niet te werk als de detective helden in de boekenhij onderzocht niet de schoenzolen van Hartwig om uit de aankleef- selen van deze af te leiden, waar de moor denaar zich buiten Berlijn zou hebben opge houden hij geloofde niet aan wonderen en geheime sporen, verbeeldde zich niet, op zijn eigen houtje dingen te kunnen ontdekken, die honderden braven, scherpzinnigen en in digde wijt dit niet zoozeer aan de tarwe-re- geling als wel aan de vele instanties, die tus- schen den producent en consument zijn inge schoven. De heer Schilthuis (v. d.) op zijn beurt is van meening, dat de broodprijs zoo hoog is, omdat de steun van tal van andere producten ermede bekostigd wordt. Met gerechtvaardigde groote instemming constateert verder de heer Van der Weyden (r.k.) dat het bacon-contract is opgezegd. Zijn partijgenoot IJsselmuiden stelt boven dien nog vast, dat de bacon-industrie eenzij dig groote voordeelen genoten heeft. Terecht is hij van meening, dat in de toekomst tegen elk toewijzen van „extratjes" moet worden gewaakt. Slechts de heer Ebels (v. d.) is van opinie, dat de resultaten van de varkens centrale in zooverre niet onbevredigend zijn, als een zeker evenwicht tusschen afzet en productie werd bereikt. Voorstelling, die van nadrukkelijk optimisme niet is gespeend. Te groote invoer van rogge als een nadeel voor de verbouwers van dit product (Van der Weijden, r.k.), toeslag op export van poot- aardappelen (Vervoorn, platt.), bezwaren te gen de inperking van de teelt, van fabrieks aardappelen (Van Voorst tot Voorst, r.k.) en vele andere zaken zijn nog ter sprake geko men. Vereenvoudiging van den crisis-accoun tantsdienst wensch van den heer Louwes (lib.) was, indien mogelijk, reeds tevoren door den minister toegezegd. BINNENLANDSCH NIEUWS. JEUGDIGE TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. Toen kinderen met elkaar aan het spelen waren op de oude schietbaan in den Hellen- doornschenberg te Nijverdal, stortte plotse ling een vrij diepe kuil, die zij hadden ge graven in. Een kind werd daarbij onder het zand bedolven. Met veel tegenwoordigheid van geest is het kameraadje terstond aan het graven gegaan, terwijl andere kinderen hun ouders waarschuwden. Met vereende krach ten gelukte het ten slotte den jongen uit te graven, en nadat kunstmatige ademhaling was toegepast, keerde hij ook vrij spoedig tot het bewustzijn, dat hij alreeds had verloren, terug. HET GEBRUIK VAN SLOOTWATER BIJ WASSCHEN VAN MELKBUSSEN. Door het lid van Prov. Staten van Noord- Holland, den heer KI. de Vries, zijn aan Ged. Staten de volgende vragen gesteld 1. Hebben Ged. Staten kennis genomen van de dreiging van een typhus-epidemie te Uithoorn, als gevolg van het gebruik van slootwater in het veehouders-bedrijf 2. Zoo ja, zijn Ged. Staten bereid met alle kracht te bevorderen, dat in on-hygiënsche toestanden als in Uithoorn, en, naar geble ken is, ook nog in andere gemeenten in onze provincie bestaan, de noodzakelijke verbete ring worden gebracht en ze voor de toekomst worden voorkomen 3. Zijn Ged. Staten niet van oordeel, dat de circulaire van 13 Febr. 124, van hun Col lege, tot de gemeentebesturen uitgegaan, zeer onvoldoende heeft gewerkt en kunnen Ged. Staten niet nog andere middelen te baat ne men om aan de gewraakte, op het gebied der volksgezondheid zoo betreurenswaardige toe standen als nog in onze provincie in het veehoudersbedrijf, in 't bijzonder op het ter dienst vergrijsden politiedienaren zouden zijn ontgaan. Maar des te intensiever speurde hij naar het verleden van Hartwig hij reisde naar Keulen om de jeugd van den man na te te gaan, nam steeds weer de vijf brieven der vijf verdwenen meisjes ter hand kon urenlang haar achtergelaten bezittingen be schouwen en monsteren. In Keulen vond Von Dengern zonder al te groote moeilijkheden jeugdkennissen van Hartwig, die daar met hem het gymnasium hadden bezocht. En na tallooze besprekingen met eerzame kooplieden, een apotheker, een advocaat, een dokter en een bon-vivant, die zich als verzekeringsagent door het leven sloeg, ontwikkelde de commissaris het vol gende beeld van Hartwig als jongen Min of meer angstvallig en terughoudend, maar nooit een spelbreker. Hulpvaardig tegen over minder begaafde vrienden, voor wie hij, wanneer dat moest, tot diep in den nacht opstellen maakte. Hartwig was als knaap tot geen enkele ruwheid in staat geweest, was bij ernstige vechtpartijen steeds bemiddelend opgetreden, maar kon bepaald boos worden, wanneer hij dieren zag kwellen of mishande len. Den omgang met zijn besten vriend had hij opgegeven, omdat deze er niet van kon afzien kevers en vlinders te vangen en voor zijn rekening te prepareeren. Von Dengern kreeg van den rector van het Wilhem-gymnasium in Keulen verlof de tot bundels verpakte, stoffige en half vergane schoolschriftenvan vroegere leergangen door te snuffelen om te trachten eenige opstellen van Hartwig onder de oogen te krijgen. Uren lang zocht hij op den zolder van het gymna sium in stof en spinnewebben, tot hij de cahiers vond, waarin vijftien, twintig jaar geleden Thomas Hartwig zijn stijloefeningen had gemaakt. Met dezen buit haastte hij zich naar zijn hotelkamer, waar hij al deze onnatuurlijke, kinderlijk onschuldige opstel len over „Hoe ik mijn Paaschvacantie door bracht", „De maagd van Orleans", „Zondags bij een voetbalwedstrijd" en wat een leeraar zijn pupillen nog meer pleegt op te geven, doorworstelde. Edoch, bij het vele onwezen lijke en onbeteekenende stiet hij toch ook op menige origineele gedachte, maar vóór alles rein der melkwinning bestaan, een einde te maken VALSCHE MUNTER IN DELFT. Methode geleerd „uit de krant." Zondagochtend deed een melkboer bij de politie aangifte, dat hij den vorigen avond een valschen rijksdaalder had ontvangen van één van zijn klanten, den 40-jarigen P. wo nende aan de scheepmakerij te Delft. P. werd aangehouden en de politie stelde een uitvoe rig onderzoek in. Zij trof in de woning van den man een tweede valsche rijksdaalder aan en tevens vond zij een aantal ingrediënten die voor het gebruik van valsche munten wor den georuixt. Bij het verhoor ontkende P. aanvankelijk de valsche rijksdaalders te hebben vervaar digd. Maandagmorgen is hij evenwel door de mand gevallen. Hij bekende de valsche mun ten te hebben vervaardigd. De methode had hij uit de krant geleerd. Hij beweert in to- i taal slechts twee rijksdaalders te hebben ge- maakt. De man, die reeds vonnissen achter den rug heeft wegens inbraak en diefstal, is ter beschikking van de justitie gesteld. BANKBILJET VAN 1000 VERLOREN.) Een weduwe verloor in het postkantoor te IJmuiden bij het geldwisselen een bankbiljet van duizend gulden. Het verlies bemerkte zij eerst, toen zij thuis was gekomen. De vrouw haastte zich terug enhet biljet lag nog in een hoekje van de wachtka mer, hoewel tientallen menschen er langs en er over heen hadden geloopen. Men kan zich de vreugde van de gelukkige vindster voor stellen Arbeidsconflicten te Leiden. Houthandel en suikerfabriek, Te Leiden dreigen twee arbeids-con- flicten. De N.V. Gebr. van Hoeken's Houthandel heeft bet collectief con tract per 1 Maart j.1. niet verlengd en wensclit een loonsverlaging in te voe ren van f 3.50 per week voor vaklie den en f 2.50 voor ongeschoolde arbei ders. De werknemers zullen zich tegen deze verlaging verzetten en op 16 Maart het werk neerleggen. Bij dit conflict, waaromtrent de rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta inlichtingen beeft gevraagd, zijn ongeveer 60 arbeiders betrokken. Het personeel der N.V. v.h. Gebr. Pel, suikerwerkfabrikanten, omvatten de ongeveer 120 personen, is voorne mens zich door middel van werksta king te verzetten tegen een sedert 22 Febr. j.1. toegepaste loonsverlaging van 5 pCt., waarbij de werkgevers te gen 1 April opnieuw een verlaging van 5 pCt. in het uitzicht hebben gesteld. BRANDENDE PETROLEUMKACHEL OP STRAAT GEWORPEN. Dat sommige menschen als zij hevig schrik ken vaak rare en hoogst gevaarlijke dingen kunnen doen, is Dinsdagavond weer eens ge bleken in de Utrechtschestraat te Amster dam. Een bewoner van een tweede étage bemerkte op een zeker oogenblik dat een petroleumkachel in zijn kamer in brand was geraakt. Hij greep het toestel en wierp het zonder aarzelen dwars door de ruiten naar buiten, waar het op het trottoir neerviel. Naar alle kanten vlogen de glasscherven en de brandende olie, maar er werd niemand geraakt, zoodat deze ondoordachte handel wijze nog zonder ongelukken is afgeloopen. De politie heeft tegen den roekeloozen bewo ner procesverbaal opgemaakt. FILMNIEUWS 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. bewonderde Von Dengern de absolute be- heersching van de taal en het zelfs pijnlijke streven onpathetisch en de phrase uit den weg te blijven. Von Dengern werd plotseling hevig geïnte resseerd. „Wat is de grootste misdaad welke de mensch kan begaan luidde een in de vijfde klasse behandeld thema en Hartwig had uiterst minutieus, duidelijk en logisch uiteengezet, dat de ernstigste misdaad de vernietiging van een menschenleven, de moord, moest zijn. Daar den moord, voortko mende uit den wensch zichzelf te bevoordee- len, dus louter uit zelfzuchtigheid, vernietigt men nooit vermoede mogelijkheden, begaat men een misdaad tegen de eeuwige harmonie der natuur, verkracht men 't onkwetsbare. Voor elke misdaad kan men boeten, elke mis daad kan vergeven worden, alleen de moord niet, omdat hij, die gedood werd, niet meer vergeven kan. Men doodt een mensch en ver nietigt daarmee niet slechts het slachtoffer, doch wellicht met hem 'n grootsche gedachte, welke deze mensch tot heil van de wereld zou hebben ontwikkeld en uitgevoerd. Wee de moeder, die, ten einde nood en schande te ontgaan, haar pas geboren kind doodtWant wie weet, of zij in hem niet een nieuwen Hei land, waar de wereld naar snakt, heeft ver moord. Vergeving is er voor alle arme zon daars, alle gestruikelden alle slachtoffers van een onzinnigen socialen strijd Slechts voor den moordenaar bestaat geen verontschuldi ging, wijl het uitdooven van een vreemd le- teekent. Daar Hartwig in het verdere verloop van zijn opstel ook den oorlog als massamoord veroordeeld had, kreeg hij een „onvoldoende" met de aanteekening „niet bepaald patrio- tisch gedacht Von Dengern echter was sterk onder den indruk van hetgeen hij zooeven gelezen had. Hij stak het cahier in zijn zak, trok zijn ge laat in een ondoorgrondelijke plooi en maak te een lange wandeling langs den Rijn, waar bij hij zijn gedachten den vrijen loop liet. Met Lotte Fröhlich had Von Dengern weer contact gezocht, maar dat was op 'n misluk king uitgeloopen. Hij had haar op straat op gewacht en aangesproken, waar hij later ge GRACE MOORE ZINGT IN CINEMA DE HAAN. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zal in Cinema De Haan te H.-hoef worden vertoond de film GRACE MOORE. Deze te Jellico, Tennessee, geboren ster is afkomstig uit een wijdvertakte, uiterst muzi kale familie. Streng godsdienstig groot ge bracht, maakte zij, evenals haar vijf broers en zusters, deel uit van het plaatselijke kerk koor. Op een goeden dag kreeg Grace verlof den indertijd beroemde zangeres Mary Gar den te gaan hooren. De zang van deze schit terende sopraan maakte op haar zulk een overweldigenden indruk, dat zij, geheel strijd met de reeds eeuwen gehandhaafde familietradities, haar woonplaatsje vaarwel zei en met een vriendinnetje naar New York vertrok. In het „Greenwich Village" café debuteerde zij en spandeerde haar matig salaris aan het nemen-van zanglessen. Haar vader vond haar zes maanden na haar ver trek in het groote New-York terug, doch zij weigerde hem naar huis te volgen. Haar eerste groote rol kreeg zij in een „musical". Het succes was groot, totdat. zij plotseling haar stem verloor. Na zes maan den volledige rust bleek het euvel te zijn ver holpen en nu brak een tijd van hard werken aan. New-York, dat haar werk verschafte in talrijke revue's kon haar niet meer bevredi gen en zij vertrok naar Parijs, alwaar zij in aanraking kwam met Irving Berlin, die haar de hoofdrol aanbood in zijn „Music Box Revue." Het eene succes werd thans op den voet gevolgd door het andere en, in de V. S. teruggekeerd, kon Grace zichzelf een bekend actrice noemen. Het was toen dat de Metro politan Opera haar een engagement aan bood, hetwelk zij accepteerde. Zij verbrak dit contract echter weer omdat het salaris haar niet toereikend genoeg voorkwam en vertrok naar Italië, waar Mary Garden, het lichtend voorbeeld uit haar kinderjaren, haar onder richt gaf. Na een jaar studeeren had haar stem een graad van volmaaktheid bereikt, die door weinigen overtroffen werd. Ten twee de male verbond zij zich aan de Metropoli tan, thans tegen een meer beduidend honora rium, en debuteerde aldaar in „La Boheme." Het seizoen verstreek, maar zij had genoeg van het eindelooze rondtrekken. Eerst twee jaren later accepteerde zij een aanbod van de „Opera Comique" te Parijs om aldaar een aantal gastvoorstellingen te geven. De film industrie had haar echter ook opgemerkt en weldig spijt van had. Want Lotte had hem woedend toegesnauwd Laat u mij alstublieft met rustAls een dief hebt u me weten te benaderen om me uit te hooren. Dat is laag en gemeen Een vermoeide glimlach was op Von Den gern's lippen gekomen. U hebt heusch nog niet zoo'n ongelijk, juffrouw Fröhlich 't is geen aanlokkelijk beroep jacht op menschen te moeten maken. Maar 't kan toch altijd ook zijn goede zijde hebben Met deze woorden had Von Dengern zich haastig verwijderd en Lotte bleef min of meer beschaamd en verbluft staan. Von Dengern stelde zich daarop in verbin ding met mevrouw Lammelein, bij wie Lotte aan de Lützow-Ufer haar intrek had geno men en hij slaagde er werkelijk in het ver trouwen van de oude dame te winnen en dit wel des te spoediger, toen hij zich voordeed als reiziger in wijnen en likeuren, die nooit op orders aandrong, maar wel zeer vrijgevig was met monsterfleschjes. Mevrouw Lamme lein droeg haar jonge, knappe huurster een warm hart toe, maar den laatsten tijd was die warme toegenegenheid toch wel wat ver minderd. Neen, die jonge meisjes van tegenwoor dig, klaagde ze. Vroeger was het altijd Hart wig hier en Hartwig daar en als hij 's-mid< dags telefoneerde, liet hij van haast den soeplepel vallen en dan dacht ik aan een groote liefde, die vandaag of morgen tot een huwelijk zou leiden. Maar toen dat ongeluks- mensch, die Hartwig, gearresteerd werd dacht u, dat ze daar erg van onder den in druk was ze heeft niet eens gehuild La ten we daar niet over praten, zei ze telkens afwerend, als ik haar wilde troosten Harte loos, eenvoudig harteloos, zeg Ik u Von Dengern stelde nog andere vragen, bracht bij elk bezoek het gesprek steeds weer op juffrouw Fröhlich, zoodat bij mevrouw Lammelein ten slotte het vermoeden post vatte, dat de wijnagent zelf verliefd was op het meisje. En in dit vermoeden werd zij nog gesterkt, toen hij op een dag verzocht, de kamer van juffrouw Fröhlich eens te mogen zien, daar hij, als vrijgezel, nog nooit in de zij trad in een tweetal films op, die, gezien de in het geheel niet bij haar passende rol len, geen onverdeeld succes genoemd mogen worden. Een belangrijke gebeurtenis vond thans in haar leven plaats. Onder romantische om standigheden maakte zij aan boord van een oceanliner kennis met een Spaansch filmac teur, Valentin Parera en het duurde niet lang of zij vormden een gelukkig paar. Na haar huwelijk genoot uitsluitend Ame rika het voorrecht haar stem te mogen hoo ren. De Columbia-producers hebben, gezien het enorme succes van „ONE NIGHT OF LOVE", van haar een filmactrice gemaakt, die in de toekomst nog vele malen (en wel op hoogst waardeerende wijze) van zich zal doen spreken. GEMEENTE WIERINGEN. INGEZONDEN STUKKEN. WIJ SCHAKEN OP WEERINGEN Maar heel Wieringen schaakt nog niet mee De wereld is toch een wonderlijk dingof neen de wereld niet, maar de menschen zijn wonderlijke dingen. En dan voornamelijk de meer noordelijke menschen laten wij zeggen die van Holland Wanneer ge met een Zuiderling in aanra king komt dan ondervindt je het volgende 'n Italiaan 'n ras echte Spanjaard 'n Portugees 'n Argentijn of 'n Braziliaan dat is een mensch die van louter ontroering of enthousiasme een gat in de lucht slaat, al ziet hij maar een kinderballontje wegwaaien. Hij lacht, hij juicht, hij omarmt zijn buur manen meteen is het weer afgeloopen, een kort stroovuurtje en uit. De Hollander is anders. Ei* kan een heele kathedraal vlak naast hem instorten. Als hij toevallig geen steen op z'n neus krijgt, dan duurt 't nog een volle drie minuten voor hij verbaasd opkijkt om te zien wat er precies gaande is.Maar heeft het geval hem ge pakt dan praat hij er veertien dagen later nog over, als over een wereldgebeurtenis. Zoo is de Hollander. Zoo is ook de schaker. Heeft hij het spel eenmaal in zijn macht dan wordt het zijn ideaal waarvan hij niet gaarne afstand wil doen. Dat er nog zeer veel dames en heeren zijn die het schaakspel zouden willen leeren is een feit, maar men ziet er meestal tegen aan om lid van een club te worden, omdat men er niet wil zitten als leerling, wat vooral bij een meer gevor derde leeftijd meer op den voorgrond treedt. Welnu eenige heeren hebben zich bereid ver klaart om een cursus te houden om hen die het schaken willen leeren, dit mooie spel bij te brengen. De cursus is geheel gratis, en toegankelijk voor een ieder. De eerste les wordt gegeven Dinsdag 17 Maart as., 's avonds acht uur in Concordia, Hippolytushoef. Leer schaken, het spel van dezen tijd voor eiken leeftijd. HET BESTUUR. TANDVERZORGING OP SCHOOL. Naar men ons meldt zal prof. Heringa Maandag avond 23 Maart a.s. des av. half 8 in Cinema De Haan te H.-hoef een lezing houden over „tandverzorging op school" voor de ouder commissie, Bond v. Plattelandsvrouwen en verder al wie maar belangstelling voor dit onderwerp heeft. Laat alle ouders vooral nu present zijn. gelegenheid was geweest den voet in het vertrek van een jong meisje te zetten en hij dood-nieuwsgierig was om eens te zien hoe een alleen wonende vrouw haar kamer in richtte. Mevrouw Lammelein deed hem dat genoegen, ook al, omdat zij ditmaal een fleschje advocaat als monster had gekregen. En omdat zij juist op dit moment aan de te lefoon werd geroepen, had Von Dengern ge legenheid, zich eenige minuten alleen in Lotte's kamer op te houden. Het groote proces. Eindelijk dan konden de bladen van het groote feit, dat stond te gebeuren, melding maken. Op den 5en November zou het hof van gezworenen het op twee dagen geraamde proces tegen Thomas Hartwig beginnen, ter wijl op den avond van dienzelfden dag de première van „Drie menschen" in het Kleist- theater zou plaats hebben. De Berlijnsche sociëty was één en al op winding en bereidde zich voor op de zware taak, welke haar wachtte. Het kwam er nl. slechts op aan, toegangsbewijzen machtig te worden tot de rechtszaal en de eerste opvoe ring van het stuk van den moordenaar. Het eene was nu eenmaal onafscheidelijk met het andere verbonden. Men zou overdag van alle phasen van het proces tegen Hartwig ge tuige zijn, om des avonds in rok, de dames in groot toilet, met evenveel belangstelling te luisteren naar de woorden van den auteur, die in 't Kleisttheater andéren voor zich zou laten spreken. En het werd een geweldige jacht, een wedloop om de beide kaarten, het aanwenden van allen invloed en de hernieu wing van kennismakingen met parlements leden en andere invloedrijke personen. Want wanneer het ook door betaling van den tien- voudlgen prijs met hulp van kaartagenten gelukte een stalleplaats of zelfs een loge in het Kleist-theater machtig te worden, bij het hof van gezworenen baatte alle rijkdom niets, wanneer men niet door bijzonder connecties een aanbeveling had bij den voorzitter van de arrondissementsrechtbank Muhr of bij den officier van justitie, Röhrich. (Wordt vervolgd),

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1