Belangrijk Bericht. HARTEDIEF HARTEDIEF TWEEDE BLAD. VRIJDAG is MAART 1936 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN No. 21 WIERINGER COURANT TARIEFSVERLAGING P. E. N. De Directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Hol land bericht ons het volgende Uit de elders in dit blad voorkomen de advertentie blijkt dat het tarief voor verlichting en huishoudelijke doeleinden met ingang van 1 Januari 1936 is gewijzigd. Voor verbruikers, waarvoor het maandelijks verschuldigd vastrecht bedrag is bepaald naar de vloer-opper vlakte van het perceel, wordt het vast rechtbedrag zonder meer met 10 pCt. verlaagd. Voor verbruikers, wier vastrecht.- bedrag is vastgesteld volgens het stroomverleden, zal, voor zoover zulks nog niet is geschied, de vloeropper vlakte van hun woning worden opge nomen. Dit zal in hoofdzaak geschie den bij de aangeslotenen van overge nomen gemeentelijke electriciteitsbe- drijven en bij verbruikers, die na den datum van invoering van het algemeen geldend vastrechttarief, waarbij de vaststellling van het vastrechtbedrag voorzoover mogelijk geschied is naar het stroomverleden, niet zijn verhuisd. Ligt hun huidig stroomverleden- vastrechtbedrag 10 pCt. of meer hoo- ger dan het vastrecht voor hun wo ning volgens de nieuwe vloeropper vlakte-basis, dan wordt hun vastrecht bedrag verlaagd met 10 pCt. Bij een verschil naar boven van minder dan 10 pCt. wordt het vastrechtbedrag vol gens het bovengenoemde nieuwe vloer oppervlakte tarief vastgesteld en be draagt de verlaging dus minder dan 10 pCt. tot 0. Is het naar stroomverle den vastrecht lager dan dat volgens de nieuwe vloeroppervlakte-basis, dan vindt geen verlaging plaats, doch ver hoogd worden zij thans niet, ook al liggen zij dus lager dan normaal. Door vorenstaande maatregelen wor den voor een groot gedeelte de voorko mende verschillen in vastrecht voor woningen van dezelfde grootte wegge nomen er vindt, althans voor een be langrijk gedeelte, een nivelleering op dit gebied plaats. Naast het vorenstaande geldt nog, dat voor verbruikers, die een vol jaar in hetzelfde perceel stroom hebben af genomen en over 1935 meer aan stroom hebben betaald dan gemiddeld 25 cent per kWh., zoolang zij niet verhuizen het vastrecht-bedrag zoodanig zal wor den bepaald, dat zij bij eenzelfde ver bruik per jaar gemiddeld 25 cent per kWh. zullen hebben te betalen. Ook deze categorie van verbruikers zal minder te betalen krijgen. Nu de vastrecht-bedragen voor het grootste deel der verbruikers zullen worden verlaagd en daarnaast de be staande verbruikers bij een verbruik als over 1935 niet meer zullen betalen dan 25 cent per afgenomen kWh., kan de restitutie-regeling (de afrekening op 30 cent per kWh.), komen te verval len en is deze met ingang van 1 Janu ari 1936 ingetrokken. De toepassing van de tarief-wijzi ging vraagt veel voorbereiding voor de bestaande verbruikers zal die wij ziging dan ook geleidelijk moeten worden ingevoerd, voor nieuwe ver bruikers, die binnen het verzorgings gebied van directe levering door het P.E.N. verhuizen, vindt het nieuwe verlaagde tarief direct toepassing. De reeds eerder aangesloten verbrui kers zullen, zoodra hun geval behan deld is, allen zonder onderscheid een bericht over hun vastrecht en, indien door hen op het tijdstip, waarop de af rekening wordt afgesloten, teveel be taald is, restitutie ontvangen, onder mededeeling van de wijze, waarop de ze werd berekend. In verband met de vele aan de tariefswijzi ging verbonden werkzaamheden, waarmede, vóórdat alle vastrechten der thans rond 70.000 afnemers zullen zijn behandeld, wel het ge- heele jaar 1936 gemoeid kan zijn, wordt iedereen verzocht geduldig zijn beurt af te wachten en zal de Directie het op prijs stellen, indien men, zoo zulks om andere redenen niet dringend noodig is, zich zou willen onthou den van het vragen van nadere met de tariefswijziging verband houdende inlichtin gen over het vastrecht. Enkhuizen—Stavoren niet op 1 Juli, doch reeds op 1 April zal worden stop gezet. Dienstboden-opleiding in Nrd. Holland. De Minister van Sociale Zaken zal vandaag het aanbevelings-comité voor het organiseeren van spoed-cursussen inzake dienstboden-opleiding in de provincie Noord-Holland installeeren. De installatie zal geschieden in de Raadszaal op het Prinsenhof te Haar lem. Schager Paasch-tentoonstelling. De inschrijvingen voor deelname aan de Schager Paasch-tentoonstelling op 1 April 1936 kunnen vanaf heden plaats hebben bij den heer P. Trapman, Laan Schagen. Gevraagd worden Vet vee, Varkens, Schapen, Konijnen, Pluimvee-gedierte, Machines, Auto's, Rijtuigen, Boeren-, Bouw- en Melkgereedschappen en alle mogelijke voorwerpen, alles volgens gratis verkrijgbaar programma. Sluiting van den termijn van aangif te Vrijdag 27 Maart a.s. Voor inschrijvingen wordt ook zit ting gehouden in het Café „De Beuts" van den.heer C. Boontjes, Markt, Scha gen, op Donderdagen 19 Maart en 26 Maart a.s., des voormiddags van 9.45— 11.30 uur. BENOEMING BURGEMEESTER DEN HELDER. De Heer G. Ritmeester te Leeuwarden. Bij Kon. Besluit van heden is met ingang van 1 April 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Den Helder, de heer G. Rit meester. De heer Ritmeester is geboren 29 Dec. 1883 te Zwolle en bekleedt thans de functie van wethouder van financiën van de gemeente Leeuwarden. Wij vernemen nader dat de heer Ritmees ter 9 jaar wethouder van Leeuwarden is ge weest. Hij was daar controleur der grondbelasting, welke functie hij achtereenvolgens bekleede te Winschoten, Assen en Leeuwarden. Daar voor was hij schoolopziener in het Arrondis sement Borger (Dr.) In Assen was hij 10 jaar tot zijn ver trek in 1925 lid van den gemeenteraad. De heer Ritmeester is Vrijzinnig Demo craat. Hij was Rijksgecommitteerde bij de eindexamens van de Kweekscholen voor onderwijzers, lid en secretaris van de com missie van toezicht op het M. O. Verder was hij lid van het algemeen be stuur en districtscommissaris van den A. N. W. B., voorzitter van de crisiscommissie en van de Federatie in Friesland van de Vrijz. Dem. Unie. BINNENLANDSCH NIEUWS. PROVINCIAAL NIEUWS. Enkhuizer Pont 1 April stop. lil afwijking van eerder in de pers gepubliceerde berichten wordt thans medegedeeld, dat de veerpontdienst Begrooting v. Landbouw en Visscherij. De memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Land bouw en Visscherij voor 1936 wordt ont leend De richtprijs van tarwe. De Minister merkt betreffende de verlaging van den tarwerichtprijs op, dat de prijs van de tarwe -- welke zelfs na de verlaging nog steeds hoo- ger is dan voor den oorlog -- bezien in het kader van de prijzen van land bouwproducten, het meest gunstige beeld vertoont. Hij kan de meening, dat de tarwe- verbouwers er bij een richtprijs van f niet zullen komen, niet onderschrijven en kan zich veeleer aansluiten bij die leden, die meenen, dat de tarwe-ver- bouwers met zulk een richtprijs tevre den kunnen zijn. Ook de stijging van de pachtprijzen, speciaal in tarweverbouwende streken, wijst er op, dat de opbrengsten van den tarwe'verbouw niet ongunstig zijn geweest. Ongetwijfeld oefenen ook an dere factoren als de groote vraag naar land tengevolge van de toenemen de bevolkingsdichtheid hierop invloed. De minister ziet echter in de stijging van de pachtprijzen onder de huidige omstandigheden een zoodanig onge- wenscht verschijnsel, dat hij 't nemen van een maatregel als de verlaging van den tarweprijs, welke een pacht- verhooging remt, ook uit dien hoofde aanbevelenswaardig acht. De minister zegt voorts gaarne toe, dat hij zal trachten maatregelen te treffen, waardoor het kleinbedrijf in mindere mate dan thans zal worden beperkt. Hij zal er naar streven, hier bij een onevenredige benadeeling van de groote bedrijven te ontgaan om toe neming van de werkloosheid onder de landarbeiders te voorkomen. De minis ter beaamt ten volle, dat de inciden- teele steunuitkeering aan de kleine bedrijven een onvoldoend karakter draagt. Overleg met het departement van zijn ambtgenoot van Sociale Za ken is gepleegd, om tot een meer doel bewuste verbetering van de kleine be drijven te geraken. Den minister heb ben voorstellen bereikt, over de uit voerbaarheid waarvan hij zich nog na der moet berad^v. Ten aanzien vérfo, het vraagstuk be drijfssteun of individueelen steun zegt de minister, dat hem voorshands het systeem van bedrijfssteun als 't meest juiste voorkomt. Steun aan de groote boeren. Bij een ingesteld onderzoek omtrent den steun aan de z.g. groote boeren werd vastgestteld, dat men den steun van de groote bedrijven gemiddeld op f 106 per ha. cultuurgrond kon stellen en den directen steun op f 86 per ha.., hetgeen leidt tot een totalen steun per bedrijf van rond f 7700 en tot een dfrecten steun van rond f 6300. Indien men zou besluiten, dat de groote boe ren niet meer voor steun in aanmer king komen, kan zulks alleen betrek king hebben op den directen steun. Op grond van berekeningen ten aanzien van den vermogenstoestand van de landbouwers op 1 Mei 1932 en 1 Mei 1933 is vastgesteld, dat de groote boe ren in ten hoogste tien jaren hun ge- heele vermogen zouden verliezen, wanneer zij geen directen steun meer zouden ontvangen en toch genoopt zouden zijn hun bedrijf voort te zetten. STEUN AAN KLEINE BOEREN. Vragen van den heer v.d. Sluis. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherij de volgende vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat veel kleine boeren niet voor de steun uitkeering in aanmerking kunnen ko men, omdat zij, doordat hun reclame nog niet is ingediend of behandeld, niet kunnen overleggen een bewijs van niet aangeslagen zijn in de Rijks inkomstenbelasting 1935-1936 2. Is het den Minister bekend, dat. doordat het aan de boeren verstrekte invulformulier de fatale datum van 1 Maart vermeldde, deze boeren zijn gaan meenen, dat thans de kans op een steunverleening voor hen defini tief is afgesneden 3. Is de Minister bereid te bevorde ren, dat, indien nog gunstig op be zwaarschriften wordt beschikt, daarna in te dienen steunmaatregelen alsnog in behandeling zullen worden geno men (Wij herinneren in verband met deze vragen aan de toezegging door den Minister van Landbouw in de Tweede Kamer gedaan betreffende de stich ting van een dienst voor de kleine boeren. Red.) Tegemoetkoming in den zin der Zuiderzeewet. Venters in nood. Het tweede Kamerlid de heer Drop heeft aan den Minister van Water staat de volgende vragen gesteld Is de Minister bereid te bevorderen, dat de tegemoetkomingen aan belang hebbenden in den zin der Zuiderzee- steunwet, die behooren tot de groep venters, die aanvankelijk zijn toege kend t.m. 14 Maart 1936 ook na dien datum voor een nader te bepalen peri ode verder worden uitbetaald op grond: a. dat de vangsten op het I.Jssel- meer nog onvoldoende zijn om in de overgroot e meerderheid der venters in de verschillende plaatsen rondom dit meer, zelfs maar een gedeeltelijke voorziening in hun levens-onderhoud uit den verkoop van visch te waar borgen b. dat de eenigszins verbeterde aanvoer van Noordzeevisch voor het overgroote deel van de bedoelde groep geen beteekenis heeft, omdat deze visch óf voor hen niet loonend bereik baar is óf voor het uitventen door deze venters niet geschikt is c. dat de berekening der tegemoet komingen van 3 November 1935 t.m. 14 Maart 1936 op zoodanigen grond slag heeft piaats gehad, dat niet al leen met alle gezinsinkomsten reke ning is gehouden, doch daar naast een berekening is gevolgd, die de uitbe taalde tegemoetkomingen deed vari- eeren van f 2.50 tot f 7 per week, ook voor zeer groote gezinnen DE ECHOPUT BIJ APELDOORN. Het bouwen van theehuis aanbesteed. Dinsdag heeft het Kroondomein Het Loo het bouwen van een theehuis bij den Echo put te Apeldoorn publiek aanbesteed. Van de 33 inschrijvingen was die van de heeren Post en Kroes te Apeldoorn de laagste voor f 8537, De hoogste inschrijving was van het bouwbedrijf Wiedijk te Haarlem, voor f 15.550. De raming bedroeg f 9500. De heer P. A. van Gelder, paleis-architect, heeft de leiding van dezen bouw. INBRAAK IN DE PASTORIE TE WOLVEGA. Narrow escape van inbreker. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de pastorie van de R.K. kerk te Wolvega. Toen Kapelaan Russcher des nachts te omstreeks twaalf uur thuis kwam en zich naar de eerste verdieping had begeven om zich te ruste te leggen, hoorde hij gerucht op een afgescheiden gedeelte van deze etage, dat als zolder in gebruik is. De kapelaan vermoedde met een inbreker te doen te heb ben en hij deed de deur, die toegang tot deze ruimte geeft, op den knip. De opgesloten in breker trachtte door het raam te ontkomen, doch toen dit hem niet lukte, soeg hij een paneel van de deur in. Vervolgens klom hij door het ontstane gat om daarna, in het por taal terecht te komen. De kapelaan, die in middels naar beneden was geloopen, hoorde den inbreker weer op de gang en draaide het licht uit. In het donker tuimelde de Inbreker, welke haast scheen te hebben, van de trap af hij bleef evenwel ongedeerd en trachtte in het donker den uitgang te vinden. Hierbij kwam hij terecht in de slaapkamer van den bejaarden deken Vaas, wien hij kalm naar den uitgang vroeg. Deken Vaas, in den slaap verrast, gaf inderdaad eenige aanwijzingen waarna het den inbreker gelukte door den buitendeur te ontkomen. De kapelaan begon (toen het te laat was nu in het nachtelijk uur de klok te luiden, waarop de opperwachtmeester van de mare chaussee verscheen. Een onderzoek werd in gesteld. Hierbij bleek, dat de inbreker geen gelegenheid heeft gehad iets van zijn gading mee te nemen. Een onderzoek met een poli tiehond heeft tot dusver geen resultaat opge leverd. Wèl is een pet van den inbreker ge vonden, welke hij, bij het kruipen door het ingeslagen paneel, heeft verloren. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Meer drujlven, maar minder afzet. De voorz. van den Bond Westland,> de heer J. Barendse, heeft in de algc- meene vergadering medegedeeld, dat het bestuur de vraag bestudeert, in hoeverre zal moeten worden ingegre pen in de Westlandsche druiven-pro ductie, welke ondanks de afzetmoeilijk heden nog steeds toeneemt. GEMEENTE ZIJPE. ESPERANTO - NIEUWS. Internationale markten gebruiken Esperanto voor reclame. De internationale markten te Lyon van 515 Maart; te Parijs van 16 Mei2 Juni en te Weenen van 815 Maart gebruiken evenals vorige jaren weer Esperanto voor de reclame (zoals uitnodigings-, aanplakbiljet ten, vloeipapier enz.) Esperanto wordt onderwezen in de Poly technische School van Portugal. In de Polytechnische School in Lissabon heeft men een Esperanto-cursus geopend, waaraan 70 studenten van verschillende vak ken deelnemen. De cursus wordt geleid door den heer Saldanha Carzeira. Een Esperanto-afdeling in een Franse Stadsbibliotheek. In de Centrale Stads-Bibli- otheek van Saint Denis (Frankrijk) heeft men de 1ste Januari een aparte Esperanto- afdeling opgericht, welke een rijke collectie Esperantoboeken bevat en bijna 100 Espe- rantobladen uit de gehele wereld. Een groot deel van de boeken is geschonken door Esperantisten. MARKTBERICHTEN. Oe Veemarkt SCHAGEN, 12 Maart 1936. Op de ge houden. weekveemarkt waren aanvoer en prijzen al9 volgt 12 Paarden f 150- f 350 30 vette Geldekoeien f 120-f 180 35 Kalfkoeien f 120-f 200 7 Pinken f 28-f 50 443 Nuchtere kalveren f 4- f 10 40 vette Schapen f 16-f 23 106 Overhouders f 9- 15 14 vette Varkens per Kg. 23-35 ct. 81 Biggen f 9-f 14 6 Konijnen f 0.70-f 1.05; 6 Kippen f 0.70- f 1 en Eenden 75 cent. De Kaasmarkt HOORN, 12 Maart 1936. Op de gehou den kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt 2 stapels, wegende 1463 Kg., kleine fabriekskaas f 18. De han del was goed. Stichting „Heldersche Eierveiling." Noteering van 12 Maart 1936. Aange voerd 27000 Kipeieren. Eendeieren 284. Prijs 512-54 Kg. 200 55-57 Kg. 200 a 220 58-60 Kg. 200 a 300 61-63 Kg. 200 a 240 64-67 Kg. ,220 a 300. Eendeieren 155 a 180. Alles per 100 stuks. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 12 Maart 1936. Aange voerd 60.000 Kipeieren. Eendeieren 3000 Prijs 56-58 Kg. 210 a 220 58-60 Kg. 210 a 230 60-62 Kg. 220 a 230 62-65 Kg. 220 a 260. Eendeieren 210 a 220. Alles per 100 stuks. Eierveiling, Purtnerend, 10 Maart 1936. Afdeellng Eieren 90000 Kipeleren. Prijzen als volgt70-80 Kg. f 2.80 a 3.90 65-66 Kg. f 2.40 a 2.80 63-64 Kg. f 2.40 a 2.50 60-62 Kg. f 2.30 a 2.50 58-59 Kg. f 2.30 a 2.40 56-57 Kg. f 2.20 a 2.40 53-55 Kg. f 2.10 a 2.20 50-52 Kg. f 1.90 a 2.10. 120.000 Eendeleren f 2.20 a 2.40. Afdeeling Pluimvee. Oude Kippen f 0.70 a 1.20 Jonge Hanen f 0.50 a 1 Oude Eenden f 0.40 a 0.50 Kilo prijs Oude kippen f 0.40 a 0.48Jonge Hanen f 0.55 a 0.65. Officieel. VERKIEZING COMMISSIE VAN ADVIES IN ZAKE GRENSWIJZIGING. De Burgemeester van Zijpe (N.H.) maakt bekend, dat op Dinsdag, 31 Maart aanstaan de, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de verkiezing van 11 leden van de Com missie uit de ingezetenen, wier oordeel zal worden gevraagd over eventueele vereeniging der gemeenten Zijpe en Callantsoog. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secre tarie der gemeente bij den Burgemeester worden ingeleverd Lijsten van Candidaten. Formulieren voor de lijsten zijn van 10 Maart 1936 tot en met den dag der verkie zing ter secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De inlevering der lijsten moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de lijst hebben onderteekend. ZIJPE (N.H.), 6 Maart 1936. De Burgemeester, D. BREEBAART. SCHAGERBRUG. Woensdag 11 Mrt. j.1. had in het lokaal van den heer S. Kuiper de jaarlijksche stemming plaats tot verkiezing van 4 Hoofd-In- gelanden voor het Waterschap Zijpe en Hazepolder. Uitgebracht 556 geldige stemmen. 4 van onwaarde. Witte stembriefjes (Vacatures G. Rademaker en C. Kraakman.) G. Rademaker 130 st. C. Kraak man 131 P. Kraakman 3 D. Kraak man 3 V. Bakker 4 C. Smit 2 st. Blauwe stembriefjes (Vacature C. Smit.) Uitgebrachte stemmen H. Oever 123 V. Bakker 17 (blanco onwaarde) 3. Roode stembriefjes: (vacature P. Doorn Lz.) Uitgebrachte stemmen V. Bakker 122 H. Over 17 G. Rade maker 3 Blanco (onwaarde) 1 st. Alzoo gekozen de heeren G. Rademaker C. Kraakman I-I. Over en V. Bakker. ZIJPE. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land is aan de navolgende ingeschreve nen voor den dienstplicht, lichting '37, in deze gemeente voorgoed vrijstelling van den dienstplicht wegens broeder- dienst verleend H. Pool, N. Bellis, T. de Boer, K. van Diepen, W. B. Jansen, A. E. Komen, J. Koopman, S. Mosk, W. van Nispen, S. v.d. Oord, W. Quast, C. M. Ranzijn, L. Schouten, J. Schouwvlieger, P. A. Slijkerman, G. Snip, A. J. Strooper, J. Volder, H. Vriesman, P. de Waard, F. van der Wal en A. van der Werf Voorts is bij beschikking van den Minister v. Defensie voor den tijd van één jaar vrijstelling van den dienst plicht wegens opleiding tot een geeste lijk ambt verleend aan G. van Schaik en C. de Wit, ingeschrevenen van de zelfde lichting. BURGERLIJKE STAND. Gem. ZIJPE van 6 t.m. 12 Maart. Geboren Johannes Simon, z.v. Jo- hannes Fredricus van Galen en van Geertruida Catharina Ooteman. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Pieter Roozing, oud 24 jr., dijkwerker en Geertruida Ari- aantje de Waard, oud 22 jr., beiden alh. Matthijs van Dok, oud 36 jr., grond werker, alhier, en Geertruida Engelina Posthuma, oud 30 jr., te Amsterdam. Overleden Jacob Struijf, oud 81 jr., echtgenoot van Maart je Doorn Jan Boots, oud 53 jr., echtgenoot van Catharina Ligthart. SCHAGERBRUG. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer S. Kuiper alhier voor een aantal ge- noodigden een propaganda-film-avond gehouden voor de bestrijding der tuber culose. Vertoond werd de film „De sterken voor de zwakken." De film weergevende het werk van „Zonnestraal" Sanatorium voor tuber- culose-lijders werd door de aanwezi gen, hoewel gering in aantal, met aan dacht gevolgd. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 15 MAART. NED. HERV. GEM. Burgerbrug v.m. 10 uur Ds. Witkop. Doop. Petten v.m. 10 uur Ds. Enklaar. Oudesluis nam. 2 uur Ds. Vorstman. St. Maartensbrug en Schagerbrug geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Burgerbrug, geen dienst. EVANGELISATIE Schagen, v.m. 10.30 uur, de heer Hofmeester, van Amsterdam. Schagerbrug, Maandagav. 8 uur, Bijeenkomst Chr. Jongemannen vereen, in Evangeisatiegeb. Hoofdpijn, Kiespijn. tLanLvJTSh nen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3