DEBIELS PRESTO 27e JAARGANG VRIJDAG 20 MAART 1986 Ne. Q3 NIEUWS- EN 'ASPIRIN, STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 komf Aspirin door J hef bloed naar de ge- r wrichten en spieren. Het verdrijft de schadelijke J stoffen en doet daardoor t rheumatische pijnen ver- dwijnen. Dus voor eiken rheumatièklijder: Neem 1 I het produet van vertrouwen i Ons Lichaam en onze Gezondheid. 't Kind is verkouden. 't Kind is zoo verkouden 't Hoest en proest en 't ziet er zoo echt lodde rig uit. Ja, dat is in dezen tijd van het jaar niets bijzonders, want kinderen zijn nog veel onvoorzichtiger dan vol wassenen. Bij dergelijke ongesteldhe- heden gelden voor volwassenen en kinderen dezelfde voorzorgsmaatrege len, dezelfde behandeling: en toch, hoe vaak ondervindt men als dokter niet, dat ouders en vooral moeders, voor zoover het hun eigen persoon betreft, verstandig zijn en de voorschriften van den dokter opvolgen, doch de dom ste dingen uithalen als de gezondheid van hun kind in het spel is. Vele kin deren zijn eeuwig en altijd verkouden,, omdat ze te dik gekleed zijn. 't Kind vat anders kou, heet 't dan. Ja zeker, zal het kou vatten, als 't zoo ingeba- kerrt wordt, af we hier aan de Pool waren want des te vlugger gaat het zweeten en des te meer gevaar bestaat er voor plotselinge afkoeling. Deze af koelingen, die telkens wisselende tem peraturen, zijn de meest voorkomende oorzaken van verkoudheid. Als de dok ter den ouders dus aanraadt het kind niet zoo dik te kleeden, dan heeft hij daarvoor een goede reden, namelijk de te sterke verhitting, gevolgd door een plotselinge afkoeling te voorkomen. Deze raad moet men beslist niet achte loos voorbijgaan, zooals moeders dat maar al te vaak gewend zijn te doen kinderen, die nu door te dikke klee ding verwend zijn, moeten met ver stand en beleid weer aan doelmatige, lichtere kleeding gewoon raken. Wat natuurlijk ook niet wil zeggen, dat kin deren maar zoo dun mogelijk gekleed moeten zijn, zoodat ze het koud hebben Een andere zonde van ouders ten op zichte van hun zieke kind moet hier genoemd worden. Als de dokter aan dringt op frissche lucht in de zieken kamer, vinden de moeders hem meest al harteloos. De ramen open Ter wijl dat arme kind daar verkouden in bed ligt. 't Zou zich den dood op het lijf halen. Ook hier weer een hard nekkig dwaalbegrip. Frissche lucht zal een kind nooit geen kwaad doen, terwijl de verbruikte lucht in de zie kenkamer voor een ziek mensch in het algemeen en voor een ziek kind in het bijzonder Alles is behalve een geneesmiddel. Frissche lucht moet er zijn in de ziekenkamer, zelfs als het kind longontsteking heeft. Dus de ramen open Maar dan tegelijk streng opgelet, dat de patiënt niet in den tocht ligt en geen plotselinge afkoe ling kan oploopen Nog een verkeerd begrip, 't Kind is verkouden, 't kan nu niet in 't bad. Hoevele moeders houden zich niet streng aan dezen stelregel, doch de dok ter is van tegenovergestelde meening. Hij weet dat een bad verkouden kinde ren alleen niet schaadt, doch dat het hun integendeel goed doet. Bij een watertemperatuur van 35-36 graden kan de patiënt rustig in het water ge stopt worden. Dat heeft een heel gun stige uitwerking, als men maar de noodige voorzichtigheid in acht neemt, want ook hier weer komt het er op aan, plotselinge afkoeling te vermij den. Noch de warmte, noch de koude op zich zelf zijn nadeelig voor het kind doch de snelle overgang. Dit te vermij den, dat is de zaak bij gezonde kinde ren al, dus nog zooveel te meer hij zieke. CRISIS - BUREAU. TEELTVERGUNNING VLAS. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat alle voor 12 Maart j.1. ingediende aanvragen om een teeltvergunning voor den verbouw van vlas oogst 1936 ten volle kunnen nen worden toegewezen. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 1 Maart tot en met 7 Maart voor de kwaliteitsklassen C en D respectie velijk f 3.60 en f 3.10 per 100 kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor in dat zelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D, zal respectievelijk f 3.- en f 2.50 per 100 kg. bedragen. BINNENLANDSCH NIEUWS. LANDGOEDEREN VAN WIJLEN PRINS HENDRIK VERKOCHT. Dinsdag heeft in Meclenburg de openbare FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 15). Meneer de presidentIk zal thans het verhoor van alle verdere getuigen bijwonen en dan nog een vermoedelijk belangrijk on derzoek instellen. Ik verzoek u dus dringend mij na beëindiging van alle verhooren, dus voor het referaat der deskundigen, het requi- sitor van het openbaar ministerie en het pleidooi van den verdediger voor te willen roepen. De president verklaarde zich daartoe be reid en Von Dengern wilde zich reeds terug trekken, toen Mr. Nagelstock hem terug hield. Meneer de commissaris, u hebt zooeven bij uw oordeel over het lichtzinnige optreden van beklaagde gewaagd van een misdaad welke hij vermoedelijk zou opvatten, dat u van de schuld van den beklaagde niet volko men overtuigd bent Von- Dengern's gelaat trok zich weer in tal- looze plooen. Meneer de verdediger, zoo lang een be klaagde niet bekend heeft, bestaat nog altijd de mogelijkheid van zijn onschuld. Althans tot op het oogenblik dat de bewijzen tegen hem zóó overstelpend zijn, dat volgens men- schelijke berekening aan zijn schuld niet meer kan worden getwijfeld. De president trok zijn wenkbrauwen op, de officier zette een beleedigd gezicht en zei verontwaardigd Ik verzoek de heeren drin gend hier geen filosofisch debat op de een of andere wijze te beïnvloeden. De juryleden knikten. Neen, zij wenschten niet te worden beïnvloed. Zij waren verstan dige en' rechtvaardige menschen die nu pre cies wisten, wat zij van dezen Thomas Hart- wigi mo#sten denken. 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. verkoop plaats gehad van de beide groote landgoederen van wijlen Prins Hendrik der Nederlanden. Zij brachten ruim 1 mill R.M. op. Nieuwe eigenaar is de rijksstadhouder van Mecklenburg, Friedrich Hildebrant, te Schwe- rin, waarom aan te nemen is, dat deze aan koop in opdracht der Partij is geschied. TIJDELIJK VERLOF GEVRAAGD. Voor zoons van tuinders en landbouwers. De Kringbesturen van den Ned. Tuinders- bond, den R.K. Land- en Tuinbouwbond en den Chr. Boeren- en Tuindersbond hebben hun hoofdbestuur verzocht zich tot den mi nister van Defensie te wenden, teneinde te verkrijgen, dat aan zoons van tuinders en landbouwers, die thans wegens buitengewone omstandigheden onder de wapenen moeten blijven, een tijdelijk verlof wordt verleend van eenige dagen per week, waardoor zij in de gelegenheid worden gesteld hun ouders bij te staan in het bewerken van den grond voor den a.s. oogst. Er heerscht thans op de bedrij ven weer groote drukte, terwijl het den be trokkenen niet mogelijk is een werkkracht in dienst te nemen ter vervanging van hun zoons, ook zelfs niet, indien een loonbijslag- regeling voor hen zou gelden, daar de mees ten het eerste geldt ter betaling van loon missen. Mocht er bezwaar tegen zijn, om aan een verzoek in dezen vorm te voldoen, dan vra gen de Kringbesturen vervanging der hoog noodige arbeiders, die ten laste van het Rijk aangewezen zouden moeten worden. LIEVER HECHTENIS DAN BOETE BETALEN., Huis van Bewaring voL Men meldt, dat het Huis van Bewaring te Zwolle thans zóó bezet is, dat er vrijwel geen gelegenheid meer is nieuwe arrestanten op te nemen. Een dezer dagen hebben de rijksveldwach ters in het betrokken district een aanschrij ving ontvangen, waarin wordt verzocht, tijdig overleg te plegen wanneer een ter detineering bestemde zal worden afgeleverd, opdat vooraf maatregelen getroffen kunnen worden voor ontvangst. Een en ander moet naar men meldt een gevolg zijn van de omstandig heid, dat tal van personen, die voor een over treding zijn beboet, door de tijdsomstandig heden niet in staat zijn, de opgelegde boete te betalen en dientengevolge genoodzaakt zijn, de subsidiaire hechtenis te ondergaan. HUWELIJKSZWENDEL. Twee mille in de wacht gesleept. AANNEMER GEARRESTEERD. De politie van het bureau Leidscheplein te Amsterdam heeft een 43-jarigen aannemer aangehouden, die een Duitsche dienstbode ruim twee mille afhandig had weten te ma ken. Herhaaldelijk komt het den laatsten tijd voor, dat Duitsche dienstboden, die vaak een aardig spaarpotje hebben, het slachtoffer worden van mannen, die haar trouwbeloften doen en niets anders beoogen dan het meis je haar geld afhandig te maken. Verscheide ne gevallen zijn hierover reeds vermeld, maar een geraffineerde wijze van handelen als in het geval van den thans gearresteerden aan nemer, komt toch maar zelden voor. Deze man is n.1. gehuwd, doch knoopte niettemin relaties aan met een Duitsch meis je, dat te Amsterdam in dienstbetrekking was. Hij stelde haar een huwelijk in het voor uitzicht en gebruikte inmiddels verschillende kleine bedragen, die zij hem leende, te eigen bate. De juffrouw van de af deeling huwelijken der Generalanzeiger betrad nu het getuigen bank je en identificeerde Hartwig als den heer dié in het begin van Juni onder het motto Idylle aan de Havel een advertentie had opgegeven en enkele dagen later den ge weldigen stapel ingekomen antwoorden had afgehaald. Daarna kwam juffrouw Armbrus- ter, bij wie Hartwig drie jaar lang een ge meubileerde kamer had bewoond. Toen zij Hartwig zag, begon ze te snikken. Nee, dat ik dat moest beleven Zoo'n net, welopgevoed mensch een moordenaar Ik kan 't niet gelooven. De president streng Getuige, uw meening interesseert ons niet. Wij wenschen van u alleen feiten te vernemen. Maar Nagelstock sprong op en liet schrif telijk vaststellen, dat de getuige Armbruster verboden was, den gunstigen indruk, welken Hartwig steeds op haar gemak had, te betui gen. Door velerlei vragen kreeg men nu uit den mond van de hospita het volgende te hooren: Over het algemeen leidde Hartwig een zeer solieden levenswandel, wat evenwel niet weg nam, dat hij een enkelen keer nog wel eens min of meer aangeschoten, eerst vroeg in den morgen naar huis kwam. Dikwijls had hij geldzorgen, bleef zijn hospita huur schul dig en zag er zelfs niet tegen op, af en toe kleine bedragen van haar te leenen. De laat ste maanden had hij meer dan eens gezegd een pechvogel te zijn en vooral op dagen, dat de post hem een manuscript toezond was hij zeer gedeprimeerd. Vaak had hij over zijn stuk „Drie menschen" gesproken, dat hem met een slag beroemd zou maken, maar in het voorjaar, toen hij het weer van een direc teur terugkreeg had hij uitgeroepen „Het zou, geloof ik, maar 't beste zijn, dat ik me ophing Juffrouw Armbruster, die dezen uitroep van vertwijfeling bijwoonde, wilde hem kalmee- ren, maar Hartwig verklaarde schouderopha lend Ach wat, het is toch waarachtig om een moord te begaan Weet us geen rijkaard Geruimen tijd duurde de verhouding voort en eindelijk vond het meisje het tijd worden voor de inlossing der huwelijksbeloften. En inderdaad de aannemer had geen bezwaren. Hij vertelde het meisje, dat hij de quaestie van het burgerlijk huwelijk wel in orde zou brengen, dat was hier in Nederland alleen maar een quaestie van papieren en daar zorgde hij wel voor En het kerkelijk huwelijk Dat zou in de geboorteplaats van het meis je in Beieren gesloten worden. Alles leek het meisje dus prachtig in orde. De man ging in Amsterdam naar den pas toor eener parochie en vroeg dezen een brief je als bewijs, dat hij in Beieren zou kunnen trouwen. De pastoor, die den man niet ken de en niet wist, dat hij getrouwd, was, liep er in en gaf den man een briefje van den ge- vraagden inhoud mee. De aannemer en de Duitsche vertrokken nu naar Beieren, waar op zijn beurt de pas toor het briefje van zijn Amsterdamschen collega als een officieel bewijs beschouwde en het kerkelijk huwelijk voltrok. Alweer zon der eenigen argwaan. „Man en vrouw" keerden naar Amsterdam terug en gingen hier samenwonen, tot na eenigen tijd de waarheid tot de Duitsche begon door te dringende man was reeds getrouwd, er was nooit een burgerlijk huwe lijk gesloten ende man had haar al haar spaargeld, tot een bedrag van twee duizend gulden, afhandig gemaakt, en er was geen cent van over Aangifte bij de politie volgde en de aan nemer hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal ter beschikking van de jus titie worden gesteld. DOOR SLAAP OVERMAND ACHTER HET STUUR. Twee maanden geëischt tegen taxi-chauffeur. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft te recht gestaan een 20-jarige taxi-chauffeur uit Amsterdam wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Verdachte moest op order van zijn pa troon in een Zondagnacht, terwijl hij al van dien Zondagochtend te zeven uur af in touw was geweest, rijden van Amsterdam naar Nij megen en terug. Op den terugweg had hij bij Leerdam, door slaap overmand, een arbei- Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam dien ik dood kan slaan, om tenminste uit die permanente geldmisère te komen? Zij had dat natuurlijk als een grap opgevat, maar nu herinnerde zij zich deze woorden met schrik. Ook in het publiek werd gemompeld en Ah en Oh geroepen. Een lid van de jury fluisterde zijn buurman hallfuid in het oor Hij heeft in onbewustzijn dus altijd al aan een moord gedacht De verdediger M'n waarde juffrouw Arm bruster Meneer Hartwig wordt, zooals u weet, er van beschuldigd in den loop van de maand Juni vijf of nog meer vrouwen uit Berlijn te hebben gelokt om ze ergens in de eenzaamheid te vermoorden. Zonder twijfel moet hij die misdaad ergens ver buiten Ber lijn hebben gepleegd, ik voor mij althans acht het Grunewald met zijn talrijke families, die zich daar aan het edele vermaak van koffie drinken overgeven, minder geschikt als tooneel van een vijfvoudigen moord en. beroo- ving. Hilariteit van het publiek, verwijt van den president. Men mag aannemen, dat meneer Hart wig zijn slachtoffers naar afgelegen oorden op een afstand van vele uren sporens heeft gebracht. Logischerwijs zou meneer Hartwig dus in Juni meermalen eenige dagen van huis moeten zijn geweest. Daarover kunt u alleen inlichtingen verstrekken. Dies vraag ik u Is uw huurder, meneer Hartwig, in Juni of Juli eenige nachten niet in huis geweest? Heeft hij een reis gemaakt, waarvoor hij hand bagage meenam Juffrouw Armbruster knikte zeer beslist ontkennend. Nee, wat men zoo een reis noemt, die heeft meneer Hartwig nooit ondernomen Maar uitstapjes heeft hij wel gemaakt. In het voorjaar en 'szomers ging meneer Hartwig soms heel vroeg 's morgens al weg, om steeds laat in den avond thuis te komen en hij heeft mij dan wel eens verteld, dat hij den een of anderen grooten tocht had gemaakt. Maar bagage, nee, daarvan was geen sprake. Mijne heeren gezworenen, 'riep Nagel stock triomfantelijk en listig, stelt u zich nu situatie eens voor. Hartwig heeft een meisje tot een uitstapje van twee dagen geïnviteerd om met hem een villa of een landgoed) in of bij Ketzin te gaan bezichtigen. Wat zal dat meisje nu wel gedacht hebben, wanneer haar verloofde, absoluut zonder eenige bagage, nog nietl eens met een nachthemd en een tanden borstel gewapend, haar was komen afhalen? Een der juryleden, een man met een vogel gezicht en een eendensnavel, dezelfde, die zooeven van onderbewustzijn had gesproken, verhief zich van zijn zetel. Meneer de president, staat u toe, dat ik tot deze getuige een vraag richt Zeker het doet me zelfs genoegen, wan neer ook de heeren gezworenen meenen in de behandeling van deze zaak een werkzaam aandeel te moeten nemen. De eendensnavel opende zich weer. Welnu, juffrouw Armbruster, kunt u ons zeggen, hoe meneer Hartwig gekleed was, wanneer hij dergelijke uitstapjes maakte Jawel, dat kon juffrouw Armbrusters. Hij droeg een donkergroen sportpak, een vilten hoed met een veertje, zware laarzen met dub bele zolen en zoo'n rugzak, zooals de men schen, die naar buiten gaan, altijd dragen., Groote vroolijkheid, beweging, geschuifel. De eendensnavel zeide nou alsjeblieftklap te dan dicht en de verdediger trok zich als een natte poedel op zijn stoel terug. Maar twee lachten er zachtjes voor zich heenDe commissaris der recherche Von Dengern en de beklaagde Hartwig. De achtergelaten bezittingen der verdwenen vrouwen werden nu op een tafel uitgespreid, weinig elegante, onsmakelijke kleedingstuk- ken, scheef geloopen schoenen, kousen met gaten, goodkoope lingerieën, bombazijn, ka toen, flanel. Er werd gefluisterd en gelachen onder het auditorium. Een als grappenmaker bekend schrijver fluisterde een beroemde ac trice toe Jasses, met zulke vrouwen liefdes betrekkingen aan te knoopen, vóór men ze in 't geheim vermoordtEn zoo iemand, heeft der uit Eist aangereden, met zoo'n ernstig gevolg' dat deze nog niet kan worden gehoord. Ook kwam verdachte met zijn auto in bot sing met een lantaarnpaal. Een automobilist, die achter verdachte reed, had gezien hoe de auto aan het slinge ren was gegaan, waardoor de arbeider werd geraakt. De officier van justitie eischte tegen ver dachte twee maanden gevangenisstraf en ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Uitspraak 31 dezer. UIT ONZE OOST. DOOR HAAI GEGREPEN. Vreeselijk ongeluk te Emmahaven. Zaterdagmorgen 29 Februari omstreeks 9 uur heeft zich te Emmahaven (Indië) een vreeselijk ongeluk afgespeeld. Achter het s.s. „Van der Hagen", dat nog aan den kant lag op de gebruikelijke meer- plaats der K. P. M.-booten, was een Inlander, zooals men daar eiken dag kan zien, gaan zwemmen. De man werd plotseling door een haai aan gevallen, die hem vermoedelijk eerst een been afbeet. Hij had nog de kracht, om een tros van de „Van der Hagen" te grijpen, ter wijl inmiddels koelies en andere Inlanders aan den wal in de gaten kregen, wat er ge beurd was. Dezen begonnen luid te schreeuwen, maar toch werd, ondanks de consternatie, door eenigen moeite gedaan om den ongelukkigen zwemmer hulp te bieden meldt de „Sum. Bode." Enkele prauwtjes voeren van den wal af naar de plaats van het ongeluk, terwijl van de „Van der Hagen" een boei werd uitgewor pen en een vlet gestreken werd. Toen de vlet den man, die zonder een kik te geven, aan den tros hing op een afstand van 1015 meter genaderd was, werd de on gelukkige waarschijnlijk opnieuw door den haai geattakeerd, want hij liet los en ver dween in de diepte. Het water werd terstond door bloed rood gekleurd. Hulp kon thans niet meer baten. De man kwam thans niet meer boven, en kort daar na verschenen eenige verscheurde lichaams- deelen aan de oppervlakte van het water, waaruit men kon concludeeren dat het zee monster den Inlander verslonden had. De politie trachtte met dreggen het even- tueele stoffelijk overschot van den man te bergen. Eenigen tijd geleden werd een hond van den heer Scharleman door een haai aange vallen en gedood. De hond werd aan een lijn de brutaliteit roman's en tooneelstukken te schrijven Nu werden de brieven der slachtoffers voor gelezen, welke Hartwig op zijn advertentie ontvangen had. De epistels gingen van hand tot hand elk van de twaalf juryleden moest ze geheel doorlezen. Nauwlettend keek Von Dengern naar de gezichten, maar daarop spiegelde zich niet de minste verwondering af. De door den verdediger opgeroepen getui gen a décharge kwamen aangemarcheerd. Leeraren, jeugdvrienden en studiegenooten van Hartwig. Unaniem verklaarden zij Hart wig als een dood goeden ietwat romantischen dwependen jongeman te hebben gekend, dien men nooit tot het plegen van een misdaad, als waarvan hij nu werd beschuldigd, in staat zou hebben geacht. Een oude professor, die in Keulen acht jaar lang Hartwig's leeraar was geweest zeide Ik kan slechts volgens m'n geweten ver klaren, dat ik Hartwig niet alleen nooit van een gerafineerde misdaad zou durven verden ken, maar evenmin van welke uit egoïstische motieven voortkomende, oneerlijke handel wijze ook. Hoogstens in een toestand van he- vigen toorn. Ik herinner me nog, hoe hij eens hij zal toen een jaar of veertien ge weest zijn in een openbaar plantsoen een veel grooteren en sterkeren jongen te lijf ging en dien zoo'n geweldig pak slaag gaf, beet en schopte, dat hij moest worden ver bonden. Uit het onderzoek bleek echter,, dat Hartwig gezien had, hoe deze knaap een ge vangen veldmuis met zijn zakmes de oogen uitstak. Mij staat dat voorval nog altijd dui delijk voor den geest, omdat ik alle pogingen in het werk heb moeten stellen om Hartwig; van de daarop staande schoolstraffen vrij te krijgen. De president trommelde ongeduldig met een zilveren potlood op de groene tafel. Jawel professor, dat is alles heel mooi, maar intusschen zijn er al weer jaren verloo- pen en in zoo'n langen tijd kan het karakter van den mensch zich geheel veranderen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1