llgiy NIBUWA- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Ëi||g! 27e JAARGANG VRIJDAG g? MAART 1936 No. 25 WIBRHVOBN BR OMSTREKEN BELASTINGHEFFING VOORHEEN EN THANS STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O. GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. WIERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en belastingconsulent. VERVOLG.) Het was de beroemde financier Gogel, die het Nederlandsche belastingwezen op pooten zette en in 1805 drie directe belastingen in voerde, de patentbelasting, de grondbelasting en de personeele belasting, welke laatste nog heden, zij het ook inmiddels zeer gewijzigd, bestaan. Daarnaast werden geregeld de Indirecte Belastingen (registratie-, zegel-, griffie hypotheekrechten) en de Vereenigde Rechten (accijns op bier), azijn, wijn, gedistilleerd, ta bak, zout, gouden en zilveren werken en be lasting op vervoermiddelen). De lezer zal de meeste hiervan ook uit de huidige belasting heffing terugkennen. In hoofdzaak bleef dit stelsel bestaan tot 1890 toen Minister Pierson de belastingen reorganiseerde de patentbelasting verving FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 17.) Nu traden de rechters de zaal binnen, ver zamelden zich de juryleden en werd ook de beklaagde binnengeleid. Allen zagen bleek, waren zichtbaar nerveus en opgewonden. Hartwig niet minder dan de president, de of ficier en zijn verdediger. Zelfs de eendensna vel beefde over het geheele lichaam van op- Winding en liet geen oog van den rijkskanse lier af. Wat een eer, wat een belangrijke dag voor de stamtafel Op hetzelfde oogenblik, dat de president de zitting voor geopend verklaarde, sprong Joa- chim von Dengern naar voren. De president verleende hem het woord. Joachim von Dengern stond daar star en onbeweeglijk, de oogen half gesloten en be gon met luide, maar eentonige stem, welke den indruk vestigde dat hetgeen hij had me de te deelen al van zeer geringe beteekenis was Ik heb gisteren gezegd, dat ik nog een belangrijk onderzoek had in te stellen. Dit onderzoek heeft inderdaad een gunstig resul taat opgeleverd en ik kan slechts betreuren dat ik de bewijzen, waarover ik nu beschik, niet eerder in handen heb gekregen, omdat ik daardoor meneer de president u, zoowel als de heeren rechters en juryleden het ge heele proces had kunnen besparen. Geweldige consternatie in de zaal, de pre sident klopt op de tafel en verzoekt de aan wezigen zich van alle op- of aanmerkingen te onthouden. Dan vervolgt Von Dengern Meneer de president zal mij wel willen veroorloven, ietwat uitvoerig te zijn en in groote trekken het resultaat van mijn onder zoek, dat mij eenige maanden lang onder ernstige bedenkingen en voortdurende twij fel in beslag heeft genomen, te res&pitu&e- door de thans nog"bij velen bekende en in 1914 afgeschafte bedrijfsbelasting, de vermo gensbelasting invoerde, en de successierechten opnieuw regelde. Hoe men in dien tijd over de belastingheffing dacht blijkt uit het vol gende rijmpje uit die dagen Wie telt de lasten op, die hier zijn uitgeschreven Wanneer men 't wel bedenkt, 't is schier om van' te beven De handel wordt daarbij gedwarsboomd en verdrukt, Betalen is het woord, hoe 't volk gaat gebukt. Belasting op de turf, belasting op de kolen, Belasting op het meel, als 't afkomt van den molen, Belasting voor 't patent, belasting op het zout, Belasting op de steen, belasting op het hout, Belasting om den rook den schoorsteen uit te leiden, Belasting op de knechts, belasting op de meiden, Belasting op het bier, op zeep en op azijn, Belasting op de deur, belasting op den wijn, Belasting op den grond, op polders en op waarden, Belasting op 't geslacht, belasting op de paarden, Belasting op de lucht bij 't rijden uit de poort, Belasting op het licht als 't dooi de vensters gloort, Belasting op het huis, voor d'eigenaar en gebruiker, Belasting op de thee, op sterken drank en suiker, Belasting op de kunst, belasting op 't vermaak, Ja, 's is een zeldzaamheid een niet belaste zaak Zelfs moet men, om geen scha zich op den hals te halen, Het zegel bovendien aan 's-Rijkskantoor betalen. Zoo was het in de zeventiger jaren. De be lastingbetaler is er in de daaropvolgende eeuw niet zoo bijster op vooruitgegaan Sommige van bovenstaande belastingen kennen wij thans maar meer met name maar hoeveel andere zijn er voor in de plaats gekomen Dat willen we nu eens gaan bekijken. Onze vaders en grootvaders dachten heusch dat ze er al erg aan toe waren in de jaren vóór 1892, dat blijkt uit bovenstaande dich terlijke verzuchting. Het is dus te begrijpen, dat toen in 1892 de belastingschroef werd aangedraaid door het aannemen van twee nieuwe belastingen, de bedrijfsbelasting, en de vermogensbelasting, zulks al als een zware druk werd gevoeld. Tot dusver kende men als directe belastingen nog slechts de perso neele en de grondbelasting, en dat vond men al een héél ding. De steeds zwaarder worden de financieele lasten des l&nds eischten nau welijks ruim twintig jaar nadien een belas ting, die niet alleen de bedrijven, maar alle inkomens boven een zeker minimum belastte,, de inkomstenbelasting. Theoretisch ongetwij feld de meest juiste vorm van belastinghef fing, namelijk naar draagvermogen. En daarom is het eendeels te verwonderen, dat men eerst zoo laat tot het heffen van deze belasting is overgegaan. Een der oorza ken van dit verschijnsel is hierin te zoeken, dat men de aan de heffing verbonden bezwa ren schier onoverkomelijk achtte. Men noem de dat het vrijwel onmogelijk was te geraken tot een stelsel, waarbij ten naastenbij de ren. Vóór alles zou ik echter den nadruk wil len leggen, dat wij allen helaas van het be gin af aan van onjuiste verdenkingen zijn uitgegaan. De politie, de rechtercommissaris, het openbaar ministerie en nu de edelacht bare heeren president en rechters hebben de overtuiging gehad en hebben die vermoede lijk nog, dat er vijf vrouwen verdwenen zijn, die door 'n misdadiger zijn vermoord. Dat is echter niet zoo. In werkelijkheid gaat het niet om vijf meisjes, maar altijd om een en hetzelfde en dit eene meisje is heelemaal niet vermoord, werd niet vermoord, doch leeft en bevindt zich op het oogenblik op den corri dor, waar zij zoolang wacht tot zij zal wor den verhoord. Het tumult, dat na deze woorden losbarstte, was onbeschrijfelijk. De rechters, de juryle den, de toehoorders sprongen op, een oorver- doovend lawaai van schreeuwende menschen een schandaaldie vent is gek geworden gooi 'm er uit en de president moest als een waanzinnige op de tafel kloppen alvo rens de orde althans eenigermate was her steld. En nu richtten zich aller blikken op Hartwig, die daar ietwat hulpeloos zat, de armen over de borst gekruist, vuurrood in het gezicht en verlegen lachend. De presidentHoewel ik de opwinding van alle aanwezigen ten volle kan begrijpen, moet ik toch om de grootste stilte verzoeken, daar ik anders genoodzaakt zou zijn, de zaal te laten ontruimen. De officier hield het niet langer uit. Ook hij had behoefte zijn hart te luchten en met lachende stem zeide hij Meneer de commis saris, ik behoef u er toch wel niet aan te herinneren, dat u hier geheel onder eede staat Neen, dat behoeft u zeker niet, meneer de officier. Stille vroolijkheid onder het auditorium. Von Dengern vervolgde Ik zou er thans op willen wijzen, dat ik, van het oogenblik af, waarop de politie mij met het onderzoek in deze zaak belastte, door ernstige bezwaren geplaagd werd. Permit teert u, dat ik even in de geschiedenis terug ga. Vijf BériUnsohe kamerverhuursters deden grootte van het inkomen der verschillende individuen werd vastgesteld. De aangifte het eenige middel, werd onbetrouwbaar en ondeuglijk geacht. Maar eenmaal ingevoerd, heeft de praktijk wel geleerd, dat dit middel onmisbaar was. Een groote, misschien wel de grootste, ca tegorie van belastingplichtigen die voorheen geen reden tot klagen had over te zware belastingdruk, die der landbouwers, werd door de wét op de inkomstenbelasting, thans voor het eerst voor het volle pond getroffen.. On der de wet op de bedrijfsbelasting betaalde de boer belasting naar een gefixeerde bedrijfs opbrengst welke werd vastgesteld op 4% van het in zijn bedrijf gestoken kapitaal. Echter werd, om dubbele belasting te voorkomend!) hij niet aangeslagen in de bedrijfsbelasting, maar uitsluitend in de vermogensbelasting en dat over 4% van zijn kapitaal. Merkwaar dig is het in deze tijden te lezen, welke de redenen waren om de boeren zoo coulant te behandelen. Zij betaalden grondbelasting, heette hethun bedrijf was al belast. (Aan pachtboeren dacht men toen zeker niet Hun antipathie tegen een inkomstenbelas ting was overbekend, en men vreesde dat de nieuwe regeling zou mislukken als de boeren daarin betrokken werden. Ten derdede boeren houden geen boek, dus hun opbrengst is nimmer te controleerenEn dan te be denken dat deze argumenten slechts ruim twintig jaar geleden doorslaggevend waren voor de vrijstelling van de boeren Over alle bovengenoemde bezwaren werd in 1914 heengestaptvan toenaf betaalde de boer zijn inkomstenbelasting van de winst van zijn bedrijfgelijk ieder ander. Het was toen voor de boeren een gulden tijd en al lerminst had men kunnen denken dat slechts een jaar daarna een nieuwe wet noodig zou worden, om den fiscus zijn aandeel in de door oorlogsomstandigheden gemaakte extra winsten te geven, middels de beruchte „Wet op de oorlogswinst-belasting." Maar daarover in een volgend artikel. (Wordt vervolgd). naar" en „De Volksstem" zijn begon nen met het publiceeren van regelma tig' maandelijkse artikelen over Espe ranto. De courant „De Morgenpost", dag blad van de Vlaamse intellectuelen in België heeft een wekelijkse Esperant.o- ubriek geopend. GEMEENTE ZIJPE. ESPERANTO-NIEUWS. Jeugdbladen publiceeren een Espe- ranto-cursus. De Nederlandse jeugdbladen „Onze Courant" en „De Jonge Wacht", uitge ver „Drukkerij Helmond" in Helmond, zijn begonnen met het publiceeren van een cursus van de taal Esperanto. De cursus is onder leiding van den heer V. L. Van Weddingen. Regelmatige artikels over Esperan to in Vlaamse bladen. Het grootste Katholieke Vlaamse dag blad „Gazet van Antwerpen, verschij nend in een oplaag van 100.000 exem plaren, en de provinciale weekbladen „Het belang van Limburg", „De Bilze- 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21 Middenmeer. Openbare vergadering van den Raad dei- Gemeente Zijpe op Dinsdag 24 Maart 1936, des namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart, Bur gemeester. Secretaris de heer J. A. de Boer. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd worden vast gesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Mededeeling inzake goedkeuring Raads besluit tot verlaging van de huren der onder wijzerswoningen. b. Idem 1ste suppletoire gemeentebegroo- ting 1935. c. Idem Verordening op de heffing van besmettelijke-ziektengelden. d. Mededeeling inzake aanneming van in de vorige vergadering gedane benoemingen. e. Dankbetuiging van het Bestuur van de Politiehondendresseerclub „Zijpe e.o." voor toetreding als donatrice en voor toegekende jaarlijksche bijdrage. f. Dankbetuiging van H. Jippes voor de verlaging van den huurprijs zijner woning. g. Mededeeling inzake niet-toepassing rouleerregellng. h. Idem nieuwe salarisregeling voor de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. i. Idem verleend ziekte-verlof aan den Burgemeester. j. Proces-verbaal kasverificatie Gemeente- Ontvanger. Bovenstaande stukken en mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. k. Jaarverslag 1935 van Kamer van Koophandel en Fabrieken te' AlkmaarWijkverpleging in de gemeente Zijpe Politie-Radio-Commissie Commis- siën tot wering van schoolverzuim Commis sie tot voorlichting bij de beroepskeuze te Den Helder (over 1934). Zullen circuleeren. 1. Verslag van de op 8 Februari j.1. gehou den vergadering van de Commissie van Uit voering van den Vleschkeuringsdienst, kring Barsingerhorn. m. Verzoek van J. M. Mol e.a. te 't Zand om plaatsing van een lichtpunt op den hoek Rijksweg-Bosch weg. Burg. en Weth. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. De voorzitter zegt, dat men er niet aan kan beginnen om op ieder kruispunt maar een lantaarn te plaatsen. Dan zouden er nog tallooze moeten worden bijgeplaatst. Voorts gelooft spr. dat de toe stand daar niet zoo erg is, als in adres wordt gezegd. De heer Doedens wijst er op, dat het op een donkere avond absoluut onmogelijk is om den Boschweg te vinden. De voorz. is van oordeel, dat men dan maar Uitsluitend verkrijgbaar in de oran]e-bandbulijej van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes ven 2 tabl. a 10 ets. aangifte van vermissing van haar vijf huur sters. De namen van deze vijf zijn van een belachelijke alledaagschheid. Namen, welke in Berlijn bij honderden en in 't kleinste Duitsche stadje nog bij het dozijn voorko men. Goed, toeval of een systeem van den moordenaar om zich zijn slachtoffers onder de alledaagsche namen te zoeken. Wij lieten ons door de hospita's een beschrijving geven van de verdwenen meisjes. Er kwam niet veel door aan het licht. Bruin, zwart, roodachtig, lorgnet maar geen bijzondere kenteekens. Tevergeefs wachtte ik op het verlossende woord, op een tastbare bijzonderheid, geheel kreupel, een opvallenden neus, een merkwaar dig gevormden mond. Welke grootte, wat voor 'n figuur? vroegen we ongeduldig. Weer kleurlooze antwoorden. Slank, middelmatig, juffrouw Cohen zelfs ietwat gezet. Alles ten slotte een kwestie van aanzien en daarom zeer veranderlijk. Maar middelmatigDit woord werd gebruikt door elk van de vijf hospita's zij allen waren het er, nadat wij daar steeds weer op waren teruggekomen, over eens, dat haar huurster niet bijzonder klein, maar van middelmatige lengte was. Dat gaf me te denken, deed eerst eenigen nog niet eens den drempel van het bewust zijn bereikenden twijfel in mij opkomen. Op een van de daaropvolgende dagen liet ik op een vrij druk punt van de stad menschen aan mij voorbij gaan. Ik deelde telkens vijf van de zich langs mij heen spoedende vrouwen in een groep in en kwam tot het volgende resul taat honderd groepen trokken aan mijn oog voorbij en niet één enkele maal kwam het voor, dat een geheele groep uit middelmatig groote vrouwen bestond. Van de vijf was er ten minste altijd één groot of één klein. Von Dengern vervolgde Edoch ik schudde het wantrouwen van mij af, liet m'n twijfel niet opkomen en gaf het toeval, de gemakkelijkste van alle uit vluchten, de schuld. Er was echter nog iets, dat me verdacht voorkwam. Een van de vrou wen had beweerd, dat haar huurster opval lend kleine voeten had gehad, zóó klein, dat het dienstmeisje, toen het de schoenen poet ste, er haar verwondering over te kennen had een lantaarntje moet meenemen. De gemeen- tefinanciën laten eenvoudig inwilliging van het verzoek niet toe. Na eenige besprekingen wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. De heer Bruin wijst er nog op, dat de straat verlichting te Burgerbrug in plaats van 's avonds, overdag brandt en verzoekt hierop de aandacht van degene, die voor de bedie ning der klokken zorgt, te willen vestigen. De voorzitter zegt, dat B. en W. er over zullen schrijven. n. Mededeeling dat Ged. Staten kunnen goedvinden, dat het door de liquidatie van een gedeelte van de Noorder Stoomtramweg vrijkomende geld wordt besteed voor restau ratie van de Raadszaal. o. Schrijven van de Directie van het P. E. N., dat zij verplaating van de transfor matorzuil te Schagerbrug slechts kunnen doen plaats hebben, indien de gemeente f 1621.- in de kosten bijdraagt. De voorzitter zegt, dat B. en W. het aanbod van het P.E.N. wel erg roijaal vinden, doch dat zij op grond van de gemeentefinanciën er niet op kunnen ingaan. p. Mededeeling onderzoek woningbouw. De voorzitter zegt, dat naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering door den Gemeente-Opzichter plannen en teeke- n ingen voor nieuwe arbeiderswoniingen zijn gemaakt, doch dat nog een conferentie moet worden gehouden met de Woningbouwveree- niging, zoodat de Raad t.z.t. nader zal worden ingelicht. De Heer Veltman deelt mede, dat er op 1 Maart j.1. iemand te Oudesluis uit zijn wo- n ing is gezet, waardoor het gezin thans is gehuisvest in een woning welke voor de zwak ke vrouw in het gezin absoluut ongeschikt is. Spr. wil de aandacht van B. en W. hierop vestigen, omdat dit het gebrek aan goede arbeiderswoningen bewijst en opdat B. en W. diligent zullen zijn. Verzoeken van de R.K. Schoolbesturen om voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lager-onderwijs- wet 1920, voor het dienstjaar 1936. De voorschotten worden overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld voor de school te Burgerbrug op f 615.-, voor die te 't Zand op f 2200.-. gegeven. Terwijl deze verklaring werd afge legd, lagen de achtergebleven voorwerpen der verdwenenen voor ons. Ik doorzocht snel de kleedingstukken van het meisje met de kleine voeten en stiet op gehavende kousen nummer twee en op versleten lage schoenen, die me nog al groot leken en naderhand door een schoenmaker als nummer een en veertig werden herkend. Hoe kwam kwam een meis je met zulke opvallend kleine voeten aan zulke, al even opvallend groote schoenen Jammer genoeg ontwikkelde ik m'n ver moedens niet logisch verder toen verzette ik me tegen m'n twijfel door mezelf wijs te ma ken, dat die Grete Möller een arm kind moest zijn, dat blij was, wanneer het in deze dure tijden van iemand een paar schoenen cadeau kreeg. Nu zie ik wel in dat deze conclusie uiterst lichtvaardig en geheel in strijd was met de vrouwelijke mentaliteit. Ik had het er met mezelf over eens moeten worden, dat een meisje met kleine voeten liever zou ver hongeren dan plompe groote schoenen dra gen. Eenige hilariteit onder de toehoorders ver brak de doodsche stilte en de rijkskanselier zei met een diepe basstem tegen den presi dent van den Rijksdag Je reinste Sherlock Holmes. Von Dengern sprak kalm verder En dan nog iets. De troostelooze toe stand der achtergelaten kleedingstukken der verdwenen meisjes vormde een tastbaar be wijs van haar armoede. En toch had elk van haar de huur een maand vooruit betaald. Ook dat was merkwaardig en deed een on behaaglijk, onzeker gevoel in mij opkomen. Daar ik echter tot eiken prijs aan een vrou wenmoordenaar wilde gelooven, onderdrukte ik dit zoo goed als elk ander bezwaar en be gon naar een aanknoopingspunt te zoeken. Wat er verder gebeurde, meneer de president, heb ik gisteren reeds uitvoerig uiteengezet. Met een ongelooflijke onhandigheid viel de man die de huwelijksannonce onder het motto „Idylle aan de Havel" had opgegeven mij in de handen. Met een onvoorzichtigheid, die me alweer verdacht voorkwam. Maar het eene, bewijs stapelde zich op het andere, alles klop-! te, het materiaal was zóó overstelpend dat het weer allen twijfel in mij deed verstikken. Langs een omweg, nl. door bemiddeling van een dame, redactiesecretaresse van de Herold, maakte ik kennis met Thomas Hartwig. Deze jongedame mejuffrouw Lotte Fröhlich, werd door mij niet in de zaak Hartwig betrokken. Eenerzijds omdat ik dit Hartwig bij zijn ar restatie had beloofd, anderzijds omdat ik haar absoluut onschuldig waande en zeker zou dan ook niets veranderd zijn, wanneer ik haar als getuige had voorgeleid. Nadat ik met Thomas Hartwig aanvanke lijk onder valsche vlag had gesproken en hem daarna had gearresteerd, waren mij de motieven van zijn ontzettende misdaad vrij duidelijk. Een sentimenteel mensch, dweper, romantisch aangelegdZulke lieden zijn licht geneigd het onwaarschijnlijkste te doen, heldendaden zoo goed als misdaden. Zij laten zich kruisigen, maar zij zijn ook in staat om bommen te werpen. Het bijzondere aan Hartwig was echterhij weet, dat hij wat presteert, hij weet, dat hij een geniale schrij ver is en ziet daarbij geen kans over den muur van hindernissen, welke hem in den weg staat, heen te komen. Zijn boek wordt niet gelezen, zijn tooneelstuk niet opgevoerd, hij heeft vaak geen geld genoeg om behoor lijk te eten, is een gemakkeling, voelt dat hij dit ellendige leven niet langer kan dragen, schrikt bij de gedachte, dat het erfdeel van zijn moeder, longtuberculose, zich ook van hem meester kan maken, wanneer hem de gelegenheid ontbreekt zich krachtig te voe den,, goed te leven. Daarbij komt dan nog zijn verhouding tot Lotte Fröhlich, een knap, verstandig schepseltje, dat hem even liefheeft als hij haar. Hij wordt steeds moedeloozer, maar ook zijn plan om zijn positie door een daad van geweld te verbeteren, daardoor te kunnen volhouden zijn roman en het drama te kunnen voltooien en Lotte tot vrouw te kunnen nemen, wordt sterker. En daar hij, zooals hij mij trouwens bij ons onderhoud zeide, zijn eigen belangen hoog boven die van andere menschen stelt, is hij tenslotte tot elke misdaad in staat. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1