Emeltplaag Vier Drachtige Merries HU IS HET TIJD A. C. VAN OEVEREN HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW De VAN WIJK-CATZ' Zaadhandel N.V. BLAUW-BLOEM VLAS SIJBR. C. EELMAN TEXEL. TANDHEELKUNDIGE - INRICHTING DENTOFORM KL STAMMES Heer Hugowaard P. C. GOOSEN - Boomkweeker BOSKOOP (Z.H.) Aanvrage ingevolge art. 13 der Landarbel- derswet van P. L. Rens Pz. te St. Maartens- vlotbrug. Door P. L. Rens Pz., landarbeider, wonende te St. Maarténsvlotbrug, is een bedrag van f 1530.- aangevraagd, door hem benoodigd terzake van de verkrijging van een plaatsje, n.1., land met woning, groot 00.27.54 H.A., ge legen aan den Belkmerweg (St. Maartens brug) en kadastraal bekend gemeente Zijpe, sectie G nos. 410, 1286, 1287 en 1288 (thans behoorende aan wed K. Breed) waarvan de totale kosten f 1700.- zullen bedragen. B. en W. stellen voor aan P. L. Rens Pz. voornoemd, voor bovengenoemd doel van ge meentewege een bedrag van f 1530.- te ver strekken, mits door het Rijk aan de gemeen te een gelijk voorschot wordt toegekend. Aldus wordt besloten. Voorstel inzake het verstrekken van extra hulp aan werkloozen in 1936 (z.g. steunver- leening B). Naar aanleiding van de circulaire van den Minister van Sociale Zaken van 29 Januari 1936, betreffende extra hulp aan werkloozen in 1936 (steunverleening B) stellen B. en W. voor, evenals het vorige jaar, ook voor het jaar 1936 extra steun aan werkloozen te ver- leenen. Maximaal mag voor 1936 voor extra steun B worden besteed f 4.20 per werklooze. Van dit bedrag neemt het Departement van Sociale Zaken f 2.20 voor zijn rekening, dien de gemeenteraad f 2.- beschikbaar stelt. Ter bepaling van het aantal werkloozen worden genomen het gemiddelde cijfer over de eerste 10 maanden van 1935. Voor deze gemeente bedraagt dit 132. B. en W. stellen voor, voor het jaar 1936 een bedrag van 132 x f 2.- f 264.- beschik baar te stellen en de uitvoering der regeling wederom op te dragen aan het daarvoor aan gewezen orgaan. De voorzitter licht toe, dat bij aanneming van dit voorstel met inbegrip van een nog aanwezig saldo dit jaar voor steun verleening B f 882.40 beschikbaar zal zijn. De heer Veltman wijst er op, dat zich de vorige keer het geval heeft voorgedaan, dat iemand, die in het vrije bedrijf werkte daarna langen tijd ziek werd, niet voor steun B in aanmerking kwam. De voorzitter zegt, dat in zoo'n geval, wan neer er overigens termen voor aanwezig zijn, steun A of steun door het Burgerlijk Armbe stuur kan worden verleend. De heer Veltman vraagt of het niet moge lijk is te voorkomen dat deze menschen twee maal een verzoek indienen. De voorzitter zegt, dat deze gevallen zich wel niet meer zullen voordoen, omdat de menschen, die voor steun B in aanmerking komen, een formulier krijgen toegezonden ter invulling, terwijl voorheen een advertentie werd geplaatst. Vaststelling van de pensioengrondslagen van de beide gemeentegeneesheeren. Vastgesteld overeenkomstig het voorstel van B. en W. op respectievelijk f 1375 er f 1475. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vast stellen van een Verordening op de heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelas ting. Dit voorstel wordt aangenomen. Vaststelling eener Verordening, aanwijzende de nog geldende strafverordeningen. Volgens art. 208 der gemeentewet moet de Raad tenminste eenmaal in de vijf jaren verklaren, welke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, als nog gelden de zullen worden aangemerkt. De voorgedragen verordening wordt onge wijzigd vastgesteld. Behandeld worden vervolgens eenige ver zoeken om ontheffing van schoolgeld en van hondenbelasting. Punt 10. In verband met een mogelijk den loop van het dienstjaar ontstaande be hoefte aan kasgeld, wordt besloten een kas- geldleening aan te gaan van f 15000.-, ren tende hoogstens 4 3/4 'sjaars. Punt 11. Vastgesteld worden de 3e suppletoire gemeentebegrooting dienst 1935 en besluit tot het doen van af en over schrijvingen, dienst 1935; de le suppletoire gemeentebegrooting, dienst 1936. Vaststelling heeft plaats van het kohier der belasting op de honden, dienst 1936 en van het 2de suppletoire kohir der belasting op: de honden, dienst 1935. Punt 14. a. Verzoek van de commissie tot bestudeering van de instelling van een „Middenstands-Borgstellingsfonds voor Hol lands Noorderkwartier," om financiëele steun; b. Verzoek van de Middenstandsvereeni- gingen te Zljpe om medewerking voor stich ting van bovengenoemd Borgstellingsfonds. B. en W. stellen voor de gevraagde steun te verleenen door deel te nemen in het stich tingskapitaal tot een bedrag van f 1000.-. Na een toelichting van den voorzitter wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel besloten. Vaststelling van een 3-tal besluiten inzake den keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, t.w. a. Besluit tot splitsing van den Vleesch- keuringsdienst b. Gemeenschappelijke regeling voor de exploitatie van den Destructor en de Centrale noodslachtplaats in het Destructordistrict Barsingerhorn (beginselbesluit) c. Gemeenschappelijke regeling voor den Keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn. De heer Doorn informeert of de veehouders vrij blijven om hun vee naar de particuliere noodslachtplaatsen te brengen of dat zij ge dwongen zijn naar de centrale noodslacht plaats te gaan. De voorzitter antwoordt, dat deze zaak hier geheel buiten staat. De regeling inzake het brengen van vee naar de noodslachtplaatsen blijft zooals ze thans is. Den Heer Jaarsma is het opgevallen, dat de salarissen voor los personeel niet worden verhoogd, nu er straks in plaats van 9, 35 gemeenten van de destructor gebruik maken. Men zou tot de conclusie kunnen komen, dat deze loonen öf thans te hoog, óf later te laag zijn De voorzitter zegt, dat er ook thans vleesch uit de andere, buiten den kring gelegen ge meenten, wordt verwerkt. Men heeft echter met de nieuwe regeling voor, dat de andere 26 gemeenten mede risico dragen. Er zal wel iets meer werk bijkomen, doch niet van groote beteekenis. Nadat aan den heer Bruin nog een inlich ting is verstrekt in verband met de berekening van het aandeel, dat ieder der gemeenten in een eventueel tekort zal moeten bijdragen, Voorstel van den heer S. Bakker met Ingang van 1 Mei 1936 eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de O. L. School te Petten. Aangezien door de wijziging van de Lager- onderwijswet 1920 (zie de wet van 22 Febr. 1936 (Stbl. no. 100) tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs) het aantal leerlingen der O. L. School te Petten niet toereikend is voor het handhaven van drie leerkrachten, stellen B. en W. voor een der betrekkingen van onderwijzer aan ge noemde school op te heffen en den onder wijzer S. Bakker met ingang van 1 Mei 1936 eervol ontslag te verleenen uit die betrek king. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit voor stel met een bloedend hart moeten doen. De z.g.n. bezuinlgingswet maakt het niet mo gelijk de 3-manschool te Petten te handha ven. De heer Bakker wordt voor ontslag voor gedragen, omdat de onderwijzeres met het oog op het vak nuttige handwerken niet kan worden gemist. Den heer Jansma spijt het, dat in deze geen oplossing is gevonden en zou gaarne zien, dat B. en W. wijziging brachten in de grensregeling, der schoolwijken,, welke thans voor de school te Petten onbillijk is. Petten wordt wat de schoolwijkverdeeling betreft achtergesteld bij andere dorpen. De voorzitter zegt dat de heer Jansma zich vergist wanneer hij meent dat Petten ten ach ter wordt gesteld. Wanneer Zijpe en Petten indertijd niet waren vereenigd, was de school te Petten reeds lang een tweemansschool ge weest. De heer Jansma wijst er nog op, dat kin deren uit den Belkmerweg, die thans de school te St. Maartensbrug bezoeken, 4 K.M. moeten loopen, terwijl de afstand naar Pet ten 3 K.M. bedraagt. Na verschillende besprekingen, waarbij blijkt, dat, wanneer nu een nieuwe school- wijkindeeling ten gunste van Petten wordt gemaakt, men de kans loopt inplaats van één, twee tweemansscholen te krijgen, wordt besloten den heer Bakker op de meest eer volle wijze ontslag te verleenen als onder wijzer. Verzoek van de Middenstandsvereenigingen te Zijpe om een post voor steun aan behoef tige middenstanders op de gemeentebegroo ting te plaatsen. B en W. stellen voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken, omdat de toestand der gemeentelijke geldmiddelen inwilliging niet toelaat. Toegelicht wordt hierbij, dat het verzoek voor de behandeling der gemeente begrooting had moeten zijn ingediend. Voorts wordt opgemerkt, dat door een tegenvaller t.a.v. de uitkeering uit het werkloosheidssub- sidiefonds, de post onvoorziene uitgaven voor 1936 reeds zoo goed als verbruikt is. Den Heer Doedens valt dit advies niet mee. Kleine middenstanders, die in den winter geen werk hebben, dienen dringend te wor den geholpen. Het is voor de meesten van deze menschen niet mogelijk naar de werk verschaffing te gaan. Spreker stelt daarom voor het verzoek in te willigen. De voorzitter stelt den heer Dignum de vraag de dekkingsmiddelen voor deze uitga ven aan te geven. De heer Doedens is van meening, dat op verschillende posten nog wel bezuinigd kan worden en noemt als voorbeeld het onder houdswerk van het Armbestuur na publieke aanbesteding te gunnen en niet onderhands zooals tot heden geschiedt. De Voorzitter zegt, dat dit een zaak is. die bij het Armbestuur thuis hoort. De heer Van der Sluijs is van meening, dat men de middenstanders geen slechter dienst kan bewijzen dan door te besluiten"het on derhoudswerk van het Burgerlijk Armbestuur publiek te gaan aanbesteden. Wanneer de heer Doedens er echter op staat, wil spreker dit wel in de vergadering van het Armbestuur ter sprake brengen. De heer Veltman zou den post van f 800.- uitgetrokken van steun aan kleine landbou wers méde willen bestemmen voor steun aan kleine middenstanders. De voorzitter zegt, dat de omschrijving van den post dan moet worden gewijzigd en is bang, dat dan de zaak in zijn geheel gevaar loopt. Spreker acht het juridisch niet juist, dat deze post op de gemeentebegrooting voor komt, het is armenzorg. De heer Doorn herinnert er aan, dat er indertijd een bedrag van f 3000.- voor steun aan kleine landbouwers was uitgetrokken. Het spijt spreker, dat dit bedrag thans tot - is teruggeloopen, want men heeft van deze steunverleening genoegdoening gehad. De thans benoodigde gelden had men kun nen putten uit een salarisverlaging der amb tenaren van 10%, zooals spreker indertijd voorstelde. Na nog enkele besprekingen wordt besloten het adres te renvoijeeren naar het Burgerlijk Armbestuur met verzoek de behandeling daarvan te willen overnemen. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt besloten tot het aanbrengen van een wijziging in het reglement van het Burg. Armbestuur. RONDVRAAG. De heer Doorn geeft, in ver band met de vorig jaar plaats gehad heb bende heidebrand, in overweging een veror dening in het leven te roepen, krachtens wel ke het rooken in de duinen verboden is. Voorzitter zal dit punt in de vergadering van B. en W. aan de orde stellen. De heer Dignum verzoekt strengere hand having van het verbod tot het laten losloo- pen van honden. De voorzitter zal de veldwachters hierop wijzen. De heer Doedens verzoekt pogingen in het werk te doen stellen bij den A.N.W.B. om den wegwijzer van 't Buurtje verplaatst te krijgen naar 't Zand op den hoek bij de melkfabriek van Hollandla. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit zullen overwegen. Mevr. Vriesman-Slot wijst op den slechten toestand van den weg naar St. Maartenszee. De voorzitter zegt, dat deze weg deel uit maakt van de plannen die er bestaan om te komen tot wegenverbetering aan den voet der duinen. Voor zoover de weg aan den Polder behoort, zal het Polderbestuur hierop worden gewezen. De heer Veltman heeft het gefrappeerd, dat niemand van het Gemeentbestuur aan wezig was bij de filmvertooning van „Zonne straal." De leden van het Dag. Bestuur wa ren hierbij uitgenoodigd. De voorzitter deelt mede, dat de Secretaris en spreker toen voor gemeentezaken te Bloe- mendaal waren en niet tegenwoordig konden Wreed verstoorde rust in Schipluiden. Van studenten en bandieten. De Delftsche studenten hebben de zer dagen, zooals gemeld, den dies na- talis van het corps gevierd met een op tocht van versierde sleepers-karren die, in Delft begonnen, in het vredige, overwegend katholieke dorpje Schip luiden een einde nam. De inval der vroolijke studenten heeft daar schrik, verontwaardiging en ontsteltenis veroorzaakt. Een der deelnemers aan den optocht was als kloosterling verkleed enHiad een rozen krans om, wat de er^rnis van ver schillende dorpelingen opwekte. Na dat de optocht ontbonden was brach ten de studenten een bezoek aan ver schillende scholen waarvan de leerlin gen naar later werd verklaard, in de meening verkeerden, dat er een ban dieten-overval werd gepleegd. Na zich eerst in de vensterbanken te hebben geposteerd en donderbussen in de W.-C.'s te hebben geworpen dron gen de studenten vervolgens de klassen binnen en schreven op de borden, dat de kinderen vrijaf hadden. Zij rukten een onderwijzeres een boek uit de hand en dreven de uitbundigheid zoo ver, dat verschillende kinderen hui lend naar huis liepen. Tenslotte trok ken de studenten weer naar de Prin- senstad af. BINNENLANDSCH NIEUWS. DeVled&ctGmdschzTcuulfuisia, Witte tanden en frissche adem ONS WIERINCERMEERHOEKJE. worden de voorgedragen besluiten ongewijzigd t zijn. vastgesteld. Hierna sluiting. Vrijheidsberooving. Te Bathmen heeft de politie een 75- jarigen man aangetroffen, opgesloten in een hut, dienende als aardappelberg plaats, zeventig centimeter in den grond begraven. De deur was van buiten met een paal versperd. Het bleek, dat de oude man, omdat hij geestelijk niet geheel normaal was en daardoor wat lastig, door zijn familie waar hij inwoonde, aldus tijdelijk was „opgeruimd". Men had den 75-jarigen oom, die wat geld bezit, in den kost, maar sloot hem bij de woning, in den aardappelkuil op om van hem af te zijn. De landbouwer, die voor het geval verantwoordelijk is, is opgesloten. Krankzinnige ontvlucht. Slechts met moeite gegrepen. Uit het Krankzinnigengesticht te Den Dolder is in den nacht van Dins dag op Woensdag een verpleegde ont snapt. Dit bleek de Biltsche politie, toen zij bericht ontving, dat van de R.K. Pastorie te Bilthoven eenige rui ten waren ingegooid. Onmiddellijk daarna kreeg zij mededeelingen, dat ook in andere perceelen dergelijke fei ten waren geconstateerd. Een surveil- leerend agent kwam plotseling tegen over een man in nachtgewaad gekleed die hevig met een koperen staaf zwaai de, te staan. De man vluchtte in de bosschen. Men kon den vluchteling niet meer ontdekken. Hij werd echter later in den nacht wederom gesignaleerd, thans op den zolder van een pereeei in De Bilt, op welken zolder een meis je sliep. De politie, die den man op den zol der zag 9taan, wederom hevig zwaaien de met zijn staaf, vreesde het ergste voor het daar slapende meisje, waar om een revolverschot op den man werd gelost. De man werd daardoor vrij ernstig aan den schouder gewond. Hierna kon hij gemakkelijk worden ge grepen. Hij is overgebracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. Het meisje is niets geschied. Het collectief contract in de bouwbedrijven. Door de arbeiders aanvaard. De Algemeene Ned. Bouw-arbeiders- bond en de Ned. Christelijke Bouw-ar- beidersbond hebben in hun bondsra den het compromis, hetwelk met de besturen der werkgevers-organisaties in de bouwbedrijven was ontworpen voor een nieuw collectief contract met meerderheid van stemmen aan vaard. De R.K. Bouwarbeidersbond „St. Jo- ph" en de Chr. Nationale Bouwarbei dersbond hebben nog geen besluit ge nomen, maar 't laat zich thans aan zien, dat ook deze groepen de nieuwe collectieve arbeids-overeenkomst zul ten aanvaarden. De R.K. patroons bond houdt op 28 Maart vergadering en de Algem. Werkgevers-organisatie de Ned. Aannemers- en Patroonsbond voor de bouwbedrijven beslist op den 2en April. De nieuwe overeenkomst brengt een verlaging mede van 3 ct. per uur voor de groote steden, met dien ver stande, dat Rotterdam 6 ct. verlaagd wordt. Het verdere land gaat 2 ct. naar beneden. Auto uit Heerhugowaard gestolen. Toen de heer S. uit den Rustenbur- gerweg, die met een gehuurde auto zich naar den „Stillen Omgang" te Am sterdam, gehouden, had begeven, na af loop daarvan weder huiswaarts wilde keeren, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat deze spoorloos verdwe nen was. Tot nu toe bleven alle na sporingen zonder succes. Eigenaar van de gestolen auto was de heer A. de Groot te Heerhugowaard. Mededeelingen betreffende den Dienst voor het in cultuur brengen van den WIERINGERMEERPOLDER. (Ontleend aan de drie maandel. berichten). Ontzilting. Bij de zoutkarteering in het voorjaar 1935 was gebleken, dat, behalve op de zoogenaamde kwelplekken, de grond over al zoover ontzilt was, dat van het zout geen belangrijke hinder meer bij de cultuur te wachten was. Niettegenstaande de zomer in het algemeen droog was, is dan ook nergens zoutschade van eenige beteekenis opgetreden. Alleen op de kwelplekken blijft het zout gehalte de aandacht vragen. In den loop van den zomer liep dit hier weer sterk op, zoodat aan het einde van den zomer, veelal voor de cultuur totaal ongeschikte zoutgehalten ge vonden werden. Er waren zelfs plekken, waar het zoutgehalte even hoog was als in den herfst 1934. Bij andere was het echter sinds dien merkbaar gedaaldde omgeving van dit kwaad neemt dus af. Ook op het terrein ziet men blijkens de uitgevoerde kartee ringen deze zoute plekken, welke te her kennen zijn aan een saliene vegetatie of aan het ontbreken van een begroeiing, merkbaar kleiner worden. Er zijn dit jaar enkele proeven genomen om na te gaan, of het mogelijk is de capillaire verzouting op de kwelplekken in den zomer tegen te gaan. Hierbij is o.a. gebleken, dat stroobedekking de verzouting practisch volko men belemmert. Het ligt in de bedoeling, de proeven over dit vraagstuk in 1936 uit te breiden. PROEFVELDEN. Gewassenkeuze. Groene erwten waren op kleigrond als derde gewas nog onvoldoende, duiveboonen, hoewel naar verhouding beter dan groene erwten, eveneens. Op fijn kleihoudend zand, zooals het voorkomt op kavel E. 44, waren de resultaten met groene erwten en paardeboo- nen zeer goed. Vlas, dat als tweede gewas in 1934 niet bevredigde, gaf in 1935 zeer goede opbrengsten, terwijl de kwaliteit op het oog goed lijkt. Van de in 1934 verbouwde aardappelen, liet de kwaliteit nog te wenschen over verge leken hiermede vertoonden de in 1935 van de proefvelden geoogste aardappelen een merk baren vooruitgang. De overige gewassen gaven in vergelijking met de teelt op oudere, normale gronden geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Variëteitsproeven. Bij de wintertarwe volde den Trifolium en Invicta minder goed dan in 1934 vooral Trifolium, doch in geringere mate ook Invicta, gaf naar verhouding veel 2de soort zaad. Juliana en Carsten's V beant woordden aan de verwachting. Vruchtwisseling. Het onderzoek bepaalde zich tot het optreden van voetziekte in tarwe. In de voorgaande jaren kwam practisch al leen de tarwehalmdooder voor, dit jaar werd ook de oogvlekkenziekte waargenomen de tarwehalmdooder deed zich ook hier weer als de ziekte van de lichtere, de oogvlekken ziekte als die van de zwaardere gronden ken nen. Grondbewerking. De ervaringen op dit punt sluiten aan bij die, in voorgaande jaren op gedaan. Uit diep ploegen Eerste Wieringermeersche Electrische Timmer- en W agenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIE WEELS KARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Levert uiterst billijkEiken- en Grenen Spoorbiels, Dam- en Hekpalen. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. Surinamestraat 37 's-Gravenhage. Telefoon 180209. Administraties, controles, behande ling van alle belastingzaken. Niet ieder wagen is een „wagen" U kunt met onze wagens wagen Wat 'n wagen moet kunnen verdragen. Electr. Wagen- en Carrosseriebouw G. VAN LEEUWEN - WOGNUM. WOENSDAGS OP DE BEURS. BELAST ZICH MET DE BESTRIJDING VAN EMELT en KEVERVRAAT, SCHADE DOOR LUIZEN ENZ., MET TOE PASSING VAN DOOR BEVOEGDE AUTORI TEITEN AANBEVOLEN MIDDELEN. VERRICHT DE DAARAAN VERBONDEN ARBEID ZOOVEEL MOGELIJK ZELF, OOK direct bij het in cultuur DE UITZAAI TEGEN EMELTEN. dusver j TELEFOON 28118 HAARLEM. °mg^" Postadres Vijfhuizen - Haarlemmermeer. Aanwezig elke Beursdag in Middenmeer. nemen, zijn op de proefvelden tot geen groote nadeelen voortgevloeid, keerd bleek echter ook geenszins de nood zaak van een diepere bewerking in de eerste jaren, afgezien wellicht van speciale gevallen, zooals b.v. het verbreken van een of andere laag, alsook ter verkrijging van een goede menging van den grond op bekleide zure ter reingedeelten. Bij fijne verkruimeling, zooals deze o.a. gemakkelijk bij herhaalde stoppelbewerking wordt verkregen, bleek nogmaals dat de wlj leveren zuiïer RIGAZAAD MET CER. grond m pas bewerkten toestand bij regenval xiFICAAT en plombe af f 10.50 per 80 Kg van eenige beteekenis nog vrij sterk de nei- franco COntant Boeren in de Wieringermeer Zaait voor eigen rekening. ging bezat om te vervloeien en pappig te worden. Bemesting. Op grasland, dat in den regel een hoog percentage klaver bezit, maakte deze samenstelling van de zode de behoefte aan stikstof minimaal. Op bouwland bleek de stikstofbehoefte al leen zeer groot te zijn op gronden, waar aan het geteelde gewas geen vlinderbloemig groen- bemestingsgewas was voorafgegaan. Uit een tweetal waarnemingen is verder de indruk verkregen, dat ook het tweede gewas, volgen de op het onderbrengen van de vlinderbloe mige groenbemesting, aan nog minder stik stof behoefte had, daar deze organische be mesting in het tweede jaar nawerkt, moge lijk zelfs langer en dus den grond min of meer blijvend heeft verbeterd Over het ge heel genomen werkte de nitraatstikstof ook dit jaar beter dan de ammoniakstikstof na een vlinderbloemige groenbemesting was het verschil echter door de sterk afgenomen stikstofbehoefte veel minder opmerkelijk. Een stikstofgift in den herfst op winter tarwe bevorderde veelal de ontwikkeling van het gewas deze bemesting had geen zichtbare uitwerking wanneer de tarwe vroeg gezaaid was na goed ontwikkelde roode klaver of lu- cerne. Nagegaan wordt of een even groote extra gift in het voorjaar nog niet voordeeli- ger is. Fosforzuurbehoefte wa sop de lichte gron den in de afgeloopen jaren reeds gebleken. Op de zwaardere gronden viel aan de ontwik keling van de te velde staande gewassen ook al in onderscheidene gevallen effect van de fosforzuurbemesting waar te nemen. In 1935 herhaalde zich dit over de geheele linie en uit de groote regelmaat, waarmede een meest al zeer kleine oogstvermeerdering werd ge constateerd, mag wel worden geconcludeerd, dat een kleine fosforzuurbemesting op de zwaardere gronden voorloopig wel gewenscht Er zijn echter waarnemingen, die er op wijzen, dat het bodemfosforzuur in een voor de planten beter opneembaren vorm over gaat. Behoefte aan toediening van kali beperkte zich tot het zandgrasland voor de fijne, klei- houdende zandgronden, grenzende aan de lichte zavel, is de kalibehoefte na drie jaar zonder bemesting zelfs nog twijfelachtig. (Wordt vervolgd.) Spoedig bestellen is zeer gewenscht. Lunchroom „De Sierkan", Veemarkt 18, Hoorn. SPREEKUREN DINSDAGS VAN 9—1 UUR, DONDERDAGS VAN 9—12 UUR. Inlichtingen van 9—3 uur. Heele gebitten, alles inbegrepen f 30.—, met garantie. Spreekuur te ALKMAAR, café „Nummer Eén" Ritsevoort 60, Dinsdag van 25 uur. Adres AMSTERDAM, Amstelkade 64. H. VAN HOORN Wieringerwaard Telefoon 9 COMMISSIONNAIR in alle' soorten STAM BOEK- en GEBRUIKSVEE. Belast zich met in- en verkoop op billijke voorwaarden. Vele tevredenhei<lsv#rklftrih«wi ter inaage. telefoon 24, heeft te koop (VOSBLESSEN) raarvan twee met stamboekpapieren. TE KOOP VETTE VARKENS en EETAARDAPPELEN bij M. Bogers, Schelpenbolweg, Slootdorp. uw tuin te beplanten met BOOMEN, PLANTEN, SIERHEES TERS ROZENSTRUIKEN, BESSEN- STRUIKEN, enz. Vraagt bij ons eens inlichtingen en prijs aan en ziet onze stand op het terras van de Beurs te Middenmeer.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 2