27e JAARGANG DINSDAG 31 MAART 1936 No. 2© üilBUWS- ADVERTBNTIEBLAD VOOR WIERINOBN EN OM9TRBKBN STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O. „WIERINGERMEER" WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: CORN. J. ROSSER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CRISISBUREAU Minimumprijzen Gonsumpiiemelk. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zullen ingevolge besluit van het Dagelijksch Bestuur der afdeeling Zuivelsteun van de Ned. Zuivelcen- trale voor de hierna genoemde door den Minister van Landbouw en Vis- scherij aangewezen gemeenten, met in gang van 29 Maart 1936 de volgende minimumprijzen per liter voor den verkoop van concumptiemelk gelden: Noord-Holland. 9 Cent. Alle gemeenten in deze pro-; vincie, welke zijn aangewezen als ge bied, bedoeld in den zin van artikel 5 sub 1 van het Crisis-Melkbesluit 1935 en genoemd onder A van artikel 5 van de Crisis-Melkbeschikking 1935 I (dit zijn die gemeenten, voor welke de vol ledige wettelijke consumptiemelk-rege- ling voor het Westen des lands van kracht is), met uitzondering van Haar lem, voor welke gemeente geen mini mumprijs geldt. Voorts Alkmaar, Bergen, Blaricuni, Castricum, Edam, Heiloo, Den Helder, Hoorn, Laren, Monnikendam, Purmer- end, Uitgeest, 8 Cent Aalsmeer, Ankeveen, Anna- Paulowna, Avenhorn, Barsingerhorn, Beemster, Berkhout, Ooster- en Wes terblokker, Bovenkarspel, Broek op Langendijk, Callantsoog, Egmond Bin nen, Egmond aan Zee, Graft, 's-Grave- land, Grootebroek, Harenkarspel, Heer Hugowaard, Hoogkarspel, Koedijk, Kortenhoef, Limmen, Medemblik, Nib- bixwoud, Nieuwe Niedorp, Nrd-Schar- woude, Oudorp, Oudkarspel, St. Pan- cras, De Rijp, Schagen, Schoorl, Ter schelling, Texel, Wieringen, Winkel, Wognum Zuid-Scharwoude, Zwaag, Zijpe. Bovenstaande prijzen gelden niet voor den verkoop van melk aan weder - verkoopers en aan dengenen, die ten minste 100 liter melk of een zoodanige hoeveelheid melk en room, als overeen stemt met tenminste 100 liter melk, per week afnemen z.g. grootverbrui kers.) Voor de omrekening van room in melk wordt 7 liter slagroom of 14 liter koffieroom gelijk gesteld met 100 liter melk. Nadrukkelijk wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat niet, evenals voorheen bij de uitvoe ring der z.g. half-vrijwillige consump- tie-melkregeling, de overtreders van het prijzen voorschrift herhaaldelijk zullen worden gewaarschuwd, alvorens strafmaatregelen worden getroffen. Bij het constateeren van ontduiking van bovengenoemde minimum ver koopprijzen voor consumptiemelk, ge pleegd door bij de Ned. Zuivelcentrale georganiseerde melk vergunninghou ders, zal onmiddellijk tot tuchtrechter- lijke vervolging worden overgegaan, waardoor ongeacht eventueele ande re op te leggen straffen een verdere ongestoorde uitoefening van het be drijf der overtreders in gevaar wordt gebracht. Sluitingstermijn teeltoverdrachten bloembollen.. De Ned. Sierteeltcentrale maakt be kend, dat in het Bloembollensanee- ringsplan 1935 (Teeltoverdrachts-be- schikking) een zoodanige aanvulling zal worden aangebracht, dat verzoe ken tot overdracht van tpeltvergunniri gen, waarmede bij de a.s. controle te velde der bloembollenbedrijven nog rekening zou kunnen worden gehou den, bij de Ned. Sierteeltcentrale moe ten zijn ingediend vóór of op 10 April. Verzoeken, ingediend na dien datum, worden eerst in behandeling genomen na afloop der controle te velde boven vermeld. FEUILLETON. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Cariillon zonder klokken. Een welgeslaagde première te Purmerend. Onder zeer groote belangstelling heeft het eerste officieele concert met het nieuwe Philips-carillon zonder klokken te Purmerend plaats gehad uit den Stadhuistoren. Het geluid der klokken, dat door de luidsprekers van het Philips-carillon op dezen mooien lente-avond over Purmerend weer klonk, was de weergave van het caril lon van de St. Lebuinustoren te Deven ter, dat door den hekenden Amster- damschen beiaardier den heer J. Vin cent bespeeld, op gramofoonplaten werd vastgelegd. Er werd een ope ningsrede gehouden door den burge meester van Purmerend, den heer Cramwinkol. Er was zeer veel belangstelling voor de plechtigheid, welke door duizenden werd bijgewoond. Het leek of de toren van het stadhuis van Purmerend met een carillon was uitgerust. Goedkoope en goede voedselbereiding. Voorlicht ing in de Resident ie. Naar men meldt, is binnenkort ie verwachten een voorstel van B. en W. van Den Haag, aan den gemeenteraad met betrekking tot het in het leven roepen van een voorlichtings-ins.an- tie op het gebied van goedkoope en goede voedselbereiding in de Residen tie. Hierbij zal betrokken worden de Haagsclie afdeeling der commissie in zake huishoudelijke voorlichting. Er zullen in verschillende deelen der stad gelegenheden worden ingericht, waar huisvrouwen het desbetreffende onder richt zullen kunnen volgen. Een derge lijke cursus zal ongeveer zes weken duren. Het voedsel, dat op deze cur sussen wordt toebereid, zullen de huis vrouwen voor lagen prijs kunnen koopen. Inbraken te Volendam opgehelderd. Twee arrestaties. Het voor buitenlanders zoo aantrek- kelijko Volendam heeft de laatste maan den gemeente- en rijkspolitie veel werk bezorgd. Talrijke malen werden kleine diefstallen gepleegd en eerst thans is men erin geslaagd deze op te helderen. Verschillende jeugdige Volendammer- tjes zijn dezer dagen aan een verhoor onderworpen en het onderzoek heeft tot verrassende resultaten geleid. Twee rasechte wijdbroeken zijn hierna ge arresteerd en ingesloten in het politie bureau te Edam, tot welke gemeene Volendam behoort. Het zijn zekere Pek en Jolle, onder welke Volendamsche scheldnamen deze knapen bekend staan, in Volendam en omgeving. De mannen zouden de jongens aanvanke lijk tot de diefstallen hebben aangezet en zij kregen speciaal opdracht iot het wegnemen van bokkingkistjes. De jongelui kregen echter al spoedig den smaak te pakken en trokken er zelfs in groejes op eigen houtje op uit. Zoo nam een hunner eens uit ho tel Spaander een vaatje bier weg, ver stopte dit en trok er eiken dag op uit om een glaasje van het vocht te nutti gen. Alle jongens hebben een bekente nis afgelegd en gebleken is, dat sommi gen hunner zelfs een zoet winstje van bijna f 80 per week maakten. De hoofd daders blijven echter ontkennen. De jongens, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, en die allen minderjarig zijn, zijn op vrije voeten gesteld. GEMEENTE WIERINGEN. Roman vau Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 18.) Tot elk, maar tot welk misdrijf Een roof moord begaan dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan Voor elke misdaad zijn, wil zij kans van slagen hebben, bondgenooten, een voorbereidende school, bepaalde misdadige eigenschappen noodig. Hartwig had niets van dat alles. En hij zal er zeker lang genoeg over' hebben getobd, vóór hij op de ontzettende J gedachte kwam zich de gemakkelijkste slacht offers, trouwlustige, alleenstaande meisjes, uit te zoeken. Een kleine pauze, waarvan ook de toehoor ders gebruik maakten om eens diep adem te halen. Waar wilde die geheimzinnige Von Dengern heen Was Hartwig nu de moorde naar of niet De rijkskanselier wierp een vragenden blik op den president, maar deze haalde de schouders op. Hartwig echter was bleek geworden en hield het hoofd zoo gebo gen, dat men zijn gelaat niet zag. Von Den gern vervolgde Trots dezen sluitenden ketting werd ik steeds weer door nieuwen twijfel aangegre pen, hoorde ik telkens weer een inwendige stem, die men waarschuwde Thomas Hart wig is geen moordenaar Moeilijke dagen en slapelooze nachten braken nu voor mij aan, ik begon op goed geluk in een andere rich ting te zoeken, vorschte andermaal op m'n eigen houtje naar sporen van de verdwenen meisjes alles tevergeefs, alles wees op Hartwig, die niet wilde spreken, niets loo chende, maar ook niets toegaf. Tot ik op een dag een ontdekking deed, welke mij op den goeden weg bracht, zij het dan, dat ik nog ver van de oplossing van het raadsel verwijderd was. Ik wist me toegang verschaffen tot dé kamer van juffrouw Fröhlich, maar had niet meer dan drie of vier minuten gelegenheid alleen te blijven. Ik bespeurde niets bijzonders, bijna instink- tief greep ik naar de boeken, die op een kleinen standaard lagen en nam toevallig een ouden Franschen roman in de hand, welken Hartwig, zooals ik uit de exlibris bemerkte, waarschijnlijk aan zijn verloofde had ge leend. Onwilekeurig sloeg ik het boek open en wel bij een leeswijzer. Op deze bladzijde was een passage met potlood aangestreept, terwijl achter een bepaalden zin een uitroep- teeken was geplaats. Bliksemsnel las ik de zen zin doorHij luidde Indertijd was ik zoo ver, dat ik een moord had kunnen be gaan, alleen om me uit de duisternis op te- heffen. Terzijde stond echter naast het uitroeptee- ken met potlood geschreven Misschien ook voor ons een oplossing Maar nu moet ik me zelf van een strafba re lichtzinnigheid beschuldigen. Het was mijn plicht geweest, het boek in den zak te steken en zoowel den inhoud als het auteur schap der handteekening te onderzoeken. Ik deed dat niet, daar ik meende geen reden te hebben om Lotte Fröhlich mede in de zaak te betrekken en de opmerking, welke ik een voudig aan Hartwig toeschreef, slechts als een kleinen schakel in m'n bewijsketting be schouwde. Wellicht, dat hij door dit boek op het denkbeeld was gekomen vrouwen van het leven te berooven. Maar van hoe weinig beteekenis zou dit tenslotte tegenover de nuchtere justitie zijn geweest Von Dengern vervolgde Het onderzoek tegen Hartwig liep ten ein de het openbaar ministerie verleende rechts ingang de datum van het proces werd vast gesteld. Ik zelf voelde me in deze periode al lerminst op m'n gemak en hoe vaker de offi cier me verzekerde, dat het bewijsmeteriaal tegen Hartwig overstelpend was, des te on standvastiger voelde ik me worden. Steeds weer zag ik de blauwe, goedige jongensoogen van Hartwig op me gericht en het was me, WIELERBAAN WIERINGEN. Oefenraces op Zondagmiddag j.1. Ongeveer 600 bezoekers woonden Zondagmiddag de oefen-races bij van de clubs Wieringen, Alkmaar en Den Helder. In de eerste sprint over 3 ronden werd in de le serie no. 1 J. Derksen. Alkmaar, 13.2 sec. ,2e serie 1. J. Groot, Alkmaar, 14 sec. 3e serie 1 N. Bakker, Wieringen 14.1 sec 4e serie 1 Zandvoort, Helder 14 sec In de demi-finale le serie 1 J. Derk sen 13.4 sec. 2e serie 1 J. Groot 14.1 en 3e serie 1 J. Kreijger 14.4 sec. In de eind-finale sprint werd ten slotte Derksen no. 1 in 14.1 sec. J. Kreijger 2 en Groot 3. Vervolgens werd een afval-wedsuijd gehouden, waaruit als overwinnaars kwamen 1 P. Zandvoort, 2 C. Hegeman en 3 Beuvink. Winnaars van beide wedstrijden kre gen bloemen en maakten een eere-ron- de ook de kleine F. Zoons van Den Helder maakte onder applaus een eere ronde waar deze in Halfweg bij een weg-wedstrijd oen beker wist te be- 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenrneer. machtigen en zulk 'n uitstekend figuur had gemaakt. Tijdens de wedstrijden werd telkens de stand der voetbal-wedstrijd Holland- België bekend gemaakt en ging er een gejuich op, iedere maal ais Holland zijn doelpuntenreeks opvoerde. Na de pauze werd een aanvang ge maakt met een koppel-wedstrijd over 100 ronden in 2 klassementen voor nieuwelingen. Echter na 44 ronden begon het zoo te regenen, dat verder doorrijden te ge vaarlijk was en de wedstrijd moest worden afgelast. Het was heel jammer, want er werd uitstekend gereden en het was een enthousiast publiek. We kunnen nog mededeelen aan gaande de verpachting bij inschrijving door de directie Wielerbaan het restau rant werd gepacht door den heer C. Jongert, het park eer-terrein, rijwie len en auto's door den heer Nic. Boer- sen, roomijs door Gbr. Vroone visch, etc. door den heer Walters koek, enz. door den heer H. Wilms sigaren, si garetten door den heer Jac. Visser. Voetbal-wedstrijd Holland—België. Zondagmiddag behaalde ons Ho land's elftal de zegenrijke overwinning van 8 - 0. Een uitvoerige beschrijving van de strijd achten we overbodig, waar deze zeker door bijna al onze lezers door de radio zal zijn beluisterd. Echter op bijzondere wijze heeft één onzer lezers de activiteit van onze Hol- landsche spelers getoest aan het noe men van hunne namen door den ver slaggever van de Avro, den heer Hol lander. Telkens als de heer Hollander de naam van een der spelers noemde werd dit door onzen actieven lezer aan- geteekend en hij kwam tot het volgend resultaat v, d. Rust. Na de rust. Totaal. Mul 14 14 28 Caldenhove 23 20 43 Weber 30 23 53 v. Heel 30 33 63 Andriessen 4-3 23 66 Pauwe 21 22 43 v. Nellen 28 33 61 Smit 57 41 98 Bakhuijs 73 56 129 Drok 35 25 60 Wels 35 36 71 Inderdaad zijn de cijfers sprekend en is het Bakhuijs, die 129 maal werd genoemd en ook inderdaad weder een groot aandeel in de zege heeft behaald, DEN OEVER. Buiten den afsluitdijk wordt druk naar haring gevischt met kamers, kommen, kuilnetten en fuiken (deze laatste staan bijna uitsluitend langs de Friesche Kust), maar er komt toch al een merkbare verandering in het bedrijf. De vangst is in de kamers en kommen sterk toegenomep, en wijl kamerharing minder beschadigd dan kuilharing is er in den handel meer vraag naar eerstgenoemde soort. Als alsof ze vroegenJij, dwaas, geloof je nu werkelijk dat iemand als ik in staat zou zijn armzalige vrouwen die niemand iets misdaan hebben, te worgen, in het water te gooien, te begraven Waar blijft je menschenkennis Zegt die je niet, dat een man als ik, misschien een impuls volgend, een ernstige misdaad zou kunnen begaan, maar zeker niet vijf wel overwogen moorden achter elkaar Kort voor den aanvang van het proces was ik zoo ver, dat ik den politiedienst wilde ver laten, om als mijn eerlijke overtuiging te kunnen uitspreken, dat ik Hartwig voor on schuldig hield. In deze stemming begaf ik mij naar de griffie en liet me nogmaals de brie ven der vermisten geven, om ze letter voor letter te onderzoeken. Er viel mij niets bij zonders op en slechts met groote moeite en geheel tegen m'n overtuiging kon ik er toe komen, ze naar een bekend grapholoog te brengen, die ook steeds door de rechtbank als deskundige wordt gedagvaard. Ik per soonlijk hecht aan graphologie niet zooveel in waarde als velen mijner ambtgenooten ik ben er van overtuigd, dat in tallooze ge vallen de aard van het handschrift veel meer door den onderwijzer is beïnvloed dan door het karakter van den schrijver en ik weet ook, dat vele justitioneele fouten uit grapho- logische conclusies zijn voortgekomen. Ook professor Hennes, de grapholoog, dien ik be zocht, kon me aanvankelijk niet veel wijzer maken. Het is het gemaniereerde, geaffecteerde schrift van vrouwen, die haar uiterste best doen om ook in haar brieven een goeden in druk te maken, zeide professor Hennes. Be troffen het bladen uit een dagboek, welks inhoud niet voor anderen, bestem q is, dan zou men er meer uit kunnen opmaken. Noch tans er is iets, dat me opvaltiü alle vijf brieven ligt de punt achter eiken zin niet zoo laag als het eigenlijk zijn moest, maar ongeveer een millimeter te hoog. Maar dat is niet zoo'n groote zeldzaamheid en mag dan ook zeker geen aanleiding zijn tot verstrek er dus aan de markten, vooral Wierin gen en Harlingen, veel kamerharing wordt aangebracht, komt de kuilha ring bijna niet meer in aanmerking. De meeste kuilders -- en in de eerste plaats de stoombooten hebben in de afgeloopen week het bedrijf reeds gestaakt, omdat de besomming over het geheel genomen lager was dan de exploitatie-kosten. In het Ilsselmeer gaat de gesloten tijd voor spieringnetten in met 1 Mei, en met de aalvischtuigen kan doorge- vischt worden. De kuil is nu ook weer vrij. Ook met de botvischtuigen kan worden doorgevischt, wat evenwel van weinig of geen invloed zal zijn, omdat de bot uit het IJsselmeer zoo goed als geheel is vedwenen. Schaken. De uitslag van de j.1. Vrij dag gespeelde wedstrijd tusschen Wie ringen en Enkhuizen luidt als volgt Wieringen Enkhuizen 1. H. J. Hommes -- D. Loots 1 -- 0 2. J. de Ruijter G. Zwaan 1—0 3. A. J. Knipmeijer - N. Ham 0 - 1 4. J. Navis Th. Zwaan 1-0 5. C. Bakker S. D. Sietses 0 1 6. D. Dokter - D. Henstra 0 - 1 7. A. Trager J. Swier 0 1 8. F. Koopmans A. de Jong 1-0 9. H. Smit - J. de Jong V2--V2 10. Crommentuijn - G. v. Marle 0-1 11. S. Dekker Th. v.d. Leek 0 1 12. Blaas - Jb. Vis 1 - 0 13. C. Brandsma R. de Hart 0—1 14. D. Ekenboom Abr. de JongO - 1 15. D. Smit - D. Schuijt 0-1 51/2-91/2 Geslaagd. Op het op j.1. Woensdag gehouden examen der Vereeniging ter bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland, slaagden uit Wieringen voor het eind-diploma alle deelnemers en wel N. Omis, J. Klein, J. Lont, G. Landolt, C. Asjes en Holtrop. Een mooie prestatie. Doopsgez. Zusterkring. Donderdag 2 April a.s. des avonds 8 uur bijeen komst. kende conclusies. Aldus de grapholoog. Bij mij kwamen ech ter allerlei merkwaardige gedachten opik vermoedde nieuwe mogelijkheden. De vijf brieven waren gedateerd op den 3en Juni, den dag, waarop de annonce in de Genera- lanzeiger was verschenen. Aan de poststem pels had ik vrijwel geen aandacht geschon ken, daar zij het over het algemeen zeer ondui delijk waren. Nochtans kon ik uit drie stem pels opmaken, dat de brieven door het post kantoor S. W. 8 behandeld waren, wat even wel ten slotte van heel weinig belang is. Onder deze omstandigheden echter, nog ge heel onder den indruk van de woorden van den grapholoog, nam ik op mijn kamer een vergrootglas, waarmee ik kon vaststellen, dat alle vijf brieven in Berlijn S. W. 8 waren ge- post. Bij drie brieven kon ik ook den datum 3 VT ontcijferen. Op de andere twee brieven was de datumstempel zoo onduidelijk, dat ik niets met zekerheid kon vaststellen. Hoe lan ger ik echter door mijn vergrootglas op de verbleekte, nauwelijks leesbare teekens staar de, hoe sterker ik begon te gelooven, dat er op de twee brieven niet 3 VI, maar 2 VI stond. Bevend van opwinding haastte ik mij naar den directeur van het postkantoor om daar het stempel te laten onderzoeken. Men heeft daar voor dergelijke doeleinden de beschik king over zeldzaam fijne vergrootinstrumen- ten en andere apparaten. De directeur, de heer Wüllner, interesseerde zich voor de zaak en onderzocht de couverts bij scherpe belichting onder een microscoop. Teneinde hem niet te beïnvloeden, had ik hem niet gezegd, waar t om ging. Na eenige minuten deelde hij mij mede, dat de beide brieven zonder twijfel op den 2en Juni aan het bij kantoor S. W. 8 waren gepost. Ik werd door een duizeling overvallen, moest me aan een stoel vasthouden, om niet te tuimelen. Ik verzocht me zelf te mogen overtuigen en zag spoedig daarop in het helle licht en bij der tigvoudige vergrooting in het papier van den DirecteurMr. J. H. van DOORNE Adviseur C. P. Vergouwen. Belastingzaken. Administraties. Spreekuur iederen Woensdag van 101 uur in Hotel Smit, Middenrneer. zegel duidelijk en onmiskenbaar den door het stempel veroorzaakten indruk welks contou ren den 2 VI aantoonden. Het was dus niet meer aan twijfel onder hevig dat twee van de vijf brieven op den 2en Juni, dus op den dag vóór het verschijnen van de annonce, waren gepost Von Dengern schreeuwde deze woorden bijna de zaal in, zijn kalmte scheen hem in den steek te hebben gelaten en het publiek was niet meer te houden, krijschte, brulde en gesticuleerde. Minuten verliepen alvorens Joachim von Dengern verder kon spreken. Wat beteekende dat, dat twee der ver dwenen meisjes in staat waren geweest de annonce te beantwoorden, nog vóór ze ver schenen was Niets meer of minder dan dat zij geheel in overleg met den vermeenden moordenaar handelden, dat zij later wenseh- ten te verdwijnen, dat de brieven moesten worden gevonden en Hartwig als vermoede lijke moordenaar gearresteerd moest worden! Met één slag, in het onderdeel van een se conde, stond me nu alles duidelijk voor den geestHet ging hier niet om een vijfvoudi- gen moord, maar om een vijfvoudige comedie, gespeeld met het doel Thomas Hartwig uit de duisternis op te heffen, hem tot het mid delpunt van een geweldige sensatie te ma ken, die logischerwijze moest bewerken, dat zijn roman gelezen werd en zijn drama zou worden opgevoerd En nu begreep ik ook, waarom niemand van de familieleden of be kenden der vermeende Müller, Möller, Jen- sen, Pfeiffer en Cohen zich aanmeldde, waar om Hartwig noch bekende noch loochende, waarom hij de première van zijn drama liet samenvallen met het proces, waarom het meisje met de kleine voeten zulke groote schoenen achterliet en waarom alle vijf van middelbare lengte waren. Deze vijf waren immers één en dezelfde persoon en deze eene persoon kon niemand anders zijn dan de verloofde van Hartwig, juffrouw Lotte Fröhlich. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1