GEMEENTE WIERINGEN. EEN OMWENTELING IN DE VISSCHERIJ. Een Noorsch Inspecteur ver telt ons. Het schip met het apparaat reeds nabij onze kust. Reeds in ons vorig nummer hebben wij melding gemaakt van de vinding van den Noorschen ingenieur Jens Olavsen die met zijn vernuftig toestel in Oslo reeds schitterende resultaten had bereikt en thans hier dit toestel zal demonstreeren. Waar wij ons, omdat wij de belang rijkheid van het onderwerp ten volle beseften, reeds verleden week met het Departement van Landbouw en Vis- scherij in verbinding hadden gesteld, mochten wij gisteren een onderhoud hebben niet den Noorschen inspecteur der Visscherij Stenfjord, die met een inspecteur der Visscherijen uit Den Haag de situatie te Den Oever had op genomen. De heer Stenfjord was vanaf Kopen hagen per luchtlijn der K.L.M. vooruit gereisd, terwijl de boot waarop ir. Olav sen zn zijn toestel, reeds vandaar was vertrokken. Na eenige algemeene besprekingen over de yisscherij en de wijzigingen, die hier hadden plaats gegrepen dooi den afsluitdijk begon de inspecteur met zijn hooge bewondering uit te spreken over de Hollandsche ingeni eurs-kunst inzake de waterwerken Wij brachten hem onder 't oog hoe 'n gevoelige knak de visscherij dooi den afsluitdijk heeft gekregen. De heer Stenfjord stond daar nog al optimistisch tegenover, vooral met het oog op de vinding van ir. Olavsen. Ja, liet hij zich enthousiast uit, de proeven aan de Noorsche kust op de kabeljauw-visscherij zijn schitterend geslaagd, niettegenstaande de zee daar wat woeliger is dan hier. Op onze vraag hoe werkt dan zulk 'n apparaat, liet hij niet veel uit. Maar uit alles bleek, dat het een ge weldig gevaarte is vol van vernuft en hij liet ons een foto zien, die wij wel in de krant mochten afdrukken (De groote lens en reflector die de stralen onder water uitzendt.) Wij kwamen te weten, dat het toe stel eigenlijk uit vier geledingen be staat. Ten eerste de tribune, die de electri- sche stroom opwekt en die de deelen van het apparaat moet voeden. Buiten langs zijboord van het schip hangen gebogen alliminium sta ven die gelijken op een wichelroede en die ook electrisch geladen zijn. Vaart het schip nu op onderzoek naar scholen visch, dan zal, zelfs al is de school visschen nog 'n K.M. van het schip verwijderd, de z.g. wichelroede naar beneden buigen en 'n wrijzer bin- nenboords wijst aan, waar de school zich bevindt en de grootte dier school. Hoe kan dat Wel de huid van de visch (in dit geval de haring) bestaat uit cellen, liet z.g. membraan en is uiterst gevoelig voor electr. stroom. De wichelroede krijgt contact, zoodra 'n school visschen op een afstand op daagt en de trillingen van deze roede hangt af van meer of mindere electro- lyten, dus van meer of minder visch. Is dus de school visschen ontdekt dan wordt een groote reflector (a's 't ware 'n omgekeerde vuurtoren) in wer king gesteld, die onder water geweldi ge lichtstralen verspreid. De visch wordt aangelokt en schiet voorbij Zoodra de school visschen 't schip passeert, wordt nog 'n vernuftig toe stel in werking gesteld, dat zwakke electrische golven uitzendt en de vis schen als 't ware in de richting drijft, die men wenscht, dus naar de netten. Met recht is het apparaat dus 'n visch- zoeker- visch jager. Met klimmende emotie hadden wij de uitlegging van den heer Stenfjord aangehoord en ons verzoek was na tuurlijk de demonstratie te mogen meemaken. Waar en wanneer, was onze vraag, zal dit buitengewoon gebeuren plaats hebben. De berekening is, antwoordde de heer Stenfjord, dat het schip van ir. Jens Olavsen Woensdagmorgen vroeg 't Marsdiep binnen loopt en te ongeveer v.m. 10 uur in de haven te Den Oever kan arriveeren. Verschillen de autoriteiten onder anderen de ver tegenwoordiger van den Minister zul len tegenwoordig zijn, terwijl Polygoon een filmopname zal maken. In de ha ven zal eerst onmiddellijk een demon stratie met de lichtbundels en met electrische golven worden gegeven. Zeker zal het Wpensdag te Den Oever aan belangstelling bij deze groo te proefnemingen niet ontbreken. Vergadering „St. Deus Dedit." De R.K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit, afd. Wieringen, hield Vrijdag 27 Maart haar jaarvergadering op de Bovenzaal van den Heer S. Veerdig te Hippolytushoef. In deze vergadering had bestuursver kiezing plaats, aftredend was H. Huls man en een vacature wegens bedan ken van den heer Reis. De heer Huls man werd herkozen, en gekozen werd de heer A. van Dongen. Volgens reglement moet de voorzit ter met een voltallig bestuur worden gekozen. Tot stemming overgaande, werd de heer H. Hulsman met groote meerderheid herkozen als voorzitter. Verloting. De trekking van de ver loting van de Gymnastiek-vereeniging „Wieringen" zal Zondagavond tijdens het bal van genoemde vereeniging in „Concordia" te H.-Hoef plaats vinden. Onderwijs. De wachtgeldster Mw. J. J. Schouten uit Haarle, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L School te De.n Oever, ter voorziening in de vacature Mw. L. v. Hoboken, aan wie ziekte-verlof is verleend. Bouwvergunningen. Bouwvergun ning is verleend aan C. M. en W. de Haan, tot oprichting van een berg plaats aan den Gesterweg aan D. Breet, tot verbouw van zijn café aan den Westerlanderlaan aan C. Doves tot het oprichten van een woonhuis aan den Gesterweg. Aan P. Iedema tot het oprichten van een werkplaats aan den Westerliuiderweg en aan Joh. Takes Tzn. tot het bouwen van een schuur aan de bestaande woning in de Elft. Laarzen vergoeding. Tot nu toe werd in gevallen, waarin een tewerkgesteld»? bij de werkverschaffing met toestem ming van de werkleiding eigen water laarzen gebruikt, aan den betrokkene voor het gebruik daarvan een vergoe ding gegeven van f 0.50 per week. Nu echter de kosten van aankoop en van onderhoud van genoemde laar zen niet onbelangrijk zijn gedaald, komt liet den Minister van Sociale. Za ken géwehscht voor, eïat déze vergoe ding iets wordt verminderd. In verband hiermede wordt de ver goeding met ingang van 13 April 1936 vastgesteld op f 0.40 per paar per week Politie. Gev. een radiateurdop, een een huissleutel en 'n wollen heerendas. Yerl. een kosteloos uitgereikt rij wielplaatje. Inl. bij den Gem.-Bode. Zondagschool. Zondagmiddag 2 uur Zondagschool Oosterland Den Oever. BOERENLEENBANK WIERINGEN. Zaterdag avond'hield genoemde vereeniging haar jaar vergadering in de zaal van den heer S. Veer dig te Hippolytushoef. Opening. Te ruim 8 uur neemt de voorzit ter de heer C. J. Bosker het woord en heet de aanwezigen welkom. Spr. drukt er zijn spijt over uit dat het getal der aanwezigen zoo gering is ten opzichte van het aantal leden dat de vereeniging heeft. Weliswaar voelt het bestuur zich gevleid met het vertrouwen dat daaruit kan worden opgemaakt, doch de Boerenleenbank is iets anders dan een ge wone vereeniging. En de gevolgen van de ge ringe opkomst kunnen zich wreken, wan neer in een dergelijke kleine vergadering be langrijke besluiten worden genomen, waar mee later de niet-aanwezigen wel eens min der content kunnen zijn, hetgeen tot onaan gename verhoudingen kan leiden. Vooral daarom, zoo zegt spr. is aller opkomst drin gend gewenscht. Wat de Boerenleenbank als zoodanig betreft kan zij genoemd worden als de grootste financieele instelling van Wie ringen. Het is in deze tijden zeer moeilijk de zaak in de gewenschte banen te leiden. Daar tegenover zegt voorz. kan een particuliere Bank naar eigen inzichten handelen, doch onze bank is gebonden aan Statuten en reg lement. Enkele leden hadden het afgeloopen jaar te kampen met het voldoen aan hun ver plichtingen. Te dien opzichte werd groote soepelheid betracht. Een tweede moeilijkheid is de rente-wisse ling. En ook de spaarders zijn noodig om de voorschotten te kunnen verstrekken. De waarde van onroerende goederen is zeer on standvastig en hangt van vele factoren af. Doch ik kan u mededeelen dat onze Bank in verhouding tot andere banken ruim crediet kan geven, hetgeen wij te danken hebben aan het fiducie van onze spaarders. Op de de tails wil ik echter niet vooruitloopen. Ik open deze geanimeerde bijeenkomst en geeft het woord aan den secretaris der vorige vergade ring. Notulen. De secretaris der vorige vergade ring, de heer P. de Graaf leest hierop de notulen van het 25-jarig bestaan der vereeni ging, welke onder dankzegging worden goed gekeurd. Voor deze vergadering is inmiddels de heer K. Maaskant als secretaris aangewe zen. Verslag jaarrekening. Namens de controle commissie deelt de heer v. d. Kreke mede, dat boeken en bescheiden in keurige orde zijn bevonden. Hij kan verder niet nialaten den kassier den heer L. Spaander dank te zeggen voor diens medewerking tijdens laet onder zoek. Dan neemt de heer Spaander zelf het woord en verstrekt de gegeven van de jaar-rekening en de Balans, benevens een statistisch over zicht, waaraan wij de volgende gegevens ont- leenen. Jaarrekening over 1935. Ontvangsten Saldo kas 31 Dec. '34 19,097,34 Ontv. spaargelden en deposit. 276.899.93 Terugbet. voorschotten 114.791.38 Ontvangen in R.-C. 437.134.58 Rente v. voorschotten 22.931.21 Rente in R.-C. 8.539.27 Rente v. Effecten 3.719.17 Rente Centr. Bank 6.373.— Rente jaar-deposito' C. B. 875.— Ontv. Prov. en kosten a. van voorschotten 50.95 b. van R.-C. 6Ó/79 Diverse ontvangsten vBj 338.95 - JUv 890.811.57 Uitgaven Terugbet. spaargelden 312.244.79 Gegeven voorschotten 39.450.— Uitgegeven in R.-C. 464.0.085.90 Rente voor spaargeld 29.264.28 Rente in R.-C. 714.42 Bijdrage C. B. 99.59 Bijdrage waarborgfonds etc. 423.30 Salarissen 1.600.— Afschrijv. 538.49 Div. uitgaven 2.167.78 Op reserve gebr. winst 7.990.05 Kassaldo 31/12 - '35 32.232.97 890.811.57 Balans per 31/12 - '35. Eigendommen Kas Uitstaande voorschotten Te goed in R.-C. Te vorderen rente 32.232.97 474.945.05 569.166.61 3.480.22 ONS WIERINGERMEERHOEKJE. INGEZONDEN STUKKEN. Schulden Spaargelden Schulden in R.-C. Saldo Winst 1.079.824.85 978.273.06 94.342.73 7.209.06 1.079.824.85 Uit het overzicht ontleenen wij Thans bedraagt het aantal leden 353, vorig jaar 342aantal spaarders 904. Uitgegeven boekjes no. 1486 t.m. 1531. Zestien busjes werd geplaatst. Na de beschouwingen van den kassier wordt de rekening door de vergadering goed gekeurd. Verkiezingen. Het Bestuurslid W. Hermans wordt even als het lid v. d. Raad van Toezicht den heer N. J. Poel met groote meerderheid van stem men herkozen. Beiden nemen hun her-benoeming aan. Bij acclamatie worden de heeren A. Klein Szn. en D. Jac. Mulder (plaatsvervangende bestuursleden) herkozen. Bestuursvoorstellen. a. voorgesteld voor Controle-commissie Mej. A. C. Brinkman, Den Oever C. Ver meulen, Westerland J. Doves, (Elft, H.-hoef. b. Mededeeling van uitgetreden of vertrok ken leden Een elftal leden zijn uitgeschre ven, wegens verschillende redenen. c. Winstbestemming. De winst zal worden gevoegd bij het re- serve-fonds. Reserve fonds f 65.607.92 Winst 7.209.06 Thans dus f 72.816.98 d. art. 5 Stat. dusdanig te wijzigen, dat nie mand er zich op kap beroepen niet te weten of er een alg. vergadering werd gehouden. (Per advertentie en (of) per convocatie). Aangenomen. Art. 34 der Statuten. Salaris kassier blijft gehandhaafd. Even eens de rentevoet. De vergadering geeft het Bestuur machtiging om tusschentijds de ren tevoet te veranderen, indien zulks mocht zijn vereischt. De rondvraag levert niets op. Voorzitter sluit onder dankzegging deze 26e jaarvergadering. ..Vergadering Oudercommissie School Hippo In de vergadering Vrijdagavond gehouden, hield de heer Marines van Den Helder een rede over „De Openbare School. In de pauze werd het werk der kinderen na gezien, waarvoor (de verhooging nadert) be grijpelijk veel belangstelling was. Inzake tandverzorging op de school was 't aantal ouders, dat voorloopig was toegetre den tot 79 gestegen. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SPRUTOL. Bij alle Drogisten. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 27 Maart 1936. Op do ge houden Kaasmarkt waren in totaal 40 stapels, wegende 72500 Kg. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt Fabriekskaas Kleine f 21 en Commissie f 17. Alles met Rijksmerk. Handel stug. De Graanmarkt. ALKMAAR, 27 Maart 1936. Op de ge houden Graanmarkt waren in totaal 357 H.L.'s aangevoerd als 17 voer- tarwe f 6 rogge f 7.50 128 gerst f 5.80-f 5.871/2 124 haver f 6-f 7.50 38 H.L. boonen, w.o. paarde f 6.50, brui ne f 8-f 11 citroen f ,2.50-f 14 dui ven f 8.50-f 11 en witte boonen f 12- f 14 1 Karwijzaad, prijs niet geno teerd 49 erwten, w.o. kleine groene f 8.50-f 9 grauwe f 18-f 30 en vale erwten f 20-f 24.75. Alles per 100 Kg. Handel stug. N.V. Eierveilingi Alkmaar. Veilings- bericht(van 28 Maart 1936. Aange voerd 250.000 Kipeieren. Prijs f; 58-60 Kg. 230 a. 240 60-62 Kg. 235 a 62-64 Kg. 240 a 275. AlleCper 100 stuks. VEEMARKT. Alkmaar, 30 Maart 1936. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt64 Vette Koeien f 80 a f 210 han del redelijk 3 Vette kalveren f 35 a 48, per Kg. 55 a 70 cent288 Nuchtere kalveren (slacht) f 3 a 12 315 Vette varkens per Kg. 31—33 cent. Handel stug. DE VENTGESCHIEDENIS. Door/t Gemeentebestuur van Medem blik wordt sinds korten tijd een scher pe actie gevoerd tegen 't venten in de Wieringermeer. Vele venters en nering doenden uit omliggende gemeenten en van elders worden hiervan de dupe, terwijl ook een groot deel der burger lijke bevolking van de Wieringermeer tegen deze actie is. Ook de Minister van Binnenland- sche Zaken keurt deze zaak ten sterk ste af, bewijze onderstaand schrijven van Zijn Excellentie van 9 Augs 1935 en aan alle Genjeente-besturen ver zonden. Dit schrijven luidt als volgt Aan de Gemeentebesturen. Mede als gevolg van de aanschrijving van 10 Maart 1920 No. 1140 Afd. B.B. van mijn toenmaligen ambtsvoorganger, gericht tot Gedeputeerde Staten der onderscheidene pro vinciën, hebben verschillende gemeenten in 't belang van de openbare orde en veiligheid in de plaatselijke algemeene politieverordening bepalingen met betrekking tot het venten in de gemeente opgenomen, waarbij onder meer werd voorgeschreven, dat het verboden is zonder vergunning van burgemeester en wet houders te venten. De uitvoering van dit voorschrift heeft in den laatsten tijd aanleiding gegeven tot klachten van de zijde van belanghebbenden, welke mij niet ongegrond voorkomen. Deze klachten betreffen in hoofdzaak een drietal punten lo. aan niet-ingezetenen der gemeenten worden geen ventvergunningen uitgereikt 2o. de ventvergunningen hebben dikwijls een zeer beperkten geldigheidsduur 3o. de leges-bedragen voor ventvergunnin gen met een korten tijdsduur zijn te hoog. Wat het eerste punt betreft, merk ik op, dat de gestelde voorschriften aanvankelijk in hoofdzaak ten doel hadden op te treden tegen openlijke en verkapte bedelarij. Uiter aard blijft dit noodzakelijk. Echter worden de bovenbedoelde bepalingen allengs aange wend om naast de wering van vermomde bedelarij en ongure elementen, ook de bona fide venters, die woonachtig zijn in andere gemeenten, het uitoefenen van hun bedrijf dz9Q "uastBiu o; sifiiaSourao o-juaatnaS ap ut handelwijze spruit veelal voort uit den aan drang van den plaatselijken winkelstand en neringdoenden, die van de venters concur rentie ondervinden. Zoodoende worden de voorschriften, in zake het venten, dienstbaar gemaakt aan het belang van de plaatselijke protectie zulks ontmoet in het algemeen bij mij ernstige bedenking. Nu is het mij wel bekend, dat tengevolge van de tegenwoordige tijdsomstandigheden, het aantal venters belangrijk is toegenomen. Dit neemt niet weg, dat het niet juist moet worden geacht om aan alle niet-ingezetenen, waaronder er zijn, die jarenlang in het vent- bedrijf een bron van bestaan hebben gevon den ik denk hier b.v. aan de vischventers, venters met groenten en fruit, e. d., een ventvergunning te weigeren. Het verdient mijn inziens aanbeveling, geen onderscheid te maken tusschen ingezetenen en niet-ingezetenen, doch het aantal uit te reiken vergunningen aan een niet al te laag gesteld maximum te binden. Hiermede wordt, naar het mij voorkomt, aan de bezwaren van de winkeliers tegemoet gekomen, terwijl den bona-fide venters de gelegenheid niet wordt onthouden, hun bedrijf uit te oefenen. Een en ander leidt mij er toe Uw College in overweging te geven aan bona-fide ven ters een ventvergunning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperkten geldigheids duur en de leges-bedragen voor dergelijke vergunningen niet al te hoog te stellen. In dit verband zou het aanbeveling verdie nen zoo in de verordening op de heffing van secretarieleges het volgend tarief werd op genomen. Voor ventvergunningen met een geldig heidsduur van a een dag f 0.15. b een maand f 1. c een jaar f 5. MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. 't Zou kunnen zijn door Gemeente besturen (wat ik niet verwacht) tegen maatregelen worden overwogen in 'l belang van hun zakenmenscben, wat de zaak op de spits zou drijven, en niet verbeteren. Een betere weg lijkt mij, de nering doenden een gezamenlijk adres rich ten aan den Minister, 0111 wijziging- der verordening en verlaging der vent vergunning in de gemeente Medemblik en aan hun Gemeente-besturen vragen adhaesie aan dit adres te betuigen. Heeren Burgemeesters zullen wel bereid zijn hun gemeentenaren van voorlichting te dienen. De Redactie dankend voor de plaats ruimte Br. Naschrift van de Redactie. Wij hadden naar aanleiding! van boven staand ingezonden stuk een onderhoud met den burgemeester van Medemblik. Deze merkte allereerst op, dat hem van een scher pe actie, die vanwege het gemeentebestuur van Medemblik tegen de venters in de Wie ringermeer gevoerd zou worden, niets bekend is. De zaak is deze, dat onmiddellijk na de „bevolking" van Wieringerwerf dit dorp overstroomd werd door een overdreven groot getal venters van buiten den polder, die aan de bewoners soms grooten last veroorzaakten en zich niet stoorden aan de bepaling der Medemblikker politieverordening, die het ven ten afhankelijk stelt van een schriftelijke vergunning van Burg. en Wethouders. Men ging zelfs zoo ver, dat men zonder eenige vergunning op Zaterdagmiddag kraampjes en stalletjes opstelde op Rijksgrond. Toen hier over geklaagd werd, ontving de politie last terzake een speciale controle uit te oefenen en met name te letten op naleving der bo venbedoelde bepaling der politieverordening. Tengevolge van het verkeerd overbrengen van dit bevel meende de polderpolitie aan vankelijk, dat alle venters van buiten de gemeente moesten worden geweerd, hetgeen bleek uit klachten van venters, die reeds ee nige jaren in den polder ventten. Naar aan leiding daarvan is de politie schriftelijk ge ïnstrueerd en is haar o.a. medegedeeld, dat zij aan alle venters namens Burg. en Weth. een vergunning kan afgeven, behalve aan z.g. „kastjesventers," d.w.z. ven ters, die verkapte bedelarij beoefenen b. aan venters met z.g. ongeregelde goede ren (dekens, vloerkleeden, e.d.), behalve als die goederen niet in de Wieringermeer ver krijgbaar zijn c. aan venters, die aan de bevolking over last veroorzaken of op andere wijze hinder lijk zijn. Nadien is terzake geen enkele klacht meer ontvangen, zoodat de inzender wel wat veel kabaal maakt over de door hem gesignaleer de „actie." Deze komt het zij nog eens ge zegd alleen hier op neer, dat aan de po litie opdracht werd gegeven te letten op naleving van de ventersbepaling in de poli tieverordening, een bepaling, die in de meeste gemeenten, o.a ook in Wieringen, wordt aan getroffen en gehandhaafd, zonder dat daar veel tegen geschreeuwd wordt. Over de door den inzender aangehaalde circulaire van den Minister van Binnenland- sche Zaken wenschte de burgemeester alleen dit te zeggen, dat liij met den inhoud daar van volkomen accoord kan gaan en evenals de Minister van oordeel is, dat het stelsel der ventvergunningen niet mag strekken tot plaatselijke protectie, ook al kan Z. E. A. zich voorstellen, dat de polderwinkeliers, die op zware lasten zitten, daar anders over den ken. Inzender, die vermoedelijk zelf elders winkelier is, zou blijkbaar het liefst zolder eenige kosten zijnerzijds de polderwiniceliêrs op hun eigen terrein willen beconcurreeren. Hij roept althans alle neringdoenden uit de omliggende gemeenten in 't geweer tegen de 50 ct. leges, die Medemblik per ventvergun ning heft. Een dergelijke vergunning geldt voor een week en genoemd bedrag komt daar om den burgemeester niet te hoog voor, ook niet bij vergelijking met de bedragen, die de Minister in zijn circulaire als voorbeeld noemde. Omtrent de suggestie van den Mi nister om het aantal uit te reiken ventver gunningen aan een maximum te binden, zeide de burgemeester nog, dat opvolging daarvan zeker velen, die thans in den polder venten, zou dupeeren. Mogelijkheden van Emeltbestrijding. Nu cle emeltplaag nog grooter om vang schijnt te willen aannemen, dan we een vorig maal veronderstel den (we vernamen dat bij verdere on derzoekingen op een veld niet min der dan 800 dezer diertjes op 1 M2 zijn gevonden) kan het zijn nut hebben iets over de bcstrijdingsmogelijkheid ervan te zeggen. Een veel gebruikt middel dat met succes kan worden aaiigewenu is het uitstrooien var- versche zemelen die met Parijscli groen van voldoende ge halte gedrenkt zijn. Bij de bereiding dient van zelf de noodige voorzichtigheid in acht geno men vanwege de hooggiftige werking van laatstgenoemd middel. Wanneer men voor de bereiding niet voldoende is ingericht kan men met hel uitstrooien van een dubbel portie ook zeer goede resultaten bereiken. Van zelf kan met een bereidingsme thode waarbij het gif zich op iedere ze mel in voldoende mate heeft afgezet met minder aantal kilo's worden vol staan. Naar gelang van inrichting wordt 25 tot 50 Kg. droge stof plus 1 a 2 Kg Parijsch groen, mits van voldoende gehalte, per H.A. gebruikt. De groote moeilijkheid is echter dat een bereiding vele dagen voor den dag van uitzaai niet wel mogelijk is om dat de zemelen wil men verzekerd zijn dat de Emelten ze zullen lusten, zeer versch, althans zeer frisch moeten zijn en aangenaam van geur. De practijk schijnt te hebben geleerd, dat eerst bevochtigde en geurig ge maakte zemelen, daarna voorzichtig gedroogd, enkele weken kunnen wor den bewaard om bij geschikt weer te worden uitgezaaid, zoodat men hier door gemakkelijker op gunstige weers omstandigheden kan wachten. Breedwerpig en goed verdeeld uit zaaien is zeer aan te bevelen. Emelten hebben nu eenmaal geen vleugels zoodat zij zich niet over groo te afstanden in den nacht of tegen n?n morgen verplaatsen., Het schijnt dat soms de zemelen rnet suikerwater worden bevochtigd war echter aan.jjet breedwerpig en goed verdeeld urtstrooien in vochtige toe stand niet ten goede komt omdat sui- een ietwat kleverig mengsel oplevert. Bij deskundige machinale bereiding schijnen deze bezwaren overwonnen te kunnen worden. Gewoonlijk wordt de plaag te laat bestreden n.1. pas dan wan neer haar afwezigheid zich openbaart door totale vernietiging van het gewas De geschoolde jonge boeren maken hierop echter een gunstige uitzonde ring. Zij onderzoeken hun velden als 't ware van dag tot dag of laten zich voor lichten en nemen tijdig maatregelen. Bestrijden vandaag beteekent niet alleen het ontgaan van verlies in dit jaar maar veelal ook het voorkomen van schade voor het volgende seizoen. Moge het de pas gevestigde boeren in onze mooie polder gelukken door ener gieke bestrijding deze aanslag op hun ewassen te' verijdelen., Naar we vernemen bestaat ook de ge legenheid de bestrijding zoowel voor wat de bereiding van het middel als de uitzaai geheel machinaal te doen uit voeren. Bureau Bnrgerl. Stand Medemblik, (met inbegrip gedeeltel. W.-Meer. Van 21 t.m. 27 Maart 1936. Geboren Trijntje, dochter van J. Mulder en J. M. Weller.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 2