flCMiïlTSKiTOOR VIKING TWEEDE BLAD. VRIJDAG aAPRIL 1936 No. 26 NIEUWS- EN ADVJfRTENTIEBLAD VOOR WIERINOBN '-N OMSTREKEN VUURTORENS 40 CT. „WIERINGERMEER" RATTENBESTRIJDING IN DE WIERINGERMEER. WIERINGER COURANT ONZE KLEINE ADVERTENTIES IN KLEINE LETTER GEZET. De vraag' werd tot ons gericht een hoekje voor kleine zeer goedkoope advertenties in te richten. Welnu van heden af hebben we de „Vuur torentjes." Evenals wij iederen avond de lichtflikke ring van de vuurtoren telkens en telkens in groote omtrek zien flitsen, zoo zullen ook de Vuurtorentjes in dit blad in wijde kring flikkeren en onder de aandacht van alle lezers komen. Deze vuurtoren-advertenties worden ge plaatst tegen slechts 40 cent a contant. DE UITGEVER. BUITENLANDSCH OVERZICHT. DE 19 PUNTEN VAN DEN FUHRER. De Duitsche nota, die aan de Britsche re geering is overhandigd, is thans gepubliceerd. Wat Hitler's voorstellen inhouden. Gelijke rechten voor allen een periode van vier maanden ter voorbereiding der onder handelingen geen versterking der troepen aan beide zijden der Fransch-Duitsche grens; instelling eener controlecommissie van drie ledenDuitschland's terugkeer naar den Volkenbondinstelling nieuw internationaal scheidsgerecht uitsluitend voor dit verdrag. Directeur Mr. J. H. van DOORNE Adviseur C. P. Vergouwen. Belastingzaken. Administratief. Spreekuur iederen Woensdag van 101 uur in Hotel Smit, Middenmeer. GEVAARLIJK INCIDENT OP DE GRENS VAN MANDSJOEKWO EN BUITEN - MONGOLIË. Bommenwerpers uit Mongolië beschieten grenswachten. Toon tusschen Moskou en Tokio opnieuw verscherpt. Naar uit Heinking wordt gemeld, deelt het Kwantoengleger mede, dat 12 vliegtuigen van Buiten-Mongolië nabij de in de buurt van het Boeir-Meer gelegen stad Taoelan, de Ja- pansch-Mandsjoekwo'sche grenswachten heb ben gebombardeerd. De Japansch-Mandsjoekwo'sche troepen openden het vuur op de vliegtuigen, die zich terug moesten trekken. Eveneens is een gemotoriseerde troepen colonne uit Buiten-Mongolië overgegaan tot een aanval op Japansch-Mandsjoekwo'sche troepen, die den vijand zware verliezen toe brachten en noodzaakten terug te keeren. De Japansch-Mandsjoekwo'sche troepen heb ben eenige verliezen geleden, waarvan de grootte echter nog niet vaststaat. GUERILLA IN HET VERRE OOSTEN. De indruk, welken men in Sowjet-kringen krijgt van de voortdurende grensincidenten in het Verre Oosten is, dat hier weliswaar geen oorlog, doch wel een guerilla heerscht, die zeer gevaarlijk is. Het schijnt, dat Buiten-Mongolië op het spel wordt gezet in een krachtmeting tus schen Sowjet-Rusland en Japan. Het is ech ter de vraag of Rusland werkelijk ten einde toe door wil zetten, aangezien het voornaam ste doel van het verdrag met Buiten-Mongolië was, tijd te winnen. Niettegenstaande de ernstige incidenten van de laatste dagen, schijnt het op het oo- genblik, dat geen van de partijen ernstige complicaties wenscht. Hauptmann's executie Vrijdagavond. Volgens een verklaring van gouverneur der gevangenis. Kimberling, gouverneur der strafge vangenis, heeft verklaard, dat Haupt- mann Vrijdag a.s. des avonds om 8 uur terechtgesteld zal worden. HOE HAUPTMAN'S EXECUTIE NOG 48 UREN WERD UITGESTELD. De grand jury van Mercer besloot op het laatste oogenblik de executie uit te stellen, daar zij om 8 uur haar houding in deze quaestie nog niet had bepaald. Freeman, de voorzitter der jury telefoneerde naar de ge vangenis om aan kolonel Kimberling mede te deelen, dat de bekentenis van Wendel alsnog zal worden bestudeerd. Kimberling verklaarde bovendien, dat in dien de jury van het district Mercer Wendel zou beschuldigen van den moord op het kind van Lindberg, hij de verantwoordelijkheid op zich zou willen nemen voor uitstel van exe cutie tot het einde der week, temeer daar de rechter Trenchard het aan hem had overge laten den dag van de week beginnende op 30 Maart te bepalen, waarop Hauptmann zou worden terecht gesteld. Trenchard mo tiveerde zijn oorspronkelijke weigering uitstel toe te staan met de woorden de bekentenis door Wendel onderteekent wettigt geen uit stel deze bekentenis lijkt mij volkomen on geloofwaardig en strijdig met alle in de zaak Hauptmann juist gebleken feiten." Hauptmann's hoofd werd kaalgeschoren en hij kreeg zwarte kleeren aan. Een geestelijke was in zijn nabijheid om hem bijstand te verleenen. Hauptmann weende bitter gedurende ee- nigen tijd. kwam daarna in verzet tegen zijn lot en herhaald^. -Uat hij onschuldig was. Zijn raadsman Fisher bracht hem het be richt omtrent het uitstel over. Toen het uitstel van Hauptmann's execu tie bekend werd gemaakt hadden de dertig getuigen, die daarbij tegenwoordig zouden zijn geweest, zich reeds verzameld in den hoofdgang van de gevangenis. Anna Hauptmann, die in een hotel ver toeft, raakte sprakeloos van vreugde. Terwijl Hauptman weigerde te eten, nut tigde in de cel naast hem de gangster Char les Zied,, wiens terechtstelling aan die van Hauptmann zou voorafgaan, met groot ge noegen zijn galgenmaal, dat hij besloot met een goede sigaar. De executie van dezen man, die een politie-agent heeft vermoord, werd door den gouverneur Hoffmann dertig dagen uitgesteld. JURY BESTUDEERT BEKENTENIS VAN EX-ADVOCAAT WENDEL. Teen de luidsprekers buiten de gevangenis mededeelden, dat de terechtstelling van Hauptmann 48 uur was uitgesteld, opdat de grand jury van Mercer de gelegenheid zou hebben om de nieuwe gezichtspunten van de zaak-Lindbergh te onderzoeken, in het bijzonder wat de beweerde bekentenis van Wendel betreft, schreeuwde de ontzaglijke menschenmenigte, die buiten stond te wach ten „hoera voor Hauptmann" en trachtte zij de politieafzetting te verbreken en de gevan genis te bereiken. Slechts vijf minuten voordat de terecht stelling had moeten plaats vinden, toen 30 getuigen reeds in de gang van de gevangenis verzameld waren en de geestelijke zich in de ?,el van den veroordeelde bevond, telefoneerde de voorzitter van de grand jury aan kononel Kimberling. den directeur der gevangen^ het verzoek, de executie uit te stellen. Kimberling heeft geweigerd te zeggen, of de terechtstelling thans definitief op Donder dag is bepaald. De verdediger Lloyd Fisher heeft het nieuws aan Hauptmann overgebracht, die tot dusver voortdurend bitter geweend had. Bij het verlaten van de cel verklaarde Fisher, dat Hauptmann had gezegd „ik ben zeer gelukkig, ik geloof, dat dit betere dingen voor mij beteekent." Mevrouw Anna Hauptmann was buiten zichzelf van vreugde, want zelfs indien haar man Donderdag zou worden terechtgesteld zou zij hem nog eens kunnen zien. De grand jury is in den vroegen morgen uiteengegaan, zonder met betrekking tot Wendel een beslissing te hebben genomen. Zij zouden heden opnieuw bijeenkomen om het onderzoek voort te zetten. Indien de jury Wendel in staat van be schuldiging stelt, verwacht men, dat Kimber ling een verder uitstel van de executie zal kunnen verkrijgen. (Paul Wendel, voormalig advocaat, werd op 29 Maart gearresteerd, onder beschuldi ging den moord op het zoontje van Lindbergh te hebben gepleegd. De kleine zou volgens hem door een ongeval het leven hebben ver loren en Wendel zou het lijkje naar de plaats hebben overgebracht, waar het werd ont dekt. Wendel zou verder een briefje hebben achtergelaten, waarin om een losprijs wordt gevraagd, doch ontkent te hebben getracht het geld in ontvangst te nemen. Wendel is echter van zijn bekentenissen terug gekomen bij een onderhoud met den officier van Jus titie in zijn cel, aan wien hij verklaarde, dat deze bekentenissen door hem waren afgelegd onder bedreigingen van de politie). HAUPTMANN VRAAGT OPNIEUW GRATIE. Bruno Hauptman heeft een langen brief doen toekomen aan den gouverneur van den staat New-Jersey, Hoffman. Dit schrijven is Dinsdagavond door de staatskanselarij gepu bliceerd. Hauptmann vraagt daarin in bewo gen woorden gratie en verzekert nogmaals, dat hij geheel onschuldig is aan den moord op het kind van Lindbergh. Hij gaat voorts in op de rol, die dr. Condon in de affaire heeft gespeeld en die, naar hij zegt, nog in het ge heel niet is opgehelderd. w[pepermunt] B1NNENLANDSCH NIEUWS. Poldervijand No. 1 lijdt aanmer kelijke verliezen. Rattencadavers en van honger stervende jongen. hl. (v.V.) In onze vorige artikelen hebben wij één en ander verteld van de bestrijdings- methoden tegen de rattenplaag op de bedrij ven in de Wieringermeer, met het preparaat „Ratin" en hebben wij de Rattenvanger op zijn tochten vergezeld, bij het uitleggen van vërgiftig voer. Naast de methode met het middel „Ratin" wat een ziekte doet uitbreken onder de rat ten en waaraan zij onherroepelijk sterven, wordt voor de overblijvenden een tweede middel toegepast wat nog radicaler werkt. Zijn bij het eerste middel de resultaten met 3 k 4 weken pas merkbaar als de ziekte is uitgewoed, het gebruik van het tweede mid del overleven de ratten geen dag. Het is echter duurder, dus wordt in laatste instanties pas gebruikt. De probate werking van dit middel is ons echter gebleken, toen wij, nadat de Ratten vanger zijn bezoek aan den Polder hernieuw de voor de uitleg van dit snelwerkend vergif. Wij bevonden ons toen in het Oostelijk ge deelte van den Polder, op eenige kilometers van het dorp Den Oever en plotseling, werd het ons recht duidelijk, waar een belangrijk contingent ratten vermoedelijk de meer is binnenkomen stappen. Tijdens de Zuiderzeewerken heeft een groot aantal arken en woonschuiten, het drooge gedeelte van de Hofmanshaven gestoffeerd. Het strand wat zich daar had gevormd, was door het- vele huisvuil en afval wat de bewoners overboord wierpen, een waar eldo rado, en wij herinneren ons nog hoe kinderen die eenige loopplanken en schotten van de grond oplichten, het plotseling op een schreeuwen zetten, van agnst voor de vele ratten die te voorschijn kwamen. Het is gansch niet onmogelijk dat een ïïroot deel van het nageslacht van de Oever- sche-ratten thans is gehuisvest in de Wie ringermeer. D'r zit een rat in 't kippenhok. Met deze woorden werden we verwelkomd op een bedrijf in de Oosthoek van den Pol der. De rattenvanger die de verloren slag aan de penenhoop moreel nog altijd niet te boven boven is, ziét zijn kans op eerherstel, hij smijt zijn tasch op de grond neer, stroopt zijn mouwen op, en ligt al spoedig geknield in de kippenren, na eerst de hennen in het nachthok gejaagd te hebben. Jaap wordt met een eind hout op post ge zet om mogelijke ontvluchtingspogingen met geweld te onderdrukken. Zoover mag het echter niet komen, de Rattenvanger heeft het er op gezet, de rat (ten) met zijn handen te grijpen, en als een foxterrier graaft en woelt hij de grond los, plotseling schiet zijn arm naar omlaag en ontsnapt zich de triomf op zijn gelaat. Met een ruk komt zijn arm weer omhoog- en met een zwaai gooit hij ons een stuiptrek kend rattenlijf voor de voeten, de nekwervel gebroken. Op deze wijze heeft de Rattenvanger er voorheen toen de ratten jacht nog sport voor hem was er honderden gevangen. Een eigenaardige sport, doch als je er van houdt misschien zijn bekoring ook heeft. Intusschen liet de Rattenvanger zich be- wierrooken door het werkvolk bij de schuur en kwamen de verhalen over heel en half gevangen ratten danig los, terwijl onderwijl de pakjes met „snelwerkend'" werden uitge legd. Hier en daar werden reeds rattencadavers gevonden, die verzameld werden op de bak van de Ford. Op sommige plaatsen kon men in de om gewoelde grond, de doodstrijd zien opgeiee- kend, die dc dieren hebben gehad nadat zij van het vergif hebben gegeten. Verschillende nesten worden gevonden, waarin vieze jon gen, liggen te sterven, omdat het moederdier niet meer terug komt. De hoop op de auto wordt grooter en toch komt er maar een klein aantal der doode ratten voor den dag, als zij even kans zien de holen te bereiken, kruipen zij diep onder Export van kaas naar Spanje. Betalingen blijven een jaar uit. Groot valuta-risico. De Ned. Ver. v. Kaashandelaren, de Friesche Ver. van Zuivelimporteurs en de Ver. van Kaashandelaren in N.-H. hebben aan de ministers van Land bouw en van Handel en Nijverheid liet volgende telegram gezonden „Belanghebbenden bij den kaasuit- voer naar Spanje, in vergadering bij een op 'Maandag 30 Maart 1936 te Am sterdam, overwegende le. dat het door de maatregelen der Spaansche regeering, genomen door haar orgaan, het Centro de Con- tratción de Monedas, onmogelijk wordt, althans binnen het jaar beta ling voor geleverde goederen uit Span je en koloniën (de laatste niet gecon- tingeteerd) te erlangèn 2e. dat daardoor het doen van ex portzaken met Spanje en koloniën uit hoofde van deze vertraging in de beta ling, alsmede het hieruit voortsprui tende valuta-risico, onmogelijk wordt, waardoor dc export van kaas naar dat land en koloniën automatisch moet ophouden 3e. dat hij ontbreken van den Ned. aanvoer van kaas de Spaansche produ cent dit afzetgebied in handen zai krij gen en bovendien de thans door de Spaansche Regeering verstrekte in- voer-licenties zullen vervallen sluiten zich aan bij het door de Ver. v. Kaashandelaren in Nrd.-Holland aan Uwe Excellenties gedane verzoek, om te willen bevorderen, dat de achter stallige betalingen onverwijld geschie- dn en dat voor den uitvoer van het voor 1936 toegestane invoercontin gent een regeling woi'de getroffen, waardoor deze zaken normaal zullen kunnen verloopen, hetgeen van te meer belang is, omdat het nieuwe sy steem voor de deur staat en besluiten dit ter kennis te bren gen van Uwe Excellenties, daarbij spoedig antwoord verzoekende." Optreden tegen smokkelende boeren. Medegedeeld wordt, dat de Minister van Landbouw, gebruik makende van de hem in de Landbouw-crisiswet 1933 verleende bevoegdheid, beeft besloten ten aanzien van een aantal smokkelen de landbouwers, die steun genieten, 'n gedeelte van dezen steun in te houden. Het betreft hier een aantal landbou wers, bij wie verboden „nederlage" van Belgische melksuiker was gecon stateerd. Door het smokkelen van de ze suiker worden groote bedragen aan de schatkist onttrokken, waartegen naar de meening van den minister krachtig; dient te worden opgetreden. Van deze landbouwers, die belangrij ke steun voor suikerbieten genieten, zal een hoeveelheid garantiebieten wor den ingehouden. Het ligt in het voornemen van den minister, om voort te gaan met bet ne men van strenge maaregelen, opdat aan een algemeen als hoogst onbillijk gevoelden toestand een einde wordt gemaakt. de grond. Voort gaan wij van schuur tot schuur, het moet onverbiddelijk voor het rattengespuis op een nederlaag uitloopen, tegen de geraf fineerde bestrijdingsmiddelen van den mensch zijn zij niet opgewasschen. Doch stel U voor dat de toestand zoo werd als Jeppe Aakjaer in zijn boek „Dienstbaar heid" een boerderij in het Deensch-Jutland bedrijf Ratten De zon steunde reeds haar brede kim op de heuvels in het Westen en staarde vermoeid en vol inspanning tusschen het gebladerte in den tuin van den Söfsigkop, waar de eige naar ratten zat te voederen. Dit was de lievelingsbezigheid van den ou den Wollese, die hij bij goed weer nooit ver zuimde. Hij zat op een driepootigen stoel te- gen den muur met de leiboomen. Tusschen de groene tandstompen hield hij een vettigen J houten pijp en op de knieën van de blauw achtig glanzenden versleten broek, ruste een zwarte, aarden schotel. De ratten kwamen uit de diepe gaten on der de grauwe steenen te voorschijn, daar waar de varkenshokken grensden aan het witte huis, het weelderige onkruid en de dampen van den varkensstal vormden een paradijs van stank en duisternis voor deze wezens en zij gedroegen zich dan ook onge geneerd, alsof zij eigenlijk de baas op Söfsig waren en alle andere schepselen slechts hun knechts. Brutaal waagden zij zich tot onder Wallesens gebarsten houten klompen en hapten met onbeschaamde snuiten de brood kruimels op, die hij hun uit den aarden scho tel toewierp. Met grappige bokkesprongen gingen zij op hun achterpooten staan en sloegen elkaar om de ooren waar een broodkorstje in het gras neerviel, ontstond een ware schermutseling van kleine, slanke dierenlichamen, die met opgeheven staarten onder duivelsch gegil met elkander vochten, zoodat de laatste stralen der ondergaande zon nu eens dwars over de ruggen, dan weer over de witte buiken gle den. De oude Wallezen zat daar te meesmuilen, zijn kwijl over de korte pijp spuitend, lachend om het gekrioel en gespring der razende die Verlaging binnenvaart-tarievien. Poging om kleine schepen weer kans op werk te geven. Amsterdam en Rotterdam, de twee belangrijkste bevrachtingsdistricten, hebben de binnenvaart-tarieven ver laagd. De sterke verlaging voor partijen van 25, 30 en 40 last, heeft den kennelijken opzet aan kleinere schepen, die thans voor een belangrijk deel door de beurt vaart en vervoermiddelen te land zijn uitgeschakeld, in meerdere mate werk gelegenheid te bezorgen. Naar verhou ding^. kunnen deze schepen thans zeer slecht concurreeren. Voor een deel ligt de oorzaak daarvan in de grootere afmetingen die de vaarwegen hebben gekregen. Uitgerekend per ton is de vracht voor grootere ladingen altijd goedkooper. Bevrachters zoeken dan vaak meerdere kleine partijen te com bineeren tot een lading voor één schip. Daarnaast neemt het wagenvervoer transporten weg voor kleine schepen. De vervoer-capiciteit is hier wel veel geringer, doch daar weegt de grootere snelheid voor een deel tegen op. De vrachtauto behoeft niet meer aan wegen-belasting betalen al doet zij 10 reizen over het brengen van een hoe veelheid steen ter bestemder plaatse. Het binnenschip moet echter voor iede ren keer afzonderlijk, dat het sluis of brug passeert, zijn bruggeld betalen. De bevrachtings-commissies hebben zich in de practijk ervaring moeten verwer ven over de toepassing der tarieven- Het zal nu moeten blijken of de jong ste wijziging het kleine binnenschip weer een kansje geeft dan wel dat de strijd tegen grootere vaartuigen, beurt vaart en vel-voermiddelen te land vol komen hopeloos is. ren. Zijn grootste plezier was een stuk brood aan de punt van zijn eikenhout entsok om hoog te houden. Dan begon een happen naar den buit, waarom ook anderen dan Walle zen zich hadden kunnen ziek lachen. De vraatzuchtige beesten sprongen telkens op nieuw omhoog om het lokaas te snappen, doch vielen steeds weer teleurgesteld op hun rug in het gras hier wreekten zij zich door hun buren in het oor te bijten, of elkaar de bossen haar uit te trekken. Eensklaps komt een dikke oude rat uit den troep en waggelt naar Wallezen. In een oo genblik is het dier op een stoel geklommen met groen schitterende oogen en zenuwach tig trillende snorharen kruipt het op Walle- zen's knie, komt vandaar met een moedigen sprong op zijn arm, loopt over den uitgesto ken stok, neemt het brood in zijn bek en laat zich dan weer met een doffen slag op het gras vallen. De anderen begroeten die welgeslaagde poging met een helsch gehuil. Plotseling rent de heele rattentroep hals over kop onder het onkruid den grond in Uit het oogpunt van proza is dit fragment natuurlijk heel aardig doch zulke toestanden zouden in de Wieringermeer niet geduld kunnen worden. Van vriendschap met de rat kan dan ook geen sprake zijn, het is één van de vijanden waar steeds een rasia onder wordt gehouden, en waar steeds radicale middelen voor worden uitgedacht, om een snellere ondergang van het bruine gebroet te bewerkstelligen. (Wordt vervolgd.) Jaap (links) bekijkt aandachtig de oogst (rechts) heeft een twaalftal doode 19 stuks uit één schuur. De rattenvanger jonge ratjes in zijn handen.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3