27e JAARGANG DINSDAG 7 APRIL 1936 No. 2? NIBIIWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIBRINORN ÉN OMSTREKEN vggjjgjl STRIJDENDE ZIELEN. N.V. „WA CO"-HOORN WIERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN ONVERZADIGBAAR CREDIET-KANTOOR. In den loop van de jaren 19(29, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934 en 1935 versche nen er in allerlei provinciale bladen, van Ter Apel tot Zijpe, van Texel tot de Peel, van Assen tot Zaandam kleine advertenties, waarvan de inhoud onge veer als volgt luidde „Credieteri tot f 500, worden verstrekt zonder borgen, ook al is men al eens afgewezen. Wei geren onmogelijk." Of Credieten voor iedereen. Niemand wordt afgewezen." Schreef iemand op de advertentie, dan kwam er bericht, dat er eerst f 25 gestort moest worden voor administra tie en onderzoek. Later kreeg men be richt, dat men in aanmerking kwam, met het verzoek om den eersten ter mijn van f 10 te betalen. Velen, die er op in waren gegaan, verkeerden in de meening, dat de f 500 hierna betaald zouden worden. Maar na een maand kwam er weer een verzoek om f 10 te betalen, zonder dat men iets van de zaak begreep. Bovendien kwamen de eigenlijke voorwaarden pas behoorlijk voor den dag, als de f 25 onkosten al waren be taald en in de meeste gevallen zelfs pas nadat de eerste termijn van f 10 was afgelost, zoodat degenen, die erin waren gevlogen, de keus hadden tus- schen afstand doen van het reeds be taalde of doorgaan met den bankier, in goed vertrouwen, dat de zaak in or de zou komen. Zoo is het voorgeko men, dat iemand negen maanden lang f 10 betaalde in de hoop, dat hij einde lijk aan de beurt zou komen. Tenslotte kreeg hij het crediet, maar zijn geval behoorde tot de uitzonderingen. Hij had er dan ook de politie in gemengd. De „bankier", de 34-jarige M. van W., uit Schiedam, moest nu te Rotterdam terecht staan wegens oplichting. Slechts 7 gevallen waren in de uit voerige dagvaarding opgenomen. De officier mr. H. A. J. Reumer, had een losse greep gedaan uit een reusachtig dossier, waarachter hij schuil ging. De getuigen waren uit alle hoeken van Nederland gekomen. De president behandelde hierna het rapport van den heer J. Melles, direc teur van de Gemeentelijke Bank van Leening, over deze zaak. Het uitvoerige rapport bedroeg 40 getypte bladzijden met een supplement van 11 bladzijden. De president las er niet zonder ironie uit voor, hoe de naam van verdachte's onderneming tusschen 1929 en 1935 voortdurend van gedaante verwissel de. Eerst heette het instituut Spaar- en Crediet Instelling, daarna Credietkan- toor Prudentia, daarna Onderlinge Credietbank, daarna Algemeene Spaar kas, daarna Algemeen Spaar Insti tuut, daarna Schiedamsche Spaar In stelling, daarna Vereenigde Spaar- en Credietbank, daarna Crediet Bank Ei gen Hulp en tenslotte Onderlinge Cre- diet Bank Eigen Hulp. FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 20.) Deze woorden fascineerden mij en lieten me niet meer los. Ik merkte de passage,, maakte een kantteekening en vertelde Tho mas Hartwig wat ik gelezen had. Hij lachte en zeide Zoo zoo, dus dat is niet een mid del om je door de daad omhoog te werken, maar om door haar de reeds aanwezige wer ken beroemd te maken Ik drong echter van dat oogenblik af in vollen ernst aan, dat Tho mas iets geweldigs moest doen, om de aan dacht op zich te vestigen. In Parijs had zich immers nog niet zoo heel lang geleden het proces-Landru afgespeeld en mijn vage idee ën namen steeds vastere vormen aan. Hart- wig's rijke fantasie deed hem snel voor de zaak winnen en nu werkten we samen in alle détails een plan uit, waarin een massa moord zou worden geïmiteerd en welke dus tot de arrestatie van Hartwig zou moeten leiden. Toen we het er eindelijk over eens waren, haalde ik al mijn geld bijeen en ging ik zoo snel aan het werk, dat Hartwig geen gelegenheid meer kreeg om zich te bedenken. Hij was het, dat de veelbelovende advertentie opstelde en ik schreef met verdraaid hand schrift, vijf woorden. Mijn ijver was echter al te groot, ik beging de dwaasheid twee brie ven nog op den dag vóór het verschijnen der advertentie te posten. Wanneer niet toevallig deze twee stempels zeer onduidlijk waren geweest, zou die grove fout er wel al te gauw een eind aan hebben gemaakt. In den loop van Juli grimeerde ik me met behulp van chignons en andere dingen vijf maal onder valsehen naam een kamer en vertelde steeds weer hetzelfde verhaaltje van m'n verloofde en zijn huis aan de Havel. Al het andere is u bekend. Ons streven was er voornamelijk op gericht de sporen slechts yw Waren dat de namen van Bank vroeg- de president. Verdachte, uit de beklaagdenbank op staande - Ja, Edelachtbare. De heer Melles lichtte verder toe, dat tal van personen geld aan deze „bank" zijn kwijt geraakt. Het gaat om bedra gen van 25, 30, 40, 50, 90 en zelfs 150 gulden. De onkosten van verdachte (met de privé uitgaven) schatte de heer Melles op f 200 per week. Verdachte beweerde intusschen, dat hij maar f 60 per week aan de kas ont trok voor onkosten. Als zijn inkomen beschouwde hij de bedragen, die men er in liet zitten. De wijze van boekhouden van ver dachte doet verder vermoeden, dat hij nooit de gevraagde credieten zou heb ben verstrekt, want na elke maand be gon verdachte met nieuwe boeken en de oude vernietigde hij, zoodat hij zelf geen controle meer had. Enkele credieten heeft hij volgens den heer Melles verleend om den schijn van eerlijkheid te bewaren en om er reclame mee te kunnen maken. 't Ging toch goed, beweerde ver dachte. fcJa, voor u, aldus de president. Mr. Reumer nam hierop requisitoir. Er zijn menschen, die hun laatste cent geofferd hebben omdat zij bang waren, dat zij anders kwijt zouden ra ken wat zij al hadden gestort. Er zijn wanhopige smeekbeden aan verdachte gericht om hem te vragen het geld toch alsjeblieft terug te geven, maar verdachte heeft de brieven naast zich neergelegd. Hij kon toen begrijpen, dat zijn annonces niet deugden. Toch ver anderde hij er niets aan. Spr. had wel honderd opgelegde gevallen van op lichting in de dagvaarding kunnen ver melden. Als dit geen oplichting is, zei spr., zou niemand meer wegens op lichting veroordeeld kunnen worden. Verdachte heeft een zeer behoorlijk be drag buit gemaakt. Spr. heeft alleen gevallen genomen, die betrekking .heb ben op de laatste gedaante van ver dachte's bank (toen „Eigen Hulp" ge- heeten.) Het geld stroomde hem toe. Na verdachte's gevangeneming kwa men er nog talrijke postwissels binnen. Honderden gulens konden geretour neerd worden. Een boertje uit Weststel lingwerf stuurde nog f 230 „spaargeld." Spr. noemde verdachte een parasiet op de menschelijke misère. Verdachte is in 1932 failliet ge weest. Het passief bestond toen uit f 10.000 en het actief uit f 110. Vijf maal is hij wegens oplichting gevon nist. Rekening houdend met het feit, dat Nederland tegen individuën als deze beschermd moet worden, eischte spr. drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 17 dezer. Inbraak bij Speenhoff Sr.„ Kistje met orden gestolen. De bekende dichter-zanger Speen hoff schrijft aan „Het Volk", dat hem zoover uit te wisschen, dat men Hartwig ten slotte zou kunnen arresteeren en dat is ons dan ook gelukt. Waarom Hartwig niet dade lijk op den eersten dag van het proces de zaak heeft opgehelderd, weet ik niet, daar ik natuurlijk, sedert hij "in voorarrest zat, geen voeling meer met hem had. Mejuffrouw Frölich trok den handschoen van haar fijne, slanke hand, beëedigde haar verklaringen en het publiek zwom in zalig heid en geluk. De rijkskanselier spitste de lippen, barstte toen weer in een schaterlach uit en streek zich, schijnbaar in de beste stemming door zijn dik grijs haar. Wanneer ik al moet toegeven, dat juf frouw Frölich niet direct uit onedele motie ven heeft gehandeld, mag ik toch niet nala ten er op te wijzen, dat hier niet alleen van een groote onbetamelijkheid, maar bovendien van een vijfvoudige valsche aangifte sprake is, zoodat ik me toch genoodzaakt zal zien in dezen zin een eisch bij de competente af- deeling in te stellen. Lotte scheen zich dat dreigement niet bij ster aan te trekken en toen uit de achterste rijen een diepe basstem riep De boete be taal ik klonk opnieuw een daverend gelach door de zaal. De president deed geen moeite meer het publiek tot de orde te roepen, om dat hij tenslotte den rijkskanselier toch geen terechtwijziging kon toedienen. De vijf vrouwen, de portier Zimmermann en de uitdrager Goldlust hadden de identi teit der getuige met de dames Müller, Möller, Jensen, Pfeffer en Cohen spoedig vastgesteld. De hospita van de gezette Selma Cohen sloeg daarbij van verwondering de handen ineen en riep onder luid gejuich en gelach van het publiek uitNou, maar de juffrouw is toch wel mager geworden Toen ze bij mij woon de, had ze toch minstens zoo'n omvang. En bij .deze woorden maakte ze een beweging met haar handen, die aan den duidelijkheid niets te wenschen overliet. Ook de uitdrager Goldlust herkende in is overkomen, wat Lehar gebeurde men is bij hem binnengeslopen of heeft ingebroken, doch daar alles in wanorde was door een verhuizing, dat sporen van inbraak niet konden worden vastgesteld. In een mooi kistje bewaarde Speenhoff zijn ridderorden, medailles en insignes, henevens zeer vele andere soortgelijke voorwerpen, welke voor hem evenzoovele aangena me herinneringen waren. Ook het nieu we versiersel van de Oranje-Nassau- orde was er bij. „Als de vinder dit leest, zal hij misschien zoo goed zijn, tegen belooning dit alles terug te be zorgen schrijft Speenhoff. Zijn adres is Seinpostduin 26b te Den Haag. Dr. J. L. SNETHLAGE, De Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente van Den Haag heeft besloten, een de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk te verzoeken, den C.ommu- nistischen predikant dr." L. J. Sneth- lage, Ned.-Herv. predikant te Open (Br) wegens zijn politieke propaganda uit zijn ambt te willen ontzetten. Dit heeft dr. Snethlage aanleiding gegeven, zich schriftelijk tot den Haagsehen Kerkeraad te wenden met het verzoek hem in de gelegenheid te willen stellen, zijn politiek en maatschappelijk stand punt voor dezen Kerkeraad uiteen te mogen zetten en gemaakte bedenkin gen te weerleggen. De Haagsche Kerkeraad heeft, in zijn jongste vergadering besloten, aan dr. Snethlage te berichten, dat hij geen termen aanwezig acht op het gedane aanbod in te gaan. Deurwaarder gearresteerd. Vrijdagmiddag tijdens de zitting van de Rechtbank te Rotterdam is op last der Justitie een dienstdoende deur waarder gearresteerd, die verdacht wordt van verduistering, in dienstbe trekking gepleegd. De verduistering, die aanleiding gaf tot de arrestatie gaat slechts over een luttel bedrag. Het vermoeden bestaat evenwel, dat er meer van dergelijke verduisteringen gepleegd zijn. De aangehoudene is in bewaring gesteld. Tarwesteun en broodprijs. Een stuiver per kilo brood. De Ned. Mij. voor Handel en Nijver heid heeft nog weer eens een bereke ning gemaakt over den invloed van den tarwesteun op den broodprijs. Het resultaat is bijna 4 cents per brood van 800 gram en dus een stuiver per kilo. De totale kosten der Tarwewct be- dagen f 36.16 millioen per jaar. Met ingang van Zondag 5 April gewijzigde dienstregeling. Volledige dienst- en tariefregelingen ver krijgbaar bij de chauffeurs a 5 cent. Lotte oogenblikkelijk de dame, die bij hem in den winkel was geweest en nu werd on der algemeene spanning Thomas Hartwig nogmaals voorgeroepen. Verlegen lachend, blozend als een school jongen, bevestigde hij de verklaringen van Von Dengern en zijn verloofde. De zaak had niet zoo'n eenvoudig ver loop, als ik me aanvankelijk had voorgesteld. Ik nam nl. destijds aan, dat alleen de per soonsbeschrijvingen, welke de hospita's van mij zouden geven, voldoende zouden zijn om mij te vinden, maar daarin werd teleurgesteld Reeds dacht ik er over, doo reen anoniemen brief de aandacht op mezelf te vestigen, toen m'n verloofde de door de politie in de Gene- ral-anzeiger geplaatste annonce ontdekte Ik was er direct van overtuigd, dat hier een val voor mij werd opengezet, doch ik liep er natuurlijk maar al te graag in. Ook toen de commissaris der recherche in de rol van bewonderaar met mij kennis maakte, kreeg ik argwaan. De heer Von Dengern echter speelde deze rol zoo voortreffelijk, dat ik me weer op een dwaalspoor liet brengen. De vijf brieven had ik natuurlijk opzettelijk in de lade bij de vele andere gelegd, opdat er spoe dig genoeg bewijzen tegen mij zouden worden gevonden. Nu zou ik echter mijn vergrijp ook moreel willen rechtvaardigen. Ik ben me er volko men van bewust een buitengewone frivoliteit te hebben begaan, ja, zelfs een vrij lage streek, omdat ik het publiek wekenlang in spanning hield en de justitie, dien voornamen factor van eiken staat, onnoodig werk heb veroorzaakt. Maar Meneer van Dengern heeft zeer juist beweerd, dat ik de waarde van mijn persoonlijkheid, of beter gezegd, van mijn prestaties hoog genoeg aansla om over veel heen te kunnen komen. Het groteske, fantastische denkbeeld, mijne heeren, dat mijn verloofde en ik hebben opgevat, moest mij de mogelijkheid bieden mijn werk de waardeering te geven, die het toekwam, om dan met nieuwe kracht verder te kunnen ar Nieuwigheid ov rijwielgebied. Grootere snelheden mogelijk. Een Amsterdammer uit de Eerste Oosterparkstraat is erin geslaagd, een constructie te vervaardigen, die, voor zoover men na kennismaking en de monstratie kon beoordeelen, wel van belang kan zijn voor de rijwiel-fabri- cage. Deze constructie-verbetering stelt den wielrijder in staat, hoogere snelheden te bereiken (de uitvinder schatte het verschil zelfs op 1,2 a 15 Kilometer per uur) en, op lage versnel ling rijdend, gemakkelijker tegen hel lingen op en tegen den wind in te trap pen. Het procédé kan op alle merken en soorten van fabrikaten worden toe gepast. Verdacht van verduistering. Secretaris-penningm. aan gehouden. De Marechaussee te Veen heeft ge arresteerd de secretaris-pennirigm. van de Waterschappen polder Veen, polder Alm en Gantel en polder Pornp- veld, verdacht van verduistering van een aanzienlijk bedrag, toebehoorende aan deze Waterschappen. BUITENLANDSCH NIEUWS. VEREENIGDE STATEN. Bruno Hauptmann terechtgesteld. Het einde van een gerucht makend proces. Hauptmann geloofde tot het laatst niet aan zijn excecutie Hauptmann, die Vrijdag om 1.40 uur Greenwichtijd is geëxecuteerd, is tot op het laatste oogenblik in de stellige overtuiging gebleven, dat hij niet zou worden terechtgesteld. Toen mevrouw Hauptmann het be richt vernam, dat haar man terecht gesteld was, riep zij in het Duitsch uit: „Mijn God, hoe hebben zij zooiets kun nen doen en was zij in de beginne schier ontroostbaar. Nadat zij door de twee Luthersche predikanten, die Hauptmann in zijn laatste oogenblik- ken terzijde hadden gestaan, eenigs- zins gekalmeerd was, is zij naar haar zoontje in New York vertrokken. De 51 getuigen in de excecutiezaal aanwezig, hadden zich van te voren schriftelijk moeten verbinden, geen fo to's van de executie te maken. Voor de woningen van den procu reur Wilentz en gouverneur Hof f mann waren tijdens de terechtstelling wacht posten geplaatst, daar beiden dreigbrie ven hadden ontvangen. Het onderzoek inzake Wendel's schuld wordt inmid dels voortgezet. Men heeft nog steeds geen bewijzen, maar mevrouw Haupt mann blijft overtuigd van zijrK^schuld. De openbare meening in de Vereenig de Staten is volgens Reuter gekalmeerd na de terechtstelling van Hauptmann. Algemeen is men van oordeel, dat er gerechtigheid is uitgeoefend, hoewel velen gelooven, dat Hauptmann niet de eenige schuldige is. De laatste woorden van Hauptmann waren „Ik sterf gelukkig in de genade Gods, zonder kwaad of haat in 't hart. Mijn leven in een wereld, welke mij niet begreep, is ten einde. Ik sterf on schuldig. Indien door mijn dood wordt bereikt, dat de doodstraf wordt afge schaft voor het geval men hiertoe komt alleen door aanwijzingen, gele verd door de omstandigheden en door redeneering, dan sterf ik niet tever geefs." Russen vliegen naar Fr. Jfosephsland. Sneeuwstorm dwingt hen te rug te keeren. De. aviateurs Vodopianof en Makhot, kine, die Zaterdag van Anderma wegge vlogen zijn op weg naa" Frans Josephs land zijn door een sneeuwstorm tot terugkeeren gedwongen. Vodopianof landde op het eiland Vaigatch. Men is echter zonder bericht van Makhotkine. Wat 't Italiaansche leger noodig heeft Het agentschap Stefani geeft de vol gende cijfers omtrent de Italianen in de maand Maart gebruikt. De colonne van Starace, die Gondar heeft bezet, had voor zijn concentratie bewegingen 500 vrachtauto's noodig. Achter de colonne moesten uniformen en schoenen worden opgestapeld ter vervanging van de versleten kleeren en schoenen van 6000 manschappen. Hiervoor moesten per muilezel 600 va ten en kisten worden vervoerd. Voorts moesten 80.000 rantsoenen levensmid delen in blik, 10.000 artillerie-projectie len, allerlei sanitair materiaal, 300 va ten benzine, 80 vaten olie en vet wor den aangevoerd. Hetzelfde moest ver richt worden om in de behoeften te voorzien van de derde Eritreesche bri gade, die van Debarek naar Gondar trok en voor de 80.000 manschappen, die aan den Takatze waren geconcen treerd. De intendance heeft op vooruitge schoven bases aan den Takatze levens middelen voor 20 dagen, 10 millioen vatronen, 70.000 handgranaten en 65.000 artillerie-projectielen bijeenge bracht Terzelfdertijd waren voor den opmarsch ten Zuiden van de Aladji en van Renaroa levensmiddelen noodig voor 12 dagen voor twee legergroepen. 10 millioen patronen, 16.000 hand patronen, 70.000 handgranaten en granaten, 45.000 mortierbommen, 36.000 granaten, 75.000 artillerie-pro jectielen, 20.000 hoefijzers, ongeteld de gebruikelijke intendance-benoodigd- heden. Men ziet, dat nog duizenden men- schenlevens moeten worden vernietigd. beiden. Zouden onze nakomelingen het een van de grootste Duitsche denkers en dichters ten kwade duiden, wanneer hij op eenzelfde wijze zijn doel had bereikt als ik Zeer zeker nietIk, die vertrouwen had in me zelf, zag den weg voor mij gebarricadeerd met hinder nissen, die ik niet uit den weg kon ruimen. Het is gemakkelijk te beweren, dat het ge nie zich baan breekt. Men kent nu eenmaal alleen het genie dat zich baan gebroken heeft, maar niet de vele, die onderweg ge struikeld zijn en achtergebleven als even zoo vele slachtoffers van het onbarmhartige le ven. Had ik geduldig voortgewerkt, dan zou mijn roman ten laatste waarschijnlijk nog slechts als pakpapier zijn gebruikt en mijn drama had bij directeur Hohlbaum zóó lang in de kast gelegen tot de muizen het hadden opgeknaagd. Ik wilde en zou echter niet wachten en liever liet ik mij door een frivole schelmenstreek aan het daglicht sleuren, dan in alle bescheidenheid in het donker onder te gaan. Een diepe stilte volgde op deze woorden eerst na eenige oogenblikken werd hier en daar „bravo" geroepen. De rijkskanselier knikte bedachtzaam en wierp 'n langen blik vol medelijden op Thomas Hartwig. De president stelde een vraagvertelt u mij nu eens, meneer Hartwig, waarom u aan deze niet geheel onberispelijke geschiedenis niet gisteren reeds een eind heeft gemaakt Hartwig glimlachte Meneer de president, dat kwam voort uit een zeer menschelijk gevoel. Ik was een voudig bang voor de critiek Ware gisteren de bom gebarsten, dan had dat het lot van mijn drama belangrijk kunnen beïnvloeden. Niet dat ik aan den goeden wil en de eerlijk heid der critici twijfel, maar het is nu een maal heel wat anders te oordeelen over het stuk van iemand, die de opvoering daarvan slechts door een wanhoopsdaad weet te be werkstelligen en morgen reeds weer midden in het Berlijnsche leven kan opduiken dan over dat van iemand, die om zoo te zeggen GEMEENTE WIERINGEN. Zuiderzeewerken. Op 6 Mei a.s. zal worden aanbesteed het bouwen van 'n vak gewapend beton langs den buiten berm van den Rierdijk, aan de Noord zijde van Wieringen, met bijkomende werken, behoorende tot de zee- en oeverwerken in de provincie Noord- Holland. niet meer tot de levenden behoort. Ik gaf er de voorkeur aan te wachten tot de critici hun oordeel geveld zouden hebben en daarom heb ik ook besloten eerst vandaag te spreken. De president wierp een vragenden blik op den officier, waarop deze zich van zijn zetel verhief Edelachtbare heeren president en rech ters, mijne heeren gezworenen Daar aan het feit, dat hier, volgens de in deze zitting geleverde bewijzen, van een. misdaad geen sprake is, niet meer behoeft te worden ge twijfeld, neem ik hiermede de tegen Thomas Hartwig ingediende aanklacht terug en heb ik de eer te requireeren tot ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke in vrijheids stelling van den beklaagde. Overigens behoud ik me voor ook tegen hem een aanklacht in te dienen wegens misleiding en het aanspo ren tot het doen van een valsche aanklacht. Daarmede was de groote Berlijnsche sen satie beëindigd en toen een kwartier later Thomas Hartwig aan de zijde van Lotte Fröhlich het gerechtsgebouw verliet, werd hij door luide toejuichingen, vermengd met spot tende uitroepen uit een dichte menschenme- nigte ontvangen. Slechts met moeite konden zij zich een weg banen door de honderden nieuwsgierigen om in de reeds bestelde taxi te vluchten. Het was echter Joachim von Dengern, die het portier voor hen opende en hen de hand schudde om dan kort en droog op te merken Op gevaar af, dat u mij verraden zult en mij daardoor ernstig in m'n carrière zou benadeelen, wil ik u toch wel verzekeren, dat ik reeds destijds, toen ik u van het postkan toor op den voet volgde, argwaan ben gaan koesteren ten opzichte van uw „eerlijke" be doelingen als massa-moordenaar. U heb ik nooit voor een misdadiger, uw verloofde daar entegen steeds voor een zeer slim persoontje gehouden. En dat spelletje beviel me zóó goed, dat ik 't ook tot het eind toe gespeeld wilde zien EINDE.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1